Metamorfose Nastase; Secretin onbespeelbaar voor Tempo Team Anjema voor de zesde keer squashkampioen Van schurk tot held Hans Vultink ondanks falen toch leedvermaak ROEMEEN GREEP MASTERSTITEL ZIJDELINGS Start Olympia's ronde Den Haag Deelnemers NK biljarten Ruimte Het uitzenden van een ploeg naar de Olympi sche Spelen is een ha chelijke zaak. Er moeten maatstaven worden aan gelegd maar daarbij stuit de leiding meestal op verzet van de diverse bonden, die zich alle ten doel stellen met een zo groot mogelijke groep te gaan. Achter de scher men geeft dat altijd on enigheid en geharrewar. Ook ditmaal, met het ge volg dat er wel limieten zijn maar dat deze ruim geïnterpreteerd zullen worden. Met andere woorden: er zijn geen absolute voorwaarden. De zwembond heeft geaccepteerd dat er wel "op tijden" moet worden gezwommen. Terecht, want er kan wel gesteld worden dat "strijd leve ren op Olympisch ni veau" het hoofdthema is maar wie geeft daarvoor de norrpen aan? Wat is Olympisch niveau? Dat wordt in de eisen die gesteld worden, om schreven met bijvoor beeld "redelijke kans op een finaleplaats". Uit dit alles moge blijken dat er van verscheidene kanten ruimte is gelaten voor uitzending. Dat kan de selectieheren ten goede komen indien zij hun be slissingen moeten ne men. Er kan nauwelijks sprake van zijn dat die "redelijke kans" tevoren meetbaar is, vooral in individuele sporten. Een schermer, een bokser, een worstelaar, een ju doka kan ogenschijnlijk weinig kans hebben maar door een zeer for tuinlijke loting het' ver brengen en omgekeerd. DEN HAAG De orga nisatoren van Olympia's ronde door Nederland, de negendaagse wieler wedstrijd voor ama teurs, zullen in 1976 de lijn van dit jaar voort zetten. Net als in 1975 zal niet in Amsterdam worden vertrokken, de start plaats zal weer in de buurt van Den Haag lig gen, of mogelijk Den Haag zelf zijn. De aankomst is net als in voorgaande jaren te Amsterdam. Olympia's ronde wordt van 27 mei tot 4 juni gehouden. AMSTERDAM Tempo Team heeft het huzarenstukje om door te dringen tot de laatste vier in het toernooi voor de Europese beker tafeltennis voor landskampioenen niet kunnen volbren gen. Na de sensationele zege op de Hongaarse kampioen Vasutas, enige we ken geleden, leek de Franse kampioen CSA Kremlin voor de Amsterdammers een te nemen barrière. Bij CSA Kremlin speelt echter een van de sterkste spelers ter wereld, Jacques Secretin, die links handig is en daarom moeilijk bespeel baar. Dit bleek ook weer gistermiddag in het stampvolle sloeg. Tempo Teamhuis, waar vijfhonderd toeschouwers, een ongekend aantal voor de tafeltennissport in Amsterdam, zich verdrongen om de groene tafel. Vooral het spel van de routinier Secretin was een lust voor het oog door zijn souplesse en techniek. In het begin zag het er naar uit dat Tempo Team inderdaad een kans had. Zowel Herman Hopman als Nico van Slobbe wonnen van hun respectieve lijke tegenstanders Danny d'Hondt en Vincent Purkart de eerste game. De internationale erva ring van de Fransen deed de balans in het nadeel van de Amsterdammers doorslaan. Trevor Taylor, de grootste troef van Tempo Team, had ook geen kans tegen Jacques Secretin, maar zorgde wel voor een enorm stuk spektakel. Nico van Slobbe won zijn partij tegen verdediger Danny d'Hondt, terwijl Taylor de 39-jarige veteraan Purkart ver- De gedetailleerde uitslagen waren: Herman Hop- man-Danny d'Hondt 21-11, 13-21, 16-21; Nico van Slobbe-Vincent Purkart 23-21, 17-21, 15-21; Trevor Taylor-Jacques Secretin 17-21, 18-21; Nico van Slobbe-Danny d'Hondt 21-16, 21-17; Herman Hop- man-Jacques Secretin 12-21, 17-21; Trevor Taylor- Vincent Purkart 21-15, 21-16; Nico van Slobbe-Jac- ques Secretin 12-21,16-21. Eindstand 2-5. De Joegoslaaf Dragutin Surbek heeft zaterdag een internationaal toernooi in Manchester gewonnen. In de finale versloeg hij de kampioen van Enge land Desmond Douglas met 15-21, 21-17 en 21-11. Surbek hield aan deze overwinning 500 pond (ruim 2600 gulden) over. Surbek bereikte de eindstrijd door in de halve finales te winnen van zijn landgenoot Stipancic. In Weert is zaterdag een jeugdinterland Neder- West Duitsland gehouden. Bij de jongens verloren de junioren met 7-2 en de kadetten met 6-3. Bij de meisjes verloor de oudste groep met 8-1. De jongste groep zegevierde met 7-2. In deze categorie won Bertine Vriesekoop driemaal en Addy Snij ders en Vivian Blanckaert elk tweemaal. Voor de Duitse punten zorgde Olga Olschwsky. In de oude re categorie bleven de Duitse meisjes Monika Stork en Monika Sedlmair ongeslagen. Het enige punt voor Nederland haalde Ine Willems met een zege (15-21, 21-19, 21-19) op Sabine Grosche. San dra de Kruyff en Yolanda Noordam wonnen geen partij. Bij de jongens junioren won Han Gootzen van Jürg Schirrmeister en Wim IJsselstein van Uwe Meyerhoff. Michael Martin bleef hier ongeslagen. De grote man bij de jongenskadetten was Rüdiger Schweizer met drie overwinningen. Theo van Gas teren won van Reinhold Thiele en Cornel Borsos. Hans Steunenberg zegevierde over Reinhold Thie- toe niet uitgenodigd voor het leiden van een van de vele Europese wedstrijden. De KNVB zal zich wederom tot de UEFA moeten wenden en kan ten minste naar voren brengen dat het een kwestie van fatsoen is de beide scheidsrech ters te laten weten of zij wel of niet "geschorst" zijn. Sterk punt voor de KNVB is ook hetgeen Derks naar voren heeft gebracht: UEFA-voorzit- ter dr. Franchi heeft zich eveneens in minder vleiende bewoordingen uitgelaten over hetgeen in Spanje is gebeurd. Hij blijft rustig zitten. Robert Jan Anjema was in de nationale squashtitelstrijd weer eens oppermachtig. Rotterdam Voor de zesde achtereenvolgende maal is Robert Jan Anjema squashkampioen van Nederland geworden. In de titelstrijd in de nieuwe Rotterdamse sporthal Blaak gunde hij dit weekeinde zijn tegenstanders geen game. In de finale zegevierde hij met 9-7, 9-3, 9-6 over oud-kampioen Willem van Rooyen. Van Rooyen had in de halve finales grote moeite gehad met de jonge Haagse speler Rick Zandvliet. Bij de dames verdedigde Ada de Laive-Bakker haar titel niet. Het kampioenschap werd gewonnen door Ineke Zeevenhooven-Koster uit Den Haag, die in de eindstrijd met 9-7, 9-2, 9-6 won van haar clubgenote Marian Beke. Uitslagen: heren: kwartfinales: Anjema (Den Haag)-Rijpma (Westvervoort) 9-1, 9-0, 9-5; Bakker (Den Haag)-Krayenhoff (den Haag) 9-7, 9-1, 9-6; Van Rooyen (Den Haag)-Fangman (Den Haag) 9-2, 9-3, 3-9, 9-2; Zandvliet (Den Haag)-Klippel (Den Haag) 7-9, 9-3, 9-2, 9-6. Halve finales: Anjema-Bakker 9-1, 9-2, 9-3; Van Rooyèn-Zandvliet 4-9, 6-9, 9-4, 9-5, 9-2. Finale: Anjema-Van Rooyen 9-7, 9-3, 9-6. Damesenkelspel: kwartfinales: Zeevenhooven (Den Haag)-Nijand (Westervoort) 9-2, 9-3, 9-3; Van der Meulen (Westervoort)-De Vries (Rijswijk) 7-9, 9-2, 9-0, 9-2; Beke (Den HaagVJ'acobsz (Westervoort) 9-1, 9-3, 9-1; Jamin (Rotterdam)-Ten Haaft (Leiden) 9-2, 6-9,10-8, 9-4. Halve finales: Zeevenhooven-Van der Meulen 9-2, 10-9, 9-3; Beke-Jamin 9-2, 5-9, 9-1, 9-6. Finale: Zeevenhooven-Beke 9-7, 9-2, 9-6. Alleen resultaten in sterk bezette toernooien - de voor-Olympische Spelen kunnen een maatstaf zijn - kunnen mede-bepalend zijn voor een beperkte zekerheid op welke plaats een at leet zou kunnen eindi gen. Maar niet eens ab soluut bepalend. Daar toe zal ook nagegaan moeten worden welke atleten niet deelnamen maar wel tot de grotere behoren. Het strak vast houden aan limieten kan tot wrijving leiden, het ruim - of wellicht zelfs te ruim - hanteren van de normen zal tot teleur stellingen leiden die soms niet opwegen te gen de "grote wens": het deelnemen. Fatsoen Via een interviews met UEFA-bestuurslid Jos Coler hebben de scheidsrechters Derks en Boosten moeten ver nemen dat zij voorlopig afgevoerd zijn van de lijst van de Europese Voetbal Unie vanwege hun houding ten opzich te van Spanje. Als dat juist is, is dat een onver kwikkelijke zaak. De beide heren hebben niets vernomen maar werden inderdaad tot nu STOCKHOLM Met aanwending van zijn ongeëven aarde tenniscapaciteiten, in plaats van zijn langza merhand berucht geworden temperament, heeft Ilie Nastase gisteren in Stockholm Björn Borg met 6—2, 6—2, 6—1 verslagen en is daarmee voor de vierde maal in zes jaar winnaar geworden van het Master- stoernooi, waarin ongeveer 325.000 gulden omging. In acht dagen tijd evolueerde de Roemeen van Notoire schandvlek tot een bejubelde held, aan wie het maar al te graag werd vergeven, dat hij in de finale de tien jaar jongere lokale matador lelijk te kijk zette. Borg, die in de halve finales tegen de verwachting in Arthur Ashe had verslagen (64, 3—6, 6—2, 6—2), kreeg op het langza me tapijt van de koninklijke tennishal slechts éénmaal de kans om Nastase's opslag te doorbreken. Nastase verdiende 100.000 gul den. Het geld kwam goed van pas, want voor de wedstrijd had hij een bontjas van 5000 gulden voor zijn vrouw Dominique ge kocht om het feit te vieren dat ze drie jaar getrouwd zijn. „Ik moest wel winnen", aldus Ilie. De Roemeen versloeg zaterdag titelhouder Guillermo Vilas met 6—0, 6—3, 64 en was toen voor de zesde maal finalist in dit toernooi dat nu zes jaar bestaat Een prestatie die waarschijnlijk met gemakkelijk herhaald zal worden. De metamorfose van schurk tot held in een tijdsbestek van en kele dagen van Nastase, is op zijn minst opmerkelijk te noe men. Hij begon met verwensin gen en obscene gebaren, die zijn tegenstander Ashe zodanig irri teerden, dat deze de baan afliep. Na die papieren nederlaag scha kelde de Roemeen zijn tennista lenten in. In hoog tempo liep hij over zijn tegenstanders heen en ook in de finale, toen hij tegenover Borg stond en diens 4400 fans, liet hij zijn gedachten geen ogenblik af dwalen van de taak de Zweed zo snel mogelijk te verslaan. „Dit is de tweede keer in 29 jaar, dat ik me heb geconcen treerd", vertelde Nastase met een brede lach. „Ik geloof echt dat het goed is voor mijn spel". Nastase in deze vorm, zou met onverschillig wie, net zo kat en muis hebben gespeeld, als giste ren tegen Borg. Met ongeëven aarde vaart en precisie serve rend, was hij aan het net niet te passeren en was snel genoeg om zelfs de gevaarlijkste top- spinballen van de Zweed te ach terhalen. Evenals Vilas een dag eerder beklaagde Borg zich er over dat hij pijn in de benen had gekregen van de wijze waarop hij van de ene hoek van Vultink, die van alle deelnemers de grootste moeite had om over te schakelen van slechte op re delijke biljarts, was bij het in gaan van de laatste ronde al kansloos door nederlagen tegen Franz Stenzei en Dieter Muller. De titelverdediger liet in zeven beurten Vultink met 77 schame le puntjes kansloos. De overwin ning, die de Nederlander daar voor tegen de latere kampioen Ceulemans behaalde, viel daar door weg. Nu ging het gisteren tussen Connesson en Ceule mans, de enige biljarter ter we reld, die in alle spelsoorten in de top kan meedraaien. Ceule mans, die zaterdag de Frans man uit vrijwel kansloze positie alsnog was voorbijgestreefd, moest het opnemen tegen Mul ler, terwijl op de andere tafel een om meer dan een reden interessant duel werd uitgevoch ten tussen Vultink en Connes son. Beide spelers zijn momenteel niet bepaald eikaars vrienden. Toen Vultink vorig jaar in Rot terdam alle records verbeterde, weigerde een teleurgestelde Connesson de Groenloër te feli citeren. Vultink, wel goede maatjes met Ceulemans con fronteerde Connesson met een soort Knobel-concept. Na tien beurten met de nodige missers, was de score pas 71—49 voor de Parijzenaar. Maar toen Connes son even later tot scoren kwam, veranderde ook Vultinks instel ling. Met toch iets van wroeging zette hij zich aan een serie van 169. Connesson raakte op van de zenuwen en faalde in het eindspel. De strijd tussen Connesson en Müller die als een moyenneduel was begonnen, werd daardoor een strijd om de winstpunten. Ceulemans was daarin de sterk ste, al moest hij tegen Müller tot het uiterste gaan. De Duitser maakte zijn intenties waar en voerde zelfs de ruime stoten be ter uit dan de juist daarin zo bedreven Ceulemans. Müller sprintte twee keer weg, maar werd evenzoveel keren terugge pakt. Ceulemans, die met vol doening de prestatie van Vul tink naast hem had waargeno men, maakte geïnspireerd de laatste 101 caramboles. Connes son, die Vultink zowel voor als na de partij weigerde de hand te schudden, feliciteerde Ceule mans minuten later pas met zichtbare tegenzin. Vultink kon dan met enig leed vermaak het toernooi nog een beetje goedmaken voor zichzelf, in z'n totaliteit faalde hij toch. Dat was in mindere mate het geval met Hans Sundquest. Hij debuteerde in de internationale kaderwereld, won twee partijen, eindigde met een aanvaardbaar gemiddelde van 15.08 en smaak te voor zichzelf het genoegen op de laatste dag met twaalf beur ten de kortste partij te hebben gemaakt. Uitslagen: Sundquest Hose Arenaza Stenzei Connesson Müller Ceulemans Connesson 300 15 111 20,00 172 15 38 11,40 60 7 25 8,57 300 7 123 42,85 300 8 192 37,50 114 8 44 14,25 300 9 134 33,33 229 9 58 25,44 WALSUM Voor Hans Vultink dreigt het toernooi om een Europese biljarttitel zo langzamerhand een obsessie te worden. Na vorig jaar zijn neus twee keer te hebben gestoten, ondanks zijn grotere kwaliteit, ging het in Walsum opnieuw fout. In het Westduitse plaatsje, letterlijk onder de rook van Duisburg, had de wereldkampioen er echter voor een belangrijk deel zelf de hand in, dat Raymond Ceulemans Europees kampioen in het 47/1 werd. Müller 300 7 136 42,85 Hose Vultink 77 7 36 11,00 Stenzei Arezana 107 17 20 6,29 Hose 300 17 106 17,64 Vultink Stenzei 300 16 100 18,75 Connesson Sundquest 184 16 73 11,50 Arenaza 147 12 30 12,25 Ceulemans Sundquest 300 12 90 25,00 Müller Eindstand: 1. Raymond Ceulemans (Bel.) 2. Francis Connesson (Fra.) 3. Hans Vultink (Ned.) 4. Dieter Müller (W.-Dld.) 5. Franz Stenzei (Oost.) 6. Hans Sundquest (Ned.) 7. Klaus Hose (W.-Dld.) 8. Javier Arenaza (Sp.) 12 169 24,63 10 192 25,15 10 169 21,21 8 136 23,80 6 123 15,43 4 111 15,18 4 106 12,84 0 45 8,13 het veld naar de andere was geiaagd. Vanaf de eerste Roemeense ser- vicedoorbraak voor 3—1 in de openingset was de Zweed steeds in het nadeel. Hij verloor opnieuw zijn service voor 2—0 in de tweede set en in de derde maakte hij slechts acht punten, toen Nastase uitliep tot 5—0. De opzet om de partij binnen het uur te beëindigen, lukte niet door de tegenstand, die Borg in de zesde game bood. Na twee matchpoints verlengde de Zweed de game tot vijfmaal 40—40 en pakte toen het punt. Nastase serveerde vervolgens in de zevende game de partij op love uit. „Ik kan me niet herin neren ooit zo goed te hebben gespeeld", gaf Nastase toe. .Misschien in 1973". In dat jaar behaalde hij zijn laatste grote toernooi-zege: het open Franse kampioenschap. Sindsdien kwam hij meer in het nieuws door zijn onorthodox gedrag op de baan dan door zijn presta ties. Op weg naar het Master- stoernooi, dat de Grand Prix- reeks van dit jaar bekroonde, won hij slechts een toernooi en dat was er nog niet eens een van de eerste categorie. Raymond Ceulemans (fo to) was de lachende derde in Walsum. Omdat Connes son in de vijandelijke con frontatie met Vultink faalde, won de Belg. DEN HAAG - Titelverde diger Rini van Bracht is één van de acht deelnemers aan het Nederlands biljart kampioenschap driebanden groot, dat van 22 tot en met 25 januari in Leeuwarden zal worden gehouden. De winnaar van dit toernooi plaatst zich voor het toer nooi om de Europese titel (2 t/m 7 maart in Barcelo na). De deelnemers voor Leeu warden zijn: Rini van Bracht (Waalwijk), Tiest Brosens (Breda), Hennie de Ruyter (Waalwijk), Christ van der Smissen (Sint Wil- lebrord), Piet de Jong (Hen drik Ido Ambacht), Bert Teegelaar (Ridderkerk), Herman Popeyus (Etten- Leur) en Jan Doggen (Roo sendaal). Nastase evolueerde van notoire schandvlek tot bejubelde held. Op een tweede confrontatie Ashe-Nastase kwam het niet. Borg stak voor het begin van de partij die hij won er een stokje voor door de Amerikaan in de halve eindstrijd terug te wijzen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13