De fatale misser van Oude Wesselink en het beslissende schol van Eddy Trevtel FC Den Haag speelde tegen PSV ..als een wesp zonder angel" Faam als cupfighter te weinig waar gemaakt KWARTFINALES derstelling onderstreept door een doelpunt. Van Kraay had goed verdedigende, maar aan vallend weinig presterende Jol buiten het strafschopgebied professioneel neergelegd. Mansveld die destijds in het Zuiderpark twee keer scoorde uit vrije trappen, rende naar voren om alweer zijn schiet- zuiverheid te testen. Hoewel de bal opnieuw in de kruising verdween, tikte invaller-doel man Van Gerwen de bal er nog uit, maar Lex Schoenma ker was er attent bij om toch, uit een zeer moeilijke hoek, te scoren: 0—1. Wanneer FC Den Haag toen meer tijd voor bezinning had gekregen was de spanning vergroot. Maar uit een hoge lob van Quaars, kopte Ed- strom de bal door naar Van der Kuylen, die door Alberts- sen volkomen werd vrijgela ten. Tegen zijn schot kon de corrigerende Mansveld niets uitrichten. De gelijkmaker ontstond vier minuten na het eerste wapenfeit van FC Den Haag. Daarna nam het Haagse spel een teleurstellend verloop en woog het gemis aan groot ver trouwen zwaar. Kenmerkend voor Mansvelds karakter was zijn strijd tot het bittere einde. Hij was met Henk van Leeu wen de enige, die PSV's zwak te in defensief opzicht onder kende en in het laatste kwar tier van de strijd, toen FC Den Haag natuurlijk alles of niets speelde, nog opzien baarde. Na een uitworp van Kila be landde de bal via Albertssen bij Schoenmaker, die voorzet te en Mansveld bereikte: 3—2. De tijd was te kort (nog slechts vijf minuten speeltijd) om PSV aan het twijfelen te brengen. FC Den Haag heeft in Eindhoven niettemin laten zien positief te blijven voet ballen. De bekerstrijd mag dan afgelopen zijn, de club bezit in elk geval de ver dienste ook in uitwedstrijden geen verstoppertje te spelen. FC Den Haag countert sterk en daarmee wordt een wezen lijke bijdrage tot een spekta kelstuk geleverd. Trainer Boskov: „Het is Sin- terklaas en PSV heeft een ge weldig geschenk gekregen". De verwachte nederlagen te gen Feyenoord en PSV zijn achter de rug. FC Den Haag zal aanstaande zondag, thuis tegen Go Ahead Eagles moe- ten bewijzen dat de opgaande lijn in de prestatiecurve weer eens in een overwinning wordt uitgedrukt Trainer Boskov: „De aard van het voetbal geeft me alle vertrouwen". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 27. Schoenmaker I 0—1. 31. Van der Kuylen 1—1, 56. Lubse 2—1; 71. Lubse 3—1, 85. Mansveld 3—2. Scheidsrechter: i Pijper. Toeschouwers 12.000. PSV: Van Gerwen; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay, Deijkers; Strik. Quaars, Van der Kuylen; Francois, Lubse, Edstróm. FC Den Haag: Thie; De Caluwé. Mansveld, Van Vliet (Ouwehand) Korevaar; Kila, Perazic (Swanen- burg), Albertssen; Jol, Van Leeu wen, Schoenmaker omstandigheden vooraf ging. Twaalf minuten in de tweede helft legde Van der Kuylen die eerder Mansveld keurig op het verkeerde been zette en daar na naast schoot, alweer aan. Zijn schot schampte het been van Simon van Vliet en pre cies waar de bal neerplofte stond Lubse die Thie zonder moeite passeerde met een laag en hard schot. Een werkelijk dramatisch ka rakter droeg de manier, waar op PSV achttien minuten voor het einde de voorsprong ver der uitbouwde. Francois hin derde Thie, attent. Door de bal vanuit de nek en over zijn hoofd naar Mansveld te wer pen leek het probleem opge lost. Maar de Haagse aanvoer der werkte slecht weg en schoot tegen Lubse op. Diens veel te zachte inzet mocht voor Thie echter geen moeilijkheid zijn. De „lange" van FC Den Haag zweefde op tijd naar de goede hoek, maar een polletje gras wipte de bal iets omhoog en zijn handen raakten het schot maar half: 3—1. Dit tragische moment, waarop de beslissing in feite viel, was vooral sneu voor Aad Mans veld. De organisator van de achterhoede presteerde weer veel en laat het niet alleen bij zijn defensieve taak, altijd een bewijs van zijn groot zelfver trouwen. Duidelijker dan za terdagavond kon de demon stratie van een aanvallende ausputzer haast niet uitvallen. Nadat Lubse in de eerste mi nuut van de wedstrijd uit een voorzet van Francois had ges coord, maar daarbij hands maakte wat scheidsrechter Pijper niet was ontgaan, rea geerde Mansveld met het geijkte wapen: Rust in het ei gen spel brengen en PSV zo min mogelijk laten aanvallen. Die opzet lukte, FC Den Haag kreeg greep op het spel; een bouwsteen voor een bekersuc ces was aangebracht. In de 27ste minuut werd die veron- "rgï&BtGtssaiM&s* DEVENTER Na meer dan twee volle uren spanning, opwinding en sensatie in het bij wijlen kolkende stadion 'De Adelaarshorst' nam aanvoer der-doelman Eddy Treytel zijn aanloop voor de en beslissende strafschop. Treytel faalde niet. Go Ahead Eagles, dat zich volledig had gerahabili- teerd van de afgang tegen Excelsior, was onver diend uit de bekerstrijd geworpen. Ineens werd het angstig stil in het stadion. Vriend en vijand waren het er over eens, dat de Eagles tot de kwartfinales hadden moeten doordringen en niet Feyenoord, dat tijdens de verlenging nauwelijks bij machte was de furieuze Deventer ploeg van zich af te houden. Zo de spelers van Go Ahead Eagles ooit aan goodwill voor het publiek hebben gedaan, is dat gisteren het geval geweest. Tot de tanden gewapend stre den de Adelaars voor rehabili tatie. Dit culmineerde tegen het einde in een fabuleus doel punt van de Joegoslaaf Josko Gluic, die meer dan verdiend de door een afstandsschot van Theo de Jong opgelopen ach terstand teniet deed. Met 1—1 als eindstand begon nen beide ploegen aan de ver lenging van tweemaal een kwartier. Daarin trad de men tale zwakte van Feyenoord aan het licht. Niet de Rotter dammers maar, tot veler ver rassing, de Eagles gaven in die verlenging volledig de toon aan. Conditioneel bleef er bij na niets van de Rotterdam mers over. Zij waren tenslotte blij dat het op strafschoppen nemen uitdraaide. Voor de Eagles traden aan: Martin Haar Kurt Rettkows- ki, Johnnie Oude Wesselink, Hank Wamas en Peter Arntz, voor Feyenoord: Dick Schnei der, Martin Vreysen, Jörgen, Kristensen, Nico Jansen en Eddy Treytel. Slechts een spe ler slaagde er niet in van de elf- meterstip de roos te raken: Johnn Oude Wesselink Ontredderd En het was juist Oude Wesse link geweest die gedurende twee uren van opwindend voetbal Feyenoords spits Nico Jansen volkomen aan banden had gelegd. Dit droeg er mede toe bij, dat Go Ahead Eagles in de wedstrijd overeind bleef. De loting voor de kwartfinales in het toernooi om de KNVB- beker had het volgende resul taat: Roda JC—Feyenoord Eindhoven—AZ'67 PEC Zwolle—Ajax PSV—De Graafschap De wedstrijden worden ge speeld op woensdag 25 februa ri. Voor clubs die geen lichtin stallatie bezitten, is er een uit wijkmogelijkheid naar zondag 29 februari. De resultaten van de achtte finales waren: Einghoven—Wageningen 1—1, na verlenging 41; AZ'67—FC Twente 2-0; Roda JC—Telstar 2—1; FC Amsterdam—Ajax 1—3; De GraafschaoHaarlem 4-0; Go Ahead Eagles—Feyenoord 1—1 (Feyenoord wint na straf schoppen) PSV—FC Den Haag 3-2; SW—PEC Zwolle 0-2; de voeten van Gluic, die alleen nog Eddy Treytel op korte af stand voor zich had. Gluic de monstreerde - als eerder - in dergelijke situaties iet over voldoende koelbloedigheid te beschikken. Met een driftige beweging van zijn linkervoet joeg hij de bal ver naast het doel. Op dat ogenblik had de beslissing moeten vallen. Feye noord maakte in die periode een totaal ontredderde indruk. De trainer van Feyenoord, Br- zezanczyk, had als commen taar slechts te melden, dat "Go Ahead taktisch zeer sterk had gespeeld en Feyenoord de te genstander had onderschat." De laatste opmerking met een korreltje zout nemend, had hij gelijk dat de Eagles taktisch een zeer sterke wedstrijd speelden, vooral defensief. Geen been In aanvallend opzicht had Feyenoord geen been om op te staan. Nico Jansen was vast genageld, Kristensen kreeg geen gelegenheid voor solisti sche acties en Steve Wegerle bleek alleen tot wat priegel- werk in staat. Op het midden veld bleven Haar, Kist en Arntz voortdurend jagen, zo- datWim Jansen, De Jong en Kreuz (later vervangen door Steen Olsen) de controle kwijt raakten. In de voorste linies vergden Bakker, Gluic en de nooit afla tende Van Deinsen het uiterste van de Rotterdamse verdedi gingslinie, die, zo geroutineerd als ze is, liep te schutteren van jewelste. Een verschrikkelijk hard af standsschot van Theo de Jong leek in de tweede helft beslis send te zijn. Go Ahead wenste echter niet te wijken en kwam dank zij een flitsende kopbal van Gluic na een vlijmscherpe door Peter Arntz genomen hoekschop, maar dan verdiend op gelijke hoogte. Tijdens de verlenging ging niet Go Ahead Eagles maar het „dure" Feyenoord er on derdoor. Eddy Treytel besliste de strafschoppenstand van 4—4 met het laatste schot in het voordeel van de Rotter- dammefs (45). Treytel: "Het gebeurt zo vaak, dat er onenig heid komt bij het nemen van strafschoppen. Ik had nog nooit een strafschop genomen, alleen tijdens de training wel eens voor de aardigheid. Toen het er op aankwam, heb ik gewoon gesteld, dat ik als aan voerder het risico moest dur- GERRIT ZWIERS. Scoreverloop: 68. De Jong 0—1, 83. Gluic 1—1. Scheidsrechter: Wellin- ga. Toeschouwers: 10.000. Go Ahead: Spijkerman; Warnas, Oude Wesselink, Rettkowski, Strijdveen; Kist (Hendriks), Arntz, Haar; Bakker, Gluic, Van Deinsen. Feyenoord: Treytel: Schneider, Ramljak, Rijsbergen, Everse, Kreuz (Olsen), Jansen, De Jong; G. Wegerle (Vreijsen), Nico Jansen, Kristensen. Hoewel het Eindhovense voet balkamp door de blessures vo<?r het ergste vreesde en FC Deh Haag na 27 minuten al in de weelde baadde van een voorsprong, ontwikkelde de strijd zich in het onbetwiste voordeel van PSV. Er werd. gestreden met inzet en karak ter, vooral door Poortvliet en Francois, jonge knapen, die eindelijk hun kans ten volle benutten om zich voor eigen publiek waar te maken. Ook breker Strik vervulde een nut tige rol. Hij imponeerde Lex Schoenmaker na de rust met zijn lang niet altijd toelaatbare overtredingen en bereikte, dat vrijwel al het Haagse gevaar in de kiem werd gesmoord. FC Den Haag leek daardoor op een wesp zonder angel. Voordeel De inzet van Lubse wordt een doelpunt. Doelman Thie en ausputzer Mansveld kijken de bal met schrik na. Ook Josko Gluic, ondanks het scoren van een bijzonder fraai doelpunt, kan als de zonde bok worden aangewezen. De grillige Joegoslavische spits, die ook nu weer de vijandelij ke defensie bij herhaling vol komen dol draaide, miste in de tweede helft van de verlenging een droomkans. Na een door haar genomen vrije schop sprong de bal voor tief aanzien. FC Den Haag, dat in zulke stress-situaties, thuis op eigen veld, vaak sterk tevoorschijn komt, bood hiertegen weinig tegenstand, geloofde onvoldoende in de eigen mogelijkheden, die er beslist waren. Spelers die an ders een gedegen middenveld- scherm optrokken voor de Haagse afweerlinie, faalden ten dele of helemaal, zoals Roger Albertssen, die de boot in ging tegen Van der Kuylen en met te harde charges irri tatie opwekte (hij kreeg zelfs een gele kaart) en Perazic, die in afwisseling met Schoenma ker al weken het tekort aan een specifieke linksbuiten moet opvullen en de onhaal baarheid van die opdracht steeds schrijnender ervaart. Zijn moreel holt achteruit. De terugval van Kila viel het meeste op. Zijn permanente tegenstander Quaars mocht geen probleem voor hem zijn en toch weigerde deze, meest in vorm zijnde Hagenaar van enkele weken geleden hard nekkig initiatief te nemen, een overduidelijk symptoom van een verminderd zelfver trouwen. Beperkt Nog had de schade van FC Den Haag beperkt kunnen blijven, wanneer het in Eind hoven een ietsje meer had meegezeten. Het tweede en derde doelpunt van PSV ont stonden uit situaties, waaraan een noodlottige samenloop van Het voordeel van de thuisclub heeft waarschijnlijk beslist over een plaats bij de laatste acht voor de Nederlandse be ker. die FC Den Haag het Vreugde bij alweer Lubse en ontreddering bij FC Den Haag. Doelman Thie blunderde, omdat een polletje gras de bal onverwachts beroerde. Veel mogelijkheden kreeg Nico Jansen niet. Johnny Oude Wesselink legde hem aan banden maar miste ook de strafschop die beslissend bleek. Bij deze Rotterdamse aanval grijpt doelman Spijkerman resoluut in. Jansen springt vergeefs. EINDHOVEN FC Den Haag heeft in Eindhoven zijn faam als cupfighter te weinig waar gemaakt. De bewering, dat de Boskov-brigade zich zonder slag of stoot heeft overgegeven aan het haast onvermijdelijke, voert natuurlijk te ver, maar toch.het heilige vuur van het, ooit verrassende Haagse collectief ontbrak. Spelers als Perazic, Kila en Schoenmaker misten de kracht van 18 oktober, toen PSV in het Zuiderpark werd ingepakt (4—1) en Albertssen verzuimde, als schim van Van der Kuylen, tijd voor rust te nemen. Door al deze nadelen bleef terecht, een bekersensatie in Eindhoven achterwege, maar het verzwakte PSV met drie invallers voor de broers Van der Kerkhof en doelman Van Beveren, die een gebro ken duim op de training op liep, mag dankbaar zijn, dat FC Den Haag te laat besefte, dat paniek bij PSV snel troef was en de kans om toch te winnen groter dan ooit is ge weest. vorige seizoen won. De 12.000 toeschouwers in Eindhoven (erg weinig voor deze beker- topper) ontketenden na de rust, bij de stand van 1—1, een hels en verschrikkelijk fa natiek kabaal. Mede hierdoor raakte PSV in de ban van de motivatie en kreeg het collec-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11