Algemene Vergadering VN veroordeelt Israël CcidocSomcmt Frauderende röntgenologen voor rechter Hartelijk onthaal voor Herrema in Ierse republiek VEEL BIJVAL VOOR CDA- MAMFEST Hypotheken HEROïNE- FABRIEKJE OPGEROLD Vanmiddag in Limerick 114 man op straat bij IKI-Breda Franse regering valt uit tegen links Vrouw door ex-minnaar vermoord ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA ,7 AMSTERDAM (ANP) De Rijkspolitie district Amster dam is er in samenwerking met de groepen in 's-Graveland//,&,- het en Nederhorst den Berg in geslaagd een heroïnefabriekje, ondergebracht in een caravan die verstopt was in Nederhorst den Berg, op te sporen. De „fabrikanten", de gebroe ders C. en A. B. (resp. 33 en 29 jaar) uit Amsterdam, zijn gear resteerd. De apparatuur voor de bereiding van de verdovende middelen is in beslag genomen en monsters van de stof worden nu ondergebracht in het gerech telijk laboratorium. De zaak draaide al enige tijd en bereikte een vermoedelijke pro- duktie van enkele kilo's per week. De gebroeders B. zijn voorlopig opgesloten. Bij een van hen thuis is apparatuur aangetrof fen waarmee de poeder werd gedroogd. Ierse terroristen vrijgelaten BELFAST In Ulster zijn gis teren 72 personen vrijgelaten, die werden verdacht van het plegen van terreurdaden en die zonder enige vorm van proces werden vastgehouden. Daarme de kwam formeel een einde aan Londen's omstreden interne- ringspolitiek in de onrustige provincie. De mannen, allen lid van het Ierse Republikeinse leger, vorm den de laatste groep, die krach tens de noodwetten werd vast gehouden. Slechts 46 van de mannen ver lieten echter de Maze-gevange- nis bij Belfast. De overige 27 blijven ingesloten, omdat zij we gens terreurdaden zijn veroor deeld. Verwacht wordt dat het einde van de internering de woede van de protestanten in Ulster zal opwekken en dat in het par lement in Londen een politieke storm zal opsteken tussen de regering en de conservatieven. Ruim 10 miljoen voor behoud Pompei' ROME De Italiaanse senaat heeft een bedrag van (ongeveer 10.8 miljoen gulden uitgetrok ken voor het behoud van Pom pei'. Deze stad uit de bloeitijd van het Romeinse rijk werd in 79 na Christus door een uitbar sting van de Vesuvius ver woest. De inmiddels opgegra ven resten worden bedreigd door vegetatie, rovers en van dalen. NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de voort durende bezetting door Israël van Arabi sche gebieden in strijd met het handvest van de Verenigde Naties veroordeel. Na een Midden-Oostendebat van een week deed de assemblee voorts een beroep op alle landen Israël geen militaire of eco nomische steun meer te verlenen zolang het de bezetting voortzet en de onver vreemdbare nationale rechten van het Palestijnse volk blijft ontkennen. De resolutie verzoekt verder de Veilig heidsraad actie te ondernemen voor een spoedige uitvoering van alle relevante VN-resoluties die de vestiging van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten beogen. Volgens de resolutie dient deze regeling te worden uitgewerkt met deelneming van „alle betrokken partijen, de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie inbegre pen". De resolutie is goedgekeurd met 84 stem men voor en 17 tegen, terwijl 27 landen zich van stemming onthielden. Voordat de stemming plaatsvond ver klaarde de Israëlische gedelegeerde, Chaim Herzog, dat zijn land zich niet gebonden zal achten aan de voorwaarden van deze eenzijdige discriminerende po ging van hen die het streven naar vrede in het Midden-Oosten willen saboteren. Hij zei dat stemmen voor deze resolutie „betekent stemmen tegen het proces van onderhandeling in het Midden-Oosten en voor een opgedrongen oplossing die Is raël nooit zal accepteren". Een aantal westerse landen, waaronder Australië, Frankrijk, Italië, Finland, Zwe den, Oostenrijk, Japan en Nieuw-Zeel- and, onthielden zich van stemming. Tegen de resolutie stemden o.m.: Neder land, België, Engeland, West-Duitsland, Denemarken, Luxemburg, IJsland, de Verenigde Staten en Canada. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de jongste Israëlische luchtaanval len op Palestijnse kampen in Libanon is verdaagd tot maandagmiddag. De raad was vanochtend met deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO begonnen met het debat over de klacht van Egypte en Libanon inzake de Israëlische aanvallen. Vijf leden van de raad legden het uit gedelegeerden van vijftien landen be staande forum een ontwerp-resolutie voor waarin Israël wegens deze „met voorbedachte rade" uitgevoerde aanval len op Libanon nadrukkelijk wordt ver oordeeld. Israël wordt opgeroepen voor taan alle militaire acties tegen Libanon achterwege te laten. Het voorstel bevat een „ernstige waar schuwing" aan het adres van Israël dat de Veiligheidsraad bij herhaling van de gewraakte acties „doeltreffende stappen en maatregelen zal nemen om zijn beslui ten uit te voeren." Conflict voorkomen SPANNING ROND DE ZUIDMOLUKSE gijzelingsacties heeft ertoe meegewerkt, dat het Kamerdebat over minister Duisenberg's dekkingsplan niet tot een scherp conflict tussen kabinet en parle ment geleid heeft. Beide partners in ons wetgevend systeem hebben zelfs weten te voorkomen, dat namens de regering officieel „onaan vaardbaar" gezegd behoefde te worden; ze hebben kennelijk niet het risico van een kleine of grote politieke crisis willen nemen. Concreet betekent deze afloop van het dekkingsdebat, dat minister Duisenberg enkele amendementen geslikt heeft welke hem niet bevielen. Dit waarschijnlijk minder om de amendementen zelf als wel vanwege een financieel principe dat de volksvertegenwoordi ging na de wijzigingen die het kabinet ter van de werkgelegenheid zelf al in het dekkingsplan aangebracht had, niet meer moet zeuren en het geraamde inkomstencijfer ongerept dient te laten. Maar als men nu ziet welk bedrag alle toegelaten amendementen opleveren, een kleine 150 miljoen, en dit plaatst tegenover de bedragen die bij andere regeringsvoorstellen gemoeid zijn, moet iedereen zich afvragen of het geen lachertje geweest zou zijn, wanneer zonder de actie van terroristen het kabinet van deze wijzigingsvoorstellen wel een halszaak had gemaakt De regering kan ook niet beweren dat dit de druppel is die de emmer doet overlopen; dit gaat alleen op als die regering ervan uitgaat dat een discussie met de Kamer tot een discussie beperkt moet blijven en op financieel gebied geen praktische consequenties mag hebben. De Amerikaan Jim Woodman en de Brit Julian Nott demonstreerden onlangs in Peru deze veertig me ter hoge ballon die gemaakt is van materiaal af komstig van Inca Indianen. Er werd geen enkele kunststof ge bruikt. Ook de vervaardiging van de ballon ge schiedde volgens technieken die al leen door de In ca's worden toe- Den Bosch (ANP) De twee Eindhovende Röntgenologen van het „SL Joseph ziekenhuis", P.K. en J. van Z., die ervan verdacht worden zes ton te veel te hebben gedeclareerd zullen op donderdag 29 januari van het volgend jaar voor de rechtbank in Den Bosch terecht moeten staan. Aan hen is ten laste gelegd valsheid in geschrifte, subsidair oplichting, meermalen gepleegd in 1972. Dit heeft de Bossche officier van justitie, mr. J.H.M. Pijnenburg meegedeeld. Uit het totaal der onderzochte declaraties van de röntgenologen dat jaar zijn een kleine 200 gevallen in de dagvaarding verwerkt, zei mr. Pijnenburg, die geen totaalbedrag kon opgeven waarover het zou gaan. De medische dossiers zijn in het gerechte lijk vooronderzoek ook nagegaan. Vorige maand werd het anderhalf jaar geleden tegen béide Röntge nologen geopende gerechtelijk vooronderzoek gesloten. De affaire kwam in juli 1973 in de publiciteit. Toen maakten vier Eindhovense ziekenfondsen bekend dat uit een onderzoek van de accountants dienst van de ziekenfondsraad was gebleken dat de Röntgenologen onjuiste en te hoge rekeningen zouden hebben gestuurd aan hen tan particuliere ziektekostenverzekeraars. Ze zouden volgens het onderzoek in 1972 675.000 te veel hebben gedeclareerd, 435.000 had betrekking op de honoraria en 240.000 op de kosten. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LIMERICK Dr. Tiede Her rema (53) de Nederlandse held van Limerick en Monastere- vin, heeft vandaag voor het eerst sinds hij door Marion Coyle en Eddy Callagher ge gijzeld en 36 dagen later vrij gelaten werd, weer voet op Zuidierse bodem gezet. De Ie ren hebben hem een bijzonder hartelijk en vreugdevol wel kom bereid. Dr. Herrema, directeur van de grote Ferenkafabriek bij Li merick, heeft een verdiende maar vrij korte vakantie door gebracht op het eiland Barba dos. Ondanks de lange en af mattende gijzeling voelt hij zich weer helemaal fit. Dr. Herrema was gekidnapt op 3 oktober en werd op 7 novem ber onverwacht vrijgelaten. De volgende dag keerde hij per vliegtuig terug naar Ne derland. Vanmorgen vloog hij via Lon den naar Shannon. Dr. Herre ma heeft gezegd, dat hij on danks zijn weinig prettige er varingen erg graag naar Ier land terug keert De Ieren gaan bewijzen, dat zij hem op de handen dragen. In de vlieghaven van Shannon wordt Tiede Herrema verwel komd door premier Cosgrave, lokale ambtenaren en politici, onder wie burgemeester Tha- dy Choughlin van Limerick, een grote delegatie van de plaatselijke Ferenkafabriek, en andere industriëlen uit de streek. Zelf houdt dr. Herrema niet veel van huldigingen en publi citeit. Hij zou liefst zo gauw mogelijk weer aan de slag gaan, maar dat kan maandag pas. Zaterdagmiddag ziet hij in eigen kring al zijn Ierse vrienden en kennissen weer. Dan is er tijd om wat na te kaarten. Bij Ferenka in Limerick wer ken 1200 mensen. De fabriek is van vitaal belang voor de plaatselijke en regionale eco nomie. Twee jaar geleden werd Herrema naar Limerick gestuurd om de niet zo floris sante AKZO-vestiging aldaar meer rendabel te maken. Tijdens zijn gijzeling leed het bedrijf een verlies van min stens 500.000 pond. Herrema's kidnappers hadden de sluiting van de fabriek geëist. Na ver loop van tijd werd ze weer geopend, op aandringen van arbeiders, die vreesden dat de fabriek anders voorgoed dicht zou blijven. Limerick's Ferenkabediijf is 20 miljoen gulden waard en daarmee de grootste buiten landse fabriek in de Ierse re publiek. Ondanks Herrema's terugkeer maakt men er zich grote zorgen over de toekomst van Ferenka. Op de schouders van dr. Herrema rust dus nog een zware taak, die hij zou willen afhandelen voor AKZO hem een andere opdracht geeft. Maar eerst willen de Ieren hem even huldigen. De stad Limerick heeft voor zondag een speciaal feestprogramma klaar. Het wordt geen lui druchtige kermis, want Ieren zijn alleen demonstratief wan neer ze een glaasje op hebben. De voorziene plechtigheid ver toont sterke Engels-Ameri kaanse invloeden. Er komen geen vlaggen, bloemen, slin gers en lampionnetjes op straat. Daar is het Ierse weer te wispelturig en nat voor. De vroede vaderen van Lime rick zullen dr. en mevrouw Herrema zondagmiddag opha len aan de Ferenkafabriek. Als het voor een keer niet regent, wordt de Nederlandse held van Limerick en Monas- terevin in een open wagen door de stad gereden, met een escorte van Ierse politieman nen per motorfiets. Dat is een bijzonder hoge eer, die in Ier land normaal alleen de presi dent te beurt valt Niet vrij Op straatwordt veel belang stelling verwacht. Een aantal muziekkapellen zal zorgen voor vrolijke muziek. In Lime rick's grootste bioscoop „De Savoy", luisterrijk versierd met vlaggen en bloemen, vindt dan een grote feestvergade- ring plaats, bijgewoond door een katholieke en protestantse bisschop, het voltallige ge meentebestuur, ambtenaren, politici en veel gewone men sen. Dr. Herrema zal warm gehuldigd worden en een fraai verluchte oorkonde aangebo den krijgen, die hem erebur ger maakt van de stad en het graafschap. De ceremonie wordt gedeeltelijk uitgezonden door de Ierse radio en televi- De kidnappers van dr. Herre ma, Eddy Callagher (27) en Marian Coyle (19) verschijnen volgende week in Dublin op nieuw voor een speciale crimi nele rechtbank. Kort na zijn vrijlating vertelde Herrema, dat hij hen weieens wilde op zoeken. De Nederlandse ex-gij zelaar zal nu evenwel in Ier land zijn bewegingsvrijheid beperkt vinden. De Ierse over heid heeft namelijk besloten hem voortdurend te laten schaduwen door gewapende politiemannen. Zijn huis in Li merick zal dag en nacht be waakt worden. Telkens wan neer dr. Herrema op straat komt, zullen waakzame agen ten in burger hem van zo dichtbij mogelijk trachten te volgen. Als belangrijke ex-gij zelaar ben je eigenlijk geen vrij man meer. Zoeken Op een verlaten bouwterrein in Jersey City zoe ken politiefunc tionarissen naar het stoffelijk overschot van de voormalige vakbondsleider Jame$ Hoffa. Volgens de poli tie zou James Hoffa, die reeds meer dan vier maanden zoek is, na een inter ne strijd om de leiding binnen de transport vakbond, door zijn rivalen om het leven zijn gebracht. Breda (ANP) „We gaan niet akkoord met de sluiting maar we zien ook geen perspectief meer voor de Internationale Kunststoffen Industrie (IKI) in Breda. We hebben er veel moeite mee: eerst heeft de overheid bevorderd dat de vuilnis bakken van het straatbeeld verdwenen. Daarvoor kwamen dan plastic zakken in de plaats. En nu worden die vuilniszakken voor het merendeel in het buitenland (Joegoslavië) gekocht, zodat een Nederlands bedrijf in moeilijkheden komt"; Aldus districtsbestuurder L. Speek van de indus triebond NKV over de gang van zaken bij DG. Gisteren werd het personeel (114 man) meegedeeld dat er in het gesprek met de vakbonden geen „argumenten zijn aangedragen op grond waarvan men aan sluiting kan ontkomen." Begin november werd bekend dat de kunststoffenfabriek op korte termijn moest sluiten, waardoor alle werknemers op straat zouden komen te staan. De vakbonden en de directie van het bedrijf zullen volgende week gaan onderhandelen over een so ciaal plan. Dodelijk ongeval De drie inzitten den van deze personenauto kwamen giste ren nabij de dorpskom van Albergen (gem. Tubbergen) om het leven toen hun auto geen voorrang kreeg van een melkwa gen. De perso nenauto schoot onder de melk- auto, waarbij het dak eraf werd gerukt. PARUS De betrekkingen tussen de Franse regering en de linkse oppositie hebben giste ren een crisisstadium bereikt door de openlijke beschuldiging van de regering dat de commu nisten de Franse soldaat aanra den goed te leren schieten op dat hij eens zijn officieren kan doden. De beschuldiging werd gedaan door minister van binnenlandse zaken Poniatowski in de alge mene vergadering. „De commu nisten zijn een partij van wanor de en illegaliteit", zei de minis ter volgens wie de communisten de hand hadden in de versprei ding van vlugschriften in de ka zernes waarin wordt opgeroe pen tot burgeroorlog en waarin jonge dienstplichtigen worden uitgenodigd op hun officieren te schieten. De autoriteiten hebben bekend gemaakt dat over het hele land 16 soldaten zijn gearresteerd die recruten tot ongehoorzaamheid opstookten en die revolutionaire solatencomité's hadden ge vormd. Vooruitzichten voor maandag: nu ring in temperatuur. dan regen en weinig verande- Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: omstreeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) DIEREN In een leegstaande boerderij in Spankeren heeft de politie gistermiddag een 56-jari ge man aangehouden, die ervan wordt verdacht enkele uren te voren in het Gelderse Dieren de 48-jarige weduwe E. de Lange- Marcus met enkele karabijn- schoten te hebben vermoord. De man had ongeveer 16 jaar met de vrouw samengeleefd. Enkele weken geleden deden zich moeilijkheden tussen het paar voor, waarbij de man de vrouw mishandelde en daarvoor een proces-verbaal kreeg, we gens mishandeling, dan wel po ging tot doodslag. Hij verhuisde toen naar Spankeren. Gistermorgen drong hij echter de woning van de vrouw binnen en schoot op haar met een kara bijn. De vrouw zag nog kans het huis te verlaten en strompelde naar kennissen, daarbij achter volgd door de schutter, die weer enkele schoten op haar loste. De vrouw zakte toen in elkaar en overleed ter plaatse. Na zijn daad reed de man in zijn auto weg. Drie uur later kon hij worden Markten GROENTEVEILING LEIDEN (5 DEC.) - Andijvie 76. Snijbonen 7,45, Boerenkool 32—33, Groene kool 33—37, Prei 58-65, Spinazie 1,41—1,43, Spruiten A 6568. spruiten B 66—72, Spruiten C 70, Witlof 2,76-2,90, Knolselderij 30, Bleekselderij 32-36, Bospeen 77. PAARDENMARKT DEN BOSCH - Aan voer 416 stuks. Prijzen in guldens per stuk: luxe paarden 1375-3150, voljarige 1650—2100, jaarlingen (trekpaard) 1550—1850, jaarlingen, luxe (hengsten) 856—1200, jaarlingen, luxe (merries) eï&$-2050, luxe veulens (merries) 900—1350 luxe veulens (hengsten) 525—675, veulens (trekpaard) 950-1350, hitten 7561150, Shetlandse pony's (rui nen) 226400,shetlandse pony's (mer ries) 400-775. Prijzen in guldens per kg: jongeslachtpaaraen 4.25—5.25, oude slachtpaarden 4.15—5.30. Overzicht: Handel over het geheel iets gunstiger. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN (5 DEC.) F. Commissienoteringen in guldens per kg: goudse kaas 4,75: edammer kaas 4,62; broodkaas 4,62. Handel kalm. HOOFDDORP (ANP) Bij het centrum van de CDA-actie „Wij horen bij elkaar" zijn talrijke adhesiebetuigingen binnengekomen. Aldus heeft het actiesecretariaat meegedeeld. De actie startte enkele dagen geleden met de oproep een nationaal manifest te ondertekenen om daarmee uit te spreken, dat het „vopr het elan van het CDA dringend nodig is dat de partijraden van KVP en ARP en de unieraad van de CHU zich wederom positief uitspreken voor het CDA en dat zij ondubbelzinnig de politieke wil laten blijken aan te sturen op een gemeenschappelijke lijst bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen". Volgens het actiesecretariaat is het manifest inmiddels ondertekend door de oud-ministers Andriessen, Bakker, Beel, Bogaerts, Van den Brink, De Jong, Nelissen, De Quay, Romme, Van Rooij, Schmelzer, mr. Y. Scholten, Schut, Udink, Van Veen, Veringa, Zijlstra, De Pous, de oud-secretarissen Diepenhorst, Van Es, Grapperhaus, Hoefnagels, Grosheide en Mommersteeg, bisschop Bluyssen, CNV- voorzitter Lanser, commissaris der koningin Rijpstra (Friesland) en verscheidene Kamerleden, burgemeesters, hoogleraren en ande- België verscherpt grenskontrole BRUSSEL De Belgische minister van financiën W. de Clerq, heeft gisteren in het Belgische parlement scherpe maatregelen aangekondigd tegen de belastingontduiking, die de staat volgend jaar een miljard gulden meer moet opleveren. De minister van financiën kondigde met name aan dat de Belgische restaurants scherp zullen worden gekontroleerd op hun btw-ver- plichtingen. Verder zal de kontrole aan de Belgische grenzen met Nederland, Duitsland en Frankrijk aanzienlijk worden verscherpt Dat betekent in de praktijk, dat ook particulieren, die de grenzen overschrijden, in de toekomst er rekening mee moeten houden dat ze scherper zullen worden gekontroleerd op het vervoer van drank, rookartikelen, juwelen en sieraden. Verder zullen al degenen die in België een vrij beroep uitoefenen, in de toekomst een nauwgezet tere boekhouding moeten gaan bijhouden. ADVERTENTIE] Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7