Caravan-RA11975 boordevol nieuws 0= Kampeerauto in opmars caravan rai [gj Buitenland vlakbij met de caravan De caravan haalt vrouw uit isolement caravan rai 00K MET HANDICAP IN CARAVAN CARAVAN KRIJGT SCHUTKLEUR 11 üfo 17 DECEMBER Als er één caravantentoon stelling is die echt nieuws brengt dan is het wel de komende CARAVAN-RAI, die van 11 tot en met 17 december in de Amsterdam se RAI-hallen aan het Euro paplein gehouden wordt. Niet minder dan 17 nieuwe caravanmerken dienen zich aan, 150 nieuwe modellen worden er getoond en in de accessoires en toebehoren zijn eveneens veel novitei ten. De algemene tendens van de tentoonstelling is: meer luxe, meer comfort en verfijnder afwerking. Een voorbeeld daarvan is de Dethleff Karaat Exclusief toerwagen van 30.000 gulden en de Tabbert Krone Exclu- siv, die zelfs met een lederen bankstel is uitgerust Op het gebied van het com fort is door verscheidene fa brikanten iets gedaan. Zo is de - ook al nieuwe - Italiaan se Nardi uitgerust met een centraal-verwarmingssys- teem, waarbij tussen de dub bele vloer, wanden en zolde ring warme lucht circuleert De lichtmetalen spanten van het geraamte zijn daartoe voorzien van openingen. De gaskachel van de Nardi be vindt zich op de dissel tus sen disselbak en carrosserie. Een reeds langer bekende, enigszins met die van de Nardi vergelijkbare centrale verwarming is de Primuska chel, welke gebruik maakt van door buizen circuleren de vloeistof, die door een in de disselbak geplaatste gas kachel wordt verhit. De ka chel wordt via een thermos taat geheel automatisch in- en uitgeschakeld. Het nieuw ste type biedt tevens de mo gelijkheid in keuken of toi letruimte over stromend warm water te beschikken. Er is een toenemende be langstelling voor airconditio ning in caravans, ondanks de vrij hoge prijs van een dergelijke installatie. De Wolfangel airconditioning wordt bijvoorbeeld in het chassis van een luxe Wilk toercaravan geplaatst. Door plaatsing niet op het dak, maar tussen de chassisbal- ken, wordt een lager zwaar tepunt en daardoor een bete re wegligging verkregen. De vraag naar comfort uit zich ook in een groeiend aanbod van TV-antennes. En verder in voorzieningen tegen diefstal, die variëren van eenvoudige koppelings- sloten tot gecompliceerde elektronische alarminstalla ties. Zo maar even een paar daagjes ertussenuit wippen? Het kan. Hang de caravan achter de auto of stap in uw kampeerauto. Het buitenland is dichterbij dan u denkt. Zo maar een paar tips: België: De Belgische kustcampings zijn in het hoogseizoen over vol. Maar in het rustieer buitenseizoen kunnen ze een ideaal uitgangspunt zijn voor een kleine vakantie waarin strandvertier/- cultuurgenot gecombineerd worden. Een erg aantrekkelijke Belgi sche badplaats is Blankenberge. Wie daar zijn caravan neerzet, profiteert van de geneugten van een uitgangsstad (met casino....), van de nabije unieke natuur ('t Zwin op loopafstand) en van een cultuurhistorisch steenrijk achterland dat in Damme en Brugge hoogtepunten vindt Twee interessante bestemmingen in de Belgische Ardennen zijn: La Roche en Ardennes en St Hubert De eerste plaats ligt aan de rivier de Ourthe, waar zich nogal wat watersport aandient alsmede buitenmaatse hengelmogelijkhe- den. St Hubert betekent hartje bos met geweldige wandelmoge lijkheden. Verdere bijzonderheden kan men te weten komen bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam. West-Duitsland: Drie van de wellicht vijfentwintig „nabije" Duitse toeristengebieden die zich in het buitenseizoen aanbieden. Aller eerst het land van de Moezel waarbij eigenlijk elk plekje de moeite loont langs de weg (na de autobaan) van Koblenz naar Trier. Natuurschoon, stedeschoon en wijncultuur. Dan het Sauer- land, die toeristisch uitstekend van faciliteiten voorziene „groene long" van het Roergebied. Snel te bereiken over de autobaan. Aanbevolen pleisterplaatsen Meschede bij de kunstmatige meren van de Hennetalsperre, of Winterberg nabij de 842 meter hoge Kahle Asten. Wie er een hele dagreis voor over heeft (plusminus zeven uur rijden vanuit hartje Nederland in „caravantempo") zou tot hele maal aan de Oostduitse grens kunnen rijden en wel naar de zeer uitgebreide bos- en heidegebieden langs de Elbe bij Dannenberg en Hitzacker. De keus aan kampeerterreinen in alle drie de gebieden is vrij groot en de kwaliteit van de campings ligt er op hoog niveau. Completere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het Duits Reisinfor matiebureau, Spui 24, Amsterdam. Frankrijk: Op slechts luttele uren rijden van de Nederlandse grens dient zich al een keur van Franse kampeervakantiemoge- lijkheden aan. Bray Dunes, tussen Duinkerken en de Belgisch/- Franse grens, is snel bereikbar via de autobaan Gent/Rijssel/Duin- kerken of via autobaan Gent/Oostende en dan verder de kustweg naar het zuiden. Hier kamperen betekent in een geweldig gebied van duinen en strand verblijven en toch al echt in Frankrijk zijn. Een tip die vooral „goud" blijkt voor een najaarsvakantie geldt het Bourgondische land rond Reims. Velden, bossen, wijngaarden en twee prachtige rivieren: de Mame en de Aisne. Langs die rivieren liggen ook de soms heel schilderachtige kampeer terreinen. Champagnehoofdstad Reims is vanuit Nederland over de autobanen vrij probleemloos te bereiken. Een korte weg voor velen loopt via Namen-Dinant-Sedan, maar die is met caravan niet zo snel te berijden. Een van de nadelen van de kampeerauto is dat men wat moeilijk boodschappen in de stad kan doen. De Bawemo-fabriek, in Nederland vertegenwoordigd door Olivier, loste dit probleem op door het kam- peergedeelte afneembaar te maken. Niet zo'n erg beste oplossing. wel de vervanging uitstelt maar niet snel afziet van een eerste aankoop", aldus de heer De Witte. De verwachting is dus dat de Nederlander de caravan trouw blijft, maar dat de gouden tijd voor de handel voorbij is. Dat de verkopen toch op peil blijven is trouwen ook voor een groot gedeelte te danken aan de sterk- gestegen prijzen van andere wijzen van recreeëren. Na de oliecrisis zijn bijvoorbeeld de prijzen van vliegvakanties flink gestegen. De concurrentie tussen caravanfabriekanten is na de oliecrisis nog groter geworden. Dit leidde ertoe dat er eenvoudiger typen op de markt zijn gekomen, tegen een aanmerkelijk lagere prijs. De goedkoopste vouwwagen die op de Caravan-RAI te zien zal zijn, kost 1.695,- de eenvoudigste toerwagen is op 2.750,- geprijsd en een stacaravan is vanaf 8.328,- te verkrijgen. Die prijzen moeten het caravannen wel populair maken. De kampeerauto is! de jongste telg aan de recreatieboom. Vooral in Amerika is dit vervoermiddel bijzonder populair en ook in Europa komt er steeds meer belangstelling voor. Hij biedt dan ook zeer aarttrekkelijke mogelijkheden, vooral voor hen die bijvoorbeeld een langere trektocht willen ondernemen. De kampeerauto is in feite een gemotoriseerde caravan. In Engeland spreekt men van .motorvan", in Duitsland heet het voertuig „Reisemobil" terwijl in Frankrijk de benaming „Cam ping Car" ingang heeft gevonden. De gedachte een auto door het aanbrengen van een aantal voorzieningen geschikt te maken als kampeerverblijf is niet nieuw. Vele caravanfabrikanten zijn op deze wijze hun bedrijf begonnen. Onderscheid moet worden gemaakt tussen de met behulp van een losse inbouwset tot kampeerauto ingerichte stationcar, bestel wagen of microbus en de kampeerauto welke speciaal voor dit doel is gebouwd (coachbuilt). De eerste categorie vervult afwisse lend zowel een utiliteits als een recreatieve functie. Wie reeds een stationcar, een bestelwagen of een microbus in gebruik heeft kan daarvan met behulp van een inbouwkampeerset met betrek kelijk geringe kosten een kampeerauto maken. Wel moet in de meeste gevallen het dak worden verhoogd ter verkrijging van stahoogte, terwijl dubbele, met isolatiemateriaal opgevulde wan den het verblijf in de wagen natuurlijk comfortabeler maken. Bij een coachbuilt kampeerauto is uiteraard volledig rekening gehouden met de eisen welke het gebruik stelt Bij een kampeer auto met inbouwset is sprake van een zo goed mogelijke aanpas sing aan deze eisen. Er is dan ook een aanzienlijk prijsverschil tussen beide catagorieën. Een inbouwset is reeds voor drie- vierduizend gulden te koop, waarbij dan de prijs van de auto moet worden opgeteld. De prijzen van kant en klare kampeerau to's variëren van ongeveer 30.000,- tot meer dan 200.000,-. De kampeerauto trekt veel mensen die of onbewust bang zijn om met een caravan te rijden of vinden dat ze met een caravan niet vlug genoeg opschieten. Het is ook om deze redenen dat bij vliegkampeerreizen en andere packagetours eerder een kam peerauto dan een caravan wordt ingeschakeld. Verder beschikt een kampeerauto doorgaans over een bijzonder groot laadvermogen, zodat overbelasting praktisch niet voorkomt. Van caravans kan dit niet altijd worden gezegd. Een andere voordeel is dat men met een kampeerauto minder dan met een caravan gebonden is aan officiële kampeerterreinen. Ook kan er in dit verband nog op worden gewezen dat vervoer per schip of per trein bijvoorbeeld door truintunnels aanmerkelijk goedkoper is dan voor een auto en caravancombinatie. Dit geldt ook voor tolwegen. Maar het allergrootste voordeel is dat ouders die met de kinderen op vakantie gaan, niet de hele reis in heel kleine ruimte hoeven te verkeren. Zullen deze voordelen de balans inderdaad ten gunste van de kampeerauto doen doorslaan? Woensdagavond 17 december we- ten we het. GERARD CRONE Het trekken met een caravan moet ook voor gehandicapten mogelijk zijn. Dat is het uit gangspunt geweest van zowel de Belgische firma Construc- tam als de Zweedse Polarfa- briek. Vandaar dat zij sommige van hun modellen uitrustten met speciale voorzieningen, zoals een brede toegangsdeur, waar doorheen een rolstoel gemak kelijk naar binnen kan, en op ritten die bij niet gebruik on der de caravan geschoven kunnen worden. Verder is bij deze modellen de deurkruk la ger geplaatst en bevinden zich alle bedieningsknoppen op zit hoogte. Binnen is voldoende ruimte geschapen om zich met de rolstoel te kunnen verplaat sen. Zweden hield al eerder reke ning met lichamelijk gehandi capten. Verscheidene kam peerterreinen daar zijn aange past aan het gebruik door ge handicapten. De sanitaire voorzieningen zijn door oprit ten ook voor kampeerders in een rolstoel gemakkelijk be reikbaar, terwijl ook de breed te van de deuren erop is afge stemd. De caravan is een remedie tegen het vereenzamen van veel vrou wen in de stedelijke woongebie den. Op kampeerplaatsen wor den gemakkelijk de contacten met buren gelegd, die de vrouw zo broodnodig heeft. De vrouw heeft nu eenmaal een groeiende behoefte aan het „andere", het „nieuwe", wat het best vertaald kan worden door ,,'t huis uit". Dan is een camping in de buurt al voldoende en hoeft het niet eens een avontuurlijke reis naar verre vakantiebestemming te zijn. Tot die conclusie komt dr. M. Zeldenrust-Noordanus, directri ce van het Instituut voor psy chologisch marktonderzoek B.V., dat hier naar onder een klein aantal vrouwen een onder zoek heeft ingesteld. Vooral voor de vrouw met kin deren biedt de caravan een „verlossing" van veel dagelijkse spanningen, aldus mevrouw Zel- denrust. Er hoeft niet doorlo pend op de kinderen gelet te worden. Er vallen minder ver maningen omdat de kinderen voor hun wat woestere spelletje niet geremd worden door de flatmuren en meubels. Het cara van kamperen neemt ook de angst weg, die er voor veel ou ders in hotels en pensions wel is, dat de kinderen figuurlijk „uit de boot vallen". Dan is er ook nog het bijkomende voor deel dat de man nog wel eens inspringt voor huishoudelijke werkjes, waardoor weer een grotere mate van vrijheid ont staat voor de vrouw. 11 tfoi 17 DECEMBER De kampeerauto's, zoals deze Mi das. geïmporteerd door Olesen zijn de luxe-paardjes op de CARAVAN- RAI De prijzen variëren van 60.000 gulden tot 215.000 gulden AMSTERDAM Als woensdag 17 december de tiende CARA VAN-RAI haar poorten sluit dan is het uur van de waarheid aangebroken. Dan zullen we zeker weten of de Nederlander nog even caravan-minded is als de afgelopen jaren of dat nu aarzelend de bloeitijd van de kampeerauto is begonnen. De caravanbouwers en -verkopers zijn redelijk optimistisch dat de caravan ook in 1976, onverminderde belangstelling zal genieten. Caravankoning Frans de Witte, voorzitter van het uitvoerend comité Caravan-RAI zegt: „Vorig jaar zijn er ongeveer 34.000 caravans in Nederland verkocht Voor dit jaar gaan we ongeveer van eenzelfde aantal uit Helemaal precies kennen we deze aantallen niet omdat er geen afzonderlijke kentekenregistratie van bestaat, zoals dat bij auto's en motorfietsen het geval is. De periode van grote groei in de caravanmarkt is voorbij. Het doet veel deugd, dat de ingetreden stabilisatie door het huidige economische klimaat niet verstoord wordt We zien '76 met optimisme tegemoet. Ook in andere landen van Europa is dat het geval" „Wie dagelijks de berichten leest over bedrijfssluitingen en werke loosheidscijfers zou mogen verwachten, dat het ook op een markt voor consumptiegoederen als caravans slecht gesteld zou zijn. Het opmerkelijke is echter dat de markt zich erg goed heeft gehouden. Wellicht is dit mede te danken aan de omstandigheid dat het hier toch voor een deel een uitbreiding van het park betreft. De ervaring op de automarkt leert, dat men in minder goede tijden Voor wie zich al jarenlang mateloos geërgerd heeft aan de ontsiering die caravan parken in het landschap vor men is er goed nieuws: zoweel in het buitenland als hier in Nederland is men naarstig aan het zoeken naar de mi lieuvriendelijke caravan, de caravan met de schutkleur. De originele toercaravan was wit vanwege de warmte-ab- sorptie denk maar aan de wagentjes van de ijscoman en dat is tot op de huidige dag zo gebleven. Uit consumenten onderzoek blijkt trouwens, dat de gemidddelde caravan- ner een duidelijke voorkeur heeft voor de witte kleur van wege de veiligheid in het ver keer; men wil goed gezien worden met het vakantiehuisje achter de auto. De vraag naar andere kleuren voor caravans, die langere tijd op een vaste plaats staan is niet in de laatste plaats het gevolg van een groeiend mi lieubewustzijn. De Europese caravanindustrie gaat hierin uiteraard mee: er zijn geza menlijke adviezen opgesteld hoe campings het best kunnen worden ingericht, mede met het oog op het milieu. Goede isolatie maakt het cara vannen in de- winter tot een bijzonder ge noegen. De Po lar caravan uit Zweden is voor een winterva- kantie ingericht. Bij de Nardi-ca- ravan is de cen trale-verwar mingsinstallatie in de disselkast ondergebracht. Er is een ten dens naar licht gewichtcara vans. te trekken door de kleinere auto's. Deze Sport-caravan. model 370, geïmporteerd door Frans de Witte, is daar een voorbeeld Een goede, zelfs luxueuze inrich ting zoals in de ze Solifer cara van maakt het kamperon nog genoeglijker dan het thuiszijn. Keuken com pleet met werk- plank, servies- droog kast en af zuigkap. De gas pitten helaas maar twee zijn achter el kaar geplaatst om meer werk ruimte te krij gen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15