Zoeterwoudse wipmolen wordt weer aardig de oude Verbouwing bracht merkwaardige plafondschildering aan het licht NOORDWIJKSE MAAKT FURORE MET DIA'S ZLC organiseert prestatie- wedstrijdloop en halve marathon Stichting Huisvesting Werkende Jongeren teleurgesteld in het bedrijfsleven Bromfietser tweemaal overreden Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Controverse tussen maatschappelijk werkers en staf Midden-Rijnland" llllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllin Volop prolongaties en reprises PAGINA 5 Veilingen RIJNSBURG, 4/12, bloemen (resp. en gem, prijs) Alstroemeria 300 0,320, amaryllis 5198 0,498, anjers am. 23760 0,623, anthurium 2795 2,123, chxys. gepl. n.a 9600 0,667, chrys. tros n.c. 10999 2,622, chrys. gepl. jr.c. 830 0,813, chrys. tros jr.c. 10293 2,787, euphorbia 4150 0,702, freesia 5179 2,511, gerbera 1800 0,684, hyacinthen 768 2,109 hyacinth met bol 35871 0,579, iris 2396 4,160, lelie tak kas 5970 0,741, narcis kas 9795 2,052, narcis Carlton K 7195 2,231, orchideeën 218 0,300, rozen grootbl. 3960 0,939, rozen kleinbL 14660 0,322, snijgroen 1400 0,549, statice 142 0,644, tulpen 2646 4,661, Apeldoorn kaB 3436 5,187, tulpen 2e soort 168 1,921, tulp met bol 300 0,290, orchid, cymb.mint 7068 0,240, narcis 2e soort 55 0,850, anjers tros 5890 0,254, rozen Baccara 580 0,856, rozen Sonia 10180 0,397, kerstgoed 3450 0,623, kerstgoed 319 1,268, div. snijbloemen 3727 1,977, div. snijbloe men 6424 0,582, alstroemeria imp. 3460 0,367, anemonen imp. 3725 1,194, anjers am imp 3260 0,418, liatris imp. 3910 0.438, Van een onzer, verslaggevers Leiden De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in Leiden heeft al zijn hoop gevestigd op staatssecretaris Van Dam, die heeft aangekondigd op gebied van huisvesting meer voor bijzondere groepen als werkende jongeren met lage inkomens te willén gaan doen. In het jongste jaarverslag van de stichting wordt overigens gecon stateerd dat niet alleen de overheid tot nu toe te weinig steun heeft verleend, ook het bedrijfsleven krijgt een veeg uit de pan. „Het is verbazingwekkend om te moeten ervaren hoe weinig belang de meeste bedrijven en instellingen schijnen te hebben aan de leefomstandigheden van hun jonge mensen", aldus het bestuur van de stichting. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren biedt momenteel 369 werkende jongeren huisvesting. Honderden staan op een wachtlijst. Deze kunnen mogelijk aan woonruimte worden geholpen wanneer de in uitvoering zijnde nieuwbouwprojecten van de stichting klaar zijn. De stichting heeft overigens het rijk om een extra subsidie om te bewerkstelligen dat de huren van de oude en nieuwe panden ongeveer gelijk komen te liggen. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De 16-jarige bromfietser P. van L. uit Alphen is gistermorgen omstreeks tien voor acht ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de Oostkanaalweg. Het onge luk gebeurde toen. twee fietsers elkaar passeerden. De bromfiet ser reed tegen één van hen aan en viel daarbij op de weg. Een vrachtauto kon de bromfietser nog net ontwijken, maar een automobilist uit Koudekerk die daarachter reed, lukte dat niet en reed over het slachtoffer heen. Een auto die daarachter reed kon eveneens niet meer stoppen en kwam bovenop het slachtoffer tot stilstand. Met mankracht moest deze auto worden opgetild om de jongen te bevrijden. Hij werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden met diver se uiteenlopende verwondingen. Bekerverlies voor LDWS Van onze sportredactie ROTTERDAM LDWS heeft in z'n eerste wedstrijd om de zaalvoetbalbeker van het dis trict West II een sterk geflatteer de 8-1 nederlaag geleden tegen de Rotterdamse bekerhouder Hellevoetsluis. De Leidenaars waren in dit duel zeker niet de mindere, maar werden na rust volledig weggespeeld toen ach tereenvolgens Cees en Ger de Roode en Jaap Schild wegens aanmerkingen op de leiding uit het veld waren gestuurd. Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE Bij de Stichting maatschappelijke dienstver lening „Midden-Rijnland" is een aantal problemen gerezen tussen enkele maatschappelijke werkers en de staf. Aanleiding tot de problemen is de werkwijze van de staffunctiona ris maatschappelijk werk. Medewerkers van de stichting die hierop kritiek hebben, zouden door hem zijn weggewerkt. Op deze manier zouden in twee jaar tijd zes maatschappelijk werkers zijn gekomen en gegaan. De voorzitter van het stichtingsbestuur ontkent niet dat er ook nu weer ontslagen bij de stichting zullen vallen. De oppositie acht hij evenwel niet zo groot. Naar schatting negen medewerkers zouden het met het beleid van het bestuur niet eens zijn. De stichting heeft in totaal vijfhonderd medewerkers. Leiden Op zondag 28 decem ber a.s. organiseert de Leidse voetbalvereniging Z.L.C. een prestatie-wedstrijdloop. De af stand is 6300 m. en gaat door het zuidwestelijk gedeelte van Leiden. De start is aan de Bos- huizerkade veld 7. De prestatie- loop start 's morgens om 11 uur en is opengesteld voor dames en heren van alle leeftijden. Iedere deelnemer(ster) ontvangt na afloop een leuke herinnering. De wedstrijdloop start om 12.30 uur. Voor de wedstrijdloop zijn twee categorieën A en B. De categorie A is bedoeld voor de verenigings-wedstrijdloop. Voor deze wedstrijd is een speciale verenigingsprijs beschikbaar. Die kan alleen gewonnen wor den door verenigingen, die niets met atletiek te maken hebben. De categorie B is voor indivi duele lopers. Voor deze wed strijd kunnen zowel K.N.A.U.- als niet-K.N.AU.-leden inschrij ven. Er zijn voor deze categorie prijzen beschikbaar. Ook de deelnemers die voor de catego rie A lopen krijgen een herinne- ringsprijs. Voor de vereniging sprijs tellen de eerste drie bin nenkomenden van iedere ver eniging. Hoe groot de"'deelname per vereniging is maakt niet uit. De kosten voor deze prestatie en wedstrijdloop zijn 2.50 p.p. 's Middags om 14.00 uur start de halve marathon, een wedstrijd over 23.750 m. Deze afstand is echter bedoeld voor de echte atleten. Het inschrijfgeld is 7.50 p.p. Buiten de hoofdprij zen zijn er voor iedere deelne mer nog mooie herinneringsprij- zen beschikbaar. De wedstrijd lopen worden georganiseerd in samenwerking met de atletiek vereniging A.V. Holland. Er kan voor deze afstanden ingeschre ven worden bij vooruitbetaling. Inschrijfadressen zijn: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 25a, Leiden; F. Pijnmaker, Korte- naerstraat 75, Leiden; K. Ver hoeven, Wilgenrode 3, Meren- wijk, Leiden; J. Riethoven, Da Costastraat 33, Leiden; Mevr. de Koning, Decimastraat 6, Leiden. Ook kan men zich inschrijven via bankrekening nr. 566611872 t.n.v. C. Scheffer, Alg. Bank Ned. Leiden. Onder vermelding: Prestatie- loop, Wedstrijdloop (individueel- /vereniging) of Halve marathon. DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Van onze filmredactie Leiden Volop prolongaties en reprises deze week in de Leidse bioscopen. In Camera draait voor de zoveelste keer „Once upon a time in the west", in Liod draait opnieuw „On her majesty's secret service", Trianon haalde „Het kind van de zon" terug naar Leiden en Studio deed dat met „Emmanuelle". Rex wijkt met „Porno-beken tenissen" niet af van het gebruikelijke repertoire. Nieuw in Leiden is feitelijk alleen The Yakuzo (in Luxor), een film over een geheim Japans genootschap, dat veelvuldig het zwaard gebruikt. Bandenavond vice, gevestigd op de Lijnbaan in Leiderdorp gaat volgende week woensdag in de Burcht in Leiden van start met een voor Leiden en om geving unieke klanten service, zo hoorde ik van directeur De Jonge. Dan zal er een zgn. „bandenavond" worden gehouden waarbij aan de hand van een aantal films de belangstellen den onder meer uit de doeken zal worden ge daan wat nu eigenlijk het verschil is tussen een radiaal en diagonaal band en ook zal de rela tie tussen band en rijvei- ligheid ter sprake ko men. Kaarten voor deze avond zijn gratis ver krijgbaar bij de Leidse Banden Service. Bij de verbouwing van het pand Apothekersdijk 37 in Leiden is de huidige eigenaar, de heer De Wit, bj toeval ge stuit op een merkwaardige plafondschildering, die daar, volgens deskundigen van de Lakenhal en Monumenten zorg, in het begin van de 19e eeuw moet zijn aangebracht. De naam van de schilder is niet bekend. Het „plafondschilderij", aan gebracht tegen de zijkanten van de balken en de zoldering, stelt de omgeving van Leiden voor. In die panoramische voorstelling zijn onder meer de dorpen Warmond, Hazers- woude en Leiderdorp waar te nemen. De verklaring van de heer Blaauw, directeur van Monumentenzorg in Leiden: „Rond de tijd dat de plafond schildering werd aangebracht lagen er in Leiden nog veel wallen. Als je vanachter die wallen in de verte keek zag je aan de horizon de silhouetten van de omliggende dopren. Zo staat het ook op het plafond". Ik hoorde van de heer Blaauw dat de kunstzinnige waarde van de plafondschildering niet bijster hoog is maar dat de Lakenhal er in ieder geval wel volop foto's van heeft laten maken omdat dergelijke schil deringen maar sporadisch voorkomen". De eigenaar van het pand, die er zijn zaak De Zwarte Neon in heeft ondergebracht, heeft het beschilderde plafond weer weggewerkt, zodat van het pa noramische schilderij niets meer te zien is. „Misschien dat ik er ooit nog iets mee ga doen", zei hij mij, „maar voor lopig hou ik het maar verbor gen". Overigens is de plafondschil dering niet het enige opvallen de aan het pand Apothekers- dijk 37. In het ingenieus ver bouwde pand is ook een prachtige kelder gecon strueerd, waarin lange rijen talloze aquariums staan opge steld, borrelende bakken met de meest uiteenlopende vis soorten. „Dit is uniek in Ne derland", vertelde mij een trotse eigenaar. De Noord wijkse mevrouw Goudriaan trekt momenteel zowel in binnen- als buiten land volle zalen met de verto ning van zo'n 500 kleurendia's die zij maakte tijdens haar eenzame wereldreis begin 1974. Die wereldreis was de hoofdprijs in een door het weekblad Margriet uitgeschre ven fotowedstrijd waarin de echtgenote van de Noordwijk- se arts Goudriaan winnares werd met een prachtige prent van een paar nonnen die langs het strand lopen. De wereldreis duurde precies 58 dagen en in die paar maan den werd onder meer een be zoek gebracht aan India, Ne pal, Bangkok, Japan, Honolu lu en Amerika. Mevrouw Goudriaan, vroeger van be roep reklame-tekenares, maakte tijdens die reis hon derden dia's, die van een uit zonderlijke kwaliteit bleken te zijn. Mooi van kleur, prachtig van compositie. Een half jaar is ze er mee bezig geweest al dat dia-mate riaal overzichtelijk te rang schikken en in die tijd maakte ze er ook de begeleidende tekst en muziek bij. Zo ont stond een dia-show van ander half uur. De mensen die de voorstelling al hebben gezien zijn razend enthousiast en ver gelijken het geheel met een film. „Film, muziek en geluid zijn zo goed op elkaar afge stemd dat het net is of je naar een film zit te kijken", vertelde er mij een paar. De show van mevrouw Goud riaan is zo ingeslagen dat ze bijna alweer een tweede we reldreis heeft gemaakt om de dia's van haar eerste wereld reis te laten zien. Begin deze week bijvoorbeeld is ze terug gekeerd uit Zwitserland waar ze in het atoomcentrum in Ge- nève een voorstelling heeft ge geven. Daar was ze met haar dia's al eerder geweest. Maar men vond het zo mooi dat ze haar hebben gevraagd nog een keer naar het atoomcentrum te komen. Ze is met haar dia's ook in Parijs, in Zurich en in Luzern geweest waar ze op uitnodiging kwam van de Hol landse Clubs. Maar ook in Nederland heeft ze haar handen vol. Daar is ze de laatste tijd vooral veel te gast op bejaardenbijeenkom sten of bijvoorbeeld bij de art sen in Leiden. „Zolang ik suc ces blijf hebben", zegt ze, „trek ik met deze show door de wereld. Ik heb nu pas door dat deze dia-show toch wel iets De wipmolen in de Zoeter woudse Grote Polder aan de Weipoortseweg begint al weer aardig op de molen te lijken die daar stond voor de april- storm van 1973 toen enorme windstoten de uit 1626 date rende molen zwaar beschadig de. Op die bewuste tweede dag in april woei het complete bo venhuis van deze robuuste windvanger. Wiekenkruis en bovenhuis werden vernield. Dank zij de inspanningen ech ter van de stichting Oud Zoe- terwoude en de Rijnlandse Molenstichting kwam er een restauratieplan van de grond dat inmiddels al voor een be langrijk deel gerealiseerd is. Gisteren werd het werk even stil gelegd om te toasten op het bereiken van het hoogste punt van de molen. De toast werd uitgebracht vlak nadat de molenmakers met behulp van een eenvoudi ge handtakel (schalk) de zware bovenspanten op hun plaats De merkwaardige plafond-schildering die aan het licht is gekomen bij de verbouwing van het pand Apothekersdijk 37 in Leiden. bijzonders moet zijn. Dat werd me vooral duidelijk in Luzern waar mensen kwamen kijken die de show ook al in Zürich hadden gezien. Die hadden lange tijd gereisd om mijn we reldreis nog eens mee te ma ken. Tijdens al die voorstellingen is mevrouw Goudriaan één ding opgevallen. Ze zegt: „Het is opmerkelijk hoe veel vrouwen belangstelling tonen v or de dia's. Het aantal mannen ligt een stuk lager. En dat is wel te verklaren ook. Mannen laten zich nu eenmaal niet zo graag iets uitleggen door een vrouw. Toch hoop ik dat daar nog wat verandering in komt". Mevrouw Goudriaan geeft op 11 december een voorstelling in het Noordwijkse LIDO- theater. De opbrengst komt ten bate van de kankerbestrij ding. hadden gebracht zodat begon nen kan worden met de verde re afwerking van de kop van de molen. Wat betreft de restauratie van de buitenkant van de molen, zit het karwei er bijna op. Nu moeten alleen nog de stalen roeden worden gestoken (de 24 meter lange wiekdelen) en daarop de heklatten met het zeil worden aangebracht. In de molen moet daarna nog het gaandewerk (mechanisme) worden aangebracht en dan zit de restauratie erop. Men verwacht in het voorjaar dat de wipmolen, die niet meer dienst doet om de waterhuis houding in de polder te rege len, maar alleen als een soort monument in stand wordt ge houden, in het voorjaar gereed te hebben. De restauratiewerkzaamheden worden verricht door de be kende molenmaker Van Beek uit Rijnsaterwoude. Mevrouw Goudriaan bekijkt een van haar dia's.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5