Slepend overleg over lichamen hii trein Nog elf kinderen in consulaat Molukse kapers krijgen bus naar Schiphol niet Hongerstaking in Haagse kerk is ten einde £eidóe Soiwa/nt Vrijdag 5 december 1975,66e jaargang no. 20292 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hooldredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas-Chef-redacteur: J. W. C. Lwne Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141,35. losse nummers 50 cent Een mens wil Mies Bouman met "Een mens wil...." op Ned. II om 22.00 uur. Om 22.50 uur Televizier-magazi- ne. Ned. I om 20.15 uur Briggs, om 20.40 uur Caroline en Louis, om 21.50 uur Farce majeure en om 22.20 uur Kojak. Vrij zacht Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. In de nacht en ochtend hier en daar mist Matige tot krachtige westelijke wind. Temperaturen in het alge meen tussen 7 en 10 graden. Morgen: Zon: 8.31-16.30 Maan: 11.00-20.29 Schev. hoogw.: 5.05-17.21 Laagw.: 0.44-13.06. Namen zeven kapers bekend (Van onze speciale verslaggevers) BEILEN/DEN HAAG De grote vraag vanmorgen in Beilen en Den Haag was, of de Zuid-Molukse trein kapers eindelijk de piëteit ook tegen de nabestaanden zouden kunnen op brengen, om de stoffelijke overschot ten van de gedode machinist en de twee treinpassagiers te laten bergen. Ir. Manusama, de president in Neder land van de Republiek der Zuid-Mo- lukken, had hierover gisteravond, na een uitvoerig gesprek met de treinka pers, een akkoord bereikt. Het doden van de tweede treinpassagier gister middag heeft grote ontsteltenis ver oorzaakt bij hen, die op een afstand getuige geweest zijn van dit afschu welijke drama. Verontwaardiging verder bij alleen, die hopen op nor malere verhoudingen tussen de diver se leefgemeenschappen in Nederland. Gisteravond vroeg men zich in het crisiscen trum van Beilen af, of inderdaad eep vierde slachtoffer van de treinkaping gevallen is. Deze passagier zou volgens de sterke geruchten, die officieel nog steeds niet bevestigd konden wor den, in de trein aan een hartaanval overleden zijn. Het stoffelijk overschot zou zich nog in de trein bevinden. Na langdurige besprekingen gisteren tussen verschillende bemiddelaars en de treinkapers kwamen de laatsten met weer nieuwe eisen. Die van de-bus en het vliegtuig bleven hoofd- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Mede op verzoek van uiste- raars zijn de programma's van de drie Hilver- sumse radiozenders aangepast aan de sfeer, gewerkt door de gebeurtenissen in Beilen en Amsterdam Programma's met een luchtig karakter zijn vervangen door serieuze. De NOS heeft beslo ten de top-30 vandaag niet uit te zenden. Voor wat de tv betreft, gingen AVRO en NCRV in beraad over evt. wijzigingen in hun program- zaak. Verder wilden zij seinlampen, zaklan taarns en kranten. De regering heeft deze eisen nadrukkelijk afgewezen. Dit met des te meer klem vanwege de afschuwelijke executie gister middag ten aanschouwe van vele getuigen. De geruchten bleven vanmorgen verder aan houden, dat niet vijf, maar zeven kapers zich in de trein bevinden. Ondanks het aantal van vijf, dat ir. Manusama gisteravond noemde. Eveneens gisteravond zijn extra versterkingen naar Beilen en in de omgeving van de gekaapte trein overgebracht Het politiekordon lag van morgen op 2,5 km van de trein. Behalve deze troepen en een onbekend aantal mariniers be vindt zich nu ook een aantal militairen met hun wapens en pantservoertuigen van het 43ste infanterie-bataljon in de omgeving van de ka ping. Intussen zitten thans 35 passagiers al ruim drie dagen in de gekaapte trein. Gisteren in de namiddag hebben zij voor het laatst eten aange voerd gekregen. Vanmorgen ook drinken. Telelenzen vingen gisteren dit dramatische beeld op van de derde koelbloedige moord in de gekaapte trein nabij Beilen. Staande in de deuropening werd de man geëxecuteerd. Enkele seconden nadat deze opname was gemaakt, stortte het levensloze lichaam voorover langs (Van onze speciale verslag gever) BEILEN De autoritei ten nemen thans aan, dat niet vijf, maar zeven Zuid- Molukse jongeren de trein gekaapt hebben. Zij ko men uit Bovensmilde in Drenthe. Hun namen zijn bij de politie bekend. Het zijn Kobus T., Paulus S. Albert S., J. H., E. H., C. T. en J. M.. Twee ervan studeren nog op een paeda- gogische akademie. Bij de aktie in Amsterdam zijn twee Zuid-Molukkers betrokken, die eveneens in Bovensmilde wonen. Toen bij de Zuid-Molukse gemeenschap in deze ge meente gisteren bekend werd, dat de aktievoerder in Beilen en Amsterdam desnoods wilden sterven „voor de onafhankelijkheid van hun land" speelden zich er dramatische tafere len af. Slechts in uiterste geval geweld (Van onze speciale verslag- ppvprsl DEN HAAG - De rege ring zal alleen in het uiter ste geval de gijzelingen in 'Beilen en Amsterdam met geweld laten doorbreken. Dat is naar verluidt de voornaamste conclusie uit het kabinetsberaad van gisteravond. Dit beraad is vandaag voortgezet. Het kabinet houdt zich vandaag voortdurend bezig met de mogelijkheid, om de uitzonderingstoestand te kunnen afkondigen. Daar bij kan aan bepaalde per sonen huisarrest opgelegd worden, telefoons worden afgeluisterd en andere maatregelen in het belang van de orde en veiligheid genomen worden. Het kabinet heeft gister avond ook langdurig ge sproken met ir. Manusama, president van de Vrije Mo lukkers. Deze bracht de ei sen van de treinkapers over. De eisen voor het kunnen verdwijnen uit Ne derland worden in geen ge val ingewilligd. Nog in het schootsveld van de terroristen en daarom met de handen omhoog, verlaten een personeelslid van het Indonesische consulaat in Amsterdam en vijf kinderen het bezette gebouw. De kinderen werden vrijgelaten in ruil voor een t.v.-toestel. een radio en een megafoon. FOTO- MILAN KONVALINKA (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Naar schatting vijftien vol wassenen en elf kinde ren bevinden zich nog steeds in het Indonesi sche consulaatsgebouw dat gistermiddag om half een door een groep van vijf of zes Zuidmo- lukse terroristen werd overvallen. Het contact tussen de Molukkers en de autoriteiten is in de loop van gisteravond verstomd. De Neder landse autoriteiten heb ben slechts aan één eis van de terroristen vol daan: de aanvoer van voedsel voor 65 perso nen. De overige eisen werden resoluut afge wezen. Aan de inwilliging van de tweede eis van de terroristen omtrent de komst van bemid delaar dominee Metyari, ver binden de autoriteiten de voor waarde, dat alle kinderen dan worden vrijgelaten. De Moluk kers boden gisteravond aan drie kinderen te laten gaan in ruil voor de bemiddelaar. Dit werd geweigerd, hoewel de in williging van de eis om voed sel de vrijlating van de vijf jongste kinderen had opgele verd. De gehele nacht en vroe ge ochtend was het rustig ron dom het consulaatsgebouw, waarvan sommige ramen zijn verduisterd. Een cordon van politiemannen en ongeveer vijftig mariniers belegeren het pand. Het contact met de overvallers werd gisteravond om half ne gen verbroken, nadat een eis tot terugtrekking van de scherpschutters rondom het gebouw, niet werd ingewilligd. Vanmorgen werd door de au toriteiten overleg gepleegd of men zelf zou trachten het con tact met de terroristen te her stellen en niet te wachten tot de Molukkers het contact zoe ken. In Zuidmolukse kringen wordt de overval op het Indonesische consulaatsgebouw over het al gemeen niet als een misdadige affaire aangemerkt Volgens hen is deze affaire van een geheel andere aard dan de treinkaping in Beilen, waarbij Nederlanders het slachtoffer zijn geworden. „Wij zijn in oorlog met Indonesië", ver klaarde voorzitter Aponno van de Vrije Zuidmolukse Jonge ren gistermiddag. „Daarom is het een goede zaak. Eventuele slachtoffers worden door ons niet betreurd, mits ze maar niet de Nederlandse nationali teit dragen". De vier Indonesische leden van het consulaat, die gister middag vanuit de tweede ver dieping wisten te ontsnappen en allen daarbij gewond raak ten, verkere niet in levensge vaar. Een gegijzeld personeelslid van het Indonesisch consulaat in Am sterdam, die zich op de tweede verdieping had opgesloten, sprong gisterenmiddag in uiter ste wanhoop uit het raam. De man brak beide benen. Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 (Van onze speciale verslaggever) BEILEN De Zuid-Molukse terroristen krij gen geen bus. De plaats waar de 35 treinpas sagiers worden gegijzeld, wordt niet naar elders verplaatst. Dat is het standpunt van de Nederlandse regering inzake de dramatische treinkaping in Drente. Het werd donderdagavond meege deeld door justitievoorlichtster mevrouw T. Faber. Daarmee is ook het eventueel beschik baar stellen van een vliegtuig op Schiphol waarmee de kapers het land willen verlaten, voor wat de treinkaping betreft van de baan. In een straal van 2,5 km rond de trein is het terrein door de rijkspolitie afgegrendeld. Des^ ondanks proberen vooral .'s avonds en 's nachts journalisten in de buurt van de trein te komen. De politie treedt streng op tegen deze indringers, bang als ze is dat óf een van de belegeraars óf een van de kapers zijn zenuwen zou verliezen en een schot zou los sen. De gevolgen zouden in dat geval niet te overzien kunnen zijn. Intussen is bekend ge worden dat mariniers een bestorming van een lege trein hebben geoefend. Deze eenheid is reeds in het bezit van ijzerzagen en kniptan gen, waarmee stalen kabels die langs de spoorlijn lopen doorgeknipt zijn. Wellicht dat gistermiddag een echte overval, waarbij een ander treinstel als stormram zou hebben dienst gedaan, is afgelast door de nieuwe actie in Amsterdam. Volgens mevrouw Faber van Justitie is de standpuntverharding van de Nederlandse re gering een direct gevolg van het donderdag middag dond schieten van een tweede trein passagier, en de ongeveer gelijktijdige bezet ting van het Indonesische consulaat in Am sterdam door een nieuwe groep fanatieke Zuid-Molukse jongeren. De eisen die de trein kapers hebben gesteld zijn even ard als ex treem. Christenplicht Ondanks dat de standpunten van beide partijen mijlenver uit el kaar liggen is er - doordat er thans regelmatig contact is tus sen de Nederlandse autoriteiten en de treinkapers - een gevoel van opluchting ook al omdat de stoffelijke overschotten van de drie doden vandaag mogen worden weggehaald. Tijdens het drie kwartier durende ge sprek dat ir. Manusama, dr. De Lima en de heer Kuhuwael gis teren in de namiddag met de terroristen hebben gevoerd, heeft met name dr. De Lima - minister van gezondheidszorg in het kabinet van ir. Manusa ma, president in ballingschap van de R.M.S. - gewezen op het feit dat alle kapers opgegroeid zijn in christelijk milieu. „Hij heeft daarbij gezegd dat de christenplicht eist dat met na me vrouwen voorzichtig en goed behandeld dienen te wor den", aldus mevrouw Faber van Justitie. Het antwoord van de kapers was: „Maar dat doen we ook". Een opmerking waar uit met name de heer A. Over toom uit het Drentse Armen moed put Zijn vrouw bevindt zich onder de 37 gegijzelde pas sagiers. „Ik hoop nog steeds op een goede afloop", zegt hij „de spanning neemt dan weer toe, dan weer af. Woensdag- en don derdagmiddag leek het erop dat de zaak zou escaleren. Nu is het rustiger". Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De hongerstaking van de dertig Noordafrikaanse werknemers in de Haagse Gerardus Majellakerk is ten einde. Vandaag beëindigden zij hun actie, omdat, aldus een woordvoer der van één van de actiecomités, „staatssecretaris Zee val king van justitie voor een deel heeft toegegeven aan de eisen van de hongerstakers". Overigens zijn de actievoerders van plan de kerk nog niet te verlaten. Anderhalve week geleden werd de actie gestart uit protest tegen de legalisatieregeling van de regering. Dertig Noordafrikaanse werknemers, voor het grootste deel afkomstig uit Amsterdam, gingen toen in hongerstaking. Een zaterdag in Den Haag gehouden demonstratie waarbij de staatssecretaris een petitie werd overhan digd, leverde geen direkte resultaten op, maar deze week heeft de staatssecretaris de inschrijftermijn voor buitenlanders, die oorspronkelijk op 15 november was verlopen, verlengd tot waar schijnlijk 15 december. Belangrijker evenwel vinden de actievoer ders de toezegging dat, wanneer buitenlanders moeten bewijzen dat zij vóór 1 november 1974 in ons land verbleven, voortaan ook een getuigeverklaring als geldig wordt beschouwd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1