PRAK GEREDEN SEIZOEN Voldoen aan strijd kunnen leveren op Olympisch niveau" hoofdnorm uitzending DIT „WE WORDEN IN DE OLYMPISCHE TRAININGSPLOEGEN Schaatscoach Klaas Visser: Limieten zijn geen absolute grens Toto/lotto Biljarttafels deugden niet VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA U (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Olympische trainingsploegen, die reeds zijn gevormd, zijn als volgt samengesteld: Atletiek: Ina Blaauw, Olga Commandeur, Mieke van Doorn, Ciska Jansen, Ria Stalman, Mieke Sterk, Toine v.d. Goolberg, Jos Hermens, Evert Hoving, Henk Kalf, Frank Nusse, Haico Scharn, Eltjo Schutter, Gerard Terbroke, Cor Vriend, Ruud Wielart. Budo: Bosman en Adelaar. Handboogschieten: Verbruggen en Van Hoof. Kano: Bloem-Jacobs (k2 - 500 m.). Krachtsport: Dolman en De Rooy (worstelen vrije stijl). Moderne vijfkamp: Bergsma. Roeien: twintig dames en tien heren. Ruitersport: Military: Maarten Jurgens; spring- en dressuurrui ters geen volledige documentatie. Schietsport: skeet: Cuypers, Van Ieperen, Swinkels; kkg-60 schoten-liggend: Hillen. Wielrennen: Van Doorn (1 km tijdrit en sprint). Ponsteen (ind. achtervolging en 1 km tijdrit), ploegachtervolging, ploeg 100 km tijdrit Zeilen: FD: Sjoerd en Eric Vollebregt; Soling: Bakker, Keyzer en De Vlaming; Finn: Peter Vollebregt; 470: Joop en Robert van Werkhoven; Tempest: Staartjes en Ekels; Tornado: Van der Kieft en Westendorp. Zwemmen: wordt nog samengesteld. Olympische schaatsploeg (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De KNSB (Koninklijke Nederlandse Schaats bond) heeft voor de Olympische Spelen bij de NOC de volgende voordracht gedaan. Dames: Annie Borckinck, Sijtje van de Lende, Haitske Pijlman, Pietie Postma, Joke van Rijssel en Sophie Westenbroek. In de herenploeg zijn opgenomen Eppie Bleeker, Jan Derksen, Daan Gompen, Hans van Helden, Peter van de Kant, Piet Kleine en Klaas Vriend. Sippie Tigchelaar werd niet in de selectie gekozen, omdat zij haar bezwaren tegen schaatscoach Gerard Maarse onverkort handhaafde. IJLST Klaas Visser uit IJlst heeft weieens vaker ge lijk gehad. Toen hij een zestal jaren geleden Atje Keulen- Deelstra begeleidde, leek hij een man die tegen windmo lens vocht. Het indruisen te gen gevestigde ordes en vast geroeste opvattingen in de sport deden Klaas Visser in botsing komen met anderen, voor wie de schaatssport ont- wrikbaar stoelt op zichtbaar resultaat. De periode van „the best there is", duldde geen tegenspraak en andere opvat tingen over trainingsmetho den, dan die in merkbare prestaties werden omgezet. Klaas Visser verdween van het nationale trainerstoneel, maar hij bleef voor de trai ningsclub Preamkeskouwers bepaald niet wars van door breken van tradities. Ook niet in 1975. „We worden dit sei zoen internationaal in de prak gereden. Bij de heren wat minder dan bij de dames, die niet verder komen dan een 12e, 13e plaats. Hpt kan wel vier jaar duren voor we weer meetellen. Maar dan zal het roer drastisch om moeten". De recente confrontatie met de Oostduitsers heeft Klaas Vissers visie onderstreept, dat Nederland op de verkeerde weg is. „Momenteel komt het schaatsen erg slap over. We zitten in een periode waarin de mensen er wel iets voor willen doen, maar niet voor willen laten. De zomerse voorberei ding is niet optimaal en die wreekt zich onherroepelijk. Tot 15 16 jaar gaat het nog, daarna schijnt men minder ge motiveerd te zijn. Een wereld- kampioen-in-wording zal van april tot en met januari sober moeten leven. Onze trainings- arbeid is onvoldoende met vier Sportwereld LA PLATA. Door het instor ten van een tribune vielen bij een voetbalwedstrijd in het Ar gentijnse La Plata drie doden en 32 gewonden. TEGUCIGALPA - Het voetba- j lelftal van Honduras heeft van I regeringszijde opdracht gekre gen niet tegen El Salvador aan te treden in de voorronden van het wk voetbal. TOKIO. De Japanse bokser Ishimatsu heeft zijn wereldtitel I in het lichtgewicht met succes verdedigd. Alvaro Rojas ging in de veertiende ronde knock-out WILNA. Roemenië en Tsje- choslowakije hebben zich ge- 1 plaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap zaalhandbal dames, i STOCKHOLM. - Ashe versloeg in het Mastertennistoernooi j Orantes met 64, 6—1. Vilas won van Borg met 7—5, 4—6 en I 6-1. bij deden we ook krachttrai ning, niet met gewichten maar met fietsbanden en tegen druk". Niet alleen de trainingsopzet werd gewijzigd ook op het ge bied van de begeleiding zette deze Friese club de zaken bij zonder modern op. Met de fy siotherapeuten Max van Gel der (de oudwaterpolo-interna- tional) en Ron Westera werd een heel program van begelei ding opgesteld, uitgaande van de begeleiding ten aanzien van blessures, die preventief wer den behandeld. Drie artsen verrichten nu maandelijks een onderzoek naar staalgehalte en bloeddruk, terwijl daar naast maandelijks meetavon- den worden gehouden omtrent spieromvang alsmede het tes ten op de fietsergometer. Zwaartepunt Een geheel nieuw aspect in de begeleiding kwam er door de persoon van Rieneke Huygen als manueel therapeute. „Zij ontwikkelde een test om het Klaas Visser bijna gestrekt liggend op het ijs. terwijl hij aanwijzingen toeschreeuwt. zwaartepunt te bepalen van verschillende lichaamsdelen. Dat Is een erg belangrijke zaak, want met dat zwaarte punt word je geboren. Bij sommigen kan de test opleve ren dat je totaal ongeschikt bent voor de schaatssport. Van de zestig geteste perso nen waren er drie die een ideaal zwaartepunt hadden, namelijk Atje Keulen-Deel stra, Jan Heida en Jan Ykema (12) uit Harlingen. Wel heel erg toevallig dat er twee we reldkampioenen bij zijn. An deren, waaronder Atje's doch ter Boukje, kwamen daardoor aan de weet, dat ze van natu re moeilijkheden zouden heb ben met bochtrijden. Sommi gen zouden beter de baan aan de zonkant (alles naar rechts) moeten rijden. Ook al kunnen we het zwaartepunt niet ver anderen, iemand beter boch ten leren rijden wel. Op grond van diezelfde test moesten en kelen zich onder chirurgische behandeling stellen". Klaas Visser is ervan door drongen dat het medische be geleiden onontbeerlijk is voor iedereen in de sport, ook al staat hij nog op de onderste trede. Niet alleen voor het li chaam zelf, ook voor de bles sures. De Nijmeegse chirurg Honig werkt ook mee in het totale voorzieningenpakket en bij hem konden onder meer enkele rijders na meniscusope raties binnen enkele dagen weer lopen. „Onze totale aan pak is vrij revolutionair. Zelfs de Oostduitsers keken hun ogen uit en liepen met pakken documentatie weg", aldus Klaas Visser. „Met deze bege leiding zijn we van plan om de training te gaan verzwaren. Totnutoe bleek dat men zich niet te pletter kon rijden, om dat men te gauw opgeeft door vermoeidheid. Onze gehele trainingsopbouw moet nog worden uitgebalanceerd en wat dat betreft kunnen wij van de Oostduitsers leren. Ook wat hun motivatie betreft En die moet er zijn want de schaatssport vraagt honderd procent inzet Daarmee kun je best leven en je ontspannen, als het maar wel overwogen wordt gedaan". Klaas Visser heeft vorige week meer van de Oostduitsers ge leerd. „Ik ben altijd al voor stander geweest van onder houdend schaatsen. Daarmee bedoel ik dat je tijdens het schaatsen hard moet werken. Jan Pesman en Kees Broek man maakten destijds tien sla gen op het rechte eind, Ard en Kees maakten er al 14 15 op hetzelfde stuk, en die Oost duitsers 19. Hun hogere bewe gingsritme tilt dit seizoen er duidelijk boven ons uit, ook al zijn we schaatstechnisch en conditioneel niet minder". REINDER BOSMA In conflict KNVB-NOS Kamerlid wil bemiddeling Van Doorn DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Du Chatinier (KVP) heeft gisteren, in schriftelijke vragen aan minister Van Doorn van CRM, er op aangedrongen te bemiddelen in het conflict tussen KNVB en NOS over het uitzenden van sportflitsen. Kijkers en luisteraars mogen niet het slachtoffer worden van het conflict", aldus Du Chati nier. DEN HAAG Wederom, als in 1972 voor de Olympische Spelen van München, heeft het Neder lands Olympisch Comité als hoofd norm voor uitzending naar de Win terspelen 1976 in Innsbruck en de Zomerspelen in Montreal gehan teerd: „het verrichten van presta ties die de verwachting rechtvaar digen, dat op winter- en zomerspe len werkelijke strijd op Olympisch niveau zal worden geleverd". Deze stelling biedt evenwel slechts ten dele houvast voor het aanwijzen van de ploegen voor Innsbruck en Montreal. Er zijn dan ook minima gesteld. „Maar", zo waarschuwde Bram Leeuwenhoek, chef de mis sion voor de Spelen, „we zullen de limieten niet als absolute grens hanteren. Hoofdzaak blijft of ie mand in staat is te voldoen aan het hoofdthema, het strijd leveren op Olympisch niveau. We moeten de- moed hebben ook iemand uit te zenden, die net niet aan de limiet heeft voldaan. Ik zeg dat nu al om straks niet te worden geconfron teerd met de opmerking dat ik een ontsnappingsclausule te baat neem" Tijdens een bijeenkomst, die het Nederlands Olympisch Comité gisteren belegd in hotel „Promenade" te Den Haag, werden die li mieten openbaar gemaakt. Voor sporten als basketball, handbal, hockey, voetbal,£9,%,- tumen, (dames) volleybal, waterpolo en tur- nen(dames) wordt het kwalificatiesysteem van de internationale federaties aangehou den, voor de andere sporten zijn minima gesteld. In april 1974 werd al tijdens de ledenvergadering van het NOC het selectie beleid vastgesteld, afgeleid van de ervarin gen tijdens de Spelen van München. On langs kregen de diverse sportbonden de criteria en de samenstelling van de kern ploegen toegezonden van het NOC. Er kon nog van gedachten worden gewisseld en dat geschiedde natuurlijk. Zo verzocht de roei- bond in de specificatie van de algemene aanwijzingsnorm nog geen boottypen en combinaties te noteren omdat de bond nog doende is combinaties te formeren. Voor de ruitersport kon niet gespecificeerd worden omdat alle resultaten van 1975 nog niet door het NOC waren ontvangen. De wembond verzocht geen namen bekend te maken om dat op 13 en 20 december nog selectiewed strijden worden gehouden. De zwembond wilde wel het limietensysteem handhaven, in egenstelling met de atletiekunie die van mening was dat dit systeem een te grote druk op de kandidaten legt. Voor Montreal is dan ook, in overleg tussen KNAU en NOC, gekozen voor een plaatsingssysteem. Op instigatie van de KNAU gesteund door vele andere bonden zal ook niet meer gesproken worden over potentiele (A- groep) en mogelijke (B-groep) kandidaten maar over de Olympische trainingsgroep, ook al om „stressituaties" zo veel mogelijk uit te bannen. Niet eens Alle bonden konden het eens worden met de opzet van het NOC, behalve de Neder landse Ski Vereniging, die de norm „redelij ke kans om te eindigen bij de eerste twaalf" in afdaling, slalom en reuzenslalom te krap achtte. De motivering was dat in ons land niet geskied noch getraind kan worden. Afgezien van het feit dat de reactie van de skivereniging na de gestelde datum kwam, en dan nog telefonisch, kon het NOC niet ingaan op de suggestie „eindigen bij de eerste twintig tot dertig". NOC-voorzitter Kees Kerdel: „We kunnen voor de skisport geen andere maatstaven aanleggen op basis van betreurenswaardige omstandigheden. Bovendien, als je spreekt over van twintig tot dertig, zul je in de praktijk wel van dertig moeten uitgaan". Het beleid 'sinds de vergadering van 1974 is erop gericht geweest dat eind 1975 de moge lijkheid moest bestaan de eerste balans op te maken. Leeuwenhoek: „Daarbij aangete kend dat de deur open moet blijven staan voor hen die zich alsnog aandienen, wat in de meeste takken van sportniet zo zal zijn. Het is dus grotendeels theorie maar we moeten er wel rekening mee kunnen hou den". De chef de mission benadrukte nog dat de omschrijving redelijke kans niet bekent dat gemikt wordt op een vaste finaleplaats. In elk geval is, in nauwe samenwerking met de bonden, gezocht naar een oplossing die voor de bonden de gunstigste perspectieven bood, waarbij de normen niet alleenzaligma kend zijn. Leeuwenhoek gaf als voorbeeld: de handboogschutter die, gehandicapt door veel wind, 1150 punten haalt en daarmee tijdens een als kwalificatie aangeduidtoer- nooi zesde wordt, heeft formeel niet voldaan aan de norm van 1200 punten. Zijn prestatie is echter van meer waarde dan het louter en alleen behalen van die norm. Voorts zal nauwkeurig erop gelet worden of de atleet in staat zal zijn de prestatie „in eigen huis" ook te leveren tijdens de Spelen, die een geheel andere sfeer ademen. Daar om zullen bij de beoordeling tot afvaardi ging naar de Spelen prestaties in sterk bezette toernooien en internationale wed strijden, waar sfeer en omstandigheden met de Spelen te vergelijken zijn, het zwaarst wegen. HERMAN VAN BERGEM Europees kampioenschap 47/1 DEN HAAG De cijfers van lotto en toto 48 zijn: Lotto: Aantal deelnemers: 930.814 Bruto inleg: 3.664.654,— Prijzenbedrag: 1.740.710,— le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 304.624,— ontvangen. 2e prijs: 11 winnaars, die elk bruto 15.824,— ontvangen. 3e prijs: 391 winnaars, die elk per kolom 667,— ontvangen. 4e prijs: 18.559 winnaars, die elk per kolom 20,— ontvangen. 5e prijs: 14.838 winnaars, die elk per kolom 20,— ontvangen. Toto: Aantal deelnemers: 252.889 Bruto inleg: 741.838,— Prijzenbedrag: 396.304,— le prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 29.944,—ontvangen. 3e prijs: 91 winnaars, die elk bruto 2.032,—ontvangen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag 61.626, Uitslagen Hilversum WALSUM Met Duitse gron digheid had het allemaal niets te maken. De organisatoren van het toernooi om het Europees kampioenschap 47/1 in Walsum hadden meer gelet op uiterlij'k vertoon dan op de wezenlijk belangrijke dingen. De aula van de Stadthalle oogde weliswaar fraai, maar van de tafels, die onder ongekend fanatiek licht van schijnwerpers stonden, deugde niets. Voordat Hans Vultink en Hans Sundquest aan hun onderonsje konden begin nen, hadden zij in de eerste partijen met verbazing de loop van de ballen gadegeslagen. Elke lange rappel kreeg een af wijking mee van centimeters. Slechts bij de korte tikjes was er niets aan de hand. In paniek werden enige lieden van de ver antwoordelijke firma opgetrom meld. Jan Lageweg, vice-voor- zitter van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond (KNBB), ageerde ogenblikkelijk tegen Herbert Fassbender, de verte genwoordiger van de CEB (Eu ropese Federatie). Vultink en ook Dieter Müller stelden zich zonder moeite, met de kwaliteit van de vakman, in op de handicap. Met de toch al zware ballen van het merk Drei- punkt leek aanvaardbaar kader- spel al bij voorbaat uitgesloten. Maar zowel de wereld- als de Europese kampioen speelden het kien. Vultink, momenteel toch al in een ongenaakbare vorm versloeg de internationaal debuterende Hans Sundquest e Müllér won van de eveneens onervaren Spanjaard Javier Arenaza. Eerste ronde: Raymond Ceulemans (Bel) 300 18 169 16.66 Klaus Hose (W-Dld) 155 18 37 8.61 Franz Stenzei (Oos) 72 16 16 4.50 Francis Conn es son (Fra) 300 16 73 18.75 Hans Sundquest (Ned) 133 11 31 12.09 Hans Vultink (Ned) 300 11 114 27.27 Avner Arenaza (Spa) 64 9 7.11 Dieter Müller (W-Dld) 33.33 Tweede ronde: Ceulemans Sundquest Connesson Hose Arenaza 40 11 10 Vultink Stenzei Muller 300 9 113 300 10 108 30.00 59 10 24 300 14 68 21.42 235 14 82 16.78 300 11 100 30.00, 300 10 119 31 210 10 131 21.00 Als financieringsmogelijkheid voor de Olympische Spelen van Mont real worden Zilveren munten uitge geven in zeven series van vier stuks. Europa neemt bij de ver koop van de tot nu toe verschenen series de tweede plaats in. achter Canada. En van de Europese lan den slaat Nederland een, buiten verwachting, goed figuur, zoals de heer J. Maerten meedeelde, die vanuit Brussel de verkoop voor Europa regelt. Van de eerste drie series werd in Nederland voor niet minder ddan 527.300 dollars ver kocht. Het Nederlands Olympisch Comité vaart er ook wel bij want drie procent, zijnde 15.819 dollars, werd in de kas van het NOC ge stort. Tijdens de bijeenkomst die het NOC gisteren in hotel „Promena de" te Den Haag organiseerde, werd door de heer Maerten serie nummer vijf geïntroduceerd, die de Olympische watersporten uit beeldt. Er volgen nog twee series, die in februari en mei zullen uitko men. Het NOC mocht drie sportlie den aanwijzen die wegens hun bijzondere verdiensten in dit jaar de eerste exemplaren van serie vijf ontvingen. De keus viel op Olga Commandeur (17), de jeugdatlete die Europees kampioene werd van de jeugd werd op de 800 meter, zwemster Ineke Ran (13) die de Europese jeugdtitel 100 m. vrije slag behaalde in dit voor-Olym pisch jaar, een schutter Eric Swin kels die tweede werd in het we reldkampioenschap skeet de derde in het Europese titeltoemooi. Op de foto, na de uitreiking v.l.n.r. Olga Commandeur, ambassadeur Carter, Ineke Ran en Eric Swin kels. De uitslagen van de te Hilver sum gehouden koersen zijn: Tennesseeprijs (le afd.) 2000 m: 1. Leonis Careless (C. Imming) 1.24.3, 2. Mephisto, 3. Melchior. Winn 4,- pi 3,60 2,30 5,10 kopp 22,90 trio 509.30. Ohioprijs 1500 m 1. Ottolina B (F Eerenberg) 1.27.4. 2. Oreade, 3. Ot- toprise. Winn 3,- pl 1,70 1,50 2,50 kopp 5,40. Alaskaprijs 2440 m: 1. Lucy Esther H (Q. Joosen) 1.25.4, 2. Milly B, 3 Luuk K. Winn 2,90 pl 10,30 2,50 35,90 kopp 317,60. Virginia-prijs 2000 m(autostart): 1. Norwin (J. S. van Leeuwen) 1.26.7, 2. New Yelly, 3. Nestor Roodnoot. Winn 2,80 pl 3,60 2,20 4,30 kopp 13,20. Georgia-prijs Eerste afdeling 1600 m (autostart): 1. King Baker (M. Ver gay) 1.22.0, 2. Lady Lerona, 3. Idaho. Winn 8,70 pl 2,30 2,60 2,20 kopp 25.30 ♦rio 306,40. Florida-prijs 2000 m (Autostart): 1 Mack Axvile (A. J. de Groot) 1.24 7, 2. Minette W. 3. Karei de Groote Winn 18,70 pl 6,10 2,40 2,90 kopp 161,80. Alabama-prijs 2000 m (Autostart): 1 King Hollandia (M. Vergay) 1.21.4, 2. Kabbes du Bois, 3. Lord Axkit. Winn 3,40 pl 2,10 2,00 3,50 kopp 21,20 tno 722,60. Carol ina-prijs 2400 m: 1 Natasja W (J. Wagenaar) 1.28.7, 2. Mascotta, 3. Mon ami. Winn 2,50 pl 4,10 1,90 7,60 kopp 7,40. Georgia-prijs 2e afd, 1600 m: 1. Nat han Olivier (C. van Leeuwen) 1.20.8, 2 Kondor Fez, 3. Makore du Bois Winn 3,70 pl 1,90 1,50 1,60 kopp 4.20 trio 73,80. Tennessee-prijs 2e afd., 2000 m: 1 Monsieur Joep (B. Dapper) 1.23.2, 2 Max Deux, 3. Lovelltje. Winn 5,80 pl 1,70 1,70 2,- kopp 5,50. Totalisatoromzet 277.702,-. Zware boete De Graafschap ZEIST De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft de eredivisieclub De Graafschap een boete van 750 gulden opgelegd. De straf werd gegeven voor de incidenten die ontstonden op 26 oktober tij dens de wedstrijd De Graaf schap—FC Den Haag. Een lo pende voorwaardelijke straf van 500 gulden boete werd in stand gehouden. Voorts zal Vitesse een tweetal spelers voor twee wedstrijden moeten missen. A. Kip kreeg een schorsing van twee wed strijden en een boete van 150 gulden. Ook kreeg hij het recht op verweer voor het omzetten van een voorwaardelijke straf in een onvoorwaardelijke. W. Veenstra kreeg, behalve de twee ontmoetingen, een boete van 100 gulden. Een lopende voorwaar delijke uitsluiting van een wed strijd werd in stand gehouden. J. Roodbol van FC Vlaardingen kreeg eveneens een straf van twee wedstrijden. Hij moet 100 gulden boete betalen. Tempe laar van FC Den Haag werd bestraft met twee wedstrijden onvoorwaardeliik. vijfmaal per week. Dat zou den er, net zoals bij de Oost duitsers, zo'n 14 per week moeten worden". Revolutie In zijn eigen 275 leden tellen de club heeft zich dit seizoen een ware revolutie voltrok ken, „Toen we in maart in Oost- Duitsland waren, was het dui delijk dat er bij ons iets moest veraat. Bij de kernploegen wordt dat ondervangen door staalinjec- ties, maar er is aan het licht gekomen dat daarvan afwijk ingen kunnen komen. In sa menwerking met Henk Louw mans hebben we een geheel nieuwe trainingsopzet ge maakt en in mei zijn we ge start met een lichte kracht- en ritmetraining. Eerst vijf, daar na zeven maal per week en dan wat minder hard, maar wel tweemaal zo lang. Gedu rende de zomer hebben we die training geintensiveerd. Daar- De Zwitserde Lise Marie Morerod won gisteren in Val d'lsère de reuzeslalom. Tweede prijswinnares Rosi Mitter- maier (links) en nummer drie Monika Kaserer (rechts) dragen haar op de schouder.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11