spanning m en rond gekaapte trein alstublieft, LOONSTOP TREFT NIET TANTIÈMES Mildere vonnissen voor Molukkers Bankgijzeling eindigt in schietpartij Nog 38 passagiers gegijzeld AZL krijgt afdeling orthopaedie STUURGROEP WIL POOL VAN ARBEIDSKRACHTEN foidóe Soufta/nt Donderdag 4 december 1915,66e jaargang no. 20291 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas-Chef-redacteur J. W. C. Leune Advertenties (excl B T W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal' 36.32; |aar 141.35. losse nummers 50 cent Machiavelli In „Machiavelli" op Ned. I om 21.50 uur o.m. impressies uit de wereld van president Ford. Ned. II serie-afleveringen Oor logswinter om 19.30 uur, De Pal- lisers om 20.40 uur en Man over de vloer om 22.00 uur. Achter het Nieuws zendt uit om 20.25 en om 22.25 uur. Hogere temperaturen. Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige westelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden. Maxima rond 9 graden. Morgen: Zon: 8.30-16.30 Maan: 10.24-19.20 Schev. hoogw. 4.23-16.39 Laagw.: 0.01-12.24 WÊSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM Achttien personen wisten gisteren uit het tweede treinstel te ontkomen. Onder hen een jeugdige Chinees. (Van onze speciale verslagge vers) Beilen/Den Haag De spanning in en rond de gekaapte trein bij Beilen is sinds vanmorgen tot het bijna ondragelijke gestegen. Van half tien af volgden eisen van de kapers en tegeneisen van de regering elkaar op. De kapers dreigden eerst om 10 uur en daarna om 12 uur een gijzelaar dood te schieten, wanneer niet aan hun eisen werd voldaan. De regering in Den Haag bleef bij haar standpunt; de gijzelaars in ieder geval vrij en de kapers niet het land uit. Intussen trachtten twee Zuid-Molukse vertegenwoordigers mevrouw de weduwe Soumokil en domi nee Pessereron, de kapers over te halen de 38 gegijzelden te laten gaan en „hun hopeloze zaak" op te geven. De spanning steeg met de minuut, vooral tien de kapers even voor 12 uur lie ten weten, een gijzelaar te zul len doden, wanneer om 12 uur de eisen nog niet ingewilligd waren. „De minuten na dit tijd stip waren in en om Beilen ver schrikkelijk", aldus waarne mers. Ook dit ultimatum ver liep zonder de gevreesde gevol gen. De twee Zuid-Molukse onder handelaars werden vanmorgen vroeg bekend. Het zijn mevrouw Soumokil, weduwe van ex-presi- dent Soumokil van de republiek der Zuid-Molukken en de jonge dominee Z. Pessereron, die veel vertrouwen heeft bij de jonge Zuid-Molukkers. President Sou mokil werd op 12 april 1966 door de Indonesiërs geëxecuteerd en wordt sindsdien als een nationa le Zuid-Molukse held beschouwt. Zijn weduwe geniet in deze krin- Uitermate opgelucht over hun ontsnapping uit het tweede compartiment van de gekaapte trein, werden twee gegijzelden gisteren naar een opvangcentrum gereden om daar bij te komen van hun angstige belevenissen. gen in Nederland een zeer hoog aanzien. Dominee Pessereron wist van morgen rond half tien als eerst contact te krijgen met de kapers. Hij had toen een gesprek met hen in de trein, terwijl het ulti matum verstreek, zonder dat er iets gebeurde. Kort daarna, toen hij naar het crisiscentrum in Beilen teruggekeerd was, ver scheen mevrouw Soumokil om met de kapers te onderhandelen. Een keerpunt in het gijzelings drama kwam gisteravond, toen achttien gegijzelde passagiers uit het tweede treinstel wisten te ontkomen. Hen overkwam niets. Wellicht hebben de kapers, aldus medelingen gisteravond laat, hen laten gaan omdat dit treinstel toch niet bewaakt werd. De 38 nog gegijzelde passagiers bleken, zo werd vanmorgen ver nomen, „in redelijk goede toe stand" te verkeren. Dit gold ook de twee vrouwen, die medicijnen nodig hebben. Deze medicijnen hebben zij gisteren in medisch- voldoende hoeveelheid gekregen. BEILEN Vanmorgen is in het crisiscentrum te Beilen geruime tijd verwarring ge weest over het aantal passa giers, dat nog steeds door de Zuidmolukse kapers in de trein bij Wijster worden vastgehouden. Vannacht werd, na de ont snapping van achttien gegij zelden uit het tweede trein stel, aangenomen, dat nog veertien passagiers vastge houden werden. Later dacht men aan 39, maar vanmorgen liet men weten, dat het er vermoede lijk 38 zijn. Men zou in de loop van de morgen probe ren een zo volledig mogelijke lijst van de nog gegijzelde passagiers samen te stellen. Voortdurend onder schot (Van een onze speciale ver slaggever) BEILEN - De daartoe aange wezen mensen, die indirekt contact met de treinkapers onderhouden, staan soms oog in oog met een of meer kapers en met him wapens. Bij het aanleggen van de veldtelefoon gisteren en ook vanmorgen was telkens een bewapende kaper buiten de trein, die de "tegenstanders" onder schot hield. Deze trokken zich daarvan uiterlijk weinig aan. Zij de den hun werk in het open veld, zoals zij dat ook in normale tijden doen. Zij kun nen ook telkens enkele pas sagiers waarnemen, die door het treinstel aandelen, of zich voor de ramen vertonen en nu en dan naar de men sen buiten de trein zwaaien. Deze passagiers volgen met belangstelling de bewegingen in het open veld. PARIJS (Rtr) De Parijse politie heeft kort na middernacht na een wilde ach tervolging met enkele schoten een eind gemaakt aan een gijzelingsdrama. Twee mannen die een overval op een bank hadden uitgevoerd en vervolgens waren gevlucht met twee vrouwelijke gijze laars en een groot bedrag aan geld, botsten bij de Champs Elysées op een taxi. De achtervolgende politie schoot een van de mannen dood, terwijl de ander ernstig werd gewond aan het hoofd. De gijzelaars bleven ongedeerd. Het drama begon gisteren toen een over val op een filiaal van „Crédit Lyonnais" misliep. De twee overvallers werden ver rast door een gepantserde geldtranspor tauto met gewapende bewakers. Er ont stond een vuurgevecht, waarbij een voor bijganger door een kogel in het been werd geraakt. De bandieten sloten ver volgens de deuren van de bank, waar op dat moement dertig mensen aanwezig waren, en eisten een auto en vijf miljoen gulden in ruil voor vrijlating van hun gijzelaars. Zij dreigden hun gevangenen te schieten. Uit het gebouw werden voortdurend schoten gehoord, waarmee de overvallers bluften. Niemand werd zelfs maar gewond. Na moeizame onder handelingen leverde de politie na midder nacht het geëiste geld. De gewonde overvaller is een Spanjaard, de gedode is mogelijk een Noordafri kaan. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapiuie naar: naam: adres: woonplaats: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De staatssecre tarissen Klein (onderwijs; en Hendriks (volksgezondheid) stemmen er mee in op het ter rein van het Academisch Zie kenhuis in Leiden een nieuwe accommodatie voor orthopaedi- sche patiënten wordt gebouwd. Ze hebben dit vanochtend tij dens het vragenuurtje in de Tweede Kamer meegedeeld op vragen van de VVD'ers me vrouw Veder en Dees. Volgens de bewindslieden kan de nieuwe voorziening binnen een jaar gereed zijn. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat de betrokkenen zo spoedig moge lijk om de tafel gaan zitten om te overleggen over de uitvoe ring. Een nieuwe voorziening voor orthopaedie is nodig omdat de Annakliniek in Leiden het aan tal patiënten niet meer aan kan. Deze kliniek is al sinds 1968 bezig om haar accommodatie uitgebreid te krijgen. SPAANSE SAHARA - In de VN-commissie voor beheer- schaps- en niet-zelfbesturende gebieden van de VN-assemblee is een resolutie over Spaans-Sa- hara ingediend. Daarin wordt het recht van de bevolking van dat gebied op zelfbeschikking bevestigd en de overeenkomst van vorige maand tussen Span je Marokko en Mauretanië over de toekomst van de Spaan se Sahara genegeerd Overwerk en periodieken ook vrij Den Haag (ANP) Overwerktoeslagen en -tarieven, periodieke salarisverbeteringen, winstdelingsregelin- gen, tantièmes en vakantietoeslagregelingen vallen niet onder de loonmaatregel van de regering, althans wat de methode en maatstaven van berekening be treft, zo heeft minister Boersma laten weten. Uit de ministeriële beschikking blijkt dat alle lonen en andere arbeidsvoorwaarden van individuele arbeidscontracten op het peil van eind november jongstleden werden bevroren voor de resteren de duur van het contract of tot de gebruikelijke datum van verbetering van de arbeidsvoorwaarden plus een half jaar daarna. Er is evenwel een uitzondering op de regel. De eerstvolgende prijscompensatie na november (de na-indexeringsclausule) mag eenmaal worden verleend, voorzover deze al was overeengekomen en nauwkeurig is omschreven. Wijzigingen in arbeidsvoorwaarden, die in beginsel niets kosten, mogen onverminderd doorgaan. Reductie Pas 65 op voorstellingen Haagse Comedie Met ingang van september vol gend jaar krijgen de houders van de landelijke Pas 65 reduc tie op bepaalde voorstellingen van de Haagse Comedie Dit geldt voor enkele voorstellingen die gehouden worden in de Ko ninklijke Schouwburg. Het Haagse college van b. en wT heeft tot deze reductie besloten, in navolging van de vele andere reducties die houders van de Pas 65 al krijgen. De reductie geldt in het begin voorlopig voor twee nader aan te wijzen voorstellingen per pro ductie van de Haagse Comedie en varieert tussen de twee en de drie gulden. NIJPEND TEKORT IN GLASTUINBOUW DEN HAAG De vorming van een pool van arbeidskrachten voor de glastuinbouw is een der aanbevelingen, die een Stuurgroep aan de minister van Sociale Zaken heeft voorgelegd na een studie over de problemen rond de nijpende personeelsvoorziening in deze sector. In deze Stuurgroep, die op initiatief van minis ter Boersma in het leven werd geroepen, heb ben zitting vertegenwoordigers van het Land bouwschap, van de werkgevers- en werkne mersorganisaties en voorts van de ministeries van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken. Blijkens het thans in druk verschenen eindver slag van de studie beveelt de Stuurgroep verder aan, de werving van personeel vooral te richten op jongeren, omdat de tuinarbeid op deze groep meer aantrekkingskracht uitoefent dan op ou deren. Hiertoe worden enkele suggesties ge daan, zoals vrijstelling van militaire dienst plicht, het geven van grotere bekendheid aan de te verwachten lichte groei van de werkgele genheid in deze sector alsmede voorlichting over de arbeidsvoorwaarden. Wat de verbetering van het arbeidsklimaat en de arbeidsomstandigheden betreft wijgt de Stuurgroep op het belang van voorzieningen ter verhoging van de vakbekwaamheid, naast en in aansluiting op de bestaande scholings- en onderwijsmogelijkheden. Hierdoor nemen de kansen op promotie toe en kan het inkomen door diplomatoeslagen worden verbeterd. Verder beveelt de Stuurgroep aan: goede eet- en kleedruimten en sanitaire voorzieningen daar waar deze nog geheel of gedeeltelijk ontbreken meer aandacht voor het personeelsbeleid bij onderwijs en voorlichting stimulering van ontwikkelingen waarbij zwaarder werk in de glastuinbouw wordt ver licht door mechanisering en automatisering. Voor de vorming van een pool van arbeids krachten moet volgens de Stuurgroep een ver eniging tot exploitatie van zo'n pool worden opgericht. Overheidssteun vindt de Stuurgroep daarbij noodzakelijk. Minister Boersma staat in principe niet onwel willend tegenover deze aanbevelingen maar hij wacht verdere uitwerking van de plannen af alvorens een beslissing te nemen. Hoger beroep in Soestdijk-complot" (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM- Het Arnhemse gerechtshof heeft in de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen de twaalf hoofdverdachten in het Molukse gijzelingsplan op Soestdijk, duidelijk lichtere straffen uitgesproken dan tot welke de Arnhemse rechtbank hen had veroordeeld. Twee van de oudere hoofdverdachten werden zelfs vrijgespro ken, terwijl vrijwel alle andere een straf kregen die minstens een jaar korter was dan het oor spronkelijke vonnis. De 65-jarige oud-Knilmilitair uit Delfzijl, die werd gezien als de grote leider van het Soestdijk-com plot, kreeg een straf van vier jaar met aftrek. Hij was in eerste instantie veroordeeld tot vijf jaar. Ook vier iaar met aftrek kregen de dominee (52) uit Aalst en de Haagse econoom (47). Zij waren door de rechtbank tot vijf jaar veroordeeld. De in het-complot betrokken ambtenaar uit Krimpen aan de IJssel en de Molukker uit Haarlem werden vrijgesproken; de rechtbank had hen veroordeeld tot respectievelijk zes tot vier maanden. Ook de groep jongeren, die het gijzelingsplan wilden uitvoeren kregen een aanzienlijke strafver mindering. De leider van de groep, de 24-jarige zoon Jacky van de Delftse ex-Knil-militair, werd veroordeeld tot drie jaar met aftrek. In eerste instantie was hij veroordeeld tot vijf jaar. Vijf leden uit zijn groep, die elk afzonderlijk een ander actiegroepje zou leiden op Soestdijk en die allen door de Arnhemse rechtbank tot 4 jaar waren veroordeeld, kregen van het gerechthof eenzelfde vonnis opgelegd als Jacky: drie jaar met aftrek.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1