Steeds meer Britse ziekenhuizen tot sluiten gedwongen Teng waarschuwt Ford: groeiend oorlogsgevaar STAAT VAN BELEG IN LISSABON WEER BEËINDIGD £eidae Sowa/nt „Er moeten veel meer eigen woningen komen" Kamercommissie niet eens met drinkwaterplan Ambtenaren zijn bevoorrecht Meerjarenplan belastingen Technisch onderwijs wil minder bezuinigen LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Meer en meer Brit se staatsziekenhuizen sluiten hun deuren tengevolge van het conflict tussen de artsen en het departement van volksgezond heid. Van vandaag af wordt de actie van de 19.000 interne art sen, die sinds donderdag alleen spoedgevallen afhandelen uit protest tegen hun lage vergoe dingen voor overuren, versterkt door de 10.300 specialisten van de 2734 staatsziekenhuizen. De specialisten beperken hun bedrijvigheid nu ook tot spoed gevallen. Op die manier protes teren zij tegen het voornemen van de regering Wilson om in staatsziekenhuizen geen betalen de privépatiënten meer te duld- Als deze gezamenlijke actie lang duurt, kan dat leiden tot een complete ineenstorting van de Britse nationale gezondheids dienst, die in jaren onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog op gericht werd door de socialisten. In Wales is al een staatszieken- huis compleet stilgelegd. Elders worden voortdurend meer onge vallenafdelingen gesloten. In Li verpool rijden ambulances vol slachtoffers van nieuwe onge vallen zoekend rond om ergens een ziekenhuis te vinden dat de patiënten wil opnemen en be handelen. In Londen zijn al 20 ongevallenafdelingen dicht. Men verwacht, dat in het hele land de situatie voortdurend ernsti ger zal worden. In sommige ziekenhuizen lokt de actie van de specialisten re presailles uit van het gewone ziekenhuispersoneel dat lid is van een militante vakbond, die een jaar geleden de regering Wilson op het idee gebracht heeft de zogenaamde pnve-bed- den af te schaffen. Dit personeel weigert nu de kamers van p'rive- patiënten schoon te maken en de zieken te helpen, als ze wat nodig hebben. Die patiënten eten nu wat de pot van nationa le gezondheidsdienst schaft. GEVEN VOOR LEVEN HILVERSUM - De 0i9ani- satoren van de aktle „Ge ven voor Leven" willen deze week de problemen uitpraten die zijn ontstaan over de bestemming van de ontvangen gelden. In een tv-programma van de NCRV zullen morgen avond de standpunten na der worden uiteengezet. Zowel de organisatoren van het NCRV-jubileum- programma als het KWF onder wie dr. Meinsma (foto) komen hierbij aan het woord. Het publiek zal in de gele genheid worden gesteld hierover vragen te stellen. Dat gebeurt in het radio programma „Globaal" van de NCRV op donderdag. Tussen 15.00 en 16.00 uur kan men dan opbellen. NCW OVER PENSIOENEN: DEN HAAG (ANP) Er een schrille tegenstel ling tussen het niveau van de pensioenen van ambtenaren en dat van werknemers in het bedrijfsleven. Ambtenaren zijn daarbij ver in het voordeel. Dit heeft de plaatsvervangend algemeen secre taris van Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. Drs. D. Cnossen gisteren gezegd tij dens de maandelijkse informatieve persconfe rentie van het NCW, In 1973 werden aan uitkeringsgerechtigden be taald per persoon: 8.301 aan ambtenaren en militairen: 979 aan deelnemers aan een be drijfspensioenfonds 4.690 aan deelnemers aan een ondernemingspensioenfonds. Van de totale pensioenuitkeringen van 1.05 miljard gulden werd, aldus de heer Cnossen, 67.4 procent aan ambtenaren en militairen uit gekeerd en 32.6 procent aan werknemers in het bedrijfsleven. President Ford weerde zich dapper met'de eetstokjes tijdens het banket in de grote hal van het volkspaleis in Peking. PEKING (RTR/UPI) De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping is van mening dat woordenpraal over ontspanning het groeiend gevaar van een nieuwe wereldoorlog niet kan verbloemen. Sprekend aan een welkomstdiner voor president Ford in Peking liet Teng er geen twijfel over bestaan dat China de strijd tegen de Sovjetrussische hegemonie momenteel be langrijker vindt dan normalisering van de betrekkin gen met de Verenigde Staten. Ford luisterde met ondoorgrondelijk gelaat toen de vice-premier zinspeelde op Moskou als „de gevaarlijk ste bron van oorlog". Weliswaar wees hij niet recht streeks op de Amerikaanse ontspanning met de Sovjet- Unie, maar hij zei dat het in het belang is van de wereld vredesillusies op zij te zetten. Ford antwoordde later met de verklaring dat Washington zou doorgaan te streven naar zowel1 het verminderen van gevaren als het onderzoeken van nieuwe vredesmogelijkheden. De Amerikaanse president is in China voor een bezoek van vijf dagen dat ten doel heeft de achteruitgaande wederzijdse betrekkingen te verbeteren. Oorzaak van die verkoeling is te zoeken in de Amerikaans-Sovjetrus- sische toenadering, een kwestie die ongetwijfeld het hoofdthema wordt van de vandaag begonnen officiële besprekingen. DEN HAAG (ANP) - De KVP meent, met de WD, dat de regering te veel grond wil reserve ren en daardoor teveel ruimte in beslag neemt voor de spaarbekkens ten behoeve van de drink- en industriewa tervoorziening. De tweede Kamercommis sie die deze materie be handelt, was gisteren niet erg enthousiast over het structuursche ma van de watervoor ziening. Men bleek het schema te vaag te vinden onder an dere door het ontbreken van een taakverdeling voor de toekomst. Men vroeg zich tevens af wel ke betekenis het schema heeft voor provincies en gemeenten en hoe het als uitgangspunt kan dienen voor een beleid van samenwerking tus sen de overheden. Op de vraag van de commissie of na de behandeling van het schema de plan nen van de regering nog beïnvloed kunnen wor den, antwoordde minis ter Gruijters (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening), dat met de behandeling van het schema een beslissing tot voorlopige reserver ing van land voor de drinkwatervoorziening is genomen. De reserver ing kan wat worden te ruggenomen wanneer de behoeften minder blijkt. De commissie is er al met al lang niet zeker van of het schema een goede drinkwatervoor ziening verzekert. GEEN HOGER BEROEP IN ZAAK VAN LUIJK AMSTERDAM (ANP) Het curatorium van de Katholieke Theo logische Hogeschool te Amsterdam gaat niet in hoger beroep tegen de uitspraak van het kantongerecht, waarin het ontslag van prof. H. van Luijk, wegens diens huwelijk „kennelijk onredelijk" werd genoemd. Het curatorium kan de argumenten en overwegingen van de kantonrechter niet onderschrijven, maar het verwacht niet dat een hoger beroep een uitspraak oplevert over de vraag of verandering van kerkelijke staat voor een priesterdocent aan een theologische hogeschool reden is voor ontslag. Hoe de KTHA aan de twee ton moet komen, die zij als vergoeding aan prof. Van Luijk moet uitbetalen, is nog niet duidelijk. De subsidie biedt onvoldoende speelruimte. Dr. Van Luijk is per 1 januari benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit van Groningen. Snowdon had bijna met Hill meegevlogen LONDEN (AP) Lord Snowdon, echtgenoot van prinses Margaret, heeft in Londen verklaard dat het oorspronkelijk in zijn be doeling had gelegen met de verongelukte autocoureur Graham Hill mee te vliegen naar Zuid-Frankrijk. Snowdon, een verwoed fo tograaf en een persoonlijke vriend van Hill wilde in Marseille foto's nemen van een nieuwe racewagen, waarmee Hill en de andere vijf leden van zijn team, die bij het vliegtuigongeluk om het leven kwamen, enkele proefritten maakten. Snowdon besloot echter thuis te blijven omdat hij bij een voorgaande gele genheid al genoeg foto-ma teriaal had verzameld. Breznjev gaat voorlopig nog niet weg MOSKOU (Reuter) De Sow- jet-Unie heeft een duidelijke aanwijzing gegeven dat Leonid Breznjev zijn leiderschap in de afzienbare toekomst zal behou den en dat premier Alexej Ko- sygin samen met hem aan de macht blijft. In het Westen is de laatste maanden druk gespeculeerd dat de Russische partijleider, even als de premier, wegens slechte gezondheid hun funkties op kor te termijn zouden neerleggen. De aanwijzing is vervat in een officieel verslag van een een daagse bijeenkomst van het be leidsbepalende centrale partij- comité. Het comité heeft zijn goedkeuring gehecht aan de agenda voor het 25ste partijcon gres dat volgend jaar februari in Moskou wordt gehouden. Uit de agenda blijkt dat Breznjev, die volgende maand 69 wordt, persoonlijk de belangrijke poli tieke toespraak tot het congres zal houden LISSABON, (AFP/Rtr). De beperkte staat van beleg in de Portugese hoofdstad Lissabon behoort weer tot het verleden. Daarmee is vanmorgen een eind gekomen aan huiszoekin gen en arrestaties zonder ge rechtelijk bevel, demonstratie- verbod en postcensuur. Presi dent Da Costa Gomes, die het einde van de staat van beleg gisteravond afkondigde, zei te hopen dat de jongste poging tot staatsgreep een waarschuwing voor een ieder zou zijn en dat ieder zich zou realiseren tot welke verschrikkingen een staatsgreep had kunnen leiden. Gisteren heeft de president de leiders van verschillende politie ke groeperingen in zijn paleis ontvangen en er bij hen op aan gedrongen hun volgelingen te overreden hun wapens in te le veren en zich de komende perio de te onthouden van betogingen. Ook de leiders van de uiterst linkse Democratische Volksunie en de Beweging van socialis tisch Links waren aanwezig. De zuivering in leidinggevende kringen ging gisteren nog steeds door. Zo is de leiding van het persbureau ANOP vervangen, terwijl voor zes in Lissabon ver schijnende kranten nog steeds een verschijningsverbod van kracht blijft, totdat de leiding is en een politieman gedood, vervangen door meer gematigde figuren. opstand, de jonge kapitein Alva- voor het verstrekken van wa- geweren. Tot nu toe zijn, naar Nog steeds wordt gezocht naar ro Henrique Fernandez, die ver- pens aan linkse actiegroepen, verluidt, ongeveer honderd hoge een belangrijke figuur achter de antwoordelijk wordt geacht Het gaat om meer dan duizend militairen gevangen genomen. In een dorpje bij Lissabon is gisteren een militair begraven die vorige week om het leven is gekomen bij de bestorming van een opstandige kazerne van de militaire politie. Daarbij werden twee commando's Voorlopig geen tweede nationale luchthaven" AMSTERDAM (ANP) - De aanleg van een tweede na tionale luchthaven naast die van Schiphol is voorlo pig niet nodig, aldus ir. D. R. A. Stapel, directeur be drijfsvoering van de N.V. Luchthaven Schiphol, op een bijeenkomst te Schip hol. De heer Stapel stelde dat Nederland te klein is voor twee nationale luchthavens. Daarnaast was het zijns in ziens onmogelijk de Schip- hol-activiteiten uit elkaar te halen, om zodoende een aparte luchthaven voor vracht of voor charterver- keer aan te leggen. Wan neer voor een tweede lucht haven gekozen wordt bete kent het dat een groot aan tal aan Schiphol gebonden industrieën zou moeten ver dwijnen. De heer Stapel is van mening dat men op circa 40 miljoen reizigers in het jaar 2000 en 19 miljoen in 1980 rekenen moet. Schiphol zou zeker tot 1990 en, uitgebreid met een vijf de baan, tot zeker 2000 deze reizigersstroom kunnen op vangen, aldus de heer Sta pel. Lonen in 1976 HET LOON EN PRIJSBELEID voor 1976 is een kwestie waarbij vrijwel alle Nederlanders zich direct betrokken voelen. De brief van het kabinet aan de Tweede Kamer trekt - terecht - dan ook heel veel belangstelling. Vóór maandag 1 december hebben diverse bij het loon- en prijsbe leid betrokken partijen en organisaties zich zo stevig ingegraven, dat forse kritiek op de brief niet uit kon blijven. Dit heeft de regering deels aan zichzelf te wijten, omdat ze in haar miljardenno ta van september jl. de economische toestand niet reëel genoeg durfde te schilderen. Nieuwe cijfers hebben uitgewezen, dat in het toen ontvouwde plan geen rekening is gehouden met de loonproblemen van nu. De impasse in het overleg tussen werkgevers en vakcentrales heeft het kabinet gedwongen nu zelf maatregelen te nemen die verder gaan dan de ministerraad drie maanden geleden noodzakelijk achtte. DIE MAATREGELEN SNIJDEN misschien niet diep in veler vlees, maar ze doen bij die velen wel pijn. Een loonstop na 1 januari 1976, en dan niet een die maar een paar maanden zal duren. Weer drie maanden extra uitstel voor het invoerei) van de volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid, wat in het bijzonder de kleine zelfstandigen zal teleurstellen. Een minder royale berekening bij het aanpassen van de minimumlonen. Toch enig uitstel bij het verhogen van de btw, wat minister Duisenberg een budgetair probleem kan bezorgen; te meer omdat het kabinet voor het verhogen van de minimumlonen 100 miljoen gulden moet reserveren als subsidie voor bedrijven die deze verhoging niet kunnen betalen en er door de loonstop automatisch minder belasting in de staatskas zal stromen. EEN PAKKET MAATREGELEN dat harder ingrijpt dan een kabinet na 1960 heeft durven doen. En laten we hieraan toevoegen: heeft moeten doen. Want als drs. Den Uyl na 1977 wil verder regeren en dus rekening dient te houden met regeringsverantwoor delijkheid op langere termijn, kan hij niet anders. Het zal hem moeite kosten de linkse partijen - en in het bijzonder - de linkse vakbeweging hiervan te overtuigen. De gewone werknemer zal hij beter overtuigen met garanties dat ook vrije beroepen en^het zakenleven in de pas zullen blijven, dan met snelle VAD-regelingen en het re-organiseren van de onderne mingsraad in de richting die de twee grote vakcentrales als de enig juiste aanprijzen. Boskoop sluit aan bij school begeleidingsdienst Van onze correspondente BOSKOOP De Boskoopse ge meenteraad heeft gisteravond uitgebreid vergaderd over de voor- en nadelen van de aan sluiting bij de schoolbegelei dingsdienst Midden Holland. Na ampele overwegingen kwam de raad, op de WD-fractie na, tot de conclusie dat aansluiting bij deze schoolbegeleidings dienst voor de gemeente Bos koop zeker een vooruitgang zou betekenen. De WD-fractie- voorzitter was in tegenstelling tot de meerderheid van de raad, eveneens gekant tegen het voor stel om een schooltandarts t.b.v. de Boskoopse jeugd aan te trekken. WD-voorzitter San ders pleitte voor een vierde tandarts, zodat de overige drie in Boskoop gevestigde tandart sen enigszins ontlast zouden worden. De raad besprak ook de situatie rond de diverse onderwijsinstel lingen. Zo loopt het leerlingen bestand van de openbare basis school aan de Burg. Colijnstraat snel terug. De rk. kleuterschool „De Rinkelbel" heeft met lede ogen moeten constateren dat het leerlingenbestand onder het mi nimum is gedoken, en dat der halve geen rijkssubsidie meer zal worden ontvangen. Ook kwam de urgentie-verklaring van de oude St. Jozefschool voor een nieuwe ruimte ter sprake. Het ligt nu in de bedoe ling zowel de openbare alswel de rk. basisscholen bij elkaar in een nieuw te bouwen pand in Boskoop-Oost onder te brengen. Het probleem bij de voor dit bouwproject beschikbaar gestel de grond is echter, dat deze grond te dicht bij de provinciale weg ligt, en dat derhalve vrij dure voorzieningen tegen de ge luidshinder getroffen moeten worden. Als één na laatste agenda-punt werd de noodzakelijkheid van een nieuwe vuilniswagen, die ongeveer 145.000 gulden zal gaan kosten, behandeld. De WD-voorzitter Sanders stelde zich tegen de aanschaf op en beweerde dat het inhuren van een particuliere onderneming, als opvolger van de vijf jaar oude vuilniswagen, aanzienlijk goedkoper is. De meerderheid van de raad stelde zich echter positief op met betrekking tot de aanschaf van de nieuwe vuil nisauto. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Er zullen nog zeer aanzienlijke belastingverhogin gen nodig zijn. Staatssecretaris Van Rooijen wil daarom een meerjarenplan opstellen voor de pe riode 1977-1980, dat aansluit bij de meer jarenafspraken over de stijging van de overheidsuitgaven. Hij zei dit gisteren in Bergen op Zoom, waar hij sprak voor de Zeeuws-Noord- brabantse Land- bouwmaatschappij ZLM. Belastingverhogingen blijven nodig, maar de mogelijkheden voor verdere verzwa ringen zijn kleiner geworden; vandaar dat de staatssecreta ris de mogelijkheid van het opstellen van een meerjarenplan wil nagaan. Daaruit zou dan moe ten blijken welke ver hogingen nodig zijn voor de verbetering van een aantal collec tieve voorzieningen en tevens welke be lastingen voor verho ging in aanmerking komen. SARAGOSSA (Reuter) In de Oostspaanse stad Saragossa zijn negen studenten gearresteerd, zo heeft de politie meegedeeld. De studenten worden ervan be schuldigd een communistische bijeenkomst te hebben georga niseerd voor een faculteitsge bouw van de universiteit De Spaanse pers schat het aan tal gedetineerden dat tot dusver krachtens de gedeeltelijke am nestie bij de troonsaanvaarding van koning Juan Carlos is vrij- Studenten in Spanje aangehouden gelaten, op ongeveer duizend. Volgens persberichten zou dit aantal tot 3.000 4.000 oplopen. DEN HAAG (ANP) De maatregelen die het kabinet denkt te nemen, nopen het middelbaar technisch en nautisch onderwijs ertoe iu totaal 32,5 miljoen te bezuinigen. Tot die conclusie zijn de vereniging van MTS-en en de unie van MTO-verenigingen gekomen na een bestudering van de plannen. De organisaties hebben verder geconcludeerd dat de typen onder wijs waarvoor zij verantwoordelijk zijn van alle onderwijsbezuini- gingen meer dan 20% moeten opbrengen. De MTS-en en het nautisch onderwijs zijn vooralsnog niet bereid een en ander te accepteren. Volgende week gaat van elke school een delegatie van 25 man naar Den Haag om de onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer van de ernst van de situatie te overtuigen. DEN HAAG (ANP) Toename van het eigen woningbezit in Nederland met anderhalf procent per jaar is niet voldoende. Minister Gruyters zou er goed aan doen op een hoger percenta ge te mikken. Dat heeft de voorzitter van de Neder landse vereniging van bouwonderne mers, de heer D. J. Beuker, vanmid dag verklaard op een ledenvergade ring van de vereniging in Den Haag. ondernemers van belang omdat is te van de bouw-ondenemers ook om an- bestrijden", aldus de heer Beuker, die bouw van eigen woningen krachtig te voorzien dat dezen hun activiteiten in dere redenen bijzonder wenselijk." daaraan toevoegde dat de belangste- stimuleren. Volgens hem zou er een de toekomst hoe dan ook, vooral zul- Het levert voor de consument een ling voor het huis „nog steeds toe- regeling moeten komen waardoor het len richten op het voor eigen rekening aantal aantrekkelijke voordelen op. neemt. mogelijk wordt voor een eigen huis en risico bouwen van koopwoningen. Daarnaast is het om verschillende re- belastingvrij te sparen. Spaarpotjes Een krachtiger bevordering van het denen van maatschappelijk belang, De bouw-voorzitter deed de minister voor dit doel zouden bovendien met eigen woning-bezit acht de voorzitter onder meer om de werkloosheid te enkele suggesties aan de hand om de subsidies moeten worden g

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9