,,Er is maar een plaats voor ons: het huis van de Heer" Nieuwe bril voor velen onbetaalbaar Veel kritiek op inkomensbrief van kabinet Fabrikanten babyvoedsel beloven eerlijker te zijn ILLEGALE GASTARBEIDERS: Auto vol varkens verongelukt Nog meer gas te vinden in Nederland n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kinderen [j~c de Bijenkorfj^Jg Davidster op Jordaans geld Ierland laat meest gezochte terroriste vrij DINSDAG 2 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT DEN HAAG „Er is maar één plaats: in het huis van de Heer". Aldus verklaarden dertig buitenlandse werknemers anderhalve week ge leden aan de pastores van de Haagse Gerardus Majellakerk bij de bezetting van een neven ruimte van dit godshuis. De priesters namen hen gastvrij op en daarmee was de bezetting van de derde Nederlandse kerk door buiten landse werknemers een feit. Eerder al hadden in Amsterdam 100 gastarbeiders een goe" heenkomen gevonden in de Mozes eri Aaror. kerk. In Utrecht was door 20 buitenlanders eei deel van de Cunerakerk in tijdelijk bezit geno men. Doel van deze acties: de Nederlandse overheid ertoe bewegen om alle gastarbeiders die op dit moment in ons land wonen en werken, een legale status te verlenen. Waarom er voor die acties „maar één plaats is", verklaren de voor het merendeel Marok kaanse bezetters bij monde van de 24-jarige Abderhaman M. uit het plaatsje Larache in Marokko. In rad Frans zet hij uiteen: „De kerk is een heilige plaats voor ons en voor iedereen. De kerk is het huis van God en van de rechtelozen. Hier geven we niemand overlast en durft de politie ons niet te arresteren Daarom zitten we hier. In het huis van God en onze Allah, die één en dezelfde zijn". Niet alleen de pastores die zo onverwacht gasten kregen, maar alle grote Nederlandse kerken hebben inmiddels op dit appel gerea geerd. En wel middels een brief aan minister Van Agt van Justitie. Zij brengen daarin de minister onder het oog dat er sprake is van een „wanhopige situatie" en vragen hem om een aanzienlijk soepeler uitvoering van de regu- larisatiemaatregelen. Die maatregelen moeten bewerkstelligen dat een aantal van de illegaal in ons land verblijvende gastarbeiders naar huis teruggaat. Kern van de regularisatie is dat alleen die buitenlanders mogen blijven, die kunnen bewijzen dat zij ook vöör 1 november 1974 al in Nederland woonden. De regeling houdt verder in dat de bewijzen voor 15 decem ber aanstaande bij de vreemdelingendiensten op tafel moeten liggen. Daarna komt echt niemand van de illegalen meer voor regularisa tie in aanmerking, zo heeft staatssecretaris Zeevalking dit weekeinde nog eens uitdrukke lijk verklaard. Het schrijven aan de minister, dat ^gisteren bij hem is bezorgd, is opgesteld door de sectie voor sociale vragen van de raad van kerken in Nederland. In de brief leggen de gezamenlijke kerken uit, dat veel buitenlandse werknemers die wel degelijk al vóór 1 november 1974 in ons land waren, gewoon niet in staat zijn dit te bewijzen. Met name doordat veel werkge vers, die buitenlanders „zwart" in dienst had den, niet bereid zijn een zogenaamde werkge versverklaring af te geven. Dat heeft tót gevolg dat voor die buitenlanders het belangrijkste bewijsmiddel verloren gaat. Secretaris drs. E. J. van Veen van de sectie Pastorale raad vraagt Den Uyl steun voor illegalen Illegale gastarbeiders in de Gerardus Majella-kerk in Den Haag: „De kerk is het huis van God en van de rechtelozen". voor sociale vragen, vat het concrete voorstel van de kerken zó samen: „Een algemeen par don voor alle gastarbeiders van wie niet uit drukkelijk vast staat dat ze na 1 november 1974 ons land zijn binnengekomen. Dat betekent dus dat in geval van twijfel tot toelating moet worden besloten". Waarom komen de kerken met dit voorstel? Drs. Van Veen: „Op grond van het evangelie is het de plicht van de kerken om op te komen voor de armen en verdrukten. Hier is sprake van verdrukking. De mensen die, als werk krachten hier naartoe gehaald, in ons land al geruime tijd wonen, hebben er recht op hier te blijven. Wat er nu gebeurt is, dat we met allerlei ingewikkelde manieren proberen om juist zoveel werkkrachten kwijt te raken en er precies zoveel te houden als we denken dat voor onze economie goed is". Inmiddels zetten die werkkrachten hun bezet ting van de Gerardus Majella- en van de Mozes- en Aaronkerk voort. Uit de Utrechtse Cunera kerk zijn ze kort geleden verhuisd naar de Monicakerk; op doktersadvies, omdat in de Cunera enkelen van hen dreigden een longont steking op te lopen. In de laatste twee godshui zen zijn de bezetters tevens in hongerstaking. Hun gezondheidstoestand is naar omstandghe- den redelijk te noemen. Dat de verklaring die de bezetters geven voor de omstandigheid dat zij juist tot kerken hun toevlucht zoeken, niet berust op een goedkope slimmigheid, bevestigt een niet onbekend ken ner van hun cultuur, drs. Ph. van der Meer. Deze cultureel antropoloog uit Utrecht die ge durende tien jaar een studie heeft gemaakt van Marokko legt het verschijnsel als volgt toe: „In Marokko behoort het tot het normale maat- schapplijk patroon om in gevallen van uiterste nood een beroep te doen op wat je zou kunnen noemen „het heilige". Dat kan een moskee zijn of bijvoorbeeld het graf van een heilige. Wie daar bescherming zoekt tegen zijn vijanden vindt die ook. Zo'n vijand kón de politie zijn. De bescherming is heel effectief omdat zowel de aanvaller als de aangevallene in de bescher ming geloven. Indien men de heilige plaats niet respecteert, zo is de opvatting, dan komt op de schenner een vreselijke vloek te rusten. Vooral in Marokko leeft deze religieuze overtui- Van een onzer verslaggevers) DELFT De diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft gisteravond op zijn vergadering in Delft besloten, een dringend beroep te doen op premier Den Uyl in de kwestie van de illegale buitenlandse werkne mers, die nu kerken in Den Haag, Amsterdam en Utrecht bezet houden. De raad sloot zich daarmee aan bij het pleidooi dat bisschop Simonis dezer dagen in een ge sprek met minister Van Agt deed, om ernstig aandacht te schenken aan de humanitaire as pecten van deze zaak. De DPR verwijst naar de inzet van het kabinet, waar de rechten en waarden van de mens in verdrukking komen. Premier Den Uyl wordt gevraagd „ook de zogenaamde illegale vreemdelingen in ons mid den, met name de Marokkanen, in uw inzet voor humaniteit te doen delen, temeer daar de vrees bestaat dat zij bij een eventuele terugkeer in eigen land gestraft zullen worden. Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft giste ren een bezoek gebracht aan de ruim honderd Marokkanen die in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam actie voeren om in aanmerking te komen voor regularisatie. Hij zei te hopen, dat de actievoerenden een nieuwe en vooral reële kans zou worden geboden om als gelijkwaardi ge burgers in Nederland te leven en te werken. ging nog heel sterk. Het is deze omstandigheid die verklaart waarom nu kerken zijn bezet door de buitenlandse werknemers. De vraag ligt natuurlijk voor de hand waarom men niet voor moskeëen heeft gekozen. Het antwoord is dat die voor het gestelde doel te klein zijn. Een bezetting daar was niet mogelijk zonder de diensten te verstoren. In Amsterdam is het trouwens nog wel even geprobeerd. Maar men is er al snel verhuisd". Tot slot de reactie op de bezetting van pastor Wüst van de Haagse Gerardus Majella-paro- chie, zoals hij die afgelopen zondag verwoordde in zijn preek: „Het is adventstijd, de Heer is nabij, hij is nu in ons midden. Durven wij hem onderdak te geven? Ik wil u nog niet meteen om ja of nee vragen. In mijn hart vraag ik om uw ja". Diana Ross speelt, na haar eerste indrukwekkende filmprestatie, een rol in de nieuwe film „Mahogany". In deze film is zij een meisje uit het ghetto van Chicago, dat opklimt tot grote roem in de modewereld. Die carrière breekt ze af om haar geliefde te helpen die in de politiek zit. DEN HAAG (ANP) - Duizenden brildragende bejaarde Neder landers hebben een sterk verou derde of ongeschikte bril, om dat hun eenvoudig het geld ont breekt om een nieuwe aan te schaffen. Het ziekenfonds laat brildra- gend Nederland in de kou staan: ondanks het feit dat de ziekenfondspremies de laatste DORDRECHT (ANP) - Op rijks weg 16 bij Dordrecht is gisteren een vrachtwagen gekanteld die varkens vervoerde. 21 Dieren kwamen om, van de overige 69 werd een aantal gewond; enke le varkens kwamen op de weg terecht. Een personenauto reed daarna op de ondersteboven liggende vrachtwagen in. De twee inzit tenden raakten lichtgewond. Het verkeer op de rijksweg heeft enkele uren stilgelegen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Van vele zijden zijn gisteren de commentaren losgekomen op de „inkomensbrief" die de regering gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd en waarin maatregelen worden voorgesteld om de economische toestand te verbe teren. Naast waardering was er veel kritiek. Volgens KVP-fractievoorzitter Andriessen blijft de manier waarop het kabinet zijn plannen met het loon- en prijsbeleid wil waarmaken teveel in het onzekere. Zijn CHU-colIega Kruisinga noemde de regeringsvoorstellen „vaag, te laat, onvoldoen de én verkeerd gericht". De heer Andriessen wil zekerheid dat de loonont wikkeling in de tweede helft van 1976 binnen de doelstelling van het kabinet van 8,5 tot 9 procent blijft. De aanpassing van het minimumloon per 1 juli aanstaande moet volgens hem naar een later tijdstip verschoven worden. Dr. Kruisinga vindt dat het kabinet nu de wrange vruchten plukt van een te optimistisch beleid en verwijt het kabinet te weinig besparing op overheidsuitgaven, vage plannen inzake de lonen en het niet toestaan aan de middenstand van noodzakelijk gebleken door berekening van loonkosten. De WD vindt dat het kabinet een wanbeleid voert en, in paniek geraakt, de problemen voor zich uit en van zich af schuift op de schouders van burgers en bedrijfsleven. Uitstel van de btw-verhoging tot 1 oktober vinden de liberalen zinloos de inflatie voor 1976 wordt er geen cent minder om. De PPR-fractie in de Tweede Kamer vindt de uitgangspunten van het kabinet aanvaardbaar en is „uitermate verheugd" dat de regering voorlopig steun wil verlenen aan arbeidsintensieve bedrijven. De vakcentrales konden niet komen tot een geza menlijk commentaar. Het NKV erkent, dat de regering met het instrumentarium dat zij ter be schikking heeft doet wat ze kan. Het vakverbond gelooft niet dat de inkomens van 20.000 gulden door de genomen maatregelen in koopkracht ge lijk zullen blijven. Principieel onjuist vindt het NKV het dat de opbrengst van bevriezing van kinderbijslag voor het eerste kind aari de werkge vers ten goede komt; deze opbrengst hoort aan de werknemers toe. Het CNV vindt de ingreep van de overheid in de loonontwikkeling een moeilijk te aanvaarden maatregel. Maar een drastische beperking van de loonkostenstijging is een onmis bare voorwaarde om de „verontrustend grote stroom van bedrijfssluitingen en ontslagen" tot staan te brengen. Het NW meent, dat over de noodzaak van de voorgenomen maatregelen nog onvoldoende duide lijkheid bestaat. Deze vakcentrale wil eerst eens kijken wat de uitwerking zal zijn op bijvoorbeeld de prijzen. Wel merkt het NW op, dat de plannen van de regering bepaald niet geschikt zijn om de verkoelde sfeer tussen kabinet en vakbeweging te verbeteren. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO vindt dat het kabinet door het achterwege laten van voldoende lastenverlichtende maatrege len voor het bedrijfsleven, zichzelf geen andere keus heeft gelaten dan in te grijpen in de loonvor ming. Maar het VNO verwacht dat de financiële positie van de bedrijven in 1976 nauwelijks zal verbeteren en dat de werkloosheid nog flink zal oplopen. Borstvoeding is het beste ZURICH (Reuter/AP) - Negen producenten van babyvoedsel in Europa, Amerika en Japan hebben een gezamenlijke nieu we advertentiecode opgesteld. Op de verpakking van hun pro- dukten zal voortaan borstvoe ding worden aangeprezen als de beste keuze voor normale zuige lingen. Zij zullen ook speciaal opgeleid „moederkundig perso neel" in dienst nemen om moe ders raad te geven hoe en wan neer hun produkten het best gebruikt kunnen worden, zon der dat de verkoopcijfers hier bij bepalend zijn. Dit besluit valt samen met de ernstige kritiek op de agressivie- ve verkooptechnieken van de fa brikanten van babyvoedsel, die zouden bijdragen tot kinder sterfte in ontwikkelingslanden. Flesvoeding kan gevaarlijk zijn omdat moeders, uit onwetend heid, niet voldoende hygiënisch te werk gaan. In Zwitserland is hierover een rechtszaak ont staan; de voedselproducent Nestlé heeft een proces aange spannen tegen een Zwitserse ontwikkelingsgroep die een kri tisch rapport publiceerde met als titel „Nestlé doodt babies". Tot de negen producenten die de nieuwe code aanvaarden be horen behalve Nestlé ook Wyeth International (VS), Dunnex (De nemarken), Unigate Foods (En geland) en de Japanse firma's Meiji. Morigana, Snow Brand en Wakado. Zij beloven, dat ze moeders zullen aanraden be- roepskundig advies te vragen als het gaat om een toevoeging of vervanging van borstvoeding. Het voorlichtingspersoneel dat zij in dienst willen nemen, zal bestaan uit verpleegsters, voe dingsdeskundigen en vroed vrouwen; deze zullen aan hun kleding herkenbaar zijn. In sa menwerking met gezondheids autoriteiten zal informatief en opvoedkundig materiaal ver schaft worden om verkeerd ge bruik van voedingsprodukten tegen te gaan. De Zwitserde werkgroep die Nestlé bekritiseerde noemde de nieuwe code „mogelijk een eer ste stap". Zelfgemaakt buskruit ontploft: jongen gewond ARNHEM (ANP) - Een 15-jarige jongen uit Zevenaar is zondag tijdens het spelen met zelfge maakt buskruit aan beide han den zwaar gewond geraakt Na een schoolfeestje in Arnhem begon hij het zelfgemaakte bus kruit met een hamer in een ijzeren buis te slaan. Daarbij explodeerde de buis en werd een gedeelte van zijn handen weggerukt. 30 jaar sterk gestegen zijn en ook monturen en glazen veel- duurder werden, werden de ver goedingen voor brillen in al die jaren nooit verhoogd. De Nederlandse Vereniging Werknemers Opticiens is het be slist niet eens met de vergoedin gen die het ziekenfonds aan brildragers verstrekt. NVWO-se- cretaris J. Duijckers zegt dat een grote groep bejaarden met een slechte bril blijft lopen om dat een nieuwe te duur is. Een gewone bril gaat een bejaarde al gauw 250 tot 350 gulden kos- ten; van het ziekenfonds zijn hoogstens enkele tientjes te ver wachten, namelijk een bedrag variërend van 2,75 gulden voor een licht glas tot 28 gulden voor een heel sterk glas. Voor jonge gezinnen vormt een brildragend kind vaak ook een financiële last, omdat een bril in het speel-geweld nog wel eens wil sneuvelen. Voor een kind tot 12 jaar krijgt men een zieken fondsvergoeding van 7,50 gul den voor een montuur en van 2,50 tot 17 gulden voor de gla zen. Volgens de heer Duijckers is uit onderzoeken gebleken, dat 80 procent van de Nederlanders ei genlijk een bril zou moeten dra gen. Voor bejaarden ligt dat percentage bijna op 100 en voor kinderen op 50 tot 60. Gratis grabbelen voor de kinderen! Omdat het Sinterklaasfeest vooral een kinderfeest is hebben we Mysterie Coupon nr. 5 voor hen gereserveerd Wanneer ze op 3. 4 of 5 december naar de Bijenkorf komen met Mysterie Coupon nr. 5 in hun knuistje, mogen ze bij Sint en Piet in een grote grabbelton gratis grab belen naar een verrassing DEN HAAG (ANP) - Er zal nog een aantal gasvelden van be perkte omvang in Nederland of op het Nederlandse deel van het continentaal plat worden gevonden, ir. J. M. H. van En gelshoven, directeur van de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) heeft dit gezegd in een vergadering van de konin klijke vereniging vergadering j van gasfabrikanten in Neder landen. Hierdoor en door vaststelling van de omvang van de reeds gevonden velden zal de voor raad aardgas in ons land nog kunnen groeien. Er zijn in Ne derland, zowel te land als op zee, nog mogelijkheden om te zoeken naar voorkomens in la gen, waarvan bekend is, dat zij gas kunnen bevatten, aldus de heer Van Engelshoven. Maserati Ernesto Maserati, een van de oprichters van de automobielfabriek van die naam, is in Bologna op 78-jarige leeftijd overleden na een lang durige ziekte. AMMAN (AFP) - Op nieuwe bankbiljetten die in Jordanië in omloop zijn gebracht, prijkt naast het portret van koning Hoessein de zespuntige David ster, het embleem van de joodse staat. Het dagblad Al Achbar Het artikel gaat vergezeld van een foto van een der nieuwe biljetten, uitgegeven ter gelegen heid van Hoesseins 40e verjaar dag. De biljetten zijn versche nen in de waarden van tien, vijf, een en een halve dinar. Al Ach bar eist van de regering dat zij degenen die voor „deze misdaad zonder precedent en aanfluiting van onze nationale gevoelens" verantwoordelijk zijn, zal straf fen en de nieuwe biljetten uit de circulatie zal nemen. DUBLIN/BELFAST (Rtr/AP) De politie in de Ierse republiek heeft gisteren Margaret McKearny vrijgelaten, die in Engeland en Noord-Ierland wordt beschouwd als de „meest gezochte vrou welijke terrorist". Zij was zaterdag gearresteerd tijdens een politiespeurtocht na twee bomaanslagen op het vliegveld van Dublin, die aan een man het leven kostten. Margaret McKearny, die samen met drie anderen was aangehou den, werd na een ondervraging weer op vrije voeten gesteld. Er is geen aanklacht tegen haar ingediend. Het is onwaarschijnlijk dat ze aan de Engelse autoriteiten zal worden uitgeleverd. Het Ierse parlement bespreekt momenteel een wetsontwerp dat het mogelijk moet maken terroristen te berechten voor misdaden die zij in Noord-Ierland hebben gepleegd. De bomaanslagen op het vliegveld van Dublin werden opgeëist door de protestante Noordierse bewe ging UDA, als een wraakactie op moorden door de „provisional IRA". In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn gisteravond in een katholieke wijk een man en een vrouw gedood bij twee bomaansla gen. West-Irian wil nog steeds zelfstandigheid DEN HAAG (ANP) - Het voor malige Nederlands Nieuw-Gui- nea, nu West-Irian, blijft stre ven naar onafhankelijkheid. Sa men met het dit jaar onafhan kelijk geworden Australisch Nieuw-Guinea wil het één staat vormen. Dit zei gisteren in Den Haag de heer M. W. Kaisiepo, die zich president van West- Irian noemt, op de „nationale dag van West-Papoea". Sinds 1962 is West-Irian deel van In donesië. hankelijkheid, aldus de heer Kaisiepo. „Maar dit is nog niet het goede moment voor een vrij heidsstrijd. Eerst willen we zelf in staat zijn ons te besturen. We willen niet het risico lopen na een eventuele onafhankelijkheid ongeorganiseerd en stuurloos te zijn". Hij toonde zich teleurgesteld over de Nederlandse regering, „die zich Oostindisch doof houdt" voor de papoea-zaak. De regering heeft zich echter neer gelegd bij het besluit van het papoea-kiescollege in 1969, dat West-Irian bij Indonesië blijft

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7