Raad Leiderdorp akkoord met bouw sporthal en binnenmanege Leiderdorp achter Actiecomité Schiphollijn Vernieuwingen en uitbreiding sportpark SJC Noordwijk ziet af van aanleg Heempark Uitbreiding muziekschool Engelendaal terug naar een rijstrook Nieuwe impulsen voor woningbouw in Zoeterwoude Uitbreiding aantal parkeerplaatsen in hart Voorschoten Valkenburg houdt geld over PAGIN A 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1975 LEIDERDORP In de Buitenhof zal de ge meente naar alle waarschijnlijkheid binnen niet al te lange tijd kunnen beginnen met de bouw van een sporthal. De raad ging gisteravond akkoord met het voorstel van de meerderheid van b en w om in principe tot de bouw van een dergelijke hal te besluiten. Het minder heidsstandpunt van wethouder E. Drenth (Pv dA) die weliswaar ook vond dat er in Leider dorp behoefte is aan een sporthal, vond gister avond onvoldoende weerldank. Hij was van mening dat het wenselijk is de „met de natte vinger" gesignaleerde behoefte eerst maar eens precies met cijfers en al op papier te zetten. Ook de bouw van een binnenmanege voor de ruitersportvereniging Liethorp in de Bloemerd kreeg de goedkeuring van de raad. Er bestaat, zo bleek uiteindelijk, geen behoefte aan een inbreng van de gemeente bij het beheer en de exploitatie van deze manege. Voor de bouw moet de ruitervereniging zelf bijna 190.000 op tafel brengen. De gemeente subsidieert voor een bedrag van 375.000 en verstrekt een rente dragende lening van 187.500. De gevraagde medewerking aan de bouw, van 118 bejaardenwoningen in de zuidoost hoek van Voorhof-Zuid verleende de raad zonder verdere problemen. Dit laatste gold eigenlijk ook bij de verkoop van een stuk grond aan de oost-rand van het genoemde bestemmingsplan aan de Stichting Kinderdagverblijven Noordelijk Zuid- Holland uit Leiden. Deze wil er een zogenaam de gezinsvervangend tehuis bouwen voor gees telijk gehandicapten. Wethouder Drenth verraste gisteravond raad én college met een uitgewerkt minderheidsstand punt ten .aanzien van het voorgestelde principe besluit dat de raad moest nemen voor de sporthal. Door een misverstand bleek het be treffende voorstel, nadat de commissie onder wijs het van advies had voorzien, niet meer ter sprake te zijn geweest. Zo luidde althans de lezing van genoemde wethouder. Hij bleek van mening dat de bij het voorstel behorende ambtelijke nota dermate slecht was dat voordat de gemeente opdracht kon geven, zoals de meerderheid van het college voorstel de, tot het opstellen van een programma van eisen en het maken van een schetsplan de behoefte aan een sporthal eerst maar eens uitgewerkt op papier moest komen. Hij was - evenals de hem steunende PvdA-fractie - met de rest van de raad van mening dat er inder daad behoefte is aan een sporthal. Bezwaren had hij echter tegen het vrijblijvende karakter van de nota waarin de ambtenaren voorname lijk aannames doen op basis van min of meer losse mondelinge contacten. Met name de behoefte vanuit het onderwijs aan gymnastiekruimte komt in de nota èn in het raadsvoorstel in het geheel niet uit de verf. En toch is dat wethouder D.W. Tichler (VVD) die onderwijs en sport in haar portefeuille heeft beaamde het volmondig, de kurk waarop de sporthal straks moet drijven. Zonder een be hoorlijk gebruik van de hal door het onderwijs zullen de exploitatietekorten voor de gemeente niet draagbaar zijn. „Deze kurk is door de meerderheid van het college nog niet groot genoeg gemaakt om de sporthal daarop te laten drijven", zo meende Drenth. De verschillende fracties vonden elkaar toen wethouder Tichler akkoord ging met het ook begrijpen onder „het opstellen van een pro gramma van eisen" ook het plegen van een concreet behoeftenonderzoek en de vaststelling van de aan de bouw verbonden financiële consequenties. Van onze correspon dent i LEIDERDORP - Het verkeer over de Engelendaal staat I weer centraal in de vergadering van de commissie verkeer en I vervoer. Deze com missie vergadert van- I avond in het raad- huis. Het gaat er dit keer vooral om te be- zien op welke wijze i het straks uit de Win- i keihof komende ver keer is in te passen in de gemeentelijke (verkeers)plannen I voor de Engelendaal. i Met name de in een van de eerste over eenkomsten met Mat- ser (de projectont- wikkelaar voor de i Winkelhof) opgeno- j men voetgangerstun- nel tussen Winkelhof en Houtkamp is daarbij van belang. B. en w. willen van de commissie ook ad vies over het voorstel om de noordelijke rijbaan van de Enge lendaal tussen Riet schans en Provincia- le Weg 5 (het verleng de van de Leidse Wil lem de Zwijgerlaan) te reconstrueren. Het voorstel is, de be staande twee rijstro ken in dit deel van de Engelendaal door middel van verkeers- strepen en trottoir banden terug te bren gen tot één rijstrook. Vlak voor de aanslui ting op de provincia le weg 5 komt er een aparte strook voor het rechtsafslaande verkeer. Het eenrichtingver keer op de Zijllaan wil het college omke ren. De commissie moet hierover advies uitbrengen. De omke ring is vooral be doeld om de Zijloord- kade te ontlasten van het verkeer dat om moet rijden nu de Splinterlaan tussen Steenbakkerslaan en Zijldijk voor alle (au- toerkeer is afgeslo ten. De verbinding, Zijloordkade en Zijl- dijk wordt voor het autoverkeer afgeslo ten. De vergadering van de commissie verkeer en vervoer is openbaar en begint om 20.00 uur. Con Amore LEIDERDORP B en W willen dat de Schiphollijn het tracé volgt dat is gelegen langs de rijksweg 4. Zij ondersteunen daarmee het alternatief voorstel van het actiecomité Schiphollijn Warmond. In een brief aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer stellen zij daarbij als voorwaarde dat de NOORDWIJK Het SJC-complex aan de Lageweg zal er volgend jaar september heel anders uitzien dan thans het geval is. Slechts het eerste veld en de tribune, alsmede het kleed-clubgebouw blijven op hun plaats, maar verder verandert er van alles. Zo zullen het tweede en derde veld worden verlegd. Aangelegd worden een vierde veld en een oefenveld met verlichting. Onlangs zijn de onderhandelingen tussen de gemeente en het bestuur van SJC met betrekking tot de overname van de eigendom men van de vereniging afgerond. De ledenvergadering van SJC heeft het bestuur inmiddels toestemming gegeven de velden en opstallen aan de gemeente te verkopen. De gemeente op haar beurt opent zeer binnenkort onderhandelingen over de aankoop van een hectare grond voor uitbreiding van het SJC-complex. De sloot aan de oostzijde is reeds verlegd. De daardoor beschikbaar gekomen grond en een perceel grond grenzend aan het huidige tweede veld, is in cultuur gebracht voor de uitbreiding. Deze wordt uitgevoerd tijdens de zomerrust van de velden. De plannen voor de uitbreiding van het aantal kleedkamers verkeren in een vergevorderd stadium. De gehele materie van overname, uitbreiding en vernieuwing komt in de december-vergadering van de gemeenteraad aan de orde. ZOETERWOUDE De woningbouw in Zoeterwoude, die na de voltooiing van het plan Westeinde 1 vrijwel tot stilstand is gekomen, krijgt weer nieuwe impulsen. De goedkeuring van de nieuwe bestemmingsplannen, Hoge Rijndijk Oost en Westeinde 2, is zeer nabij zo is uit de jongste contacten met de Provinciale Griffie gebleken en er worden voorbereidingen getroffen om in beide gebieden direct met de bouw te kunnen starten wanneer het officiële fiat binnen is. Aan de Hoge Rijndijk liggen de gronden reeds bouwrijp en gisteren is men vanuit de Veldzichtstraat begonnen aan de ontsluiting van Westeinde 2. Dit wordt gevolgd door de grondverbetering. Hierbij wordt geen gebruik gemaakt van de zandpaalconstructie die wel is toegepast in Westeinde. Het maken van rioleringen zal het eerst geschieden in het gebied waar de woningbouwvereniging Willibrord 36 woning wetwoningen gaat realiseren. Noorlander Bouw B.V., aan wie dit werk is opgedragen, zal hier ook snel premiewoningen bouwen. „Willibrord" heeft ook in Hoge Rijndijk Oost een complex van 31 woningwetwoningen in voorbereiding waaronder enkele aange paste woningen. Het zullen de eerste huizen zijn van de in totaal 180 waarvoor in dit gebied plaats is. In Westeinde 2 is ruimte voor 300 woningen. Dit plan dateert van 1969 en is wat speelser en grilliger van opzet dan het nu voltooide Westeinde 1. Enkele singels moeten de aantrekkelijkheid verhogen en ook het water naast de bestaande Westeindseweg blijft gehandhaafd. Straten met een belangrijke verkeersfunktie komen er niet in voor. Bij de presenta tie in 1969 werd er gezegd dat het nog wel 2 jaar kon duren voordat de eerste bouwaktiviteiten tot ontwikkeling zouden komen. Inmid dels zijn er ruim zes jaar verstreken. De oorzaak hiervan moet men zoeken bij de provinciale planologen die van mening waren dat na de vlotte realisering van de 500 huizen in Westeinde 1 Zoeterwoude te hard groeide en de rem moest worden ingetrapt. VOORSCHOTEN - De recon structie van de Schoolstraat schept een behoefte aan nieuwe parkeerplaatsen. Het ligt in de bedoeling dat de Schoolstraat primair een functie krijgt voor de voetganger, gecombineerd met een beperkte toegankelijk heid voor de automobilist. Het aantal parkeerplaatsen be draagt nu nog 37, maar zal met 18 verminderd worden. Onder meer op verzoek van de plaatse lijke middenstand wil de ge meente het parkeerterrein te genover het raadhuis uitbreiden van 17 tot 33 parkeerplaatsen. De heer Meershoek (CDA) is niet overtuigd yan de noodzaak van deze uitbreiding en is van mening dat men beter eerst de Schoolstraat kan gaan recom strueren waarna men altijd nog tot uitbreiding van het parkeer terrein kan overgaan. Ook pleit te hij gisteravond in de commis sie voor financiën en bedrijven voor meer controle op het ge bruik van de parkeerschijf in de Schoolstraat. De heer Ter Mul (CDA) vroeg zich af of het wel juist was dat men hier tot uit breiding wil over gaan, omdat hij de ligging van het terrein ongeschikt achtte en zelfs ge vaarlijk noemde. De heer Goo- sens (PPV) liet weten dat hij niet tegen het voorstel is, maar er toch niet erg warm voor kan lopen. spoorweg onder de Rijn doorgaat in plaats van, door middel van een brug, er overheen. Het college wil dat de vaste Kamercommissie alles in het werk stelt om minister T. Westerterp van Verkeer van zijn besluit om voor de toekomstige Schiphollijn het tracé twee te hanteren te laten terugkomen. Is de minister niet bereid het alternatief tracé langs rijksweg te kiezen, aldus b en w in hun brief, dan moet in ieder geval de mogelijkheden en wenselijkheden van het alternatieve tracé ten oosten van tracé twee worden bestudeerd (dat is het tracé ver buiten de bebouwde kommen in de Haarlemmermeer). De christelijke oratoriumvere- ning „Con Amore" geeft 10 de cember een concert in de Stadsgehoorzaal met mede werking van Annette de la Bije, sopraan, Chris van Woer- kom. tenor, Ruud van der Meer, bas, Johan van Domme- le, orgel, en het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. Uit gevoerd worden „Ode on St Cecilia's day" van G. F. Handel en „Cücilienmesse" van Ch. Gounod. Het concert begint om 20 uur. VOORPROEFJE VAN BLOEMENCORSO (Van onze correspondent) Bennebroek Terwijl gisteravond het gure herfstweer op een ouder wetse wijze huishield, was in res taurant Berg en Dal te Bennebroek alweer een tipje te zien van het komend voorjaar. Hier werden na melijk de ontwerpen getoond voor het bloemencorso 1976, dat indien alles naar wens verloopt op 24 april van het volgend jaar door de Bol lenstreek rijdt. In Berg en Dal lagen zo'n 60 ontwerptekeningen uitge stald en het was voor de deelne mers bepaald niet eenvoudig een keuze te maken. Het V.V.V. van Noordwijk koos het onderwerp „Aan de Stranden", een ontwerp van heren Van Driel sr. en Jr. (zie foto). Het corso-comité doet er weer al het mogelijke aan, het corso zo goed mogelijk naar buiten te laten treden. Ook dit jaar weer zullen grote delen van Europa worden overspoeld met informatie over dit corso. Ook zijn er toezeggingen van een Amerikaanse filmploeg, die het corso wil filmen. In het kader van al deze public relations wil het comité ook trachten met enkele wagens naar Zweden te gaan. Prijswinnaars expositie Vogellust" Van onze correspondent NOORDWIJK Op de tentoonstel ling van „Vogellust" in restaurant De Boer te Noordwijk aan Zee zijn de volgende prijzen toegekend: klasse 1 (kleurkanaries e.k.): 1. en 2. P. C. Borst; klasse 2 (kleurkanaries o.k.): 1. L. van Houten 2. E. Plug; klasse 3 (kanaries o.k.): G. J. J. Lokerse 2. L. van Houten; 1 klasse 4 (grote parkieten o.k.): 1. B. Beekman 2. J. Vlieland; klasse 5 (parkieten o.k.): 1. B. Beek man 2. G. H. Berbee; klasse 6 (kwartels o.k.): 1. C. Spruyt; klasse 7 (zebra-vinken v.k.): 1. C. Spruyt 2. W. Plug; klasse 8 (Japanse meeuwen o.k.): 1. J. Plug 2. R. J. van Sprang; klasse 9 (bastaarden o.k.): J. Loker klasse 10 (gould-amandines e.k.): 1. L. Steenvoorden 2. J. Haze noot. klasse 11 (tropische vogels e.k.): 1. en 2. J. Hazenoot; klasse 12 (gould-amandines o.k.): 1. H. Mounts 2. R. J. van Sprang; klasse 13 (andere amandines o.k.): 1. W. P. C. Muylwijk 2. P. Choufour; klasse 14 (diverse tropische vogels o.k.): 1. C. Spruyt 2. L. Steenvoor- klasse 15 (diverse tropische vogels o.k.): 1. D. Ruigrok met een Zwart kop Tamali, tevens mooiste vogel van de tentoonstelling 2. P. G. Chou- LISSE Tijdens een druk be zochte ledenvergadering van D'66/PPR-combinatie is een nieuw bestuur gekozen. Bep Kortekaas werd tot voorzitster gekozen, secretarissen werden Gerry Blom en José van der Aart. Dick Walraven werd be noemd tot penningmeester. Jan van der Voet en Rob van Leeu wen werden benoemd tot be stuurslid. Onderwijsnota stelt SOB voor problemen Van onze correspondent Hillegom Het Samenwerk ingsorgaan Bollenstreek is gis termiddag tijdens een vergade ring pp het gemeentehuis van Hillegom niet toegekomen aan een definitieve standpuntbepa ling inzake de zgn. Contouren nota van minister Van Kemena- de, waarin deze zijn visie geeft op de volgens hem gewenste ontwikkeling en in het onder wijs. Op voorstel van de heer Smith, een van de afgevaardig den van Lisse zal het SOB zich op korte termijn uitgebreid la ten voorlichten door deskundi gen (schoolbesturen e.d.) uit de streek. Van onze correspondent NOORDWIJK Met de aanleg van een heem- tuin zal een bedrag van zo'n ƒ500.000.— ge moeid zijn, terwijl de jaarlijkse kosten - zonder de kapitaalslasten - op ongeveer ƒ50.000.— worden geraamd. Gelet op andere mogelijkhe den om van de natuur kennis te nemen en te genieten, zijn B. en W. van mening, dat een dergelijke uitgave voor een heemtuin een te groot offer voor de gemeenschap zou beteke nen. Daarom heeft men geen vrijheid kunnen vinden aan de gemeenteraad een voorstel tot medewerking aan een heemtuin te doen. De gedachte aan een dergelijk park is destijds ontstaan in de kring van Vogel- en Natuurbe scherming Noordwijk. Onderzoekers uit deze vereniging hadden vastgesteld dat door wegen aanleg, bebouwing, en dergelijke, zeldzame ver tegenwoordigers van de duin- en polderflora dreigden te verdwijnen. Met de bedoeling een aantal van deze exemplaren van de belaagde soorten te behouden, wendde Vogel- en Natuur bescherming Noordwijk zich tot het gemeente bestuur met het verzoek een Heempark in te richten. Bij het verzoek voegde men uitgewerk te tekeningen en daaruit bleek, dat de vereni ging een plaats voor de tuin had gedacht aan de duinvoet in het open gebied tussen de Lijnbaanweg en de Prins Hendrikweg, even tueel op de grond tussen de Westerbaan en het politiebureau. B. en W. hebben de raad nu meegedeeld aanvankelijk wel de intentie te hebben gehad om op het idee in te gaan, maar van de financiële gevolgen te zijn geschrokken. In tegenstelling tot vele andere plaatsen waar een dergelijke tuin is aangelegd, is Noordwijk rijk aan natuurschoon, voert het college aan. Geïnteresseerden kunnen op loop- en fietsaf- stand praktisch het gehele jaar een flora waar nemen die uniek is. Dit geldt in het bijzonder voor de duinen en het verdere gebied van het Staatsbosbeheer, maar ook voor de bossen en de polders in de omgeving. Daar het bestuur van Natuur- en Vogelbescherming de beplan ting van de tuin wil beperken tot de in Noord wijk voorkomende plantensoorten, ligt het voordeel in de beperkte schaal en de naamge ving der onderscheidene planten, menen B. en W.. Het ziet er niet naar uit, dat het aktieve bestuur van Vogel- en Natuurbescherming, in de raad vertegenwoordigd door de heer Ver wei j, na deze uitspraak van het college het hoofd in de schoot zal leggen. Het door haar gedachte plan, aansluitend op het dierenparkje aan de Freesialaan, zou behalve als conserver- ingsgebied van inheemse flora, door de unike ligging van de grond een bijzonder aantrekke lijk wandelgebied opleveren, dat van veel bete kenis zou kunnen zijn voor de slechtweer-re- creatie van oudere gasten. ZOETERWOUDE Het ziet er naar uit dat de Stichting Muzie konderwijs Zoeterwoude-dorp uitbreiding aan haar aktiviteiten kan gaan geven. De stichting kwam drie jaar geleden vooral dank zij de inzet van van mevr. Michielsen tot stand. In de be ginperiode begon men met een klas Algemeen Muzikale Vor ming en een twintigtal leerlin gen. Het volgend jaar telde de Stichting al 2 klassen AMV en een klas blokfluit met in totaal ongeveer 40 leerlingen, en dit jaar telt de muziekschool 3 klas sen AMV, inclusief een Orff- groep en) met twee groepen blokfluit. De tijd was dus gekomen voor een aanvang met instrumentaal onderwijs. Na ruim een jaar zoeken en praten, polsen en in formeren deelt het bestuur nu met enige trots mee dat binnen kort begonnen gaat worden met pianoles Als dit alles goed ver loopt zal ook de dwarsfluit te gen het voorjaar in het muzikale vakkenpakket worden opgeno- men. Deze ontwikkeling brengt de muziekschool eensklaps de ontgroeide kinderschoenen - sta tus. Ook diegenen die reeds AMV hebben ontvangen en tot dusver geen gelegenheid hebben gehad om zich verder te bekwa men kunnen nu aan hun trek ken komen. De Stichting hoopt in de naaste toekomst het in strumentale pakket te kunnen uitbreiden tot maximaal 6 in strumenten. Dit zal echter pas realiseerbaar zijn wanneer er voldoende belangstelling blijkt te bestaan. Hierbij wordt gedacht aan een minimum van vijf leerlingen per instrumentale richting. In over leg met de muziekkorpsen „VIOS" en „Sint Jans Fanfare" zal de muziekschool zich richten op die instrumenten die nog niet in beide korpsen aanwezig zijn. De kosten van het instrumen taal onderwijs worden voor alle instrumenten geraamd op bijna 500 per leerling. Wie zich als lid wel opgeven kan zich wenden tot mevr. Michiel sen, Loehthe 25, tel.: 2134 en Mevr. Winkelmolen, Zonnegaar- de 6, tel. 1756 en de heer Osset, Loethe 18, tel. 2133. (Van een onzer verslaggevers) Valkenburg De gemeente Valkenburg houdt volgend jaar nog een bedrag van een kleine 80.000 gulden over. Dat bedrag zal o.m. worden besteed aan de aankoop van villa ,,'t Boonrak" 21, een pand dat in de toekomst gebruikt zal worden als gemeentehuis. De reconstructie van de Voorschoterweg tweede deel wordt hoogst waarschijnlijk uitgevoerd, aldus blijkt uit een toelichting op de binnenkort te behandelen gemeente-begroting voor 1976. De reconstructie van de Hoofdstraat die in erbar melijke toestand verkeert, zal nog even op zich laten wachten. De reden is dat b en w van mening zijn dat de verkeersintensiteit op de Hoofdstraat zal toenemen, wanneer deze gereconstrueerd wordt. De gemeente voert onderhandelingen om een stuk grond aan te kopen aan de Joghtlaan. Dat terrein zal na aankoop geschikt gemaakt worden voor het parkeren van vrachtwagens. Verder is bij de begroting een bedrag van 5000 gulden gereser veerd voor het plaatsen van speelwerktuigen in de gemeente. Het college van b en w is verder van plan een bedrag van 20.000 gulden te reserve ren ten behoeve van de bouw van een sportzaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4