Krappe meerderheid voor reconstructie van Rijnsburger weg PPR en PSP willen Mojet als directeur Voorstel b. en w.: eervol ontslag voor directeur Groenoordhal Minderheid neemt meerderheidsbesluit Meerbrug wordt van stank verlost IJlNbJJAG 2 DECJUMBISK ib/Ó LlsiUaG CGuivniV V Van onze raadsverslaggever LEIDEN De Leidse gemeente raad is gisteravond met een ui terst krappe meerderheid (18 te gen 17 stemmen) akkoord gegaan met de omstreden reconstructie van de Rijnsburgerweg ten behoe ve van de verbetering van het openbaar vervoer. In het uiteindelijke raadsbesluit, dat giste ren na de derde raadsvergadering over dit onderwerp werd genomen, wordt uitge gaan van een afsluiting van het stuk tussen Warmonderweg en Wassenaarseweg, waar voor door het college voor 1 januari 1977 een plan moet worden ingediend. Verder komt de busbaan over de gehele lengte aan de zijkant van de weg te liggen, met uitzondering van het stuk stad uit, tussen Stationsplein en Boerhaavelaan, waarbij wordt volstaan met een „voorstart" bij de stoplichten, en het stuk tussen Boerhaave laan en Stationsplein (stad in) waarover eerst later een beslissing zal worden geno men. Het voorstel in deze zin geamendeerd kreeg uiteindelijk slechts de steun van PvdA, PPR en D'66. Alle andere fracties, waaronder de PSP, stemden tegen. Twee leden (CDA-er Bosch en CPN-lid Hoeven) waren gisteravond niet aanwezig en gaven daardoor de doorslag: zij zouden beiden tegen dit voorstel hebben gestemd. Vlak voor de eindstemmingen werd het reeds vele malen gewijzigde voorstel fel bekritiseerd door WD en CDA. Elzenga (WD) sprak van „bij u, over u, zonder u maar in elk geval over uw rug" en zijn partijgenoot Kuijers verweet het college alle inspraak aan zijn laars te lappen door zich achter het gewijzigde voorstel te stel len. Verzet en kritiek mochten echter niet meer baten: dank zij de afwezigheid van twee potentiële tegenstemmers en de steun van links werd het voorstel aangenomen. Wanneer over enige tijd de uitgewerkte plannen opnieuw aan de orde komen, zal van de volgende uitgangspunten worden uitgegaan: Voor wat de afsluiting betreft zal een voorstel hiertoe gepaard gaan met 'een verkeerscirculatieplan en ontwerp-maatre- gelen tegen het sluipverkeer wat door af sluiting zou kunnen ontstaan. Een en ander moet, zoals gezegd, gebeuren voor 1 janua ri volgend jaar. Een amendement hiertoe werd gesteund door PvdA, PPR, PSP en D'66. Zoals bekend is de afgelopen weken koortsachtig overleg gepleegd tussen libe ralen en de linkse partijen in de raad om tot een aanvaardbaar compromis te ko men. Vorige week werden de kansen daar op nog bijzonder hoog aangeslagen. Het ging toen nog om slechts twee woorden, zo werd gezegd. Het compromis bleef ech ter uit, omdat WD en PvdA/PPR het niet eens konden worden over de aard van de afsluiting. De linkse partijen stelden voor een aanvankelijk experimentele afsluiting van het deel tussen Warmonderweg en Wassenaarseweg voor het gemotoriseerd particulier vervoer. De WD wilde daaren tegen een definitieve afsluiting nog niet zo expliciet vastleggen. De liberalen dienden gisteravond een voorstel in om de afslui ting na een onderzoek en een verkeersen quête een experimenteel karakter te geven van twee maanden waarna de raad de uiteindelijke beslissing op grond van de opgedane ervaringen zou kunnen nemen. De progréssieven vonden dat echter veel te vaag. Andere uitgangspunten van het raadsbe sluit zijn: O handhaving van de bomen door het asfalt niet binnen 1 meter afstand van de stam aan te leggen. (Door kenners wordt overigens betwijfeld of de afstand van 1 meter wel voldoende zou zijn voor het handhaven van de bomen.); Q fietspaden en voetpaden worden niet versmald; het autoverkeer krijgt in beide richtin gen een baan, met in aachtneming van de afsluiting van deel twee van de Rijnsbur gerweg; O er komt een beveiligde oversteekmoge- lijkheid voor voetgangers en fietsers ter hoogte van de Boerhaavelaan en een ver betering van de oversteekmogelijkheid bij de Mariënpoelstraat: O de tuinen blijven gehandhaafd; O de verkeerslichteninstallaties zullen door de bus beïnvloed moeten kunnen worden; O Richting stad kan niet meer links af worden geslagen bij de Mariënpoelstraat en de Boerhaavelaan. Erg gevaarlijk. Zo moet het besluit worden gekarakteriseerd dat de Leidse gemeenteraad gisteravond nam inzake de reconstructie van de Rijnsburger weg. Gevaarlijk en uiterst dubieus. Niet zozeer vanwege de inhoud van. het be sluit (want dat men daarover van me ning kan verschillen is de afgelopen weken wel overduidelijk aangetoond). Nee, vooral de manier waarop gisteren uiteindelijk een besluit werd genomen roept vraagtekens op. Want het was tenslotte een minderheid die zijn wensen in het raadsbesluit zag gehonoreerd. Een minderheid, die slechts toevallig gisteravond de meer derheid van de aanwezige raadsleden vormde. Vorige week zag het er nog allemaal zo hoopvol uit; toen werd naar een com promis gezocht vooral om in deze zo omstreden kwestie een besluit te nemen met een zo groot mogelijke meerder heid. En zie daar: 18 stemmen voor en 17 tegen. Waren de twee afwezigen (O, wee waar waren zij) aanwezig geweest dan was de beslissing op wezenlijke punten, vooral met betrekking tot de afsluiting, heel anders uitgevallen. On getwijfeld tot ongenoegen van andere betrokkenen, maar men kan het nu eenmaal moeilijk iedereen tot zijn zin maken. In elk geval was het wel heel wat geloofwaardiger geweest als in deze de meerderheid van de raad een meerder heidsbeslissing had genomen, en als de bereidheid om tot een voor meerderen aanvaardbaar compromis te komen groter zou zijn geweest dan de niet aflatende 6ehoefte zijn eigen stokpaard jes te berijden: de raad besteedde drie avonden aan de Rijnsburgerweg; maar veel meer dan we toch al wisten hebben we niet gehoord. De weg naar een verstandig gemeentebeleid is helaas in deze stad vaak geplaveid met goede voornemens. Arjen Broekhuizen Bijkomende maatregelen Naast dit besluit stemde de Leidse raad gisteren ook nog over een groot aantal moties en amendementen die betrekking hadden op bijkomende maatregelen ter zake de reconstructie. De raad aanvaarde met 26 tegen 6 stem men een liberale motie om de gemeente Oegstgeest en de NZH te verzoeken de mogelijkheid te bekijken de Wassenaarse weg door te trekken naar de Rijnsburger weg in Oegstgeest, waarbij deze uitsluitend als bus- en fietsverbinding zou moeten worden gebruikt. CDA en SGP/GPV stem den hier tegen omdat ze het voorstel on haalbaar achtten. Met 19 tegen 16 stemmen aanvaarde de raad een voorstel van PvdA en PPR om op korte termijn een verbindingsweg tus sen Plesmanlaan en Academisch Zieken huis te doen realiseren, waarbij het Zie kenhuis de kosten zou moeten betalen. De WD wilde met de SGP/GPV-combinatie een verbinding tussen Wassenaarsweg en Plesmanlaan. Het CDA wilde nog verder, namelijk doortrekking naar de Warmon derweg. Links dacht er echter anders over. Met algemene stemmen nam de raad een motie aan om op het kruispunt Schutter- veld/Oegstgeesterweg meer mogelijkheden te scheppen dat het doorgaand verkeer richting rijksweg 44 de route Plesmanlaan kiest en dat het verkeer richting Oegstgees- t/Warmond de Oegstgeesterweg neemt. Dit ter ontlasting van de Rijnsburgerweg. Eveneens unaniem wil de raad de moge lijkheid onderzocht zien de tram weer van stal te halen en het kruispunt Oegstgeester- weg/Boerhaavelaan voor overstekende wielrijders veiliger maken. De door ir. Houtman (SGP) voorgestelde asfaltering van het Schuttersveld kreeg met de stem men van CDA, WD en SGP/GPV vóór weer onvoldoende steun. Hetzelfde gebeurde met practisch alle wij zigingsvoorstellen van het CDA. De Leidse christendemokraten verweten de raad gis teravond de mentaliteit te hebben van een klein kind: niet kunnen kiezen tussen het een en het ander, maar juist allebei te willen hebben. Volgens het CDA wordt door een groot aantal aangenomen maatre gelen inclusief de afsluiting van deel twee van de Rijnsburgerweg de aanleg van bus banen helemaal overbodig, omdat er toch een veel kleiner verkeersaanbod zal ko- Wat tenslotte nog wel werd aangenomen was een motie van PPR en PvdA, waarin kritiek werd geuit op de volgens deze partijen veel te grote overheidsbemoeienis bij het vaststellen van het reconstructie plan. In een brief van de minister wordt de gemeente erop gewezen, dat aantasting van de verkeersfunctie van de Rijnsbur gerweg (die door afsluiting van een deel van deze weg zou kunnen worden veroor zaakt) voor Den Haag onaanvaardbaar is. De progressieven zien hierin een aantas ting van de gemeentelijke autonomie die zij middels een raadsuitspraak wilden af keuren, een mening die door een deel van de WD-fractie (uitgezonderd Van Duyn, Wessels en Elzenga) werd gedeeld. Riolering .Als dit uiteindelijke besluit in de ogen van 'de minister genade kan vinden, zullen bij de reconstructie de rioleringswerkzaamhe den niet plaats hebben, hetgeen aanvanke lijk wel in de bedoeling lag. Zou dit wel worden gedaan, dan zou men, aldus wet houder Waal, in ernstige tijdnood kunnen komen. (Zoals bekend moet op 1 januari het bestek klaar zijn en op 1 februari aanstaande met de uitvoering zijn begon nen). Bovendien zouden de overlevingskan sen van de bomen aan de Rijnsburgerweg, die toch al niet hoog worden aangeslagen, door deze werkzaamheden nog eens wor den verminderd. Arjen Broekhuizen Van onze raadsverslaggever LEIDEN De gemeenteraads- fracties van PPR en PSP willen dat dr. Mojet geneesheer-direc teur wordt van Endegeest. Dit standpunt hebben zij gister avond informeel aan het Leidse college van B en W meegedeeld. Het college zou vandaag op nieuw over de moeilijkheden bij dit psychiatrisch ziekenhuis spreken. Naar fractieleider Du Gardijn gisteravond meedeelde zou ook wethouder Oosterman (gezondheidszorg) die mede na mens PPR en PSP in het colle ge zitting heeft van oordeel zijn, dat de heer Mojet genees heer-directeur zou moeten wor- dei^ Zowel de raadsleden als de wet houder van deze progressieve combinatie zijn echter van oor deel, dat moet worden gekozen voor een tweehoofdige leiding DUBBELHOOFDIGE LEIDING ENDEGEEST bij Endegeest. Naast dr. Mojet, zen als Endegeest heel normaal, die de medische kant voor zijn WeI was wj van mening dat de rekening zou moeten nemen, presentatie van de gedachte ook zou een ander belast moeten bij Endegeest met een twee- worden met de zaken van meer hoofdi te komen economische aard. zo vinden zij. terst was st Volgens Du Gardijn is een twee- hoofdige leiding bij ziekenhui. Alle problemen rond het Leidse over nouüen. psychiatrisch ziekenhuis zullen op 15 december aanstaande in de gemeenteraad aan de orde komen bij de interpellatie die de gemeenteraadsleden Wessels (WD) en De Geus (CDA) hier- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Zwaarwichtige poëzie goed voorgedragen door Henk van Ulsen Wethouder Van Aken zet de vlam in de nieuwe derde oven van de vuilverbrandingsinrichting. Vuilverbranding krijgt „verkleiningsmachine" Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de Leidse wijk Meerburg zullen in de toekomst van een deel van de stankoverlast, veroorzaakt door het ver branden van grofvuil, zijn verlost. Meermalen heeft de wijk .Meerburg" bij b. en w. en de raad geklaagd. Gevreesd werd dat de brand die aan werd gestoken op de vuilopslagplaats aan de Roomburgerweg, over zou slaan naar de huizen. De helft van de tijd werden de bewoners geconfronteerd met een onaangename geur. Dit gaat nu veranderen, De vuilverbrandingsin richting aan de Gabriël Metzustraat stelt binnen kort haar verkleiningsmachine in werking. „Hiiermee is het ons mogelijk ook grofvuil in de drie ovens die we hebben te doen belanden", aldus de heer Bastiaans chef van de vuilverbran ding. Het stevigste grofvuil wordt door het vlijm scherpe snijmechanisme onverbiddelijk een kop je kleiner gemaakt. Op de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg zal de toekomst alleen nog maar niet brandbaar grofvuil worden gestort. Derde oven Wethouder Van Aken stelde gisteren officieus de derde oven van de vuilverwerking in gebruik. De nieuwe oven onderscheidt zich van de andere twee door een ander, minder omslachtige, wijze van koeling. De capaciteit van de drie ovens is even groot (vijf ton per uur). De derde oven zal over drie maanden officieel aan het bestuur van de gemeenschappelijke regeling vuilverwerking Leiden e.o. worden overgedragen, wanneer tus sentijds geen gebreken optreden. De oven zal drie maanden achtereenvolgens in vol gebruik moeten zijn alvorens de overdracht kan plaats hebben. Ter gelegenheid van de officiële in ingebruikna me zal er een „open dag" voor belangstellenden in het bedrijf van de vuilverbranding zijn. Met behulp van een soort plattegrond kan men kenni smaken met de geweldige grote bunkers, waarin het vuil wordt opgeslagen en de testapparatuur van de ovens, waarop onmiddellijk kan worden gezien wanneer er iets mis is met het koel water of met de luchtdruk in de oven. Tevens zijn dan de nieuwe kleedruimten en de kantine voor het personeel van de vuilverwerking gereed. Half december zal het personeel de nieuwe ruimten betrekken. LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer E.J.H. Schra ge, wetenschappelijk medewer ker aan de juridische faculteit aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. Pro motor was prof. mr. R. Feen- stra. LEIDEN De heer D.L. Ypeij is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. A.A. Verveen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van b. en w. van Leiden heeft de gemeenteraad voorgesteld in te stemmen met zijn voornemen de sinds twee jaar geschor ste Groenoordhal-directeur T. C. Daey Ouwens met ingang van een nog nader te bepalen datum eervol ontslag te verlenen en hem een „maande lijks opzegbare uitkering" toe te kennen. Het voortzetten van de uitkering willen b. en w. koppelen aan de bereidheid van Daey Ouwens een passende hem in redelijkheid aan te bieden andere betrekking binnen het gemeentelijk appa raat te aanvaarden. Daarbij wijzen b. en w. erop, dat pogingen om de heer Daey Ouwens te bewe gen een van de door het college aangeboden functies te aanvaarden nog niet met succes zijn bekroond. Het voorstel van het college stemt vrijwel over een met de conclusies van de speciale onder zoekscommissie-Woudstra. die aanraadde Daey Ouwens wegens ongeschiktheid te ontslaan. Deze commissie ging echter uit van een onvoorwaarde lijke uitkering, terwijl het collegevoorstel deze aan de voorwaarde wil koppelen een andere gemeentebetrekking te aanvaarden. De heer Daey Ouwens zei ons gisteren desge vraagd nog niet officieel van het voorstel op de hoogte te zijn gesteld. Hij noch zijn advocaat waren over het voorne men ingelicht. Zijn raadsman zei ons bovendien verwonderd te zijn over het feit, dat het college mededelingen doet over de pogingen alsnog tot een minnelijke schikking te komen door het vinden van een passende andere baan. Vrijdag jongstleden zou hier nog over zijn gesproken, waarbij men zou zijn overeengekomen, dat over deze pogingen geen mededelingen zouden wor den gedaan. „Het college heeft zich hier echter niet aan gehouden", aldus Daey Ouwens' advo caat Burgerlijke stand woest met S. van Oosten; W. A. F. Come lisse geb. 3 dec. 1913 man; A. Weststrate geb. 9 juni en M. Berkheij; Astrid Patricia d.v. K. de Zoete en C. A. W. de Mooij; Bastiaan Martijn z.v. J. J. Verschoor en G. N. M. Vermeer; Hilde d.v. M. Zonneveld en B. I. C. Mastenbroek; Sylvia d.v. H. A. Roera- de en C. de Jong; Cornelis z.v. N. Schellin- gerhout en M. de Ruiter; Natascha d.v. A. n I. A. Vcrsteege; Sanja d.v. geb. 23 juni 1918 echtgen M. W^van jeb. 21 juli 1889 vróuw; W. Ladan geb. 29 mei 1911 man; J. van den Bogaard geb. 20 nov. 1905 gehuwd geweest met D. K. A. Riel; C. van der Niet geb. 23 dec. 1894 man; A van Beek geb 22 jan. 1897 gehuwd geweest met W. Caspers. Gehuwd: L. Gijsman en E. M. Eijck; H. F van Bokhoven en J. M. W F. van den Burg; F. S. T. Bakker.cn G. M. Eschwey. Eerste paal voor runderhal Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Van Aken heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor de nieuwe run derhal op het terrein van de Groenoordhal. De nieuwe hal, die 1400 tot 1500 runderen zal kunnen bevatten, wordt eind au gustus 1976 opgeleverd. De kos ten van deze nieuwe hal bedra gen rond 1,9 miljoen gulden. De hal krijgt een afmeting van 80 bij 80 meter. Een groot deel van de hal (5800 m2) wordt over dekt Het interieur zal in nauw overleg met de veehandel tot stand komen. De inrichting be staat onder meer uit vaste run derbalies met stortgoten. Met de komst van de meuwe runderhal is het voortbestaan van de Leidato die jaarlijks in de Groenoordhal wordt gehou den, verzekerd. De afgelopen ja ren was er bij de veehandel ontevredenheid omdat het vee tijdens de huishoudbeurs in de open lucht moest worden ver handeld. LEIDEN De poëzie van M. Vasalis is erg zwaarwichtig. Dat was de indruk, die je kreeg, bij het beluisteren van het pro gramma „Door natte haren kijkt een engel binnen", gisteren in het LAK-theater gepresen teerd in het kader van de toe zie Hardop" avonden. Zeer sfeervol begeleid door Abbie de Quant op (dwars)fluit, die frag menten uit allerlei komposities van verschillende konponisten speelde, droeg Henk van Ulsen zesendertig gedichten van Vasa lis voor. Hij deed dat erg nauwekeurig en zeer geconcentreerd. Het leek of elk woord speciaal gearticu leerd werd. Van Ulsen bleef daarbij toch genuanceerd in zijn voordracht. Zijn dictie was uit stekend. Het gevolg was even wel, dat ieder woord ook erg nadrukkelijk werd en een zeer zwaar gewicht kreeg; een praat toon was afwezig. Af en toe kwam ook de toneelman in van Ulsen boven met die wat drama tische manier van spreken. Nu paste dit alles wonderwel bij de voorgedragen poëzie. Daarin ontbrak iedere humor en kregen de eenvoudigste gebeurtenis, de betrekkelijk allerdaagse natuur verschijnselen, een existentieël gewicht Aan die sfeer deed de voordracht alle recht Dat er verder met de voorgedra gen gedichten eigenlijk nies ge daan was, kan ook uit de aard van de teksten verantwoord worden. Abbie de Quant en Henk van Ulsen zaten beiden op een bank, die op een verhoging stond. De muziek en de tekst waren de muziekstandaarden geplaatst. Een consequente voorstelling dus, die ons evenwel meer dan ooit bewust maakte van het diep-ernstige karakter van de poëzie van Vasalis. Waarmee de zin van deze „Poëzie Hardop" voorstelling is aangegeven. Paul van der Plank iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gevonden voorwerpen Leiden Bij de Leidse politie zijn in oktober de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: bankbiljetten, valhelm, sleutels, dames- en herenhorloge, schoudertas, di plomatenkoffertje. schakelarmband, da- mesvest, kinderjasje, wollen baret, ver pleegstersuniform. kinder T-shirt en kin derbroekje. bloembakken, boeken, heren- en damesbril, portefeuille, boodschappen- tportemonnee. g poort op woensdagen tussen 14.00 en iiiMiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiin Grof vuil LEIDEN De grof vudwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden: Zoete rwoudsesingel <van Lammenschans- weg tot Hoge Rijndijk); v. d. Brandelerlca- de; Durieuxstraat. Tiboel Sicgenbeek- straat: Roodenburgcrstraat; De Mey van Strecfkerkstraat; Cobelstraat; De Ridder straat. Thorbeckestraat; Wasstraat: De Laat de Kanterstraat; Cronesteinkade; P J. Blokstraat; Fruinlaan; De Gijselaar- straat. Kemstraat; Verdamstraat; Kore- vaarstraat; Plantsoen; 4e Binnenvest- gracht; Rijnstraat; Kraaierstraat; Haven straat 2e en 3e; le. 2e en 3e Gortestraat; Gere gracht; Levcndaal. Oranjeboomstraat; Cathrijnenstraat; Barrbarasteeg; St Joris- steeg; Koenestecg; Nieuwe Brugsteeg; Wielmakersteeg; Hogewoerd; Waters teeg; Plantage, Utrechtse Veer; Veers traat "X

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3