CcidócSoma/nt Regering in Kamer onder druk over loonmatiging Vele schepen door zware storm in nood EIGENAREN WILLEN NIEUWE VISSERSBOND Politie betrapt juwelenrovers LAURENT DENIE TOT 4 JAAR VEROORDEELD PARTIJEN EISEN GARANTIES VAN KABINET Per drie weken VOO volle avond tv NOS blijft praten Dinsdag 2 december 1975, 66e jaargang no. 2 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas-Chet-redacteur. J. W. CLeune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141,35: losse nummers. &o cent Elsink Henk Elsink in gesprek met Henk van der Meyden op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.05 uur 50 minuten Donald Duck en om 19.55 uur George Baker Selec tion. Ned. II om 20.25 uur de Kope ren tuin (4) en om 22.30 uur Hier en nu met o.m. grondwaterpeil en communisme in Italië. Perioden met regen Zwaar bewolkt met perioden met regen. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard of krachtig afnemende zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen rond graden. Morgen: Zon: 8.27-16.32 Maan: 08.43-17.11 Schev. hoogw. 2.50-15.09 Laagw. 10.51-23.15 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vraag, waarom de regering de lonen boven 20.000 gulden al wil matigen en niet heeft willen beginnen met de lonen boven 25.000 gulden; verder de onduidelijkheden rond de prijsbeheersing volgend jaar hebben vanmor gen de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en vanmiddag de Tweede Kamer langdu rig beziggehouden. Volgens de vakcentrales heeft de regering over de matiging van de lonen reeds boven 20.000 gulden in haar gisteren bekendge maakte voorstellen zich te vaag uitgelaten. Dit geldt eveneens, aldus de vakcentrales en diverse politieke partijen, voor de prijsbeheersing van volgend jaar. Tegen hun eigen opvattingen in hebben zowel de werkgevers als de werknemers zich zij het onder veel kritiek voorlopig bij de aangekondig de loonmaatregelen neergelegd. Zij wachten echter in de komende weken de gesprekken met de regering hierover af. N.V.V. en N.K.V. en ook de P.v.d.A. zullen echter van de regering eisen, dat zij haast maakt met het totale inkomensbeleid en met de vermogensaanwasdeling. Voor de P.v.d.A. speelt daarbij politiek het omvormen van de on dernemingsraden tot personeelsraden een zeer be langrijke rol. Ook het N.V.V. acht dit een dwingen de eis „wil de regering tenminste het vertrouwen blijven houden van het N.V.V. De regering zal volgens de socialistische fractie in de Tweede Kamer „de garantie moeten schep pen, dat een verbeterde winstontwikkeling ook werkelijk wordt omgezet in nieuwe werkgelegen heid." Voor de K.V.P. is het optrekken van de minimum lonen nog een moeilijk verteerbare aangelegen heid. K.V.P.-fractievoorzitter mr. F. Andriessen begreep namelijk niet, waarom de regering de aanpassing van het minimumloon niet naar een later tijdstip dan 1 juli 1976 wil verschuiven. Verschillende partijen en ook de vakbeweging wil liefst vandaag nog concreet van de regering horen hoe zij de inkomens uit de vrije beroepen eveneens wil matigen. Daarvoor zijn volgens de vakbewe ging harde maatregelen noodzakelijk. Er wordt, aldus het N.V.V., weer te eenzijdig ingegrepen in de c.a.o.-lonen. .Dat zijn degenen, die het makke lijkst zijn te grijpen", aldus voorzitter Wim Kok van het N.V.V. Van de debatten in de Tweede Kamer over de loonmaatregelen van de regering zal tevens afhan gen, of de belastingmaatregelen aanvaard worden. Politiek Den Haag verwacht echter, dat de maatre gelen, zij het omhangen met veel kritiek, toch worden aangenomen. „Wanneer tenminste de ze kerheid verkregen wordt, dat de loonontwikkeling ook na 1 juli 1976 binnen de doelstellingen van het kabinet van 8,5 tot 9 procent blijft", aldus K.V.P.-fractievoorzitter Andriessen. VERSLAAFDE SLAK Volledig uitgestrekt nipt Geronimo de slak met welbeha gen aan een glaasje melk. Geronimo was volgens zijn eigenaar Chris Hudson uit Hove (Engeland) een miezerig slappelingetje van net 20 cm lengte toen hij bij toeval een druppeltje gemorste melk proefde. Sedertdien is hij aan de drank verslaafd en inmiddels, dank zij de melk, misschien wel de grootste slak ter wereld geworden. Niet alleen vele bomen zijn gisteren het slachtoffer yan de hevige storm geworden. Ook dit autorijdend echtpaar ondervond de enorme kracht van de windstoten. De ruiten van hun auto werden ingeblazen, maar het liep verder voor de inzittenden goed af. Vandaar de bevrijdende lach na de redelijk goede afloop. DEN HAAG, LONDEN (AN- P/Rtr.) Een zware storm die vannacht over de Noord zee raasde heeft verscheide ne schepen in moeilijkheden gebracht, waaronder de Ne derlandse kustvaarder Pro ton van de rederij M.S. Pro ton in Groningen. Ter hoog te van Gorleston aan de En gelse Oostkust, zond het schip een noodsignaal uit omdat de pompen het water niet konden verwerken. De reddingsboot van Gorleston begeleidde het schip vervol gens naar Great Yarmouth. Vier veerboten van de Sea- link Line lagen voor de Brit se zuidoostkust met honder den passagiers aan boord. De schepen, konden de ha ven van Dover niet binnen komen. Een vijfde veerboot is halverwege teruggekeerd naar Duinkerken. Voor de Britse zuidoostkust is ook een kleine vissersboot ver gaan. Een bemanningslid kon worden gered door een helikopter, twee anderen zijn vermoedelijk verdronken. Een Deense kustvaarder is op de kust van Cornwall ge zet. Ter hoogte van Wales was een Franse treiler in moeilijkheden, omdat 'de net ten in de schroef terecht wa ren gekomen, terwijl aan boord van het Britse fregat Falmouth, dat de Britse trei- lers binnen de IJslandse 200 mijlszone moet beschermen, vijf matrozen door een over slaande golf tegen het dek zijn geslagen en gewond zijn geraakt. In het land heeft de storm weinig schade aangericht. Hier en daar werden bomen ontworteld, terwijl op de weg De Lier—Den Hoorn ook een lantaarnpaal werd geveld. De grootste schade werd ge meld in het Noordhollandse Blaricum, waar een boom op een auto viel. Besluit van Europese top: Speciale commissaris financiën (Van onze speciale verslag gever Jan Schils) ROME De Europese re geringsleiders en één staatshoofd hebben in Ro me op de Europese top overeenstemming bereikt over de benoeming van een speciale commissaris, die zich uitsluitend bemoeit met de Europese financiën. Het voorstel hiervoor was gekomen van de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt, die al lang pleit voor het overzichtelijker maken van de financiën van de EG. Wat voor be voegdheden deze commis saris gaat krijgen, is niet bekend gemaakt. Dit is een van de resultaten van het Europese topover- leg in Rome, op welk over leg de Nederlandse premier Den Uyl zijn collega's op ondubbelzinnige wijze te verstaan heeft gegeven dat een financieel-economische conferentie, zoals die on langs zonder deelname van Nederland en andere klei nere EG-landen in Ram- bouillet werd gehouden, geen herhaling meer mag hebben. Hem werd de ver zekering gegeven dat het bij die ene keer zou blijven. Visboycot in Urk en Den Helder (Van een onzer verslaggevers) URK/DEN HELDER In het vissers plaatsje Urk wordt momenteel hard gewerkt aan de oprichting van een nieuwe „Vereniging van Kottereige- naren." Deze nieuwe landelijke orga nisatie zou zich moeten inzetten om in de toekomst meer inspraak te ver krijgen voor kottereigenaren in de besluiten van de regering. De vereni ging wil zich nadrukkelijk afzetten tegen de eveneens in Urk gevestigde, landelijk werkende Nederlandse Vis sersbonden De Urker vissers, momenteel nog ver enigd in de plaatselijke vereniging „Visserij belangen" die tot de nieuwe organisatie zou moeten uitgroeien, verwachten bij hun plannen steun van vissers uit andere delen van Neder land. Uit Den Helder, Texel en Goede reede hebben zich inmiddels al kandi daat-leden aangemeld. In Urk en Den Helder zijn de kotter- vissers, getroffen door het verbod op tongvangst sinds gisteren begonnen met een visboycot In Urk zijn alle kotters stilgelegd. Geen enkele vis soort wordt aangevoerd. Ook de los sers, sorteerders en handelaren op Urk hebben zich bij de boycot aange sloten. In Den Helder is de Urkse actie grotendeels overgenomen. Tijdens een tumultueus verlopende vergadering werd daar gisteren besloten alle sche pen binnen te houden. De plaatselijke vishandel wilde echter niet toezeggen, dat eventuele schepen die ondanks de boycot toch vis aanvoeren, niet zouden worden gehdlpen. Strijdbare Helderse vissers hebben daarop het voornemen geuit, om deze schepen het benaderen van de visafslag te verhinderen. Zowel in Urk als in Den Helder werd besloten de visboycot tot het einde van deze week voort te zetten. Maandag 8 december zal men opnieuw beraden. De visboycot is door de kottereigena ren in andere delen van ons land nog niet overgenomen. Wachten op een trein Ook vanmorgen wachtten de Ja panners weer in lange rijen op het grote Sjinjuku-sta- tion in Tokio op een vervoersmo- gelijkheid naar hun werk. De Na tionale spoorweg staking, waarmee de spoorweg mensen het recht op staken willen afdwingen, is zijn zevende dag inge gaan. Het ziekenfonds laat bril- dragend Nederland in de kou staan. Hoewel de prijzen van mon turen en glazen de laatste dertig jaar enorm gestegen zijn... ...geeft 't ziekenfonds maar enkele tientjes terug. ~J'J KR'jtbT €EE** SH\L- -)ÊT\ Maakt 'm tdcr riaar KAPot' Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De minister van CRM heeft aan de VOO (Veronica) extra tv-zendtijd toegekend, zodat deze omroep te beginnen op 1 april de hele woensdagavond kan uitzenden. VOO wilde de toegewezen zendtijd van een uur naar boven af. in de week vervangen zien door een keer per drie weken een hele avond. Met NOS-journaal etc. erbij zou dit een te lange tv-avond hebben opgeleverd. Omdat eens in de drie weken tot gen te korte avond zou leiden rondde de minister de zendtijd Bejaarden en kinderen zijn er vaak de dupe van. (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum Het NOS-bestuur heeft besloten de brief van de minister van CRM, waarin hij de omroepen aanmaant tot be perking van reclame voor eigen organisatie of programmablad, pas te behandelen als de omroe pen tot overeenstemming zijn gekomen. Nu werd de brief ter kennisgeving aangenomen. De omroepen zullen 3 december tot een nieuwe overeenkomst proberen te komen aangaande de voor eigen reclame te gebrui ken zendtijd op radio en televi sie. Hierover zullen zij met de minister overleg plegen. Pas daarna zal het NOS-bestuur de kwestie in openbare vergade ring behandelen. De PTT heeft meegedeeld dat de lijnkosten voor muziek en gesproken woord in 1976 te ver drievoudigen. Dit zou tot ernsti ge programmaverschraling kun nen leiden. De raad van beheer van de NOS zal na nadere infor matie deze kwestie voorleggen aan minister van Doorn. Scholier (16) uit Voorburg ernstig gewond RIJSWIJK Een 16-jarige Haagse scholier is gisteren met hoofdletsel opgenomen in de Wassenaarse Ursulakliniek na een verkeersongeval om vijf uur op de kruising Bosboom Tous- saintstraat/J. ten Brinkstraat in Voorburg. De jongen, die een bromfiets bereed, gaf geen voor rang aan een bestelauto, be stuurd door een 34-jarige Hage naar. Suriname De Veiligheidsraad heeft gister met algemene stem men besloten Suriname aan te bevelen voor het VN-lidmaat- schap. Verwacht wordt dat de algemene vergadering van de VN morgen het Surinaamse ver zoek om lid te mogen worden zal goedkeuren. Nobelprijs Leonid Kantoro- witsj, de Russische econoom aan wie met de Nederlandse Amerikaan Tjailing Koopmans de Nobelprijs voor economie is toegekend heeft een uitreisvi sum gekregen om zijn prijs op 10 december in Stockholm in ontvangst te nemen. IN RUSWUKSE „IN DE BOGAARD' RIJSWIJK Twee Rijkswijkse rechercheurs hebben vannacht twee mannen op heterdaad betrapt, die bezig waren met een grote juwelenroof in een juwelierszaak in winkelcentrum "In de Bo gaard". Het inbrekersduo nam, toen ze de surveillancewagen voor de zaak zagen stoppen, snel de benen in een gereedstaande wagen. Toen de politie op de auto begon te vuren, stopte men en rende weg. Eén van hen, een 21-jarige Haagse sloper, wist de recherche nog te achterhalen. Naar de tweede wordt nog gezocht. In de juweliers- zaak trof de recherche voor tienduizend gulden juwelen aan, die kennelijk bestemd waren geweest voor transport naar elders. De winkel was men binnen gekomen door met een ijzeren staaf de voordeur in te slaan. Voor overval en mishandeling avonds laat schoten heb ben gelost op het raam van een woning aan de Potgieterstraat in Den Haag, waardoor een vrouw overigens niet ern stig aan de hals werd ge wond. Verdachte ontkende tij dens een rumoerige straf zitting van de rechtbank zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt en zei, dat zijn stiefvader en zijn jongere broer, die Overeenkomstig de eis Laurent Denie voor me- straf met aftrak van het °P dojjutopaaxbnnk aan kinderrechter is veroor- van de officier van justi- dedaderschap aan een voorarrest, tie veroordeelde de Haag- bankoverval en poging Verdachte zou op 20 juni WJ ruim 50.000 gulden se rechtbank vanmorgen tot zware mishandeling van dit jaar hebben deel- werd buitgemaakt de 24-iariee Haeenaar tot vier jaar gevangenis-, eenomen aan een overval °P 14 Jum zou deeld, hem vals hebben beschuldigd! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: Bi* STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: - adres: --R:- m woonplaats: -

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1