„Wij kunnen ons door mentaliteit nooit met Oostbloklanden meten" ,Transmatic' unieke schakel automaat van Huub van Doorne Auto kost meer aan fiscus dan aankoopprijs Auto aan de kant en een ton sparen Autogrammen Nationaal tumkampioene Joke Kos: Jan Regeer overleden Motorcoureur overleden Wunder naar Hannover '96 Nootdorpse draversbaan haalde ondanks dreigende opheffing zilveren mijlpaal Wereldrecords van Jos Hermens erkend DINSDAG 2 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANTPM'.INA 11 WEGWIJS (onder redaktie van Gerard Croné) De gemiddelde personenauto brengt tijdens zijn gebruik meer aan belastingen op dan zijn catalogusprijs. Dat is de conclusie van een door de RAI uitgevoerde berekening op basis van de thans geldende belastingtarieven. Daarbij is uitgegaan van een catalogusprijs van elfdui zend gulden en een economesche levensduur van acht jaar. In die acht jaar ontvangt de fiscus aan belastingen op het bezit en gebruik meer dan 13.500 gulden. Wordt met de auto daarna nog twee jaar tienduizend kilometer gereden, dan worden, de totale fiscale lasten 15.215 gulden. Wanneer de auto acht jaar wordt gebruikt, levert deze per jaar bijna 1700 gulden aan inkomsten voor de schatkist op. Hiervan hangt 683 gulden (40 procent) samen met het bezit en 1.009 gulden met het gebruik. Wie afziet van de aanschaf van een auto zou zich een aardig vermogen kunnen ver schaffen. Tot die conclusie is de Interde partementale Commissie voor Consumentenzaken gekomen in een rapport over consumen- tenaangelegenhedèn in 1974/1975. Wie besluit geen au to te kopen of zijn auto aan de kant zet, en dan het bedrag dat hij anders aan de auto zou hebben uitgegeven spaart, komt tot een flink bedrag. Als de jaarlijkse kosten van een auto worden gesteld op 3500 gulden (en daar 500 gulden vanaf wordt getrokken wegens kosten van ander vervoer) zal daarmee na twintig jaar een bedrag gespaard kunnen heb ben van 100.000 gulden! British Leyland heeft nu ook de garantietermijn voor be drijfswagens en autobuschas- sis verlengd tot een jaar. In de Volkswagenfabrieken in Emden en Wolfsburg werken 11.500 man over. Zo groot is de vraag nu weer, terwijl er eerder dit jaar voor duizenden mensen werktijdverkorting was. General Motors gaat een vrachtwagenfabriek bouwen in Polen. De rijksbegroting is in elk ge val voor fietsers "en bromfiet sers gunstig. Want de minister van Verkeer en Waterstaat trok in de miljoenennota voor het volgend jaar 25 miljoen gulden aan subsidie uit voor de aanleg van fiets- en brom fietspaden in en nabij steden. Dit bedrag zal in 1978 gestegen zijn tot 35 miljoen. De stichting Vergelijkend Wa renonderzoek voerde dit jaar een vergelijkend onderzoek uit onder tien lichte brommers van de meest verkochte acht merken. Een van de conclusies daarin was, dat de remmen van deze brommers, die onder uiteenlopende omstandighe den zijn getest en bereden, allemaal ruim voldeden aan'de wettelijke voorschriften. Een Schots recreatiecentrum biedt zijn vakantiegasten sinds kort bromfietsen te huur aan. Zij (die vakantiegasten) moe ten minstens 21 jaar zijn en een rijbewijs bezitten en kun nen voor 15 pond of wel 83 gulden per week op hun ge mak door het land toeren. Op de binnenplaatsen van Lips Autotron te Drunen wordt op 31 oktober en 1 en 2 november a.s. voor de twee de maal de old time automo- bielmarkt gehouden. Deze markt stelt liefhebbers in de gelegenheid hun antieke auto's te verkopen of te ruilen. Vorig jaar zijn drieënvijftig mensen bij botsingen met trei nen op spoorwegovergangen om het leven gekomen. De meesten op overwegen, bevei ligd met automatische knip perlichtinstallatie. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Geheel onver wacht is gisteren op 54-jarige leeftijd Jan Regeer, oud-be stuurslid van de Rijswijkse voetbalvereniging RVC, overle den. Jan Regeer, erelid van RVC, is gedurende vijfentwintig jaar als bestuurslid actief geweest Voor zijn werkzaamheden werd hij door de Haagse Voetbal Bond met de Zilveren Speld onder scheiden. De begrafenis vindt donderdag om drie uur plaats op de algemene begraafplaats aan de Eikelenburglaan in Rijs wijk. Angelica Honsbeek naar Aqua Maids (Van onze sportredactie) DEN HAAG Angelica Hons beek, de zestienjarige Haagse zwemster die onlangs haar ver eniging DZS verliet, heeft zich als lid aangemeld bij Aqua Maids uit Zaandam. Het Haagse meisje, dat tijdens de wereldkampioenschappen een vijfde plaats veroverde, had na haar vertrek bij DZS van de kunstzwemcommissie van de KNZB te horen gekregen dat zij zich opnieuw bij een vereni ging als lid moest aanmelden. Bij Aqua Maids wordt zij ge traind door Carry Stant. ORANGE De 23-jarige Ame rikaanse motorcoureur Jimmy West, die zondag ernstig gewond raakte tijdens de laatste cross van de Transam-serie, is giste ren aan zijn verwondingen over leden. Het is het eerste dodelijke ongeluk sinds voor het eerst in 1969 om dit kampioenschap werd gestreden. Badmintonploeg tegen Engeland DEN HAAG De gebroeders Rob en Piet Ridder spelen het eerste en tweede enkelspel in de Thomas-Cupwedstrijd, die vandaag en morgen te Geldrop wordt gespeeld. Het team voor deze badminto- ninterland tegen Engeland luidt: heren enkelspel: Rob Ridder, Piet Ridder en Clemens Wortel; dubbelspelen: Rob en Boude- wijn Ridder en Clemens Worte l/Piet Ridder. Reserves zijn: Guus de Vogel en Guus van der Vlugt N München Klaus Wunder, spitsspeler van Bayern Mün chen, heeft gisteren een tweeja rig contract bij Hannover '96 getekend. De 25-jarige interna tional werd vorig jaar door de Zuidduitse club bij MSV Duis burg weggehaald, maar stelde tot nog toe teleur. De kans is groot, dat het door vormverlies gekwelde Bayern deze week nog een spitsspeler ziet vertrekken: Conny Tors- stensson. De Zweed is vrijwel rond met het Zwitserse Young Boys. Een opengewerkte tekening van de nieuwe schakelautomaat „Transmatic". „Transmatic" heet de nieuwste en meest geavanceerde schakelautomaat voor (auto)-motoren. Ontwerper is dr. Huub van Doorne van DAF. In 1966 gaf hij de aanzet tot het vormen van een researchgroep met de taak zijn idee voor een mechanische koppelomvormer (tperenregelaar) te ontwikkelen en te beproeven. Al, in 1970 reden enkele personenauto's rond, voorzien van de nieuwe toerenre- gelaar, die inmiddels transmatic was gedoopt. Twee jaar later werd voor de ontwikkeling, fabricage en verkoop van het nieuwe systeem Van Doorne's Transmissie B.V. opgericht, als zelfstan dige dochteronderneming van Van Doorne's Automobielfabrieken B.V. In 1974 werd in Tilburg een nieuw bedrijfsgebouw in gebruik genomen, voorzien van de modernste produktie- en beproevingsapparatuur. jNa jaren van voorbereiding, research, ontwikke ling en beproeving en uiteraard het verhelpen van de bij elk nieuw project optredende .kinderziekten', is het zover. De revolutionaire Transmatic wordt ge meengoed. De transmatic verschilt op een punt wezenlijk van alle bestaande systemen: als overbrengings-orgaan wordt gebruik gemaakt van een stalen duw- schakel band. Deze schakelband gecombineerd met een hydraulisch bekrachtigde koni- sche poelie-set en een ingenieus hydrau lisch systeem, ingebouwd in een zeer- compact transmissiehuis, levert een transmissiesysteem waarvan de moge lijkheden onbeperkt te noemen zijn. De duwband bestaat uit een groot aan tal v- vormige stalen schakeltjes, die los van elkaar op een stalen snarenpakket zijn geschoven. Tussen de poelies wor den de schakeltjes vastgeknepen en vindt de krachtsoverdracht plaats. Gaat nu de ingaande as van de trans matic draaien, dan nemen de poelies de stalen schakeltjes mee en duwen deze langs het gespannen snarenpakket. Doordat de schakels tegen elkaar ge duwd worden, zijn geen onderlinge be vestigingen nodig en kan de drukoven een groot oppervlak worden gespreid. Hierdoor, en door het gebiuuv van sta len schakeltjes kan een zeer grote druk- kracht worden toegelaten, terwijl ver vorming en slijtage tot een minimum worden beperkt. De nieuwe Transmatic kan overal toe gepast worden, zowel in industriële ma chines als in automobielen. Het gebruik van dit nieuwe transmissiesysteem in een personenauto levert door het hoge rendement en het automatisch instellen- van het optimale motortoerental een aanzienlijke brandstofbesparing op. Op dit moment worden ook reeds middel zware bedrijfswagens met een transma tic beproefd. In principe behoeft geen begrenzing aan het vermogen te worden gesteld. BEVERWIJK „Misschien mis ik wel een heleboel. Gelukkig weet ik echter niet wat. Omdat ik al vanaf mijn prille kinderjaren vrijwel dagelijks met mijn sport bezig ben, heb ik er werkelijk geen flauwe notie van wat ik allemaal misloop. Als ik mijn leeftijdgenoten mag geloven dan hangen ze de hele avond in barretjes en discotheken rond. Als dat het is wat ik door mijn sport moet missen, dan vind ik de ruil sport/discotheek nog niet zo slecht Maar het is goed mogelijk dat jongens en meisjes van mijn leeftijd hun vrije tijd heel anders doorbrengen dan ik zo nu en dan hoor. En dan is het misschien wel zo dat ik inderdaad gekozen heb voor een minder aangename tijds passering Nuchtere taal^ vap Joke Kos, hand weer lijkt weg te ebben, sinds zondag Nederlands tum kampioene. Nog maar 19 jaar oud, maar toch al sinds enige tijd niet meer weg te denken uit de top van het vaderlandse da- mesturnen. Een tak van sport die in Nederland lang niet die erkenning vindt die het keurtur- nen eigenlijk verdient. Pas na de Olympische Spelen van Mün chen 1972, waar Nederland in het landenklassement op een schitterende twaalfde plaats eindigde, is in de brede lagen van de in sport geïnteresseerde bevolking wat belangstelling ontstaan voor het keurturnen. Interesse die echter langzamer- omdat de damestop na Mün chen bepaald geen spektakulai- re vorderingen heeft gemaakt. Het is zelfs een achttal maanden voor de Olympische Spelen van Montreal de vraag of de Neder landse damestop wel tot deze samenkomst van duizenden in ternationale sportsterren zal we ten door te dringen. Voor leken een ontwikkeling die nauwelijks reden geeft de pres taties van de keurturnsters met meer dan oppervlakkige belang stelling te volgen. Een opstelling die volgens insiders allerminst juist is, omdat er vandaag de dag meer reden dan ooit is om de damestop nauwlettend in de gaten te houden. Joke Kos: „Ik kan me best voorstellen dat die twaalfde plaats in München de interesse voor het turnen ver groot heeft. Evengoed realiseer ik me dat je belangstelling al leen maar vasthoudt als er goe de prestaties geleverd worden. Maar ik vind wel dat iedereen die turnen be- of veroordeelt even de moeite moet nemen rich enigszins te verdiepen in de pro blematiek. En dan komen ook niet-insiders er verrekte snel achter dat er een heleboel rede nen zijn waarom Nederland na München geen spektakulaire vorderingen heeft gemaakt". Oud-gedienden Joke Kos doelt daarbij vooral op het vrijwel geheel wegvallen van dc nationale top na de Olympische Spelen van 1972. Immers, Ans Smulders en Mar- go Velema besloten na Mün chen om zich op wat minder intensieve manier met het top- turnen te gaan bezighouden. Voorzitter Van der Sande en zijn medebestuursleden worden gefeliciteerd met het 25-jarig bestaan van de Nootdorpse draversbaan. trainer of pikeur van een win nend paard. De heer Piet van Binsbergen, algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, sprak namens de NDR en de Stichting Total isa- tor Nederland het bestuur toe. „We hebben gelukkig het ver trouwen in Nootdorp kunnen behouden. Dit hardwerkende bestuur komt gelukwensen toe". Verder kwamen nog aan het woord de heer G. A. van der Windt, voorzitter van de eige naars vereniging „De Draf- sport". Hij stelde tien fraaie ere prijzen aan het bestuur ter hand en sprak rijn vreugde uit over het bestaan van Nootdorp. Ook Cees Berg, de huidige P.R.rman van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, kwam in de schijnwerpers te staan. Hij was met oud-wethouder de heer T. H. Lindeman mede-oprichter van de draversbaan. Van de paardesportvereniging Alkmaar kreeg het bestuur en oprichter Cees Berg een fles met alcoholi sche inhoud aangeboden. Van de Gemeentelijke sport stichting mocht de vereniging duizend gulden in ontvangst ne men, bestemd voor extra-prij zengeld bij de draverijen van tien december. Nadat Rienier Slotboom zich had aangediend als de beste spreker van de avond namens het personeel van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, kwam burgemeester Winkel voor het voetlicht. „Nootdorp, dat kan je gerust stellen, is be kend geworden door rijn dra versbaan". De eerste burger van Nootdorp kwam niet met lege handen en stelde namens de gemeente een prachtige paar dendeken beschikbaar voor de winnaar van de Zilveren Zweep- draverij. Met het onthullen van de bekende defiléPlaat van de koersbanen werd door voorzit ter Van der Sande de geslaagde receptie besloten. Hij vroeg de pikeurs Jan van Dooyeweerd en Guus Knijnenburg om vooral steeds veel paarden in te schrij ven voor de baan. ARTHUR VAN RIJSWIJK Een situatie waar inmiddels overigens weer verandering in is gekomen, want betrekkelijk kort voor Montreal nam dit duo het besluit zich alsnog in de nationale damestop terug te vechten. Een besluit dat hier en daar met de nodige reserves werd ontvangen. Joke Kos daar over: „Na München is trainster Eva Bartha met een vrijwel nieuwe ploeg begonnen. In die ploeg ritten meisjes die zich drie jaar lang ingespannen hebben om hun plaats in de selectie te behouden. Daarom kan ik me goed voorstellen dat niet iede reen blij is met de terugkeer van die oud-gedienden. Vooral omdat Ans en Margo al hebben bewezen sterker te rijn dan rij, waardoor hun plaats voor de komende kwalificatiewedstrij den op de wip is gekomen. Daar moeten die andere meisjes ech ter niet over zeuren vind ik. Je stelt de besten op, en daarmee uit. Al weet ik wel dat ik gemak kelijk praten heb, omdat mijn plaats toch niet in gevaar is Joke Kos: „Met een jeugdinternaat alleen kom je er natuurlijk niet". gekomen. Ik zou misschien ook anders reageren als ik na drie jaar hard werken weer terugge zet werd". Jeugdinternaat Het klimaat rond de damestop is de laatste jaren sterk verbe terd. De ijzeren hand waarmee de Roemeense trainster Eva Bartha in turnkringen regeert, zal daar niet vreemd aan zijn. Een van de meest opzienbaren de ontwikkelingen is het jeug dinternaat dat onlangs van de grond is gekomen. Jeugdige talenten wonen nu bij pleeggezinnen in de buurt van Arnhem opdat rij dagelijks on der leiding van Eva Bartha kun nen schaven aan hun techniek. Ook de nationale top werd die gelegenheid gegeven. Joke Kos legt echter uit waarom niet al leen zij, maar ook de rest van de selectie, het leven in een dergelijk internaat niet zo zag zitten. „Alleen maar turnen zou me vervelen. Ik weet wel, ook nu turn ik dagelijks. Maar dat ligt toch anders, omdat ik op ver schillende plaatsen bezig ben. Naast de weekendtrainingen op Papendal train ik gewoon bij mijn eigen vereniging (Klimop/- Heiloo). Dat heeft het voordeel dat je weer eens andere gezich ten riet. Mede daardoor blijf ik, en met mij de rest van de selec tie, plezier in het turnen hou den". Niemand moet overigens veron derstellen dat de uiterst profes sionele opvang van de turnster- tjes van 10, 11 jaar op korte termijn voor Nederland zal lei den tot een plaats bij de wereld top. Joke Kos: ,Alleen met zo'n jeugdinternaat kom je er na tuurlijk niet. Weliswaar ben ik er van overtuigd dat Nederland over enkele jaren beter voor de dag zal komen dan nu het geval isrmaar met de Oostbloklanden zullen wij ons toch nooit kunnen meten. Een zö op prestatie ge richte aanpak als in die landen is in Nederland nu eenmaal niet mogelijk. Daar leent onze men taliteit zich niet voor. En het vervelende bij turnen is nu een maal dat je naast een aangebo ren aanleg dagelijks van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat met turnen bezig moet zijn om de top te kunnen bereiken. An ders dan met andere sporten kom je er met talent alleen niet". ROB HARTOGH Jos Hermens. DEN HAAG De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft de onlangs door Jos Hermens gevestigde wereldre cords officieel erkend. Op 14 september liep Hermens de tien Engelse mijlen in 45.57.6. Veertien dagen later deed hij over de 20 kilometer 57 minuten en 31,8 seconden, waarna Hermens op dezelfde dag ook nog het werelduurrecord verbeterde en bracht op 20 kilometer en 907 meter. NOOTDORP Twee jaar gele den stond de deur van de dra versbaan in Nootdorp op een kier. Elk ogenblik werd ver wacht dat de altijd kleine ge zellige baan van de vaderlandse koersagenda zou verdwijnen. De vraag bij de totalisator en de Stichting Nederlandse Draf en Rensport was: „Heeft het kleine baantje onder de rook van het grote Duindigt wel be staansrecht?" Maar de NDR hield het hoofd koel en er kwa men door een omzetting in de koersagenda betere tijden voor de Nootdorpse Harddraverij en Renvereniging. De kleine ver lichte baan de derde baan in ons land met verlichting is nu winterbaan en maakt op woensdagen recordomzetten. Nootdorp bleef bestaan. Gisteravond vierde de baanver- eniging in de bovenzaal van het restaurant „Het Witte Paard" het 25-jarig bestaan. Een feeste lijk gebeuren waarbij met vele waardering werd gesproken over de voorzitter, de 83-jarige A. P. van de Sande en de 51-ja- rige secretaris de heer H. B. C. Starmans. Vele zusterverenigin gen kwamen met ereprijzen en geschenken aandragen. Ere prij zen die op woensdagmiddag 10 december tijdens de feestelijke ontmoeting ter beschikking wor den gesteld voor een eigenaar,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11