'Waarom mag Franchi Spanje wel veroordelen en ik niet?' FOK MAAKT EINDE AAN STILSTAND Zal 't wel met een sisser aflopen, denkt u? FC Den Haag verhoogt entree Europa Cupduel Frans Derks wil weten waar hij aan toe is Conditietraining werpt vrucht af Alsikzondag goed zit in de Nationale* Lotto of Toto ga ik bij mijn familie voor Sinterklaas spelen. ASHE ALSNOG TOT WINNAAR UITGEROEPEN Rust voor manager van FC Den Haag Sportwereld Spelers van Kinzo toch beschikbaar voor basketbalteam DINSDAG 2 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANÏ PAGINA 10 BREDA „ft wil weten waar ik aan toe ben. Om die reden heb ik de KNVB ingeschakeld. Officieel weet ik namelijk nergens van". Scheids rechter Frans Derks wil nu weieens weten of hij door de Europese voetbalorganisatie (UEFA) bui tenspel is gezet. Sinds 27 september, de dag waarop Derks bekend maakte niet meer in Spanje te willen fluiten, komt de Brabander niet in aanmerking voor het leiden van internationale wedstrijden. Frans Derks: „Jos Coler, het Nederlandse bestuur slid van de UEFA, heeft in een interview met Panorama onthuld, dat Boosten en ik op een zijspoor zijn gezet omdat wij niet meer in Spanje willen fluiten. Ik zou dat weieens officieel willen vernemen". De UEFA heeft zich volgens Jos Coler op het standpunt gesteld, dat scheidsrechters bo ven alle partijen dienen te staan en zich niet met politiek moeten inlaten. „Ik vind dat onzin", meent de Brabantse scheidsrechter. „De politiek heeft altijd al een rol gespeeld in de voetbalsport. Bovendien heeft meneer Franchi, de voorzitter van de UEFA, zich in dezelfde trant over Spanje uitgelaten toen de Italiaanse tegenstander van Barcelona niet naar Spanje wilde reizen voor het spelen van een Europa-Cupduel. Ik vraag me af wie bij de UEFA de dienst uitmaakt. Maar ik wil de uitlatingen van Coler eerst bevestigd zien, voordat ik mijn standpunt bepaal". „Het was echt geen emotionele beslissing. Ik kwam al vijf jaar niet meer in Spanje. Toen ik na de ten uitvoer gebrachte doodvonnissen dit standpunt innam, wist ik dat ik de eventuele consequenties diende te accepteren. Dat is een kwestie van principe. Maar als meneer Franchi zich op dezelf de wijze uitlaat, dan vraag ik me af waarom wel tegen mij en niet tegen hem maatregelen worden getroffen". Argentinië I Geen spijt Frans Derks heeft geen spijt van zijn besluit om geen J t |Ö:,J .1, al wijf Frans Derks heeft beslist geen spijt van zijn wedstrijden meer in Spanje te leiden. ,,lk kwam al vij besjUjt geeD wedstrijden meer in Spanje te flui- jaar niet meer in dat land. ten. De Bredase scheidsrechter zal zich ook niet be schikbaar stellen voor de wereldkampioenschap pen voetbal, die in 1978 in Argentinië worden gehouden. Bovendien leeft hij in de veronderstel ling, dat die titelstrijd nooit in dat land gehouden zal worden. „Het wereldkampioenschap is een voetbalfeest. En je kunt toch moeilijk gaan feesten in een land waar dagelijks zo'n twintig mensen om het leven worden gebracht. Ik zal daar dan ook beslist niet naar toe gaan. Bovendien geloof ik, dat de FIFA nog wel een ander land zal aanwijzen voor de organisatie van het wereldkampioenschap". Voorlopig weet Derks echter nog van niets. "Op advies van de KNVB heb ik contact opgenomen met Jos Coler, die bevestigde dat het mogelijk zou zijn dat ik voorlopig door de UEFA op een zijspoor ben gezet. We wachten nu maar af hoe de zaak zich verder ontwikkelt". JOS HEYMANS Ruud Krol verwelkomde gistermorgen de Deense voet ballers Frank Arnesen (links) en Sören Niel- sen (rechts), de nieuwe aanwin sten van Ajax. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De nu al grote belangstelling voor de kwartfinalewedstrijd van FC Den Haag in de Europa Cup voor bekerwinnaars, waarvan de tegenstander pas bij de loting op 14 januari bekend wordt, heeft geleid tot het verhogen van de entreebewijzen. Een overdekte zitplaats zal twintig gulden, een onoverdekte zitplaats vijftien gulden, een staan plaats lange zijde tien gulden en een staanplaats achter het doel 7,50 gulden gaan kosten. Voorzitter Choufoer: "Door de verkoop nu al te starten hopen we bepaalde kritiek van enkele maanden geleden te ontlopen. Tegen R.C. de Lens waren veel zitplaatsen snel verkocht. De Fransen eisten namelijk zelf ook veel op, dat willen we voorko men. De Hagenaar krijgt alle tijd om kaarten de bestellen. De 'set' wordt al gemaakt en FC Den Haag zal eventueel voor kerstmis al met de ver koop beginnen". OEGSTGEEST - Het lijkt zeer waarschijnlijk dat Wouter Fok zich met zijn tweede achtereen volgende zege in het indoorten- niscircuit in het Nederlandse team heeft gespeeld dat binnen kort uitkomt in het toernooi om de Koning Gustaafbeker. De 21- jarige Fok, die bij de Haagse vereniging Leimonias speelt, onderstreepte zijn stijgende vorm van de laatste weken door eerst in Lanaken Louk Sanders naar verlies te spelen en afgelopen zondag de zesde editie in Amsterdam op zijn naam te brengen. Fok versloeg in De Goldstarhal René Heffels. Wouter Fok, student aan de Ho gere Economische School in Den Haag waarvoor hij in zijn derde en laatste jaar zit heeft een pasklare uitleg voor zijn plotseling betere optreden. "Ik heb de laatste maanden wat extra's gedaan aan mijn condi tie", vertelt de Oegstgeestenaar. "Ik had aan dat facet eigenlijk nog nooit zo veel aandacht be steed, maar ik merk nu toch dat het wel degelijk van invloed is. Ik ben er constanter door gaan spelen. Vooral in zo'n derde set, als vermoeidheid wel eens een rol kan gaan spelen bij je servi ce, merk je dat je over grotere fysieke mogelijkheden be schikt". Juist in een periode dat het woord 'conditie' een ietwat ma gische klank begint te krijgen in tenniskringen (denk aan de kwestie Theo Gorter) heeft Wou ter Fok ingezien dat dit bewuste onderdeel wel degelijk aandacht verdient. Op eigen initiatief schaafde hij aan zijn fysiek en de gevolgen werden onmiddel lijk duidelijk. Toch was hij afge lopen zondag niet ver verwij derd van verlies in de finale in Amsterdam. "Ik was ineens fa voriet", herinnert Fok zich, "doordat Louk Sanders weg viel. Door die druk was ik toch wel een beetje nerveus. Maar toen ik met 4-2 achter kwam in die tweede set was de belasting ineens verdwenen en ging het goed". Stilstand Wouter Fok lijkt lange tijd een zekere stilstand te hebben ge kend in zijn tenniscarrière. Twee jaar geleden maakte de Oegstgeestenaar enigszins furo re in het ABN-proftoernooi in Rotterdam door niet alleen uit stekend tegenspel te bieden aan de latere halve finalist Hans Jürgen Pohmann, maar tevens met zijn Amerikaanse partner Mike Estep als enige Nederlan der buiten Okker een ronde dubbelspel te overleven. Wouter Fok herinnert zich dat optreden met genoegen. Om ringd door familieleden in zijn ouderlijk huis in Oegstgeest ("Ik zou het leuk vinden als je me niet uit Leiden laat komen, want dat schijnt iedereen te denken") vertelt hij nog nagenietend van zijn zege in Amsterdam: "Ja, toen ging het erg lekker. Vorig jaar heb ik helaas nauwelijks binnen kunnen spelen. Eerst kreeg ik een operatie aan mijn spataderen en een paar weken later had ik last van mijn achil lespees. Zodoende heb ik vorige winter nauwelijks kunnen spe len". Studie Wouter Fok, die als zeventienja rige tijdens een editie van de nationale kampioenschappen ooit eens de toen heersende Fred Hemmes aan de rand van de afgrond bracht, heeft inder tijd gekozen voor zijn studie. Tennis beschouwde hij als een plezierige ontspanning, waar door zijn toch zeker aanwezige talent grotendeels onaangeroerd bleef. Pas nu hij ook aan de conditionele kant aandacht gaat besteden gaat zijn prestatiecur ve ineens scherp omhoog. "Op snelle banen heb ik een groot voordeel van mijn service", oor deelt Fok. "Op gravel ben ik minder sterk, onder meer door dat mijn voetenwerk niet zo goed is. Ik ben vrij lang en daardoor misschien wat traag. Daarom heb ik buiten niet zulke geweldige resultaten geboekt." Jarenlang Elke zondag uitslag. Alle Nederlandse I hh sportverenigingen J wensen u veel succes. x"° x Als u meespeelt in de Nationale Lotto kunt u aardig rijk worden. Maar u steunt bovendien een goed doel. Want van de totale inleg wordt o.a.een deel toegewezen voor activiteiten op het gebied van sport en lichamelijke vorming. Bedankt vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Ondanks het feit dat Wouter Fok al jarenlang tegen de va derlandse top aanleunt heeft hij na zijn juniorenperiode nooit deel uitgemaakt van een selectie. Zijn studie was het beletsel om officieel deel te nemen aan de centrale training, waarop hij overigens wel regelmatig ver scheen. "Ik probeer zo veel mo gelijk te spelen. Doordat er in Mariahoeve wordt getraind kan ik dat goed met de school com bineren. Ik fungeer meestal als sparring-partner zonder offi cieel bij de groep te horen. Zo kan ik toch nog vrij geregeld spelen. Op, dit ogenblik train ik zo'n vier keer in de week". Het ligt voor de hand dat Wou ter Fok dankzij zijn prestaties van de laatste weken nu toch zal worden opgenomen in het Koning Gustaafbekerteam dat de komende periode moet aan treden tegen Zwitserland, Fin land, Denemarken en Noorwe gen. Buiten de vaststaande plaats van Louk Sanders (die toevalli gerwijs eveneens uit Oegstgeest komt) is voor die ploeg eigenlijk alleen Fred Hemmes een serieu ze kandidaat. "De heb zo links en rechts van sommige mensen al wel te horen gekregen dat ik waarschijnlijk wel in die ploeg zit, maar officieel heb ik nog niets gehoord." Het wordt voor Wouter Fok, zoals gezegd, de eerste keer dat hij in een verte- Aan conditietraining heeft extra veel aandacht besteed, gaan spelen. genwoordigend team is opgeno men. Hij speelde weliswaar eni ge keren in de traditionele inter land tegen België, maar dat tref fen wordt meer beschouwd als massaal 'gezelligheidsevene ment'. Afgelopen zomer werd Fok door de tennisbond nog naar de Europese 'amateurkam pioenschappen' in Wenen afge vaardigd, maar reikte toen niet ver. Voordien maakte hij een maal een tripje naar Portugal op bondskosten. Geen idee Wouter Fok heeft zich nog geen enkel idee gevormd omtrent zijn verdere tennisactiviteiten. Na zijn examen moet hij een jaar stage lopen en vervolgens wacht de militaire dienst. "Dan ben je al weer drie jaar verder", stelt de Oegstgeeste naar nuchter vast. "Het zou na tuurlijk plezierig zijn dezelfde faciliteiten te ondervinden als Louk Sanders (die nu eveneens de wapenrok draagt; red.), maar of ik een jaar lang toernooien zou willen doen weet ik nog niet. Een half jaartje lijkt me wel leuk, maar als je constant reist en overal steeds maar een partijtje kan spelen lijkt het me niet zo geslaagd". Zijn optreden van de laatste weken heeft Wouter Fok wel gesterkt in de overtuiging dat hij nog beter kan. Mede dank zij... conditietraining. FRANK WERKMAN Wouter Fok de laatste tijd waardoor hij constanter is STOCKHOLM - Arthur Ashe is tot winnaar uitgeroepen van de partij tegen de Roemeen Ilie Nastase voor de eerste ronde van het Masters tennistoernooi in Stockholm. De Amerikaan stapte zondagavond van de baan omdat hij zich langdurig had geergerd aan het gedrag van zijn tegenstander, die al eerder in de partij gewaarschuwd was nadat hij een bal in de richting van een lijnrechter had geslagen. Aanvanke lijk werden beide spelers gediskwalificeerd. Ashe en Nastase werden gisteren gehoord door bestuursleden van de Internationale Lawntennisfederatie (ILTF). Na het onderzoek, dat drie en een half uur vergde, verklaarde Derek Hardwicke, president van de ILTF:"Nadat we bekend waren met alle feiten hebben we besloten het wangedrag van Ashe door de vingers te zien en de partij aan hem toe te wijzen. Nastase heeft onze beslissing aanvaard en vertelde ons dat hij van plan was de partij gewonnen te geven als wij dit besluit niet hadden genomen." Ashe won gisteravond de tweede partij met 7—6 en 6- 3 van de Italiaan Panatta. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG FC Den Haag zal manager Eddie Hartmaan voorlopig moeten missen. Voor zitter Herman Choufoer „Zijn situatie is niet ernstig, maar de internist die hem eind vorige week onderzocht vond rust toch een vereiste." Voorlopig zullen de trainers Boskov en Loof een deel van Hartmanns werk overnemen. Secretaris Fred van Hal zal als praatpaal voor de spelers (raad) dienen. Administrateur Van de Tuyn zal verder de andere voor komende werkzaamheden over nemen. DEN HAAG Sandra de Kruiff (Scylla) en Bettine Vriesekoop (Avanti) zijn opgenomen in de tafeltennisploeg die 6 december te Weert uitkomt in de jeugdin- terland tegen West-Duitsland. DEN HAAG De Kinzobasket- ballers Cramer, Fopma, Ten Hoeve, Pluim en Kip zijn weer beschikbaar voor het nationale team. Gisteren bereikten de Neder landse Basketbal Bond, in casu vice-voorzitter Iwan Rotteveel, en Kinzo-coach Theo Kinsber- gen overeenstemming inzake het selecteren van het quintet voor Oranje. Aanvankelijk had Kinsbergen geweigerd zijn spe lers voor het nationale team ter beschikking te stellen, omdat Bill Sheridan als bondscoach is aangesteld en tevens trainer is van Pioneer/Punch. Kinsbergen was van mening, dat Sheridan zich een goed beeld kon vormen van de capaciteiten van de spe lers van Kinzo. (advertentie) We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aardgas is bijvoorbeeld een door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Een graadje minder 'rustige' energie: het wordt kris kras scheelt echt niet zoveel in behaag- Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie lijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aardgasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daar mee een jaar kunnen verwarmen. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. de Vereniging van Exploitanten Correspondentieadres postbus 19. Groningen verstandig met aardgas stook een graadje lager

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10