FC Den Haag zet zich af tegen paniek-aankoop Brzezanczyk: „Bal ging nu bij ons sneller" Vujadin Boskov: „Het ging bij ons langzamer" H£T CEÜELOISE DILEUA mmottmvuET Individuele klasse verschil Feyenoord en FC Den Haag Choufoer: "Er is geen geld..." X r (Van onze sportredactie Ook in de Kuip bleek Bos- kovs smeekbede aan FC Den Haas toch vooral een aanval ler erbij te kopen, actueler dan ooit. Het ontbreken van een specifieke vleugelspits vormde een van de voornaam ste oorzaken van de neder laag, waartegen FC Den Haag zich met karakter en moed verzette. Herman Choufoer, FC Den Haags voorzitter betaald voet bal, wapent zich tegen een paniek-aankoop, benadrukt de onmogelijkheid van een der gelijke transactie en zegt zich te ergeren aan een trainer, die dat niet kan inzien en alsmaar zeurt. "Er is, hoe dan ook, geen geld in kas." De tegen werpingen van Boskov, dat FC Den Haag een goede recet te tegen PSV (voor de Neder landse beker) en tegen een club in de kwartfinales van de Europacup voor bekerwin naars in het vooruitzicht heeft, ontzenuwt de Haagse voorzitter gemakkelijk. "Er is dit seizoen een tekort aan re cettes van 125.000 gulden. Het enige positieve hiertegenover, is de twaalf mille, die FC Den Haag uit de Europa Cupwed strijden binnenkreeg. Niette min resteert dus een tekort van 113.000 gulden." Als dat nadeel, in het niet eens gunstige geval, wegwerken. Herman Choufoer: "Stel de bruto-recette van PSV op 100.000 gulden. Daarvan gaat af ongeveer veertig procent aan kosten. Resteert voor elke club een recette van dertig mille. De kwartfinale-wed strijd van de Europa Cup met verhoogde entreeprijzen, ta xeer ik voor het gemak op een bezoekerstal van 20.000. Als dat zo is, zal de netto-recette voor de club ongeveer tachtig mille bedragen." FC Den Haag bevindt zich dan, bere deneerd vanuit het tekort, echter nog maar op de „nul lijn." Omdat FC Den Haag aan het begin van het seizoen ook al Het lijkt dat Vujadin Boskov wil zeggen: "Als daar eens een echte vleu gelspits stond." Voorzitter Choufoer moet hem te leurstellen: "Er is geen geld." de concessie deed Schoenma ker in twee betalingstermij nen van Feyenoord te willen overnemen, waarvoor het geld nog niet binnen is, drukt het recette-tekort van nü extra zwaar op de schouders van de club en blijft Herman Chou foer volharden in zijn visie, dat een extra-belasting van twee ton, vanwege een aan koop eigenlijk onverantwoord is. "Temeer", zegt Choufoer, "omdat ik alle spelers - en ook Boskov- - aan het eind van het seizoen graag bij elkaar wil houden. Daarvoor zal dan geld beschikbaar moeten zijn. En Boskov is er de trainer niet naar, die zegt "betaal de spelers maar meer, want zij moeten bij elkaar blijven, dan werk ik het volgend seizoen wel voor de helft van mijn salaris." ROTTERDAM Simon van Vliet stond gisteren voor een geweldig dilemma. Hij wilde 'graag voetballen omdat iede reen binnen de spelersgroep van FC Den Haag de hele week door zijn mond vol had gehad over Feyenoord, maar hij had pijn aan zijn enkel. Weinig weliswaar, en daarom weigerde hij eraan toe te ge ven maar het vormde wel een bron van onzekerheid. Voor de technische staf én voor hem zelf. Dat dilemma van Simon van Vliet bleef later, na FC Den Haags nederlaag-met-ere, de gemoederen bezig houden. Zou een voorstopper zonder blessure op het meest belang rijke moment van de wedstrijd wellicht anders hebben gerea geerd en Theo de Jong, die op 3-1 afstormde, hebben neerge legd? Trainer Boskov had Simon van Vliet voldoende gewaar schuwd. Vlak voor de wed strijd was hem op het hart gedrukt zelf te beslissen wat er moest gebeuren en enkele minuten na de rust, toen Van Vliet de schijn wekte toch last van zijn blessure te krijgen, vroeg de ambitieuze Joego slaaf het hem opnieuw. Wéér weigerde Simon van Vliet zijn ongelijk in te zien; hij blééf. ,JDe hele week", zegt hij, „ben je met de groep hard bezig. Het schieten gaat goed en het lopen eveneens. Het grote punt Simon van Vliet (links) die een tweestrijd moest uitvechten met zichzelf. Rechts Nico Jansen die zijn eerste doelpunt voor Feyenoord maakte. was echter het vastzetten van de voet Dat deed pijn. Het was ongeveer een situatie, ROTTERDAM Juist in de tweeweekse periode zonder voetbal die volgde op een opzienbarende reeks successen van FC Den Haag, kwam Feye noord tot het besef dat er iets moest veranderen. Het was toch al te gek, dat een ploeg die zo veel kwaliteit herbergt, zo schamel te voorschijn trad. Er werd de laatste twee weken intensief getraind, er werd afgesproken, dat er niet meer gezeurd maar gewerkt zou worden en de spelers bleken (toch) bereid ondanks het incident-Kristensen, ondanks het aftreden van de spelersraad in diezelf de twee weken om eens te kijken of ze die ontegenzeggelijk aanwezige klasse niet weer eens konden demonstreren. Dat gebeurde uitgerekend gisteren. Tegen dit naar het sterk lijkt, herboren Feyenoord, dat bovendien zichzelf had ingeprent „we zijn er hoogstwaarschijnlijk weer als we dat lastige FC Den Haag overwinnen", konden de Hagenaars het verschil in individuele klasse niet overbruggen. Maar zij leverden wel hun, door het publiek zeer gewaardeerde, bijdrage aan een ui terst prettige wedstrijd, die de 29.000 toeschouwers kijkgenot verschafte. Twee ploegen die het „uitko men" niet schuwden, zodat een „lekker duel" gegarandeerd was. Zo betraden twee ploegen het mistige terrein, wie beide iets helder voor ogen stond: FC Den Haag proberen te bewij zen dat het naar de top reikt; Feyenoord dat het niet afge schreven hoeft te worden als er zonder interne strubbelin gen en met zelfoverwinning wat betreft de werkdrift, ge speeld zou worden. Twee nuchtere trainers schraagden de opzet, zij het voor FC Den Haag in niet zo optimistische zin. Boskov beweerde voor de wedstrijd dat zijn ploeg ten hoogste goed is voor een vier de plaats. Brzezanczyk betoog de dat zijn team meer kan dan in voorgaande wedstrijden was getoond „als ze maar de vaste wil hebben er alles aan te doen". Na afloop van Feye noord—FC Den Haag kregen zij alle twee gelijk. Boskov omdat was gebleken, dat FC Den Haag (nog) niet de inhoud heeft om een zeer behoorlijk draaiend Feyenoord effectief te kunnen bestrjden, Brze zanczyk omdat Feyenoord, dat de bereidheid opbracht met en Het loon van het (mee)werken aan een aantrekkelijke wedstrijd kreeg FC Den Haag met dit doelpunt. Eddy Treytel heft de hand op - hij was aanvoerder - als protest omdat hij meende dat Schoenmaker (midden) buitenspel stond toen hij scoorde. Ook de sterk spelende Kreuz schijnt te protesteren. Maar de opgeheven handen van de Hagenaars wonnen het: doelpunt. voor elkaar te werken, zichzelf aantoonde tot welk een hoogte de ploeg weer kan stijgen. Verdwenen Voor Henk van Leeuwen was er weinig eer wegge legd. Hij kreeg weinig "bespeelbare" ballen en moest bovendien, veelal vergeefs, optornen tegen een in vorm stijgende Wim Rijsbergen (links). In' het aanvankelijke schim menspel, waarin scheidsrech ter Frans Derks ongetwijfeld meer kon onderscheiden dan het publiek dat nauwelijks de overkant zag, weerde FC Den Haag (uitblinker De Caluwé) zich uitstekend. Toch was er iets verdwenen uit het spel. Het scherpe, het tomeloze, het pure krachtvoetbal, bleek ge- miniseerd. En het verschil met de individuele kwaliteiten van de Feyenoorders trad naar vo ren. Feyenoord bezat een betere balbehandeling, een hechtere traptechniek en kon zodoende met minder moeite en geraffi neerder aanvallen ontwikke len. Het leed, door die tech niek, ook minder balverlies. En er zat vaart in. Het eindeloze getiktak was re soluut verbannen. Brzezanc zyk: „Inderdaad, de bal ging sneller, er werd sneller afge speeld en we gingen met over leg en niet, zoals eerder ge beurde, „zonder kop" in de aanval". Boskov: „Bij ons ging het juist langzamer, de bal rol de niet snel genoeg". Er werd in de Haagse aanval ook steeds iets te veel gedre ven met de bal, zodat een su perieure Ramljak, een sterke Rijsbergen en dito Schneider tot ontregelen konden over gaan. Ook dat had FC Den Haag tegen. Bevrijd van het com plex dat er intern iets niet goed zat, groeiden de reeds genoemde spelers maar ook Theo de Jong, Wim Jansen en vooral Willy Kreuz boven hun tot nu toe getoonde vorm. Het staat ernstig te bezien of de nog steeds geschorste Van Ha- negem zijn plaats zal herove ren als Kreuz deze vorm be houdt. Toch sukkelde ook Feyenoord, evenals trouwens FC Den Haag, maar dat is bekend, met de aanval waarin Vreijsen en Kristensen matig opereerden. Maar bij de Rot terdammers werkten De Jong en Kreuz als een harmonika door afwisselelend uit te bre ken en kwamen de vloeiende passes meer vanuit de tweede lijn dan bij de Hagenaars. Zijn eerste Hoezeer Nico Jansen een enorme „handenbinder" kan uitgroeien tot een werke lijke aanwinst (Feyenoord mis te kracht in de aanval die de wringende en rommelende Jansen erin brengt) bleek na tien minuten toen een fraaie, snelle en zuivere aanval de bal deed belanden bij De Jong, die het leer panklaar voor de voe ten van Nico Jansen legde: 1—0. Zijn eerste doelpunt voor zijn nieuwe club. Het liep voortrefelijk bij Feye noord, dat rustig en zelfverze kerd optrad. Niettemin schiep ook FC Den Haag zich enige kansen (Jol en Schoenmaker) maar er kwam niets uit. Bij Feyenoord wel toen Rijs bergen met een zeer verre pass de naar voren getrokken Schneider bereikte die met een schitterend schot voor 2—0 zorgde. Toen FC Den Haag onmiddel lijk na de hervatting tegens- coorde de inzet van Ouwe hand schampte langs de voet van Schneider, Treytel was kansloos en Schoenmaker stond er goed voor, 2—1 leek er nog van alles in te zitten. Genadeklap Het doelpunt van FC Den Haag bracht een schrikeffect teweeg bij Feyenoord, dat rommeliger te werk ging, wat er niet beter op werd toen Ramljak niet ernstig, gebles seerd raakte. Hij werd vervan gen, na een kwartier hinken pas, door Olsen. In die „hink- periode" kreeg Ouwehand een mogelijkheid maar hij strand de op Treytel. FC Den Haag had geen kans gezien de min dere organisatie in de Rotter damse defensie uit te buiten. Het was definitief verslagen Boskov: „Dat was de genade klap" toen Kristensen met een subtiel passje De Jong wegstuurde. Simon van Vliet probeerde hem nog te achter halen, leek daarin te slagen waardoor Thie niet uitliep, maar trefzeker mikte De Jong nummer drie in de touwen: 31. Feyenoord had zich weer her steld en toen Thie een schot van Kristensen met de voet keerde, was Kreuz erbij om daarvan gebruik te maken: 4—1. Nico Jansen kreeg nog een briljante kans maar wilde de bal „te beheerst" naast Thie plaatsen, wat. mislukte. Hij is dan ook de man van de ferme trap ineens. Voornaamste in dit duel: het publiek was zeer tevreden. En het siert FC Den Haag dat het daarin zo'n groot aandeel had gehad. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 11. Nico Jansen 1—0, 33. Schneider 2—0, 47. Schoenma ker 2—1, 65. De Jong 3—1, 83. Kreuz 41. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers 29.000. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Ramljak (Olsen), Rijsber gen, Everse; Wim Jansen, De Jong, Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen, Kristensen. FC Den Haag: Thie; De Calu wé, Van Vliet (Albertsen), Mansveld, Korevaar; Kila, Pe- razic, Schoenmaker; Jol, Van Leeuwen. Ouwehand. waarin je op de vraag: is de blessure over, neen moet zeg gen en op: kan je ermee voet ballen, ja behoort te antwoor den. Dat dilemma maakte het Si mon van Vliet gisteren erg moeilijk. Hij kende het belang tegen Feyenoord geen fout te mogen maken maar hield zich aan de andere kant stevig vast aan zijn laatste ervaring tegen FC Amsterdam, veertien da gen terug. Ook toen liep hij al met deze blessure rond, die hij op een training had opgelopen. Maar in de wedstrijd tegen FC Amsterdam merkte niemand er iets van, sterker nog: geen buitenstaander wist ervan af. „Ik ben die zondag speciaal een half uur eerder naar het veld vertrokken om alles voor mezelf uit te zoeken, te testen. Die extra training viel hon derd procent positief uit, even als de wedstrijd trouwens". Bedankbrief Daarna lag de competitie een week stil in verband met Ita- lië-Nederland en bet was ie ders verwachting, dat de bles sure van Simon van Vliet weer in orde zou zijn voor bet duel met Feyenoord. Maar een eerste teken aan de wand vormde, bij nader in zien, al zijn bedankbriefje voor Jong Oranje, waarvoor bondscoach Knobel hem vol komen onverwachts had uitge nodigd. De pijn in zijn enkel bleek hardnekkiger dan ver wacht. Simon van Vliet train de in de week voor de 23ste november helemaal niet en ook in de dagen voor Feye noord rommelde hij, naar ei gen zeggen, maar wat aan. Toch stond hij gisteren zijn plaats niet af omdat er tegen over dat „aanrommelen van de laatste weken" genoeg posi tieve argumenten waren aan te voeren. In de eerste plaats wilde hijzelf te graag en daar naast vroegen de spelers hem hard voor zichzelf te zijn. Dat gaf de doorslag bij het afdwin gen van een beslissing. Later, toen Simon van Vliet vergeefs naar zijn vorm van de laatste tijd bad lopen zoe ken, gaf bij toe, dat bet waar schijnlijk handiger van hem was geweest voor bet duel tegen FC Amsterdam al kleur te bekennen. Dan was de bles sure beter genezen geweest en bad waarschijnlijk een doel punt d la Theo de Jong nooit kunnen ontstaan. Simon van Vliet stond name- lijk dicht genoeg bij de Feye- noorder die uitbrak, om hem óf te tackelen óf aan zijn shirt te trekken. De eerste manier van ingrijpen had het nadeel, dat scheidsrechter Derks waarschijnlijk een gele kaart zou trekken en daarvan had FC Den Haag er in het verle den al genoeg van hem gekre gen. „Dat flitste op dat mo ment ook door mijn hoofd. Je weet nooit wat Derks doet" En de tweede mogelijkheid was riskanter, maar zorgelo- zer. De nette Van Vliet tracht te' Theo de Jong tweemaal aan zijn shirt beet te pakken, maar aan beide pogingen ontwor stelde de Feyenoorder zich fel. Doelman Thie was toen ook geslagen. Hij rekende er hele maal op, dat zijn voorstopper Theo de Jong vér voor het doelgebied van FC Den Haag zou afstoppen. HANS DE BRUYN.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9