Samengaan tuinders en bloemkwekers leidt tot betere behartiging belangen bedrijfstak99 BOLLENVAK GAAT NAAR BETAALDATA LTB-VAKBONDEN IN JAARVERSLAG: SLAPRIJS BIJZONDER SLECHT Suikerpot niet te vol maken in Westland Landbouwschap op de bres Tuinbouwhistorie MAANDAG 1 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De prijzen van de sla zijn de afgelopen week weer erg laag geweest, de zware sla bracht maar net 20 cent per stuk op, om over de lichtere sorteringen maar niet te spreken. De situatie op de internationale markt is nog steeds niet erg bemoedigend. De binnenland se aanvoer is niet veel groter meer als vorig jaar, dus dit argument weegt niet meer zo zwaar. Er dient wel opgemerkt te worden dat de week van 24 tot 29 november van vorig jaar een flinke aanvoervermindering te zien gaf, maar dit herstelde zich weer snel. Op de internationale markt zijn het vooral Belgiè, Frankrijk en Italië die grote hoeveelheden sla op de markt brengen. Daarnaast zal ook Spanje spoedig een aanval doen op de al overvoerde Westeuropese markt. Er is dus sprake van een sterke buitenlandse concurrentie ook voor de komende tijd. Uit een areaalsteekproef van het C.B.S. blijkt dat in de maand oktober 667 ha. sla gepoot werd, waarvan 344 ha. iri de eerste helft van oktober en 323 in de tweede helft van die maand. Dat is 4% minder dan in 1974, toen werd er 693 ha. gepoot. In totaal werd er vanaf 1 juli 1372 ha gepoot (vorig jaar 1221 ha.) waar inmiddels alweer 320 ha. (vorig jaar 100 ha.) van werd geoogst, zodat er per 1 november nog 1142 ha. sla (vorig jaar 1121 ha.) in de kassen stond. De aanvoer van sla kan de komende maanden nauwelijks groter worden dan die van vorig jaar als er sprake is van hetzelfde beschot. Door het gunstige najaarsweer zal het krop- gewicht groter uitvallen dan vorig jaar. De oogst van de sla die in de hele maand september geplant is zal in de maanden november, december en januari aan de vei ling komen. Uit het voorgaande mag afgeleid worden dat de sla-handel zich moeizaam voort zal zetten en dat er geen valse hoop gekoesterd mag worden. Het is en blijft een feit dat het voor de tuinder een centenkwestie is, die toch belangrijk is, want 1 cent over 100.000 stuks is toch weer 1000,—. Paprika De paprikaprijzen zijn verder opgelopen, althans voor de groene sorteringen. De rode sorteringen liggen iets lager in prijs. Voor de groen sortering van 65/75 werd 3,30 betaald en voor de sortering van 75/85 was dit 3,80 per kg. Voor de rode sorteringen was dit 3,65 respectievelijk 3,72 per kg. Het zijn in hoofdzaak de herfstteelten die nog in produktie zijn. De gewassen van de overige teelten zijn inmiddels opgeruimd Bij de huidige levendige vraag van West- Duitsland, de Scandinavische landen, Fin land en België en daarnaast de afnemende ,aanvoer, mag verwacht worden dat de prij zen standvastig zullen blijven of nog iets verder kunnen oplopen. Overige gewassen De tomaten en komkommeraanvoeren zijn nog maar zeer beperkt, zodat er nog maar weinig nieuws over deze gewassen valt te melden. De aanplant van andijvie, die in augustus en september al kleiner was dan in dezelfde maanden van vorig jaar, bleef ook in oktober met 93 ha. ver achter bij die van oktober vorig jaar. Dit zal ongetwijfeld zijn invloed hebben op de aanvoeren die deze maand van start gaan en die doorlopen tot begin maart. De prijs voor andijvie ligt op het ogenblik rond de 75 cent per kg. Spinazie wordt geveild voor 1,44 per kg. Prei brengt 74 cent per kg. op. De beste sortering spruiten wordt verkocht voor 88 cent per kg. Boerenkool brengt 40 cent per kg. op, rode kool 14 cent, groene kool 37 cent en savooiekool 26 cent. Er worden thans sperziebonen ingevoerd uit Egypte en Spanje, ze worden verhandeld tegen een prijs van gemiddeld 2,40 per kg. zijn zelfs broeifabrieken ontstaan, geleid door kapitaalkrachtige ondernemers. Daar komt nog bij dat de zgn. droogverkoop een steeds grotere plaats is gaan innemen. Tal van grote ondernemingen die voorheen geen bloembollen in hun assortiment opna men, zijn nu afnemers van grote importantie geworden. We noemen o.m. de grootwinkel bedrijven, de chain stores, de warenhuizen, enz. Deze zaken zijn helemaal niet gewend te werken met crediettermijnen van vijf maanden. Het voorstel dat in de commissie voor het handelsreglement nu wèl werd geaccepteerd komt in hoofdzaak op het volgende neer: Bollen die tussen 1 juni en 15 augustus worden geleverd, moeten op 15 september gedeeltelijk worden betaald dmv. een voor schotbetaling van 50% van het brutobedrag. Op 1 november volgt de rest van de betaling, terwijl dan tevens de bollen moeten worden betaald die geleverd zijn tussen half augus tus en 1 oktober. Bollen die zijn geleverd tussen 1 oktober en 15 december moeten op 15 januari worden betaald, die werden gele verd tussen 15 december en 1 februari die nen op 1 maart te worden voldaan, en van zendingen tussen 1 februari en 1 april zal het geld op 1 mei binnen moeten zijn. Leveranties die plaats vinden tussen 1 april en 1 juni zullen op 1 juli voldaan moeten worden. Nog verder Dat is wat anders dan de tot nu toe gebrui kelijke betaaldata van 1 november en 1 maart. Toch wilden bepaalde groeperingen in de kwekerijsector nóg verder gaan, maar het Hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft begrip willen opbrengen voor de noodzaak van een zekere geleidelijkheid bij de invoering van nieuwe betaaldata om de handel gelegenheid te bieden zich op de gewijzigde omstandighe den in te spelen. Straks - op 22 december a.s. - zal dat voorstel behandeld worden in de algemene ledenvergadering van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en daar zal het zonder twijfel worden geaccepteerd. De Koninklijke heeft voor zijn leden een succes weten te bereiken zo mooi als men tot voor kort nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Met de bloembollenhandel gaat het heel goed voor zo ver het de dahlia's, de lelies en de gladiolen betreft Er worden zeer grote transacties afgesloten en allemaal tegen be vredigende prijzen. Ook de tulpen uit het broeisortiment voor levering zomer 1976 zijn zeer „en vogue". Dat laatste kan helaas nog niet gezegd wor den van de narcissen en de hyacinten. De handel in deze artikelen komt slechts moei zaam uit de startblokken. Resultaten Intussen kijkt het bloembollenvak met zeer grote belangstelling uit naar de resultaten in de broeierij. Bloeiende narcissen en hua- cinten zijn op de bolbloemenveiling Flora in Rijnsburg al dagelijks voorkomende artike len, die voor goede prijzen worden afgeno men. Tulpen zijn er ook, maar het gaat in dit geval om zgn. Eskimotulpen. Deze naam is een gevolg van de behandelingsmethode. Deze tulpen werden nl. getrokken uit bollen van oogst 1974 die een jaar in koelcellen zijn bewaard. Een klein deel van de broeitulp van oogst 1975 staat nu ook in de kassen. De grote vraag is: hoe zullen ze broeien en welke prijzen zal de handel er straks voor over hebben? Vooral de laatste twee weken voor Kerstmis zijn uitermate belangrijk. Dan moet voor vele broeiers de „grote klap" vallen. Dan wordt ook beslist of de bollenexpor- teurs met enig optimisme bij hun klanten kunnen aanbellen. Immers: doen zijn met Kerstmis goede zaken, dan is de bereidheid om bloembollen voor levering eind 1976 te kopen, ook groter. Hoe het ook allemaal zal gaan: de bollenkwekers en -Exporteurs gaan een belangrijke maand tegemoet Een maand waarin voor een niet gering deel wordt beslist over het inkomen van 1976. Samen onder één glazen dak. HAARLEM De proef om als vakbonden gecombineerd op te treden in één gezamen lijke algemene vergadering heeft vorig jaar bij de L.T.B.- vakbonden tuinders en bloem kwekers aan de verwachtin gen voldaan. Vandaar, dat men ook dit jaar weer een gezamenlijke algemene verga dering voor beide bonden heeft belegd op woensdag 3 december Cs morgens om half elf) in de Lunazaal van cafe- restaurant Treslong in Hille- gom. Beide vakbonden heb ben ook een gezamenlijk jaar verslag uitgebracht, waarin onder meer melding wordt ge maakt van de nauwere samen werking in het landbouw schap tussen de hoofdafdelin gen siergewassen en tuinbouw in een nieuwe hoofdafdeling tuinbouw, die nu een jaar be staat en heeft geleid tot grote activiteit en een aanmerkelijk betere behartiging van de be langen van de tuinbouw. „De problemen van de betrok ken sectoren worden beter be naderd, wat voor een groot deel te denken is aan de uiter mate grote deskundigheid van de secretariaatsmedewerkers", aldus het jaarverslag, dat ook melding maakt van de over eenstemming die is bereikt over de opzet van een Neder landse Groente en Bloemente- lersorganisatie. In de afgelo pen maanden heeft een daar toe ingestelde werkgroep de nog nader te regelen details bestudeerd. Het ziet er nu naar uit, dat, eindelijk in 1976 nu over deze onderdelen in principe overeenstemming is bereikt met het werk van deze N.G.B.O. kan worden be gonnen. Ten aanzien van de tuifibouw- cao stelt het jaarverslag vast, dat het er niet naar uit ziet, dat het overleg voor het ko mende contract jaar (dat nu van 1 maart tot 1 maart loopt) gemakkelijker zal gaan dan het voor dit jaar is gegaan. De standpunten van de centrale werkgevers- en werknemers bonden liggen op dit moment op z'n zachtst gezegd nogal ver uit elkaar. Door de steeds slechter wordende werkgele genheid en de moeilijke econo mische gang van zaken in vrij wel het gehele bedrijfsleven behoort een reële loonsverho ging niet tot de mogelijkheden. Gezien de gang van zaken bij het centraal akkoord vragen de tuinbouwvakbonden zich af of er mogelijk weer een nieu we machtigingswet op komst is. Veel kritiek hebben de vak bonden van de L.T.B. op de voornemens van de overheid om het personeelsbestand van de voorlichtingsdienst in de komende vijf jaar drastisch in te krimpen. „Met name in het Zuidhollands glasdistrict heeft men dringend aanvul ling nodig van mankracht. Verschuivingen tussen de re gionale voorlichtingsdiensten heeft geen effect, omdat per se krachten op het terrein van specifieke teelten van node zijn", aldus het jaarverslag. Wat de gang van zaken in de snijbloemsector betreft is sprake van een duidelijke ma tiging van de geldelijke groei tegenover een veel sterker ge stegen volume. Het beeld van het prijsverloop van de snij bloemen was niet zo florissant, waaraan de lange warme zo mer in negatieve zin heeft bij gedragen. Over het geheel ge nomen was het beeld van de markt matig. De potplanten sector liet een gunstiger prijs verloop zien, terwijl het bol- bioemenseizoen volgens het jaarverslag zeer goed ge noemd kan worden. De gunsti ge jaren voor de boomkweke rijsector lijken voorbij te zijn. Vooral het perevuur heeft de omstandigheden voor de boomkwekers nog aanmerke lijk verslechterd. Wat de groente en fruitsector aangaat constateert het ver slag, dat de sterk stijgende lonen en de sociale lasten be nevens de energieprijzen het voor de bedrijfsgenoten steeds moeilijker maakt nog rendabel te kunnen werken. De prijs vorming was en is dus van uitzonderlijke betekenis. Het tomatenseizoen begon slecht, maar werd als gevolg van soms hoge prijzen in een later stadium over het geheel geno men best. Zo verging het ook de slatelers. De paprikateelt was redelijk, al gaf het prijs verloop wel een wisselvallig beeld te zien. Het totale beeld van de glasgroente was in de verslagperiode niet onbevredi gend en meestal zijn de kos tenstijgingen wel opgevangen. Ook in de vollegrondstuin- bouw was de situatie bij vorig jaar vergeleken niet onbevre digend. De betaaldata in het bollenvak? Tot nu toe viel de buitenstaander van de ene stomme verbazing in de andere, als hij vernam dat de kweker die zijn bollen begin oktober aan de exporteurs leverde, zijn geld pas kon halen na 1 maart. Een crediet van vijf maanden of daaromtrent en dan nog zonder enige rentevergoeding ook. Sterker nog: wanneer de kweker krap bij kas zat en een deel van de hem toekomende duiten wilde opnemen, dat kon dat meestal wel gebeuren, maar dan moest hij wel rentevergoeding (over zijn eigen geld) betalen. De omgekeer de wereld dus. Vele jaren heeft men deze eigenlijk wat lachwekkende situatie als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd. Het wés nu eenmaal zo en daarmee uit. De exporteurs vonden het natuurlijk alle maal uitstekend en voelden er dan ook alles voor om de zaken op dezelfde voet te blijven voortzetten. Op deze manier konden zij op hun beurt ook weer lange credieten aan hun afnemers toestaan en men gebruikte die lange betalingstermijn niet zelden als ...ver koopargument. De kwekers hebben de laatste jaren meer malen laten blijken dat ze het niet langer wensten te nemen. Het argument van de exporteurs dat een Inperken van de kredie ten in het buitenland zou leiden tot een vermindering van de verkoop, heeft men in de commissie voor het Handelsreglement waar dit soort zaken aan de orde moet komen, altijd zwaar gewogen. Dit jaar heeft de export bakzeil moeten halen. Een ver gaand voorstel van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd in genoemde com missie nu wèl geaccepteerd. Steekhoudend De argumenten die de Koninklijke hanteer de, waren dermate steekhoudend, dat men er voor buigen moest. Men voerde aan dat de afzet een geheel nieuwe fase is ingegaan. De tijd dat men in hoofdzaak leverde aan kleine broeiers voor wie het „Geef ons he den ons dagelijks brood" een steeds weerke rend gebed moest zijn, is voorbij. In Zweden Den Haag Zo'n grote oppervlakte suikerbieten als dit jaar kan de EEG volgend jaar niet gebruiken. Dit jaar was de oppervlakte suikerbieten in de gemeenschap 15 16 procent groter dan vorig jaar. (In Nederland was er een stijging met ruim 19 procent tot 138.000 hectare). Door slechte hectare-opbrengsten was de totale EEG-oogst niettemin dit jaar nauwelijks groter dan vorig jaar. Toch zal de gemeenschap dit jaar ruim voldoende suiker voor het eigen verbruik kunnen produceren. De oppervlaktevergroting die de gemeenschap dit jaar voor verschil lende oorzaken kreeg was ook gewenst. De eigen produktie plus de import zullen waarschijnlijk nog niet voldoende zijn om te komen tot de gewenste voorraad van 1,4 1,5 miljoen ton aan het eind van het seizoen. POÈLDIJK/HONSELERSDIJK De tuinbouwhistorie staat in het Westland weer in het middelpunt van de belangstelling. Vanavond spreekt de secretaris van de stichting tuinbouwhistorie, de heer M. C. M. van Adrichem in het nieuwe sociaal culturele centrum De Leuningjes te Poeldijk, waarbij hij tal van dia's vertoont. Volgende week dinsdag vergadert de stichting tuinbouwhistorie in de kantine van de veiling C.C.W.S. in Honselersdijk, waarbij naast de gebruikelijke agendapunten de heer R. de Graaf spreekt over „Aardbeien en aardbeipotjes". Op de foto een oud ledenketeltje van tuinder A. A. van Leeuwen uit Kwintsheul. Het wordt voor de laatste keer opgestookt, want het wordt in de verzameling van de vereniging opgenomen. VLAK VOOR EG-TOPCONFERENTIE Den Haag De financiële vraagstukken van de Europese Gemeenschap vormen het belangrijkste agendapunt voor de vandaag en morgen te houden topconfe rentie van de regeringsleiders van de EG. Omdat het gemeenschappelijk land bouwbeleid direct of indirect tijdens deze topconferentie ter sprake komt, heeft het landbouwschap in een brief aan minister-president Den Uyl nog maals de aandacht gevraagd voor het EG-landbouwbeleid. Het Landbouwschap verwijst daarin naar de Balans van het Gemeenschappe lijk Landbouwbeleid van de Europese Commissie. De EG-raad van Landbouw ministers heeft naar aanleiding van deze balans een memorandum opgesteld, dat onderwerp van gesprek is in Rome. Be halve de waardering van de EG-land- bouwministers voor het gemeenschappe lijk landbouwbeleid, blijft de dreiging dat dit beleid geremd wordt door de gemeen schappelijke economische, monetaire en sociale politiek. De inflatie legt een extra druk op de agrarische inkomens. Volgens het Landbouwschap wordt met deze druk te weinig rekening gehouden bij de vast stelling van de landbouwprijzen. Marktbeleid In het memorandum van de EG-land- bouwministers worden maatregelen vermeld om het marktevenwicht te her stellen. Het Landbouwschap heeft reeds eerder gepleit voor voedselhulp en beïnvloeding van het produktiepo- tentieel (beperkingen aan de produktie- bron). Wat betreft de medeverantwoor delijkheid van de producenten wijst het Landbouwschap in de brief aan de minister-president op het systeem van richt- en oriëntatieprijzen, die geen ga rantieprijzen voor de producent zijn. De producent draagt nu reeds een be langrijk deel van de marktrisico's. Ten aanzien van het structuurbeleid be pleit het Landbouwschap de voortzet ting van de huidige richtlijnen (zoals de modernisering van bedrijven), hoe wel deze kritisch gevolgd en zo nodig uitgebouwd moeten worden. Het Landbouwschap onderstreept in de brief aan de minister-president de noodzaak van eenheid van de markt De vrije handel mag zo min mogelijk verstoord worden door fluctuaties in de onderlinge muntverhoudingen. Het Landbouwschap hecht grote waarde aan de functie van het prijsbeleid voor de inkomensvorming in de land- en tuinbouw. Een vervanging van het prijsbeleid door directe inkomenstoe slagen is niet mogelijk. De EG-minis- ters- van Landbouw erkennen overigens het bezwaar dat een dergelijke vervan ging het structuurbeleid zal aantasten. Het Landbouwschap pleit voor de har monisatie van nationale steunmaatre gelen. In de brief aan de heer De Uyl constateert het Landbouwschap, dat op dit terrein nog weinig voortgang is, terwijl dat toch noodzakelijk is voor een gemeenschappelijke markt. Het Landbouwschap legt de nadruk op het feit dat een gemeenschappelijk landbouwbeleid zonder EG-financie- ring alleen maar extra lasten legt op het nationaal budget. Juist voor Neder land zouden de kosten van een natio naal landbouwbeleid veel hoger zijn. Als in Nederland de gedachte geopperd is om de uitgaven voor de markt- en prijspolitiek aan een maximum te kop pelen, wordt dit door het Landbouw schap fel afgewezen. In een grillige markt waar vraag en aanbod door economische en natuurlijke factoren beïnvloed worden, kunnen de kosten van een landbouwbeleid niet vooraf beperkt worden tot een maximum. In de brief aan de minister-president vraagt het Landbouwschap ook aan dacht voor het gemeenschappelijk be leid ten aanzien van enkele voor Neder land belangrijke produkten. Daarbij noemt het Landbouwschap melk, rund vlees en granen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7