MANDAAT VERLENGD VOOR GOLANHEUVELS yj mim bij Staat van beleg in Portugal wat verzacht CeidoeSomout D'66 bereidt zich voor op verkiezingen Aboe Rodeis overgedragen j De tekst van de verklaring van Malik, die eveneens door Kameroen, Guyana, autoriteiten. een Geven voor leven bracht 68 miljoen mossel versteege Suske en Wiske De Bokkige Bombardon Paulus de Boskabouter - De Uitvinder Lucky Luke - „Met Escorte' MAANDAG 1 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Kans op voortbestaan vergroot (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Er bestaat een grote kans dat D'66 aan de volgende verkie zingen mee zal doen. Maar de partij zal dit doen onafhankelijk van PvdA en PPR, de pro gressieve partners met wie D'66 in 1972 ten koste van de helft van de Tweede-Kamerzetels in zee was gegaan. Dit is zaterdag op de jaar vergadering in de Leidse Stadsgehoorzaal besloten. Het congres gaf het hoofdbe stuur opdracht al het nodige Dr. J. Terlouw, te doen om de mogelijkheid voorzitter van van deelname aan de volgende D'66-Tweede Ka- kamerverkiezingen open te merfractie aan houden. het woord op Deze beslissing is vooral het het congres gevolg vap de resolutie van oud-staatssecretaris Glastra van Loon, die voorstellen van het hoofdbestuur te vaag vond. Deze voorstellen hielden in een congres te houden in september volgend jaar. Pas dan zou beslist moeten worden of de partij zou blijven voort bestaan of niet. Glastra van Actiecentrum (DAQ van de Loon drong er echter op aan dat nu reeds alles moet wor den gedaan om deelneming aan de verkiezingen mogelijk te maken. D'66 zal met verwante groepe ringen als het Democratisch D'66*KAMERLEDEN Nypels en Nooteboom bsprekingen gaan voeren om te kijken of samenwerking mogelijk is. Ex- KVP-voorzitter Dick de Zeeuw van de groep „Resoluut" toon de zich verheugd met de herle ving van D'66, en meende dat samenwerking met D'66moge- lijk moet zijn. Het congres koos opnieuw Jan ten Brink tot voorzitter van de partij. Mr. Glastra van Loon werd benoemd tot vice-voorzit- ter. Hij komt in de plaats van mevrouw Ruby-van der Scheer. Glastra van Loon zeg de het congres toe, dat er een programcommissie zal worden gevormd, teneinde een pro gramma samen te stellen dat als basis kan dienen voor een verkiezingsprogramma. Leraren dreigen met staking (Van onze ondervvijsredac- tie) DEN HAAG - Het Neder lands Genootschap van Le raren zal zijn 16.000 leden oproepen tot staking als de regering doorgaat met de aantasting van de recht spositie van de leraren en de kwaliteit van het onder wijs. Op 9 december, de dag dat de behandeling van de Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer be gint, zullen de leraren een landelijke demonstratie houden. Het stakings-dreigement werd zaterdag geuit tijdens de jaarvergadering van het genootschap, waarin vooral de leraren van het havo, gymnasium, atheneum en in mindere mate docenten van het mavo en beroeps onderwijs zijn aangesloten. De kritiek op het onder wijsbeleid van de regering werd vooral verwoord door NGL-voorzitter drs. F. J. Roefs, die opperde, dat mi nister Van Kemenade (On derwijs) knaagt aan de rechtspositie van de leraren door onder meer de ar- beidsverkortingen niet door te voeren, de klassen te wil len vergroten en salarissen beknot. NEW YORK (Reuter) De Veiligheidsraad heeft vanochtend vroeg Mauretanië en Tanzanië was opgesteld, luidt: „De meerderheid van de Veiligheidsraad besloten het mandaat voor de VN-troepen in de heuvels van Golan aWaSüi«r, de r?ld °5 12 ianua™ .1976 bijeenkomt, de met zes maanden te verlengen tot 30 mei 1976. Het huidige mandaat Sfan7e?debS dee" te nemen bevnJdlnesorsamsa"e zullen worden wtgeno was hedenochtend om zes uur afgelopen. In een schriftelijke verklaring na de stemming zei de Israëlische ambassadeur Chaim De betrokken resolutie werd aangenomen met de stemmen van 13 Herzog in de resolutie een overgave te zien „aan Syrische chantage en Russische van de 15 leden voor. China en Irak namen niet aan de stemming dictaten". Herzog kondigde aan dat het Israëlische kabinet vandaag in speciale zitting deel. zal bijeenkomen en daarna zijn standpunt zal bekendmaken. Israël heeft gisteren met de overdracht van zijn belangrijkste oliebronnen, die van Aboe Rodeis in de Sinaï, de tweede fase van de interim-overeenkomst met Egypte De resolutie was ingediend door Kameroen, Guyana, Mauretanië en Tanzanië. afgesloten. In aanwezigheid van de Finse VN-commandant in het Midden-Oosten Op 12 januari 1976 zal de raad weer bijeenkomen ter voortzetting van het debat generaal Siilasvuo, namen Italiaanse technici namens Egypte de installaties over' l over het Midden-Oosten, inclusief de Palestijnse kwestie. Vandaag volgt de officiële ingebruikneming van het complex door de Egyptische Couve: vrede in Libanon binnen bereik BEIROET (Upi) De Franse oud-premier Couve de Murville heeft gisteren zijn vredesmissie in Libanon beëindigd en ver klaard dat de vrede „eindelijk binnen bereik" is. De Libanese leiders hebben vol gens hem reële vooruitgang ge boekt naar beëindiging van de burgeroorlog tussen christenen en moslems, die de afgelopen acht maanden 4.300 doden en 9.000 gewonden heeft gekost. Zaterdag riepen president Fran- jieh en premier Karami in af zonderlijke boodschappen hun landgenoten op het vuren te sta ken en tot nationale verzoening te komen. De christelijke presi dent en de islamitische premier staan bekend als bittere politie ke tegenstanders. De Libanese regering zal zich buigen over een reeks politieke, sociale en economische hervormingen die de verzoening moeten onder steunen. AMSTERDAM (ANP) - De ac tie „Geven voor Leven" voor de bestrijding van kanker bij jeug digen beeft ruim 68 miljoen op geleverd. Na aftrek van kosten en vermeerderd met een ren teopbrengst van 3,2 miljoen kan ogeveer 65 miljoen gulden wor den besteed. De gelden worden besteed aan uitbreiding van het fundamenta- le kankeronderzoek, bevorde ring van studie en behandeling van leukemie, centrale docu mentatie en bestudering van so lide tumoren, verbetering van de begeleiding van jeugdige pa tiënten en hun ouders en de bevordering van de ontwikke ling van een beperkt aantal on cologische (oncologie is de leer der gezwellen) kinderafdelingen. Dit heeft het Koningin Wilhelmi- na Fonds (KWF) dit weekeinde meegedeeld. Veertien miljoen wordt besteed aan het fundamentele onder zoek, 22 miljoen is voor weten schappelijk onderzoek in centra die zich met kinderoncologie be zighoudt. Anderhalf miljoen gulden is gereserveerd voor de stichting werkgroep leukemie bij kinderen, gevestigd in het Juliana kinderziekenhuis in Den Haag. Heroïnevangst door spoorwegre cherche Utrecht (ANP) De spoorweg- recherche heeft zaterdagavond twee mannen aangehouden van wie er een 64 gram heroïne bij zich bleek te hebben ter waarde van 11.000. Dit heeft de Ut rechtse politie gisteren meege deeld. De mannen, de 33-jarige lasser L. uit Arnhem en de 26-jarige monteur M., ook uit Arnhem zijn door de Utrechtse politie verhoord. L vertelde de heroïne voor eigen gebruik in een Am sterdams café te hebben ge kocht. Volgens de politie hield de monteur de lasser alleen ge zelschap. L. had in de trein de aandacht van de conducteur op zich ge vestigd doordat hij een groot aantal bankbiljetten zat te tel len. Behalve de heroïne bleek L. bij aanhouding nog 6200 gulden aan contanten bij zich te heb ben. Demonstratie Ruim duizend mensen hebben zaterdag in Her- born (West-Duitsland) geprotes teerd bij het Nederlandse Phi lips-concern tegen de voorgeno men inkrimping van 600 ar beidsplaatsen bij de condenstar- fabriek Valvo en de lampenfa briek Koerting en Matthiessen. LISSABON (UPI/Rtr) De ruggevonden. De autoriteiten Portugese militaire autoriteiten ontkenden echter dat er arresta- hebben dit weekeinde de bepa- tiebevelen zijn uitgevaardigd te lingen van de beperkte staat gen leiders van extreem-links, van beleg voor het gebied van van wie er verscheidenden zijn Lissabon verzacht. Met uitzon- onder gedoken. Wel is lt kol. dering van de kranten die Metelo, voormalig vice-premier. staatseigendom zijn mochten alle dagbladen weer verschij nen. Het nachtelijk uitgaans verbod is teruggebracht tot een periode van vier uur. De krranten in staatseigendom mogen pas weer uitkomen wan neer het ministerie van voorlich ting nieuwe, gezuiverde beheers en redactieraden heeft be noemd. In Lissabon verscheen zondag de uiterst-linkse krant „Republica" als eerste na de mislukte militaire rebellie en haar boodschap was dat links een slag had verloren maar niet een oorlog..Republica" citeerde daarbij niet nader genoemde ar beiders uit Lissabon. De militaire autoriteiten hebben bekendgemaakt dat er militaire operaties gaande zijn voor de opsporing van wapens die tij dens de opstand onder bepaalde politieke organisaties zijn ver spreid. Een deel ervan is al te- gearresteerd. r ADVERTENTIES vleugels* piano's*orgels jjtvraag katalogus met L.P./7.90, giro 56631, Den Haag Crisiskabinet President Kek konen van Finland heeft giste ren een „crisiskabinet" be noemd, dat onder leiding staat van de centrumpoliticus Martti Miettunen. D'66 bedenkt zich IN DEZELFDE WEEK dat een opinie-onderzoek van het weekblad De Tijd het vermoeden uitsprak dat bij parlementsverkiezingen op dit moment D'66 hoogsten met haar lijstaanvoerder in de Tweede Kamer zou terugkeren, hebben de democraten van het eerste uur besloten de stervende zaak nog niet de nek om te draaien. Vooral geïnspireerd door oud-staatssecretaris Glastra van Loon werd zaterdag in Leiden besloten een nieuw program op te stellen; als dit klaar is en de Van Mierloo trouw gebleven garde er weer heil in ziet, zal D'66 eind volgend jaar kunnen besluiten in 1977 toch weer als zelfstandige partij aan de parlementsverkiezingen deel te nemen. EEN OPMERKELIJKE BESLISSING? Eigenlijk niet; want het laatste jaar is duidelijk komen vast te staan dat menig lid van D'66 er niets voor voelt om straks achter de vlag van de PvdA plaats te nemen of om deel te gaan nemen aan nieuwe experimen ten met een verzameling van teleurgestelden uit DS'70, links-libera len en dolende christen-democraten. Zelfs de D'66-Kamerleden Nypels en Nooteboom die meedoen aan voorbereidende besprekingen voor een nieuw politiek avontuur, zijn bereid gebleken af te wachten of het lek-geslagen bootje van hun club misschien toch weer zeewaardig gemaakt kan worden. OPMERKELIJK IS MEER, dat er nadrukkelijk gesproken wordt over een eigen program; de restaurateurs van D'66 willen bondge noot van Den Uyl c.s. blijven; maar dan een kritische bondgenoot en daarom niet tekenen voor een socialistisch „Keerpunt 1977"; heel begrijpelijk, want als iemand zich met „Keerpunt 1972" in de vinger gesneden heeft, was het mr. Van Mierloo, die zich na zijn grote verkiezingsnederlaag alleen heeft kunnen troosten met de gedachte dat zijn ondergang het Den Uyl mogelijk heeft gemaakt om Nederland een kabinet met een meerderheid van links-progressieve ministers te bezorgen. D'66 heeft zich dus bedacht en gaat na of er kans is op een tweede leven; die kans zal o.i. niet in de laatste plaats ervan afhangen, hoe de botsing tussen verschillende groepen in de PvdA afloopt Valt het nieuwe program nog linkser uit dan Keerpunt, dan wordt het perspectief voor de democraten weer beter. Zeker als de WD haar woord dat ze ook een echte volkspartij wil worden met geen enkele daad staaft en de christen-democratische partijen hun CDA tot een fata morgana zien vervagen. Daarnaast zal D'66 voor een duidelijk eigen gezicht moeten zorgen; een poging welke in 1973 radicaal mislukte. Herstel in VS zet zich voort NEW YORK (Reuter) - Het her stel van de amerikaanse econo mie, dat dit jaar voorzichtig is begonnen, zal zich in 1976 voort zetten, zonder overigens jaar grote omvang te bereiken. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Amerikaanse economi sche raad, een orgaan samenge steld uit elf van de beste econo men van het land. De raad voorziet voor volgend jaar een toename van het bruto nationaal produkt van Amerika tot een bedrag van ongeveer 1651 miljard dollar, hetgeen een verhoging betekent van 180 mil jarden opzichte van 1975. [ADVERTENTIE Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! Kabeljauwconflict De kabel- jauwoorlog tussen IJsland en Groot-Brittanië zou mensenle vens kunnen gaan kosten, zo verklaarde de IJslandse premier Hallgrimsson m een interview. „Overigens geloof ik dat wij de ze oorlog zullen winnen", ver klaarde hij. Helft werkers in industrie lawaai-doof Utrecht (ANP) De helft van de mannelijke Nederlandse bereopsbevolking in de industrie lijdt aan een vorm van lawaai-doofheid. Dat schrijft de werkgroep „lawaai-invloeden" van het TNO in de brochure „Eén op twee", die is toegezonden aan een groot aantal bedrijven die met dit probleem te maken hebben. Onder lawaai doofheid verstaat de werkgroep een speciale ge- hoor-af wij king die wordt veroorzaakt bij personen die bloot staan aan onveilig lawaai. Onveilig la waai bestaat in een omgeving waar het geluidsni veau ligt boven de 80 decibel. De werkgroep meent dat ook een leek makkelijk kan constateren of dat niveau overschreden wordt Volgens haar is van. „onveilig lawaai" doorgaans al sprake wanneer men genoodzaakt is luid te spreken. De door het lawaai aangebrachte schade aan het gehoororgaan kan niet worden hersteld of goed gecompenseerd. De TNO - werkgroep pleit voor het gebruik van geluid-dempend materiaal in ruimten waar veel lawaai wordt geproduceerd. Als passieve preventie kiest zij voor oorwatten, oordoppen en oorkappen. T-44 'Wij durven geen van allen toestel. Dan nog liever met de ik helaas niet, maar wel met de een draak te bevechten,' zei Pau- blote handen.' Op dat ogenblik blote voeten!' Van pure verbazing lus, die aarzelend naar voren kwam Krakras vanachter een zakte de professor de helm over kwam en met bange voorgevoe- boom tevoorschijn stappen. 'Ik de ogen en hij riep: 'Waar is mijn lens naar de nieuwe uitvinding durf wel,' riep ze uit. 'Ik durf bril? Nou zie ik helemaal niets staarde.'We raden het u ook sterk iedere draak te bevechten Niet meer!' af, en zéker niet met dat vreemde met de blote handen, want die heb C. Dargaud SA 1975 we zijn er bijna pat zijn pe'buiten wijken van bronco y pueblo!- uxt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5