Feestelijk afscheid pastoor Lemmens in Oude Wetering Bouw multifunctioneel centrum Rhynenburch spoedig van start Noordwij kse financiële positie rooskleurig Vuurwerk begeleidde slaan eerste paal Springplankschool St. Matthias Warmond komt 11.000 tekort Acht mille subsidie voor „Ons Stekkie" Onderscheiding schuurbaas Daan Zoet Van Voorhoutse bouwvakkers is 8% werkloos Voorschoten handhaaft nachttarief elektriciteit PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1975 Van onze correspondent OUDE WETERING De paro chianen van de Oude Wete- ringse parochie Jakobus de Meerdere hebben gisteren op feestelijke wijze afscheid geno men van hun pastoor Gerard Lemmers. Pastoor Lemmers die bijna 67 is, moet op uitdrukke lijk advies van de dokter zijn pastorale taken neerleggen. Het afscheid van pastoor Lem mers werd ingeluid met een feestelijke hoogmis, waarin de feestpredicatie door pastoor Schrama uit Oude Ade werd verzorgd. De mis was erg druk bezocht. Op de officiële receptie waren ongeveer 200 genodigden aan wezig om persoonlijk afscheid te nemen van pastoor Lemmers. Ceremoniemeester, Zalm, het oudste lid van het kerkbestuur sprak namens de parochie. „Het doet ons pijn, dat u ons gaat verlaten, maar we gunnen u bood deken De Lange e toch uw welverdiende rust. bedrag aan. Daarbij gaat u niet al te ver weg wonen zodat we altijd nog een beroep op u kunnen doen". Deken de Lange uit Rijpwete- ring noemde de scheidende pas toor een worstelaar. „Een wor stelaar met zijn roeping, met zijn nieuw te bouwen en ge bouwde kerk, met de afgebran de nieuwe kerk, met zijn ge zondheid en met zijn nieuwe woning. „Om hem ook niet met financiële problemen na zijn emeritaat te laten worstelen, Wethouder Verhaar, die namens het gemeentebestuur zijn geeste lijk collega toesprak, wees op de vergelijkbare problemen tussen kerk en gemeente. De wethouder had een paro chiaan de pastoor „de brom mende pastoor" horen noemen. Hij nam aan dat uitsluitend op zijn bromfiets sloeg en hoopte dat pastoor van een rustige ou de dag kon genieten, zodat er in de gemeente ook eens een honderdjarige pastoor zou ko men. Van onze correspondent NOORDWIJK - In financieel opzicht staat Noordwijk er voor 1976 rooskleurig op. De begroting sluit en er is boven dien een voordelig saldo van 514.000.-. Burgemeester en Wethouders zijn van mening, dat dit batig slot, alsmede een totaal aan re servefondsen van rond ƒ7.100.000.-, waarover men eventueel kan beschikken, vol doende zijn voor een optimaal beléid. Er komen dan ook geen voorstellen tot belastingverho ging. Dit jaar voor het eerst wordt de rente van de algemene reserve, van het fonds voor stadsuitleg en van de reserves ontwikke lingsplannen in totaal tot een bedrag van 430.00.-, op de re serves bijgeschreven. De uit komst van de begroting maakt dit namelijk mogelijk, delen B. en W. mede, en men acht deze bijschrijving noodzakelijk om de reserves op peil te houden. Tot nog toe werd de rente van de reserves om bestuurlijk-takti- sche redenen overgeheveld naar de algemene dienst. De uitkomst voor 1976 is derhalve in vergelij king tot die van de begroting 1975 nog aanzienlijk 412.00.-) gunstiger. Zeventig Warmondertjes moeten fiets laten maken Van onze correspondent WARMOND Bij de fietsen- contróle die Veilig Verkeer Warmond op de Warmondse ba sisscholen heeft gehouden zijn 300 rijwielen aan een onderzoek onderworpen. Daarbij is geble ken dat er 70 onaanvaardbare gebreken vertoonden. De eigenaartjes van deze fieten is gevraagd de nodige reparaties te (laten) verrichten. Aanstaan de woensdagmiddag moeten zij hun voertuigen op het politiebu reau opnieuw laten contróleren. Als de fietsen dan in orde blij ken, wordt hen alsnog de sticker uitgereikt die kinderen met een veilige fiets al eerder kregen. Benoeming jeugdwerker Katwijk laat op zich wachten KATWIJK— In januari kan de beslissing worden verwacht over de aanstelling van een jeugdwerker ten behoeve van het Open Jeugdwerk in Kat wijk. Het college wil dan ook direct de aanstelling van een jeugdwerker voor de kerkelijk gebonden jeugd ter discussie stellen. In juli jl. vroeg de raad om uitstel omtrent deze kwestie, omdat hij een betere argumen tatie van wethouder Haasnoot wenste ten aanzien van de taak en de verantwoordelijkheden van de jeugdwerker. Tijdens de onlangs gehouden raadsverga dering betreurde Mr. J. v.d. Plas (Gemeentebelangen) en de V.V.D. de trage aanpak van de ze kwestie door het college. „Be lofte maakt schuld" aldus de heer Buitendijk (V.V.D.). De christelijk partijen (C.C.P. en C.H.U.) achtte echter een diep beraad zinniger dan een snel besluit. Van onze correspondent HAZERSWOUDE Met het afsteken van vuurwerk gaven leer krachten en leerlingen van het openbare Springplank-school uiting aan hun vreugde over het in aanbouw nemen van de nieuwe school, die aan de burgemeester Warnaarkade gaat verrijzen. De inspekteur van het basisonderwijs sloeg hiervoor afgelopen vrij dag de eerste paal. In zijn toespraakje stelde de inspekteur dat verantwoordelijkheid over de ontwikkeling van het kind in eerste instantie bij de ouders en het onderwijzend personeel ligt. Het (school) gebouw noemde hij „een bijkomstigheid". Desondanks toonde het hoofd van de school de heer Hertogs zich bijzonder in zijn nopjes met de nieuwe school die, wanneer dat nodig is, kan worden uitgebreid met twee lokalen. De oude „Springplank"-school zal te zijner tijd in gebruik worden genomen door het openbaar kleuteronderwijs. Van onze correspondent WARMOND - De begroting voor volgend jaar van de to neel- en muziekvereniging St. Matthias in Warmond vertoont een tekort van 11.000. Dat blijkt uit het jaarverslag 1975 van de vereniging. Het te kort vloeit op de eerste plaats voort uit de kosten, die de uit breiding van de drumband en het majorettenkops met zich meebrengt. Het bestuur van St Matthias wil nu zo spoedig mo gelijk bespekingen beginnen met b. en w. van Warmond over de subsidiemogelijkheden. Ge tracht zal worden een subsidie te verkrijgen die in overeen stemming is met de normen die het SOMNO, het overkoepelend orgaan voor muziekgezelschap pen in ons land, hiertoe heeft opgesteld. Overigens boekte de afdeling toneel van St. Matthias dit weekeinde veel succes met de opvoering van de komische thriller „Boeven en madelief jes". De thriller, geschreven door George Batson, vormde de opening van het winterseizoen. Van onze correspondent HAZERSWOUDE Het bestemmingsplan Rhy- nenburch-oost (na eerste herziening) is door de raad van Hazerswoude vastgesteld. En dat bete kent: voor eind 1980 403 woningen, plus een strook ten behoeve van bedrijven, scholen en multi-functioneel centrum. Woningwetwoningen (87) zijn er al in aanbouw, twee scholen zijn reeds in gebruik en met de bouw van het multifunctio neel centrum zal binnen zeer afzienbare tijd (wellicht nog voor Kerstmis) worden gestart Het gemeentebestuur wil zo gauw mogelijk begin nen met een premiewoningenproject voor eigen inwoners in dit Rhynenburch-oost. Met Rijkswa terstaat worden onderhandelingen gevoerd om de mogelijkheid te scheppen ook in oostelijke richting de wijk te kunnen bereiken of verlaten (nu loopt' alles via Potgieterlaan en Jacob van Lennepkade). Een van de opvallendste zaken in deze nieuwe wijk: iedereen kan zijn eigen auto op eigen erf kwijt. Van PvdA-zijde heeft men zich fel gekeerd tegen de vestiging van bedrijven in de buurt van de Rhynenburchermolen. Dorp-Zuid III, een ander bestemmingsplan, werd ook vastgesteld. Ook hier is al begonnen met de bouw. Sterker nog: 99 woningwetwoningen zijn bijna alle bewoond. Er is nog een plek voor 70 andere huizen. En de (toekomstige) bewoners mo gen vanavond hun zegje doen in de Landvliethal, wanneer daar een hoorzitting wordt gehouden over de wensen betreffende 'speelsheid en groen' van het plan. Van onze correspondent xend gulden subsidie te verle nen te n behoeve van de bouw HAZERSWOUDE De raad van een clubhuis aan de Dorps van de gemeente Hazerswoude straat/Vincent van GoghstraaL heeft besloten de vereniging jeugdsoos Ous Stekkie achtdui- De jeugdsoeiëteit krijgt die acht mille overigens pas, wan- zij de financiering van het Schuurbaas Daan Zoet (tweede van links op de foto) van het bloembollenbedrijf Gebr. Doornbosch Co. is zaterdagmiddag in Motel Sassenheim onderscheiden met de ere-medaille in zilver die is verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Zoet kreeg de onder scheiding ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband bij het bloembollenbedrijf. Het ere-metaal werd hem opgespeld door burge meester ds. A. Kret die liet uitkomen in zekere zin jaloers te zijn op de jubilaris. „Ik heb ondervonden dat een geregeld leven, met onre gelmatigheden als uitzondering, het meest ver antwoorde leven is," aldus de burgemeester die daarbij kennelijk verwees naar de periode dat hij in Leiden wethouder was. Uiterst links op de foto direkteur J. Doornbosch die zijn schuurbaas een enveloppe met inhoud gaf en diens echtgenote een bloemstuk. project helemaal „rond" heeft. En de kosten van het gebouw, dat inmiddels voor een klein gedeelte als is gerealiseerd, worden geraamd op 35.240.80. Wethouder P. A. Th. van der Werf merkte op dat de gemeen te de grond om niet had ge schonken. En nadat de soos de bouwvergunning op zak had, werd gestart met het plaatsen van het gebouw dat destijds voor tweehonderd gulden in Boskoop werd gekocht en nu veel slechter van kwaliteit blijkt dan was vermoed. Na de aan vang van de bouwwerkzaamhe den door de Stekkie-leden in hun vrije tijd overwoog het col lege om hen tot stoppen van de werkzaamheden te dwingen. Want....financieel zat het nog niet gezond. Toen het geld op was, werd de gemeente door „Ons Stekkie" te hulp geroepen. De PvdA-fractie wilde 12.000 schenken (maar kreeg niet de nodige steun). De PPR-eenling G. Nieuwendijk zag het zitten in 8000 subsidie en een renteloos voorschot van een zelfde bedrag (onder strikte voorwaarden) „Want anders", aldus de redi- kaal" kan het Stekkie wel op houden." Het werd uiteindelijk dus 8000. Plus twee gaska chels van 675 per stuk. VOORHOUT - Van de 112 bouwvaklieden in Voorhout is 8% werkloos. In totaal werd dit jaar aan hen al 49.844 aan werkloosheidsuitkeringen be taald. Die cijfers maakte voorzitter Joop Warmenhoven bekend tij dens de jongste jaarvergadering van de bouw- en houtbond afde ling Voorhout van het N.K.V. Het hoge werkloosheidspercen tage was voor de heer Warmen hoven aanleiding om de bouw vakkers te wijzen op de moge lijkheden tot herscholing. „De overheid stimuleert de herscho ling met flinke subsidies. Die maken het mogelijk dat men naast zijn studie toch een inko men blijft behouden". Over de voor- en nadelen van herscho ling werd op de jaarvergadering die overigens vrij weinig belang stelling trok, lang gediscus sieerd. Prijzenregen op bloemschikshow Van onze correspondent SASSENHEIM Mevrouw Ruigrok heeft de eerste prijs gewonnen op de zaterdag ge houden bloemschikshow in „Omtmoeting". De tweede prijs ging naar A. Harskamp en de derde naar mevrouw Spies. Bij de afdeling „fantasie" kreeg mevrouw Langeveld een eerste prijs. Mevrouw Landstra kreeg een tweede en Astrid Koorevaar een derde prijs. Sjouk Smit, een cursist van Hans van Dijk, kreeg eveneens een eerste prijs. De welfare-producten en de lo ten die op de show te koop waren, gingen grif van de hand. Er werd voor 5.055 aan loten verkocht Door de plaatselijke winkeliers werd 2.100 ge schonken aan het in Sassenheim werkzame Welfare-team. De spelers van „Cultuur Verheft" in actie tijdens de feestmiddag van het jubilerende „Herwonnen Levens kracht". Dr. Bots tot jubilerende vereniging: „Welzijnswerk nieuwe taak voor Herwonnen Levenskracht" Voorhout „De vereniging Herwonnen Levenskracht moet zijn werkterrein verleggen naar het welzijnswerk. Bijvoorbèeld het welzijnswerk onder bejaarden. Want vooral zij kunnen in deze vermaterialiseerde wereld soms geweldig eenzaam zijn". Dat advie^ gaf de arts dr. A. W. Bots dit weekeinde de vereniging op een feestmiddag ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, die zij organiseerde voor zieken en gehandicapten. De feestmiddag werd gehouden in het parochiehuis in Voorhout. Dr. Bots herinnerde aan de periode vlak na de laatste wereldoor log toen hij net als zijn vader veel contact had met Herwonnen Levenskracht. „Wij als artsen stonden in die tijd vaak machte loos tegenover t.b.c. Herwonnen Levenskracht deed toen erg veel voor t.b.c. patiënten. Met name in haar eigen herstellingsoord waar sinds de oprichting zo'n 52.000 mensen voor kortere of langere tijd verblijf hielden. Nu dat soort hulpverlening minder nodig is geworden kan Herwonnen Levenkracht een nieuwe taak vinden in het welzijnswerk". In het Voorhoutse parochiehuis zette de plaatselijke toneelver eniging Cultuur Verheft tijdens de feestmiddag het toneelstuk „Moeders wil is wet" op de planken. Onder regie van Nico Koelewijn ging dat erin als koek. Het muziekensenmble „Klein tje Pils" liet de zaal deinen en zingen op wijsjes als „Daisy" en „Sari Marijs". Aan de feestmiddag werd medewerking verleend door het Nederlands Katholiek Vakverbond. Van onze correspondent Voorschoten De Voorschotense gemeenteraad had vrijdag de taak om de tarieven voor gas en elektriciteit formeel te verhogen. Door een leveringsovereenkomst met Leiden mag Voorschoten maximaal een prijsafwijking hebben van 10%. Aanleiding voor Ir. Potma (ppv) om een voorstel in te dienen de tarieven 10% te verhogen boven het voorstel van b. en w. Allereerst wilde Ir. Potma af van de zgn. nachttarieven, Ir. Van Dalen (WD) vond dit allerminst logisch en drs. Meershoek (CDA) zette omstandig uiteen dat door het handhaven van het nachttarief voorkomen wordt dat de dagpieken nog hoer worden waardoor het bedrijf de levering niet meer aan zou kunnen. Wethouder Oosterbaan (VVD) constateerde dat er al geruime tijd gesproken wordt met de centrumgemeente Leiden en dat er te zijner tijd een bestuurcollege voor de regionale energievoorziening gevormd kan worden. Ir. Potma (PPV) bleek bij stemming het enige raadslid dat algeme ne verhoging wilde. Indianenverhalen. Het wordt volgens wethouder Eveleens (PPV) de hoogste tijd dat er een einde komt aan de „indianenverhalen" over de in vulling van het vlekkenplan Noord-Hofland zoals deze door de wijkcontactraad Noord-Ho fland gelanceerd worden. Op de vraag van Mr. J. Goosens (PPV) wat de financiële consequenties zijn indien de strook grond langs de toekomstige Rijksweg 11 uitgebreid wordt van 100 me ter tot 200 meter, kon wethou der Oosterbaan (WD) nog geen precies antwoord geven. De wijkcontactraad Noord-Hofland wil nl. een vrije strook van 200 meter afdwingen inplaats van 100 meter. De direkteur van openbare wer ken C. Verhey zal met ingang van 1 januari gepensioneerd worden. Namens de gemeente raad sprak de heer Iestra (PCC) woorden van dank en waarde ring tot de direkteur die 27 jaar deze funktie uitgeoefend heeft en Voorschoten zag groeien van 7000 tot bijna 22000 inwoners. Geslaagde jubileumtentoonstelling pluimvee-vereniging „Wassenaar" Van onze correspondent WASSENAAR De Pluimvee- en vogelsportvereniging „Was senaar" heeft in het afgelopen week-einde veel belangstelling mogen ondervinden op haar ju bileumtentoonstelling, die in het Jeroenhuis werd gehouden. Er waren 150 kooien met konij nen, ruim 50 kooien met hoen ders, 75 kooien met sierduiven, 80 kooien met postduiven en nog eens 150 kooien met kleur- kanaries en tropische vogels. Bij de kleurkanaries werd kam pioen een goudbruine kanarie van L. A. J. M Houtman. Ook de 'prijs voor het.beste dier in de A-klasse ging naar deze in zender, terwijl twee andere hoofdereprijzen gewonen wer den door C. de Best en T. J. Raaphorst Bij de tropische vogels gingen de hoogste prijzen naar een Ja panse meeuw van G. van Duyn, een zebravink van C. G. Balk en een wildzangkanarie van J. W. Annokkee. Bij de konijnen won C. J. A. van Leeuwen een hoofdprijs, bij de grote hoenders J. van Kleef, bij de dwerghoenders A. G. van Tol, de voorzitter van de jubile rende vereniging. Bij de sierdui ven ging de hoogste prijs naar L. A. Kreft en bij de postduiven naar J. M. van de Vlekkert. Onderwijzer in Roelofarendsveen verongelukt Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN— In de nacht van zaterdag op zon dag is de heer Van der Heuvel uit Roelofarendsveen op de pro vinciale weg verongelukt. De heer Van der Heuvel was on derwijzer bij „de Schakel". Zondagmorgen om half tien ont dekte een patrouille-wagen van de rijkspolitie ter hoogte van een zoutsilo van de Rijkswater staat een op zijn karit liggen auto. Bij nader onerzoek bleek, dat de bestuurder was overle den. De oorzaak van het onge luk is de politie nog niet duide lijk. De bestuurder is waar schijnlijk recht doorgereden bij de scherpe bocht en heeft daar bij enkele bomen geraakt. De politie acht het niet onwaar schijnlijk, dat het ongeluk al zaterdagavond is gebeurd. PvdA/PPR Valkenburg willen raadsbesluit ongedaan maken Van onze correspondent VALKENBURG De PvdA en de PPR willen alles in het werk stellen om het raadsbesluit, waarmee tot aankoop van wo ningen aan de Commandeur- straat kan worden overgegaan, ongedaan te maken. Veel verzet is er gerezen over onderdelen van de transactie. Volgens de PvdA/PPR zijn de huizen, die na aankoop zullen worden gesloopt, goed bewoon baar." B en W zeggen te werken op basis van een saneringsplan, maar er is nog nooit iets derge lijks aan de orde geweest in de raad", aldus de raadsleden. Een andere reden waarom de Pv dA/PPR tegen het raadsbesluit is, is dat er vier woningen wpr- den geruild aan de M. Post- straat. Deze woningen zouden als de gemeente eigenares bleef, aan de bewoners kunnen wor den verkocht. Zonder medewe ten van de bewoners, hebben b. en w. ze nu geruild voor huizen aan de Commandeurstraat, waardoor mogelijkheid tot koop van de woningen vervalt. CDA in Valkenburg Van onze correspondent VALKENBURG - De AR en de CHU in Valkenburg werken aan de totstandkoming van een CDA in Valkenburg. Ook de KVP zal hierin betrokken moe ten worden. Een moeilijkheid is echter dat er in Valkenburg geen afdeling van deze politie ke partij bestaat. Tijdens een onlangs gehouden vergadering van de Anti-Revo lutionaire partij kwam de be groting aan de orde. Met name het punt „zwemmen in Rijnsburg". Algemeen begrip was er voor het besluit van de christelijke school niet meer te gaan zwemmen in het „Water- bos" voordat een veiliger ma nier van vervoer zal zijn gevon den, dan het kleine pontje. Wet houder Van der Hoef deelde mee dat er wel spoedig een op lossing zal komen. „Dat het een dure oplossing zal worden staat buiten kijf", aldus de wethou der. Contributie Groene Kruis verhoogd Van onze correspondent WOUBRUGGE De contribu tie van het Groene Kruis wordt in 1976 verhoogd tot dertig gul den per jaar. Tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de kruisvereniging werd de heer Veldhuis gekozen als opvolger van de heer Ouwerkerk. Het scheidende bestuurslid werd door voorzitter J. Nooter een boekenbon aangeboden. Markten Katwijk, Groente, 29 nov. Was- peen p. kist: A I 5.80 - 6.00, All 2.60 - 5.60, B I 5.70 - 8.80, C I 5.30, C II 4.00; andijvie: 43 - 75; boerenkool: 42 - 47; krulpeterselie: 36. Aanvoer: 35 000 ke wasoeen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4