Bij een afscheid Leidse spant zich in voor moeders in West Pakistan Bibliotheek Houtkwartier moet dringend in ruimere huisvesting Gerenoveerd wevershuisje Narmstraat aanstekelijk voorbeeld van hoe het kan Rockgroep speelde Lak-theater plat MAANDAG 1 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Annelies Vreeburg met enkele collega's in het St. Rafael-hospital. Leiden Een onbekende wereld van bedelaars en een mo dem wegennet, een metropool Karachi, langs de weg staande arbeiders die zich willen verhuren, een mannenmaatschappij, veel nomaden, analfabeten, een bijbels land waar men eerst water aanbiedt en daarna mierzoete gloeiende thee, rijken - die als het kan een poot wordt uitgetrokken - en armen - die voor bepaalde voorzieningen-nauwelijks iets hoeven te beta len - een nauwelijks te bereizen gebied vol contrasten, heeft een Leids echtpaar aangetroffen toen het bijna twee maan den verzeild raakte in West-Pakistan. Een hamekkige horloger P. B. Vreeburg - van de Heren straat - (die zelfs tussen de moslems de uurwerken weer 1 tot leven terugriep als ze het tijdelijk hadden begeven) en zijn vrouw hebben een fami liebezoek afgelegd bij hun dochter Annelies, die twee jaar geleden als arts aan ont wikkelingswerk ging doen in West-Pakistan, uitgezonden door de Memisa. In die isla mitische wereld zitten ze te springen om vrouwelijke art sen, want een moslemvrouw mag van leven niet worden aangeraakt door een dokter van het mannelijk geslacht. Daarom een grote kans voor Annelies (29 jaar) om aan haar roeping een speciaal fa cet te geven: Islamitische vrouwen verlossen van hun baby's. Fabeltjes Missie in West-Pakistan. Horloger Vreeburg heeft het ervaren: „Van die fabeltjes over zieltjeswinnerij klopt to taal niets meer. Daar wordt niet eens over gesproken. Wat missie en zending daar doen is in één woord geweldig. We verbleven in de uitgestrekte fabrieksstad Liallpur, waar Annelies als „second doctor" met een vrouwelijke mede- arts het St. Rafael-hospital runt: 100 100 bedden voor een vrouwenkliniek. Dat zieken huis is daar een oase, be heerd door Engelse en Franse zusters. Het is hard ploeteren voor een groepje mensen: arm en rijk. Van de 54 mil joen West-Pakistani zijn er ca. 0.8 pet. christen. Dat zijn meestal de armsten, de onder laag van de bevolking". Achttien uur per dag In dat fascinerende land, daar bij de uitlopers van de Himalaya, maakt Annelies vaak 18 uur per dag vol. Dat is 's morgens een spreekuur van uren achtereen in een „belegerde" polikliniek. Een vrouw uit het volk betaalt daar voor het eerste consult 3 gulden, en voor het volgende bezoek 16 cent, de medicijnen zijn gratis. De rijken komen er niet zo goedkoop vanaf. Na het hapje eten tussen de middag is het assisteren bij bevallingen aan de lopende band. Ze doen daar ook aan gezinscontrole, „family plan ning", maar dat is opbotsen tegen het patriarchaat. Zo lang met niet economisch om hoog gaat, kun je die plan ning wel vergeten. Ergens in de „geboortenbeperking" was er een (Nederlandse) francis caan, die op zijn eigen ma nier aan „geboortenbeper king" deed: hij richtte sport clubs op en liet die de god- ganselijke dag hard moe aan lichamelijke oefeningen, doen. kerels waren 's avonds dan doodop en te moe om „iets anders" te doen. Bloed Vader en moeder Vreeburg hebben Annelies bijna acht weken van nabij kunnen vol gen in haar bijdrage aan de ontwikkelingshulp in de meest ware zin van het woord. Vader Vreeburg: „Om de zoons wordt daar gewoon gevochten bij die vele miskra men. Soms is er bloed nodig voor een transfusie, maar veel moslems willen geen bloed afstaan, óf ze eisen het terug als het „goede werk" is gedaan". Mamma Vreeburg heeft de encyclopedie openge slagen op sinds liggen, bij het trefwoord „Pakistan". Ze kan Opmerkelijk sinds beiden een weekje terugzijn, nog geen af scheid van nemen. Opermerkelijk De Vreeburgs kennen West- Pakistan nu in een notedop: de wereld is groter dan ze ooit gedacht hadden, en Ne derland kleiner. Vader Vreeburg: „Dat was opmerke lijk voor ons: de aardappel wordt er als volksvoedsel steeds meer ingevoerd. Dat is goed voor die Pakistani. Hon ger kennen ze niet meer. En we zagen velden vol witte bij. Alleen Volgend har tig varkenslapje of een bor rel, die zijn daar niet bij. Volgend jaar november komt dokter Annelies naar huis te rug, na haar driejarig con tract. Ze gaat dan in Neder land zich verder specialise ren als internist Het is dan geweest. „Maar volgens haar vader, een enorme belevenis in een andere wereld ge weest „Maar wat we gezien hebben van het ontwikke lingswerk daar, van die mis sionarissen, onder wie vele Nederlanders, dat is iets van het beste soort. Dat grenst soms aan het ongelooflijke. Uit het niets wordt men daar helemaal mens. Ton Pieters Leiding zeven scholen slaakt noodkreet Van een onzer verslaggevers Leiden De rectoren en directeuren van zeven scholen voor voortgezet onderwijs in het Houtkwartier hebben er bij de gemeen te op aangedrongen een veel ruimere huis vesting voor het in deze wijk gevestigde filiaal van de openbare bibliotheek te be vorderen. Het filiaal is momenteel ondergebracht in het gebouw van de Louise de Coligny—scho lengemeenschap aan de Zweilandlaan. Het is slechts 150 m2 groot, terwijl volgens de bibliotheekwet voor een dergelijk filiaal een ruimte wordt vereist van ruim 1000 m2. Volgens de rectoren/directeuren van de ze ven scholen die samen ruim 6200 leerlingen tellen, moet het filiaal op zeer korte termijn een huisvesting krijgen van tenminste 500 m2 om een behoorlijk functionerend open baar bibliotheekwerk mogelijk te maken. In hun brief aan b. en w. stellen de rectore n/directeuren van de zeven scholen dat hun leerlingen vaak worden geconfronteerd met een schaarste in het boekenbestand. „Voor het raadplegen van naslagwerken, handboe ken en tijdschriften, in verband met werk stukken en scripties, is de ruimte te enen male te beperkt. Het bezoek dat verscheide ne docenten met hun klassen aan het filiaal plachten te brengen, werd de laatste jaren steeds lastiger, eveneens door het gebrek aan ruimte. In het bijzonder voor de twee scholen voor technisch onderwijs zijn zulke bezoeken van het allergrootste belang: ze dragen bij tot het doorbréken van een zeke re eenzij cüge gerichtheid van de leerlingen. Juist nu de nieuwe bibliotheekwet de jonge ren, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, in de gelegenhied stelt kos teloos te lenen, dreigt de stimulans, die daarvan moet uitgaan, voor deze leerlingen te worden verzwakt door de huidige ruimte nood", aldus de rectoren/directeuren in hun brief aan de gemeente. De brief is ondertekend door A. Middel dorp, rector van het Chr. Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft, A. Postma, directeur RK LTS Don Bosco, J. van Waveren, directeur MTS van het Kon. Genootschap MSG, DJ. van Kooten, rector avondscholengemeen schap Boerhaave, dr. G.A. Steffens, rector Louise de Coligny scholengemeenschap, A.J.L. Tromm, rector St. Agnesscholenge meenschap en drs. A.P. Th. Overeen, rector S.G. Bonaventura—Kijkckenborg. Leiden Leraren en leerlingen van drie middelbare techni sche scholen in Lei den houden morgen middag in de binnen stad een protest-op- tocht tegen de aange kondigde bezuini gingsmaatregelen van minister Van Ke- menade (onderwijs). De optocht gaat om half drie van start bij molen De Valk en voert via de Beesten markt, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Bree- straat en Gangetje naar het stadhuis, Scholierenprotest morgenmiddag in Leidse binnenstad waar wethouder Tes- selaar een afschrift van een protestbrief aan minister Van Ke- menade zal worden aangeboden. Via de Kippebrug, Apothe- kersdijk, Prinsesse kade, Turfmarkt en Nieuwe Beesten markt loopt de stoet vervolgens naar de Molenwerf waar zij zal worden ontbon den. Naar schatting zullen ongeveer 1800 lera ren en leerlingen aan de demonstratie mee doen. Zij zijn verbon den aan de christelij ke MTS aan de Wil lem Barentzstraat, de MTS aan de Dieper- poellaan en de Leidse Instrumentmakers- school. Narmstraat 10: ruim 350 jaar oud. maar nu weer als nieuw. ne huisjes, voor mensen die er alleen of met z'n tweeën in wil len wonen, of voor kleine gezin nen. En dan: gewoon wonen in zo'n wijkje is zo belangrijk. De vervreemding is hier veel klei ner als je er woont zoals ik er woon. Iedereen kent elkaar. Dat is erg duidelijk hier, omdat het zo'n beetje een afgesloten buur tje is. Dat kweekt ook tolerantie, gezien de zeer uiteenlopende sa menstelling van de bewoners. Maar dat doorgaande verkeer moet eruit; paaltjes langs de straat waar geen stoepen zijn". Agaath Arends heeft dus haac eigen huisje opgeknapt. Je moet er eens gaan kijken: een droom- woninkje, ook boven, onder de vliering, waar de eeuwen boven de hoofd in de nok bij elkaar komen. Dubbele ramen geen dubbele beglazing, maar ge woon twee ruitjes achter elkaar. Douche en toilet up to date. Daglicht: maximaal. Centrale verwarming. Sfeer en leefbaar heid. Wat bewaard moest wor den is hier hersteld, op eigen kracht. „Opknappen, ja, dat kost bijna twee keer zo veel als het huis heeft gekost, maar je kunt het in gedeelten doen. Je moet niet binnen drie maanden met alles klaar willen zijn. We doen hier in de buurt aan een gezamenlijke acitiviteit die ik iedereen zou toewensen; je steekt elkaar gewoon aan. maar het komt beslist niet van één kant, alsof het allemaal mijn invloed zou zijn. Het is wel een geweldige vorm van zelfwerk zaamheid. Je moet zelf willen opknappen, in elk geval in eigen beheer. Een aannemer erbij be trekken zou veel te duur gaan worden. Hier heb ik alleen de elektrische bedrading, de c.v. en de houtwormbehandeling lóten doen. Voor het overige hebben we zelf staan hakken, krabben, metselen en leggen, tot en met de waterleiding. Je leert ook zo geweldig veel van dat bezig zijn en je krijgt een betere kijk op wat het werk van een ander is. Toch zou er een soort systeem moeten zijn om deze oude huis jes en pakhuisjes op te vangen, zoiets als Diogenes doet voor de „monumentale panden.." Ton Pieters Leiden Er heeft ooit een gezin met zes kinderen ge woond. Wat zeg ik?, nog niet zo erg lang geleden lagen negen kinderen 's nachts tegen elkaar opgepakt, in dat „wevershuis je" aan de Narmstraat no. 16. Nü leeft en werkt er Agaath Arends, een blonde den met doorzettingsvermogen en een boel fantasie. In juni 1972 kocht ze het rulnetje voor nog lang geen 20 mille en trok erin nadat een stel krakers er een ratjetoe had achtergelaten. Inmiddels is in de Narmstraat (oorspronke lijk Den Armstraat geheten, omdat in een arm óók een elle boog, een bocht, zit) een won dertje geschied. Een paar won dertjes, want vóór Agaath toog Ben de Geest aan de slag en herstelde zijn pand, ofschoon niet in de oude stijl. Het we vershuisje no. 10 kreeg wel het originele aanzien terug en aan de le Binnenvestgracht is een huis „gerenoveérd" dat zeker qua interieur volgens Agaath ongelooflijk mooi is geworden en in geen enkel opzicht voor nieuwbouw onderdoet. Integen deel. Het huisje van Agaath kreeg in 1620 zijn eerste gestalte; het is ouder dan de huidige Mor- spoort. Wat zich er allemaal heeft afgespeeld, valt met geen pen te beschrijven, hoewel het Gemeentelijk Archief boeiende gegevens rond oude eigenaars en bestemming kan verstrek ken. In de pijpela van 10 meter lang en 4 meter breed zit Agaath nu prinsesheerlijk, ze heeft er haar stempel op ge drukt Toen ze haar kandidaats examen biologie achter de rug had, trok ze een half jaar uit om de zaak met de hulp van vrienden en vriendinnen („iede reen die zin had, kon meedoen") aan kant te brengen. Ze is op het moment gemeente-amb tenaar, betrokken bij de milieu planologie. Daar kan Agaath de hele dag een stokpaardje berij den: „Als je de stad opknapt en de woonfunctie ervan versterkt, zie je dat je meer groene ruimte buiten de stad overhoudt, zodat Agaath Arends in haar droomwoninkje. de recreatiemogelijkheden dich terbij komen te liggen. Dat bete kent dan weer, dat de auto min der noodzakelijk wordt. Het werkt als een spiraal, omdat de bebouwingsdichtheden in de ou de stadsdelen groter zijn dan bij de nieuwbouw in het algemeen, geloof ik". De oude buurt van Agaath Arends, waar ze zich al thuis voelt zogauw ze de straat bin nenkomt, schijnt voor een ander lot bestemd dan voor de drei gende aftakeling, met de weg zakkende en wegrottende huis jes als in een slecht gebit er midden tussen in. De Koets-o- theek ligt er als een witte slech te vulling bij en de auto's moe ten er nog steeds blijkbaar hoogstnoodzakelijkdoorheen. „Je kunt zo ontzettend veel zélf doen aan. zo'n buurt Daarbij voel ik veel meer voor vernieu wen dan voor nieuwbouw. Ja, 50 mille noemt men' veel voor renovatie die goed is voor zo'n 25 jaar. Maar in feite is het goedkoop, want nieuwbouw kost inclusief subsidies meer dan een ton. Dan dacht ik, dat renovatie helemaal lonend was en bovendien is een goede ver nieuwbouw kwalitatief beter dan de meeste nieuwbouw alleen de tussenmuren bij dit soort huisjes zijn slecht". Het huisje van Agaath staat nu op de Monumentenlijst De oude bedstee beneden is verdwenen, de lange smalle gang onderbro ken. Op 60 cm diepte onder de (nieuwe, van oude planken ge maakte) vloer vond Agaath een oqde plavuizenlaag en achter de (nieuwe) open haard ontdekte zij een volkomen gave tegel van de oudste bewoning, 1620, waar van De Lakenhal er ook een reeks bezit. „Waar ben je aan begonnen?", vroegen ze een paar jaar gele den aan Agaath; „maar voor mensen die het voor een deel zelf willen klaren is deze ver nieuwing heel goed haalbaar. Maar je moet er wel de tijd voor hebben. Toen ik het huisje wilde kopen, ben ik eerst gaan infor meren naar een saneringsplan. Dan krijg je meestal te horen, dat het niet de moeite van het opknappen waard is. Zo vertel de men mij, dat het alleen maar de krotopruimingspremie van 1500 gulden waard zou zijn. Daar schrik je dan van, als je er een 10 mille in wil steken, maar de grondprijs was al 6000 gulden". Volgens Agaath is de voorlich ting al niet gericht op het aan moedigen van het opknappen van oude huisjes. „Dat is zo jammer, want verkrotting van dergelijke buurten wordt bevor derd door ze tot saneringswij- ken te verklaren. Dan begint de aftakeling, want iedereen stopt dan met het onderhoud. Het staat in Leiden vol van deze huisjes, vooral tussen Hooi gracht en Herengracht. Er komt juist behoefte aan, aan die klei- LEIDEN Rocky Rickett and the Jet Pilots of Jive lieten zaterdagavond in het LAK- theater zien en horen, dat de rock 'n roll nog altijd leeft. De vijf-man sterke formatie legde een oorverdovend muziekta- pijt, waarop de uiterst geile backing group „The Rocket- tes" hun back-vocal werk kon den leveren. De ster van de avond was natuurlijk the grea test of all „Rocky Rickett", door het klimmen der jaren enigszins corpulent, maar nog immer in vorm. Oude en nieu were Hits vertolkend kreeg hij de zaal plat met als hoogte punt het lied voor zijn oude moeder, die lijfelijk aanwezig was. „That's allright mama". Ontroerend. Ook probeerde het publiek of de benen nog altijd van elastiek zijn en voer de dansen uit op de theater- vloer. Uiteindelijk dwong de dolgeworden zaal de groep nog twee toegiften af. Tussen dit alles door werden dia's vertoond, aanvankelijk van sterk erotische aard, later ook van gemoedelijker karak ter zoals de huiselijke situatie van Rocky; toen deze weer ontaardden in botte sex, speel de men de muziek uit de film „Un homme et une femme". De hele show werd begeleid door fraai licht- wwerk. De meest irritante figuur was de eroto-homosexuele mana ger die er niet voor terugdeins de zelfs een toeschouwer voor zijn gore spelletjes te gebrui ken. Verder organiseerde hij vooral het publiek door het uitdelen van kleine geschen ken, zoals papieren mutsjes, foto's van de ster en theebuil tjes. Dat deze verziekte man tenslotte moest „sterven", was niet meer dan rechtvaardig. De zwoele, super-snelle aan kondiger had de ondankbare taak de tot groot enthousiasme gebrachte zaal naar huis te sturer.; niet nadat Rocky had aangekondigd zich te bekeren tot het één of ander geloof. Kortom een platte voorstelling van het Natural Theatre, dat zoals men kon verwachten een zo goeie parodie op de plan ken zette, dat het net zo goed echt had kunnen zijn. Paul van der Plank Dat ik uit Leiden vertrek is juist. Maar dat mijn opstap pen verband zou houden met het optreden van het linkse programcollege hier ter ste de, is per se een misvatting. Natuurlijk heb ik nogal eens kritiek gehad op het dagelijks bestuur in deze gemeente. Dat die kritiek mij tot de opstelling zou hebben geïn spireerd': ,,zij eruit of ik eruit" en dat ik nu wegga omdat de wethouders dat niet doen, is echter bezijden de waarheid. Ik wil dat nadrukkelijk verkla ren. De enige reden waarom ik mijn biezen pak, is dat ik wel eens op een andere stoel wil zitten. Bij dezelfde krant. Dat spreekt. Ik verhuis dan ook naar de in Den Haag geves tigde binnenland-redactie van dit dagblad. Die verandering betekent overigens niet dat het Leidse gemeentebestuur voortaan van goede raad ver stoken blijft. Integendeel. Mijn opvolger is de in het Leidse wereldje niet onbe kende Arjen Broekhuizen. Hij zal deze rubriek op zijn eigen eigenwijze wijze, continue ren. Wat ik zelf tot slot nog wil zeggen is van sentimentele aard. Het betreft de persoon lijke verhoudingen in het po litieke en stadhuis-coterietje in Leiden. Ik heb het altijd als uiterst GOEDE RAAD iS DUUR storend ervaren dat die per soonlijke verhoudingen in zo sterke mate worden bepaald door de verhoudingen waarin men in het zakelijke vlak tot elkaar staat. Met een klein beetje overdrijving kan wor den gesteld dat in Leiden een politieke vijand ook een per soonlijke vijand is. Ten grondslag aan die situa tie ligt een overmatige ver eenzelviging met de rol die men in het wereldje speelt. Kritiek op de vervulling van die rol wordt daardoor opge vat als totaal-kritiek op de hele persoon. Met als gevolg dat figuren die elkaar in de gemeenteraad of anderszins in het openbaar hard ho^ n door Willem Scheer aangevallen, daarna in het geheel geen boodschap meer aan elkander hebben. Met als gevolg verder, een humorloze sfeer waarin men ook met de eigen rol geen loopje mag nemen. Mijn laatste goede raad is hierin snel en drastisch ver andering te brengen. Wet houder Tesselaar is de eerst aangewezene om daaraan een bijdrage te leveren. Hij moet voor de samenkomsten op zijn kamer na afloop van raads- en commissievergade ringen expliciet ook repre sentanten van CDA en WD uitnodigen. Voorts dienen er zo snel mogelijk begrotings- gelden te worden vrijgemaakt voor de inrichting van een politiek café in het stadhuis. Burgemeester Vis en wethou der Van Aken moeten daarin om beurten de scepter zwaaien. Maar goed. Zelf zal ik van die faciliteiten dus geen gebruik meer kunnen maken. Tabeh.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3