Hoe diep zit het zaalhandbal in de put? Van der Kroft kon wedstrijd niet leiden Autocoureur Graham Hill stortte neer met privé-vliegtuig GEDEVALUEERDE TURNTITEL VOOR JOKE K0S Vijf speelsters weg bij volleybalteam NEDERLAND THANS OP HET C-NIVEAU VAN DE WERELD J 'Sfc - mm NKGB'WINST LEIDSE COURANT VOORBURG Hoe diep zit het Nederlandse zaal handbal op dit ogenblik in de put? Precies antwoor den op deze vraag kan waarschijnlijk nog niemand na de dramatisch verlopen interland tegen Spanje (12—15) maar uit de reacties van sommige bestuurders viel later wel op te maken dat de „zwarte dagen van héél vroeger" weer in aantocht waren. Als het Ver bond niet oppast tenminste. Immers, de nederlaag beteken- garde geen vuist meer van be lang kan maken? Jo Maas zin speelde er zelf, als eerste, op. „Wij zullen ons in de allereerste plaats moeten verzoenen met het niveau, waarop het Neder landse team momenteel thuis hoort. Pas wanneer dat gebeurd is, kan men proberen weer een stap vooruit te maken." De pil is echter wel bitter. Door het verlies tegenSpanje komt Ne derland in de C-categorie van het wereldhandbal terecht en dat is het laagste niveau. de eigenlijk veel meer dan het missen van een unieke kans op kwalificatie voor de B-groep van het wereldkampioenschap. Al lang bestaat er binnen het Verbond een fel meningsver schil over het beleid inzake de topsport. De zo tragisch om het leven gekomen bondscoach Henneberg bepleitte een op bouw van onderen af en selec teerde voornamelijk jongeren. Van zijn aanpak werd met in stemming van het Verbond voor honderd procent afgeweken door Jo Maas, de trainer van Sittardia, zes dagen geleden als interim-coach binnen te halen. Hij kreeg blanco volmacht alle maatregelen te nemen, die in het belang waren van het bevor deren van een zege op Spanje. Zijn eerste daad was het selecte ren van de oude garde, die hij ervaring en routine genoeg toe dacht voor deze klus. Maar zijn missie werd een mis lukking en het Verbond, dat Maas alleen als coach voor het duel tegen Spanje aanzocht, laadt nu de schijn op zich hele maal geen raad meer met de situatie te weten. Want wat is wijsheid? Terugvallen op de lijn-Henneberg, nu ook de oude Irreëel Interim-coach Maas beklaagde zich zaterdagavond in Voor burg over het optimisme, waar mee door het Verbond vooral tegen Spanje - was opgekeken. „Wij kunnen winnen", werd verteld. „Maar die verwachting is volkomen irreëel geweest. Dit Spanje was diverse klassen beter dan algemeen werd ver ondersteld." Ook Rob Jansen, de laatste wedstrijd tegen Denemarken als coach van Nederland meege reisd en in Voorburg als trainer- Maas' eerste assistent, beaamde het een en ander. „Ik heb Dene- De spanning was merkbaar onder de 2000 toeschouwers in de Vliegermolen. volkomen eerlijk zijn. Ik had verwacht dat Spanje een wild en temperamentvol spelletje zou spelen. Onze taktiek was volle dig daarop afgestemd. We zou den met een sterke verdediging en behoudend aanvalsspel onze tegenstander proberen te dwin gen tot het nemen van risico's. marken, het sterkste land uit onze poule, aan het werk gezien en ik moet nog zien of die ploeg Spanje kan kloppen." Ook voor het tactische concept van Nederland was het verras send sterke spel van de Span jaarden funest. Jo Maas: „Ik zal Maar ondanks de routine van een Kievit, Reynders. Schuur- kens en Bouwer pakten de za ken anders uit. Zeer verontrus tend was al het begin. Neder land schoot twaalf keer op het doel van Spanje en scoorde toen pas het eerste punt. Rob Jansen: „Dit was pure ner vositeit. Ik constateerde datzelf de in een andere situatie. We hebben alle spelers de kwalitei ten van de Spaanse doelman Acosta uitgelegd. Hij was goed in het stoppen van hoge ballen, maar laag over de grond maak te hij minder klaar. Wie schetst echter onze verbazing in die be ginperiode. Alle schoten werden hoog door de lucht op het doel afgevuurd. Nederland kwam daardoor binnen een kwartier met 1—5 achter te staan. De overrompelingstaktiek van Spanje was geslaagd, de eerste dreun had Nederland al te pak ken. Maar de oude glorie van het Nederlandse zaalhandbal vocht fel en knap terug en heel lang zaam gToeide de verwachting, dat een nederlaag toch geen vaststaand feit behoefde te zijn. Het collectief raakte almaar be ter ingespeeld. Maas bezag het inlopen van de achterstand, tot 9—9 later echter niet als een verdienste van Ne derland maar legde de „come back" uit als een gevolg van een tijdelijke inzinking van Spanje. „Er zat in het spel van Spanje Bert Bouwer bekroont een snelle uitval met een „vallend schot" en scoort. een verschil van jaren huiswerk. Dat moet voor iedereen toch duidelijk te zien zijn geweest." Wie het daarover nog niet eens was, raakte in laatste instantie absoluut overtuigd, toen Neder- sprong te forceren. Spanje her stelde zich toen en won met 12—15. Nederland had zes da gen lang een valse hoop gekoes terd. Jo Maas, de man hier ach ter: „Ik was er al direct bang voor, maar zó kon ik natuurlijk niet beginnen. Ik moest de "chijn ophouden, dat het kón." In weerwil van die benadering blijft de Nederlandse interim- coach absoluut achter zijn eer ste visie staan. „Elke andere Nederlandse ploeg had in het duel tegen Spanje onmogelijk een beter resultaat kunnen be reiken." HANS DE BRUYN Van onze sportredactie DEN HAAG Leo van der Kroft heeft gisteren zijn wedstrijd niet kunnen leiden. Op weg naar Den Bosch, waar voor hem het eerste-divisie- duel FC Den Bosch-Volendam op het Program ma stond, raakte hij samen met zijn vrouw betrokken bij een verkeersongeluk. Tijdens het wachten op stoplichten bij Gorkum botste een auto met zo'n vaart achterop, dat de wagen van Van der Kroft total loss raakte. De Haagse scheidsrechter en zijn vrouw hielden aan de klap nek- en hoofdpijnklachten over. „Het is omdat", verklaarde Van der Kroft gisteravond, „we de veiligheidsriemen goed om hadden. Anders was het letsel waarschijnlijk veel erger geweest". De arts, meteen na het ongeluk door politie gewaarschuwd, constateerde in ieder geval geen ernstige gevolgen en ging er ook mee accoord dat het echtpaar Van der Kroft de thuisreis aanvaardde per taxi. „We gaan nog wel een keer naar de dokter. Daarom wacht ik ook nog maar even af, wat er eventueel volgende week gaat gebeuren. Ik weet niet, of ik dan hersteld ben. Ik denk wel dat ik onder behandeling kom van dokter Kessel van de KNVB". Leo van der Kroft wil alle risico's vermijden. Daarom heeft hij er, volgens eigen zeggen, geen moment meer aan gedacht toch nog naar Den Bosch te reizen. „Dat was echt onmogelijk geworden", aldus de scheidsrechter die gisteravond nog steeds last had van nek- en hoofdpijn. Zijn afwezigheid in Den Bosch leverde overigens lichte paniek op. Na een telefonade, waarbij Van der Krofts wegblijven werd gemeld, moest in aller ijl naar een vervanger worden gezocht. Per radio, in het programma „Langs de lijn", werd gevraagd om een grensrechter. Een van de assistenten van Leo van der Kroft, Nijdam, nam de taak van scheidsrechter over. Alle moeilijkheden waren opgelost, toen zich na de radio-oproep grensrechter P. van Nunen uit Best meldde. (Van onze volleybalmedewerker) Den Haag Naast alle problemen, die er de laatste tijd rond het Nederlandse heren volley balteam lijn, kent ook de damesselectie rijn problemen. Bedankten voor de aanvang van dit seizoen al de dames van van Houten VCH omdat hun coach Ger Spijker de nationale ploeg niet langer leidde, thans hebben ook vijf dames van Chicopee/AEC het bijltje erbij neergegooid. De speelsters Fransje Murphy, Valentina v.d. Klift, Willemien Smulders, Hermien van Bree en Kat verklaarden zaterdag tijdens een in Amster dam gehouden bespreking dat zij het niet eens zijn met de aanpak van coach Johan van Doorn De damesselectie moet in januari aanstaaande kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spe len in Montreal spelen, zodat deze uittocht zeer ongelegen komt. Van Doorn heeft nog aangebo den zich tot na deze wedstrijden terug te trekken ten gunste van Ben Krysik, maar daar ging de technische commissie van de volleybalbond niet mee akkoord. De brokstukken van het verongelukte vliegtuig lagen tot ver in de omgeving van Londen verspreid. Een agent beschermt het bosterrein, waarop gisteren een onderzoek werd ingesteld. (Van onze correspondent) LONDEN Graham Hill (46), de Britse ex-we- reldkampioen formule I-wag^ns, kwam zater dagavond met vijf ande re personen om het leven toen zijn tweemotorig privé-vliegtuig dat hij zelf bestuurde, bij een noodlanding in dichte mist op enkele bomen botste en neerstortte op het golfterrein van Ar- kley, vier en een halve kilometer van het vlieg veld van Elstree, in het Engelse graafschap Hert fordshire. Een van de an dere slachtoffers was de talentrijke Tony Brise (23), dit jaar zevende op Zandvoort, die door Hill ontdekt was en „Groot- Brittannië's hoop voor de w w noemd W van een formu,e"race- Graham Hill als winnaar Van het vliegtuig bleven alleen kleine wrakstukken over, die na het ongeval her en der verspreid lagen. Het toestel was onmiddel lijk in brand gevlogen en smeul de lang na. Graham Hill woonde vlakbij het vliegveld van El stree. De dichte mist had zater dagavond het zicht op nauwe lijks negen meter gebracht. Graham Hill keerde met vijf leden van zijn nieuwe race team, onder wie de manager en enkele mecaniciens, terug uit Marseille. Tony Brise had in Zuid-Frankrijk Hills nieuwe ra cewagen getest, waarmee hij volgend jaar zou deelnemen aan de wereldkampioenschappen. Brise was gehuwd. Hill laat een vrouw en drie kinderen achter. Zijn tragische dood wordt alge meen betreurd. Geen sleutelaar Hill begon zijn loopbaan niet, zoals zovele coureurs, als een verwoed „sleutelaar". Zijn sportloopbaan had zelfs jaren niets met de circuits uitstaan de. Aanvankelijk kenden de En gelse sportliefhebbers Graham Hill alleen als de slagroeier van de sterke acht van de London Rowingclub. Tegenover hem zat toen Tony Armstong Jones, thans Lord Snowden, als stuurman. Hij maakte deel uit van de ploeg die in 1952 de hoofdprijs van Hen ley veroverde. Tweemaal kwam hij uit op de Europese roeikam- pioenschappen. Hij scheen in het geheel niet voorbestemd voor een belangrij ke rol in de autosport. Zijn rij bewijs haalde hij pas op 23-jari- ge leeftijd. Daarna was Graham Hill een van Engelands popu lairste en meest succesrijke ra cers. Hij nam deel aan 176 Grand Prix-wedstrijden, een re cord. Hill won zijn eerste we reldkampioenschap in 1962. Zijn tweede in 1968. Hij was de enige wereldkampioen die ook „Le Mans" en „Indionapolis" won. In de Amerikaanse Grote Prijs van 1969 reed Graham Hill zijn racewagen te pletter bij een snelheid van 240 kilometer per uur en brak beide benen. Men vreesde, dat hij nooit meer zou lopen, laat staan races, maar hij kwam de tegenslag te boven en zat in 1970 weer achter het stuur. Een jaar later was hij betrokken bij een nieuwe, maar ditmaal minder ernstige botsing. Graham Hill, geboren op 15 februari 1929, zei het racen vaarwel toen z'n re flexen trager werden. Hij deed het volgens eigen zeggen om in leven te blijven voor zijn vrouw en kinderen. Sinds afge lopen juli stond hij aan het hoofd van een eigen formulie I-team. Hij was in Engeland een graagge- ziene figuur, die vaak deelnam aan quiz-pro gramma's van de tv. Roger Simons ZUTPHEN - „De sfeer was eraf, nu de meisjes van PSV niet meededen. Maar als zij er wel waren geweest, had ik best met hen om de eerste plaats willen knokken. Dan was ik zeker niet kansloos geweest. Goed, in de wed strijd tegen Zuid-Afrika ben ik wel verslagen door Ans Smulders-Van Gerwen, maar dat zegt niet alles. Volgens mij is Ans niet zoveel beter, maar heeft ze wel meer naam". Joke Kos, de 19-jarige Bever- wijkse, moest na afloop van het Nederlands kampioen schap turnen in de Zutphense Hazehal tientallen keren een kordate zoenpartij ondergaan. Ze was blij met haar titel, dat zeker. Maar nog blijer zou ze zijn geweest wanneer zij een niet gedevalueerd kampioen schap met een plaats op de hoogste trede van het erescha votje zou hebben beëindigd. Hoewel dat aan de prestaties van Joke Kos zeker niets af doet, was er door het on aangekondigd ontbreken van de PSV-sterretjes Ans Smulders-Van Gerwen, Fran- ka van der Vorst, Margo Vele- ma, Jeanette van Ravestyn, van een „echt" kampioen schap geen sprake. De vier Eindhovense meisjes hadden in de halve finale ook al ver stek laten gaan en kwamen derhalve niet voor een plaats in de eindklasseringen in aan merking, maar zouden noch tans in Zutphen wel zij het buiten mededinging acte ren. Maar wie er kwamen, geen turnsters van PSV. De redenen van hun afwezigheid, variërende van tentamens tot blessures, maar de indruk be stond dat de min of meer offi ciële absentieredenen onder de ene noemer smoesjes konden worden gebracht. Nu kreeg het in ruime mate opgekomen publiek in het met topturnen toch al niet verwen de oosten een heel slap aftrek sel van wat van Olympische klasse moet zijn, voorgescho teld. Niet alleen kwalitatief, maar vooral ook kwantitatief kregen bezoekers niet het be ste wat de turnwereld in huis heeft. Want zes meisjes in de finale van een nationaal kam pioenschap is wel erg weinig, vooral wanneer wordt bedacht dat twee van die zes (Marijke Willems en Anneke Schny- ders-Blok) op dit moment nog erg ver van de top zijn verwij derd. Dat alles neemt niet weg dat Joke Kos met recht de natio nale turnkroon mag dragen. Op alle onderdelen, met uit zondering van een mislukte baloefening, werd ze met rui me voorsprong eerste. Tegen de met „slechts" 8.60 gehono reerde prestatie op de balk, stond een bijzonder regelmati ge serie op sprong, brug en vrije oefening: 9.35 9.35 9.30. Door het niet slagen op de balk, een onderdeel waarop ook de rest van de deelneem sters in grote moeilijkheden raakte, kwam de weg naar de eerste plaats op dat onderdeel vrij voor Joke Kos' Clubgeno te Ans Dekker, die 8.70 scoor- ZUTPHEN - Het Koninklijk Ne derlands gymnastlekverbond heeft de Westduitse trainer Erich Bindi aangetrokken. Bindl zal zich van vrijdag tot en met maandag op het nationale sportcentrum Papendal met Eva Bartha en Glnus Lage gaan bezighouden met de voorbereiding van de nationale damesselectie op de Olympi sche Spelen van Montreal. Jokè Kos miste de sfeer bij het turnkampioenschap, maar zij toonde zich later toch reuzebllj met de landstitel. de. Verrassend was het optre den van Peggy de Wolf van Pro Patria. Ondanks erg veel pech onder andere een mis greep aan de brug en twee maal een val van de even- wichtbalk reikte de Zoeter- meerse naar de derde plaats, voor de veelbelovende Ans van Velzen van Pancratius uit Amsterdam. Bij de jeugd ging de titel con form de verwachtingen naar de rijkelijk getalenteerde Pe tra van den Brink van Pro Patria uit Zoetermeer, die meer dan 7 punten voorbleef op nummer 2, Gerrie van Soe- ren van Excelsior Nijkerk. Voor het begin van de middag wedstrijden, die voortreffelijk werden georganiseerd door de 100-jarige Zutphense gymnas tiekvereniging Olympia, was er een weerzien met de voor malige trainer van de nationa le selectie, Gaius Ianu. Me- vruw Fentsaam, voorzitster van de sectie dameskeurtur- nen van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond, be dacht de tegenwoordig in West-Duitsland wonende Roe meen met een fraai cadeau. HARRY BRINK GOIRLE De tumploegen van de Nederlandse katholie ke gymnastiekbond (NKGB) hebben het afgelopen week einde in Goirle drie van de vier onderdelen van de wed strijd tegen België gewonnen. Nederland won bij de jongens, heren en dames. De uitslagen zijn: meisjes: 1. België 152,75, 2. Nederland 151,90 Individueel: 1. Sabine Croes (Bel) 35,05 pnt. jongens: 1. Nederland 192,15, 2. België 188,55 Individueel: 1. Peter van Brun- schot (Ned) 40,15 pnt. dames: 1. Nederland 156,00, 2. België 136,20 Individueel: 1. José Braat (Ned) 32,80 pnt, 2. Suzan Hie- merda (Ned) 32,20, 3. Marian Heeren (Ned) 32,00 heren: 1. Nederland 218,10, 2. België 206,25 Individueel: 1. Bert Jacobs (Ned) 47,85, 2. Jan Doorakkers (Ned) 45,90,3. Eric van Weijen- berg (Bel) 43,20.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16