Bewondering voor Albert Weijs, fikse beker voor Rien de Roon VULTINK BEKROONDE SUPREMATIE MET RECORD Valentijn snel op 500 meter Venix en Slot beste koppel Wouter Fok winnaar indoortennisstrijd IMPONERENDE EINDSPRINT JOS HERMENS FRIESLAND ZET KNSB ONDER DRUK Weinig publiek bij schaatsmarathon op Uithof Incident bij „Masters" ZIJDELINGS LEIDSE COURAN pagina ii TERNEUZEN Om kwart voor zes gistermid dag voltooide Hans Vultink zijn trilogie. Na de titels in het Anker-kader 47/1 en 47/2 trok hij in het Zuidlandtheater in Terneuzen ook het kampioenschap in het 71/2 naar zich toe. En passant verbeterde hij met 53.84 het Neder lands record algemeen gemiddelde, dat sinds 1971 met 46.68 eveneens op zijn naam stond. Voor de tweede keer in zijn toch al succesvolle loopbaan heeft Vultink alle kadertitels in een seizoen gewonnen. Zes jaar geleden presteerde hij dit eveneens. Dit jaar op zeer imponerende wijze. De Groenloër was donderdag in Terneu zen als torenhoog favoriet van start gegaan. Serieuze concurrenten als Jean Bessems en Christ van der Smissen ontbraken en dat maakte het voor hem allemaal gemakkelijker. Wat kon hem in feite gebeuren? Klasse Hans Vultink, sterker dan ooit, demonstreerde in Zeeuws Vlaanderen, waar voor het eerst een nationaal kampioenschap werd gehouden, zijn klasse. Op ondubbelzinnige wijze is in Terneu zen het verschil tussen hem en de rest aan de oppervlakte gekomen. Lang zal Vultink niet met zijn gedachten in Terneuzen blijven. Donderdag immers gaat hij al naar Walsum (bij Duisburg) op jacht naar de Europese titel in het anker kader 47/1. De rest van het deelnemersveld verbleekte bij Vul tink. Het feit, dat alleen Vultink, Velthuis en Vet boven de degradatiegrens van 18.00 bleven, zegt genoeg. Uitslagen: vijfde ronde: Dekker—Rijvers 300—189 (21 beurten), Sundquest—Buys 300—193 (15), Velthuis Vultink 208-300 (4), Van Deventer—Vet 272-300 (26), Zesde ronde: Rijvers—Sundquest 285300 (18), Dekke- r—Buys 209-300 (15), Van Deventer-Vultink 35—300 (2), Vet—Velthuis 300—127 (11), Zevende ronde: Rijver- s—Buys 156—300 (9), Dekker-Sundquest 200-300 (14), Velthuis—Van Deventer 300—87 (11), Vultink—Vet 300-40 (4). Eindstand: 1. Vultink (Groenlo) 14 punten- 53.84 (moyenne, N.R.), 2. Vet (Berkhout) 12-19.16, 3. Velthuis (Oldenzaal) 10-21.58, 4. Van Deventer (Den Haag) 8-17.71, 5. Sundquest (Papendrecht) 6-14.96, 6. Buys (Den Haag) 4-15.90, 7. Dekker (Castricum) 2-16.77, 8. Rijvers ('s-Gravenzande) 0-11.90. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Van de zijde van de Friese bond van ijsclubs is zaterdagmiddag een motie gezonden aan KNSB, waarin verzocht wordt om Sippie Tigchelaar mee te laten doen aan de regionale selectiewedstrijden en de Nederlandse kampioenschappen. Niettegenstaande de waarschuwende woorden van vice-voorzitter Henk van Laer van de KNSB: „Als op de jaarvergadering van 13 december in Utrecht het beleid in dezen van het bondsbestuur wordt afgekeurd, weet het bondsbestuur wat haar te doen staat", werd er tijdens de zaterdag gehouden jaarvergadering de nodige pressie uitgeoefend om de motie in te dienen. Ook voorzitter Wijnia ging (onwillig) door de knieën. Hij wilde de motie keren, omdat op korte termijn „iets" staat te gebeuren. „Moeten we nu als gewest een beleidsbeslissing van de bond aanvechten? Want daar ligt de verantwoordelijk heid. Waar de mogelijkheid bestaat om een gesprek op gang te brengen, willen we bijzijn. Ik zal zelf meehelpen te bemiddelen en ben er van overtuigd dat er binnen enkele dagen iets gaat gebeuren. Het meedoen aan gewestelijke wedstrijden, waarvoor we door de bond op de vingers werden getikt toen we Sippie lieten starten, is een minder groot probleem, dan meedoen aan het nationale kampioen schap", aldus Wijnia. Bij deze confrontatie met de Russin Sadsjikova (rechts) dolf Sheila Young nog het onderspit. In het totaalklassement was de Amerikaanse sterker. West Berlijn - De Amerikaanse schaatssprinter, Peter Muller, heeft met zijn optreden in West- Berlijn in het Russische kamp opschudding verwekt. De 21-ja- rige Amerikaanse student Mil- wakee, die verloofd is met de oud-wereldkampioene Leak Poulos en wiens grootouders uit Breslau afkomstig zijn, kwam op de laaglandbaan in West-Berlijn onder ideale weersomstandigheden tot ver bazingwekkende prestaties. Hij verraste in de sprintvier kamp het Russische trio, Koeli- kov, wereldkampioen Safronov en Moeratov, dat tijdens wed strijden op de "wonderhaan" van Alma Ata, voor enkele su pertijden had gezorgd. Bij de dames ging de zegepraal ook naar een Amerikaanse Sheila Young eerste met ruime voorsprong op de Russische Ljoebov Sadsjikova. Jos Valentijn kwam pas op de tweede dag tot zijn recht en vooral zijn zijn 39.22 seconden op de 500 meter, waarmee hij een tweede plaats bezette achter de Rus Koelikov (38,90), mag gezien worden. Op de 1000 me ter realiseerde Valentijn op de tweede dag een snellere tijd (1.21.69 tegen 1.20.58). Het lever de hem een zesde plaats op in het algemeen klassement, waar mee hij de beste Nederlander was. De internationale baan- wedstrijden in Deventer hebben een supprematie getoond van de Oostduitse schaatsploeg, die op alle afstanden zegevierde. ROTTERDAM - Martin Venix en Ger Slot hebben gisteren in het sportpaleis Ahoy het Neder lands kampioenschap koppel- koers gewonnen. Venix en Slot reden voor 2700 toeschouwers een bekeken koers en sloegen in de slotfase toe. Zij troefden de koppels van der L,eyDe Wilde en Huveneers/- Groótzwagers af. Het Nederlands-Westduitse kop pel René Pijnen-Günter Haritz heeft voor 4000 toeschouwers de „Nacht van Keulen" gewonnen. De combinatie vergaarde 196 punten. Wereldkampioen Gaby Minne- boo zegevierde gisteren in Frankfort in de grote landen- prijs voor de amateurstayers. Hans Steekers uit Noordwijker- hout heeft zaterdag te Veendam met ruim verschil een wielerrit gewonnen over 20 kilometer. Gerrit Scheffer, tweede in Veen- dam nam gisteren in Sleen re vanche. Hij versloeg in de eind sprint Hans Steekers. DEN HAAG De bewondering gold Albert Weijs, maar de fik se beker werd overhandigd aan Rien de Roon. Deze toonde zich zaterdagmiddag de snelste in de schaatsmarathon over het respectabele aantal van hon derd ronden op ijscentrum De Uithof. Weliswaar behoorde De Roon bij de "mannen van het eerste uur" die met een ont snapping kleur gaven aan het spectaculaire evenement, waar voor overigens slechts enige ticntallén toeschouwers de gang naar de tribunes hadden gemaakt, maar de al niet meer zo "prille" Ab Weijs vestigde veel nadrukkelijker de aan dacht op zich. Weijs toonde zich gedurende de gehele race, waarin ruim vijftig rijders aan de start waren geko men, een boeiende figuur. Hij reed zeer agressief, gleed enige keren weg van het peloton, maar werd steeds achterhaald. Toen evenwel de beslissende ontsnapping na een kwartier plaats greep met zeven rijders, De Roon, Giling, Jonkman, War denier en Rotteveel, Bloedjes en Bouwstra, was Albert Weijs daar niet bij. Ook toen enige rijders afvielen en Portengen, Pennings, Jeen van der Berg aansluiting hadden gekregen ontbrak Weijs. Maar een luttel aantal ronden voordat het peloton moest afha ken om een regelmatig beeld te krijgen van de finisch en de strijd om de ereplaatsen zette Albert Weijs ferm aan. Hij ver liet de "grauwe rijen" en bouw de elke omgang een grotere marge op, waarbij hij de kop groep steeds meer in de rug ging kijken. Albert Weijs slaag de. Hij bracht de aansluiting tot stand, maar deze inspanning had zo veel van hem gevergd dat hij in het gevecht om de topklasseringen geen rol meer speelde. Hij werd van het uit acht man bestaande groepje rij ders laatste. Het betekende het enerverende slot van een evenement dat meer publiek verdiende dan het schamele aantal dat zich zo nu en dan zelfs kon koesteren in een prettig zonnetje. rijders fungeren, maar zodra de speaker een premie (steevast het luttele bedrag van vijf gulden) I aankondigde spoedde Lieb- I rechts zich naar voren om zich te mengen in het sprintgeweld om de geldprijs. Vervolgens liet hij zich dan weer afzakken om rustig zijn rondjes mee draaiert. Eenzaam Arend Klos is onderuit gegaan op nota bene het rechte stuk voor de hoofdtribune. Zijn race is ten einde. Het marathonschaatsen heelt geneutraliseerde ronden aan het het Haagse publiek niet zo in grote karwei begon. Opvallende zijn ban gekregen als dat met figuur in de rangen van de de rijders het geval is geworden, "mannen van het grote werk" Bijna zestig rijders zorgden was Rudi Liebrechts. De Vlaar- voor een fors veld dat na twee dinger, die het schaatsen be schouwt als een plezierige af wisseling van het fietsen, lijkt zich in het lange schaatsgebeu- ren wat meer thuis te voelen. Weliswaar bleef hij rondenlang als sluitstuk van het lange lint Inmiddels had zich de kopgroep gevormd, waaruit de winnaar zou moeten komen. Alleen Al- bert Weijs streed zijn eenzame strijd om aansluiting, maar in de voorste rangen maakte men zich al op om de messen te scherpen Dat moment maakte Arend Klos niet meer mee. Na een vijftiental minuten ging de Zoe- termeerder voor de hoofdtribu ne onderuit waarbij hij onzacht in aanraking kwam met de om heining. De onfortuinlijke Klos moest met een wond in het been worden afgevoerd. Het tempo dat de kopgroep on derhield mocht er trouwens zijn. Vrijwel niet eenmaal werd een rondje onder de veertig secon den afgelegd, waaruit blijkt dat de marathonners er wel de nodi ge vaart inhielden. Op het mo ment dat de kopgroep letterlijk en figuurlijk vrij baan kregen voor het gevecht om de residen tiecup waren nog 47 rijders in de strijd, zodat bleek dat het aantal uitvallers gering was ge bleven. Van de acht rijders, De Roon, Portengen, Pennings, Giling, Van der Berg, Jonkman, Warde nier en Weijs, die elkaar de eindsprint betwistten roonde Rien de Roon zich de snelste; hij stak Henk Portengen en Marcel Pennings juist voorbij. Zijn tijd over de honderd ronden was een uur drie minuten en 51,9 seconden. 's Morgens had zich de strijd om de residentiecup voor junioren afgespeeld. Bij de jongens ves tigde de Fries Hilbert van der Duim de aandacht op zich door 41,9 en 2.10.3 te rijden op res pectievelijk de 500 en 1500 me ter. Bij de meisjes onderscheid- Rien de Roon passeert de finish. Zijn eindschot was het scherpste van de kopgroep van acht man. den Ina Steenburg en Pietie Postma zich. Ina Steenbrugge werd eerste met 46,8 en 2.26.0 en-haar concurrente reed 47,2 en 2.26,2 op 500 enl500 meter. FRANK WERKMAN Van onze sportredactie AMSTERDAM - Louk Sanders heeft gisteren in de Gold Star hal in Amsterdam zijn kansen op de zesde toernooizege in het indoortenniscircuit niet kunnen verdedigen. De nationale kam pioen moest zich voor de halve finales tegen René Heffels te rug trekken wegens een schou derblessure. Gisteren is hij on derzocht bij dokter Hans Kriek, die vandaag foto's zal laten ma ken. Sanders verwacht zelf met enige rust over een week weer te kunnen spelen. Morgenavond vindt er een ge sprek plaats tussen alle betrok kenen aan de wedstrijdenreeks om de Gustaafbeker. Onder meer zal worden gesproken over de gedachte Sanders in uitduels te laten fungeren als aanvoerder. In het toernooi in Amsterdam zegevierde Wouter Fok over Re né Heffels. De Amsterdammer greep weliswaar de eerste set (7—5), maar kon na een voor sprong van 4—2 in de tweede reeks niet voorkomen dat Fok toch met 6—4, 6—4 zegevierde. Bij de dames won Elly Vessies in de eindstrijd van Nora Laute- slager: 6—2, 4—6, 6—2. Ken Rosewall won gisteren een proftoernooi in Tokio door John Newcombe te verslaan: 7—5, 4—6, 6—1. Chris Evert won bij de dames met 6—2, 6—4 van Fran^oise Durr. Tom Gorman was de sterkste in New Delhi. Hij won in de finale met 4—6, 6—4, 6—4 van Vijay Amritray. Belangrijkste uitslagen Amsterdam Heren, achtste finales: Kwartfinales: Heffels-Goter 64. 3-6.6-4. Halve finales: HeffelsSanders (Sanders trekt zich terug). Fok— Hemmes 6—1, 6—4 Finale: Fok—Heffels 5-7. 64. 6-4. Dames: Finale: Vessies—Lauteslager 6_2, 4-6. 6-2 Theo Gorter ziet af van trip naar Zuid*Afrika (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Theo Gorter heeft afgezien van zijn pogingen alsnog naar het Zuidafrikaanse tennis- circuit af te reizen. De Am sterdammer heeft inmid dels van de tennisbond be richt gekregen dat hij hal verwege december opnieuw een conditietest zal moeten afleggen en dat aan de hand daarvan zal worden bepaald of hij een volgende fase van een eerder opge steld uitzendingsschema (Zweden) mag meemaken. STOCKHOLM - Tijdens het Masterstoernooi in Stockholm is het gisteren tot een fors inci dent gekomen. Bij dit toernooi, waarin een officieuze wereldti tel op het spel staat, stapte Arthur Ashe woedend van de baan, nadat tegenstander Ilie Nastase zich weer eens had misdragen. Na langdurig be raad werd gisteravond besloten beide spelers geen punt toe te kennen voor deze strijd. Ashe heeft gezegd protest aan te te kenen bij de ILTF. In de eerste ronde van het in poules af te werken toernooi boekten Vilas, Orantes en Borg hun eerste winst. Vilas versloeg met 6-3, 6-4 Solomon, Orantes was met 6-4. 7-5 te sterk voor Panatta en Borg versloeg met 6-3, 6-3 Ramirex. Op het mo ment dat de partij Ashe-Nastase werd afgebroken was de stand 4-1 in de derde set voor de Amerikaan. GATESHEAD Jos Hermens is zaterdag tijdens een interna tionale veldloop in Gateshead als tweede geëindigd achter de Europese kampioen op de 5000 meter, de Engelsman Brendan Foster. De wereldrecordhouder op de 10 Engelse mijl, 20 kilometer en de uurloop, kwam gelijktijdig met Foster over de eindstreep. Voor beide lopers werd voor de 7200 meter een tijd van 22 minu ten en 41 seconden afgedrukt. Jos Hermens imponeerde de duizenden toeschouwers met een geweldige eindpsrint. Fos ter, bekend om zijn kwaliteiten als stayer, slaagde er maar net in de aanval van de Nederlan der op te vangen. Uitslag: 1. Brendan Foster (Eng) 7200 m in 22 minuten en 41 seconden; 2. Jos Hermens (Ned) z.t.; 3. Tony Simmons (Eng) 22.49; 4. Dave Black (Eng) 23.00; 5. Bernie Ford (Eng) 23.15. Haico Scharn (Ciko '66) heeft gisteren in Tilburg voor de der de achtereenvolgende en vijfde maal in totaal de warandeloop gewonnen. Hij liep de tien kilo meter in 30 minuten en 52,9 seconden. Bij de dames, die 2700 meter moesten afleggen, was de eerste plaats voor Joke van Gerwen (De Spartaan) in 8 minuten en 26,2 seconden. Uitslagen: HEREN: 1. Haico Scharn (Ciko •66) 30.52.9, 2. Roelof Veld (Da- ventria) 30.56.1, 3. Theo Geutjes (Dit) 31.00.7, 4. Walter van Ren- terghem (Bel) 31.05.9, 5. Bram Wassenaar (Ciko '66) 31.07.0, 10. John v.d. Wansem (Sparta) 31.52.0. DAMES: 1. Joke van Gerwen (De Spartaan) 2700 m in 8.26.2, 2. Bernadette van Rooy (Bel) 8.39.1, 3. Elly Bouw (GAC) 8.50.7, 4. Christien Schellevis (Ciko '66) 8.57.0, 5. Carla Beur- kens (AVT) 9 02.0, 6. Riet Kruis wijk (AV '40) 9.07.0. Afspreken Voetbalprofs leven voor een gedeelte ook van premies, de meeste alt hans. Vandaar dat het niet zo vreemd was, on danks het blamerende spel, dat Oranje na de kwalificatie voor de kwartfinales van het Eu ropees landenkampioen- schap bij de kassier van de KNVB aanklopte om te informeren of er geen extraatje over kon schie ten. Dat kon niet heeft het bestuur van de KNVB beslist. Er zijn tevoren geen afspraken gemaakt en de bond voelt er niets voor dan toch extra te betalen. Van het toernooi om het wereldkampioenschap hebben beide partijen dus niets geleerd. Ook toen ontstonden moei lijkheden omdat er geen waterdichte afspraken waren gemaakt. De spe lers moesten weten dat de kassier op zijn centen zit omdat er niet al te veel is. Ver tevoren had den zij hun verlangens t.a.v. de Europese strijd kenbaar kunnen maken. Het zou, beter nog, door de vakbond gedaan kun nen zijn. Van de zijde van de KNVB had er op gewezen kunnen worden dat er absoluut geen ex traatje aan vast zou zit ten. Dan waren er mis schien ontevredenen ge weest. Nu kan de KNVB er donder op zeggen dat de spelers voor de kwartfinale eisen zullen stellen. Troeven Het wordt dringen voor het organiseren van de halve finales en de eind strijd van het Europees landenkampioenschap voetbal. België, Duits land en Joego Slavië hadden zich reeds aan gemeld. Engeland trou wens ook maar dat werd uitgeschakeld. Bij die drie heeft zich nu ook Nederland gevoegd. Het lijkt dat Nederland ster ke troeven in handen heeft. Oranje werd twee de in het laatste wereld kampioenschap en het zou weinig billijk zijn als Duitsland wederom werd uitverkoren. België en Joego Slavië mogen op dit punt minder aan spraken maken. Voorts kan Nederland twee ac commodaties aanbieden stadion Feyenoord en Olympisch stadion die aan de eisen vol doen. Ook de hotelac commodatie is bij in- schakelng van gemeen ten in de omgeving, af doende. Attent blijven en argumenten naar vo ren brengen, blijft gebo den zodra vaststaat dat Nederland de halve fina les heeft bereikt. Het is een te aantrekkelijk evenement om er niet alles aan te doen het binnen de grenzen te krijgen. Kansloos Voor de tweede keer is een verzoek van Wim Ruska om weer lid te kunnen worden van de Nederlandse Budo Bond afgewezen. Ruska had het plan opgevat inten sief in training te gaan om zich te kwalificeren voor de Spelen in Mont real. Hij was van me ning daar zeker een me daille, wellicht een gou den, te kunnen behalen. Een te loven streven. Maar Ruska heeft he laas twee dingen tegen: hij „ligt" niet goed bij de bond waar hij al enige onehigheid mee heeft gehad hij werd tot eind juli 1976 geschorst en hij is bondscoach geweest en de reglemen ten van het IOC laten niet toe dat hij weer als amateur gaat uitkomen. De NBB heeft besloten de schorsing te handha ven en eind juli 1976 zijn de spelen al aan de gang. Het is de vraag of het voor Ruska dan nog zin heeft lid van de bond te worden omdat het hem niet zozeer om het lidmaatschap ging dan wel om de eventuele uit zending.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11