NOORDIERSE PARTIJEN IN NEDERLAND AAN ÉÉN TAFEL Ceidóe Sowo/nt \i Half miljoen ouderen in bezit van „Pas 99 Amerika „niet onverschillig over inmenging in Angola Militaire rebellie in Portugal voorbij m GESPREK GAAT (OFFICIEEL) OVER WONINGBOUW BERGEN (ANP) Vertegenwoordigers van enke le Noordierse organisaties zijn dezer dagen in de Noordhollandse plaats Bergen bijeen om daar (officieel althans) te praten over gezamenlijke projecten in de woningbouw in Noord-Ierland ten behoeve van ex-gevangenen en veroordeelden. Deze ontmoeting is tot stand gekomen in samen werking met de Nederlandse raad van kerken, nadat de Noordierse para-militaire leiders belang stelling hadden getoond voor gezamenlijke pro jecten. Sinds donderdag zijn in Bergen afgevaardigden van de provisionele IRA en van de protestante organisaties UDA en UVF. Zij logeren in het vormingscentrum De Haaf in Bergen. Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Nederlandse raad van kerken bevestigde gisteravond, dat het contact tussen de verschillende Nc^rdierse partijen met hulp van deze raad tot stand is gekomen. Volgens een van de Nederlandse gastheren, de 36-jarige dominicaner-pater André Lascaris, ko men al sinds 1973 met enige regelmaat Noordierse groeperingen in het vormingscentrum bijeen, en wel op aandringen van de Nederlandse en Ierse raad van kerken. Officieel worden de bijeenkom sten niet om politieke doeleinden belegd, maar uitsluitend om de Noordierse groeperingen te leren hoe werknemerscoöperaties en woningbouwcöope- raties kunnen worden opgericht, die ondermeer hulp kunnen bieden in de ook in Noord-Ierland heersende woningnood. Ook besturen van wijkcen tra in Belfast zijn vertegenwoordigd om in Neder land te praten over diverse sociale problemen, zoals werkloosheid en huisvesting. Pater Lascaris ontkende, dat de besprekingen een dekmantel zouden zijn voor pogingen de katholieke en protes tante aartsvijanden op neutraal terrein met elkaar in contact te brengen. Wel liet hij zich ontvallend- Wat er in de wandelgangen gebeurt, weet ik niet." Van vredesonderhandelingen zou volgens hem ook geen sprake kunnen zijn, omdat de betrokken organisaties niet met officiële afvaardigingen aan wezig zijn. De Noordieren komen in Nederland bij elkaar, omdat dergelijke contacten in hun eigen land gewoon niet mogelijk zijn. Gisteren hebben zij in Den Helder een renovatie-project van oude huizen bezichtigd. Het commando van het UVF in Belfast heeft gisteren haar leden in Nederland bevolen meteen naar huis te komen, middels een telegram dat luidde: „Trek u terug van besprekingen. Geen persverklaringen. Kom zo snel mogelijk naar huis." Aanleiding hiervoor zou zijn, dat in de wandelgangen gesproken is over „andere" zaken, zoals pogingen de spanningen in Noord-Ierland te verminderen. D'66: Deelname aan verkiezingen '77 open houden (Van onze parlementaire redac tie) LEIDEN - Fractievoorzitter Jan Terlouw van D'66 heeft vanmorgen in Leiden het con gres van zijn partij aanbevolen de mogelijkheden open te hou den om mee te doen aan de verkiezingen van 1977. Een de finitieve beslissing hierover zal in september 1976 door het D'66-congres genomen moeten worden. Terlouw is bereid met een "her-s boren" D'66 mee te doen onder de strikte voorwaarden, dat geen regeerakkoorden met an dere progressieve partijen wor den afgesloten, dat regeren met de PvdA niet wordt geschuwd als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, dat niet wordt deelgenomen aan een regering met de WD, en dat de partij bij een eventuele oppositierol volstrekt onafhankelijk zal blij ven. Volgens de heer Terlouw hoeft D'66 nog niet terug te komen van de bevriezing van partij-activiteiten. "Pas als D'66 iets wezenlijks te bieden heeft dat andere partijen niet hebben, als een redelijk aantal kiezers daar behoefte aan heeft en als er een redelijke kans is dat dat goed over het voetlicht komt, pas dan is D'66 gerechtigd zich als partij aan de kiezers te pre senteren." Raadsleden willen boycot Amro-bank UTRECHT (ANP) - Vijf ge meenteraadsleden in Utrecht van PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN, hebben b. en w. gevraagd mee te doen aan de boycot, die de assemblee van de wereld raad van kerken in Nairobi (Kenia) heeft afgekondigd tegen zes banken die leningen ver strekken aan Zuid-Afrika. Daarbij is ook de Nederlandse Amro-bank. De raadsleden vragen of de ge meente één of meer rekeningen heeft bij de Amro-bank of er kredieten heeft uitstaan. Als dat het geval is, willen ze dat de gemeente in het kader van de internationale solidariteit deze rekeningen en kredieten opheft en verder ook geen bankhande- lingen laat verrichten via de Amro-bank. De vijf raadsleden geven er de voorkeur aan dat de gemeente geldleningen voor taan laat lopen via de post-, cheque- en girodienst. CALLEY De voormalige Amerikaanse luitenant William Calley die in 1971 schuldig werd bevonden aan de massamoord van My Lai in Vietnam, is in beroep gegaan bij het Ameri kaanse hooggerechtshof. Calley werd aanvankelijk door een krijgsraad tot levenslang veroordeeld. Dit vonnis werd la ter gewijzigd in tien jaar gevan genisstraf. Toen hij vorig jaar een derde van zijn straftijd had uitgezeten - in feite kwam die straf neer op huisarrest - werd hij tegen borgtocht vrijgelaten. Als zijn beroep wordt aanvaard, zal de schuldigverklaring uit zijn conduite-staat geschrapt worden. Deze foto is gemaakt in de Amerikaanse plaats Charleston (South Carolina) waar volgens een nieuwe politieverordening geen paardevijgen meer op straat terecht mogen komen. Paarden moeten dan ook een soort luier dragen, waarin de uitwerpselen worden opgevangen. Het luier-idee is afkomstig van wethouder Young, die vindt dat de straten in het oude stadsdeel van Charleston schoon moeten zijn. Maar directeur David Fuller van de rijtuigmaatschappij in Charleston zegt: „Het is zeer beledigend voor ons als koetsiers, en ik weet zeker dat als paarden zich beledigd kunnen voelen, zij het nu zijn. Het is rondweg beschamend voor de dieren". WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten „niet onver schillig kunnen blijven" ten op zichte van de Russische inmen ging in Angola. Hij voegde er echter aan toe, dat Amerika „geen plannen heeft om zelf tussenbeide te komen". Regering weer aan het werk LISSABON (Reuter/AFP) In Portugal hebben gisteravond de laatste linkse militairen die deelnamen aan de rebellie zich overgegeven. De Portugese ministerraad is weer bijeen geweest en zal, nu de opstand voorbij is, de regering weer ter hand nemen. De ministerraad had vorige week zijn werkzaamheden opgeschort, omdat hij regeren zonder volledige steun van de militairen ondoenlijk achtte. De parachutisten van de opleidingsbasis Tancos, de laatste verzets- haard van de rebellie van linkse militairen, gaven zich gisteravond over. Na 36 uur onderhandelen legden zij de wapens neer en kwamen naar buiten, sommigen in tranen. De gewone soldaten van het regiment zouden de verzekering hebben gekregen, dat zij niet voor de rebellie gestraft worden. Het aantal officieren en onderofficieren dat wegens de opstand is ingesloten bedraagt 77. De regering heeft gisteren de voornaamste Portugese dagbladen gezuiverd van actieve communisten en extreem-linksen onder de werknemers. De bladen mogen pas weer verschijnen als nieuwe mensen aangenomen zijn die wel de goedkeuring van de regering kunnen wegdragen. De Spaanse grenspolitie heeft 60 kisten wapens en munitie uit Rusland, Tsjechoslowakije en Oostenrijk onderschept die men Portugal wilde binnensmokkelen. Een foto uit gelukki ger dagen: Fiat-presi dent Gianni Agnelli (links) staat in het stad huis voor zijn dochter Margherita die in sep tember trouwde met Alain Elkann. De moe der van Elkann, Carla Barba Navaretti (derde van rechts) die Ameri kaanse is, werd woens dag in Turijn ontvoerd. Zij was de 52ste per soon die dit jaar in Ita lië op die manier ver dween. LERARENSTAKING - Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) heeft het hoofd bestuur gemachtigd alle leraren van het voorgezet onderwijs op te roepen tot staking als de rijksoverheid de arbeidsvoor waarden van de leraren en de kwaliteit van het onderwijs aan tast. Op 9 december zal een landelijke demonstratieve bij eenkomst worden gehouden. Volgens Kissinger heeft er over Angola een voorlopige gedach- tenwisseling plaatsgevonden met de Sovjet-Unie, „maar er is nog geen afdoende antwoord uit Moskou binnen". Een woordvoerder van de be vrijdingsbeweging Swapo in Na mibië (Zuidwest-Afrika) heeft in Londen verklaard, dat er 12.000 In Belgfè telefoneren met kaartjes BRUSSEL (ANP) - Het hoofd bestuur van de Belgische PTT is van plan binnen enkele jaren magnetische kaarten te gaan in voeren voor het telefoneren vanuit openbare telefooncellen. Die kaarten zullen, evenals tramkaarten, op verschillende plaatsen (sigarenwinkels enz.) verkocht gaan worden. De tele foons in de cellen zullen worden omgebouwd, zodat er alleen nog maar via de magnetische kaar ten gebruik van gemaakt kan worden. Een gebruiker van een openbare telefoon koopt in de toekomst een kaart, waarop magnetische tekens zijn aange bracht. Bij elk gesprek dat ge voerd wordt, zal de telefoon een aantal tekens „uitwissen", net zo lang tot de kaart „op" is. De achtergrond van de omscha keling op magnetische kaarten is dat de Belgische PTT jaar lijks duizenden guldens kwij traakt als gevolg van vandalis- blanken betrokken zijn bij de strijd in Angola. De meerder heid bestaat uit Zuidafnkaanse militairen, maar er zijn- ook Britse, Franse en Amerikaanse huurlingen. De Zuidafrikaanse minister van Defensie, Pieter Botha, heeft bevestigd dat er Zuidafrikaanse troepen in An gola zijn. Volgens hem vechten ze niet mee, maar bewaken ze Zuidafrikaanse belangen in An- President Nyerere van Tanzania zei gisteren in Brussel, dat Zuid- Afrika, door zich in Angola in de strijd te mengen en de wes terse landen op te roepen het communisme daar te bestrijden, de grote mogendheden aanlei ding geeft zich te mengen in het conflict in Angola. Hij zei te hopen, dat de vólksbeweging MPLA voldoende steun van de Sovjet-Unie zal krijgen om Zuid-Afrika te weerstaan. Oost-Timor onafhankelijk DILI (Reuter) - Op Oost-Timor heeft de linkse bevrijdingsbewe ging Fretilin deze Portugese ko lonie vannacht onafhankelijk verklaard. Op het plein in de hoofdstad Dili werd de Portuge se vlag neergehaald en vervan gen door de vlag van „de volks- democratische republiek Oost- Timor". De eenzijdige onafhan kelijkheidsviering viel samen met de vrees voor een Indonesi sche invasie op grote schaal. Isolement ALS HET AAN NW-VOORZITTER KOK LIGT, gaan straks in het overleg met werkgevers en regering alleen nog de in een zware federatie samenwerkende twee grote vakcentrales een rol van betekenis spelen. Hij constateert dat na 18 december, als NW en NKV hun handtekening onder de federatieovereenkomst hebben gezet, het CNV- de christerlijke vakcentrale die niet voelt voor de federatie met fusie als uiteindelijke doel-in een isolementspositie komt te verkeren. Vooral omdat, zoals de heer Kok vreest, de tegenstellingen het risiko lopen nog scherper te worden. Of hij daarom erg rouwig is, lijkt ons een tweede; het maakt de gelegen heid om het CNV als spelbreker verdacht te maken alleen maar groter. Maar helemaal in een isolementspositie ziet de NW-voorzitter graag de niet bij een grote vakcentrale aangesloten bonden-catego rale en andere -gedrongen. Zij mogen z.i. niet deelnemen aan het centraal overleg tussen werkgevers en werknemers en mogen in organen zoals de S.E.R. ook alleen op het armenbankje zitten. ARGUMENTEN DAARVOOR? De Heer Kok voert aan dat de Raad van Overleg, welke deze bonden voor hoger en mediaal personeel overkoepelt, geen enkele bevoegdheid heeft, om zich aan de door de Raad genomen besluiten te binden en omdat er geen gemeenschappelijke sociaal-politieke visie is. De Raad weet nu precies, wat NW en NKV als voorwaarden eisen, waarbij natuur lijk aangenomen mag worden dat de genoemde sociaal-politieke visie niet gemeenschappelijk met die van genoemde vakcentrales behoeft te zijn. Dat de raad zich intern sterker gaat maken is te meer gewenst omdat-uit recente cijfers van minister Boersma-blijkt, dat tegenover de 1,3 miljoen werknemers die straks de federatie rijk is er 680.000 staan die niet onder haar dak komen (240.000 van het CNV en 441.000 bij overige organisaties aangeslotenen). IN DIT VERBAND kan geen rekening worden gehouden met de zeer grote groep werknemers die niet georganiseerd zijn; die hebben zichzelf buiten spel geplaatst en als zij met de een of andere vakbond solidair willen zijn, moeten ze dit maar door hun lidmaat schap laten blijken. Wel terzake is dat de fedratie NW-NKV niet mag pretenderen dat zij de enige gesprekspartner is die meetelt: noch in het rechtstreeks overleg met werkgevers noch in het trioberaad met de regering. Of telt vogens de heer Kok hier, als uitzondering op de demoralische spelregels, een minderheid helemaal met mee? ADVERTENTIE Als u65+bent, wordt n museumbezoek nog aantrekkelijker. Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50.Wilt u meer informatie? Vraag 't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. z- ty Etsen van Rembrandt ontdekt DORDRECHT (ANP) - Sinds 1886 hebben in de archiefkamer van het Dordtse tekengenoot schap Victura 22 etsen van Rembrandt gelegen zonder dat iemand er acht op heeft gesla gen Directeur De Groot van het schilderijenmuseum in Dord recht vond de etsen, waarvan de echtheid door het Rijksprenten kabinet bevestigd werd. Ver schillende etsen zijn van de zo genaamde „eerste staat" zodat men mag aannemen dat Rem brandt die zelf heeft gedrukt. De etsen zullen op een jubileum tentoonstelling van Victura wor den geëxposeerd. De laatste contro le. In New York bekeek de 6-jari- ge Diana gisteren de kerstmannen voordat die voor hun jaarlijkse taak de stad in trokken. Wil de echte kerstman achter zijn baard vandaan komen? IJsland denkt aan uittreden uit NAVO REYKJAVIK (AP) De IJs- landse regering zal in verband met het visserijconflict haar lidmaatschap van de NAVO op nieuw in overweging nemen en daarbij rekening houden met de mogelijkheid van uittreding uit het bondgenootschap, zo heeft de IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Einar Au- gustsson, gisteren verklaard. De minister maakte de opmer king in een uiteenzetting over de mogelijke gevolgen van de inter ventie van de Britse marine in het visserijgeschil tussen IJs land en Engeland. Augustsson zei verder dat IJs land in verband met de, wat hij noemde, .„Britse gewapende agressie" wellicht een beroep zal doen op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Ook zou de IJslandse regering over wegen haar ambassadeur uit Londen terug te roepen en de diplomatieke banden met Enge land te verbreken. IJsland en België hebben een overeenkomst gesloten, volgens welke Belgische treilers in be paalde gebieden mogen vissen binnen de nieuwe IJslandse 200- mijls-grens. De jaarlijkse vangst moet beperkt blijven tot 6500 ton vis. NICOTINE - De bestellingen voor bepaalde soort merken ni cotine- en teerarme sigarretten zijn sedert de publikatie van de onderzoekresultaten van onge veer een week geleden met on geveer de helft toegenomen. Dit is de ervaring van een van de grootste groothandelaren in ta bak en tabakprodukten. DEN HAAG (ANP) Ongeveer de helft van wie er voor in aanmerking komt heeft thans een pas 65, het nationale document voor ouderen, dat maandag 1 december geldig wordt. Het zijn daarmee rond een half mil joen Nederlanders, die met pas 65 gemakke- lijer deel kunnen nemen aan allerlei sociaal- culturele en recreatieve voorzieningen en ac tiviteiten. Ook wordt korting gegeven op de tarieven voor plaatselijk en streekvervoer. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft deze cijfers ver strekt. Hetzijn schattingen op grond van peilingen, die bij een aantal gemeenten zijn verricht. Het ministerie twijfelt er niet aan, Bij het ministerie is een Centraal Bureau Pas 65 gevormd. Het gaat werken aan de uitbouw van de algemene faciliteiten en ook de voor lichting over de pas verzorgen. Daartoe komt er een officieel periodiek bulletin. Dit ge schrift wordt opgezet en uitgegeven samen met de Nederlandse Federatie voor Bejaar denbeleid. Niet alleen nieuwtjes komen er in, ook achtergrondinformatie en onder meer een klachtenrubriek. De houders van pas 65 staan bij het centraal bureau evenwel niet geregi streerd. Het bulletin wordt daarom verspreid via de gemeenten, bejaardenorganisaties, bi bliotheken en de VVVS. Postkantoren én banken, maar ook andere instellingen, hebben de pas 65 geaccepteerd als legitimatie, behalve voor die zaken waar voor een giropas, betaalpas of eurocheque- kaart is vereist. Binnenkort valt te verwach ten, dat er een gunstig voorstel komt voor bezitters van zo'n pas voor bezoek aan theater en concertzaal. Openbaar Kunstbezit geeft reductie op de abonnementsprijs voor het jaaralbum en wat daar bij hoort. Sinds de eerste pas 65 is uitgereikt zijn ook andere regelingen uitgewerkt, zoals die voor het plaatselijk en streekvervoer. Met ingang wordt overal korting gegeven In doorsnee komt het er op neer, dat de houders van pas 65 overal voor half geld met tram, bus of metro kunnen reizen. De poging om in het pasje ook reductie op te nemen op het reizen per spoor is mislukt. De oorzaak hiervan is dat de NS-kaart waar op bejaarden-echtparen voor half geld en soms voor niets reizen, per jaar 75 gulden kost. „Dat geld moet uit de lengte of uit de breedte komen en de prijsvan de pas 65 moest binnen redelijke grenzen blijven", aldus het ministerie. Problemen zijn er ook al gerezen. Zo wil men de leeftijdsgrens om een pas te kunnen krij gen wat lager gesteld zien, speciaal voor een jongere man of vrouw die met een 65-plusser is getrouwd. Die grens ligt nu bij 60 jaar. Ook willen gehandicapten en mensen die arbeids ongeschikt zijn in het pas 65-systeem worden opgenomen. „Dat kan allemaal niet, want dan wordt het een financiële zaak. Pas 65 is een zaak, die uit een andere gedachtengang is voortgeko men: de wetenschap dat vooral de bejaarden een sociaal-culturele achterstand hebben. De pas is echt niet bedoeld als een soort aanvul ling op een laag, misschien wel te laag inko men", aldus de „vader van deze pas", mr, P. J. Blommestijn van CRM. ADVERTENTIE Dit is de mens Dit is haar leven Marie Gabriel Zuster Marie Gabriel begon als onderwijzere op de lagere school, al snel volgde toen de Mulo. Na een opleiding in Engeland ging zij naar Zambia om daar een middelbare school op te richten en te leiden Na 10 vruchtbare jaren in Zambia ging ze weer studeren, in Zwitserland Nu werkt zuster Gabriel in Hyderabad in India aan het Vormingscentrum voor Indiase religieuzen waar de Indiase zusters geholpen en bevestigd worden in hun streven naar een religieus leven pis christin in hun eigen cultuur en leefpatroon Kijk vanavond naar haar film om half acht op KRO-tv Ned. II. Dit is waar het voor haar om gaat Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn De serie Mensen zonder grenzen werd samen (missionarissen), die ons lastig bli|ven vallen met de hieronder genoemde organisaties voor over het geluk en het recht van de mensen bereid Dat Nederland zich mede verantwoordelijk ginds Daarom brengt de KRO in de filmserie weet voor zi|n missionarissen, blijkt uit de Mensen zonder grenzen zes (van onze 7000) belangstelling en de - onmisbare - steun missionarissen op de tv Niet als "helden die deze organisaties kriigen Ook van KRO maar als mensen van vandaag Die vanuit hun radio en televisie Ook bi| deze |ubileum-aktie religieuze inspiratie hun medemensen helpen Op weg naar een hoopvol samenleven waar miiiatiet v n de kro samen met de men niet leeft van brood alleen, maar waar dat Mem^a Mensen Inïlood Caritas Miva Pauseii|ke Missie- brood toch wel erg belangri|k IS. werken Vaslenjk tie en Week Nederlandse Missionary giro 1566 Hilversum

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7