£eidóe6oufla/nt Kabine^venveegtjonen tot 1 juli te bevriezen Spanje verwacht uitbreiding gratie kennismaking Suriname Nooit van gehoord. Laatste tong" duur betaald vier jaar geeist tegen schietende leedenaar Centraal plan nodig voor Nederlandse export Schiphollijn niet naar Rotterdam Nederlands woordenboek in braille DANSEN Huidige wereldorde minister pronk in nairobi: vergroot slechts armoede Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Zaterdag 29 november 1975,66e jaargang no. 20287 Speelfilm van en met Orson Welles „Lady from Shanghai" op Ned. II om 21.30 uur. Ned. I om 19.55 uur film „Man over de vloer". Om 21.50 uur Wieteke van Dort in „Burenge rucht". Zondag Ned. I om 20.40 urn- Mensen en dingen die voorbij gaan (1) en om 21.30 uur Toon Hermans. Ned. II om 19.00 uur Panora- miek met Amnesty Internatio nal. ENKELE BUIEN Opklaringen, maar hier en daar kans op buien. Vrij krachtige tot krachtige wind uit west tot noordwest Temperaturen rond zeven graden. Morgen zon op 08.23, zon onder 16.33 uur. Scheveningen hoog water 00.03 en 12.32, laagwater 08.11 en 20.28 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl denkt er over de lonen tot 1 juli te bevriezen. Dat betekent dat de lo pende cao's, voor wat de lonen be treft, tot die datum zullen doorlopen en dat over de eerste helft van 1976 een compensatie gegeven zal worden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FORD NAAR CHINA De Amerikaanse president Ford is vanmorgen vertrokken voor een reis naar de volksrepubliek China. Gisteren ontving hij op het Witte Huis nog een Chinees dames-bas ketbalteam. Op de foto staat links minister Kissinger terwijl Ford nog een grapje maakt met zijn vrouw Betty. Bij zijn vertrek vanmorgen zei Ford, dat hij naar China gaat „om de nieuwe betrekkingen te ver sterken tussen Amerika en het grote Chinese volk, dat door we derzijds wantrouwen een kwart eeuw geïsoleerd is geweest." Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll voor de gestegen kosten van levens onderhoud. Het kabinet is nog verdeeld over de vraag of nu al (dat wil zeggen komende maandag, als de maatregelen om lonen, tarieven en prijzen te matigen bekend worden gemaakt, een be slissing genomen moet worden over de mate waarin prijsverhogingen na 1 juli al of niet in de lonen zullen worden gecompenseerd, of dat een beslissing hierover tot maart of arpil moet worden verschoven. In politiek Den Haag houdt men er ernstig rekening mee, dat het kabinet de prijscompensatie op 1 juli tot bijna nul wil beperken. Premier Den Uyl zei gisteravond voorts dat hij zich de boosheid van minister Boersma over de kritiek van de vakbonden, met name van de kant van het NW, op de confessionele bewindslieden wel kan voorstellen, „Als er zo'n verwijt gemaakt wordt, dan zal ik de heer Weinig hoop voor opvarenden van „Quest" EDE (ANP) De familie van de zes opvarenden van het sinds 14 oktober vermiste Ne derlandse zeilschip „Quest" heeft weinig hoop meer op een behouden terugkeer van het zestal. De laats aanwijzing was het volgbootje dat door een Amerikaans Marineschip op de Middellandse Zee werd gevon den. Daarna is geen enkel be richt meer uit welke bron ook ontvangen. De Edese arts E. Lautier, schoonvader van schipper Ar jan Teutelink, is van plan via watersportbladen, die verschij nen in Spanje, Frankrijk, Italië en Nederland een oproep te richten aan watersporters die de Middellandse Zee bevaren. „Dat is onze laatste kans om nog enig spoor te ontdekken. Die kans is wel erg klein geworden", aldus de heer Lautier. (Van onze correspondent) MADRID Diplomatieke kringen in Spanje ver wachten, dat de Spaanse koning Juan Carlos de gratie voor gevangenen, die hij bij zijn troonsbe stijging afkondigde, zal uitbreiden. Er zijn in Spanje felle protesten geuit tegen de uiterst be perkte aard van de gratie. Voor zover in Madrid was na te gaan zijn geen politieke gevangenen vrijgelaten, zij vallen buiten de gratie. Wel zijn al 250 mensen op vrije voeten gesteld die waren veroordeeld wegens zogenaamde gewone misda den. In de Spaanse gevangenissen zitten circa 15.000 mensen wegens misdrijven van allerlei aard. 22 personen die werden gearresteerd tijdens een grote betoging tegen de beperkte gratie, werden van strafvervolging ontslagen. Intussen wordt ech ter de zogenaamde anti-terroristenwet nog steeds toegepast alsof er sinds de dood van Franco niets veranderd is. Ruim 200 advocaten in Madrid hebben gisteren gepleit voor een volledige amnestie voor alle poli tieke gevangenen. Als die amnestie er niet komt en de beperkingen van vrijheid van meningsuiting en de strenge anti-terroristenwet niet worden inge trokken, „zal er geen langdurige vrede onder de Spanjaarden zijn", aldus de advocaten. Een even tuele verruiming van de gratie wordt gezien als een test voor Juan Carlos, in hoeverre hij zijn niet geringe macht kan en wil gebruiken; aan zijn democratische bedoelingen twijfelen weinigen, maar zijn energie is tot dusverre niet overtuigend geweest. In regeringskringen verwacht men, dat premier Arias Navarro binnenkort zijn ontslag zal aanbie den. Juan Carlos schijnt als opvolger iemand te zoeken die op voorzichtige wijze aanzienlijke ver anderingen kan doorvoeren. De Raad van Europa heeft alle Spaanse politieke groeperingen, behalve de rechtse fallange, uitgeno digd half december in Parijs te komen praten over de situatie in Spanje na de dood van Franco. Het zal gaan om een vertrouwelijke gedachtenwisse- ling. (Van onze correspon dent) ROME - Het beeft donderdag bijna drie kwartier geduurd, voordat de uiterst achterdochtige doua ne op bet vliegveld Rome ervan overtuigd was, dat Suriname een onaf hankelijke staat is. Pas toen mochten de Surinaamse politici Wijnduin en Nooit- - uitgenodigd voor de wereldconfe rentie van christen democratische par tijen in Rome - op spiksplinter nieuwe Suninaamse paspoor Italië bin nen. Het Surinaamse par lementslid Wijntuin de zaak overi gens vrij lakoniek op. Bij de douane-contro le had het voor hem uitlopende Antil liaanse delegatielid niet zijn Nederlandse paspoort geen pro blemen, maar het Su rinaamse parlements lid werd toegang ge weigerd, omdat de douane geen raad wist met het glim mend nieuwe blauwe Surinaamse pas poort. In het officiële douantelijstje kwam de staat Suriname niet voor. Personeel van de Ne- SCHEVENINGEN Op de Nederlandse visafslagen zijn gisteren en vanmorgen hoge prijzen betaald voor tong. Er werd vaak 16 gulden en soms zelfs 18 gulden betaald voor een kilo ton, tegen 12 gulden gemiddeld op een normale dag. „Logisch", aldus een vishandelaar, „het kan wel eens de laatste tong van dit jaar zijn." Gisteren werden nog aanzienlijke hoeveelheden tong aange voerd: in Urk 20.000 kilo, in Den Helder 17.000 kilo, in Stellendam 12.500 kilo, IJmuiden 600 kilo (donderdag 12.000 kilo). Vanaf maandag zal tegen vissers die nog tong aanvoeren proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de opbrengsten in beslag zullen worden genomen. Hieruit kan worden opge maakt dat de aangevoerde tong nog wel verhandeld kan worden, al heeft de visser weinig plezier van zijn opbrengst. Verwacht wordt, dat er nog een verfijning van de regeling komt voor vissers die op zee waren toen het vangstverbod werd afgekondigd. DEN HAAG Evenals de officier van justitie bij de rechtbank heeft gisteren de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 21-jarige stratenmaker J. O. uit Leiden wegens poging tot doodslag. De rechtbank had hem veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf van welk vonnis de officier in hoger beroep was gegaan. O. had in de avond van 26 juni jl. twaalf glazen cognac gedronken en kreeg ruzie in een broodjeszaak aan de Beestenmarkt, nadat hij jegens een meisje enkele opmerkingen had gemaakt. Toen het meisje met haar vriend de zaak verliet schoot O. op enkele meters afstand met een pistool. De jongen werd ernstig gewond. In het ziekenhuis werd de kogel operatief verwijderd. De procureur-generaal wees erop dat bij gebruik van een vuurwa pen zware straffen dienen te worden opgelegd. Arrest op 12 december. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Problemen voor douane in Rome derlandse ambassade in Rome heeft na lang praten de doua ne ervan kunnen overtuigen, dat Suri name inderdaad sinds drie dagen onafhankelijk was en dat Nederland zich volledig garant ver klaarde voor de bei de Surinaamse af ge- Premier Den Uyl zei gisteravond, dat Ne derland en Suriname zullen samenwerken bij de bevordering van terugkeer van Surinamers naar hun geboorteland. „Het is mij tijdens mijn ver blijf in Suriname op gevallen, dat er ge sproken wordt over de wenselijkheid van een stelselmatige aanpak. Ik heb zelfs in de wandelgangen gehoord, dat men in Paramaribo over weegt een aparte mi nister hiervoor aan te stellen," aldus de heer Den Uyl. Inmiddels hebben Suriname en de Sov jet-Unie besloten te- zijnertijd diplomatie ke betrekkingen met elkaar aan te gaan. Ook de volksrepu bliek China wil diplo matieke banden met Suriname, evenals de Verenigde Staten die het consulaat in Pa ramaribo tot ambas sade zullen verhef fen. Hondje van verstikkingsdood gered Brandweerlieden in de Canadese plaats Regina vonden in een bran dend huis een hondje dat was bedwelmd door de rook. Het dier kreeg meteen een zuurstof masker op de snuit ge drukt en kon na korte tijd weer opgelucht ademhalen, zonder na delige gevolgen van de brand te ondervinden. Drie militairen van de Verenigde Naties turen door verrekijkers naar de Israëlische li nies, langs de grens met Syrië. Op de achter grond de Syri sche stad Qunei- tra. Morgen loopt het mandaat voor de VN-vredes- macht op de Go- lan-hoogte af. De Veiligheidsraad in New York is er nog steeds niet in geslaagd een formule te vinden voor verlenging van dat mandaat. DEN HAAG (ANP) - Voor het herstel en de instandhouding van de Nederlandse export is het nodig, dat er een centraal plan voor de export komt. Dit plan zou de betrekkelijk eenzij dige gerichtheid van de Neder landse export op West-Europa moeten bijsturen en kwalitatief betere Nederlandse produkten op de wereldmarkt moeten aan bieden. Dit is gisteren gezegd op de vergadering van de Federatie voor de Nederlandse Export in Den Haag. Wil de Nederlandse export in de komende jaren niet achterblijven, dan zal op uitge breide schaal speurwerk moeten worden verricht, dat voor ieder land moet vaststellen welke mo gelijkheden daar liggen voor Nederlandse produkten. Over heid en bedrijfsleven zouden sa men het mechanisme voor dit speurwerk moeten ontwerpen. Het CBS heeft berekend, dat door de Nederlandse industrie dit jaar voor ongeveer 5,7 mil jard gulden geïnvesteerd wordt Dat is 4 procent minder dan vorig jaar, maar omdat de prijs stijgingen niet zijn meegerekend is die daling nog groter. Voor volgend jaar wordt een investe ring van 6 miljard gulden ver wacht, wat wegens de verwach te prijsstijging neerkomt op een verdere daling. DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) voelt niets voor het door trekken van de Schiphollijn naar Rotterdam, via de be staande Hofpleinspoorlijn. Het doortrekken zou 522 miljoen gulden meer gaan kosten dan de aanleg van de lijn Amster- dam-Leiden-Den Haag. Een onderzoek heeft uitgewe- zen, aldus de minister, dat door trekking niet verantwoord is. Doortrekking zou betekenen: verlenging van de tunnel onder Schiphol, de bouw van een aquaduct onder de Ringvaart van de Haarlemmermeer, de bouw van een spoortunnel bij Leiderdorp, de sloop van 170 huizen in Leiderdorp, de sloop van een aantal woningen en het station op de grens Leidschen- dam-Voorburg en het maken van aansluiting op bestaande spoorlijnen. Volgens de minister kan de Schiphollijn medio 1981 klaar zijn. Er zal nog onder zocht worden of er in Nieuw- Vennep en Hoofddorp haltes moeten komen. Vólgens minister Westerterp wordt wel rekening gehouden met de aanleg van een spoorlijn Amsterdam-Rotterdam in later stadium. ERMELO (ANP) Het „Neder lands Woordenboek" van prof. dr. A. Weijnen, een prisma-uit gave van het Spectrum, wordt volgend jaar in braille uitgege ven door de Christelijke Blin denbibliotheek in Ermelo. Het is voor het eerst dat zo'n uitga ve in braille gaat verschijnen. ADVERTENTIE) met de groep EXIT "Big Chanrock" In het "Bletae Paard" StompwIJk Zondag 30 november llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NAIROBI (ANP) Op de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi heeft de Nederlandse minister van Ontwikke lingssamenwerking, drs. J. Pronk, gepleit voor een nieuwe economische wereldorde. Het huidige westerse model vergroot alleen ongelijkheid en armoede. We moeten op een ambitieus plan mikken, aldus de minister, „willen we van de wereld nog iets terecht brengen. Een stap-voor-stap-systeem wordt slechts gehuldigd door hen die de macht en de tijd hebben. Ieder uitstel is rampzalig voor de slachtoffers van nu". In Nairobi heeft de Russisch-orthodoxe dele gatie bij monde van metropoliet Joevenali de beschuldigingen van de hand gewezen dat christenenen in de Sovjet-Unie vervolgd zouden worden. Die beschuldigingen zijn overdreven, zei hij. In het westen bestaat een vertekend beeld van de werkelijkheid; de Russische samenleving oriënteert zich steeds sterker op democratische beginselen en het is helemaal niet nodig dat de wereld raad zijn stem verheft tegen christenvervol gingen in Oost-Europa, aldus de metropoliet Zes vrouwen uit verschillende werelddelen, hielden gisteren de wereldraad voor, dat de vrouwenbevrijdingsbeweging wel eens de redding van de wereld zou kunnen beteke nen, omdat zij de aanzet vormt tot vermin dering van het aantal geboorten. Waar vrou wen een bestaan buitenshuis hebben neemt met of zonder aanmoediging, de bevolkings groei af; waar vrouwen analfabeet, aan huis gebonden en afhankelijk van de man zijn, neemt de bevolkingsgroei toe, aldus deze vrouwen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1