deTijd HP Volgend jaar al begin nascholing voor leerkrachten Laatste grote nazi-proces met schandaal begonnen *8 Suriname: vrijheid, blijheid? de^lENE Geen toeneming illegale abortus bij regeling Autofabriek van Innocenti bij Milaan bezet Opsporing van etherpiraten is niet bij te houden DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Frans Wennekes) DÜSSELDORF Het laatste grote proces, dat tegen 16 oor logsmisdadigers tegelijk wordt gevoerd, is gisteren in'Dussel- dorf met een door de verdedi gers ontketend schandaal be gonnen. Bijna allen van de ruim dertig raadslieden onder steunden een verzoek van twee van hen om de getuigendeskun- dige dr. Scheffler uit Berlijn wegens vooringenomenheid van het proces uit te sluiten. Hoe wel het bij het proces om de moord op ongeveer 1 miljoen joden in het Poolse vernieti gingskamp Lublin-Majdanek gaat, hadden de advocaten de euvele moed hun verzoek hier mee te motiveren, dat Dr. Scheffler onder een joodse pro fessor was gepromoveerd en nog steeds omgang pleegde met joodse deskundigen en geleer den. In hun „beschuldigingen" overtroffen zij zichzelf door als beweegreden eveneens aan te voeren, dat dr. Scheffler een rapport had geschreven, waarin hij zich „negatief' over de toe standen in het vernietigings kamp uitlaat en dat hij te jong is om over de kampen te kun nen oordelen. Tijdens het Düsseldorfse proces werd gisteren tevens bekend ge maakt dat een rechtbank in Wiesbaden reeds in mei jl. dr. Scheffler om dezelfde redenen als bevooroordeeld van een eveneens tegen oorlogsmisdadi gers gevoerd proces had uitge sloten. In Düsseldorf zijn negen man nen en zeven vrouwen gedag vaard op beschuldiging van moord en medeplichtigheid hiertoe in de jaren 1942 tot 1944. Met uitzondering van de 62-jari ge kampcommandant van Maj- danek, Hermann Hackmann, hadden de aangeklaagden voor het merendeel lagere functies. Zij allen speelden echter een belangrijke rol in de vernieti ging van de joden in de gaska mers, door hun persoonlijke misdadige optreden. Volgens het parket hadden er in dit pro ces eigenlijk ongeveer 1600 aan geklaagden terecht moeten staan. Een duizendtal van hen werd na de oorlog in Polen ter dood gebracht of stierf een na tuurlijke dood. Van de overigen kon het merendeel niet meer opgespoord worden en stierven er 7 tijdens het jarenlange voor onderzoek. Met het Düsseldorfse proces is, nadat tegen de Baader-Meinhof- groep, een tweede rechtszaak begonnen die de Duitse publie ke opinie jarenlang zal bezig houden. Dit is echter niet de enige vergelijking. Sinds in Stuttgart de „linkse" advocaten het verloop van het proces tegen de vier anarchisten onophoude lijk met procedure-kwesties doorkruisen, nemen „rechtse" raadslieden deze taktiek steeds meer over, zodat de vermoede lijke duur waarschijnlijk de ge plande periode van twee jaar aanzienlijk zal overschrijden. De groep van aangeldaagden üjkt op een bejaardentehuis. De meesten van hen zijn boven de zestig en de 72-jarige forse ex- bewaakster, Alice Orlowski, treedt met haar onbekommerde uiterlijk op alsof zij het proces als een welkome onderbreking van de verveling van de oude dag beschouwt Toename van neerslachtigheid in de wereld GENÊVE (DPA) In de wereld van heden leiden honderd mil joen mensen aan klinisch te constateren depressieve stoor nissen. De meeste patiënten zou den met de huidige middelen genezen kunnen worden of ten minste in die mate, dat zij een voelbare verlichting bespeuren, zo heeft de Wereldgezondheids organisatie (WHO) in Genève bekendgemaakt. Ziekten door neerslachtigheid nemen volgens de WHO vooral door drie factoren toe: 1) Het leven wordt steeds langer. Op hoge leeftijd neigt men licht tot ontmoediging en een gevoel van hopeloosheid: 2) de psychische en sociale omgeving van de mensen veraridert snel en de arbeidsprestatie wordt groter. Eerste klasse voor zwangere vrouwen in Belgische trein BRUSSEL (ANP) - Zwangere Belgische vrouwen die met de trein reizen zullen binnenkort op de spitsuren, gebruik mogen maken van dë rijtuigen eerste klasse, ook al hebben ze daar geen kaartje voor. De Belgische minister van verkeer, Chabert, zal zich hierover binnenkort de finitief uitspreken. Vrouwen die zes maanden zwanger zijn (hetgeen moet blij ken uit een medisch attest) mo gen dan in de eerste-klasse rij tuigen reizen. Het initiatief tot deze regeling is genomen door de Belgische senator Paula dWondt omdat ze „geschokt was door de mensonwaardige reistoestanden op de lijn Kor- trijk-Zottegem-Brussel. Breytenbach: toch zware straf PRETORIA - De Zuidafri- kaanse dichter Breyton Brey tenbach is door het hoogge rechtshof in Pretoria wegens terroristische activiteit tot ne gen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Breytenbach (36) is een van de bekendste publicis ten in de Zuidafrikaanse taal. Breytenbach was deze week schuldig bevonden aan een sa menzwering tegen het blanke minderheidsregiem in Zuid- Afrika. Hij had bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan overtredingen van de Zuidafri kaanse wet tegen terrorisme waarop een minimumstraf van vijf jaar staat. De openbare aan klager en de verdediging had den gevraagd om de minimum straf van vijf jaar, maar de rechter, Piet Cillie, zei met na druk dat de ernst van het delict dit niet mogelijk maakte. Elsevier vraagt zich af: Surina me, vrijheid, blijheid? Want: „In dit land is eigenlijk alleen zeker dat de warme zon opgaat". In een interview zegt Jo Franssen van de Unie van beambten, lei dinggevend en hoger personeel: „Het N.K.V. heeft zijn tijd ge had; opgeslokt door het N.V.V., verscheurd bovendien in eigen huis, zijn imago verloren. Bin nen vijf jaar is het afgelopen met het N.K.V." Ook een reportage over de „angstige rust" onder de Zuid- Molukkers. „De Zuidmolukse leiders hebben nog een greep op onze groep, ook op de jongeren. Maar als deze groep telkens maar weer van Nederlandse mi nisters hoort dat haar ideaal irreëel is, dan werkt dat als een rode lap op een stier. Als het Nederland niet mogelijk is ons politieke streven te erkennen, laten zij ons dan in elk geval niet prikkelen door ons van ons ideaal af te houden. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurt, als wij op die manier de contro le over de Zuid-Molukkers ver liezen. Als de jongeren hun ideaal ontnomen wordt, dan blijft er alleen nog maar vert wijfelde actie over." Tenslotte deze waarschuwing aan het adres van winterspor ters: „Het grootste deel van de Nederlandse ski-uitrusting is on veilig." De Haagse Post concludeert: „Dat Suriname deze week onaf hankelijk werd, is de stille over winning van de nationalistische leider Eddy Bruma, die daar meer dan drie decennia geduld ig en minutieus en met veel *8 8 -O Q) Q) i««i feeling voor het machtsspel naar toe heeft gewerkt." Ook een interview met drs. Ruud Veenhoven. „Niemand kan om het huwelijk heen. Zelfs, de feministes lukt het niet om' te leven zoals zij willen: met losse relaties, zonder vaste bin ding. De vriendjesmarkt neemt af, als je ouder wordt en uit het gezellige universitaire wereldje raakt. En dat zijn dan nog vrou wen die je niet kunt verdenken van een romantisch vooroor deel, geen afhankelijke types. En zelfs die krijgen het er moei lijk mee. Er valt aan het huwe lijk niet te ontkomen." De Tijd over Nairobi: „Als de Wereldraad van racisme spreekt, distantieert hij zich krachtig van een recente uit spraak van de algemene verga dering van de Verenigde Naties. De Wereldraad verzet zich on voorwaardelijk tegen de gelijk stelling van zionisme en racis me". In het blad ook de vraag of de KRO 1984 haalt „Onze toe komst hangt voor een zeer groot deel af van de vitaliteit van de katholieke gemeenschap. We kunnen als KRO en als week blad De Tijd wel bij elkaar gaan zitten, en dan is God zeker in ons midden, maar als er geen katholieke kijkers en lezers meer zijn, maken we geen tv en geen krant." En: „Het is de vraag of de KRO in de toekomst voldoende mede werkers vipdt die bereid zijn zich aan hun niet geringe taak te wijden. Het KRO-bestuur stelt hoge eisen aan de mede werkers. Ze moeten niet alleen katholiek zijn, ze moeten pri mair dienstbaar willen en feite lijk kunnen zijn aan het hande len van een geloofsgemeen schap." DEMUMUm Ook de Nieuwe Linie over 50 jaar KRO, ofwel „Bijna terug in het veren bed van de gezapig heid". Maar toch: „De KRO is een aardige omroep, alle kritiek ten spijt De aloude charitas is in heel het bedrijf terug te vin den. De werksfeer is er beslist beter dan bij de VARA of de VPRO, om maar eens een om roep te noemen." De Groene Amsterdammer sig naleert het schandaal dat dui zenden buitenlandse arbeiders worden fijn gemalen in de amb telijke molen van de vreemde lingenpolitie. „Mensen worden afgebekt, geintimideerd, weer terug gestuurd, terwijl hun be wijsmateriaal wordt verscheurd of achtergehouden. In tegenstel ling tot wat aan de kamer ge suggereerd is, wordt aan de ille galen niet van hun recht om in beroep te gaan en dergelijke verteld, terwijl het met de aan wezigheid van tolken bar slecht gesteld is. Alle formulieren en beschikkingen zijn in het Neder lands gesteld, zodat de meeste gastarbeiders absoluut niet we ten wat er met hen gebeurt" Vrij Nederland heeft een groot interview met Ed van Thijn. „Wat is het droevig met de poli tiek dat ik die klus moet op knappen bij gebrek aan beter". En: „Waar gaat het nu helemaal om? Het aantal Surinamers is kwantitatief niet groter dan het aantal joden dat in Nederland woonde. Dit zal men mij wel niet in dank afnemen." En: ,Jk zal altijd politiek bedrijven, niet vrijblijvend, zoals sommige oud collega's die onafhankelijke commentatoren zijn geworden en stront over je uitschudden en dan denken de grote zaak te dienen. Ja, ja, ik denk aan goe de vriend Hans van den Doel, kroonlid van de SER." En: „Ze willen geen vuile handen ma ken, maar proberen ze wel in de wetenschappelijke inkt te was sen. De PSP die schone handen wil houden, zit met de kop in de modder. Vuile handen zijn onvermijdelijk". En: „Wij zijn bezig met de lange mars. Daar om ben ik kwaad als een van onze politici zegt: „Na een paar jaar ga ik weg. Dan denk ik: was dan niet gekomen." Voorts een interview met de nieuwe ARP-voorzitter Hans de Boer. „Wanneer de CHU opposi tie blijft voeren, dan kan het CDA niet geloofwaardig de ver kiezingen ingaan". Hervormd Nederland heeft een groot vraaggesprek met de Am sterdamse wethouder Roel van Duyn. Gaat hij bij de verkiezin gen in 1977 Bas de Gaay Fort man opvolgen als lijsttrekker van de PPR? ,Jk vind het niet gek als kandidaat genoemd te worden. Ik heb immers wel er varing met politiek. De afgelo pen twaalf jaar heb ik veel ge leerd, ik heb aan onnoemelijk veel acties meegedaan, ik weet welke acties kans hebben te luk ken en welke niet Ik heb wel zeggingskracht en ik ben ook wel open genoeg om met grote groepen mensen te communice ren, maar ik streef er niet naar lijsttrekker te worden." Ook een terugblik op de Her vormde Synode. „De synode deed mee aan een soberder le vensstijl. De maaltijden waren daar het bewijs van. Wel meen de een lid te moeten constateren dat (als gevolg daarvan?) het bezoek aan de bar was toegeno men." Bijna 1200 aspirant zendamateurs hebben gisteren in het Utrechtse Jaarbeurscomplex examen gedaan voor de z.g. D-machtiging, die de houder de gelegenheid biedt om gedurende twee jaar toegang te krijgen tot de twee-meter-band en zodoende wat zendervaring op te doen. Na twee jaar vervalt de machtiging en moet de zendamateur een C-machtiging hebben. DEN HAAG (ANP) ..Die lui opereren na- quentieband, die Het is om wanho- melijk vaak in groep- voor de luchtvaart en pig te worden. We Jes en beschikken di- de omroepen is gere doen wat we kunnen, kwijls over meer dan serveerd, fungeren maar het is niet bij één zender. Vaak ver- als één grote stoor- te honden. Nauwe- anderen zij dan ook zender, lijks hebben wij een nog van naam en lo- De laatste tijd komen illegale zender uit de katie, zodat opspo- bij de radiocontrole- lucht gehaald of de ring helemaal een dienst veel klachten volgende dag zit hij moeilijke klus is. binnen van zgn. vita- er weer in. Aldus de Maar het belangrijk- le diensten, die em- heer D. Neuteboom ste is dat het leed stig door illegale zen van de radiocontro- niet geleden is, wan- ders worden ge- ledienst van de PTT neer wij die ene met stoord. Het is de ille- in een artikel in name genoemde gale zendamateurs „Aangetekend", dat etherpiraat uitge- maar niet aan het onder meer gewijd schakeld hebben, verstand te brengen, was aan het feit, dat Want alle zenders, dat wat zij doen, le de illegale zenders sterke en zwakke, die vensgevaarlijk kan de vitale verbindin- opereren op de fre- zijn. gen storen. VAN SCHAIK - VAN LEEUWEN: DEN HAAG (ANP) De wettelijke regeling van abortus zal niet leiden tot toeneming van illegale abortuspraktijken. Deze stelling hebben de Tweede-Kamerleden Van Schalk (KVP) en mevrouw Van Leeuwen (ARP) ontwikkeld in hun gisteravond gepubliceerd antwoord op de vele schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over hun initiatief-wetsontwerp inzake die wettelijke regeling. „Wie niet echt in een noodsituatie verkeert, heeft ook niet de noodzaak om zich tot illegale aborteurs te wenden en wie zich wel echt in een noodsituatie bevindt, kan volgens ons geholpen worden", aldus de beide Kamerleden. Zij wijzen daarbij op gege vens uit omvangrijke literatuur, waaruit geconcludeerd kan wor den, dat in veel landen het legaliseren van abortus niet geleid heeft tot het verdwijnen van illegale praktijken. De door de twee Kamerleden voorgestelde wettelijke regeling houdt ondermeer in, dat er een overleggroep komt. Daarin draagt de arts, die de beslissing tot'abortus neemt en deze ten uitvoer legt daarvoor de uiteindelijke verantwoordelijkheid. „Het is een verant woordelijkheid naar twee zijden. Enerzijds jegens de vrouw, ten aanzien van wie hij de voor- en nadelen van de ingreep moet vaststellen. Anderzijds jegens de ongeborene, voor wie het altijd gaat om die ene vraag: leven of dood". Vrachtvervoer per zeilschip ROTTERDAM (ANP) - De Australische rederij Warner Pa cific Lines gaat vracht vervoe ren per zeilschip. Zij heeft daar toe een schoener laten ontwer pen, die ingezet zal worden in de Stille Zuidzee. Het schip kan, zo beweert de ontwerper, door te profiteren van de passaatwin den zich evengoed houden aan een vaarschema als een motor schip. De rederij meent dat zij bij de huidige prijzen van bun kerolie met een zeilschip veel goedkoper kan werken dan de concurrenten, die zich van ge motoriseerde vaartuigen bedie- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms "CAP SAN NICOLAS" (3 Australië: ms "DISCOVERY BAY" (3 dec.) Brazilië: ms "CAP SAN NICOLAS" 3 dec) Chili: ms "Sachsenstein" (27 nov) Israëhms "Sally" (3 dec) Kenya. Oeganda, Tanzanië: ms "SHEL- GUNOV" (4 dec.) Ned. Antillen: ms "Aristotelles" (1 dec) Suriname: ms "ARCHILLES" (3 dec.) Verenigde Staten van Amerika, ms "ATL. CROWN" (3dec.). ms "S.L. Re source" (4 dec.) Z.-afrika (Rep.):ms "ARIADNE" (1 dec.) ARNHEM (ANP) In vijf i zes ter landelijk kunnen worden op- jaar kunnen alle onderwijzers gezet, zonder dat dit tot eenvor en onderwijzeressen hebben migheid hoeft te leiden, deelgenomen «an een nascho- De integratie van kleuter- en lingscursus voor de ontwikke- 'aSer onderwijs zal voorafge- ling van schoolwerkplannen. 6aan moeten worden door een Volgend jaar kan de eerste lich- bijscholingscursus voor alle ting van 12.000 leerkrachten er aan beginnen. Minister Van Kemenade heeft dit gisteren meegedeeld op de jaarvergadering van de sectie basisonderwijs van de protes tants christelijke onderwijsva korganisatie in Arnhem. Minister Van Kemenade zei te hopen, dat het zal lukken reeds het volgend schooljaar met de cursus te starten in een zeer groot aantal plaatsen in ons land. De kosten ervan worden door de overheid gedragen. Hij denkt dat twee cursussen per jaar kunnen worden gegeven. De cursus bestaat uit ongeveer vijftien bijeenkomsten van drie lesuren. Het is de bedoeling voorrang te geven aan nascho ling van complete schoolteams, omdat het werken aan een schoolwerkplan nu eenmaal de inzet van het hele team veron derstelt De bewindsman gaf speciaal aandacht aan de scholing, „om dat wel eens de suggestie zou kunnen ontstaan, dat de man of vrouw voor de Idas zo teer en hulpbehoevend is, dat hij of zij door allerlei instanties van bui ten de school moet worden ge stut om zijn of haar werk goed te doen. Niets is minder waar", aldus dr. Van Kemenade. „Ten slotte moet die man of vrouw voor de klas het doen. Daar ligt de belangrijkste bron van ver betering van ons onderwijs. Hij had gesignaleerd, dat de be hoefte aan nascholing langza merhand flink is gegroeid. Op het terrein van de nascholing van kleuterleidsters en onder wijzers zijn buiten de pedagogi sche academies en opleidingen voor kleuterleidsters vele in stanties actief. Samenhang ont breekt evenwel. Het was voor hem duidelijk, dat cursussen, waaraan alle of een zeer groot deel van de onderwijsgevenden in een bepaalde sector behoefte hebben, voorrang dienen te krij gen en dat ze beter en efficien- leerkrachten van alle scholen. De innovatiecommissie basison derwijs zal programmapunten voor deze cursus leveren als de experimenten die op deze aan pak betrekking hebben, zijn af gelopen. In Japan is het giste ren tot chaotische toestanden gekomen bij het woon-werk- verkeer. Op de eer ste dag van een tien dagen durende sta king van vervoers- bonden, ondermeer van spoorwegperso neel, kwamen poste rijen, telecommuni catie en stedelijk vervoer hopeloos in moeilijkheden. De overheidsdienaren staken om het recht op staking te krij gen. Een commissie van deskundigen heeft geadviseerd sommige staats diensten daartoe om te vormen tot pri vaatrechtelijke on dernemingen. Discriminatie van vrouwen in rijksdienst niet aantoonbaar DEN HAAG Volfens mi- nister Van Aft (justitie) kan niet worden aange toond dat het rijk bij het aanstellen en promoveren van personeel vrouwen discrimineert Het omge keerde kan evenmin wor den bewezen. Volgens de bewindsman moet de over heid wel de hand houden aan het beginsel van gelij ke behandeling van man nen en vrouwen. Van Agt heeft dit als plaatsvervan gend minister van Binnen landse Zaken geantwoord op vragen van de socialis tische Kamerleden Laban, Albers en Kosto. Uit de meest recente gege vens (1972) over het perso neelsbestand van de minis teries en de daaronder val lende diensten blijkt dat de overgrote meerderheid van de vrouwen (86 procent) in lagere functies werkt Slechts 2 procent van de vrouwen in rijksdienst heeft een hogere functie, circa 12 procent een mid delbare. De vrouwen ma ken 16 procent uit van het totale personeelsbestand. Minister Van Agt tekent bij deze gegevens aan, dat het aanbod van vrouwen min der is dan van mannen. Ook wijst hij erop, dat veel meer vrouwen dan mannen na een aantal jaren stoppen met werken. Volgens de be windsman zijn er ook aan zienlijke verschillen tussen mannen en vrouwen wat betreft leeftijd en oplei ding. Zo is bijna de helft van het aantal vrouwen in rijksdienst jonger dan 25 jaar. Bij de mannen is maar 12 procent jonger dan 25 jaar. Arrestaties Italië Dè Ita liaanse politie heeft gisteren een heroprichting van de verboden fascistische partij in de kiem gesmoord met een vijftigtal ar restaties in zes Italiaanse ste den. Schip gezonken Het fabrieks- schip van een Russische vis sersvloot in het Kanaal is van morgen vroeg gezonken na een aanvaring met een Frans schip, zo heeft de kustwacht van het eiland Wight bekendgemaakt. Er zijn geen slachtoffers. De Russische na tuurkundige en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, Andrei Sacharov, heeft zijn vrouw ge machtigd de prijs in Oslo in ont vangst te nemen. Zelf heeft hij van de Russische au toriteiten geen toestemming ge kregen voor de reis naar Oslo. Hij heeft dit gis teren in zijn wo ning aan wester se corresponden ten meegedeeld. (Van onze correspondent Frans Wijnands» ROME Vakbonden en werk nemers in totaal honderden personen hebben sinds gis termiddag de autofabriek van Leyland Innocenti in Lambra- te, in de buurt van Milaan be set, om te voorkonten dat ma chines en ander materiaal sou den worden weggehaald. De spectaculaire besetting vond plaats kort nadat bet topover- leg tussen de directie van Ley land en een regeringsdelegatie was mislukt De Engelse directie kondigde gistermiddag de liquidatie van haar Italiaanse vestiging aan, waardoor vrijwel op slag 4500 werknemers op straat staan. Over de gang van zaken binnen deze Italiaanse vestiging van de Engelse „Mini"-producenten wordt al maanden overleg ge pleegd, tot op regeringsniveau toe. geruime tijd een kwart van de werknemers ontslaan, hetgeen op enorme weerstanden in Italië stuitte. Met vage toezeggingen en beloften van overheidszijde en onder druk van de Italiaanse vakbonden is het nooit tot een werkelijk ontslag gekomen. China straks super-oliemacht HONG kong (AP) - China aal, aan het einde van de zeventiger jaren, behoren tot de grootste olie-uitvoerende landen, aldus heeft een vooraanstaande za kenman uitHong kong voor speld. Er is alle reden aan te nemen dat de olievoorraden van China zo groot zijn dat de Chinese olieproduktie de komende 20 jaar die van de Verenigde Sta ten, Saoedi-Arabië en de Sowjet Unie zal evenaren en zelfs over treffen. V

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7