„Hulp vragen is geen gemakkelijke zaak" „We zullen bewijzen HyB talent voor dat Sassenheimers JEfil ArtiestenPa,et geen stugkoppen zijn" Strand- loop Bowling bruiloft Menken Landbouw klopt Roodenburg Herstel Zoeterwoudse Dorpskerk: twee ton VRIENDENCLUBJE ZET JgJWi Victor ZOekt CARNAVALSVERENIGING OP DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Directeur Massar van „Horst en Vliet" Van onze correspondent LEIDSCHENDAM „Hulp vragen aan maatschappelijke instellingen is voor de meeste mensen geen gemakkelijke zaak, vooral niet als het om puzzels gaat in het persoonlijke leven, dan wordt ook dikwijls te laat hulp gevraagd. We weten eigenlijk nog te weinig van de behoeften aan steun en hulp, misschien liggen er nog drempels die moeten worden weggenomen". Dit zei gisteravond directeur D. A. Massar van .Horst en Vliet", de stichting voor maat schappelijke dienstverlening voor Leid- schendam, Voorschoten en Wassenaar in een bijeenkomst van de commissie sociale zaken en volksgezondheid. De heer Massar was door voorzitter J. M. Kranenburg uitgeno digd een toelichting te geven op het (eerste) jaarverslag van de stichting. Uit het jaarverslag bleek dat Leidschendam naar verhouding veel meer hulpverleners heeft (166) dan Voorschoten en Wassenaar (resp. 56 en 48) en dat in deze gemeente ook veel meer hulp wordt verleend. De vraag van mevr. A. M. Schilp of er dan zoveel meer maatschappelijke nood in Leidschen dam is werd door de heer Massar ontken nend beantwoord. De Leidschendamse stich ting die in „Horst en Vliet" is opgegaan heeft veel meer voorbereidend werk verricht en was met de uitbouw verder op weg dan de twee buurgemeenten, „de andere gemeen ten zijn nu aan een inhaalmanouevre bezig", aldus de directeur. Hij wees er verder op dat .Horst en Vliet" beslist nog niet voldoen de mensen heeft, aan toekomstige begrotin gen zal dit te merken zijn. „Horst en Vliet" had in 1973 een exploitatiebegroting van 2.4 miljoen, voor 1976 zal dit met 5.8 miljoen gulden al ruim verdubbeld zijn. De heer Massar zei dat er meer deskundig advies nodig zal zijn zodat meer duidelijk heid zal ontstaan over de gewenste uitbrei ding van het personeel. Wat het huidige personeel betreft deelde hij mee dat een ondernemersraad „in volle ontwikkeling" is, hij noemde het echter „een schandaal" dat er voor maatschappelijke werkers nog geen pensioenregeling bestaa^. Op de vraag naar een eventuele maatschap pij-kritische instelling van de stichting ant woordde de heer Massar dat het er allereerst om gaat de individuele mens te helpen, de stichting zal echter niet aarzelen eventuele misstanden te signaleren zoals dit ook elders in het land, bijvoorbeeld bij bejaardenoord en, gebeurt. Verschillen tussen gemeentelij ke en particuliere instellingen als „Horst en Vliet" bestaan er eigenlijk niet, aldus de heer Massar, de supervisor voor het maat schappelijk werk van de stichting heeft zeis enige tijd de leiding gegeven aan de gemeen telijke maatschappelijke dienst, „wegens drukke werkzaamheden echter helaas maar zes maanden". „Horst en Vliet" zal volgend jaar waarschijnlijk drie gezinsverzorgsters aantrekken voor gezinnen met bepaalde spe ciale problemen. In Wassenaar zijn, aldus directeur Massar, reeds overeenkomsten ge sloten met andere hulpverleners als huisart sen en wijkverpleging, in Leidschendam zal deze samenwerking volgend jaar van start gaan, wat langer vanwege de fusieproble men van de kruisverenigingen. NOORDWUKS ZAALVOETBALTOUMOOI Van onze correspondent NOORDWIJK Op de eerste voorronde-avond van het grote Noordwijkse zaalvoetbal toernooi ten bate van de Nederlandse Invaliden Sportbond heeft het driehonderd man sterke publiek kunnen genieten van vier, doelpuntrijke wedstrijden. Met name het duel tussen Noordwijks kampioen van vorig jaar, Menken Landbouw en het Leidse Roodenburg was ondanks het uiteindelijk tot stand gekomen grote verschil (9—3) het aankijken meer dan waard. Menken nam via treffers van Peter van Kampen, Theris Oost- dam en Rob Kersbergen (2x) een 4—0 voorsprong bij rust Na de hervatting wogen beide partijen beter tegen elkaar op. Leo Geerlings (3x), Kersbergen en Oostdam verzorgden toen de Noordwijkse doelpunten; Peter Kühn (2x) en Jan Rietkerken de Leidse. Het Lisser Godyla bleef voorts hoofdklasser Wernink met 3—0 de baas treffers van Harry van der Zwet, Theo Godyla en Nico van de Fange en Hollands Hongaars Sporthuis klopte Unitas Leiden overduidelijk: 8—2 na een 4—1 stand bij rust. Hier scoorden John van Dijk (4x), Leo van Wouw (2x) en Arie Weyers (2x) voor de „thuisclub"; Sirat als enige voor Unitas. Van Gerven Sport uit Lisse tenslotte gaf Bouwlingcentrum Faase uit Noordwijk een gevoelige afstraffing. Via doelpunten van Gerard van Beek (4x) en twee doelpunten van Fred Dobe en Jac. van Ruyten werd hier een 8—0 eindstand bereikt De tweede voorronde-avond zal op 17 december in de Noord wijkse Northgohal worden verspeeld. ZOETERWOUDE Het laat zich aanzien, dat het herstel van de N.H. Dorpskerk de 200.000,- flink zal overschrijden. Aanvankelijk dacht men dat de begroting binnen de 2 ton zou blijven. Nu aan de definitieve kostenraming wordt gewerkt blijken er tegenvallers te zijn. Het herstel betreft het dak gemeente van 10% zal nu ook waarvan de leien bij bepaalde windrichtingen opwippen en re gen doorlaten. Dit tast het hout werk aan. Ook de onderkant van de muren worden door het vocht aangetast en zijn aan een behandeling toe. De subsidies van rijk, provincie en gemeente zullen 90% bedra gen. Het aandeel voor de NH. hoger komen te liggen dan de ƒ20.000,-, het bedrag dat de Commissie Herstel Dorpskerk als streefbedrag had gesteld voor haar aktiviteiten. Men is nu gestart met een aktie onder de plaatselijke bedrijven. De eerste reakties zijn inmiddels binnen. De stand van het Res taur antiefonds was per 15 no vember 11.858,23. Luba naar volgende bekerronde (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Luba heeft zich gisteravond geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de basketbalbeker. De Leide- naars verloren weliswaar met 66—61 van BV Haarlem, maar hadden in de thuiswedstrijd al een marge veroverd van zeventien punten, die voldoende bleek om de volgende ronde te halen. Luba heeft het bepaald niet gemakkelijk gehad. Na een ruststand van 3322, liep Haarlem uit naar een voorsprong van 59—41. Op dat verschil zouden de Haarlemmers de volgende ronde hebben gehaald. Maar Luba kwam sterk terug. Haarlem scoorde nauwe lijks nog en Luba liep zienderogen in. Via 62—50 werd het 66—61. Voor Luba, dat in Verbeek en Van den Nieuwendijk (beiden 15 punten) zijn topscorers had, ruim voldoende om de derde ronde te bereiken. Daar wacht opnieuw een Haarlemse club... eredivisio- nist Buitoni. Voor Luba een kansloze aangelegenheid, maar wel een eer. En dat is tenslotte ook wat u-aard. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Een opvallend huwelijk had gisteren plaats in Noordwij- kerhout waar Nico Oostdam (21) trouwde met de uit De Zilk afkomstige Jaenette Ver min (20). Beiden zijnverbonden aan het bowlingcentrum van Oostdam in de Kerkstraat. Hij als be-- drijfsleider en zij als receptio niste. Het bowling-bruidspaar had uiteraard als locatie voor de receptie de bowlingbaan uitge kozen, te meer daar Nico als Jeannette verwoedde bowling spelers zijn en zowel op regio naal als landelijk niveau steeds hoge ogen gooiden. In de bowling speelden ze daarom gistermiddag, zeer tot vermaak van de bruiloftsgas ten, een (zeer vriendschappe lijk) partijtje. Victor Conselman op jacht naar talent. Voor de voorstelling van gisteravond lieten drie medewerkers van ,,'t Huis op de Waard" zich door de Utrechtse manager beoordelen. Illllllllllllll hoe kan het ook anders, een gegraveerde asbak." „De Saksen" staan nog in hun kinderschoenen. Er ontbreken in de vereniging, die momen teel nog slechts bestaat uit de Raad van Elf en Prins Klaas de Eerste (er is nog geen enke le donateur of lid), nog een aantal essentiële onderdelen die nodig zijn om in Sassen- heim professioneel lol te gaan bedrijven. De jonge vereniging speurt bijvoorbeeld nog naarstig naar een boerenblaaskapel en een paar ferme dansmariekes, die als levend decor de dolle pret moeten begeleiden. Maar dat komt vanzelf wel, zo verwach ten de bestuursleden. Nog niet zeker is een gemeentelijke subsidiëring. Waasdorp: „Wet houder Mazee staat volledig achter onze plannen maar of er voor ons een startsubsidie inzit moeten we nog afwach ten. In ieder geval hebben we alvast wel wat geld gestoken in de aankoop van kledingstof, die in de komende weken door onze vrouwen tot mooie capes wordt gemaakt." Sassenheim sluit dus de rij van carnaval vierende Bollen streekgemeenten. Men is erg optimistisch. Wat kan er eigen lijk nog mis gaan? „Wat ons betreft niets", zegt Waasdorp, „maar je weet het maar nooit Je hebt in Sassenheim natuur lijk te maken met een gemeng de bevolking, met diverse reli gieuze groeperingen. De kans is groot dat er een bevolkings groep is die niet achter deze carnavalsvereniging staat. Maar dat zien we dan wel weer. We moeten ons eerst maar eens goed presenteren en dan zullen er ons inziens weinig Sassenheimers zijn die de drang kunnen weerstaan om met ons feest te vieren." „De Saksen" hebben al een heel programma samenge steld. Op 28 december is er een kennismakingsavond bij Cees en Ineke waar ook be kend zal worden gemaakt wie Sassenheims eerste prins car naval is. Ik verklap alvast dat het Klaas de Eerste is. Op 27 februari is er een gehuwden bal, eveneens bij Cees en Ine ke en daarna staan nog op het programma de verkiezing van „de grootste asbak van Sas senheim", een jeugdavond, een bejaardenmiddag en een groot slotbal. Waar deze festiviteiten worden georganiseerd zal nog nader bekend worden ge maakt. Het strandloopseizoen begint weer aardig op dreef te ko men. Na de zeer geslaagde bosloop van de Noordwijker- houtse prestatiegroep NSL af gelopen zondag, staat er nu weer een leuke loop voor de deur, die wordt georganiseerd door de Zijl/LGB in samen werking met de Leidse Cou rant. Het is een jubileumloop want het is de tiende keer dat iets dergelijks wordt georgani seerd. Ook dit keer zal deze trimma- nifestatie plaats vinden aan de Langevelderslag in Noordwij- kerhout waar er gelopen kan worden over de afstand 4,8 en 12 kilometer. De start is zon dag om 12.00 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 10.30 uur. Utrechtenaar Victor Conselman is nog steeds naar stig op zoek naar talent uit Leiden en omgeving dat onderdeel wil gaan uitmaken van zijn „Arties- tenpalet", een groep artiesten die het vooral gemunt heeft op de muzikale verpozing van hoofdzakelijk bejaarde Nederlanders. Maar Victor, die gister avond weer met zijn Artiestenpalet een bezoek bracht aan ,,'t Huis op de Waard" aan de Kaarsen makersstraat in Leiden, heeft tot nu toe steeds tevergeefs gezocht. Hij vertelde mij gisteren: „We treden nu al heel wat jaartjes in Leiden en wijde omgeving op, maar het is me nog steeds niet gelukt wat talenten te strikken die daar vandaan ko men. Toch weet ik zeker dat ze er moeten zitten. Maar hoe krijg ik ze naar mijn Arties tenpalet toe? Misschien wilt u een oproep in uw rubriek plaatsen", zei hij mij. En dat doe ik dan vandaag. Ik vertel even wat de wensen van Victor zijn. Hij is bijvoor beeld op zoek naar een geta lenteerde accordeonist („het lijkt wel of die mensen uitge storven zijn") en ook muzikan ten die aardig overweg kun nen met een electrisch orgeL Die moet dan wel eigen bezit zijn, want de orgels die in de bejaardenhuizen staan zijn volgens Conselman „meestal amechtige piepdingen waar geen fatsoenlijke noot uit te krijgen is". Duits. Beslist geen Engelse liedjes, want dat pruimen de meeste bejaarden niet Het is typisch maar bejaarden genie ten alleen van liedjes die ze kunnen verstaan. Je kan een nog zo mooi Engels lied ten gehore brengen maar gegaran deerd dat ze er niets aan vin den omdat ze niet verstaan wat er gezongen wordt In Ar tiestenpalet worden vooral veel liedjes uit de jaren dertig gezongen. Van Willy Derby en Lou Bandy, daar zijn ze dol op. Artiestenpalet komt zo'n twin tig avonden per jaar naar Lei den of omgeving en wie dan zin heeft kan een auditie ma ken. Ik hoorde van Victor Conselman dat in zijn pro gramma vroeger ook hebben opgetreden Conny Vink, Ciska Peters, Rob de Nijs en de Lords en Saskia en Serge, die toen onder de naam Trudy en Ruud optraden. niseerd feesten nog niet van de grond was gekomen, een eigen carnaval te geven. Bestuurslid Waasdorp vertelde mij gisteren: „In Voorhout, Lisse, Noordwijk en Noordwij- kerhout ziet men de inwoners van Sassenheim nog steeds als stugkoppen die niet kunnen feestvieren. We zouden daar voor te hoogmoedig zijn en ook nog niet rijp maar dan hebben ze het goed mis. Die uitspraken zijn voor ons een uitdaging en we gaan in de komende jaren beslist bewij zen dat we er ook wat van kunnen. Men zal nog veel van ons horen." De naam van de Sassenheimse carnavalsvereniging is „De Saksen" en heeft een histori sche betekenis. Want vroeger heette Sassenheim „Saksen- heim" en daar is de naam dan ook van afgeleid. Waasdorp: „We hebben eerst nog overwo gen onze carnavalsvereniging „De Asbakken" te noemen maar dat vinden we achteraf toch een beetje te plat. Het is de scheldnaam voor een Sas- senheimer en misschien trap pen we daarmee dan wel op wat tenen. „De Saksen" is wat gemoedelijker." „We gaan wel iets doen met die naam „De Asbakken". Elk jaar gaan we een verkiezing houden van „de grootste as bak van Sassenheim". Dat moet iemand worden die zich dat jaar het meest verdienste lijk heeft gemaakt voor het dorp. Dat kan zowel betrek king hebben op de politiek, het culturele leven, de bejaarden en gehandicaptenzorg, het on derwijs of noem maar op. De grootste asbak krijgt van ons, Terwijl de vrouwelijke leden van „De Saksen" de kostuums in elkaar zetten voor de komende carnavalsfeesten, nemen de heren alvast een glas gerstenat. Solisten voor Artiestenpalet moeten bereid zijn een reper toire te brengen dat vooral bij de bejaarden moet aanslaan, want dat is in hoofdzaak het publiek waarvoor opgetreden wordt „We spelen alleen maar opbeurende liedjes", zei hij mij, „want er is al genoeg narigheid in de wereld. „Het hoeven geen deienkletsers te zijn, maar wel liedjes die de mensen aanspreken. Ze moe ten gezongen worden in het Nederlands of eventueel in het „Maar laten ze zich daar niet door afschrikken", zegt Con selman. Jemand die nog nooit op toneel heeft gestaan kan toch heel goed voor de dag komen. Het gaat er om dat er tijdens het optreden een vonk overspringt van artiest naar publiek en om dat te bereiken hoef je echt geen klinkende naam te hebben". „Er is nog veel sluimerend ta lent Ook in Leiden en omge ving. De geef ze graag een kans". Ik heb vandaag goed nieuws voor alle Sassenhei mers, die van carnaval vieren houden en dat het liefst in hun eigen plaats zouden doen, maar bij gebrek aan een carnavalsvereniging nu steeds in andere plaatsen in de Bollenstreek de feestneus hebben moeten opzetten. Ik kan die feestvierders vandaag meedelen dat Sassenheim nu een eigen carbavalsvereniging heeft. In het diepste geheim is op de elfde van deze maand door een aantal Sassenheimers daartoe besloten en vandaag treden ze in mijn rubriek voor het eerst in de openbaar heid. In het bestuur zitten Nico Koe- lewijn, Jos Waasdorp, Martin Dofferhof, Kees Landwehr en Theo v.d. Vlugt die samen al een aardig plan de campagne hebben opgesteld om Sassen heim, de enige plaats in de Bollenstreek waar het georga-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5