Leiderdorp neemt helft bouwkosten overdekte manege voor zijn rekening Gemeentecentrum Oegstgeest flink uitgebreid Raad Voorschoten verwerpt voorstel van CDA verhoging straatbelasting uit te stellen Oever katwijkse haringkade wordt vernieuwd aisfws 5«/tas=a- VVV Wassenaar in financiële zorg Moskou onder dik pak sneeuw Begroting Leiderdorp (Van onze correspondent) LEIDERDORP B en w zijn nu van mening dat de exploitatie van een over dekte manege in Leiderdorp kostendek kend kan zijn. Lange tijd bestond hier over grote twijfel omdat de ruitersport vereniging Liethorp niet kon aantonen dat een sluitende exploitatie mogelijk is. Het college stelt de raad voor in zijn vergadering van maandag 1 december de vereniging een subsidie in de bouw kosten te verstrekken ter grootte van 375.000. (de helft van de bouwkosten). Naar verwachting zal bouw van de manege in 1976 een aanvang nemen. De raad heeft maandag nog een tweede grote sportaccommodatie op zijn agen da staan. B en w willen dat de raad een principe-besluit neemt over de bouw van een sporthal in het gebied van de Buitenhof. Het maken van een schetsplan zal ongeveer 10.000 gaan kosten. Wethouder E. Drenth (PvdA) steunt het voorstel van de meerderheid van het college niet. Hij is van mening dat een beslissing over een sporthal beter op een later tijdstip genomen kan worden op basis van een inderdaad aangetoonde behoefte. Een besluit om een manege te gaan bouwen zal geen invloed hebben op de mogelijkheden om daarnaast op korte termijn ook een sporthal te bouwen. De wethouder voor onderwijs en sport. D. \V. Tichler stelt daarbij wel als eis dat de exploitatie van de manege sluitend is. Deze zaak is in de afgelopen maan den intensief met het bestuur van de ruitervereniging doorgesproken. Hoe wel nog niet over harde cijfers beschik kend, slaagde het bestuur er in het college van deze mogelijkheid te over tuigen. Gaat de raad akkoord met het voorstel van liet college, dan zal in Leiderdorp de eerste niet-commerciële manege van Nederland komen. De ruitersport vereni ging komt. zijnde een sportvereniging in de ogen van de wethouder als iedere andere, daardoor in aanmerking voor de normale sportaccommodatie-subsi- die. Wethouder Tichler verklaarde desge vraagd er „persoonlijk wel voor te voe len het financieel beleid van de vereni ging - waaronder de bepaling van de hoogte van de lesgelden - door de ge meente in de hand te laten houden." De wethouder ontkende niet dat de ruiter sport, zeker gezien de te betalen lesgel den een dure sport was. Niettemin ge loofde wethouder Tichler niet dat de ruitersport een elite-sport is zoals zo vaak wordt beweerd. Dit ondanks het feit dat grote groepen in de samenle ving, gezien de kosten, nooit aan het berijden van het paard zullen kunnen toekomen. B en w willen de ruitervereniging ook een 40-jaar lopende lening ter grootte van 187,500,- verstrekken (25 procent van de bouwkosten). De manege zal een plaats vinden in het sport- en recreatie gebied De Bloemerd Nu al een beslissing nemen over een sporthal die misschien pas in de tachti ger jaren noodzakelijk zal zijn, vond wethouder E. Drenth ongewenst. Hij steunt daarom het voorstel van de meerderheid van het college niet. Dit deel van het college wil eigenlijk het liefst zo snel mogelijk met de bouw van de hal in het gebied van de Buitenhof beginnen. „De, het voorstel begeleiden de ambtelijke nota die de noodzaak van een sporthal in Leiderdorp moet aanto nen, doet dat echter niet. Wel signaleert de nota dat een sporthal, gezien het toekomstige inwonertal en de door de rijksoverheid gehanteerde normen, tot de reële mogelijkheden behoort", aldus wethouder Drenth. De opstellers van deze nota verbinden aan de geconsta-» teerde mogelijkheid de conclusie dat een sporthal noodzakelijk is. Voorlopig kan de gemeente mogelijk in een belangrijk deel van de behoefte aan overdekte accommodatie voorzien met de sportzaal Op Dreef die vorig jaar gereed1 kwam. Van onze correspondent OEGSTGEEST - In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg was gisteren groot feest ter gelegen heid van het in gebruik nemen van de uitbrei ding. Deze uitbreiding heeft ruim drie ton ge kost, hetgeen is betaald door het ministerie van CRM. Dr. Maan nam namens de kerkvoogdij van de Her vormde Kerk de nieuw bouw in gebruik. Hij prees de vooruitziende blik van wijlen architect Van Dorp, ie destijds de fundering van het com plex zodanig had laten maken, dat eventuele uit breiding in de toekomst mogelijk werd. Ir. De Jong, voorzitter van het dienstverleningscentrum, bracht dank aan de zeer velen, die hulp en medewerking verleenden. De dames van het UUV hadden de bloembakken gevuld. Mej. Vrij bood namens het comité Bejaar densociëteit een wandklok aan. Byrgemeester Van Eysinga werd uitgenodigd de eerste stoot te doen op het biljart, dat in de nieuwbouw nu een definitieve plaats kreeg, waarvoor de heer V. d. Voort bijzonder dank bracht Het is een grote verbete ring to.v. het tafelbiljartje dat benden stond. Tot de aanwezi gen behoorden de predikanten van de Ger. kerk en de her vormde kerk en belangstelling den van R.K.-zijde. Burgemees ter van Eysinga, de gelukwens uitsprekend namens het ge meentebestuur zei dat „we ee- lukkig nog in een wfxeid leven waarin de voerheiü steun geeft aan kerkewerk". Dank werd ge bracht aan de aannemer de fir ma Proper, die zeer ingenomen was met het kleurige interieur. Er waren extra veel gebruikers van de middagmaaltijd en in de loop van de middag was er open huis zodat iedere belangstellen de kennis kon maken met het werk dat het dienstverlenings centrum biedt, zoals b.v. gym nastiek, zang, spelen en club werk. Van onze correspondent Voorschoten - De gemeenteraad van Voorschoten heeft gister avond een voorstel van het CDA verworpen om de straatbelasting pas op 1 mei van het volgend jaar te verhogen inplaats van per 1 januari a.s. Door dit voorstel zou de totale verhoging van de straatbelas ting op 10% uitkomen inplaats van 15%. De heer Iestra (PCC) stelde voor de beslissing over het voorstel van het CDA aan te houden tot de januari-verga- dering en hij verkreeg de steun van vrijwel de gehele raad tot het moment dat het college van b. en w. bij de monden van de burgemeester en de wethouder Oosterbaan het onaanvaardbaar uitsprak omdat het verlies aan ontvangsten van ongeveer 50.000,- de budgettaire ruimte zou inkrimpen en bovendien de gehele begroting niet goedge keurd zou kunnen worden. Na een half uurtje „welles-nietes" werd het voorstel van de heer Iestra en het voorstel van het CDA verworpen. De begroting voor volgend jaar werd overigens met algemene stemmen aangenomen. De be handeling van de begroting ver liep dit jaar overigens zeer mat. Dit kwam mede doordat het zgn. beleidsplan van B. en W. pas in januari in de raad aan de orde komt Gisteravond deelde wethouder Marselis (CDA) mee dat de raad te optimistisch is ten aanzien van de restauratie van het Am- bachts- en Baljuwhuis. Dit kwam hard aan bij de WD en het CDA. Wethouder Marselis had overleg gepleegd met Monu mentenzorg en een ambtenaar op bezoek gekregen, die voor dezelfde historische panden ook al in 1946 overleg had gepleegd, daama in 1953 weer en deze had de wethouder weinig positiefs kunnen mededelen over gelden uit een andere kas dan de ge meentekas. De restauratie werd door de wethouder begroot op ongeveer 2,- miljoen, dat bete kent het aantrekken van vreemd-geld tot een bedrag van 750.000,-, hetgeen een jaarlijk se last meebrengt van 85.000,-. Dan moet volgens de wethouder nog rekening gehouden worden met een exploitatie-tekort en dat lijkt een te zware belasting voor Voorschoten. Drs. Van Wijk (PPV) stelde nogmaals voor een bescheiden restauratie toe te passen en in ieder gebouw voor lopig 150.000,- te stoppen voor noodzakelijke reparaties. Een jaarlijks terugkerend praat je gaat over een eigen zwembad. Dit maal werd het onderwerp door wethouder Marselis aan gesneden in verband met drin gende reparaties aan het in- struktiebad en de hoge kosten verbonden aan het badhuis. Er zijn thans plannen om op com merciële basis te komen tot de bouw van een zwembad annex sauna. Er zijn zelfs plannen voor een commerciële overdekte hal voor sportevenementen. De raad was en bleef er verder stil over. Van een onzer verslaggevers KATWIJK De gehele oever van de Haringkade moet worden vernieuwd. Op verschillende plaatsen is hettalud weggezakt. Provi sorisch hersteld door middel van betonstortingen achten WEGGE ZAKT. Provisorisch hersteld door middel van betonstotingen ach ten b en w niet meer verantwoord. Aan de raad stellen zij van avond voor een krediet van 75.000,- beschikbaar te stellen voor de uitvoerin g van de eer ste fase van het totaalplan voor de oevervemieuwing Met klem wijst het college erop dat de oever niet vernieuwd wordt ten bate van een bij de Haringkade waanden zich in Sp«i. hof' krijgt wanneer de raad er mee akkoord gaat een jaarlijkse subsidie dat even groot is als de huur van het Protestants Mili tair Tehuis. Voetbalvereniging KRV wil haar terrein uitbreiden. Het ligt in de bedoeling een trainings- SASSENHEM°—van "aa£ het "P"" tenrijk. Het echtpaar F. Zweers vertoonde dia's, die de heer Sassenheimse bejaarden Oostenrijk Zweers heeft gemaakt tijdens de vele vakantiereizen in het geboorteland van zijn echtgeno- De bejaarden zagen een schier onophoudelijke stroom van glet- schers, rotsmassieven en liefelij ke dorpjes aan hun oog voorbij trekken. Bij de beelden werd toepasselijke muziek gedraaid. Mevrouw Zweers voorzag de dia's van commentaar. Op woensdag 10 december komt de Bejaardenkring weer bijeen in het Jeugdhuis om te kienen. OUD ADE - In de kantine van WOA/Jong Ade in „Hertog spark" houdt de penningmees ter van WOA aanstaande zon dag zitting. Tussen elf en twaalf uur kunnen de leden de contri butie komen betalen. HAZERSWOUDE - De leden van de tafeltennisvereniging Avanti gaan op zaterdag 6 de cember weer oud papier inza melen. In Hazerswoude-dorp en de wijk Rhynenburch hopen de tafeltennissers die morgen om streeks 9.00 uur het oud papier door de burgerij „aan de weg" te zien gezet Uitbreiding boekenbestand Zoeterwoudse bibliotheek Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Het boe kenbestand van de Openbare Bibliotheek aan de Noordbuurt- seweg zal in de komende tijd met een duizendtal worden uit gebreid. Dit wordt mogelijk door subsidies uit het gemeente lijk Cultuurfonds van resp. ƒ4.000,- ƒ2.000,- en ƒ2.000,- in de jaren 1975,1976 en 1977. Het boekenbezit bedraagt mo menteel in totaal 1500 2000 stuks waarvan 1/3 gedeelte als totaal verouderd moet worden beschouwd. Circa 800 900 boe ken waarvan 1/3 jeugdboeken en 2/3 boeken voor volwassenen zijn nog als goed bruikbaar aan te merken. Het aantal uitlenin gen, hetgeen na de vernieuwing van haar onderkomen duidelijk is gestegen naar rond 150 per week, is teruggelopen. Naar de mening van de voorzitter ver oorzaakt door het in toenemen de „uitgelezen" raken van de 'ezer(s)essen). De uitleningen bij een goed boe kenbestand taxeert men op 200 250 per week. Uitbreiding met 1000 boeken waarvan 400 voor de jeugd is daarvoor een voor waarde. Zwenibadtarieven Zoeterwoude 10% Van onze correspondent Zoeterwoude De gemeente is van plan de tarieven voor het binnen- en buitenbad in het sportcomplex Haasbroek met circa 10% te verhogen. Wanneer de gemeenteraad daarmee ak koord gaat worden de tarieven als volgt: Binnenbad: Leskaart 16 j. en oude (incl. entree) ƒ42,50 (was 38,50); Leskaart jonger dan 16 jaar ƒ30,25 (27,50); 10-baden- kaart 16 j. en ouder 15,25 (13,75); 10-badenkaart jonger dan 16 j. 9,25 (8,25); Enkel bad 16 j. en ouder 1,80 (1,65); Enkel bad jonger dan 16 j. 1,20 (1,20). Buitenbad: Gezinskaart 103,- (93,50) bij voorverkoop ƒ88,-; Abonnement 16 j. en ouder 42,50 38,50) voorverkoop 36,50. Abonnement jonger dan j. ƒ30,25 (ƒ27,50) voorver koop 24,25; 10-badenkaart 16 j. en ouder 21,25 19,25); 10-ba- denkaart jonger dan 16 j. 12,25 11,-); Enkel bad 16 j. en ouder 2,40 2,20); Enkel bad jonger dan 16 j. 1,55 1,40); Leskaart j 16 j. en ouder (excl. entree) 30,25 j (27,50); Leskaart jonger dan 16 j jaar (excl. entree) 15,25 (13,75). Sint Nicolaas zaterdag naar Zoeterwoude j Vanonze correspondent j Zoeterwoude Op uitnodiging van de winkeliersvereniging WI- ZO brengt Sint Nicolaas zater dag a.s. een bezoek aan Zoeter- woude. De Goedheiligman wordt om 11 uur op de Miening door burge meester Detmers verwelkomd en begint daarna aan zijn in tocht. Deze gaat via de Noord- buurtseweg, Ambachtsheren- weg. Van Swietenstraat, Kerk- laan, Dr. Bouwdijkstraat, Dorp straat, Watertje, Korte Miening. Jan van Banningstraat en ge deelte Zuidbuurtseweg naar de Schenkelweg waar in het Cen trum een groot feest wordt aan geboden aan de kleuters vanaf 3 jaar. Daarnaast is er speciale voorstelling van de Toneelgroep Randstad voor de kinderen van de le en 2e klassen van de basisscholen getiteld „De won derbare uitvinding van profes sor Filarsky". Plaatskaarten voor beide evene menten worden verstrekt via de scholen en kunnen evt. worden afgehaald bij sigarenmagazijn M. Berg in de Dorpsstraat. De Wizo-zaken zijn op 1, 2, 3, en 4 december 's avonds tot 9 uur geopend. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK De receptie, die morgen ter gelegenheid van het afscheid van de heer C. Leeflang als adjudant bij de rijkspolitie zou worden gehou den, gaat niet door. De schei dende adjudant, chef van de afdeling recherche, is ziek. De afscheidsreceptie is thans vast gesteld op vrijdag 12 december om half vijf in „De Rank". Mevrouw Bloembergen-Munters informeerde in de rondvraag naar de huisvesting van de Har monievereniging Laurentius. Momenteel is deze harmonie ge vestigd in het Bondsgebouw, ge legen naast de St. Laurentius- kerk. De harmonie wil hier uit, omdat zij op zoek is naar een eigen home. In aanmerking komt het reeds afgeschreven schoolgebouw aan de Antonie van Leeuwenhoekkade. Bezwa ren van dit gebouw zijn de ge luidsoverlast en de zeer hoge restauratiekosten. Van onze correspondent LISSE De „Christelijke School" aan de Schoolstraat viert binnenkort het zeventig jarig bestaan van het „Christe lijk onderwijs" in Lisse. Giste ren werd er een herdenkings dienst gehouden, waarin de plaatselijke predikant ds. Hak kenberg voorging. Op aandringen van dominee Overduin, die in 1898 naar Lisse kwam, werd een commissie sa mengesteld die de bouw van een christelijke school in voorberei- Wat het informatiekantoor be treft: dat zal op 1 april 1976 weer geopend worden en het bestuur hoopt het dan verder het gehele jaar geopend te kun nen houden. Men heeft namelijk goede hoop, dat een al ingezette ledenwerfactie, met name onder het plaatselijke bedrijfsleven, resultaten zal opleveren. Een positief punt is, dat de Kamer van Koophandel het jaarlijkse subsidiebedrag verhoogd heeft van ƒ1500,- tot ƒ2000,-. Overi gens wordt er nog naar ge streefd een mogelijkheid te vin den voor het openstellen van de informatiekiosk op bijvoorbeeld de zaterdagen. Dat gebeurt dan in het belang van de ingezete nen van Wassenaar, die ook in ruime mate gebruik plegen te maken van de diensten die de VW biedt In zijn jaarverslag herinnert secretaris H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt onder meer aan de bezwaren die het bestuur van de VW heeft ingediend tegen het be stemmingsplan Landelijk Ge bied. In het bezwaarschrift werd o.m. aangedrongen op een ruimere ontsluiting van het Wassenaarse strand. Aan die wensen is niet tegemoetgeko men. Het bestuur overweegt in beroep te gaan bij Gedeputeer de Staten. Zeventig jaar christelijk onderwijs in Lisse ding nam. Later werd de Chris telijke schoolvereniging opge richt. De eerste collecte voor een nieuwe school bracht het voor die tijd formidabele be drag van 3200,- op. Bij de ope ning van de nieuwe school, die samen met het huis voor hoofd onderwijzer Steenwinkel 26.000,- had gekost, konden 134 kinderen worden verwel komd. In 1933 kon aan de v klassige basisschool een kleuter school toegevoegd worden. Ook een Christelijke Ulo werd ge sticht, die enkele jaren geleden evenwel een interkerkelijke school werd. In Rusland is de winter dit jaar vroeg keer komt hier moeizaam door de Gorky- ingevallen. In Moskou viel gisteren het straat, vlak bij het Kremlin, dikste pak sneeuw sinds jaren. Het ver- Beker voor bezitter mooiste tuintje van Leiderdorp In een zeer volle zaal van de Scheppingskerk heeft burgemeester M. A. van der Have gisteravond de wisselbeker voor de mooiste tuin van Leider dorp uitgereikt aan de aan de Hoogmadeseweg wonende heer G. J. Bloe- mendaal. Daarnaast reik te de burgemeester nog prijzen uit aan 48 andere Leiderdorpers. De Tuinkeuringscommis- sie Mooi Leiderdorp orga niseerde dit jaar voor de zesde keer een tuinkeu- ring in de gemeente. An ders dan in de vooraf gaande jaren had de com missie dit keer de ge meente in een tiental wij ken ingedeeld. In iedere wijk werden prijzen toe gekend voor de mooiste tuinen. De prijsuitreiking was gisteravond verpakt in een zeer boeiende lezing over, uiteraard, de inrich ting van tuinen, door de deskundige W. R. Ouds hoorn. Subsidie voor ..Duivenvoorde" Van onze correspondent 1 Afscheidsreceptie Noordwijkse politiechef uitgesteld VOORSCHOTEN - De Stich ting Duivenvoorde wil voor 1976 in aanmerking komen voor een garantiesubsidie. Deze sub sidie kan echter alleen aan plaatselijke culturele vereni gingen gegeven worden en de heer Esselaar vroeg zich dan ook gisteravond in de raads commissie voor welzijn en on derwijs af of de stichting wel plaatselijk is. Immers, toe gangskaarten zijn niet in Voor schoten verkrijgbaar. De com missie is dan ook wel bereid de subsidie te verlenen, maar stelt als eis dat dan de kaarten ook in Voorschoten gekocht kunnen worden. Van onze correspondent LEIDERDORP - De behande ling van de begroting voor 1976 i zal dit jaar, anders dan de laat ste jaren gebruikelijk was, j plaats vinden tijdens twee j raadsvergaderingen. Op donder dag 11 december zullen de ver schillende fracties him beschou- wingen voorlezen. Eén week la ter, donderdag 18 december, le- I zen b. en w. hun antwoorden voor. Aansluitend daarop zal I nog discussie mogelijk zijn en I wordt de begroting goedge- j keurd. De vergadering begint beide ke ren om 20.00 uur. LEIDERDORP De Stichting Recreatieruimte Engelendaal or ganiseert op zaterdag 30 novem ber een Sint Nicolaasfeest. Het feest vindt plaats in het recrea tiegebouwtje achter de Beuken schans en begint om 14.00 uur. De kosten bedragen voor de ou ders 3,- per kind. WASSENAAR - De VW Wassenaar heeft een tekort op de exploitatiere kening over 1974 van rond ƒ11.000,-. Een deel daarvan 6500,-) kon worden gedekt door een subsidie van de gemeente Wassenaar, een ander deel door opoffering van een reserve voor folder materiaal. Toen het er naar uitzag door het teruglopen van de ont vangsten en de gebruike lijke stijging van de kos ten - dat ook 1975 een zelfde tekort zou opleve ren heeft het bestuur moeten besluiten de in formatiekiosk op 1 okto ber j.l. te sluiten. De ver koop van de cadeaubon nen van de VW gaat echter door op een aantal adressen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4