Boersma dreigt met opstappen HBO staakt een dag alstublieft, VEEL WEERSTAND HOGERE BTW 20 procent tevreden met minimum-inkomen Buitensporig gebruik bestrijdingsmiddelen Vrouw Ard Schenk overleden Ouders krijgen vinger van ontvoerde meisje CHEETAH KREEG ZESLING Insluiper berooft postkantoor Loyale troepen zijn Lissabon binnengerukt 9.995.- 5.975.- SlvariURK £cid6C0oincmt Donderdag 27 november 1975,66e jaargang no. 20285 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Arriro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week 2.81kwartaal'/36,32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent New York Bankroet van New York City op Ned. I om 20.20 uur. Monty Python om 21.00 uur. Ned. II om 19.30 uur Oorlogs winter (9). De Pallisers om 20.40 uur. Man over de vloer om 22.00 uur. Regen en wind Van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidweste lijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Morgen: Zon: 08.20-16.35 Maan 02.22-13.57 Schev. hoogw: 10.13-22.52 Laagw.: 5.47-18.19 Als Kamer dwars gaat liggen Minister Boersma (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteravond gedreigd op te stappen als de noodmaatregelen ter bestrijding van de werkloos heid die de regering volgende week bekend zal maken (lonen, prijzen en tarieven moeten aan banden) geen genade vinden in de ogen van de Tweede Kamer. Volgens de minister wordt 1976 van beslissende betekenis voor de sociaal-econo mische politiek op langere termijn. De heer Boersma, die genoegdoening eiste van het NW voor de beschuldiging van .die zijde dat de christen-democratische ministers de vooruitgang zouden saboteren, deelde voorts mee, dat van de 9 tot 10 miljard die het kabinet tot 1980 op de overheidsuitgaven wil bezuinigen, zes miljard zal moeten worden gevonden in de sector van de sociale voorzieningen. Deze bezuinigingen zijn noodzakelijk wil men de norm van 1%-groei van de overheidsuitgaven halen. De minister verwacht voor volgend jaar gemiddeld 250.000 werklozen. Ook bij een conjuncturele ople ving verwacht hij nog niet onmiddellijk een gun stig effect voor de werkgelegenheid. Daarvoor zitten er in het bedrijfsleven te grote voorraden. Een van de sectoren die het hardst achteruit gehold is, is de metaalnijverheid. In de bouw gaat het iets beter. Het afgelopen jaar (peildatum oktober) is het totaal aantal werklozen met 44% toegenomen tot 201.000. De werktijdsverkorting nam de eerste acht maanden van dit jaar toe van 5 miljoen tót bijna 21 miljoen uren. De minister zei tenslotte nog, dat begin volgend jaar de gegevens van alle werkzoekenden met behulp van een computer zullen worden verwerkt. De Arbeidsbureaus zullen daardoor ontlast wor den, en bovendien zal het mogelijk zijn vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. VISSEN Het hengetseizoen voor juwelen- dieven is geopend. Via kogelgaatjes in etalageruiten vist 'n Amsterdammer naar kleine sieraden. Zinkend schip Het 4.400 ton me tende Russische fabrieksschip Ho rizont kwam giste ren in het Kanaal in aanvaring met een Marokkaans vrachtschip. In de verte een Rus sisch schip, dat de wacht houdt over het gezon ken vaartuig. LUXEMBURG (ANP) - Omdat vruchten die aan de buitenkant ook maar de geringste bescha diging vertonen niet in aanmer king komen voor uitvoer, wordt „buitensporig" gebruik ge maakt van bestrijdingsmidde len. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen, zou daarom de kwaliteitsnormen voor groenten en fruit moeten her zien, aldus een Gaullistisch lid van het Europese parlement, in vragen aan de commissie Het parlementslid Zeiler baseert zijn conclusie op een studie (die door de Europese Commissie zelf is gepubliceerd), waarin wordt vastgesteld dat de huidige handelsnormen voor landbouw- produkten hoge eisen stellen aan het uiterlijk aspect. De Eu ropese Commissie zou volgens Zeiler moeten aansturen op de invoering van controlemerken voor producenten die productie methoden toepassen waarbij het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen zo veel mogelijk wordt beperkt. Tweede Kamer wil uitstel (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamekr heeft zich gisteren duidelijk uitgesproken tegen verhoging van de omzetbelasting van 16 op 18 procent per er 1 juli 1976. Gemeend werd dat verhoging van de BTW juist in de huidige ongunstige economische situa tie ongewenst is. Verhoging per 1 juli zal onrust in de prijzen veroorzaken, aldus deze meer derheid. WD, ARP, CHU, DS'70 en CPN lieten duidelijk hun weer stand tegen de verhoging blij ken. Ook bij kleinere fracties bestonden er bedenkingen. De KVP-er Van Amelsvoort had ook bezwaren maar hij sprak zich niet zonder meer tegen ver hoging uit. Hij hield echter wat dat betreft een ruime slag om de arm. Het debat over de belasting maatregelen voor volgend jaar had gisteren een min of meer •voorlopig karakter. De belas tingverzwaring moet worden ge zien in nauwe relatie met het loonbeleid. Pas begin volgende week zal bekend zijn welk standpunt de regering daarover heeft. Volgende week dinsdag zal de Tweede Kamer over het regeringsstandpunt debatteren, waarbij de kamer zo nodig op de belastingmaatregelen kan te rugkomen. Minister Duisenberg (Financiën) heeft daarom vim- daag in zijn antwoord aan de kamer zeker niet het laatste woord gezegd. Het belastingdebat concentreer de zich gisteren behalve op de BTW-verhoging op de stijging van de motorrijtuigenbelasting. De PvdA liet daartegen bezwa ren horen. Niet het hebben van de auto maar het rijden ermee moet worden belast, zo vond dr. Dolman. Hij stelde voor de ben zineaccijns met 2 cent per liter te verhogen zodat dan de we genbelasting niet omhoog hoeft te gaan. Er is kans op dat minister Dui senberg de verhoging van de wegenbelasting inwisselt voor een stijging van de benzineac cijns. Maar uiteindelijk zullen de stemmingen over de belas tingplannen pas volgende week woensdag worden gehouden na dat de kamer zich over het loon beleid heeft uitgesproken. LEIDEN/DEN HAAG De meesten van de onge veer 100.000 leerlingen en 6000 docenten van het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) zijn vandaag voor één dag in staking ge- gaan uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Van Kemenade (onderwijs). Deze plan nen zouden aan 620 lera ren in het HBO en zo'n 800 in het MBO (Middel baar Beroepsonderwijs) hun baan kosten. Op 2 december zal het Middel baar Technisch Onderwijs een dergelijke actie houden waar schijnlijk op 8 of 9 december doet het MBO hetzelfde. In Den Haag is vandaag een grote manifestatie gehouden in Amicitia waaraan nagenoeg alle HBO-instellingen hebben mee gedaan. Volgens de landelijke afspraak werd alleen de eerste twee uur les gegeven. Daarna is men gezamenlijk tot staking overgegaan. Omdat in Leiden en Delft te weinig eigen HBO-onderwij sin- stellingen zijn om een eigen ac tiegroep op te richten, zijn ver tegenwoordigers van de HBO- scholen ook naar het Haagse Amicitia getogen om hun bij drage te leveren aan het lande lijke protest tegen de plannen van minister Van Kemenade. „Stop bezuiniging onderwijs" stond er vandaag te lezen op de ruiten van de Haagse Sociale Academie aan de Saffierhorst. Uit protest tegen de bezuinigingsplannen hebben vandaag veel HBO-scholen het grootste deel van de dag de deuren gesloten gehouden. VNO-enquete over inkomens (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Misschien zou verwacht worden, dat al dege nen die rond het minimum-in komen verdienen, dit mini mum-inkomen te laag zouden vinden. Dat is niet het geval: 20 procent van hen die zelf rond het minimnm.iiilrnTnpn zit ten, vindt dat inkomen vol doende". Dat is een van de con clusies uit een enquête die het Verbond van Nederlandse On dernemingen heeft laten hou den over inkomens. De resulta ten van deze steekproef zijn opgenomen in „een boekje over inkomens", gepresenteerd na de VNO-jaarvergadering in Ut recht. De enquête is ingesteld door de Nationale Publiciteits- ondememing in Den Haag. Algemene conclusie was onder meer: „Wat de hogere inkomens betreft, heeft men over het alge meen een te positief beeld over het percentage van de werkende bevolking dat hogere inkomens verdient". De meerderheid van de 2268 ondervraagden vond de ingehouden bedragen voor de lagere inkomens te hoog. Op de vraag wat men vindt van ver schillen in inkomens, antwoord de 71 procent dat die verschillen te groot zijn, 22 procent vond ze voldoende, één procent vond ze te klein. 68 procent vond het minimum-inkomen (16.000 gul den bruto voor volwassenen) te laag, 24 procent voldoende en één procent te hoog. Van de hogere inkomensgroepen vindt 61 procent het minimum-inko men te laag en 30 procent vol doende. Dat er een wettelijk maximum inkomen moet komen vindt 53 procent, 39 procent vindt dat dit niet moet en 8 procent weet het niet. Onder de laagste inko mensgroepen is 58 procent voor een wettelijk maximum en 30 procent tegen, onder de hoogste inkomens is 38 procent voor en 59 procent tegen. In antwoord op de vraag, hoeveel dat maxi mum-inkomen dan zou moeten bedragen, zei 18 procent: 42.500 gulden of minder, 17 procent: tussen 42.500 en 62.500 gulden, 14 procent: 62.500 gulden of meer, 4 procent antwoordde „weet niet" en 47 procent was tegen het wettelijk maximum-in komen. Het VNO merkt nog op, dat er een flink aantal overheidsmaat regelen op stapel staat of in overweging is, waardoor de in komensverhoudingen heel an ders zullen .worden. „Als wij ingrijpend aan de inkomens en de inkomensverhoudingen gaan sleutelen, dan sleutelen we dus aan onze samenleving". (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN In haar woning in Amstelveen is gisteren Christien Schenk, de echtgenote van Ard Schenk, overleden. Christien Schermey, 32 jaar, trad op 18 oktobefc'van dit jaar tijdens een sobere, alleen door familieleden bijgewoonde, plechtigheid in het huwelijk met de oud-wereld- en Olympisch schaatskampioen. Zaterdagmorgen deden zich de eerste tekenen voor dat haar gezondheid niet in orde was. Na een bezoek aan het ziekenhuis zou zij weer naar huis zijn gezonden. Dinsdag herhaalden de ziekteverschijnselen zich. Een dag later overleed zij. HELSINGBORG (AFP) - De ouders van een Zweeds meisje, dat sinds dinsdag wordt ver mist, hebben èen afgesneden vinger van hun dochter thuis gestuurd gekregen, samen met een eis voor losgeld. De ontvoerders dreigen het meisje te vermoorden als de ou ders geen losprijs van 325.000 kronen (200.000 gulden) betalen. Het ontvoerde meisje, een 27-ja- rige verpleegster, is dinsdag voor het laatst gezien in de tandheelkundige kliniek in Hel- singborg, waar ze werkt. APELDOORN (ANP) - In Apeldoorn heeft een cheetah bij mensen thuis het leven ge schonken aan een zesling. Vijf ervan zijn in leven gebleven. Zij maken het goed, evenals hun moeder. De afgelopen negen jaar zijn nog geen honderd cheetahs in gevangenschap geboren, aldus de eigenaar van het dier. Enkele malen gebeurde dat in wildpar ken zoals onlangs in de Beekse Bergen. AMSTERDAM (ANP) - Een nog onbekende insluiper heeft vanmorgen om kwart over acht voor ongeveer een ton aan ze gels en geld gestolen uit een postkantoor aan de Amsterdam se Zaanstraat. Twee vrouwelij ke employes waren bezig met de opening van het postkantoor, toen zij plotseling een man ach ter een van de bureaus vandaan zagen komen. De man bedreig de het tweetal met een mes en dwong ze daarmee in een gange tje. Daarop greep hij drie trom mels met geld en, zegels en ver liet haastig het pand. Een tankeenheid van de regeringstroepen staat gereed om uit te rukken naar de rebellen, die zich in de buitenwijken van Lissabon verschanst hebben. (Van onze correspondent) LISSABON Regeringsgetrouwe noordelijke Portugese troe pen zijn vanmorgen in alle vroegte Lissabon binnengerukt, om de laatste sporen van de linkse legerrebellie op te ruimen. Gisteren zijn bij de gevechten tussen loyale commandotroe pen en opstandige militaire politieëenheden vier doden geval len. Hoewel de rebellie vrijwel is ingestort blijft de toestand gespannen. Van sommige belangrijke legereenheden weet men niet of zij zich bij de situatie hebben neergelegd. In het rode bolwerk Setubal is een eenheid cavalerie aangekomen. Daar verdrongen zich gisteren duizenden linkse betogers om de infanteriekazerne en vroegen om wapens. President Da Costa Gomes heeft het veiligheidscommando, de Copcon opgeheven. Daarmee is Copconbevelhebber De Carvalho zijn laatste func tie kwijt. Wat zijn lot is, is niet bekend. Hij is het laatst gezien tijdens een toespraak van Da Costa Gomes. Hij was toen gezeten tussen twee mannen in burger. Electriciên géëlectrocuteerd WISSEKERKE (ANP) - Bij een bedrijfsongeval in' Wissekerke (Zeeland) is gisteren de 42-jarige J. W. Mannie uit Zierikzee om het leven gekomen. De man, employe van de Provinciale Zeeuwse energie Maatschappij, werkte aan een schakelkast van dit bedrijf. Zijn enkele meters verderop staande collega zag de man ineens over de schakelkast hangen. Bij nader inspectie bleek hij geëlektrocuteerd te zijn. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. I ADVERTENTIE! Als u even gauw'n boodschap moet do en u even snel de au dubbel parkeert, doi u even snel iets dat niet mag en bent u al gauw I 'n gevaar. Maar even snel niet meer doen is daarom onze bood schap. De politie. WuRLlTzER orgels* nüvoor CAT. PR IJS 8.975.- Rotterdam S'NDS '8»8 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Bankroof-met-gijzeling Een bank in Dunstable, ten noorden van Londen, is gisteren beroofd van 200.000 pond. De onderdi recteur van de bank, zijn vrouw en hun driejarig zoontje werden hiertoe de hele nacht in hun woning gegijzeld. Vliegtuigramp Een Israëlisch transportvliegtuig is dinsdag avond tegen de in wolken gehul de berg Jebel Halal gevlogen en neergestort Alle twintig inzit tenden kwamen hierbij om het leven. Het Israëlische militaire opperbevel noemde het ongeluk het ergste uit de Israëlische luchtvaartgeschiedenis.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1