Levski maakte uit hoe Ajax speelde en kreeg beloning Modderbrij voorkwam grote zege FC Brugge LIVERPOOL DE ENIGE DIE IN UITWEDSTRIJD EEN TRIOMF BOEKTE MICHELS: WE MOGEN NOG TEVREDEN ZIJN FC Groningen wil overspelen Hamburger SV Vi» slecht maar ook gelukkig ■luim ■mm UEFA CUP IN CUFERS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 PROTEST BU KNVB Groningen FC Groningen heeft gisteren een protest inge diend bij de KNVB naar aanlei ding van een arbitrale vergis sing van scheidsrechter Hop penbrouwer in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Fortuna SC. FC Groningen, dat deze wedstrijd verloor met 2—1 is van mening dat Fortuna SC bijna de gehele tweede helft met een niet gerechtigde speler is uitgekomen. De speler van Fortuna Prauser kreeg namelijk in de eerste helft een waarschuwing van Hoppen brouwer wegens spelbederf en na negen minuten spelen in de tweede helft een gele kaart na een te harde charge tegen Dijk stra. Reglementair had Prauser toen de rode kaart moeten heb ben. Na afloop erkende Hoppen brouwer ruiterlijk dat hij ver zuimd had Prauser naar de kleedkamer te sturen. Pas in de kleedkamer was hij tot de ont dekking gekomen dat hij de spe ler twee keer had opgeschreven. FC Groningen wil nu dat de wedstrijd vanaf het moment dat Prauser de gele kaart kreeg (54e minuut) wordt overgespeeld. De stand was toen 1—0 voor Fortu na SC. Langdurige schorsing amateurintemational K AAMSDONK VEER De 19- jarige doelman Henk Lankhaar van de zaterdag derdeklasser Good Luck, die tevens deel uit maakt van de nationale ama teurselectie, is door de straf- commissie district Zuid I ge schorst tot volgend jaar okto ber. In de bekerwedstrijd van 11 ok tober tegen NIVO Sparta was Lankhaar het niet eens met een beslissing van de scheidsrechter waarop hij deze naar de keel vloog. Eerder in de wedstrijd maakte de doelman al duidelijk hoe hij over de scheidsrechter dacht door de bal tegen diens rug te gooien wat hem op een waarschuwing kwam te staan. Eindfase EK voetbal Ook Joego- slaviè wil organisatie Belgrado Na West-Duitsland en België wil ook Joegoslavië zijn kandidatuur stellen voor de organisatie van de eindfase (halve finales en finale) van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams. De Joegoslavische bond zal de UEFA (Europese Voetbalunie) voor 10 december officieel bena deren. Als plaatsen zullen Bel grado en Zagreb worden voor- Hamburg Hamburger SV, Tweede op de Westduitse ranglijst, heeft gisteren in het Volksparkstadion een teleurstellende prestatie geleverd. In het stadion waar sinds 1960 in 23 Europese bekerwedstrijden niet werd verlo ren hadden de Westduitsers ondanks het afgrij selijk slechte spel echter niet oVer geluk te klagen. Na een kwartiertje sprong een door Zaczyk hard ingeschoten bal via rechtsachter Murcia verrassend in het Portugese doel. Hamburger SV kwam aan zijn overwinning van 2—0 door dat Volker een minuut voor tijd een strafschop benutte. De Hongaarse scheidsrechter Somlei stuurde in de 73e minuut de Portugees Gabriel van het veld wegens een bijzonder grove over treding tegenover Volkert. Daarvoor had Ett- mayer (dertig keer Oostenrijks international) van Hamburger SV de gele kaart gekregen. DEN HAAG Zeventien doelpunten voor en slechts vier tegen. Deze cijfers illustreren het grote succes van de thuisspelende clubs in de eerste wedstrijden van de kwartfinales van het toernooi om de UEFA Cup. De acht wedstrijden werden bijgewoond door in totaal 275.000 bezoe kers. De enige bezoekende club, die erin-slaagde een overwinning te behalen, was het gerenom meerde Liverpool. In Wroclav namen de Britten tegen Stal Wroclav een voorsprong van 2-0, waar bij de Polen het tweede doelpunt - door Toshack in de 73ste minuut - heftig aanvochten omdat het in buitenspelpositie gemaakt zou zijn. Tien minu ten voor tijd verkleinde Pavlovski de achterstand tot 2-1. Drie bezoekende clubs wisten het negatieve saldo tot een doelpunt beperkt te houden: Levski Spar- tak bij Ajax (2-1) Stal Mielec bij Inter Bratislava (1-0) en AS Roma bij FC Brugge (1-0). Stal Mielec was daarbij nogal ongelukkig. Op het moment dat de scheidsrechter al op zijn horloge keek, maakte doelman Sajanek, de uitblinker in de onlangs gehouden wedstrijd Tsjecho-Slowaki je-Enge land (onder 23) een fatale fout Het was overigens de wedstrijd van de „narrow escapes". De Polen hadden hun confrontaties voor de tweede ronde in Oost-Duitsland gewonnen met strafschoppen, terwijl Bratislava AEK Athene had uitgeschakeld door meer doelpunten te maken in de uitwedstrijd. Op zijn minst opmerkelijk was het feit dat een Italiaanse vertegenwoordiger voor de hoogste sco re van de dag zorg droeg. AS Roma gaf in Brugge al blijk van offensieve bedoelingen. Maar het was AC Milan dat op eigen veld de Russische club Spartak Moskou met niet minder dan 4-0 huis waarts zond. De tweede Russische vertegenwoordi ger Torpedo Moskou verging het nauwelijks beter 0-3. tegen Dynamo Dresden. FC Barcelona, dat op nogal eenvoudige wijze door de tweede ronde gekomen Catalaanse vertegen woordiger (Lazio Roma nam genoegen met een „papieren" nederlaag in de thuiswedstrijd) had aan een helft voldoende om Vasas Boedapest op een achterstand van 3-1 te zetten. Johan Neeskens behoorde tot de schutters. 1% Ruud Geels was van het middenveld naar voren gesneld, wenkte om de bal en haalde vernietigend uit. Staikov voor de tweede keer verslagen. Het schot van Willy Brokamp zal buiten het bereik van de E Ajax leidt met 1—0. doelman tegen de paal stuiten. Steffenhagen (niet zichtbaar) was daarna de bejubelde afmaker. AMSTERDAM Het Amsterdamse voetbalpubliek heeft zich vergist. Slechts 25.000 toeschouwers vonden het nodig om naar Ajax—Levski Spartak Sofia (2—1) te gaan kijken. De rest bleef liever thuis. Levend in de overtuiging dat Ajax moeiteloos langs Levski zou daveren. Een volstrekt verkeerde ge- dachtengang want Ajax had in Levski Spartak Sofia een volwaardig tegen stander. Meer dan dat zelfs, want gedu rende grote gedeelten van de tweede helft was het niet Ajax maar Levski dat met uitstekend voetbal het Europa Cup treffen tot een genoegelijk voetbal avondje maakte. Levski mocht dan ook volkomen terecht na afloop de beloning incasseren voor een moedig en uitste kend gespeelde wedstrijd. Een beloning in de vorm van een nederlaag weliswaar, maar met zulke geringe cijfers dat het niet uitgesloten is dat Ajax over twee weken in Sofia voor de laatste maal dit seizoen een wedstrijd op internationaal niveau zal spelen. Immers voor Levski is straks in Bulga rije een overwinning van 1—0 al genoeg. Coach Rinus Michels van Ajax erkende na afloop dat het moeilijk zal zijn de geringe marge in Sofia met succes te verdedigen. „Dit is natuurlijk een slecht resultaat. We moeten er rekening mee hou den dat we uitgeschakeld worden". Michels toonde een realist: „Dit Levski is een uitstekende ploeg. Vooral in de tweede helft speelden de Bulgaren, sterker dan wij. We mogen, hoe gek het ook klinkt, met dit resultaat niet eens ontevreden zijn. Voor het zelfde geld verlies je deze wedstrijd. Levski heeft in ieder geval voldoende mogelijkheden ge had om doelpunten te maken'. Onderschatting Een verklaring voor het verre van uitstekende voetbal van Ajax had Michels niet. „Het liep gewoon niet. Je speelt nu eenmaal zoals Je tegen stander het toelaat En tegen dit Levski waren er daardoor weinig mogelijkheden. Het is geen kwestie van onderschatting geweest We kennen het Bulgaarse voetbal en we weten dat die men sen goed kunnen spelen. Voor mij is het dan ook geen verrassing dat we geen gemakkelijke over winning behaald hebben. Dat in tegenstelling tot het voetbalvolk dat dacht dat we Levski op zonden rollen omdat die Bulgaren in Europa nu eenmaal niet zo'n grote naam hebben. Zijn collega Vrutzov was uiteraard bijzonder con tent met het goede resultaat van Levski. De Bul gaarse trainer: .Mijn jongens hebben uitstekend gespeeld. We zijn er nog niet, maar we hebben in ieder geval een goede uitgangspositie. Toch blijf ik realist Ajax heeft teveel kwaliteit in zich om De beloning voor Levski Spartak Sofia kwam pas laat. Vionov (geheel links) heeft in een kluwen van spelers (verder van links naar rechts Suurbier Milanov, Zvetkov, Krol en Schrijvers) aangelegd De doelman van Ajax reageerde teveraeefs. nu al de vlag uit te steken. We zullen eerst de return af moeten wachten'. Ajax had het moeilijk. Om verschillende redenen. De belangrijkste was wel dat Ajax op het midden veld nog altijd niet creatief genoeg is om ook wanneer er weinig ruimte is openingen te schep pen. Het is al meer gesignaleerd de laatste weken: Ajax voelt zich pas als een vis in het water wanneer het vanuit de counter in de richting van de vijandelijke linies kan sluipen. Dan kunnen met name Ruud Krol en Rene Notten met een diepte pass de „frontstrijders" de ruimte in zenden. Wonderwel Tegen Levski kreeg Ajax die ruimte echter niét of nauwelijks. Weliswaar probeerde de Bulgaarse ploeg als de mogelijkheden daartoe waren via de counter terug te knokken, maar primair stond toch de rust in de organisatie van de achterhoede. Wat wonderwel gelukte. Enerzijds omdat naast de uitstekend acterende doelman Staikov ook laatste man Ivkov het raffi nement in de aanvallen van Ajax tijdig onderken de, anderzijds omdat slechts Brokamp aan de bal over voldoende mogelijkheden bleek te beschikken om zelfs op de vierkante meter tot positieve daden te komen. De overige Ajacieden, ook Gerriè Muh- ren en Arnold Steffenhagen niet, slaagden er echter nauwelijks in te ontkomen aan de uiterst secuur opgestelde afweer van Levski. De problemen van Ajax werden er niet kleiner op toen de eerste treffer als maar op zich liet wachten. Want het geluk dat Ajax de laatste weken in de competitie heeft om al snel te scoren, bleef nu uit. De grote inspirator bij die acties was international Panov, een van de weinige Bulgaren die in staat was het rondspelen af te wisselen met een splijtende pass naar de spitsen Milanov en Jordanov. Veel succes hadden die stijlvolle acties van Panov in de eerste helft echter niet. Weliswaar overtuigde Dusbaba in zijn persoonlijke confrontaties met Milanov nauwelijks, maar dankzij het corrigeren de optreden van Ruud Krol bleef het gevaar beperkt tot enkele afstandsschoten die weinig problemen opleverden voor Piet Schrijvers. Boeiend Inmiddels zorgde het regelmatig uit de verdedi ging komende Levski er wel voor dat de wed strijd uitmondde in een niet briljant, maar wel boeiend spektakel. Een strijd waar Ajax eerst tien minuten voor rust een positieve wending aan kon geven. Via, hoe kan het ook anders, Ruud Geels die attent reageerde bij een aanval, al wenkend de bal uit de lucht plukte en Ajax op 1—0 zette. Even, heel even maar, sloop na dat doelpunt wat Gratie voor voetballers MADRID Koning Juan Carlos van Spanje heeft gratie verleent aan een aantal voetballers, dat de laatste maanden een schor sing had opgelopen. De gratieverlening gaat het verst bij twee buitenlandse voetballers. De Argentijn Ruben Dias (Atletico Ma drid) en de Portugees Bas tos (Zaragosa), die respec tievelijk voor zeven en tien wedstrijden waren geschor st, kregen vrijspraak van de koning. De laatste maal, dat de voetballers gratie kregen was in 1971 ter gele genheid van het feit, dat Franco dertig jaar aan de macht was. Rivera als in grote jaren MILAAN Gianni Rivera speler/eigenaar van A.C. Milan heeft gisteren een doorslaggevend aandeel gehad in de zege van 4—0 van zijn club op Spartak Moskou. „Golden Boy" Ri vera regisseerde zijn team bijna net zo gedegen als in zijn grote jaren. Voorts was hij actief be trokken bij drie van vier doelpunten, namelijk bij het eerste van Calloni (in de 19e minuut), en de twee van Bigon (in de 51ste en 71ste minuut). Voor de an dere Italiaanse treffer zorg de voorstopper Maldeira (48ste minuut). onrust binnen bij Levski. Ajax profiteerde er echter niet van. Was weliswaar enkele malen dicht bij een tweede treffer, maar eerst Brokamp en vervolgens Mühren waren er de oorzaak van dat Levski zonder verdere kleerscheuren het einde van de eerste helft kon halen. Ajax was in de tweede helft niet bij machte voordeel te scheppen uit de offensieve speelwijze van Levski. Zelfs nu er voor de middenvelders Notten, Mühren en Steffenhagen voldoende ruimte beschikbaar was, bleef Ajax vrij steriel aanvallen. Slechts wanneer Brokamp aan de bal was ont stond vrijwel steeds gevaar voor Levski. Aladjov, Gaiderski (uitstekend bewaker van Geels) en laat ste man Ivkov hielden de Bulgaarse poort in samenwerking met doelman Staikov echter uitste kend gesloten. Groots De UEFA Cuptoekomst van Ajax begon er dan ook steeds somberder uit te zien. Veertien minu ten voor het einde leek daar echter verandering in te komen toen Ajax alsnog het gat met Levski op twee doelpunten verschil bracht. Op fraaie wijze trouwens. Want de manier waarop de gees telijke vader van het doelpunt, Willie Brokamp, door de achterste linie van Levski snelde was groots. Zo ook zijn schot dat buiten bereik van doelman Staikov op de lat terecht kwam. De terugspringende bal werd echter simpel door Steffenhagen in het verlaten doel gewerkt: 2—0. Michels later: ,Op dat moment dacht ik dat we er waren. Weliswaar tegen verhouding in maar dat is minder belangrijk. Daarna hebben we trouwens meer mogelijkheden gekregen om door te druk ken. Dat gebeurde echter niet. We bleven te weinig doortastend om Levski verdedigend uit te spelen'. Het doelpunt van Steffenhagen bezorgde Ajax geen geruststellende voorsprong voor de return in Sofia. Vijf minuten voor het einde verspeelde Ajax die marge weer. Op kinderlijk eenvoudige wijze eigenlijk. Opnieuw bleek de organisatie binnen de verdediging van Ajax verre van optimaal. Invaller Vionov onderstreepte dat treffend door goed voor bereidend werk van Borissov passend af te ron- dea Levski daarmee een uitstekende uitgangsposi tie bezorgend om Ajax over twee weken uit het UEFA Cuptoernooi te stoten. En wie had dat verwacht, na de reeks van successen waar Rinus Michels Ajax in korte tijd naar geleid heeft? ROB HARTOG -Scoreverloop: 33. Geels 1—0,75. Steffenhagen 2—0, 84. Voinov 2—1. Scheidsrechter: Urrestarazu (Spa). Toeschouwers: 25.000 AJAX: Schrijvers, Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord, Notten, Helling (Van Santen), Mühren, Geels, Brokamp en Steffenhagen. LEVSKI: Staikov, Grancarov, Ivkov, Gaidarski, Aladjov, Tichanski, Stoyanov (Voinov), Jordanov MilanovT Panov en Borisov. BRUGGE Het drassige veld van het Olympiastadion heeft Ernst Happels FC Brugge ervan weerhouden een veilige voorsprong te nemen in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales tegen AS Roma. Het bleef bij 1-0 door een doelpunt van middenvelder Cools in de 42ste minuut ontstaan uit een warrige situatie voor het Italiaanse doel, waarbij Lambert en Van Gooi samen naar de bal kopten. Deze kwam terecht bij De Cubber, die op zijn beurt Cools aanspeelde. De Italianen speelden aanzienlijk minder behoudend dan het nationale elftal zaterdag tegen Nederland. Belgische aanvallen werden prompt gevolgd door counters, die niet ongevaarlijk waren. Desondanks domineerde de ploeg van Happel gedurende een groot gedeelte van de wedstrijd. De beide spitsen Lambert en Van Gooi werden echter vrij gemakkelijk door de centrale verdedigers van AS Roma in bedwang gehouden. Het meeste gevaar kwam van de oprukkende middenvelders. Bij een schot van Bastijns redde Pecchinini op de doellijn nadat doelman Conta al was verslagen. Na een half uur spelen werd Lambert in het strafschopgebied weggedrukt, maar tot verontwaardiging van de 37.000 toeschouwers reageerde scheidsrechter Gugulovie niet Eén minuut voor rust kreeg Morini de gele kaart voor een grove overtreding tegen Bastijn. Na rust werd bij AS Roma Prati vervangen door Negrisolo. Brugge bleef komen. Lefèvre ging Rocca in snelheid voorbij en plaatste de bal voor het doel, waar Lambert een fractie van een seconde te laat kwam om de geslagen doelman Conti het nakijken te geven. De modderbrij in het doel van Roma verhinderde veertien minuten voor het einde een tweede Belgische treffer. Een inzet van Vandereyken bleef op de lijn in de modder steken. Een laatste poging om een wat zekerder uitgangspositie te bereiken voor de return over veertien dagen in Rome ondernam Van Gooi enkele minuten voor tijd. Zijn kopbal werd door doelman Conti gehouden. Illllllllll Hamburger SV (W-Dld)—FC Porto 2—0 (1—0). Doelpunten: Murcia (eigen doel) en Volkert Toeschouwers: 40.000. Slask Wroclaw (Pol.)—Liverpool (GB) 1—2 (0—0). Doelpunten Liverpool: Faber (eigen doel) en Toshack, Wro claw: Pawlowski. Toeschouwers: 40.000. Inter Bratislava (Tsj.)—Stal Mielec (Pol.) 1—0 (0—0). Doelpunt: Sajanek. Toeschouwers: 30.000. Dinamo Dresden (O-Dld)—Torpedo Moskou (Rusl.) 3—0 (1-4)). Doelpunten: Riedel (2) en Kreische. Toeschouwers: 23.000. AC Milan (Ita>-Spartak Moskou 4-4) (1-0). Doelpunten: Calloni, Maldeira en Bigon (2). FC Barcelona (Spa.)—Vasas Boedapest (Hong.) 2—1 (2-1). Doelpunten Barcelona: Migueli, Rexach en Neeskens. Boeda pest: Müller. Toeschouwers: 70.000. Club Brugge (Belg.)—AS Roma (Ita) 1—0 (1—0). Doelpunt: Cools. Toeschouwers: 37.000. Ajax (Ned.)—Levski Spartak Sofia (Buig.) 2—1 (1—0). Doelpunten Ajax: Geels en Steffenhagen. Sofia: Voinov. Toeschouwers: 25.000.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15