„Antiquair5' was geslaagde inbreker dankzij secretaresse TELEURSTELLING IN SPANJE OVER KARIGE AMNESTIE Lynette schuldig HATTEM NEEMT REGLEMENTAIRE NEDERLAAG NIET Rijk stopt verdere aanleg metrolijnen Bewakers beboet wegens mishandeling Tweemaal schriftelijk examen IJsland sluit luchtruim voor Britten Marian Coyle begiet agenten met kokend water Nog geen proces voor overtreding vangstverbod Spanning tussen India en Bangladesj Met Mensje van Keulen in de achterbuurt Hengelen naar juwelen DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) Vier jaar gevangenis straf hoorde gisteren de 41-jarige Haagse „anti quair" Bennie E. tegen zich eisen, toen hij voor de Amsterdamse rechtbank terechtstond voor enkele spectaculaire inbraken. Voor het plegen van die inbraken had hij gebruik gemaakt van de gegevens die de 21-jarige Yvonne B. uit Rotterdam hem verstrekte over de beveiliging van de banken; zij werkte bij een beveiligings bedrijf. Bij de Algemene Bank Nederland in Bussum werd in januari van dit jaar rond de 300.000 gulden buitgemaakt; in Hoorn probeerde Bennie (een goede bekende van Aage M.) vergeefs de kluis van de Nederlandse Middenstandsbank te openen. Deze twee inbraken werden hem ten laste gelegd, maar volgens de officier van justitie waren er wel 31 inbraken aan Bennie toe te schrijven. De inbreker bleef glashard ontkennen. Hij gaf wel toe gegevens van Yvonne te hebben gekre gen, maar die zou hij thuis hebben opgeborgen. „Misschien zouden die later nog eens van pas konden." Zijn verklaring voor het feit dat hij op grote voet leefde en in een dure Bentley rondreed was: „Ik exploiteer een gokhuis en verhandel antiek." Uit het strafblad bleek dat Bennie E. geen onbekende van politie en justitie was: sinds 1963 is hij tien maal veroordeeld voor inbraken, heling, openlijke geweldpleging, en medeplichtig heid aan dood door schuld door brand. Yvonne B. had uit de archieven van haar werk gever beveiligingsgegevens van tientallen banken aan Bennie verstrekt. Zij kreeg daarvoor bedra gen van 300 tot 2500 gulden. Op een gegeven moment kon zij het niet meer aan en vertelde alles tegen haar moeder. Voor de rechtbank bekende zij alles en hoorde twaalf maanden met aftrek (waarvan negen voorwaardelijk) en 1000 gulden boete eisen. De verdedigers vroegen voor de verdachten vrijspraak omdat geen bewijzen geleverd zouden zijn. De rechtbank ging daar niet op in: op 10 december is de uitspraak. (Van (van onze correspondent Jan Drummen) MADRID - Een diepe teleurstel ling heeft zich gisteren aan de vooravond van de plechtighe den ter bevestiging van het ko ningschap van Juan Carlos van de Spanjaarden meester ge maakt, als gevolg van de onver wacht karige gratie die woens dag afgekondigd werd. Deze blijft zelfs ten achter bij enkele destijds door Franco ver leende algemene graties. De op positie is dermate verslagen dat zij besloten heeft vandaag ter gelegenheid van de aanwezig heid van drie vreemde staats hoofden in Madrid een beroep op president Giscard van Fran krijk, president Scheel van West-Duitsland en president Odalaigh van Ierland te doen om er bij Juan Carlos op aan te dringen deze gratie uit te breiden. Intussen werd gisteren in Madrid een persconferentie van de leider van de socialisti sche partij Felipe Gonzales ver boden en de persclub waar deze gehouden zou worden, werd ge sloten en later werd het de so cialistische partij zelfs onmoge-, lijk gemaakt een verklaring' over de koninklijke gratie aan de pers ter hand te stellen, ter wijl arrestaties om politieke be weegredenen in verschillende streken van het land doorgingen alsof er met de dood van Fran co niet de geringste verandering gekomen was. Maar van een afschaffing van de perscensuur wordt ter gelegenheid van de verleende gratie evenmin ge waagd. De gratie komt erop neer dat alle gevelde doodvon nissen wegens voor 22 novem ber j.l. begane misdrijven omge zet worden in 30 jaar gevange nisstraf, terwijl de overige ge vangenisstraffen in grote lijnen met drie jaar verminderd wor den. Daarvan worden evenwel uitgezonderd alle misdrijven van zogenaamde terroristische en aanverwante aard. Een Spaanse politieman met een poster van koning Juan koningin Sophia van Spanje. Vandaag is de nieuwe in Madrid ingehuldigd. Deze plechtigheid werd omlijst door mis met Te Deum, een militaire parade en een grote receptie. Carlos en koning plechtige UTRECHT (ANP) - Twee arres tantenbewakers van de Ut rechtse gemeentepolitie zijn gisteren door de Utrechtse poli tierechter veroordeeld tot 250 gulden boete of vijf dagen cel. Deze bewakers meenden de or de te moeten handhaven met behulp van een brandende aan steker en een gummiknuppel te gen een Turkse arrestant die amok maakte. De politierechter was van oordeel dat het ontoe laatbaar is zonder noodzaak de gummiknuppel te hanteren, laat staan een brandende aansteker te gebruiken wanneer een arres tant niet snel genoeg zijn arm terugtrekt uit het luikje van zijn celdeur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe Renault. De Franse autopro ducent Renault komt met een nieuw type perso nenauto op de markt, de R 20. De wagen zal in het voorjaar '76 in ons land leverbaar zijn, de prijs van de nieuwe 5-deurswa- gen is nog niet be kend. De wagen is afgeleid van de 6-cilinder R 30, maar heeft een 4-ci- linder motor van 1647 cc. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) De leer liugen bij het algemeen voort gezet onderwijs zullen in de toekomst tweemaal schriftelijk eindexamen kunnen doen. Daarnaast zullen de regels voor het schoolonderzoek in verband met het eindexamen eenvoudi ger worden. Deze plannen heeft staatssecretaris De Jong van Onderwijs bekend gemaakt in zijn examennota. Overigens wil staatssecretaris- De Jong de koppeling van het centraal schriftelijk eindexamen en het schoolonderzoek met de bestaande decimaal-rekening la ten bestaan. REYKJAVIK (Reuter) - IJs land heeft op het Britse besluit marineschepen naar de wateren ter hoogte van IJsland te sturen, gereageerd met sluiting van zijn luchtruim en vliegvelden voor toestellen van de Britse konin klijke luchtmacht. Ook zijn de IJslandse havens dichtgegaan voor ondersteu ningsschepen van de Britse trei- lervloot, uitgezonderd voor ge vallen dat zij in nood verkeren. SACRAMENTO (REUTER-UPI) - Een federale jury heeft Lynette Fromme („Squeaky") schuldig bevonden aan een poging tot moord op president Ford. De 27-jarige Lynette Fromme, een volgelinge van de Charles Manson-secte, is de eerste die wordt berecht krachtens een wet uit 1965 inzake moordaanslagen op de president van de Verenigde Staten. CDA-lijn nog verwarrend NEEM HET BURGERS die zich politiek met de KVP verwant voelen, maar eens kwalijk, wanneer ze de gang van zaken rond het CDA in het algemeen en de houding van hun partij hierbij in het bijzonder ondoorzichtig vinden. Buiten de officiële partij-organen schieten clubs die het CDA willen verbreiden, als paddestoelen uit de grond. En zoals de reacties van het partijbestuur en van de KVP-fracties in de publiciteitsorga- nen overkomen, kan ook niemand meer precies weten, hoe hij daar een touw aan vast moet knopen. BIJ DE TWEE ANDERE CDA-gegadigden - de ARP en de CHU - is het ook niet allemaal rozegeur en maneschijn; maar daar is tenminste nog enig houvast. Van de Christelijk-Historische Unie mag men eind november concluderen, dat men de integratie met het CDA bevorderen wil, mits partij en Kamerfracties tegenover het kabinet-Den Uyl hun vrijheid behouden; wel ligt in die partij de tijdbom van de groep die beslist op een WD-lijn wil blijven zitten. De ARP toont al een wat ingewikkelder beeld; wat het bekende standpunt-Aantjes inzake de grondslag betreft, zijn de meningen in en buiten het partijbestuur nog altijd verdeeld; bovendien juicht niet iedereen over de politieke beginselverklaring zoals prominen ten van de meest vooruitstrevende vleugel (minister Boersma c.s.) die soms laten horen. ZULKE POLITIEKE TEGENSTELLINGEN zijn ook de KVP niet vreemd; maar het vervelende in deze partij is, dat men het niet meer eens is over de kracht van de middelen waarmee geprobeerd kan worden om tot elke prijs tijdig in het volgend jaar de éne kandidatenlijst, het éne program en dus op zijn minst een zware federatie van de drie partijen te garanderen. Het wordt wel tijd, dat het KVP-bestuur zelf het roer weer in handen neemt en niet overlaat aan afdelingen of aan Kamerfracties. Toen, begin van dit jaar, oud-voorzitter De Zeeuw een bom had laten barsten, leek het even weer snel bergopwaarts te gaan. Het trieste van het incident-Aantjes (waarbij we „incident" niet denigre rend bedoelen) was, dat daarna de oude tegenstellingen weer snel opgekomen zijn. Het heeft de KVP onvoldoende tijd gelaten om haar politiek gezicht te versterken en om koers uit te zetten die menig wankele kiezer weer nieuw vertrouwen had kunnen geven. Dit vertrouwen zal ook niet komen, als straks twee groepen in de KVP op een andere manier proberen tot het begeerde CDA te komen. Daarom: bestuur wacht niet te lang af. Weeroverzicht LIMERICK TER) - Vijf lijke gedetineerde le- Herrema, Marian Coyle, hebben giste ren drie vrouwelijke den van het Ierse re- politieagenten aange- publikeinse leger on- vallen en in een ge- der wie de ontvoer- vangeniskeuken in ster van dr. Tiede Limerick overgoten met kokend water. Nadat zij de agenten met kokend water hadden overgoten, barricadeerden de vijf vrouwen zich in de keuken in de vrouwenvleugel van de gevangenis. De staf zette waterslan gen op hen om hen tot overgave te dwin gen. Het ministerie van justitie deelde mee dat tegen de vijf, „geëigende tucht maatregelen" waren genomen. De vrouwelijke agen ten hebben geen al te ernstige nadelige ge volgen van de aanval opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de forse aanvoer van verboden tong op de vismijnen in o.a. Vlissingen, Scheveningen en LJmuiden, heeft de visserij-inspectie gisteren nog geen procesverbaal opgemaakt. De inspectie was wel op de afslagen aanwezig. De vaste Tweede -Kamercommissie voor de visserij zou vandaag een onderhoud hebben met minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) over de recente beslissing inzake het beperken van de vangsten van tong en schol. De ministers Van der Stee en Duisenberg (Financiën) hebben besloten levensvatbare bedrijven in de visserij, de visverwerking en de visafzet volledige of gedeeltelijke garantie te geven op kredieten die zij op grond van de regeling bijzondere kredieten ontvangen van de Nationale Investeringsbank N.V. Men heeft hiertoe besloten om de liquiditeitsspaningen te overbruggen, waar mee ondernemingen te maken krijgen als gevolg van de vangstbe perkingsregeling. Kredietaanvragen dienen vóór 1 juli 1976 inge diend te worden bij de Nationale Investeringsbank. DEN HAAG Hockeyclub Hattem overweegt maatregelen tegen het besluit van de Koninklijke Nederlandse Hoekey Bond het niet doorgaan van de competitiewedstrijd voor de hoofdklasse heren van afgelopen zondag tegen Kampong te „honoreren", met een nederlaag van 5-0. Deze uitslag werd aangekondigd in een brief, die dinsdag bij het bestuur van Hattem arriveerde. Volgens een enige tijd terug gemaakte onderlinge afspraak zou bij het afgelasten van een duel moeten worden bekeken of hèt mogelijk is op het veld van de tegenstander te spelen. Dit zou dan 's morgens om negen uur al moeten worden beslist. Hattem heeft echter afgewacht of het aanvankelijk bevroren veld later op de dag wel bespeelbaar zou worden. Dit bleek echter niet het geval en toen was het te laat om alle spelers nog bijeen te brengen ten einde op een redelijk tijdstip in Utrecht - waar het Kampongveld wel te bespelen was - te arriveren. Bovendien was er niet voldoende vervoer aanwezig. „We hebben al het mogelijke geprobeerd", aldus manager Strick van Linschoten, „maar het ging eenvoudig niet meer. Enkele spelers wonen ook een heel eind buiten Hattem en die konden we niet meer op tijd te pakken krijgen. Met veel moeite hadden we misschien om kwart voor twee kunnen vertrekken, maar dan zouden we zeker niet voor half vier op het veld hebben kunnen staan." lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Hennie Kuiper eersteklasser GENÈVE De internationale federatie van beroepswielren ners (FICP) heeft gisteren de lijst van wielrenners eerste klasse gepubliceerd, die 33 na men omvat Onder hen bevin den zich'de Nederlanders Hen nie Kuiper, Joop Zoetemelk en Roy Schuiten. De overige dertig zijn: Thurau (Wdl), Dierickx, Merckx, Roger de Vlaeminck, Maertens, Van Springel, Vrbeeck, Teirlink, Go- defroot (allen Bel), Ole Ritter (den), Perurena, Tamanes, Oca- na, Galdos (allen Spa), Óvion, Thevenet, Poulidor, Danguillau- me (allen Fra), West, Hoban (beiden Gbr), Moser, Bertoglio, Gimondi (allen Ita), Gilson (Lux), Mendes, Agosthino, Jose Matin, Vieia (allen Por), Fuchs en Salm (beiden Zwi). UlJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DE BILT: Langs de noordflank van een krachtig hogedrukge- bied nabij de Azoren, trekken fronten in snel tempo naar West-Europa. Langs deze fron ten ontwikkelen zich gemakke lijk storingen, die tot actieve depressies uitdiepen. Morgen zal I het frontensysteem van een nieuwe storing dicht bij ons land liggen. Het zal opnieuw perioden met regen en veel wind brengen. In het tempera- tuursverloop komt weinig ver andering. Het hogedrukgebied boven de Azoren heeft een uitlo per in de richting van Spanje en Portugal en brengt daar rus tig weer met maximumtempera turen tussen 15 en 20 graden. In Polen en Tsjechoslowakije komt in de nacht matige vorst voor en overdag vriest het er licht. Amsterdam De Bilt jDeelen ILuchth. R'dan Luxemburg X» DACCA (Reuter) De span ning is opnieuw toegenomen in de relaties tussen India en Ban gladesj nadat gisteren zes gewa pende mannen het vuur hebben geopend op de hoge commissa ris van India in Dacca, Samar Sen, die zwaar werd gewond. Op hoge toon eist de Indiase regering in een verklaring dat „de daders streng worden ge straft voor deze moordaanslag." Twee van de mannen zijn gear resteerd, de andere vier werden in een vuurgevecht met de poli tie gedood. ff» geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew 17 0 geh. bew. 10 0 Vooruitzichten voor zaterdag. Af en toe regen en temperatu ren boven normaal. Lasfalmas New York Tel-Aviv £uq*. j» Meerjarenplan personenvervoer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het rijk zal geen medewerking meer verle nen aan de bouw van nieuwe metrolijnen, behalve aan de doortrekking van de Rotter damse metro naar Spijkenisse. Mensje van Keulen heeft ver tellingen over de huidige menselijke misère geschreven die terecht de aandacht trek ken, omdat ze er die menselij ke misère in al haar ver schrikking toonde in een sobe re taal die wat ze uitbeeldde precies recht deed. Ze doet dat opnieuw en onver minderd trefzeker in haar no velle of kleine roman, die ze, niet geheel zonder ironie, Van Lieverlede noemde en die ver scheen bij de Arbeiderspers te Amsterdam. Niet absurdistisch Haar werk is al absurdistisch genoemd en vergeleken met het werk van Samuel Beckett. Nu is Beckett zonder enige twijfel een specialist in mense lijke ellende, maar het is bij hem een uiterste van een zeer speciale soort Beckett denkt over de mogelijkheden die de mens op het gebied van de vervreemding, vereenzaming, onverschilligheid en zielontle ding zou kunnen bereiken en hij laat dit in een sterk gecon strueerde, bewust absurde ver tekening zien. In bepaalde zin is Beckett een metafysicus, een zoeker naar betekenis of gebrek aan betekenis achter of na de fysieke feiten. Hij con cretiseert, hij brengt een ab stractie in vorm, hij tracht naar het onmogelijke. Dat doet Mensje van Keulen be slist niet. Zij mag in Van Lie verlede het toppunt van ellen de bereiken,maar ze komt daartoe niet dporenig door enig denken. Haar werk be paalt zich tot de feiten, tot de onweerlegbare en controleer bare directe werkelijkheid. Met veel meer recht dan met het werk van Beckett, werd haar werk met dat van de naturalisten van destijds ver geleken, en op grond daarvan neorealistisch of neonaturalis- tisch genoemd. De overeen komst is hier inderdaad veel groter. Maar er is ook een verschil. Mensje van Keulen schrijft uitstekend, ze vermijdt de uitvoerigheid de overvloed van soms weinigzeggende de tails waarmee de naturalisten het geduld van hun lezers niet zelden tezeer op de proef stel den. Ze is veel meer ter zake en weet op grond van weinige, strikt zakelijke gegevens een grote indruk te maken. Haar onderwerp maakt het haar daarbij niet gemakkelijk. Het moet voor haar steeds worste len met het woord zijn om haar eigen, haar nieuwe natu ralisme beslissend en overtui gend gestalte te geven. Kleine kring De geschiedenis in Van Lie verlede speelt zich immers af in een uiterst kleine kring. Ze handelt over een jonge vrouw, Hanna, die, zodra ze van school ging, van haar moeder, de weduwe Beier,niet mocht gaan werken, maar thuis moest blijven om deze, die zie kelijk of nog meer wanhopig is, bij te staan. Die moeder is, niet geheel zonder aanleiding, bang voor dood en hel. Stedelijke gebieden zullen wor den verdeeld in verblijfsgebie- den en verkeersruimten. In de verblijfsgebieden kunnen ge luidshinder, luchtverontreini ging en onveiligheid worden te ruggedrongen door doorgaand verkeer, uitgezonderd fietsers, te weren. Dit zijn maatregelen die minis ter Westerterp (Verkeer en Ver voer) wil nemen om zijn van daag gepresenteerde Meerjaren plan Personenvervoer 1976-1980 „Naar een beheerst verkeer" te kunnen verwezenlijken. Uit gangspunt van het plan is het ombuigen van het huidige „chaotische verkeer naar een beheerst verkeer." Kernpunt van het toekomstige beleid is het beperken van de groei van de behoefte aan verplaatsingen, met name die per auto, in stede lijke gebieden en tijdens de spit suren. Tot het complex maatregelen dat minister Westerterp voor staat behoort behalve de stop zetting van de aanleg van me trolijnen ook een zoveel moge lijk beperken van de aanleg van nieuwe verkeers- en vervoers voorzieningen, met name wan neer daarvoor grote doorbraken nodig zijn. Tevens wil minister Westerterp tijdig openbaar ver- voersverbindingen aanleggen voor nieuwe woonkernen, fiet spaden aanleggen, het parkeer beleid aanpassen en de door stroming van openbaar vervoer bevorderen. AMSTERDAM (ANP) - Bij twee juwelierszaken in Amsterdam is gisteren in alle vroegte door de ruiten van etalages geschoten met de bedoeling om door de kogelgaten met een ijzer draadje te vissen naar klei ne juwelen. Volgens de Amsterdamse politie is de hengelaar niet in zijn opzet geslaagd. In een van de etalages trof de politie het vistuig aan: een gevlochten koperdraadje met een gebogen uiteinde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13