De beste investering van het jaar? Het oordeel is aan U ISIMCA1307 SIMCA 1308 Actie van Wereldraad gevraagd tegen vervolging in Sovjet-Unie 071-122244* Oostenrijkse bisschoppen achter volksreferendum tegen abortuswetgeving Nyerere: kerken soms te verlegen om te helpen KORTE METTEN uOWUtKiJALr 4rf NOVJliiVlbtit iy/D LLI 1>JL V. UÜKAIN I telefoontjes - 3,85 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- ';*r niet groter dan 12 letters) w* ieder woord méér 23 ct. exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST 'w' op 3 achtereenvolgende dagen w slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een ol 2 Kolom met grotere iTff, letterkorpsen 26 ct per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. 'W.- GEZELSCHAPSSPELLEN. Doe 'ns iets anders op de winter avonden. Naast de bekende spellen zoals Mens erger je niet. Monopoly, Ganzebord en Bingo, heeft Van Brussel ook de aller nieuwste, Jumbojet, Zeeslag, Wild-Life, Barricade en Beurs spel. En natuurlijk MASTER MIND. het spel van 1975. Speel goedspeciaalzaak Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden, tel. 122061 Diversen Weet u dat er 6 dec een MOS SEL DANSAVOND is in Cafe- Restaurant Meerzicht Herenweg 55 Rijnsaterwoude, tel. 01721 - 8617 UW BRUIDSREPORTAGE nu ge heel in kleur. Zie onze etalage. Foto v. Bemmelen, Kerklaan 2. Zoeterwoude-dorp Tel. 01715- 1353. ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af, 100 gr., 100 gr. 2,95. Drogisterij Boerhave, Haarlem- merstr. 68, Leiden. PARAPLU REP. (ook voor op vouwbare o.a. knirps) invaliden- stokken, wandelstokken van Oerle, Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties worden alleen aan de zaak aan- genomen. Tel. 123458. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat.'van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge, Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei den. Tel. 120794. St Nicolaas vindt dit |aar weer een ruime keuze in goed speel goed bij Van Brussel. Haarlem merstraat. Een grotere sortering SPELLEN. PUZZELS, auto's, bouwdozen, treinen en raceba nen is in Leiden niet denkbaar. Speelgoedspeciaalzaak Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden, tel 122061. SMALLE KINDERTJES kunnen ook een goede passende lange broek dragen. Bambi heeft ze voor 0 tot 9 jaar. Fijne rib, grove rib, jersey, terlenk^a. Prachtige broeken, een lust voor het oog. Speciaalzaak Bambi, Haarlem merstraat 227-229 te Leiden. SINTERKLAASCADEAU-PRO BLEMEN? Niet nodig! Bambi heeft volop goede en nuttige cadeaux voor Uw Jdnderen of kleinkinderen van 0-9 jaar. Ze zijn ook graag mooi in een nieuwe pulli, trui, blouse, jurk, lange broek enz. Speciaalzaak Bambi. Haarlemmerstraat 227- 229 te Leiden Bij Van Brussel vindt u ook: SCHAAKSPELEN, bouwdozen, treinen, racebanen, tingietsets, filmprojektoren en een uitge breide kollektie miniatuurauto's. Keuze uit een groot aantal vrachtwagenkombinaties, o.a. Daf en Volvo. Speelgoedspe ciaalzaak Van Brussel, Haarlem merstraat 267, Leiden, tel. 122061 Speciale aanbiedingen voor Sin terklaas. MAH-JONG SPEL 175,-; Fischer Techmk ƒ47,60, sjoelbak 2 mtr. ƒ47,50. Scalex- tric racebanen v a 89,50. Elek tronica dozen 10 experimenten 53,95. Marklin en Fleischmann treinen HO ƒ69,95 (m<jt trafo). Voetbalspel 89,50. Batterij cebaan 19,95. Krupp kraan 49,50. (metaal). Speelgoedspe ciaalzaak Van Brussel, Haarlem merstraat 267, Leiden, 122061. Sinterklaas en zwarte Piet heb ben er geen moeite mee. Zoals in alle voorgaande jaren heeft Van Brussel weer volop keuze uit Baarden, mijters, pruiken (voor sint en piet). Ringen, sch mink, baretten en staven. Speel- goedspeciaalzaak Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden, tel. 122061 FISHER PRICE is bovenal sterk speelgoed Speelgoed dat spe ciaal gemaakt is voor kinder handen. Het gehele Fisher Price assortiment is te koop bij Van Brussel. Garages, kastelen, speeldozen, boerderijen, pop penhuizen maar ook trekfiguren en tekenfilm apparaten. Speel goedspeciaalzaak Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden, tel. 122061. Ook St. Nicolaas weet het. TON KA AUTO'S zijn vrijwel onver woestbaar. Nu eindelijk eens speelgoed wat niet gelijk door slopershandjes verwoest kan worden. Keuze uit grote en klei ne modellen o.a. kiepwagens, takelwagens, tractors, bussen, heftrucks, bussen en graafma chines. Speelgoedspeciaalzaak Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden, tel. 122061. De ideale combinatie De drie nieuwe Simca's startten al in de fabriek met een voorsprong. Want achter hun constructie zat dit idee: Laten we opvallende prestaties, compleet comfort, optimale veiligheid lijf' en zuinigheidcombineren tot één opmerkelijk geheel. Dat is gelukt. Gaat u de drie nieuwe Simca's de 1307 GLS, de 1307 S en de 1308 GT- maar bekijken bij één van de 350 dealers. Hun standaarduitrusting omvat indrukwekkend veel vernuftige nieuwtjes en luxueuze accessoires, die u bij andere wagens zelfs tegen meerprijs niet krijgt aange boden. Alles standaard ingebouwd De Simca 1308 GT heeft standaard een voorruit van gelaagd glas, verstelbare halogeen koplampen met wissers en sproeiers, elektrisch te bedienen zijramen vóór, zijruit- ontwaseming en rondom getint glas, achterruitverwarming, veiligheidsgordels met oprolautomaat, hoofdsteunen en een mooi en functioneel instrumentenpaneel compleet met toerenteller en klok. Plus een speciaal verwarmings- en ventilatiesysteem voor de achter passagiers. Antenne en stereo-speakers zijn al ingebouwd voor uw radio naar keuze. Technisch vernuft In alle drie modellen onafhankelijke ofShanging van de vier wielen, - voorwielaandrijving, een dwars- geplaatste motor. En nu ook een transistor-ontsteking. Dit kleine stukje technisch vernuft heeft diverse voor delen: nooit problemen met starten ondanks regen, sneeuw en nachten buiten staan. Krachtiger bougievonk, betere verbranding, geringer benzineverbruik. Het rijplezier van het jaar? Wie een proefrit maakt in een van de nieuwe Simca's concludeert al gauw "Ja". Echt een wagen die u een uniek gevoel geeft van totale veiligheid en compleet comfort. Echt een wagen die meer biedt dan welke vergelijkbare auto ook. Simca 1307 GLS -1294 cc - 68 DIN pk -113.395,- Simca 1307 S1294 cc82 DIN pkf 14.695,- Simca 1308 GT -1442 cc - 85 DIN pk -f 15.995,- prijzen inclusief BTW - af importeur CHRYSLER NEDERLAND Simca 1307/1308, nieuwe produkten van Chrysler Twee Russisch-orthodoxe priesters hebben op de vijfde assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi, felle kritiek geleverd op de rege ring van hun land en op de Wereldraad. De twee Moskouse priesters, Gleb Yakoenin en Lev Regel- son, namen in een lange brief aan de Wereldraad krachtig stelling tegen de religieuze ver volging in hun land en vroe gen de Wereldraad om steun voor de vervolgde christenen in de Sowjet-Unie. De Russisch-orthodoxe pries ters verwijten de Wereldraad dat hij blijft zwijgen „terwijl toch de Russisch-orthodoxe kerk voor de helft vernietigd is". Het is meer dan ooit nood zakelijk, aldus de priesters, dat de wereldraad zijn stem verheft om de godsdienstige vrijheid in de Oosteuropese landen te verdedigen. Ze wijzen in dit verband op de terechtstelling in Albanië van een priester omdat deze een kind had gedoopt. De twee priesters geven dan een op somming van de maatregelen van de Sowjetrussische autori teiten tegen diverse religieuze groeperingen in de Sowjet- Unie sinds de oktoberrevolutie en schilderen- in het bijzonder de vervolging van de christe nen sinds 1961 toen de Russi sch-orthodoxe kerk toetrad tot de Wereldraad. Yakoenin die zijn ambt niet meer mag uitoefenen en Re- gelson vragen de christenen op de hele wereld bun broe ders in de Sowjet-Unie niet te vergeten en verzoeken de We reldraad acties te onderne men, variërend van gebedsbij eenkomsten tot protestbrieven, om het lot van de Sowjet-rus- sische christenen onder de aandacht van de wereld te brengen. Ze vragen de Wereldraad voorts de christenen te helpen die willen emigreren naar een plaats „waar het hun wordt toegestaan hun godsdienst in vrede te beleven". De Wereldraad staat met deze brief voor een dilemma. Het centrale comité van de raad wil ongetwijfeld de christenen van de Sowjet-Unie helpen, maar zal aan de andere kant toch bang zijn voor een felle reactie van de officiële delega tie van de Russisch-orthodoxe kerk in Nairobi, die onder lei ding staat van metropoliet Ni- kodim van Leningrad. De Oostenrijkse bisschoppen hebben de gelovigen van het land opgeroepen bun handtekening te zetten onder het referendum tegen de abortus. Het volksreferendum is georganiseerd door de „Actie Leven", een initiatief groep, waarin katholieken en niet- katholieken en leden van verschillen de partijen zitting hebben. Sedert 1 januari 1975 geldt in Oosten rijk een nieuwe abortuswetgeving, die viuuwen toestaat na overleg met een arts een zwangerschap te laten afbre ken. Met een kleine meerderheid van vijf afgevaardigden in het parlement kon de socialistische regering herzie ning van het desbetreffende wetsarti kel erdoor krijgen. De regering moti veerde de herziening door erop te wijzen, dat het betrokken wetsartikel verouderd was en zijn oorspronkelijke bedoeling had verloren, zodat nie mand zich er meer aan stoorde. De bisschoppen wijzen erop, dat zij uitsluitend op ondertekening van het volksreferendum aandringen, „omdat wij het onze plicht achten op te komen voor de bescherming van het leven van het ogenblik van de ontvangenis af tot het moment, dat de natuurlijke dood is ingetreden". Zij wijzen erop, dat de menselijke samenleving haar verantwoordelijkheid voor het onge boren leven niet uitsluitend op de schouders van de vrouw kan afwente len, die bovendien vaak onder druk van andere mensen staat. Verwacht wordt, dat een aanzienlijke meerderheid van de Oostenrijkse be volking zich tegen de abortuswetge ving zal uitspreken. De socialistische partij heeft haar vrees daarvoor reeds uitgesproken. Zij wijst erop, dat ne gentig procent van de bevolking kath oliek is, zij het lang niet allemaal praktiserende katholieken. Een encjtie- te onmiddellijk na het van kracht worden van de wet wees uit, dat 63 procent van de Oosténrijkers tegen de abortuswetgeving was. Slechts, tien procent toonde zich er voorstander van. D.P.R. gaat voort met jaarthema De Diocesane Pastorale Raad Rot terdam zal maandagavond 1 decem ber weer bijeenkomen in het Adel- bertscentrum aan de Röntgenweg 99 te Delft. Aanvang half acht. De vergadering zal voor het grootste deel zijn gewijd aan de voortgaande behandeling van het jaarthema „Op bouw van gelovige gemeenschap pen". Zoals gemeld heeft elk van de vier secties waaruit de D.P.R. be staat (Delft, Den Haag, Leiden en Rotterdam) een onderdeel voor haar rekening genomen. Vorige keer heeft de raad zich bezig gehouden met de resultaten van een eerste bestudering van de onderwer pen door de secties Delft en Den Haag, respectievelijk „Kadervor ming en toerusting" en „Kerk en Samenleving". In de vergadering van maandag ko men de secties Leiden en Rotterdam aan bod,met hun eerste proeve over de onderwerpen „Geloofsbeleving en katechese" en „Gebed en bezinning". President Nyerere van Tanza nia heeft tijdens zijn verblijf in Nederland ook een bezoek gebracht aan de Cebemo, de katholieke centrale voor be middeling bij medefinancie ring van ontwikkelingspro gramma's. Hierin werken sa men het Centraal Missiecom- missariaat, de Bisschoppelij ke Vastenactie, de stichting Landen in Ontwikkeling en de Pauselijke Missiewerken Nederland. Cebemo heeft vooral grote aandacht voor Tanzania, waar al voor tien miljoen aan pro jecten werd uitgevoerd, we gens de aanwezigheid daar van 350 Nederlandse missie krachten. Bij de ontmoeting waren ook vertegenwoordigers aanwezig van ICCO (de pro testantse organisatie), van Duitse kerkelijke hulporgani saties en van de Zweedse zen ding. President Nyerere heeft in Den Haag een irrigatieproject toegelicht in het noorden van Tanzania. Dit gebied wordt ge zien als de toekomstige koren schuur van het land. Dit „Nkengeproject" begint be scheiden met honderd hectare en kan geleidelijkaan worden uitgebreid tot tweeduizend hectare. Dit opzettelijk klein beginnen, vergeleek Nyerere met leren lopen. De president wees er op, dat Tanzania ondanks het beginsel van „selfreliance" zelfont wikkeling hulp nodig heeft. Soms, zo zei hij, zijn kerken en kerkelijke instanties tegen woordig te verlegen om hulp te bieden. Ze vragen zich af of ze nog nodig zijn. Nyerere begreep deze aarze ling. Er zijn strubbelingen ge weest tussen kerk en staat, toen scholen en ziekenhuizen werden genationaliseerd. Ook werd wel verondersteld, dat het socialisme van Tanzania gelijk zou staan met atheisme. Dat is, aldus Nyerere, een Eu ropese discussie, die niet in Afrika hoeft te gelden. Het socialisme is nu aanvaard door bisschoppen en gelovi gen! De kerken willen hun rol spelen in de nationale ontwik keling. In deze sfeer is er een niwue samenwerking aan het groeien. De samenwerking van kerk en overheid voor de ont wikkeling acht hij van grool belang. De Braziliaanse politie heeft een samenzwering ontdekt tot ontvoering van de aartsbis schop van Sao Paulo, Evaristo Ams. Hij en de directeur van het plaatselijke huis van be waring zouden op 20 decem ber worden ontvoerd tijdens een eucharistieviering voor kerstmis in het huis van be waring. De bisschop van Rotterdam heeft M. J. Schiebroek eervol ontslag verleend als pastoraal katecheet voor de stad Schie dam en hem benoemd tot pas tor in de parochie Maria ten Hemelopenmeing te Vianen. Mgr. Charles Grant, de kath olieke bisschop van Nort hampton, heeft pastoor Os wald Baker (58) van Down- hammarket in Norfolk ontsla gen, omdat deze blijft weige ren de heilige mis op te dra gen volgens de bepalingen van het concilie. Pastoor Ba ker verwerpt de nieuwe litur gie, die zou leiden tot ketterij en allerlei misbruiken en houdt zich aan de Tridentijn- se ritus. In het bisdom Breda zal in de komende tijd worden gewerkt aan de invoering van intensie ve katechetische gesprekken met ouders van kinderen die voor doop, eerste communie en vormsel worden voorgedra gen. Ook mensen die gaan trouwen wil men nadrukkelij ker katechetisch begeleid zien. De Diocesane Pastorale Raad heeft zich hiervoor uitgespro ken. Ook zullen regionale werkgroepen voor volwasse- nenkatechese worden ge vormd voor elk district (groep parochies). Een en ander zou echter geen te dwingend ka rakter moeten krijgen. Kerk en wereld

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11