Onderwijsnota voor werkende jongeren vergeet meisjes Sï 11 1 11 Ui J Royal Navy gaat trawlers bij IJsland beschermen Van Agt: geen haast met herziening van porno-wetgeving Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Noordhollandse drukker brein' achter valse duizendjes Het zal je lot maar wezen. Camel 20 is weer terug Kleine meerderheid achter het kabinet En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom zit 't 6e nu zonder tegenstanders. WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT/ - PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De onderwijsraad heeft zich kritisch uitgelaten over de beleidsnota „Naar het participatie-on derwijs" voor nu nog werkende jonge ren. De raad heeft de nota in haar geheel niet bevredigend genoemd, en waar het de problemen van het werkende meisje betreft: volstrekt onbevredigend. De in diening van de nota in de huidige vorm en uitwerking bij de Staten-Generaal acht de raad voorbarig. Minister van Kemenade heeft het advies van de onderwijsraad nu naar de Twee de Kamer gestuurd. De onderwijsraad is teleurgesteld door het uiteindelijke, magere resultaat van het omvangrijke werkstuk, dat trouwens op een meer wetenschappelijke wijze had moeten worden opgebouwd. De nota be helst op enkele hoofdpunten een bijstel ling ten goede van wat in de nota Gros- heide-Roolvink vijf jaar geleden werd uitgezet, aldus de onderwijsraad. Opval lend wordt het genoemd dat in de nieuwe nota de nadruk wordt gelegd op de voor bereiding op het toekomstig beroep. De ideëen van de minister over de organisa tie van de onderwijsvoorzieningen in re gionaal verband worden belangrijk ge noemd. Maar het onbevredigende ligt in het uitblijven van een verduidelijking vari een aantal knelpunten, zoals die zich in de praktijk voordoen. De onderwijsraad vindt dat in de nota niet duidelijk is aangegeven op welk type leerlingen het beleid is afgestemd. Alleen al naar vooropleiding zijn er grote ver schillen, variërend van voortijdige schoolverlaters van het lager beroepson derwijs tot gediplomeerden van het ma vo. Terwijl de nota zich richt op de gehele groep van werkende jongeren, blijft de uitwerking voornamelijk beperkt tot één categorie: zij die weinig of niet toegekomen zijn aan het volgen van voortgezet onderwijs. De schakel en rangeerfunctie van het participatie-onderwijs worden nauwelijks uitgewerkt, terwijl de nota wel ingaat op de derde functie: vorming met beroepsge richt karakter. De onderwijsraad meent dat de zingeving van het bestaan juist meer algemene vorming vereist. De onderwijsraad heeft zich erover ver wonderd dat in de nota niet meer aan dacht wordt besteed aan de werkende meisjes, die de grootste categorie van de leerlingen van het participatieonderwijs vormen. De raad beveelt de minister aan in de stichtingsnormen voor streekscho len ook vakken op te nemen die op het meisje zijn afgestemd: bouw, hout, me taal en electrotechniek. De nota behelst geen specifieke op de meisjes gerichte vernieuwingen van de onderwijsmoge lijkheden. In het algemeen wordt geen aandacht geschonken aan bestaande cur sussen, ondanks de nadruk op het chrrie- re-vooruitzicht. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De regering-Wilson stuurt drie fregatten naar de visgrond ter hoogte van IJsland, waar ze de.Britse trawlers zullen beschermen tegen aanvallen van IJslandse kannonneerboten. Die maatregel - een gevolg van druk,- uitgeoefend door de Britse vissers - maakt de nieuwe kabeljauwoorlog officieel. De IJslandse ambassadeur in Londen, die door het Foreign Office op de hoogte gebracht werd van het regeringsbesluit, tekende onmiddellijk protest aan. Het Britse departement van buitenlandse zaken verklaarde evenwel, dat het land geen andere uitweg meer zag. Sinds de IJslandse visserijgrens verlegd werd tot op 200 mijl afstand van de kust - een eenzijdig genomen maatregel, die door Groot-Brittannië niet erkend wordt - valt de IJslandse kustwacht de Britse trawlers geregeld lastig en probeert ze de trawl-netten onklaar te maken. Dit gebeurde ook gisteravond nog eens. Het Britse fregat Leopard dat de vissers te hulp komt. Maandag stuurden de vissers een ultimatum naar Londen. Als de Britse marine er niet zou komen beschermen, zouden ze zich terugtrekken uit het visgebied rond IJsland, een actie die snel zou leiden tot grote werkloosheid in de visserij van Groot-Brittannië. Ofschoon de aanwezigheid van eenheden van de oorlogsvloot ernstige gevolgen kan hebben en ze de kansen op nieuwe onderhan delingen tussen IJslanders en Britten sterk doet afnemen, achtte de regering-Wilson zich gedwongen deze gevaarlijke maatregel te nemen om het moreel van de trawlerbemanningen te versterken. Het eerste Britse fregat, de zwaargewapende „Leopard" bevindt zich al in de IJslandse zone van de Noord-Atlantische oceaan. Deze oorlogsbodem heeft nu de bescherming van de trawlers overgeno men, die toevertrouwd was aan 3 gehuurde Schotse kustvaarders. Zaterdag komen nog twee andere Britse fregatten ter plaatse. Het aantal aanwezige trawlers was gisteren geslonken tot 36, maar men verwacht, dat er spoedig weer veel meer zullen zijn. IJsland staat de Britten toe maximaal 65.000 ton kabeljauw binnen de 200 mijlszone te vissen, de Britten eisen minimaal 110.000 ton. VONDST UIT MIDDELEEUWEN Bij opgravingen in de Nieuwmarktbuurt te Amsterdam is een enorme gietijzeren ketel uit de late Middeleeuwen gevonden. De ketel, met een diameter van 155 cm, een hoogte van 67 centimeter en een gewicht van 910 kilo, is volgens de archeologen een fraai stuk gietwerk, voorzien van een uitstaande manchet met vijf nokken die zijn doorboord. Dergelijke ketels werden in deze buurt gebruikt bij de scheepsbouw. De buurt, in de Middeleeuwen winplaats van klei en veen, later een industriegebied, heeft voortdurend in conflict geleefd met het stadsbestuur. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - Na de Tweede Ka mer is gisteren ook de Senaat in conflict gekomen met minis ter Van Agt van justitie over het verbod op verspreiding van aanstootgevende lectuur en af beeldingen. Een meerderheid van de Eerste Kamer vindt, dat de regering het betreffende ar tikel 240 in het wetboek van strafrecht moet herzien, omdat het verouderd en voor meer dan éen uitleg vatbaar is. De bewindsman voelt hier niet zo veel voor. De senaatsfracties van WD, PvdA, PPR en D'66 menen, dat alleen nog het ongevraagd op dringen van aanstootgevend materiaal strafbaar moet wor den gesteld. Daarbij verlangen zij ook een nadere aanduiding van de zaken die aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid. Ge dacht wordt aan blaadjes, foto's en films met een gewelddadig, sadistisch of pornografisch ka rakter. WD, PvdA en D'66 confron teerden minister Van Agt bij het debat over afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen met een motie waarin wordt op korte termijn met voorstellen tot herziening vain artikel 240 te komen. Deze motie kan rekenen op een ruime meerderheid. Alleen de confes sionele drie en de rechtse splin ters schaarden zich achter de bewindsman. Minister Van Agt verklaarde, dat wijziging van het bewuste artikel niet hoog op zijn verlan glijstje staat. Volgens hem zijn er belangrijker zaken te doen. De minister maakte zich er no gal boos over, dat de Tweede Kamer dit voorjaar een soortge lijke motie heeft aanvaard zon der de kwestie met hem in het parlement te hebben besproken. Van Agt kondigde aan dat hij zich pas duidelijk over de her ziening zal uitspreken als de initiatiefwet van de socialisti sche Tweede Kamerleden Voogd en mevrouw Haas inzake de filmkeuring van kracht is geworden. Dat zal niet zo lang meer duren. De Eerste Kamer zal het voorstel-Voogd-Haas vol gende week dinsdag met ruime meerderheid goedkeuren. Dat betekent dan, dat de keu ring van films voor volwassenen komt te vervallen. De keurings commissie zal alleen nog mogen bepalen of een film mag worden vertoond voor 12 tot 16-jarigen dan wel geschikt is voor alle leeftijden. De wet regelt ook, dat films boven de 16 op de televisie pas na negen uur 's avonds mogen worden uitgezonden en films voor boven de 12 pas na 8 uur. Bovendien komt de bevoegd heid van een burgemeester om een filmvertoning te verbieden op een uitzondering na te ver vallen. Moeder voor ogen dochtertje ontvoerd (Van onze correspondent) ROME In en rond Rome, waar tot nu toe in dit jaar gemiddeld één persoon per maand werd ontvoerd heeft maandagavond de ontvoering plaats gehad van een 42—jarige vrouw uit het dorp Pomezia, even ten zuiden van Rome. De vrouw, Angelina Natale Inzia- co, reed met haar 11—jarige dochter van Rome naar Pome zia, toen ze vlakbij hun villa werd klemgereden. Vier gemas kerde en gewapende mannen dwongen de vrouw over te stappen, terwijl ze de hevig ge schrokken dochter achterlieten. Het kind prentte het nummer van de auto in haar geheugen, hield een passerende automobi list aan en liet zich allereerst naar het dichtstbijzijnde poli tiebureau rijden, alvorens haar vader in te lichten. Mevrouw Natale, moeder van drie kinderen, is apotheker en heeft in Pomezia een kleine far maceutische fabriek var. haar vader geërfd. Haar man is een bemiddeld ondernemer. l'l verantwoord lekker! Tsjechen eisen in open brief vertrek Russen PRAAG (Rtr) Drie Tsjechos- lowaken die in 1968, onder par tijleider Alexander Doebcek, zitting hadden in het parlement hebben de huidige volksverte genwoordiging een open brief gestuurd waarin zij pleiten voor de terugtrekking van alle Russische troepen in het land en voor de naleving van de mensenrechten. De brief, die aan westerse jour nalisten in Praag ter beschik king werd gesteld, zegt dat de huidige situatie in Tsjechoslo- wakije in direkte tegenspraak is met de verklaring van Helsinki en niet kan worden gerijmd met de fundamentele menselijke vrijheden. De volksvertegen woordiging wordt gemaand de ze situatie zo spoedig mogelijk te corrigeren. Dit schrijven is getekend door Frantisek Kriegel, Gertruda Se- kaninovacakrtova en Frantisek Vodsion. Dit drietal stemde in 1968, samen met generaal Va clav Prchlik, tegen het zogehe ten .akkoord tot tijdelijke statio nering van Russische strijd machtsonderdelen op Tsjechos- lowaaks grondgebied'. Verdediger van Guillaume vraagt vrijspraak van landverraad DÜSSELDORF (DPA) In het spionageproces in Düsseldorf heeft de verdediger van Günter Guillaume, ex—adviseur van Westduits bondskanselier Willy Brandt, wiens ontmaskering als D.D.R.—agent in april 1974 Brandt tot aftreden dwong, in zijn pleidooi vrijspraak voor zijn cliënt gevraagd op het punt landverraad in de tenlasteleg ging. Volgens de verdediger kan Guillaume alleen ,voor activiteit voor een geheime dienst worden veroordeeld'. ADVERTENTIEj 1976 Jaar van trekvogels AMSTERDAM - De stichting Mondiaal alternatief te Zand- voort heeft deze week bij de Raad van Europa in Straats burg een request ingediend om het jaar 1976 uit te roepen tot „jaar van de trekvogels". Naar bekend is worden vooral in Italië in herfst, winter en lente miljoenen trekvogels, die het land passeren, door jagers omgebracht. VOLGENS ENQUETE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een hele kleine meerderheid van de bevolking vindt dat het kabinet-Den Uyl moet blijven. De Christen-demokra- tische kiezers zien in meerderheid het kabinet liever verdwijnen en plaats maken voor een regeringscombinatie van christen-demo craten en liberalen. Zo'n combinatie zou, als er nu verkiezingen werden gehouden, kunnen rekenen op een meerderheid in het parlement. Dit zijn enkele uitkomsten van een onderzoek dat het markt-onder- zoekbureau Novum in samenwerking met de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft gehouden onder ruim duizend kiesgerechtig den. De enquête werd verricht in opdracht van het opinieweekblad De Tijd dat de uitslag in haar editie van deze week publiceert. Blijkens het onderzoek zouden PvdA en WD, wanneer de Neder landers nu naar de stembussen moesten, forse winst boeken. De christen-demokratische partijen zouden gelijk blijven, terwijl PPR, D'66 en DS'70 zouden verliezen. Volgens de enquête geeft de meerderheid van de PvdA- en PPR-kiezers de voorkeur aan een kabinet van alleen progressieven. Anderzijds blijkt ook, dat de achterban van de progressieve regeringspartijen in grote meerderheid het kabinet-Den Uyl steunt. Bij de achterban van de confessionele regeringspartijen KVP en ARP ligt dat anders. 37 procent van de KVP-kiezers vindt dat het kabinet moet verdwijnen (van 32 procent mag het blijven). Van de AKP-kiezers ziet 58 procent de ploeg-Den Uyl graag vertrekken, terwijl slechts 18 procent het kabinet wil houden. Opmerkelijk is dat bijna de helft (44 procent) van de KVP-aanhang geen keuze weet te maken uit een regeringscombinatie met progressieven of met liberalen. De KVP-kiezers die wel een keuze kunnen maken, verkiezen een combinatie met de progressieven boven een coalitie met de WD. Bij de ARP- en CHU-kiezers en de mensen die zeggen op het CDA te willen stemmen gaat de voorkeur duidelijk uit naar een coalitie met de liberalen. De zgn. „vierde stroming" in de politiek, beijverd door de groep-De Zeeuw en leden van D'66 en DS'70, is blijkens het onderzoek nauwelijks bekend. Slechts 13 procent meent dat er naast progres sieven, christen-demokraten en liberalen plaats is voor zo'n vierde alternatief, overigens nog los van de vraag of men daarop zou stemmen. [ADVERTENTIE Utrecht (ANP) - In de wet op het menselijk bloed van 1961 staat geen enkel verbod op de verkoop van menselijk bloed. Om te voorko men dat iedereen nu zo maar gaat handelen in bloed, neemt de wetge ver het Rode Kruis als enige erkende instel ling. Het Rode Kruis heeft daardoor een zeke re taak toegewezen ge kregen, het moet er on dermeer voor zorgen dat geen onbevoegden bloed gaan afnemen en dat het bloed alleen wordt gebruikt voor medische doeleinden. Dit - globaal weergege- Rode Kruis wil geen streep door zijn embleem ven - zei de heer P. van de Graft uit Driebergen gisterochtend tegen de president van de recht bank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, in het kort geding dat te gen hem was aange spannen door het Neder landse Rode Kruis. De heer van de Graft, die al enige tijd tegen de verplichte bloedproef ageert, is van mening dat het Rode Kruis in gebreke blijft door niet tegen de bloedproef (voortvloeiend uit de no vember-wet van het vo rig jaar) te protesteren. Om zijn ongenoegen kenbaar te maken, liet hij het Rode Kruis we ten 50.000 stickers met het opschrift 'doe goed, geef bloed, als het van de justitie moet' te zul len gaan verspreiden. De stickers waren te vens voorzien van een embleem van het Rode Kruis met daar door heen een witte streep. Symbolisch voor het on genoegen van de heer Van de Graft, zo bleek op de zitting. Dat ging het Rode Kruis te ver. Raadsman Pruim - optredend na mens het Rode Kruis - vroeg de rechtbank dan ook om een verbod op het verspreiden van de gewraakte stickers op straffe van een dwang som van 600 per dag. Dat waren de spelers van F.C. Schuttershoek. Die speelden samen in de Staatsloterij. Mn wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da s 'n kans van gemiddeld I op 2'/» op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost I 25.- en een ..vijl je" I 5,-. Zo'n vijl jc geel t recht op een 5c deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. Dc uitslagen komen op de l.v. (via Ned. I om 18.45 uur) en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal. Binnenhof 8, Den Haag. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald Wanneer kunt u loten kopen? maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal I 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw. overschrijving vóór 't eind van dc maand binnen is. speelt u dc daarop volgende maand al mee. F.cn paar dagen voor dc eerste trekking krijgt u dan uw lotnummcr(s) thuisgestuurd Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U kunt de Slaatslotcrij.ook machtigen voor automatische afschrijving 11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. MIDDENMEER - De 46-jarige boekhouder-gTaficus Koos B. uit Zaanstad heeft bekend „dui zenden briefjes" van duizend gulden te hebben gedrukt in een pand in het Noordhollandse Middenmeer. Hij is vorige week woensdagavond aangehouden, terwijl hij bezig was 180 offset platen, die hij bij de vervaardi ging had gebruikt en die hij later in zijn tuin had begraven, uit de grond te halen. Recher cheurs waren hem gevolgd. De Alkmaarse officier van justitie meent met hem het brein ach ter een valste muittersbende. die de afgelopen maanden het land overspoelde met valse dui zend guldenbiljetten, in handen te hebben. Tegelijk met B. zijn in Rotter dam twee mannen gearresteerd, die later hebben bekend de val se duizendjes te hebben ver spreid. Ook twee Amsterdam- Schone stranden België BRUSSEL (ANP) Op alle Belgische stranden zullen in hét komende zomerseizoen vuilnis zakken geplaatst worden. Dat gebeurt op initiatief van de Bel gische staatssecretaris voor het leefmilieu, Poma. De staatsse cretaris heeft zich de mede werking voor die aktie verwor ven van alle besturen van ge meenten langs'de 65—km lange Belgische kust. Die gemeentebe sturen zullen er voor zorgen dat de zakken regelmatig worden opgehaald. Poma zal er ook voor zorgen dat badgasten re gelmatig geënquêteerd worden over de kwaliteit van de stran den, toegankelijkheid van de kust, lawaaihinder en sanitaire omstandigheden. mers die in Almelo in hechtenis zitten, verdacht van oplichting en inbraak, zouden bij de valse munterij betrokken zijn ge weest. Koos B. heeft tijdens de verho ren verklaard dat de woning in Middenmeer als drukkerij heeft dienst gedaan. De apparatuur stond over 'diverse vertrekken verspreid. De drukkerij is in juni en juli in bedrijf geweest. Maar een juiste schatting van het aantal gedrukte bankbiljet ten is moeilijk te geven Volgens B. zouden enkele honderden bankbiljetten geschikt zijn ge weest voor verspreiding. De po litie spreekt van „redelijk vak werk". De drukker kreeg pech toen zijn offset-machine het begaf. Hij beweert hem in het Amsterdam - Rijnkanaal te hebben verzon ken, maar over de juiste plaats zwijgt hij. De buit van de re cherche bestaat nu uit bijna 200 offsetplaten, die maandenlang in de klei van de Wieringermeer hebben gezeten, maar geen of nauwelijks valse bankbiljetten. Bovendien is er nog geen uit zicht op een definitieve klaar heid m de valsemunterij die al een jaar lang heeft voortge duurd. In Noordholland zijn de laatste tijd honderden valse dui zendjes in beslag genomen, maar ook in het zuiden en oos ten van het land zijn de falsifi caties opgedoken. Tussen die exemplaren zijn weinig verschil len ontdekt, maar de zekerheid dat ze in Middenmeer zijn ge drukt is er nog allerminst. De politie stelt nog een onder zoek in naar enkele personen wier namen tijdens de verhoren genoemd zijn. De justitie in Alk maar verwacht dat binnenkort nog vier personen kunnen wor den aangehouden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7