£eidóe@CHi4Ci/rit Rebellie Portugal snel onderdrukt kennismaking SCHOTEN IN LISSABON Rijden in stadscentrum gaat geld kosten Vrijwilligersleger is niet haalbaar Geen jacht op illegale buitenlanders Amnestie in Spanje; niet voor terroristen Vf""", Paul Meijer terug via Veronica Magazijn Aiphense uitgeverij in de as Woensdag 26 november 1975, 66e jaargang no. 20264 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Ad| hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-reoacteur J W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'/ 36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Echtscheiding Speelfilm „Echtscheiding" met Liz Taylor en Richard Burton op Ned. II om 20.30 uur in „Informatie op woensdag". Om 19.05 uur „Heeft de regen een vader?" Om 19.30 uur Kenmerk met o.m. Nairobi en babysterfte in ontwikkelingslanden. Ned. I om 20.00 uur slot „Boe ren, bonzen en bommen." Opklaringen. ook nu en dan een bui Zonnige perioden, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind en maximumtemperaturen om streeks 7 graden. Morgen; Zon: 8.19-16.36. Maan; 01.02-13.32. Schev. hoogw.: 8.51- 21.28. laagw.: 4.24-17.02. LISSABON (TJPI-Reuter) - De rebellie onder linksgezinde Portugese militairen is gister avond en vannacht snel onderdrukt door regeringsgetrouwe commandotroepen. De acties zijn vrijwel zonder bloedvergieten verlopen. Drie van de vier luchtmachtbases die bij de opstand betrokken waren, zijn zonder slag of stoot door de commando's bezet. Het verzet op de vierde basis was vandaag aan het instorten. De leiders van de rebellie zijn gearresteerd. Ook de door de rebellen bezette zenders zijn weer in handen van de regering. President Da Costa Gomes heeft in Lissabon en omgeving een beperkte staat van beleg en een avondklok ingesteld. De burgerlijke vrijheden zijn op geschort. Banken en geldinstellingen zijn vandaag gesloten. Gisteravond kwam het ondanks het uit gaansverbod toch tot een linkse betoging voor het presidentiële paleis. Regeringsge zinde militairen openden tenslotte het vuur om de menigte van enkele honderden beto gers te verspreiden. Het schieten duurde minstens vijf minuten. Of daarbij slachtof fers zijn gevallen is niet bekend. In Coimbra hebben aanhangers van de socialistische en volksdemocratische partij een sympathiebe toging ten gunste van de regering gehouden. De rebellie onder de militairen was giste rochtend ontketend door parachutisten die vier luchtmachtbases, waaronder de belang rijke basis Monsanto bij Lissabon, bezetten. Soldaten van de militaire opleidingsschool bezetten gisteravond het televisiestation in Lissabon, onder leiding van kapitein Duran Clemente, een van de voormalige leiders van de „Vijfde Divisie", de propaganda-afdeling van het leger die een belangrijke rol speelde onder de afgezette premier Goncalves. Cle mente riep de arbeiders op hun solidariteit te komen demonstreren met de revolutionai re militairen. Dit was voor president Da Costa Gomes aanleiding de noodtoestand af te kondigen, alle troepen in het district Lissabon onder zijn rechtstreeks bevel te plaatsen en de commandotroepen van Ama- dora, onder bevel van de anti-communisti sche kolonel Jaime Neves bevel te geven de bezetting van het televisiestation te maken. In Portugal hebben gisteren rebellerende parachutisten op diverse plaatsen in hun land uit protest luchtmachtbases bezet gehouden. Hun protest was gericht tegen het ontslag van generaal Carvalho als bevelhebber van het militaire district Lissabon. Op de foto: een aantal bezetters vóór het ingrijpen van de regering. De noodtoestand houdt in dat de media zijn onderworpen aan censuur, dat beperkingen zijn opgelegd aan het recht van vergadering en demonstratie op de openbare weg en dat de troepen in staat van paraatheid zijn gebracht. De opstand wordt in het communi qué van de president en de Revolutionaire Raad gekenschetst als een „poging tot staatsgreep", en de president sprak zijn hoop uit dat de rebellen hun „misdadig contrarevolutionair optreden" zullen her- (Van onze radio- en tv-redactie) (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De Paul Meyer-show die destijds door de NOS werd afgedankt na no gal wat moeilijkheden met Henk Terlingen, keert terug in de ether. Radio Veronica heeft Terlingen bereid gevonden dit programma weer te gaan ma ken. Op 28 december komt Veronica voor het eerst weer via de radio in de lucht. Henk Terlingen zal de centrale presentator voor Veronica worden, wanneer op 21 april ook met tv wordt be gonnen. Verder werken vast mee Tineke Vos (terug van de NOS), Wil Luikinga, Leo v.d. Goot en Lex Harding. John de ,Mol van Radio Noordzee krijgt de leiding over de tv. TIJDENS SPITSUREN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er zijn momenteel twee systemen in studie om particuliere automobilisten die op drukke uren een stadscentrum inrijden, te belasten. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft al laten weten, dat deze zogenaamde congestieheffing niet in de plaats van het parkeerbeleid zal komen, maar een aanvulling daarop zal zijn. De voorkeur van de minister gaat uit naar het systeem, waarbij een vast bedrag moet worden betaald bij het binnenrijden van een bepaald gebied, om te beginnen bijvoorbeeld tijdens de och tendspits. Het tweede systeem is een teller in de weg; na een bepaald aantal indrukken van de kabel moeten de volgende automobilisten gaan betalen. Op het ogenblik is Singapore de enige stad in de wereld met een congestieheffing. Daar moeten bestuurders van auto's waarin min der dan vier personen zitten, betalen bij een van de 14 toegangen tot het centrum van de stad. Grote parkeerplaatsen aan de rand van het centrum, gecombineerd met (dure) busabonnementen zijn daar volgens de minister geen succes. De minister voelt er niets voor de maximum-snelheid te gaan verhogen. Mede dank zij de snelheidsbeperking vielen er in de eerste zeven maanden van dit jaar ten opzichte van vorig jaar 65 doden minder te betreuren en 3127 minder gewonden. Minister Westerterp heeft de Kamer verder medegedeeld, te streven naar een uniform tariefniveau voor het openbaar vervoer in de steden: voor volgend jaar zal een aantal steden een verhoging van gemiddeld 10% doorvoeren. Op korte termijn zijn nieuwe maatregelen te verwachten ten aanzien van de bromfiets: aanbrengen van identificatie-kenmerken op motor- en transmissiedelen, het voeren van een identificatie plaatje. beperking van het motorvermogen en invoering van een minimale remvertraging. MADRID Koning Juan Carlos I van Spanje op een glijdende schaal, al naar gelang de lengte het lidmaatschap van een als terroristisch bestem- los, dat „zijn inhuldiging als koning een bevesti- heeft een algemene amnestie afgekondigd voor verminderd. pelde organisatie geldt. Ook bepaalde economische ging moet zijn van het streven naar vreedzame politieke en gewone gevangenen; dit ter gelegen- De amnestie geldt alleen voor vergrijpen die voor misdrijven, waarmee waarschijnlijk valsemunterij coëxistentie tussen alle Spanjaarden", heid van zijn troonsbestijging. Alle gevangenis- zaterdag, de dag waarop Juan Carlos tot koning wordt bedoeld, vallen evenmin onder de amnestie- Inmiddels ziet Madrid met belangstelling uit naar straffen van minder dan drie jaar worden geheel werd uitgeroepen, zijn begaan. De amnestie is bepalingen. de in de komende dagen te verwachten benoemin- kwijtgescholden en die van tussen de drie en de verder niet van toepassing op veroordeling wegens Het koninklijk decreet is gepubliceerd in de staats- gen, namelijk die tot voorzitter van het parlement zes jaar voor de helft. Langere straffen worden terreur, waartoe uit hoofde van de Spaanse wet courant. In het voorwoord zegt koning Juan Car- en die tot premier. (Van onze verslaggever) ALPHEN AAN DEN RIJN Een uitslaande brand die gepaard ging met een enorme rookontwikkeling heeft gistermiddag een pand van uitgeverij Samsom aan de Julianastraat volledig ver woest. Omstreeks kwart over één werd in het voormalige Rok-gebouw, waarin een gedeelte van de uitgeverij en het losbladige formulieren magazijn gevestigd was, de brand ontdekt door een personeelslid van Samsom. Direct daarop volgde een hevige ontploffing in het ketelhuis aan de Rijnzijde, waardoor het dak gedeeltelijk omhoog werd gedrukt. Het vuur vond gretig een weg in de stapels papier en de houten stellingen. Vijf personeelsleden die in het gebouw aanwezig waren konden zich bijtijds redden. De Aiphense brand weer, die met alle beschikbaar materieel uitrukte inclusief Aarlan- derveen en Zwammerdam, werd geassisteerd door de bedrijfs brandweer van Samsom. Men moest zich beperken tot het nathou den van het woonhuis aan de ene kant (hetgeen ternauwernood lukte) en andere kantoorgebouwen van Samsom aan de andere kant. Vanaf de Rijn werd de brand bestreden door de onlangs in gebruik genomen blusboot. In totaal werd met 32 stralen de strijd tegen het vuur aangebonden. Omstreeks half vier was de brand onder controle. Om zes uur kon de eerste brandweerwagen weer inrukken. De nablussingswerkzaamheden waren vannacht nog volop aan de gang. Dit werd voornamelijk gedaan door de bedrijfsbrandweer van Samsom. Hoe groot de schade bedraagt was vanmorgen nog niet bij benade ring vast te stellen Vast staat dat het gehele gebouw verwoest is en dat er niets van de voorraad papier en administratiedocumen ten gered kon worden. Vanochtend zou een uitgebreid onderzoek ingesteld worden ADVERTENTIE] Café Chantant Napoleon elke dag geopend 20.00 uur dinsdag gesloten zondags van 16-18 uur SHERRY TIME met pianist. STEENSTRAAT 13, LEIOEN OUD BROOD Met Kerstmis zullen we voor vier dagen brood in huis moeten ne men Ontvoerde Nederlander zou het goed maken DEN HAAG (ANP) Nico Arends, de Nederlandse TNO-geofysicus die in Mau- retanië is ontvoerd, maakt het goed. De 'Nederlandse ambassadeur in Senegal, E. de Jongh, zegt dit in Mauretanië te hebben vernomen. Hij heeft Arends niet zelf kunnen bezoeken. Vermoedelijk is Nico Arends in handen van Polisario, het bevrijdingsfront voor Spaans Sahara en Rio Oro. Het is inmid dels wel duidelijk, dat deze beweging een willekeurig iemand heeft gegijzeld; per soon en nationaliteit van Arends hebben daarbij geen rol (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse arbeids markt zou onvoldoende personen opleve ren om een leger van vrijwilligers te formeren. Het grootst mogelijke vrijwil ligersleger zou in vredestijd 96.000 man schappen tellen, tegen thans 115.000. In oorlogstijd zou de maximale sterkte 168.000 zijn tegen thans 300.000. Tot deze conclusie is een Nederlands adviesbu reau gekomen. Deze conclusie zal worden uitgebracht tijdens de openbare hoorzittingen op 1, 2 en 3 december die door de staatscom missie van advies voor de personeels voorziening voor de krijgsmacht worden gehouden. Ongeveer twintig organisaties zullen tijdens de hoorzittingen hun me ning geven over een mogelijk te formeren „Vrijwilligersleger". De meeste verenigin gen zijn tegen een dergelijk leger. De Koninklijke Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap meent, dat een vrijwilligersleger zijn oorsprong vindt in het verlangen om van de dienstplicht af te komen en niet in het verlangen naar een betere krijgsmacht. De verenigingen „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Onze Luchtmacht" menen, mede op basis van de conclusie van het adviesbureau, dat een krijgsmacht van vrijwilligers niet haalbaar is. Zoetermeerlijn volgens minister in 1977 open (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ZOETERMEER Minister Wester terp heeft de Tweede Kamer gis teravond officieel laten weten, dat naar zijn verwachting de Zoetermeerlijn me dio 1977 open gaat. De diensten worden uitgevoerd tussen Meerzicht-Zoetermeer, Driemanspolder, Delftse Wallen, Dorp, Centrum-West, Voorweg, Den Haag-Centraal. Enige tijd geleden hebben wij reeds kun nen publiceren, dat de lijn op 28 mei 1977 officieel geopend zal worden. 11 COMMENTAAR HAAGSE POUTIE OP KAMERVRAGEN: „De vreemdelingendienst van de Haagse politie houdt beslist geen verscherpte controles op mogelijke illegale buitenlan ders, nu de termijn waarin bui tenlanders zich konden laten regulariseren (tot l november van dit jaar) is afgelopen," al dus een woordvoerder van de Haagse politie. Het PSP-Tweede Kamerlid B. van der Lek heeft gisteren de minister van Binnenlandse Za ken en de staatssecretaris van Justitie namelijk gevraagd of zij aan alle politiebureaus en vreemdelingendiensten willen laten weten dat tot nader order bijzondere controles op buiten landers achterwege dienen te blijven. Het Kamerlid zegt van verschil lende ooggetuigen te hebben ge hoord dat de politie van ver schillende steden, waaronder in ieder geval Den Haag, sinds 1 dan wel 15 november een ver scherpte cbntrole uitoefent op illegale buitenlanders, onder an dere door van alle inzittenden van auto's die om een of andere reden worden aangehouden, de identiteitspapieren te vragen. Dit zou vooral gebeuren in ge vallen waarbij die inzittenden een „on-Nederlands" uiterlijk hebben. De heer Van der Lek vraagt verder of een dergelijke handelwijze tot de bevoegdheid van de verkeerspolitie behoort en zo ja op welk ernstig vermoe den van misdrijf de aanhouding dan geschiedt. „Mag hieruit worden aangenomen dat er wel verscherpte acties worden ge voerd om illegale buitenlanders op te sporen ook al heeft de staatssecretaris van Justitie toe gezegd dat dit niet zou gebeu ren?", vraagt de heer Van der Lek. Volgens de woordvoerder van de Haagse politie is het overi gens niet ongebruikelijk dat de politie een buitenlander naar zijn identiteitspapieren vraagt. Kortjes OUD ADE - In de kantine van het sportcomplex „Hertog spark" wordt morgen een kaart avond gehouden tussen bewo ners van Oud Ade en die van Rijpwetering. De toegangsprijs is 2,50. De opbrengst is voor handbalvereniging „Jong Ade". Het kaarten begint om acht uur. Mikojan De Russische leider met de langste staat van dienst Anastas Mikojan is ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaar dag begiftigd met de orde van Lenin. Storm en sneeuw Odessa en omstreken aan de Zwarte Zee hebben aanzienlijke schade ge leden door een wervelwind en zware sneeuwval. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam adre.s woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar adres woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1