Dr. Thomas verdedigt politiek engagement Wereldraad van Kerken Beweging in Zwitserland voor „behoud geloofsgoed" Korte metten Uw mening Paulus de Boskabouter - De Uitvinder DÜLIEU Lucky Luke - „Met Escorte" Suske en Wiske De Bokkige Bombarden PAGINA 12 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 Open brief aan Van Doorn Mijnheer de Minister, U hebt C en A Nederland toestemming gegeven de panden Breestraat 125, 127-129 en Langebrug 48, 50 en 52 te Leiden te amoveren c.q. verbouwen. In een brief aan b. en w. noemt u een aantal argumenten hiervoor, die minstens vreemd op mij overkomen. Ik nodig u uit om mee te denken over de werkelijke waarde van de inhoud van uw brief. Door het verzwijgen van een aantal wezenlijke zaken geeft u minstens de indruk op oneigenlijke gronden uw besluit te hebben genomen. Het zal veel inwoners van de Sleutelstad een genoegen zijn om te weten of het pand Breestraat 127-129 nu wel of niet als een monument moet worden gezien. Ik vraag u hierop een onomwon den antwoord te geven. Ik meen, dat u geen toestemming zou behoeven te geven om de geünieerde panden Breestraat 127-129 af te breken wanneer er geen sprake zou zijn van een monument in de zin van de wet. Het feit, dat u toestemming geeft tot braak over te gaan, zou de indruk kunnen wekken dat u eigenlijk van mening bent, dat in dit geval sprake is van een monument in de geest van de wet. Waarom staat dat niet expliciet in de brief? Omdat de Monumentenraad dan direkt op de achterste benen zou staan? Die raad heeft u immers tot drie keer toe met klem aangeraden om Breestraat 127-129 op de definitieve monumenten lijst te plaatsen? Wanneer in dat vlak geen argument gezocht moet worden voor uw besluitvorming, wat is dan wél uw argu ment in het belang van het monument? Het economische belang? Ik neem aan, dat het u bekend is, dat uw Ministerie geen apparaat heeft om economische motieven te waarderen. En gesteld dat dit apparaat er wel zou zijn, dan zou het economische argument in dit Leidse geval niet aan de orde kunnen zijn gekomen omdat voor een waardering minstens een gelijkwaardig alternatief ter tafel zou moeten zijn gebracht, hetgeen niet geschiedde. En zelfs wanneer dat alternatief voor een vestiging van C en A ter tafel zou zijn gebracht en het u en uw ministerie zou zijn toegestaan om op economische gronden een keuze te maken ten nadele van een ter discussie staand monument, zou men zich kunnen afvra gen of het u zou kunnen worden toegestaan om argumenten aan te dragen ten voordele van wiens economische belang eigenlijk? U spreekt u in de eerste alinea van de eerste pagina van uw brief uit in een geest van overeenstemming over de nieuwbouw- plannen met de gemeente Leiden. U schrijft ook, dat de gemeente daartoe nauw overleg moet plegen met de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Deze voorwaardelijke bepalingen zijn m.i. irreëel. U kon immers bekend zijn, dat de gemeente zich had uitgesproken ten gunste van het afvoeren van panden van de voorlopige Monumentenlijst, terwijl het mij onwaarschijnlijk voorkomt, dat het u niet bekend zou zijn, dat de Monumentencommissie zich nooit en te nimmer met nieuwbouw wil inlaten, aangezien deze commissie meent, dat het niet tot haar competentie behoort zich uit te spreken over in het geding gebrachte economische motieven. In uw brief heeft u het over: „Bij de afweging van deze categorieën-belangen gaat het om niet of nauwelijks vergelijkbare grootheden". Afgezien van de niet in het geding te betrekken vraag of er niet van belangen-categorieën gesproken moet wor den, mag ik toch wel mijn verwondering uitspreken over het feit, dat u dan toch maar kiest ten nadele van uw ministeriële opdracht Kiezen in een zo omstreden zaak had misschien best wel gepaard kunnen gaan met de vanouds aanbevolen spreuk „hoor ook de andere partij". U heeft zich beperkt tot de Monu mentencommissie. U citeert nergens het aan u uitgebrachte advies. Dat is helaas uw goed recht. Ik zeg „helaas" want waarom zijn adviezen van de Monumentencommissie eigenlijk geheim? Meningen van andere gesprekspartners in „de andere partij", zoals de Adviesraad voor de Binnenstad, de vereniging „Oud-Lei den", de bond Heemschut, het comité voor de Pieters-, en Academiewijk, of het Overleg van Wijkorganen in Leiden, zijn toch ook nooit geheim gehouden? Integendeel zelfs. Toch hoort u geen andere partner ter plaatse en kiest op de manier zoals we nu van u te weten zijn gekomen. Vindt u het erg vreemd, dat de vraag zich opdringt of u monumenten, die in het bezit zijn (of in het bezit zullen komen) van grootwinkelbedrijven op een andere manier kunt beoordelen dan de monumenten, die in bezit zijn (of eigendom zullen worden) van privé-personen? Dat lijkt op intrappen van een open deur. Het zij zo. De gedeeltelijke publieke opinie in de Sleutelstad geeft mij die woorden in, zoals ook de teneur van de ter plaatse bekende economische motieven een andere ondertoon heeft dan die, welke u in uw brief te geloven voorhoudt. U noemt in uw schrijven architectonisch en stedebouwkundig zo verantwoord mogelijke oplossingen waarnaar zou moeten worden gezocht. Ook in dit opzicht gewaagt u van oneigenlijke oplossin gen. Het stedebouwkundige aspect komt nergens ter sprake, tenzij in de zin van het stedebouwkundige oogpunt van waaruit beide panden beeldbepalend zijn voor de Breestraat in het bijzonder en de architectonische binnenstad in het algemeen. Ik wijs u er op, dat bijvoorbeeld de wil van het grootwinkelbedrijf C en A Nederland om op het terrein aan de Garenmarkt te bouwen een stedebouwkundige injectie voor de direkte omgeving van die Garenmarkt zou kunnen zijn; zoals overigens het economische belang van de middenstanders langs de Botermarkt bepaald niet gediend kan worden met verplaatsing van het winkelbedrijf. Maar laat ik afstappen van een verwijzing naar economische argumen ten om me te bepalen tot een architectonisch aspect In architecto nisch verantwoorde opzet immers zal iedere verstoring van de gevelwand van de toch al te veel geteisterde Breestraat weinig getuigenis afleggen van de intrinsieke waarde van de leuze in het zo veel geprezen Monumentenjaar: .Mensen, we hebben geen monument meer te verliezen". Ik wijs u erop, dat u helaas getuigenis hebt afgelegd, door te besluiten om de Breestraat verder te verarmen, van een alternatieve verwoording van de leuze van het Monumenten jaar: „Mensen, in Leiden kunnen we straffeloos ieder monument af gaan breken. Als minister van cultuur sanctioneer ik dat op economische gronden". J. A. F. Doove Leiden Van redactie-wege ingekort) Stevenhofj espolder In de Leidse Courant van zaterdag worden mijn opvattingen over het bebouwen van de Stevenshofjespolder niet geheel juist weer gegeven. De redaktie meldt dat ik vurig zou hopen dat de gemeenteraad besluit de Stevenshofjespolder groen te houden. Dat is niet waar: nergens in mijn artikel in het PPR-blad heb ik geschreven dat ik zonder meer tegen woningbouw in deze polder zou zijn. Mijn standpunt is dat, voordat er verder gegaan wordt met de voorbereidingen, de raad moet beslissen of de voordelen van de bouw hier groter zijn dan de nadelen. Die nadelen zijn nogal groot, en ik heb er in mijn stuk dan ook drie opgesomd. Wanneer wij er echter met behulp van goede argumenten van overtuigd kunnen worden dat het bebouwen van de Stevenshof tóch in het belang van Leiden én de Leidse woningzoekenden is, dan zullen wij ons er uiteraard niet tegen verzetten. Laurens Beijen, gemeenteraadslid voor PPR/PSP/D'66 Maredijk- hofje 3, Leiden. (U hebt volkomen gelijk. Onze excuses. Red.). Ruilverkaveling Enkele dagen geleden is in uw courant het bericht verschenen over het weer aktief worden van de Voorlichtingscommissie in de ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid. Naar aanleiding hiervan enke le opmerkingen mijnerzijds over de werkelijke gang van zaken. De voorlichtingscommissieleden hebben mij op 18 september na het openbaar worden van het voorlopig plan, te kennen gegeven zich in hun funktie gepasseerd te voelen door nergens in gekend te zijn en dit niet langer te tolereren. Op 22 september heb ik dit de heer Bikker per telefoon medegedeeld en als voorzitter dringend verzocht binnen een week te vergaderen om het klimaat te zuiveren. Het antwoord was dat hij pas over een maand tijd had. De volgende dag zijn wel nagenoeg alle leden door hem persoonlijk bezocht. De reden laat zich wel raden. Desondanks, op 26 september, besloten de Voorlichtingscommissieleden una niem een schrijven te doen uitgaan naar de Voorbereidingscom missie waarin zich uitspraken voor beëindiging van haar aktivitei- ten en waarin kritiek op de gang van zaken. Op de bespreking over het conflict met de voorbereidingscommissie van 23 oktober zijn de stukken weer grotendeels gelijmd en betere tijden voor de voorlichtingscommissie in het vooruitzicht gesteld. Na onder ling beraad zijn de meeste leden aangebleven maar ik heb voor de eer bedankt, om het risico te vermijden me weer te laten bedotten. De leden hebben tot het laatst aangedrongen als voorzitter te blijven hetgeen ik zeer waardeer. De heer Bikken stelt dat de commissie nu zijn medewerking weer heeft toegezegd en gaat er gewoon aan voorbij dat de afgevaardigde van de kwekers, de heer Verwaal, zeer duidelijk het onaanvaardbaar heeft uitgesproken over het ruilverkavelingsplan. Deze ruilverka velingsvoorbereiding verloopt problematisch en zal zeer moeilijk te verkopen zijn, zo is tijdens de inspraakvergaderingen van de laatste tijd wel gebleken. De veel te geringe grondreserve, waar door er geen enkel uitzicht is op de zo noodzakelijke bedrijfsver- groting, de hoge kosten en de harde eisen van de Natuur Wetenschappelijke Commissie, zijn harde noten. In principe ben ik voorstander van verkaveling, echter niet tot elke prijs. Tot slot wens ik de commissie veel succes toe bij haar werk. G. P. W. Belt Weipoortseweg 52, Zoeterwoude. Woensdag 26 november Koninklijke Schouwburg 20.15 Alles over liefde en ontrouw (Paul Steen bergen en Myra Ward) HOT 20.30 Ballet Festival Dance Thea tre Commune Londen) (J) Dlllgentla Tob de Bordes, voordracht; 2015 Wat je zegt dat ben je zelf (Cabaret Cox- Halsema) Gemeentemuseum 20.15 Pottenbak kers over de wereld, voordracht Jan de Rooden (J) DONDERDAG 27 november Koninklijke Schouwburg 20.15 De ar restatie (Haagse Comedie) (J) HOT 20.30 Ballet Festival Ballet der Stadtisch Bühnen Munster (J) Circustheater 20.00 Orfeo ed Euridice (Ned. Operastichting) (J) Dlllgentla 20.15 Wat je zegt dat ben je zelf (Cabaret Cox Halsema) Theater PePI|n 20.30 Cabaret Gerrit en Truus (J) Congresgebouw (Toneel zaal) 20.30 Liefde half om half (To neelgroep Consequent) LAK-theater Lelden 20.15 Dubbel- kruis (De Appel) (J) Vrijdag 28 november Koninklijke Schouwburg 20.15 De jongste dag (Haagse Comedie) (J) HOT 20.30 Ballet Festival Nederlands Dans Theater (J) Dlllgentla 20.15 Wat je zegt dat ben je zelf (Cabaret Cox Halsema) Theater In de Steeg 20.30 Ik, jij, zij. solotoneel Nel Kars (J) Theater PePIjn 20.30 Cabaret Gerrit en Truus (J) Congresgebouw 20.00 Jubileumcon cert Haagse Koninklijke Shell Harmo nie o.l.v. Karei Kokelaar Gerardus Majella kerk 20.30 af scheidsconcert Cor Backers door Haags Vocaal Ensemble. Dorts Kath oliek kamerkoor. Gew. Orkest en so- Haagse Jazz Club 21.00 Sweet Lake City Jazzmen o.l.v. Jaap Stern Poppentheater Guldo van Deth 20.30 De uizers (J) Stadsgehoorzaal Lelden 20.15 Hank the Knife the Jets. Microtheater Lelden20.00 Les Justes (Imperium) (J) Rijnlands Lyceum Oegstgeest 20.15 Romeo en Julia (Stadstoneel Rotter dam) (J) Hot House Leiden 22.00 Blues-avond Zaterdag 29 november Koninklijke Schouwburg 20.15 De ar restatie (Haagse Comedie) HOT 20.30 Ballet Festival Nederlands Dans Theater (J) Poppentheater Guldo van Deth 20.30 Cabadrama, solotoneel Jan Veelo (J) Dlllgentla 20.15 Wat je zegt dat ben je zelf (Cabaret Cox Halsema) LEIDEN LUXOR (tel. 121239) Streetfighter (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo. ook 4.45. CAMERA (tel. 124919) Once upon a time in the west (14) 8.00. Winne- tou tegen de witte buffel (a l.) za. en wo. 2.30 zo. 2.00 en 4.15. Women in love (18) vr. en za. 23.30. STUDIO (tel. 133210) Dokter Pulder zaait papavers (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo. ook 4.45. LIDO (tel. 124130) The great Waldo Pepper (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo. ook 4.45. TRIANON (tel. 123875) French Connection No. 2 (18) 2.30 7.00 9.15 zo. ook 4.45. REX (tel. 125414) ik. een voyeur (18) 7.00 en 9.15 zo. ook 2.30. 50 jaar Walt Disney Markten KAASMARKT BODEGRAVEN - Aanvoer 31 partijen. Prijzen in guldens per kg: 1e en extra kwal. 6,00-6,52 en zware kwal. 6,53-6,95. Handel matig. VEEMARKT LEIDEN (25 nov.) Aan voer: totaal 3269, slzchtrunderen 450. gebruiksvee 220, graskalveren 110, vet te kalveren 14, nuchtere kalveren 1712, ponnies 17, varkens 36. biggen 314, schapen of lammeren 316, bokken of geiten 80. Prijzen: (in guldens) stieren 1e kwal. 7.00-7.50, 2e kwal. 6,50-6,90, vaarzen 1e kwal. 6,30-6,80, 2e kwal. 5,60-6,15, koeien (resp. 1e. 2e en 3e kwal.) 6,05-6,65. 5,50-5,85, 5.10-5.35. worstkoeien 4.50-10, vette kalveren 5,75-6.10. nuchtere slachtkalveren 1.25- 2.00. melk- en kalfkoeien 1525-2175. varekoeien 950-2000, graskalveren 400- 950, roodbonte nuchtere kalveren voor fok of mesterij 300-500, zwartbonte 200- 475. lopers 150-170. biggen 110-125. schapen 190-240. lammeren 200-275. ponnies 150-350, drachtige zeugen 550- 750, geiten 20-90. Overzicht: (resp. aan voer. handel en prijzen) slachtrunderen groot. vlot. alsm aandag.maandag. en melkkoeien minder, rustig, stabiel, vare koeien minder, matig, stabiel, graskal veren ruim, redelijk, stabiell. vette kalve ren matig, vlot. hoger, nuchtere kalve ren ruimer, rustig, lager, ponies redelijk, rustig, stabiel, lopers en biggen redelijk, stabiel, schapen en lammeren minder, vlot. stabiel, geiten normaal, goed, sta biel. Universitair Nieuws Aan de Universiteit van Leiden zijn gepromoveerd: W. de Haas tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen en D. S. Moyer tot doctor in de faculteit der sociale weten schappen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is gepromoveerd: Ir. T. H. Tan tot doctor in de technische wetenschap- T-40 Natuurlijk was Krakras er graag vandoor gegaan. Maar daar kreeg ze de kans niet voor; haar meesteres had de deuren op slot gedaan en hield haar hulpje goed in de gaten. Het werd een drukke nacht voor Eucalypta. Nadat ze in haar toverboeken de nodige re- daarna vermengde met gekoeld cepten had nageplozen, ging ze zand. „Nu komt het meest ver- uitvoerig aan het mengen, kneden, moeiende", zei ze, „het roeren", stampen en draaien, voortdurend De hele verdere nacht roerde Eu- geheimzinnige spreuken mompe- calypta tot ze er zelf beroerd van lend. In een kolf verhitte ze alles werd. tot een witgloeiende massa, die ze C. Dargaud S A 1975 Dr. M. M. Thomas, voorzitter van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, heeft op de vijfde assemblee van de wereldraad die in Nai robi wordt gehouden, het poli tieke engagement van de raad met betrekking tot de ver drukten en de bevrijdingsbe wegingen verdedigd. In de afgelopen jaren is in de boezem van de wereldraad, met name van de zijde van de orthodoxe kerken, kritiek gele verd op deze politieke betrok kenheid, vooral in verband met de financiële steun van de raad aan bepaalde bevrij dingsbewegingen. Dr. Thomas, een theoloog uit India, stelde met nadruk dat de „heront dekking van de Christus van de armen en verdrukten de basis is voor de solidariteit en de identificatie van de kerk met hen die strijden voor de bevrijding". Hij erkende echter dat men de christendom moet zien in het perspectief van de verrijzenis en dat zijn eindbestemming niet bereikt wordt binnen het kader van aardse handelingen. In dit verband pleitte hij voor het ontwerpen van een „spiri tualiteit van de strijd" en een „theologie van het politieke engagement". De gezamenlijke actiegroepen tot behoud van de Eindhoven- se Lambertuskerk en de Am sterdamse kerk „De Duif" hebben een dringend beroep gedaan op het Nederlands episcopaat alle invloed aan te wenden om beide kerken voor sluiting en eventuele sloop te behoeden. Zij wijzen op de plicht „het erfgoed van onze vaderen naar behoren te behe ren" en betreuren het, dat zij een taak op zich hebben moe ten nemen, die niet alleen op hun schouders zou moeten rusten. De bisschop van Rotterdam heeft pastoor G. W. Lemmers eervol ontslag verleend als pastoor van de parochie H. Jacobus te Oude Wetering we gens emeritaat. Zijn opvolger werd P. C. M. Mussert, assis- Thomas die als voorzitter van het centrale comité van de we reldraad zou willen aftreden verhulde niet dat hij in zijn functie vele teleurstellingen heeft moeten incasseren. De grootste is het feit. dat de r.k. kerk nog steeds niet tot de wereldraad is toegetreden. tent in het dekenaat Den Haag. De regering van Bogota heeft drie missionarissen uitgewe zen: een Chileen, een Ameri kaan en de Italiaan Bissoni Battistini, die ervan wordt beschuldigd actief te hebben deelgenomen aan een staking in de grootste suikerfabriek van het land. Het instituut „Kerk en We reld" voor studie-, actie- en vormingsactiviteiten te Drie bergen viert zaterdag zijn der tigjarig bestaan met een bezin ning op zijn toekomst Het in- De rk. kerk is echter wel ver tegenwoordigd op de algeme ne vergadering in Nairobi. Het Vaticaan heeft zestien waarne mers gezonden. Van betrouw bare zijde is voorts vernomen dat de paus een persoonlijke boodschap tot de assemblee heeft gericht die Philip Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad, zelf zal voorlezen op een van de voltallige zittin gen. Potter, zo zei men, zal daarna een brief voorlezen van kardi naal Willebrands, de Neder landse voorzitter van de Vati caanse commissie voor de een heid der christenen, die zou gaan over de betrekkingen tussen het Vaticaan en de we reldraad. stituut begon in 1945 als oplei dingscentrum van werkers in kerkelijke arbeid en als vor mingscentrum en denk- en werkcentrum voor evangelisa tiewerk in Nederland. In de loop der jaren zijn talrijke ini tiatieven uit dit hervormd cen trum voortgekomen. Voor de tweede maal in enke le weken heeft bisschop Th. van den Tillaart van Atam- bua op Indonesisch Timor een dringend verzoek om hulp ge richt aan de stichting „Men sen in Nood" te Den Bosch voor de ongeveer vijfenveer tigduizend vluchtelingen uit Portugees Timor. De stichting heeft van de bisschoppen al toestemming gekregen om in het komende weekeinde in de parochies van Nederland een inzameling voor deze vluchte lingen te houden. In een advertentie in de mees te Zwitserse dagbladen wordt opgeroepen zich aan te sluiten bij de „groepering van ge- loofsgetrouwe katholieken". De tijd van de beslissing is gekomen aldus de adver tentie dat men niet meer alles wat het kerkelijk leerge zag bepaalt spontaan kan vol gen. De groepering bestempelt de r.k.synode als dwingelandij van de raden en als volksde- mocratisering van de kerk. Verder spreekt de advertentie over het veelzeggend zwijgen van de bisschoppen, over pseudotheologen, en over de zogenaamde liturgievernieu wing, „waardoor ons de sacra menten steeds meer worden afgenomen". De groepering van geloofsge- trouwe katholieken wil open maar niet kwetsend vechten, aldus haar woordvoerder, A. Eisele uit Basel. Volgens hem is de nieuwe beweging, die goede betrekkingen onder houdt met de behoudende groepering „Una Voce", tegen democratisering en liturgische experimenten en voor het be houd van „het volledige en onvervalste geloofsgoed". In een scherpe reactie op de advertentie stellen de Zwitser se bisschoppen dat er geen rk.k.kerk bestaat zonder paus en bisschoppen en dat de kerk de kerk van Chistus blijft on danks alle misbruiken. „Het is de taak van de van de kerk en van alle leden om deze misbruiken te bestrijden. Maar iedere beweging, die zich tegen de paus en de bisschop pen keert, zelfs met de goede bedoeling om de kerk te her vormen, eindigt in korte of lange tijd in een volledige breuk met de r.k.kerk", aldus de bisschoppen, die eraan toe voegen, dat het huidige hoofd van de kerk paus Paulus is en niet Pius V, wiens liturgie de nieuwe beweging aanhangt. In hun verklaring leggen de bisschoppen uit, dat de Paus de liturgie aan deze tijd heeft aangepast zonder dat daarmee het wezen van de eucharistie veranderd is. Zij vragen de adverteerders goed te beden ken welke verwarring zij on der de gelovigen aanrichten en dat het gevaar van een scheu ring dreigt Amro-bank wacht op antwoord van wereldraad Het besluit van de Wereldraad van Kerken in Nairobi om zes Europese banken, waaronder de Amrobank, te boycotten van wege leningen aan Zuid-Afrika, is voor de Amrobank aanlei ding het volgende mee te delen: „Eerder dit jaar heeft de Amro bank in een ook openbaar gemaakt schrijven van 29 april, gericht aan de Wereldraad van Kerken, haar standpunt duidelijk meegedeeld. In dit schrijven geeft zij een uitvoerige motivering waarom zij niet aan de oproep van de Wereldraad van Kerken kan voldoen om tot volledige verbreking van de financiële relaties met Zuid-Afrika over te gaan. De Amrobank heeft noch een officieel bericht van de Wereld raad van Kerken ontvangen, noch een antwoord op haar eerder genoemde brief van 29 april, zoals haar is toegezegd in een ontvangstbevestiging van de Wereldraad van Kerken d.d. 5 juni. Na ontvangst van officiële informatie van de zijde van de Wereldraad van Kerken zal bezien worden of nadere reactie gewenst is," aldus de verklaring van de Amro-bank. Braziliaanse bisschoppen: recht te weinig gegarandeerd In een gezamenlijke verklaring hebben de Braziliaanse bis schoppen hun regering verweten, dat de handhaving van het recht in het land onvoldoende wordt gegarandeerd. In het bijzonder geldt dit volgens de bisschoppen voor de politieke gevangenen. Het document der bisschoppen werd gepubliceerd aan het slot van een vergadering met de pauselijke commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) en met de vereniging van advocaten in Brazilië. De bisschoppen wijzen vooral op „het klimaat van onzekerheid ten aanzien van politieke gevangenen" en op „de ongestraft gepleegde daden van willekeur" tegenover de politieke gevangenen, eerder al hadden de bisschoppen van de staat Sao Paulo een officieel protest onder de titel „Gij zult uw broeder niet onderdrukken" in alle parochiekerken laten voorlezen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12