Eerste divisieclubs waarschuwden voor breuk met de FBO Van Daal onder indruk van aanval Sofia NA OPEN BRIEF VAN MOLENAAR Kwaal van vroeger is genezen Geen maatregelen tegen Gevers ASSISTENT-TRAINER AJAX WOENSDAG 26 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURAN' PAGINA 11 UTRECHT De clubs van de eerste divisie zullen het bestuur van hun belangenvereni ging, de FBO, een uit spraak vragen over de suggesties die hun oud- voorzitter, Klaas Mole naar, in een persoon lijke open brief heeft gedaan. Een van de be langrijkste daarvan is dat de heer Molenaar een nieuwe sanering van betaald voetbal wenst waardoor het aantal clubs van 31 wordt teruggebracht tot achttien of twintig. Indien het FBO-bestuur de zienswijze van Klaas Molenaar deelt zou „een groot aantal eerste divisieclubs ernstig overwegen zich van de FBO af te keren". Dertien van de negentien clubs PEC Zwolle, Veen- dam en Heerenveen waren verhinderd, Heracles, FC Gro ningen en SW lieten niets van zich horen hebben gister avond tijdens een opiniepei ling in Utrecht deze beslissing genomen. Het betrof een pei ling van meningen om vast te stellen welke gemeenschappe lijke belangen deze sector van het betaalde voetbal heeft. Tijdens de bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer De Quaij, voorzitter van Fortuna SC, werden acht pun ten behandeld. De heer De Quaij stelde nadrukkelijk vast dat de eerste divisieclubs „geen bond in de bond willen vormen en samen met de ere divisieclubs willen opereren". Een verzoek naar het sectiebe- stuur betaald voetbal, een waarnemer te sturen naar de bijeenkomst werd niet gehono reerd. Volgens de heer De Quaij stonden de bestuurde- ren een eerdere uitspraak van voorzitter mr. Jaques Hogewo- ning, ten spijt, hier echter wel willend tegenover. Acht pun ten werden besproken: 1. Relatie bestuur betaald voetbal en eerste divisie. De clubs willen een ruimere representatie in het sectiebe- stuur, ze vragen om tenminste twee zetels. Voorts wordt het bestuur verzocht de regionale bijeenkomsten van het betaal de voetbal, zoals de FBO die organiseerde, te herstellen. 2. Financiën. De afgevaardigden wensen dat ook dit seizoen tenminste 100.000 gulden uit de toto en lotto-gelden aan iedere eerste divisieclub wordt over ge maakt. Financieel-expert Ton Zwikstra van het sectiebestuur wil dat evenwel niet. „In de financiële commissie van de KNVB", zo heette het, „kan slechts worden gesproken over een verdeelsleutel voor de meerdere opbrengsten uit lotto en toto. Die 100.000 gulden is een minimale eis". 3. Publiciteit. Aan de NOS en de KNVB zal worden gevraagd een regeling te treffen waarin tenminste een eerste divisie-wedstrijd in Studio Sport op zondag wordt opgenomen. Tevens wordt de NOS gevraagd grotere aan dacht te schenken aan de pe- riodetitel. 4. De tuchtrechtspraak. De suggestie wordt gedaan ter verbetering van de tuchtrecht spraak direct na de wedstrijd zowel de scheidsrechter als de club een proces-verbaal te la ten opmaken. Voorts leeft de wens dat bij iedere ontmoeting een KNVB- waarnemer aanwezig is, wiens rapport een onafhankelijke rol zal spelen bij de rechtspraak. 5. Terugkeer amateurvoetbal. De clubs zijn van mening dat een regeling ten aanzien van terugkeer naar het amateur voetbal pas mag gelden in het seizoen nadat deze bekend is gemaakt. Het wordt als on rechtvaardig ervaren dat de regeling die nu uitgewerkt wordt dit seizoen al zou in gaan. 6. De taak FBO. Hoewel de clubs over dit punt nog geen mening hebben wil len ze wel actief medewerken in de inventarisatiecommissie die zal moeten vaststellen op welke taken de FBO zich dient te richten. 7. Open brief .Molenaar. De clubs staan er kritisch te genover. 8. Allen vonden het nuttig bijeen te zijn geweest in een vrije gedachtenwisseling, zo werd na afloop verklaard. Ge tracht zal worden jaarlijks tweemaal samen te komen liefst in aanwezigheid van een bestuurslid van betaald voet bal voortkomend uit de eerste divisie die als waarnemer of zelfs als voorzitter zou kun nen fungeren. RENTREE KELLER INZELL De twee voudige Olympische schaatskampioen Er- hard Keiler zal na een onderbreking van twee jaar weer aan een Westduitse titelstrijd deelne men. De 31-jarige tandarts, die na een periode als beroepsrijder een schorsing kreeg, heeft laten weten op 28 en 29 februari mee te willen doen aan de wedstrijden om de nationale sprinttitel. Afgelopen weekeinde was Keiler getuige van internationale wedstrijden in Inzeil. „Toen ik dat zag be gon het weer te krie belen in mijn benen", aldus Keiler, „ik zou best wel weer eens willen laten zien wat ik nog kan". In deze pose kan de schaats wereld dit seizoen weer Erhard Keiler begroeten. „Ik zou best weer eens willen laten zien, wat ik nog kan". SMULDERS VOERT TURNPLOEG AAN DEN HAAG De Neder landse herenturnploeg, die zaterdag in Essen tegen Rijnland uitkomt, wordt aangevoerd door de meer voudige Nederlandse kam pioen Cor Smulders (PSV). Naast Smulders komen in Essen uit: Gert Butter (Vo- lo), Frans van Elteren (Pro Patria), Jan van de Sande (VTV), Fred Brouwer (PSV) en Anton Hoencamp (KV). De Nederlandse jongens- ploeg, die zaterdag in Delf zijl tegen Engeland aan treedt, bestaat uit Marion Arnold (PSV), Hans Semm- ler (GTV), Johan Molenaar en Martin Elsemulder (bei den St. Mauritius), Ron Lamboo en Dick Ooykaas (beiden Pro Patria). Ernst Happel, de man achter het succes van Club Brugge. „Toen ik hier kwam, vond ik allemaal kliekjes. Dat is veranderd". BRUSSEL Het is beslist geen toeval dat Club Brugge sedert af gelopen zondag nummer X staat in de Belgische voetbalcompetitie. De man achter dit resultaat is de Oos tenrijker Ernst Happel, die ADO zes en een half jaar trainde, die Feycnoord tijdens een vierjarig trainersschap Europees en wereld kampioen maakte, daarna korte tijd in het Spaanse Sevilla de ge lijknamige club leidde om er in januari 1914 door Club Brugge te worden weggekocht. Happel trof in Brugge een equipe die qua speler- spotentieel weliswaar nauwelijks onderdeed voor dat van de andere Belgische topploegen, maar die eik zelfvertrouwen miste. Bovendien heerste er bij Brugge een kliekjes geest, die de prestaties nadelig beinvioedde. Happel gaf zijn nieuwe werkgever te ver staan dat hij Club Brugge er weer bovenop zou kunnen brengen, maar dat hij daar wel enige tijd voor nodig zou hebben. Drie jaar zeker. Het succes is eerder gekomen dan algemeen werd verwacht. De succesvolle Oostenrijker woont in zijn witte bungalow in het bosrijke St. Andries bij Brugge. Happel, ondanks de enorme opgang van zijn club met beide benen op de grond, is natuurlijk ingenomen met de resultaten. Hij zegt: „Toen ik hier kwam, vond ik allemaal kliekjes. Er was geen vriendschap onder de spelers. Dat is nu helemaal veranderd. Mijn spelers kunnen weer een. vuist maken, zij blijven 90 minuten doorgaan als dat moet, ze tonen karakter en moreel. Natuurlijk moet je ook het mate riaal hebben. Maar aan dat laatste schortte het niet zozeer in Brugge. Na het jongste mirakel in de UEFA-cup, waar wij uit na een nederlaag van 3-0 thuis tegen Ipswich Town met 4-0 terugkwamen, bleek dat de kwaal van Club Brugge grotendeels genezen is: De ploeg blaakt weer van zelfvertrouwen. Behalve dat we een ronde verder zijn in het Europese voetbal, staan we bovenaan in de competitie en zijn we ook nog in de running voor de Belgische voetbalbeker". Vraag: Natuurlijk is een goede verstandhou ding onder de spelers van het allergrootste belang, maar komt het succes daardoor alleen aanwaaien? Emst Happel: „Het voetbal in België is typisch defensief. Club Brugge speelt echter offensief, totaalvoetbal. Wij blijven daarmee doorgaan. Ik geloof in dat systeem. Het Belgische en Brugse voetbal is wel wat speelser, meer Oostenrijks zoals trouwens ook de stemming hier is: Iets gemoedelijker dan in Nederland. Het Spaanse voetbal vind ik niet grandioos. Er is geen sprake van collectiviteit. Iedere speler heeft zijn karak ter en toont dat ook op het veld. De Spaanse voetballers zijn ook luier. Dat zal wel te maken hebben met het klimaat. De mensen zijn er ook heel anders. De trainingen zijn er ook minder serieus. Ja, en dan het Neder landse voetbal. Dat is natuurlijk de afgelo pen jaren de absolute top geweest. Zeer professioneel, met een maximum aan collec tiviteit. Het Nederlandse voetbal heeft eigen lijk van alles wat, kortom het was tot voor kort van werkelijke wereldklasse". Trainer Happel gaat dan nog wat dieper in op het professionalisme van het Nederland- Se voetbal. In Nederland, bij Feyenoord, wordt uit elke speler een maximum gehaald. In het Nederlandse voetbal tref je ook een bepaalde hardheid aan, tot een plafond. Ik denk bijvoorbeeld aan mijn Feyenoord-tijd en dan bedoel ik met name spelers als Israel, Laseroms en Van Hanegen\. Typische achterhoedespelers waarvoor een voorhoe despeler respect moet hebben. Ik vind dat ook een noodzaak. Een harde aanpak, om dat anders een voorhoedespeler als Cruyff zijn tegenstander 90 minuten lang voor schut zou kunnen zetten. Let wel: Onder de harde aanpak versta ik niet de benen kapot schoppen. Geen broodroof plegen op andere collegavoetballers." Vraag: in uw loopbaan heeft u veel te maken gehad en nog te maken met vedettes. Hoe past hun optreden in een elftal dat uw speltype, het collectieve voetbal moet spe len? Happel: „Normaal heb ik geen enkel be zwaar tegen vedettes. Ik vind het alleen belangrijk dat iedereen in dienst staat van het elftal. Niet een paar vedettes, maar elf spelers moeten het elke zondag opnieuw waarmaken. Als je met 5-0 voorstaat, mag een vedette, wat mij betreft, wel wat show nummertjes ten beste geven. Het publiek moet tenslotte ook eens iets extra's beleven." - u„Lambert jankt als hij niet mag spelen". Ernst Happel is na omzwervingen in Nederland en Spanje in België terecht Vraag: in België is spitsspeier Raoul Lam- gekomen. Voor hem. als trainer, maakt het nauwelijks verschil uit. „In België bert wat Johan Cruyff voor Nederland bete- voetballen ze wat brutaler en zelfs gemener". kent. is deze vergeiijkint juist? Happel: „Ik zou wat algemener op de vraag willen antwoorden. Bij het voetbal wat ik propageer hecht ik bijzondere waarde aan een zeer sterk middenveld. In Sanders, Kools en Van der Rijcken bezit Club Brugge dat krachtige middenveld. Dit drietal heeft bovendien een grote aktieradius, een zeer belangrijke factor in het moderne voetbal. Vooraan heb ik de iets teruggetrokken spe lende Lefevre en de zeer snelle Van Gooi alsmede Lambert. De snelheid is van zeer groot belang. Trouwens, de tijd van het langzame voetbal is allang voorbij. Om op Lambert terug te komen, die heeft helemaal geen sterallures. Integendeel. Dat is een heel gewone serieuze voetballer. Hij is het eerst aanwezig op de training en ook weer het eerste weg. Hij is geroutineerd, heeft een zeer goede lichamelijke conditie, bezit een enorm schot, is altijd levensgevaarlijk. Die jongen jankt gewoon als hij niet mag spe len". Hetzelfde Vraag: Zijn uw trainingsmethoden in Neder land, België en Spanje nagenoeg dezelfde geweest, of werden de trainingen aan de club aangepast? Happel: „Och, dat is overal zo'n beetje hetzelfde. In de begin pperiode is het zeker de eerste acht weken hard trainen. Bij Brug ge bijvoorbeeld hebben de spelers aan het begin van het seizoen vier tot vijf weken vakantie gehad. Elke kilo, die ze zijn aange komen dan de toegestane, levert een boete op. Na die eerste acht weken van drie trainingen per dag, wordt er nog vier dagen per week twee keer een uur getraind. Dat is dan het bijschaven. Zaterdags voor de wedstrijd van zondag volgt nog een war ming up. 's Maandags worden de blessures extra verzorgd, is er onderwatermassage enz. En verder hebben de spelers hun eigen verantwoordelijkheid. Ze mogen van mij best een biertje drinken, een keer uitgaan, als het maar aan het begin van de week gebeurt. Ook tegen een borreltje voor het eten heb ik geen bezwaar, maar daar moet het dan ook bij blijven. Ervaring Vraag: Sportclub Lokeren heeft wekenlang de Belgische ranglijst aangevoerd. Wat zijn de verwachtingen omtrent het eindresultaat van dit jaar? Ernst Happel: „Lokeren heeft voor een hele grote verrassing gezorgd. De inzinking die verwacht werd, is ook gekomen. Ik houd het erop dat de ploegen met de grotere ervaring zoals RWD Molenbeek, Anderlecht dat sterk aan het terugkomen is, Club Brugge en Antwerp, dat erg door blessures wordt ge plaagd, tenslotte weer de langste adem zul len hebben. De ervaring speelt in het voetbal een belangrijke rol. Want ondanks het grote zelfvertrouwen bij onze club blijft er toch een zeker gebrek aan internationale erva ring bestaan". Vraag: U heeft met allerlei scheidsrechters te maken gehad. Hoe staat u in het algemeen tegenover een scheidsrechter en is er een bepaald verschil tussen Nederlandse, Belgi sche en Spaanse scheidsrechters? Ernst Happel: „Ik geef nooit commentaar op scheidsrechters. Ik wil een scheidsrechter niet mee, maar ook niet tegen hebben. Ik zeg wel eens tegen mijn spelers tijdens de rust: „De scheidsrechter heeft ons gepakt, maar denk eraan, mondje dicht. De scheids rechter is onze lieve heer." „Ik vind dat een scheidsrechter een vakman mpet zijn en correct moet leiden. Hij heeft te maken met profvoetballers voor wie hij het resultaat, dus hun inkomen bepaalt De scheidsrechter moet weten dat de spelers niet om een wiener schnitzel of een flesje cola voetbal len. Ik vind wel dat de grote verantwoorde lijkheid van de scheidsrechters te weinig wordt betaald. Scheidsrechters zijn eigenlijk C7 idealisten. Maar de scheidsrechter moet niet na een wedstrijd in de bestuurskamer gaan borrelen, zoals hier veel in België gebeurt, Dat vind ik onjuist. In Nederland heb ik zeer goede scheidsrechters meegemaakt Ik had een goede verhouding met ze. Zo vroeg Frans Derks me eens, wat ik wel van hem dacht. Ik zei: „Als ik het zeggen mag, ik vind je een echte playboy". „In Spanje en België heb je veel wat ik zou willen noemen locale scheidsrechters. Ze geven te gauw een strafschop weg voor de thuisploeg. Daar ben ik helemaal niet blij mee, ook al ben ik dan een ss toevallig die thuisploeg." Brutaler Ernst Happel denkt dat België het deze keer zeer moeilijk gaat krijgen tegen Nederland in de voorronden voor het wereldkampioen schap voetbal 1978. „In België, zo besluit hij het gesprek, voetballen ze wat brutaler en 'zelfs gemener dan in Nederland. Hier zie je vanaf de tribune niemand al heel goed een overtreding begaan. De Nederlanders zijn hierin professioneler. Tot zover Ernst Hap pel. JAN SCHILS. DEN HAAG - An- dré Gevers, die dit jaar wereldkampioen wielrennen op de weg bij de amateurs werd, behoeft geen maatregelen van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie te vrezen. De nieuwbakken pro fessional had, even als vele andere ren ners die tot de Olym pische voorselectie behoren, een verkla ring getekend waarin werd gezegd dat men geen plannen had voor de Spelen be roepsrenner te wor den. De KNWU legde een dergelijke verkla ring aan de renners voor, omdat veel tijd en geld aan de Olym pische ploeg wordt besteed. Volgens de Wielerbond was de enige bedoeling een afspraak te hebben, waaraan men zich .onvoorziene omstan digheden voorbehou den diende te hou den zonder verderé voorwaarden of con sequenties. Resultaten Hilversum n Hil- Z tbe Ralnt-prijs (eerste afdeling 2000 meter): 1. Marc Anthony (J. Duivenvoor den) 2.51.1 - 1.25.6. 2. Nero Bond 3. Moniek Donne. Winnend: 9,60. plaats: 2,80 - 1,40 - 2,20, koppel: 11,60, trio 303,50. Plgh Life U-prijs (2000 meter): 1. Henry Buitenzorg (M. van Leeuwen) 2.54.1 - 1.27.1. 2, Niove du Bols. 3. Ninon la Plata. Win nend: 2,20, plaats: 1,50 - 3,10 - 2,60, koppel: 1.25.4. Winnc koppel: 20,00, trio: 1266,60. Z the Salnt-prijs (tweede afdeling 2000 meter): 1. Nobles Hollandia (S. Hartman) 2.54.2 - 1.27.1. 2. Majoor Bloemlust 3. Mare D. Winnend: 10,90, plaats: 2,50 - 7,40 - 4,60, koppel: 157,50. Grote prijs van Hilversum (2440 meter): 1. Kees Verkerk (G. van Eykelenborg) 4,60, koppel: 15,40, trio: 216,90. Satan Hanover-prijs (eerste afdeling: 2920 meter): 1. Loeno W. 1.27.4. 2. Milly B. 3. Meindert O. Winnend: 3.40, plaats: 1,70 - 2,60 1,40, koppel: 27,50. Quarteron Il-prijs: 2440 meter): 1. Kondor Fez (J. Vóórhaar) 3.27.0 - 1.24.8. 2. Jour Buitenzorg. 3. Iron Volann. Winnend: 2.70, plaats: 2,00 - 3,70 - 2,10, koppel: 30,40, trio. 420,40. Allouex n-prijs (1600 meter): 1. Kaballus (W. van Buytene) 2.11.2 - 1.220. 2. Kitty H. 3. Kwikzilver. Winnend in stalverband: 4,00, plaats: 2,20 - 1,50 - 1,90, koppel: 12,00. Flamingo Slx-prijs (2000 meter): 1. Liberti ne (L. Schoonhoven) 2.48.8 - 1.24 4. 2. Mia Fortuna. 3. Myrly Terraise. Winn end: 6,00,. plaats: 2,20 - 1,80 - 1,50, koppel: 16,10, trio: 105,60 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Levski Spartak Sofia, vanavond in het Olympisch stadion de tegenstander van Ajax in de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup, is gisteren met ruim acht uur vertraging in Nederland neergestreken. Met de voltallige selectie, die afgelopen zondag in de Bulgaarse competitie een overtuigende overwinning van 3—0 behaalde op middenmoter Botev Vratza. Levski bleef door die zege in het spoor van koploper Akademika. De wedstrijd werd bekeken door Jan van Daal, assistent van Rinus Michels. Van Daal raakte in Bulgarije sterk onder de indruk van Levski. Hij roemde vooral het hoge tempo, waarmee Levski speelde en de grote variatie die de Bulgaarse aanvalsacties te zien gaven. Milanov, een van de drie internationals bij Levski bleek een uiterst gevaarlijke voetballer. Het is dan ook zeker dat Dusbaba, vanavond ongetwijfeld vaste bewaker van de beweeglijke Milanov, een moei lijk avondje tegemoet gaat. Dusbaba, die West-Duitsland—Bulgarije (1—0) vorige week op de televisie bekeek om zich alvast een indruk te vormen over de 27-jarige Milanov, erkent dat grif. „Milanov is een erg goede voetballer. Trouwens, Bulgarije speelde tegen Duits land toch een uitstekende wedstrijd. De tijd dat Bulgarije typisch midden-Europees voetbal speelt, is voorbij. Weliswaar wordt de bal nog kort in de ploeg gehouden, maar binnen dat concept worden Panov (tweede van rechts) is een van de internationals, gisteren bezig met de training fel variaties toegepast. De aandacht van onze verdediging mag dan van Levski Spartak Sofia. Ajax vreest een ander meer: Milanov. ook geen moment verslappen". UEFA strafte twee spelers en hun clubs ZURICH - De disciplinaire commissie van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft twee spelers geschorst naar aanlei ding van hun gedrag tijdens de UEFA Cupwedstrijd Dynamo Dresden—Honved Boedapest, die op 5 november werd ge speeld. Hans Jürgen Dörner van Dyna mo is voor vier ontmoetingen in Europa Cupvoetbal geschorst, Sandor Bartos voor twee. Beide spelers werden tijdens de UEFA Cupwedstrijd uit het Veld gezon den. Bartos bracht toen Dörner op zeer hardhandige wijze ten val. Dörner nam onmiddellijk revanche. Dynamo kreeg een boete van 1500 gulden wegens „incorrect gedrag". Honved werd met 650 gulden beboet LONDEN Wimbledon zal ten gevolge van de geldontwaarding de prijs van de toegangskaarten volgend jaar met gemiddeld 25 procent verhogen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11