Surinamers vieren ook hier onafhankelijkheid Betalingen CeidaeSowa/nt Weer minder verkeersdoden Eerste politieke moord na dood van Franco GROENE VELT: KABINET MOET OPSTAPPEN Nessie" wellicht beschermd wild dier Tegenregering in Angola PPR-senator veroordeeld voor rijden onder invloed Energiebedrijf is melkkoe Twintig jaar voor moord Gevaarlijke kerstboomver lichting DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 LE1DSE COURANT Het hijsen van de nieuwe Surinaamse vlag bij de Surinaamse ambassade in Den Haag. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG - Duizenden Surinamers zijn vannacht in Nederland begonnen met de viering van de onafhankelijkheid van hun moederland. In de Amsterdamse Bijlmermeer werd gisteravond een massaal volksfeest op touw gezet, dat zijn hoogte punt vond in het vervangen van de Nederlandse door de Surinaamse vlag. Het strijken van de Nederlandse vlag, onder luid gejuich en handgeklap, was tevens het startsein voor een uitbundig dansfeest dat tot vanavond twaalf uur voortduurt. Ook op andere plaatsen in Nederland werd de onafhankelijkheid uitbundig gevierd en zullen de festiviteiten vandaag voortduren. De Surinamers zijn hiertoe mede in staat gesteld door de landelijke en regionale overheden, die alle Surinaamse werknemers een vrije dag gaven. De afkondiging van de onafhankelijkheid werd in Den Haag op een wat minder uitbundige wijze gevierd. Enkele honderden Suri namers waren vanmorgen om half negen aanwezig bij de Suri naamse ambassade aan de Alexander Gogelweg - tot middernacht nog het kabinet van de gevolmachtigd minister geheten - om een vlaggeparade bij te wonen. De vlaggenparade werd gevolgd door een open receptie en een muziekuitvoering van Surinaamse orkes ten bij het Provinciehuis. De viering van de afkondiging van de onafhankelijkheid krijgt in Den Haag in de komende dagen nog een vervolg. Hoogtepunten zijn morgen- en donderdagavond in het Nederlands Congresgebouw als daar gedurende twee avonden een culturele manifestatie wordt gehouden. Het programma voor deze manifestatie vermeldt woens dagavond onder meer een rede van de Surinaamse ambassadeur Van Eer, voordrachten, een expositie en een toneelvoorstelling. Donderdagavond zijn er diverse folkloristische dansuitvoeringen, een Indonesische en een Creoolse show en een Chinese kleder drachtenshow. De avonden die beginnen om acht uur, worden donderdagavond besloten met een groot bal van half elf tot twee uur. Enkele Surinaamse werkgroepen uit Den Haag organiseren van morgen tot en rnet woensdag 3 december in het Kijkhuis aan het Noordeinde 140a in Den Haag een Suriname-week, waarbij onder meer diverse film- en videovoorstellingen worden gegeven. Ambassadeur Van Eer van Suriname en minister Van Agt omarmen elkaar ontroerd in Den Haag. Feest in Suriname EEN NATIONALE VERZOENING te elfder ure heeft Nederland in staat gesteld op waardige wijze als 'rijksgenoot van Suriname afscheid te nemen. Hetzelfde onverwachte feit heeft mogelijk gemaakt dat het vandaag echt feest is daar. Elke Nederlander die het goed met Suriname meent, kan daarmee alleen maar blij zijn. Maar diezelfde Nederlander zal niet alleen aan vandaag, maar ook aan overmorgen denken. Want als prinses Beatrix en premier Den Uyl weer in Nederland bezig zijn met de nationale plichtplegingen I en problemen, begint in Paramaribo de onafhankelijkheid pas j definitief. Met haar eigen lasten. Want de wereld van na 1945 heeft tientallen staten zelfstandig zien worden, waar na een feestelijk begin de mensen van de realiteit iets minder feestelijks hebben gemaakt. LATEN WE EERLIJK ZIJN: die kans bleef in Suriname in het spel zitten. Want als straks de eerste in onafhankelijkheid te houden parlementsverkiezingen worden voorafgegaan door een campagne waarbij al het oude zeer wordt opgerakeld, als de nu zittende regering er niet snel in slaagt om met de Nederlandse hulp de economie van de grond te krijgen, zullen weinig naar Nederland gevluchte Surinamers aan terugkeer denken. En als de jonge staat onverhoopt spoedig weer te maken zou krijgen met politieke instabiliteit, kan ook Den Haag niet meer bemiddelen, omdat de partij die dan dreigt te verliezen onmiddellijk de weg zal zoeken naar de Verenigde Naties. Die nauwelijks een troosteres der bedrukten, laat staan een helpster in nood blijkt te kunnen zijn. DAAROM LIJKT ONS als gelukwens voor het jonge Suriname een „Houd je goed!" beter dan „Proficiat, bravo!!" 9? (Van onze correspon dent Roger Simons) Londen Als Nes sie, het monster van Lochness op 9 de cember kan bewij zen, dat het echt be staat, zal de conser vatieve afgevaardig de David James de minister van het mi lieu verzoeken het le gendarische Schotse ondier in te schrijven in het register van beschermde wilde dieren. Die grote eer genieten onder meer al de Britse stinken de pad en de grote blauwe vlinder. Een geleerd Ameri kaans team heeft ont huld dat in het meer van Ness misschien wel 15 tot 40 mon sters zitten, een hele familie dus, die sterk gelijkt op de voorhis torische plesiosaurus, een beest dat al 70 miljoen jaar uitge storven is. De acade mie van toegepaste wetenschappen in Boston heeft op 19 juni van dit jaar in het diepe Lochness eer dan 1000 dia's ge maakt, waarvan slechts 3 of 4 behoor lijke kiekjes zijn van iets dat gelijkt op een afschuwelijk mon ster. Wat op de drie of< vier dia's te zien is, blijft voorlopig nog geheim. Toch zijn er details uitgelekt. Het monster zou een bruinrode kleur heb ben en vier tot zes meter lang zijn, met een kleine, vreesaan jagende kop en een gebogen nek van 2,5 meter. Het heeft een gezicht om van te gaan lopen met een beenderige kam, die van het voorhoofd tot de bovenlip loopt en gespleten neusgaten. vlekte huid van het monster is overdekt met parasieten. Illllllllllllllllllllllllillllllll John Stonehouse, het maandenlang ondergedoken La gerhuislid, presen teerde gisteren in Londen zijn auto biografie „Death of an Idealist" (De dood van een idea list). Het boek ver telt over zijn ver dwijning in novem ber 1974 en be schrijft de gang van zijn jeugdig idealis me naar de teleur stelling van nu. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIRIIIIIIIII KINS JAS A (Reuter) De twee Angolese bewegingen FNLA en Unita hebben een coalitierege ring gevormd in de Zuidangole- se stad Huambo, het vroegere Nova Lisboa, ,zo meldt het Zaï rese persbureau Azap. De regering telt twee premiers, een van het FNLA en een van Unita, en 13 ministers en drie staatssecretarissen. Namen van ministers zijn niet bekendge maakt. Unita-leider Savimbi en FNLA-leider Roberto hebben geen functie in de regering. De MPLA, die de hoofdstad Loean- da in handen heeft, had al di rect na de onafhankelijkheid op 11 november een regering ge vormd. (Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop blijft dalen, zo blijkt uit de voorlo pige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Verkeersdeskundigen hebben de indruk dat nu ook het verplicht dragen van autogordels en brom fietshelmen een positieve invloed op dit cijfer begin nen uit te oefenen. Eerder gold dit al voor de „1-novemberwet" en het vasthouden van de minister van verkeer aan de maximumsnelheden. Volgens de voorlopige cijfers van de Statistiek bedroeg het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop of persoonlijk letsel in het derde kwartaal van dit jaar 14.400. Dit betekent een daling van 7 procent ten opzichte van het derde kwartaal 1974. Ook het aantal doden en gewonden daalde en wel van 18.74a in het derde kwartaal 1974 tot 17.150 in het afgelopen kwartaal. Dit betekent een daling van 8,5 procent. Over de eerste negen maanden van dit jaar zijn 39.850 verkeersongevallen geregistreerd met in totaal 46.725 doden en gewonden. Vorig jaar bedroegen deze cijfers over eenzelfde periode 43.248 ongevallen en 51.886 doden en gewonden; dat betekent zowel voor het aantal ongevallen als voor het aantal doden en gewonden een daling van 8 procent. De Bilt: Aan de periode met lichte vorst in de nacht en och- tend is voorlopig een einde ge- komen. Een depressie die van- pen Heider morgen boven het zeegebied iLuchth. R'dam tussen Groenland en IJsland lag klingen trekt naar het oosten, terwijl de %a. Limburg luchtdruk boven het vasteland ^then6*" van Europa daalt. Door deze 'Barcelona ontwikkeling kan een bij de de- Berlijn pressie behorend front tot onze Brusser^ omgeving doordringen. Met Frankfort zuidwestelijke winden zal oceaanlucht de koude en droge Innsbruck continentale lucht terugdringen. Kopenhagen Vooruitzichten voor donderdag. Af en toe regen en geleidelijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Zurich t^sa Blanca Istapboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis ADVERTENTIE] Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiii OYARZUN (Reuter) De bur gemeester van het Spaanse stadje Oyarzun in de Baskische provincie Guipuzcoa is gisteren door een onbekende man ver moord en de politie meent dat de aanslag het werk is van de Baskische onafhankelijkheids beweging E.T.A. Een zegsman van de politie ver telde dat burgemeester Antonio Echeverria Albisu, een 33-jarige vrijgezel, werd neergeschoten met een 9 mm parabellum pis tool. De dader belde aan en schoot Albisu in het hoofd. Deze werd nog naar het ziekenhuis in San Sebastian, vijftien kilome ter ten oosten van Oyarzun, ver voerd maar bleek bij aankomst overleden. Zijn moordenaar heeft per auto kunnen vluchten. De moord op Echeverria Albisu. was de eerste terreurdaad sinds het overlijden van generaal Franco. Don Juan, de vader van koning Juan Carlos, heeft gisteren maandag in een namens hem uitgegeven verklaring gezegd dat Spanje in het tijdperk na Franco een pluriforme demo cratie moet worden, volledig geïntegreerd in het Europa van de negen. De graaf van Barcelona, zoals. Don Juans titel luidt, vindt voorts dat de corruptie in Span je moet worden bestreden. „Dit zijn doelstellingen die voor zijn zoon en erfgenaam Juan Carlos fundamenteel dienen te zijn", aldus de verklaring die in de derde persoon was gesteld. Don Juan werd door Franco als troonpretendent gepasseerd toen de 'caudillo Juan Carlos in 1969 aanwees als zijn opvolger. Maar het hoofd van het Spaanse koningshuis, die in het buiten land woont, heeft zijn rechten op de troon ininninTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiinHiiiiiiiiiiimmnnnnninnmimmnmm, AMSTERDAM (ANP) Na zijn partijgenoot L.S.M.H., is nu ook de PPR-senator, de 48-jarige fysicus Dr. Th. van K. uit Amsterdam veroordeeld wegens het besturen van een auto terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De politierechter te Amsterdam, mevr. Mr. M. Hartzuiker, legde hem conform de eis twee weken voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. Bovendien veroordeelde zij de senator tot een onvoorwaardelijke geldboete van 1500 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. CONSUMENTENBOND DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond oefent in zijn jongste Consumentengids kritiek uit op het feit, dat de gemeenten di kwijls de tarieven van hun gas- en elektriciteitsbedrijven gebrui ken om aan extra inkomen te komen. Bewust worden te hoge tarieven geheven om tekorten op de gemeentebegroting te dekken. De bond vindt dat een bedenkelijke zaak en wijst erop, dat de meeste energiebedrijven winst maken. Daarbij gaat het soms om miljoenen guldens per jaar en om grote percentages. Een en ander maakt, dat de tarieven van plaats tot plaats soms aanzienlijk verschillen. Dat kan per jaar honderden guldens per huishouden uitmaken. (van onze rechtbankverslagge ver) ROTTERDAM - Het Haagse ge rechtshof heeft vanmorgen een 41-jarige electro-technicus en een 27-jarige scheepsbevrachter veroordeeld tot ieder 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor de moord op de 64-jarige Rotterdamse banklo per J. Kodde. De twee mannen waren eerder door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Tegen die straf gingen ze in hoger beroep, maar de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof eiste een Ie-, venslange straf. De mannen hadden op 14 no vember van het vorige jaar de Rotterdamse bankloper met drie -revolverschoten in de nek gedood. Het stoffelijk overschot werd naar Zeeland vervoerd. De buit van 25.000 gulden werd er in Parijs binnen enkele dagen doorheen gejaagd. KUNSTSTUKJE VAN AAGE In Leeuwarden zal staande zaterdag een tentoonstelling geopend worden door gedetineerden. Op de foto bekijkt adjunct-directeur A. v.d. Broek van een werk van Aage M. van kunstwerken gemaakt de Leeuwarder gevangenis Motor voor half benzine, half water TOKIO (AFP) - De Japan se zakenman en amateur uitvinder Takes jige Soegi- moto (38) in de stad Kotsji op het eiland Sjikokoe, zegt een automotor te hebben geconstrueerd, die loopt op een mengsel van gelijke de len benzine en water. De beide elementen van de brandstof worden op hoge temperatuur gebracht en het mengsel van stoom en gas zou de motor uitste kend doen functioneren. Soegimoto heeft zijn vin ding in zijn eigen wagen aangebracht en zegt daar mee al 5.000 km. te hebben gereden, waarbij hij de helft minder benzine ver bruikte. Schadelijke uit laatgassen zouden er zo goed als niet geproduceerd worden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De voorzitter van de Industriebond NVV, Arie Groenevelt, wil de huidige regeringscoalitie weg hebben. Groene- velt verklaart dit in het blad Wik van de industriebond, dat morgen verschijnt De heer Groenevelt is woedend op het feit dat de regering wil ingrijpen in de lonen. „De loontrekkenden wordt weer een poot uitgedraaid, terwijl de winsten, de prijzen en de hoge inkomens, naar het zich laat aanzien onvoldoende worden aangepakt". De voorzitter van de Industriebond NW laat nadrukkelijk weten, dat zijn kritiek vooral gericht is op de samenstelling van het kabinet: progressieven met KVP en ARP. Premier Den Uyl mag blijven. „Den Uyl blijft een van de beste politici die ik ken. Maar hij heeft zich met dit kabinet in een avontuur gestort, dat niet goed kon aflopen". Volgens Groenevelt heeft drie jaar regeren van dit progressief-confessionele kabinet drie jaar machteloosheid opge leverd. Hij geeft in Wik nog een recept voor de politieke toekomst: er moeten zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen komen. Hopelijk krijgt Den Uyl dan voldoende stemmen om alleen door te gaan. Lukt dat niet, dan moet hij maar een minderheidskabinet maken. Op het congres van het N.V.V. in Amsterdam zei N.V.V.—voorzitter Wim Kok, dat een al te ver terugdrukken van de lonen in 1976 door de regering, onaanvaardbaar is. Onaanvaardbaar vanwege de materiële positie van de werknemers en ook vanwege de téruggang van de koopkracht, wat de afzet en dus rendementen der onderne mingen schaadt. Kok zei, dat nog steeds niet duidelijk is op grond waarvan de regering nu in de lonen wil ingrijpen. Tot nu toe is de motivering vrij vaag. Als het is omdat geen Centraal Akkoord tussen werkge vers en vakbeweging tot stand kwam dan zal in de komende jaren geen poging meer worden ondernomen om centraal tot afspraken te komen. Dan zal de vakbeweging zich bij voorbaat gaan beperken tot interne coördinatie en rechtstreekse onderhandelingen in de bedrijfstakken. Hij verklaarde zich solidair met de regering als deze herstel van de werkgelegenheid centraal stelt. Maar hij vond ook dat die doelstelling niet alleen en vermoedelijk zelfs niet in de eerste plaats bereikt kan worden via loonbeperking. De N.V.V.—'voorzitter waarschuwde zijn gehoor, dat de economi sche ruimte de komende jaren duidelijk minder zal zijn, dan we gewend zijn geweest. Alle wensen ten aanzien van de collectieve voorzieningen zullen daarom niet verwezenlijkt kunnen worden in een tempo dat men graag zou willen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Volgens de Con sumentenbond kunnen merklo- ze kerstboomverlichtingen ge vaarlijk zijn en is het kopen daarvan af te raden. Uit een onderzoek van de bond bleek, dat merkloze verlichting vaak electrisch onveilig is. Bijzonder onveilig noemt de Consumen tenbond de verlichtingen van de merken Gaudio en Reaktor a35. Matig veilig.worden genoemd de merken Philips, Reaktor, Splen dor, Vendex, Banier en Star. Van de onderzochte kerstboom- verlichtingen waren alleen Nar va, Davina en Moranduzzo echt veilig. Volgens de bond zet Phi lips op de verlichting het Kema- keur, terwijl deze nooit door de Kern a gekeurd is en maar be trekkelijk veilig is. Zweden heeft belangstelling voor Emma-mijn DEN HAAG (ANP) Een Zweeds staalbedrijf heeft on langs bij het ministerie van Economische Zaken geïnfor meerd naar mogelijkheden van een heropening van staatsmijn Emma. Minister Lubbers heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamer lid Schwarz (D'66). De minister heeft het bedrijf meegedeeld dat een Nederland se studiecommissie al bezig is de mogelijkheden van een even tueel gebruik van in Nederland voorkomende kolenvoorraden te bestuderen. Overigens zal het volgens de minister nog geruime tijd duren voor deze studie ge reed is; afhankelijk van de uit komsten van deze studie zal de minister beslissen of een ver volgstudie zinvol is.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9