5, Kamerbreed tapijt Afscheid van Marinierskapel na dik elf jaar Majoor J. P. Laro zal het als luitenant-kolonel moeten doen 'IWeezjjdig ruigwollen boerenkleed, met 85.- tot 250- korting winkelmeisje gezelliger!! woninginrichting van KLARENBOSCH de TAPIJTSPECIALIST zonder bloemen 250r370.-550r en770r I de BijenkorfJ^jl uitlaten LEIDSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 nette verkoopsters (3) en een slagersbediende Hoog loon Goede sociale voorzieningen Gratis bedrijfskleding Aanmelden Maretlngel S3* Wagnerpleln 15 tol. 141482 tal. 763114 chef: J v. Ernst SLAGERIJ F. M. v.d. WERF De Marinierskapel drong o.l.v. majoor Laro op de Rotterdamse Euromast zelfs tot hoger sferen door. AMSTERDAM Bruce Spring steen, die gisteren met zijn „Streetband" in de Nieuwe Rai in Amsterdam optrad, is géén fenomeen. Dat hebben de Ame rikaanse promotors er maar ter wille van de commercie van gemaakt. Ook is hij geen „nieu we Bob Dylan", een eveneens uit Amerika afkomstige uit spraak. Wat hij wel is: een rede lijk goede popmuzikant, die duidelijk de „tik" van het pu bliek nodig heeft om tot een topprestatie te komen. Bruce Springsteen speelde vier jaar geleden voornamelijk rock roll, ging daarna de Bob Dy- lan-kant op. Zijn eerste twee l.p.'s zijn hier een duidelijk voorbeeld van. De laatste Bruce Springsteen-langspeler "Born to Rui)") bracht voor het eerst een eigen Springsteen-geluid. Giste ren toonde Springsteen zich een muzikant, die zeer verschillende dingen kan doen. Hij opende met „Thunder Road". Slechts begeleid door Roy Bittan op pia no zong hij dit nummer zeer ingetogen. Daarna barstte het geluid van de voltallige groep los. De kwaliteit van de band is redelijk. Wel was 't geluid vaak te hard, waardoor de aardige loopjes tussen de gitaren en de piano nauwelijks meer te horen waren. Het volume kwam alleen tot z'n recht tijdens de rock roll-nummers, waarmee het con cert werd afgesloten. Opvallend was dat Bruce Springsteen de zaal met oude rockers als „Good Golly mis Molly" en "See See Rider" plat kreeg, toegiften: het Prachtige „San dy" en weer oude rock-num- mers. Springsteen is terecht be roemd om zijn optredens. Vrij wel alle nummers gisteravond waren beter dan op zijn l.p.'s. R.S. Kunst en kunstenaars De argentijnse pianist Eke Mendez concerteert zondagmid dag 30 november in Diligentia. Hij zal werken spelen van o.a. Mozart, Mendelssohn, Debussy en Albeniz. Galerie-t, Keizersgracht 97 Am sterdam, exposeert van 29 no vember t/m 11 januari schilde rijen, gouaches, tekeningen en grafiek van de in Israël geboren en in New York levende Benja min Levy. In het Singerrouseum te Laren exposeren van 30 november t/m 21 december Corstiaan de Vries en Theo Kurpershoek. Galerie Centre de PArt, Java- straat 106 Den Haag, houdt tot 21 december een verkoopten toonstelling met werk van o.a. Piet Bekker, An Biesiot, Nelly Breeschoten, Paul van Eeden, A. S. Hendriks, Paula Sluiter en Nettie Terwiel. DEN HAAG De Marinierskapel der Koninklijke Marine zal het vanaf 1 december a.s. zonder majoor J. P. Laro moeten doen. Geen wereldramp natuurlijk, want de marinemuzikanten hebben ook zonder hun dirigent best een stevige blaas over zich, maar het zal wel even wennen zijn de goedgevulde gestalte van de majoor na een dikke elf jaar niet meer op de „bok" van „zijn" orkest te ontdekken. Vanaf die eerste december zoekt majoor Laro het hoger op. Zijn plaats staat hij af aan de eerste luitenant J. J. Koops en zelf zal hij als luitenant-ko lonel verder door het militair muziekleven gaan. Want al wordt J. P. Laro hoofd van de afdeling protocol van de chef van de generale staf/bevelheb ber van de landstrijdkrachten, die officiële mondvol zal hem niet beletten het genoegen van De Muziek te blijven smaken. „Iedereen vroeg zich al ver baasd af hoe ik na dertig jaar muziek er opeens uit kon stap pen", zegt majoor Laro, „maar dat is beslist niet "het geval. Naast die protocolfunctie word ik ook inspecteur van de militaire muziek. Dat wil zeg gen, dat ik de supervisie krijg over alle militaire orkesten, dat zijn er zo'n zeven in getal, plus nog eens een hele lijst tamboerkorpsen. Natuurlijk is dat in de eerste plaats een meer ambtelijke, beleidsfunc tie. Maar het betekent ook dat ik moet zorgen dat ze goed blijven spelen". Hij zegt het laatste met de grijns van ie mand die weet dat dat best zal lukken en voegt er aan toe: „Ik zal het echt wel missen dat ik er niet meer dagelijks vóór sta, maar ik heb goede hoop dat ik af en toe als gast nog. wel eens de dirigeerstok mag vasthouden. Want je kan zeg gen wat je wil, het feit dat je met zo'n orkest succes hebt, geeft je toch een enorme ivol- doening". En successen zijn er geu.oeg geweest voor de 48-jarige ma joor Laro. Het begon nzet zo goed als lege handen vlak na de oorlog. Het bevrijde Neder land kon weer aan eer. eigen marinierskapel gaan denken en de muzikant Laro. meldde zich met klarinet a'is eerste bij gebruiken of iemand die daar voor opgeleid wil worden. Voel je iets voor deze job neem dan kontakt op met Speciaalslager Overdevest HERENSTRAAT 65 LEIDEN 071-123535 maakt uw woning nog Warme acryl muts I Lange acryl sjaal f Do- Maak nu een keus uit onze ENORME COLLECTIE! Keus uit meer dan tOO soorten en Kwalitei ten o.a. DESSO-TAPIJT BERGOS-TAPIJT PARADE-TAPIJT KROON-TAPIJT De GROOTSTE collectie De BESTE service De EERLIJKSTE voorlichting De LAAGSTE prijs vindt u bij HAARLEMMERSTRAAT 51-53 Zeer beslist Met de hand geweven uit heel rulle, veerkrachtige wol. Tweezijdig te gebruiken, dus dubbele levensduur. Makkelijk schoon te houden. Motecht be handeld met Eulan. Twee ge- meleerde natuurlijke tinten: beige en bruin. Vier maten: 160x230, 190x290,240x340 en de supergrote maat 290x390 cm. Normaal kosten ze resp. 335.-, 495.-, 735.- en 1.020.- Als tijdelijke prijswinners Afd. tapijten miljoen verkocht!) een grote naam gekregen. „Bij zo'n uit nodiging wordt alles door het buitenland betaald", vertelt Laro. „Zelfs in het wat militai re orkesten betreft zeer chau vinistische Engeland zijn we graag geziene gasten. Nadat onze elpee met de Dutch Swing College daar „plaat van de maand" werd, zijn we er geregeld. Deze zomer zelfs vier weken lang op het Earl's Court tijdens het Royal Tour nament. Elke middag en avond hetzelfde concert. Dat wordt na twee weken wel erg vermoeiend. In Engeland zijn de pubs al dicht wanneer wij de instrumenten opbergen en dat betekende dat we nooit eens een gezellig borreltje kon den drinken, want alcohol is voor ons strikt verboden vóór het optreden. De Britten heb ben toen voor ons maar een self-service privé bar georga niseerd, waar overigens geen Engelsman in mocht. Japan is ook een grote afnemer van onze platen, en een van de allerleukste dingen in m'n car rière als dirigent zijn de jaar lijkse bezoeken aan Zwitser land. Omdat het een neutraal land is worden militaire orkes ten uit Oost- én Westeuropa uitgenodigd en dan zie je de musici van het grootste orkest uit Moskou meeluisteren bij jouw repetities en na afloop applaudisseren en onze musici bij hun. Een geweldige bele venis, omdat je dan merkt dat muzikanten over de hele we reld dezelfde instelling heb ben. En hoe het kan begrijp je niet, maar wéér ze ook van daan komen, ze kunnen elkaar altijd verstaan". Vanavond draagt majoor Laro z'n dirigeerstok over aan luite nant Koops tijdens een offi cieel afscheidsconcert in de alles ging tot voor kort in het Frans bij zulke gelegenheden), omdat de koningin ook graag een oer-Hollands deuntje hoort. Dat strijkje gaat mee naar het buitenland en we hebben bij ons muzikanten die de weg in alle paleizen van de wereld kennen. Als we door de burgerij gevraagd worden, spelen we na een programma van populair-klassiek een mu zikale show met een modern combo, een Dixieland-band en een show-orkest met solisten. Vandaar ook dat de vraag naar ons orkest steeds groter wordt. We luisteren congres sen op, spelen op grote feest avonden en reizen ontzettend veel". Drie miljoen Een orkest als Laro's mari nierskapel speelt zo'n twee honderd maal per jaar en te gen dat aantal zullen heel wat collega-musici ademloos aan- hikken. Een groot aantal uit voeringen vindt in het buiten land plaats, want daar heeft de Marinierskapel met z'n pla ten (in totaal meer dan drie Orfeo ed Euridice Kwaliteitsuitlaten zeer voordelig, gemonteerd reeds vanaf 70,- incl. BTW. Bovendien verrichten wij snel, vakkundig en stukken voordeliger uw aujoreparaties en onderhoudsbeur ten. BOVAGGARAGE VAN BERGE HENEGOUWEN HOGEWOERD 169 - LEIDEN - TEL. 122447 Rotterdamse Doelen. Een con cert waar diverse koren tot driehonderd man sterk zullen aantreden onder leiding van de befaamde Westlander Piet Struyk voor Berlioz' massale symfonie voor harmonie-or kest met koor, waar een werk van Badings zal worden ver tolkt en waar een feestelijke Piet Hein-rapsodie natuurlijk niet achterwege blijft Daarna zal de marinierskapel der Ko ninklijke Marine zonder z'n majoor verder gaan. Ze zullen zonder hem in hun twee bus sen (één voor rokers, één voor niet-rokers) op weg gaan naar hun optredens, en de rokers zullen in elk geval z'n sigaren missen die hij als een van de weinige Nederlanders al om vijf over vijf 's morgens ach ter de kiezen had. Majoor J. P. Laro wordt dan wel een nog hogere piet hij verzekert dat in de militaire muziek rangen niet zo hard meetellen: „We zijn in de eer ste plaats full time beroeps musici. Bij ons kan het gebeu ren dat iemand met een hoge re rang een paar rijen échter een minder hoge collega zit te spelen en hij zal alleen maar meer waardering voor hem als muzikant hebben". De majoor zal die orkestpraktijk best gaan missen. Dat besef je als hij vertelt hoe spontaan het publiek soms kan reageren op „zijn" muziek. In Duitsland kwam een oud vrouwtje na afloop van een concert diri gent Laro een tien Mark-stuk aanbieden. „Meneer", zei ze, „ik had zo graag bloemen voor u willen meenemen. Maar alle winkels waren al dicht. Zoudt u ze misschien zelf van dit geld willen kopen?" De luite nant-kolonel Laro zal het van af 1 december zonder zulke lauwerkransen moeten doen. BERT JANSMA Van stramme hoempa-muziek tot het gestroomlijnde big-band werk: De mariniers kapel bewijst z'n veelzijdigheid nog eens tijdens de Delftse taptoe. nierskapel was ik, nu als di recteur, weer terug op het ou de honk". Opvoedende taak Een carrière waarin Laro heel wat zag veranderen in het ka rakter van de militaire mu ziek. De wat stramme hoempa- muziek van het allereerste be gin werd al gauw uitgebouwd tot een gestroomlijnd muzi kaal optreden met een uiterst veelzijdig repertoire. Werden in den beginne voornamelijk bewerkingen van symfonische muziek gespeeld, later gingen grootheden uit de serieuze mu ziek als Henk Badings, Otto Ketting, wijlen Kees van Baa- ren speciaal voor harmonie-or kesten componeren en wijd den klasse-arrangeurs als Pi Scheffer zich aan het lichtere werk. „Al met al betekent dat bovendien, dat je als militair orkest ook een grote opvoe dende taak hebt Er zijn in- Nederland zo'n vierduizend harmonie- en fanfarekorpsen en die spiegelen zich aan wat wij als beroepsmuzikanten doen. Daarnaast geven veel van de musici in ons orkest les op muziekscholen of dirigeren amateurorkesten. Dus je bent een soort doorgeefluik voor al het nieuwe. Die veelzijdigheid is een van de leuke dingen in ons vak. De marinierskapel telt 62 man, zonder de tam boers en pijpers die er voor speciale gelegenheden bijge voegd worden. Uit dat orkest wordt voor avonden aan het hof en voor staatsiebezoeken een strijkje geformeerd dat de diners opluistert. Die musici spelen klassiek maar ook „Les tulipes d'Amsterdam". (want GARAGE VAN BERGE HENEGOUWEN UITLAATSPECIALISTEN vrijwilliger voor het orkest. Laro: „Het was toen de eerste mogelijkheid die ik zag om in de muziek te gaan. We konden gelukkig snel beginnen, want al was alle oude muziek door de Duitsers* opgeslagen in een kelder van de Delftse kerk en aldaar onder water gelopen, een Amerikaans orkest liet na die bevrijding een hele kist met muziek achter. Dus wij speelden al gauw de allerlaat ste arrangementen. Helemaal in Glenn Miller-stijl. In 1952 haalde ik m'n diploma directie en kwam ik als kapelmeester bij de Johan Willem Friso-ka- pel in Assen. Toen in 1964 een plaats vrij kwam bij de mari-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6