Leidenaars smulden in de Vredeskerk Noordwijkse wethouder wil meer vogels in het dorp IJSBAAN VOOR WOUBRUGGE Leidse welzijnswerkers doen stapje nader tot elkaar HOOGMADESE ZELFBOUWERS STAPPEN IN HUWELIJKSBOOT Rijden zonder rijbewijs een dure hobby Burgemeestersvrouw (2) IN NAAM DER WET Echtpaar afgetuigd Dubbel pak slaag voor dienstplichtig militair Programma zaalvoetbal DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 lllllllllllllllllllll Terwijl in een aangrenzend zaaltje een kerkkoortje een aantal liturgische liederen on der handen nam, smulden gis teravond in de recreatiezaal van de Vredeskerk zo'n zestig Leidenaars op een door de Leidse slager Arie Bunnik georganiseerde smulprimeur voor Leiden: een gourmet-par ty. Tot ongeveer half elf gin gen de zestig, allen vaste klan ten van Arie Bunnik, smake lijk in de clinch met mini-koe- kepannetjes, geflambeerde vruchten, frisse landwijntjes en pittige sausjes. Een geslaag de introductie. Over de schouders van de gourmet-gasten, keek ik gister avond even mee om U van daag in mijn rubriek het re cept van zo'n smulavond aan de hand te doen. Voor ik U dat verklap vertel ik eerst even wat zo'n gourmet-party, overgewaaid vanuit Zwitser land, eigenlijk is. Het lijkt een beetje op de fondue, maar ver schilt toch op een paar essen tiële punten. Terwijl bij de fondue gebruik wordt gemaakt van een steel pannetje met kokend vet waarin aan een pin gestoken vlees „consumptie-klaar" Een beeld van de „schranspartij" in de Vredeskerk. wordt gemaakt is bij de gour met vet en boter uit den boze. Er wordt „gebakken" in mini- koekepannetjes, die worden verwarmd door een spiritus brander en waarin het vlees en de vruchten heerlijk tot hun recht komen.„Dit is voor al goed voor mensen die geen vet mogen", vertelde mij sla ger Arie Bunnik, die mij ook verklapte dat het organiseren van zo'n party natuurlijk ook ten doel heeft een stijgend ge bruik van vlees, wat uiteinde lijk de slagers weer ten goede moet komen. „Als je als slager alleen maar je onsjes worst blijft verkopen en nooit eens een gokje waagt dan red je het tegenwoordig niet meer", zegt hij. Nu even het recept. Aan vlees moeten drie panklare artike len gereed worden gehouden. Een hamburger, een schnitzel en een roomschnitzel, en daar naast nog wat rosbief, biefstuk en een keus tussen kip- of varkensfilé. Dan wat rauwe groenten (champignons, uitjes om mee te bakken) en natuur lijk een glaasje rosé. Klap op de vuurpijl tijdens een gour met-party is het flamberen van de vruchten (bananen en sinaasappelen), het liefst met rum of Jagermeister. En dan natuurlijk de sausjes. De kosten? Een gourmetstelle tje kost 42,50. Aan vlees, wijn en vruchten is men per man per etentje gemiddeld zo'n acht tien gulden kwijt. V »or alle inwoners van Woubrugge die al jaren hebben uitgekeken naar een mooie ijsbaan in de eigen woonplaats, heb ik vandaag aardig nieuws. Er komt een ijsbaan in Woubrugge. Jazeker. Ik hoorde dat de ijsvereniging Woubrugge besprekin gen heeft gevoerd met het bestuur van de tennisver eniging S'70 om in de toekomst, als het weer tenminste een beetje meewerkt, die vier tennisba nen van S'70 in de wintermaanden om te toveren in een ijsbaan. Voorzitter Wijsman van S'70 zei mij: „Het is een heel simpe le ingreep. Zodra het begint te vriezen spuiten we op onze tennisbanen een heel klein laagje water. We brengen langs de baan wat opstaande kantjes aan zodat het water niet kan weglopen en dan kun nen wat ons betreft de schaat sen worden ondergebonden. Het grote voordeel is dat er niet gewacht hoeft te worden tot de ijslaag stevig genoeg is, zodat dat het geval is bij na tuurijs. Hier hoeft maar een centimeter ijs te liggen en de baan kan al worden gebruikt". De ijsvereniging Woubrugge is erg in haar nopjes met deze „ijsbaan" vlak bij huis. Als het weer maar een klein beetje meewerkt (een vorst van één graad onder nul is al voldoen de) hoeven de Woubruggena- ren voortaan met hun leden niet meer die lange ritten naar de kunstijsbaan De Uithof in Den Haag te maken. De Noordwijkse wethouder van culturele zaken Ted Jansen heeft de leden van de vogelvereniging „Vogellust" een aardig idee aan de hand gedaan toen hij in restaurant „De Boer" aan de Hoofdstraat een openingsspeech hield ter gelegenheid van de 22e expositie van de vereniging. Hij stelde voor om, in navolging van de volière aan de Prins Hendrikweg, op nog een paar ludieke plekjes in Noordwijk dergelijke vogelverblijven neer te zetten. Ik ben gisteravond nog even in restaurant De Boer een kijkje gaan nemen en liep daar uiteraard Dirk Ruigrok tegen het lijf, die trots als een pauw tussen de honderden kooien doorstapte. Hij kwam dit jaar met de mooiste vogel naar de tentoonstelling, een lijster—achtige Zwartkop Ta- mali, die de hoogste score haalde: 91 punten. Dirk Ruigrok won daarmee de grote wisselbeker waar nu ook zijn naam in gegraveerd zal worden. Ik hoorde van hem dat de drie man sterke jury erg onder de indruk was van zijn winnende vogel, die hij vorig jaar bij toeval kocht bij „Fauna" in Rijnsburg. „Dat beestje kostte me toen 95 gul den", zei hij, „maar dat is het me nu dubbel en dwars waard. Als ik hem zou verko pen dan zou ik er dik geld voor kunnen maken. Maar dat doe ik natuurlijk niet. Ik ben aan dit beestje gehecht, hij kan prachtig fluiten en ook erg goed opschieten met mijn kinderen. Wat wil je als vogel liefhebber dan nog meer?" En hij noemde ook een paar van die plekjes bij naam. Zo vond hij het Lindenplein, dat nu helemaal opnieuw is opge knapt, bij uitstek geschikt om er een volière te plaatsen en ook het Prins Bernhardplein of het Rederwijkerplein. „Jul lie komen maar eens met wat Dirk Ruigrok met de kampioensbeker tussen kooitjes met de mooiste vogeltjes van Noordwijk. plannen op de proppen", zei. hij tegen het bestuur van „Vo gellust". Over die opmerking van de wethouder sprak ik nog met de secretaris van de vereni ging de heer Beekman, de di recteur van de AMRO—bank. Die zag er wel iets in. „Maar", zei hij, „of we het doen hangt voor een groot deel af van de medewerking die we van de zijde van de gemeente krijgen. En ook hoe we er financieel uitspringen. Zo op het eerste gezicht lijkt het een leuke sug gestie van de wethouder maar vergeet niet dat we veel werk op ons hals halen met die volières. Ze moeten vaak schoongemaakt worden en er moet regelmatig gevoerd wor den. We zullen er nog eens over nadenken. Hoogmade liep gisteren uit voor de trouwpartij van Rieki Borst en Henk Brunt, twee bekenden in Hoogmadese sportkringen. Rieki is bij MMO doelverdedigster van het eerste dameshandbalteam en tevens secretaresse van die af deling en Henk die tot voor kort in Woubrugge woonde, verzorgt het clubblad van MMO. Ze trouwden gistermiddag in de r.k. kerk Onze Lieve Vrouw Geboorte in Hoogmade, maar moesten, voordat ze elkaar het ja-woord gaven, nog even on der een ereboog van handbal doeltjes door lopen. Na de inzegening barstte een llig feest los in hotel-res taurant Huize v.d. Ploeg aan de Kerkstraat. En daar kwa men niet alleen de sportvrien den van het jonge paar, maar er waren ook veel „bouwvrien- den" bij. Want Henk bouwde met nog twee stellen een eigen huis. Vorig jaar december werd met dat karwei begonnen en kort geleden werd de laatste lik verf gegeven. Dat was voor Hoogmade een uniek projektje waarvoor tijdens de bouw van de zijde van de bevolking erg veel belangstelling is geweest Op het feest in huize V.d. Ploeg waren heel wat vrienden en bekenden die de zelfbou- Rieki Borst en Henk Brunt hebben hun doel bereikt. wers een handje hebben gehol pen, zodat de drie huizen on der één kap toch nog vrij snel betrokken konden worden. Henk en Rieki trouwden giste ren. Twee andere zelfbouwers, Piet v.d. Goozen en Lenie Dis seldorp trouwen a.s. donder dag. Hun huis was bijna gelijk klaar met het huis van Henk en Rieki, dus vonden ze het ook wel leuk om vlak na el kaar te trouwen. Piet en Lenie zijn ook al goede bekenden van MMO. Hij is laatste man in het eerste zondagelftal en Lenie was vroeger een ge vreesde handbalster, uiteraard ook bij MMO. Het derde huis van de zelfbou wers gaat bewoond worden door het echtpaar V.d. Pauw Kraan-Elstgeest. Die zijn al ge trouwd en hebben, in afwach ting van de oplevering van het huizenblok, gewoond in de boerderij naast het cultureel centrum in Hoogmade. Ik werd nog opgebeld door mevrouw Stolwijk, de echtge note van de oud-burgemeester van Voorhout Vorie week deed ze erg haar best in het bejaardenverzorgingstehuis Agnes waar ze ten bate van de Zonnebloem afdeling Voor hout optrad als marktkoop vrouw. Ze verkocht er allerlei spulletjes, zoals verzilverde schaaltjes en kop en schotels. Daar schreef ik een verhaaltje over maar dat viel niet hele maal in goede aarde omdat ik er in had gezet dat haar koop waar hoofdzakelijk bestond uit relatiegeschenken. „Mis schien heb ik dat wel gezegd", zei ze mij", maar dat is na tuurlijk een vergissing. Rela tiegeschenken ga je toch niet weggeven. Als de mensen dat weten geeft men nooit meer iets. Nee, ik ben gewoon de boer op gegaan en heb links en rechts bij goede kennissen wat los kunnen branden. De relatiegeschenken die ik in het verleden kreeg heb ik gewoon nog thuis. Die bewaar ik". Ik hoorde van mevrouw Stol wijk, die nu ook afscheid heeft genomen van de bejaarden in j park Overbosch en daar alle mannen een mooie dasspeld I cadeau deed, dat ze op die paar verkoopmiddagen in hui ze Agnes voor zo'n 1600 gul den heeft verkocht. „Ik ben blij dat het zo'n hoog bedrag is geworden. Voor de Zonne- bloem heb ik dat graag over. Ik hoop dat ze er iets leuks mee zullen doen", zei ze. Van onze rechtbankverslaggeef ster Leiden - Het lijkt wel of de nieuwe officier van justitie bij het Leidse kantongerecht, mr. Lubberink, al zijn zaakjes keu rig rubriceert. Bestond het me rendeel van de verdachten vo rige week uit zwartkijkers (in juridische zin), gisteren draaf den drie verdachten voor de kantonrechter op, die allen het zelfde op hun kerfstok hadden. De R., O. en de niet op de te rechtzitting verschenen Van H. hadden ieder afzonderlijk ge meend ongestraft een auto te kunnen besturen zonder over de daarvoor wettelijke vereiste papieren te beschikken. Kan tonrechter Van Dijke kon zich hiermee echter niet verenigen. De momenteel werkeloze autos loper, De R., mocht als eerste een poging ondernemen zich vrij te pleiten. Hij was inder daad niet in het bezit geweest van een rijbewijs, maar had vóór de dag van de bekeuring al vlijtig getracht zo'n ding te bemachtigen. Het praktijk-exa men had hij al drie maal met succes afgelegd, maar de theo rie bleek hem niet zo te liggen. Voor de officier van justitie woog het theorie-gedeelte van het rijexamen evenwel niet minder zwaar dan het daad werkelijke rijden. Hij eiste voor De R. een boete van 100,- of vier dagen hechtenis. Rechter Van Dijke nam niet al leen de eis van de officier over, maar voegde eraan toe, dat op verdachte die nog altijd de theoretische aspecten niet on der de knie heeft kunnen krij- gen, bij herhaling van dit delict een week hechtenis ligt te wachten. Dat de gevolgen van autorijden zonder rijbewijs niet altijd zo vervelend zijn toont de volgen de zaak wel aan. De verdachte O., een aantrekkelijke jonge man die rustig de hele rechts zaal liet meegenieten van zijn ondanks het barre jaargetijde sexy half ontblote rug, was op 1 maart 1975 al wel in het bezit geweest van een eigen Vaux- hall, maar kon toen nog niet beschikken over het papier, dat men nodig heeft om een derge lijk vehikel te besturen. Zijn zeer merkwaardig verhaal luid de aldus: „Een paar dagen te voren was ik geslaagd voor mijn rijexamen. Nu wilde ik de politie vragen, hoe ik het snel ste in het bezit van mijn rijbe wijs kon komen. De auto stond toch al voor de deur, dus pakte ik die maar even om naar het politiebureau te rijden. Nadat ze me daar ingelicht hadden, werd er gewacht, tot ik weg reed. Toen pakten ze me". Offi cier van justitie Lubberink vond het gedrag van de politie wel flauw, maar eiste toch het bedrag dat hij, O., kwijt ge weest zou zijn, wanneer hij in plaats van zijn auto een taxi genomen had. Rechter Van Dij ke veroordeelde conform deze eis tot een boete van 25,-. Tot zover de geschiedenis van O. De derde verdachte, de heer Van H.. werd bij verstek ver oordeeld. Het feit dat hij al vier maal betrapt was op rij den zonder rijbewijs, vond de rechter zo ernstig, dat hij straf te met een boete van 250,- of 10 dagen hechtenis. Voor de variatie tenslotte iets heel anders. De heer B., bouw kundig tekenaar van beroep, verscheen voor de rechter we gens een parkeer overtreding. In zijn verweer wees B. de rechter erop, hoe moeilijk het is om bij het Pieterskerkhof, waar hij werkt, een auto te parkeren. Een verzoek om ont heffing van het parkeerverbod had de gemeente afgewezen op grond van zijn leeftijd (23). De kantonrechter was het met hem eens, dat het ongerijmd is, dat je-wel met 18 jaar een rij bewijs kunt krijgen, maar 26 moet zijn om voor een onthef fing in aanmerking te komen. Met name hierom hield hij de boete beperkt tot een tientje. Van een onzer verslaggevers LEIDEIN Wijkverenigingen en welzijnswerkers in clubhuizen en speeltuinen zijn gisteren in het Antonius Clubhuis een stapje nader tot elkaar gekomen. Wijkvereniging „Aktief" uit de Leidse Gasthuiswijk gaat binnenkort praten met dé coördinatiecommis sie van de clubhuizen in Zuid-West (Het Vijfhovenhuis, De Klinker en De Tamboerijn) teneinde te komen tot een bundeling van krachten waar het gezamenlijk te behartigen belangen betreft. Het Pieterswijkcomité kreeg een uitnodiging van de staf van clubhuis „In de Vroolijke Arcke" om te komen tot een buurthuisfunctie van dit aan de Pieterskerkchoorsteeg gelegen clubhuis. Al geruime tijd doet het gemis aan samenwerking waar het gaat om jeugd- en jongeren werk zich pijnlijk gevoelen in de verschillende Leidse wij ken. Onder voorzitterschap van de heer Wetting, voorma lig bestuurslid van clubhuis „De Zevensprong" in Leiden- Noord werd de eerste aanzet gegeven. In „De Kooi" blijkt de samenwerking al op rolle tjes te lopen. In een brief aan de vergadering liet het wijkco- mité uit deze buurt weten geen heil te zien in een grote verga dering. Wijkcomité-voorzitter J. Wetter verduidelijkte dit gis teren nog eens: „Bij ons in de Kooi is iedere instantie, die zich met welzijnswerk bezig houdt, vertegenwoordigd in het wijkcomité en in verschil lende project-groepen. Er is niets in de wijk dat zonder medeweten van de andere in stanties georganiseerd wordt Vandaar dat bijvoorbeeld de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden bij ons geen poot aan de grond heeft gekre gen." Volgens de heer Weiier is er geen sprake van het ver lies van zelfstandigheid van de verschillende instanties. „Ik merk dat daar in andere delen van de stad de schoen wringt. Elke instantie is bij ons op haar eigen terrein autonoom. Als er iets te organiseren valt wordt dat besproken met de rest van de instanties". De heer Brandt voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuin en zag de noodzakelijkheid van een samenwerking tussen speeltuinen, buurthuizen en wijkcomités niet zo zitten. „La ten de anderen eerst maar eens duidelijk maken waar ze mee bezig zijn. Dan kunnen we altijd nog zien of er sprake kan zijn van samenwerking". In het overleg wijkorganen zal hier nader over worden ge sproken. Vervolgens raakte de vergade ring verzeild in het ondoor dringbaar woud van subsidies voor het welzijnswerk. Een commissie werd geformeerd, bestaande uit de heren Kwik („Aktief), de Graaf (Welzijn- raad), Van Pijckeren (Leidse Jeugd Actie) Van der Ham (Vijfhovenhuis) en Brandt jr. (Speeltuin Op de Doorbraak). Deze commissie zal de verga dering op 23 februari rappor teren over op welke subsidies er aanspraak kan worden ge maakt. Nadat er door verschillende vertegenwoordigers was ge pleit voor meer subsidie voor de clubhuizen, onde het motto „bezuiniging werkt verminde ring van kwaliteit in de hand", kwam men uiteindelijk tot een stelling die er de volgende ver gadering weer aan de orde wordt gebracht: A. Er is te weinig geld voor het welzijns werk; B. de welzijnswerkers zijn niet van plan de huidige middelen anders te verdelen. Het motief: de kwaliteit van het welzijnswerk zou daardoor in het geding komen". Aan het slot van de vergadering liet een vertegenwoordiger van speeltuinvereniging „Zuid- West" een opmerkelijk geluid horen. „Ik hoor hier iedereen wel praten over het weghalen van zoveel mogelijk geld. Maar verdient het geen aanbe veling de wijkbewoners te ac tiveren, zodat het vrijwilligers werk beter van de grond komt". Leiden Een snackbareigenaar en zijn echtgenote zijn het afgelo pen weekeinde in hun snackbar aan het Vijf Meiplein door twee jongemannen afgetuigd. De onenigheid ontstond nadat de snackba reigenaar de mannen op hun luidruchtig gedrag wees en zei dat ze niet langer de klanten moesten lastig vallen. De eigenaar en zijn vrouw moesten zich onder doktersbehandeling stellen. De vrouw had een pijnlijke arm, de man een bloedende wond op de neus en vermoedelijk een aantal gekneusde ribben. De Leidse politie heeft even later twee jonge mannen van resp. 19 en 25 jaar aangehouden. Leiden Een 21-jarige dienst plichtige militair uit Leiden is het afgelopen weekeinde door messteken gewond geraakt. De Leidenaar kon na behandeling in het Elisabeth ziekenhuis weer naar huis terugkeren. De jonge man liep in de Valeriusstraat nabij clubhuis de „Tamboerijn" en zei tegen een bromfietser dat deze niet zoveel lawaai moest maken met zijn voertuig. De militair werd daarop door vier knapen afgetuigd en kreeg en kele messteken in zijn linkerzij de. Na behandeling in het zie kenhuis en na aangifte gedaan te hebben bij de politie keerde de man naar huis terug. Op de Steenschuur echter kwam hij de baldadige jongelui weer tegen en werd prompt weer afge droogd. De Leidse politie heeft diezelfde nacht vier Leidenaars in de leeftijd van 15 tot 20 jaar in een woning aan de Lange- brug aangehouden. Van onze sportredactie LEIDEN In de hoofdklasse zaalvoetbal vanavond een wedstrijd.» Swift 't Winkeltje treedt aan tegen LDWS en moet winnen om zich weer naast koploper Zwaanvogels te kunnen nestelen. Aan vang van dit duel in de Leidse Groenoordhal: negen uur. Hoofdklasse: Swift 't Winkeltje—LDWS (21 uur). I: Roodenburg—B en T (20 uur); Oegstgeest—Lisser Boys (22 uur). RES I: Leiden 2—VDON 2 (22 uur); Gazelle 2—Tegelhandel 2 (21 uur); Swift 't Winkeltje 2—Zwaanvogels 2 (22 uur). 2A: VNA-Castien (20 uur). RES 2A: Padox 2-Unitas L. 2 (20 uur). RES 2B: LFC 2—Van der Plas BMW 2 (22 uur); Oegstgeest 2—Katwijk 3 (21 uur). 3A: SVOW—Gazelle (20 uur). 3C: Houtwarenhoek—UVS (22 uur). 3D: SLF—SVLV (20 uur); Padox—Van Dam Gebak Boys (21 uur). RES 3A: Gazelle 3-0D0 '72-2 (22 uur); SVLV 2-Swift 't Winkeltje 3 (21 uur). RES 3B: Tegelhandel 3—Oranje Groen 2 (19 uur). RES 3D: Leiden 4Leidse Boys 3 (19 uur); Oegstgeest 3LISC 3 (20 uur); Lugdunum 2—Unitas L. 4 (19 uur). RES 3F: Padox 3SC Lisse 4 (19 uur); UVS 2-Wemink 3 (21 uur). JUN AI: SDO '67—LDWS (19 uur). JUN A2: Leidse Boys 2-Digros Stars (19 uur).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5