Beslissing Rijnsburger weg opnieuw verdaagd Vorig college van blaam gezuiverd Nog geen opheldering over afwijzing dr. Mojet als directeur Endegeest doe waal en zie niet om Aardige maar inconsequente Lucebert-collage ,,De Tuinstadwijkzit met gedecimeerd bestuur SUBSIDIE NIET GEMIST PROGRESSIEF-LIBERAAL COMPROMIS LUKT HAALBAAR UNIVERSITEIT HOUDT TENNISBANEN VOOR EIGEN GEBRUIK DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzere verslaggevers Leiden De besschuldigingen als zou het aan noncha lance van het vorige college van b en w te wijten zijn geweest, dat de gemeente Leiden voor 780.000 gulden aan subsidies voor de Noord-Zuid-verbinding door de stad heeft gemist zijn onjuist. Dit blijkt uit het rapport van de commissie voor de rekeningen die hiernaar op verzoek van het huidige college van b en w een onderzoek naar had ingesteld. Door wethouder Van Dam (financiën) was begin dit jaar in uitlatingen tegenover de pers gesuggereerd dat met name ex-wethouder Kret schuldig zou zijn geweest aan het mislopen van ruim anderhalf miljoen aan subsidies. Naast de inmiddels onderzochte subsidies voor de aanleg van de Noord-Zuid verbinding (Leven daal via Hooigracht naar Langegracht), gracht), ver weet Van Dam de heer Kret ook subsidies voor de restauratie van walmuren aan de Stille Rijn te hebben laten lopen. Deze zaak heeft de commissie voor de rekeningen nog in onderzoek. Vast staat inmiddels wel, dat voor wat betreft de noord-zuid-verbinding het vorig college van alle blaam gezuiverd is. Wethouder Kret heeft aan de raad inder tijd duidelijk meegedeeld, dat de maatregelen waar voor subsidie zou kunnen worden aangevraagd (tussen Jan van Houtbrug en Hooigracht) van tijdelijke aard waren en dat subsidie pas mogelijk was wanneer een definitieve wegverbinding werd aangelegd, zo blijkt uit het rapport. Alleen wanneer deze tijdelijke voorziening zonder meer zou worden gewijzigd in een definitieve is de kans op het alsnog binnen halen van deze subsidie verspeeld. Vandaar dat de commissie de raad in overweging geeft nog enkele aanvullende maatregelen te nemen in het kader van een nieuw verkeerscirculatieplan, zodat van deze omzetting van tijdelijke in definitieve maatregel zonder meer geen sprake zal zijn en zodoende nog geprobeerd kan worden de subsidie te bemachtigen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nog steeds hebben de wethouders Van Aken (per soneelszaken) en Oosterman (gezondheidszorg) geen ophelde ring gegeven over het waarom van het afwijzen van dr. G. Mojet als kandidaat voor het geneesheer-directeurschap van het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest". De beide leden van het Leidse college hielden ook gisteren, tijdens een bijeen komst van het personeel van „Endegeest", vol dat zij geen enkelvoudige voordracht aan Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het doek over de reconstructie van de Rijnsburger- weg is nog altijd niet gevallen. De gemeenteraad van Leiden kon ook gisteravond niet tot een beslissing komen. Wel is duidelijk geworden dat een compromisvoorstel van VVD, PvdA en PPR volgende week maandag, als de raad het derde debat aan deze zaak wijdt, een goede kans maakt te worden aangeno men. Aan dit compromis werd ook gisteravond tijdens het raadsde- bat en een langdurige schorsing driftig gewerkt. De verschillen de politieke partijen kwamen echter nog niet verder dan een compromis dat betrekking heeft op de aanleg van de busbanen en de uitgangspunten die daar bij moeten worden in acht geno men. Over het al dan niet afslui- van de Rijnsburgerweg op an dere wegen verkeersopstoppin gen kan doen ontstaan, waar door het openbaar vervoer al leen maar nadeel van de afslui ting zal kunnen ondervinden. De progressieven willen een dergelijk onderzoek ook wel, maar vinden dat nu al een prin cipe-besluit moet worden geno men, dat tot afsluiting moet Op dit compromis-voorstel heb ben WD enerzijds en PPR en PvdA anderzijds subamende menten ingediend over de lig ging van de busbaan de stad in. De WD handhaaft haar me ning, dat deze in het midden van de Rijnsburgerweg moet komen te liggen en de progres sieven hun opvatting dat rechts de voorkeur verdient; de raad zal hier volgende week de be slissing over moeten nemen. Dodenweg resultaten van een onderzoek. Open kwestie ten van het tweede deel van de worden overgegaa, ongeacht de Rijnsburgerweg (tussen de War- monderweg en de Wassenaarse- weg), met ingang van welke da tum en onder welke voorwaarde is tussen liberalen en prögres- sieven nog geen overeenstem ming bereikt. Omdat de hiervoor vereiste plein is in het compromis-voor twee-derde meerderheid ont- stel tot een open kwestie gewor- brak werd gisteravond niet na den. Beide partijen gaan ervan 23.00 uur doorvergaderd. Dit is u't, dat de noodzaak van het echter niet zo raar als het lijkt, doortrekken van de busbaan tot omdat WD en PvdA/PPR nu fn met de tunnel in het Rijns- nog een hele week hebben om elkaar op dit punt te vinden en dit werd na afloop van de de- worden de bezwaren van de lan- batten door beide groeperingen delijke werkgroep experimen- heel wel mogelijk geacht. Door- 1 4 1 vergaderen zou ongetwijfeld De verschillende fracties moe ten elkaar nu nog weten te vinden voor wat betreft het principe van de afsluiting. De WD handhaaft haar stand punt, dat wel tot afsluiting kan worden overgegaan, maar dat er eerst een grondig onderzoek moet worden gehouden naar de nadelige gevolgen hiervan. De liberalen vrezen namelijk, dat afsluiting van het tweede deel teerproject openbaar die een advies moet geven aan de minister van verkeer, tegen het opofferen van een autobaan in de tunnel aan de bus, handig omzeild. Het compromis wil wel, dat de huidige fietsers- en voet gangerstunnel voor een even tueel later doortrekken in elk geval niet wordt gebruikt. Ook over het niet-aanleggen van het stuk busbaan tussen Stations plein en Boerhaavelaan is men het eens: volgens WD en Pv dA/PPR kan hier worden vol staan met een zgn. voorstart bij de stoplichten. Het voorstel van het CDA (slechts de hoogst noodzakelijke stukjes busbaan aan te leggen) maakt geen schijn van kans meer. Dit ondanks de verma nende woorden van het CDA- raadslid Van Zijp, die gister avond betoogde dat het door gaan van de busbaan over de gehele lengte levensgevaarlijk zal gaan worden voor de 6000 scholieren die in de omgeving van de Rijnsburgerweg onder wijs volgen en twee maal per dag van deze weg gebruik moe ten maken. „De weg, die jaren lang een veilige weg geweest is zal door aan nemen van een dergelijk voorstel een dodenweg worden", zo waarschuwde het CDA. Geschokt Vooral van progressieve zijde werd gisteravond de rol van de al eerder genoemde landelijke werkgroep die over de toeken ning van de subsidie moet advi seren fel bekritiseerd. Laurens Beijen (PPR) zei „geschokt te zijn door het gemak waarmee de richtlijnen van deze werk groep worden opgevolgd". Ook zijn PvdA-collega Peters had weinig lof voor het optre den van de werkgroep. Hij dien de mede namens de PPR en de De bewoners van de Rijnsburgerweg hebben gisteren aan de raad een petitie met vijfhonderdvijftig handtekeningen aangeboden, waarin zij hun verontwaardiging te kennen geven, over de besluitvorming rond de voorgenomen reconstructie van de Rijnsburgerweg. De ondertekenaars van de petitie stellen dat de verkeersveiligheid in het reconstructieplan nauwelijks aan de orde komt, evenals de garanties voor wat betreft het bomenbestand en de trottoirbreedte. De petitie stond achterop bovenstaande foto. WD een motie in waarin de raad als zijn mening uitspreekt, dat aan de toegezegde subsidie geen voorwaarden mogen wor den verbonden, die de voorzie ningen ten behoeve van de auto handhaven ten koste van veilige en goede voorzieningen van fiet ser en voetgangers. Volgens Pe ters is het onbegrijpelijk en on aanvaardbaar, dat deze werk groep andere voorwaarden gaat stellen dan die, welke betrek king hebben op het karakter van de subsidie, namelijk bevor dering van het openbaar ver voer en stimulering van de werkgelegenheid. Deze motie, die volgende week zeker zal worden aangenomen, zal ter kennis worden gebracht van de minister van verkeer en water staat, de vaste kamercommissie en de betrokken werkgroep. Op deze wijze probeert de gemeente te voorkomen, dat, wanneer het ei uiteindelijk zal zijn gelegd, dit voor de werkgroep alsnog on verteerbaar is met mogelijk in trekking Vein de subsidie aJs ge volg. Wethouder Waal (ruimtelij ke ordening) had hier in zijn antwoord aan de raad op gezin speeld en verzette zich ook tij dens een schorsing in het frac- tieoverleg met zijn collega-wet houders tegen het vastleggen van de afsluiting van het tweede deel van de Rijnsburgerweg, waarvoor van PPR-zijde werd gepleit. Volgens Waal zou de subsidie hiermee te veel in ge vaar worden gebracht. Aan het slot van het tweede raadsdebat diende mevrouw Van de Zande (PSP) onder ap plaus van de publieke tribune nog een eigen voorstel in, dat goeddeels tegemoet komt aan de eisen en bezwaren die bij een groot deel van de bewoners van de Rijnsburgerweg en om geving leven. Zij wil allereerst overgaan tot het afsluiten van de Rijnsburgerweg tussen Oegstgeest en de Wassenaarse- weg, en wel binnen zes maan den, als intussen een verkeers circulatieplan is ontworpen met maatregelen tegen het sluipverkeer. Verder zou aan de bus een voorstart moeten wor den gegeven in Oegstgeest bij de Leidsestraatweg. Na de af sluiting voor het autoverkeer zou volgens het PSP-raadslid na een jaar een onderzoek moe ten plaats hebben naar de wen selijkheid om later alsnog tot het aanleggen van een busbaan op het deel Wassenaarseweg- Stationsplein over te gaan. Me vrouw Van de Zande wil dit voorstel in stemming brengen als alle andere voorstellen, in clusief het compromis, verwor pen zouden worden. LEIDEN De minister—presi dent is een kanon en vuurt elke dag de bestaande orde af. Dat zou je de ideologische basis kunnen noemen van de theatra le Lucebert-collage, zoals die gister door de Nieuwe Komedie in het LAK werd gebracht, on der de titel: ,De minister—presi dent is een kanon'. Daarbij werd vooral gebruik ge maakt van effect—theater; er werd gewerkt met rook, licht (verschillende kleuren), de ge luidsinstallatie, megafoons en een achterdoek, dat door zijn ophanging voor velerlei effecten te gebruiken was. Binnen dit soort theater wordt de acteur minder mens en meer een voor werp met allerlei technische mo gelijkheden, zoals geluidmaken (teksten produceren), bewegin gen doen of om tot een bepaald bijzonder mens (de paus) te worden aangekleed. Af en toe mag men ook mens spelen. Technisch zat het wel goed. Er waren wat aardige vondsten, de choreografietjes liepen behoor- Grof vuil langs de volgende straten ln Leiden: Mel- chior Treublaan; Stieltjesstraat: Fanchi- d. Hocvenstraat; Kanaalweg Temmlnckstraat; Sunngarstraat, Burggra- eel), Asserstraat: i Zoeterwoudsesingel tot Station): Ka- merlingh Onnesplein: de Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat: Hugo de Vriesstraat; Kapteynstraat; v, d. Waals plein; van Bemmelenstraat; Lorentzkade (geheel), Zeemanli Bakhuis Roozeboc lijk en de declamatie van tek sten in wat ik maar woord—en zin partituren zal noemen ging soepel (al herinneren deze laatr ste twee ons aan het ,Dag stoel naast de tafel'—programma van zo'n zes jaar geleden en hadden ze wel eens een al te zeer bege leidende functie, zodat het fran je werd). Maar het gekke is, dat deze hele presentatie een vorme lijke, nette, georganiseerde in duik maakt, in de richting van het esthetische. Nu is Lucebert in zijn gedichten anti—esthetisch en anarchis tisch naar inhoud en vorm. Zelf noemt men als centrale thema's in deze collage: „anarchisme en mystiek, krachten die bij Luce bert dynamo's voor poëzie zijn. „Maar dat botst met de vormge ving, die allerminst anarchis tisch is en ook niet mystisch, maar helder en duidelijk. Ik had de neiging om te zeggen: „Luce bert is toch veel feller, bombas- tischer, barokker?" De fout zit hem mijns inziens daar, waar men schrijft: „In scènes laat het programma zien hoe wij allen in de maatschap pelijke systemen functioneren, hoe wij binnen de bestaande orde geweld gebruiken en macht over de ander uitoefe nen..." Dat kan niet met teksten die juist zelf de totale destructie van dit geweld, deze macht en dit geweld beogen. Dit alles geldt natuurlijk niet voor het gehele programma. Er waren zeker momenten dat het klikte. Te vaak evenwel had ik het gevoel: „Dit is Lucebert niet „En dat is jammer, want die is anarchistisch genoeg. Paul van der Plank Prof. Stavermans steekt de eerste spade Sportcentrum aan de Wassenaarse weg. de grond voor de aanleg van 9 tennisbanen nabij het Universitair Van een onzer verslaggevers Leiden— De universiteit is vooralsnog niet bereid de nog aan te leggen tennisbanen open te stellen voor het grote publiek. Zij is voorlopig van mening dat de negen tennisbanen met 110 ingeschreven personen per baan druk bezet zijn. Mocht later blijken dat er banen zijn Hie niet gebruikt worden, dan zal bekeken worden of ook „buitenstaanders" van de accommodatie gebruik mogen maken. Prof. dr. A.J. Stavermans verrichtte gistermiddag de eerste grondwerkzaamheden voor de aanleg van de banen die nabij het Universitair Sportcentrum aan de Wassenaarse weg zorden aange legd. Prof. Stavermans, voorzitter van de universitaire sportraad en lid van het college van bestuur, stak een spade in de grond en spitte een stukje terrein enigszins om. Tot zijn grote verbazing vond de prof in de grond een tennisracket en zes tennisballen. De heer Stavermans, zelf een verwoed tennisser, zei dat de aanleg van de tennisbanen onnodig lang was uitgesteld door het ophou den van een vergunning door de Leidse gemeente. De plannen voor deze tennisbanen zijn al meer dan vijf jaar oud. De aanleg van de negen gravel—tennisbanen gaat ongeveer 400.000 gulden kosten. Het is de bedoeling dat de banen in april van het volgend jaar in gebruik worden genomen. Van een onzer verslaggevers Leiden - De Woningbouwvereniging De Tuinstadwijk kan een zekere pittigheid niet worden ontzegd. Het zijn geen saaie pieten, althans zeker niet een stuk of wat huurders - van de 1135 leden, een aantal dat gister avond op de ledenvergadering in de Stadsgehoorzaal bij herhaling werd genoemd - die zo'n beetje de levendige kern van de corporatie schijnen te vormen. Voorzitter A. Lancel weet ze dan ook wel uit hun tent te lokken met speldeprikken en would be stekelige opmerkingen. En ja hoor, het lukte. Een enkele maal ontstond weer, als ware het tradijie, een venijnige woordenstrijd over elektrische bedradingen, over stem briefjesvervalsingen, over manipulaties, over Toon Hermans en ga zo maar door. Voorzitter Lancel kon daar voor de laatste maal van genieten, want hij is nu voorzitter af. Samen met de mede-bestuurders A. Kruit en A. v.d. Bogaard waren ze aftredend en niet meer beschikbaar voor een bestuursfunctie. De Leidse w.b.v. Tuinstadwijk was in last, want er meldde zich maar één kandidaat: de onbekende heer J. W. L. Mink. Nu trof het in zoverre gunstig, dat het bestuur zojuist had besloten, dat het werk in plaats van door minimaal 7 mensen ook door 5 gedaan kon worden. De heer Mink, die na enig geharrewar gekozen werd, was daarom in feite de redder van de goede orde. Was hij er niet geweest, dan had het gedecimeer de bestuur zijn zware taak niet meer naar behoren kunnen vervullen en waren de statutaire poppen aan het dansen geweest. Even zag het er somber uit, een wijkvoorman, de heer Greefhorst, die voorzitter is van de wijkvereniging Aktief, weigerde zijn stem op wie dan ook uit te brengen: „het verbaast mij niets, dat er geen animo voor een bestuursfunctie is, want in dit corporatiewerk met renovaties en alles wat erbij komt, moet je tegenwoordig wel een manager zijn. Er zal een professionele deskundige op jaarbasis in dienst genomen moeten worden. Dat kost u dan wel een slordige ton. Maar als ik bij mijn keus een vergissing zou maken zou een te grote groep van huurders daarvan mede de dupe kunnen worden", zei hij. Het werd een avondje uit, dat al begon met de ruzieachtige notulen van de vorige vergadering (april '75), met „losse opmerkingen". De heer Greefhorst verweet het bestuur, dat inzake de renovatie van de groenvoorziening in Plan VII - dat tweederde van het totale groen der vereniging bevat - er geen enkele vooruitgang viel te bespeuren, ondanks beloften vele maanden geleden gedaan. Men had niet naar het aandringen van Aktief als „spreektrompet" (waar schijnlijk werd bedoeld spreekbuis, zéker geen loftrom pet) willen luisteren. „U hoeft nu echt niet te komen met een verhoging van de „groen-bijdrage" zolang er nog niets in dat opzicht is gedaan". De heer Greefhorst eiste op korte termijn stappen van het bestuur. „Als we de achterstand in de financiën niet kunnen wegwerken, zal het niet mogelijk zijn deze voorzienin gen uit te voeren", waarschuwde de voorzitter, die slechts heil zag in een verhoging van de bijdrage. Met betrekking tot het uitgaan van de waakvlammetjes van oude geisers verlangde een huurder een schriftelijke verklaring, dat dit euvel geen ontploffingsgevaar zou opleveren - zoals de SLF had verzekerd. Dit werd de raad willen doen over het vervullen van de vacature. Hiertoe zouden zij gedwongen worden wanneer zij de raad op dit moment een voordracht zou den doen, aangezien de tweede kandidaat, dr. A. Hustinx zich heeft teruggetrokken. „De com missie sociale en maatschappe lijke aangelegenheden en ge zondheidszorg en de commissie personeelzaken hebben zich in meerderheid tegen een enkel voudige voordracht uitgespro ken", aldus wethouder Ooster man. Wethouder Van Aken voerde een ander argument aan: „We gaan hier niet in het openbaar de kwaliteiten van dr. Mojet ter sprake brengen." „Dus u bent wel van mening dat dr. Mojet niet capabel is voor de functie?", zo was een vraag uit de zaal. Dat ontkende de wethouder. Zijn collega Ooster man kwam vervolgens weer met zijn principiële afkeer van een enkelvoudige voordracht op de proppen. Het personeel van „Endegeest" werd na twee uur praten met de beide wethouders en hun amb tenaar Van der Velden niet veel wijzer. Zelfs de suggestie van dr. Van Kempen dr. Mojet in ieder geval tijdelijk te benoe men, totdat de rust op „Ende geest" is weergekeerd en de tijd rijp is voor een herstructurering van de leiding van het psychia trisch ziekenhuis, kreeg niet de gewenste weerklank bij de wet houders. Protest In een brief aan het college van b. en w. heeft het personeel van „Endegeest" ernstig geprotes teerd tegen de gevoerde proce dure bij de benoeming van een nieuwe geneesheer-directeur. Dr. Van Kempen wees op de ernstige consequenties die deze gang van zaken voor de conti- nuiteit van geestelijke volksge zondheid heeft „Als er niet gauw 'een nieuwe geneesheer-di recteur komt, wordt het steeds moeilijker assistenten in oplei ding te krijgen. Het gevolg is dat er hier te weinig psychiaters komen te werken, hetgeen de kwaliteit van het werk niet be paald zal bevorderen", zo ver woordde dr. Van Kempen de vrees van het personeel. Op een vraag van een perso neelslid, gaf wethouder Van Aken te kennen dat hij er op rekende dat dr. Mojet waarne mend geneesheer-directeur zal blijven, zolang er nog geen nieu we kandidaat is. „B en W falen volkomen door te blijven reke nen op de loyaliteit van dr. Mo jet, zonder zelf daar wat tegen over te stellen. Als ik Mojet was, was ik allang weggeweest Door aan te blijven zorgt Mojet er voor dat „Endegeest" geen ver lopen tent wordt". Beheersstructuur Zoals bekend willen b. en w. komen tot een nieuwe beheers structuur voor „Endegeest", waarbij de leiding in handen komt van twee personen, een algemeen directeur en een ge neeskundig directeur. Het colle ge is van mening dat het niet eerder tot een nieuwe sollicita tie-procedure kan overgaan al vorens de taken van de beide directeuren zijn vastgesteld. Het college denkt hiervoor vier maanden nodig te hebben. Dit leek dr. Van Kempen wel wat al te kort. „Vooral als je be denkt dat Oosterman nog begin 1975 het realiseren van een nieu we beheersstructuur, hetgeen toen werd voorgesteld door het personeel, tijdrovend noemde." In dit verband wees de psychia ter op de onrust die er bij het personeel zal ontstaan wanneer het niet spoedig weet waar het aan toe is. Een ander punt, dat werd aan gesneden was de toekomst van „Endegeest". Door uitlatingen van ex-kandidaat Hustinx is er in het psychiatrisch ziekenhuis twijfel ontstaan over het voort bestaan van de kliniek. De idee heeft postgevat dat het college van b. en w. wil komen tot afbouw van het ziekenhuis. De heer Hustinx had zich in een forum uitgesproken voor het op nemen van psychiatrische pa tiënten in speciaal daarvoor toe geruste afdelingen in ziekenhui zen. Deze uitspraken waren voor het personeel van „Ende geest" aanleiding om te protes teren tegen de kandidatuur van de heer Hustinx. Wethouder Oosterman verzeker de het personeel dat het voort bestaan van het psychiatrisch ziekenhuis niet aan de orde is geweest in het college. „Voorals nog zijn we niet van plan tot afbouw van „Endegeest" over te gaan. Daarmee wil ik niet zeg gen dat we het probleem uit de weg zullen gaan wanneer het zich noodzakelijkerwijs aan dient"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3