Suriname begroet zijn vrijheid met laaiende vreugde Duisenberg ziet nieuwe welvaart Katwijker vissers willen zich houden aan vansgstverbod Postzegelroof: buit twee ton Carvalho weg als commandant N.-Brabant desnoods eigen CDA van Lissabon NESSIE £®lcbe6owrnit Dinsdag 25 november 1975, 66e jaargang no. S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B T.W.) 0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'/ 36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Suriname Suriname onafhankelijk op Ned. II om 19.05 en 22.30 uur. Om 20.25 uur Koperen tuin (3) en om 21.40 uur Mini-voetbal. Ned. I om 19.05 uur de O-show, om 20.40 uur "Voor een brief kaart" en om 21.50 uur De kath olieken tussen "25 en '75". Later meer wind Droog weer met wolkenvelden en in de ochtend lichte tot mati ge vorst In de middag tempera turen oplopend tot omstreeks 3 gr. Overwegend matige, later vooral aan de Waddenkust tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest Morgen; Zon: 8.17-16.37 Maan: 13.08. Schev. hoogw.: 7.45-20.15 Laagw.: 3.19-15.49. (Van een onzer verslaggevers) BUGGENUM Minister Duisenberg van Financiën ziet weer kansen voor een nieu we welvaart. Als werkgevers en werkne mers bereid zijn de uiteraard grote belan gentegenstellingen te overbruggen, kan 1976 een brugjaar worden naar die nieuwe wel vaart, zo zei de minister gisteren op de ledenvergadering van de Limburgse werk geversvereniging. Werkgevers dienen volgens hem bereid te zijn te praten over voor anderen wezenlijke zaken, zoals delen in de overwinst en deelna me aan de besluitvorming over de vraag „wat, waar en hoe" geproduceerd wordt. De werknemers moeten op hun beurt bereid zijn een matiging te accepteren van de loonkostenstijging. Ook de regering, Kamerleden en politieke partijen zullen matiging van hun wensen moeten accepteren om voor de toekomst de welvaart en de werkgelegenheid veilig te stellen. Voor de jaren tot 1980 moeten vol gens minister Duisenberg de uitgaven ten behoeve van collectieve voorzieningen met ruwweg negen tot tien miljard gulden wor den ingekrompen, hetgeen betekent dat vooral de linkse partijen hun eisen moeten beperken. Zonder een beleidsombuiging zou de werkloosheid volgens de minister oplo pen tot 300.000. De prijsstijging van de consumptie zou jaarlijks 8% bedragen, ter wijl de groei van het nationale inkomen nauwelijks boven 3% per jaar komt. Een zorgelijke situatie, aldus de minister, waar aan iets gedaan moet worden, evenals aan de explosieve ontwikkeling in de sector van de sociale uitkeringen. RADIO-ONTVANGST OVER DRIE JAAR ZONDER STORING (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Over drie jaar kan Neder land rekenen op een betere radio-ontvangst over drie zenders op de middengolf. Boven dien krijgt ons land, voor het eerst sinds 1948, weer de beschikking over een lange golf, te delen met de Nederlandstalige Bel gen. Dit heeft een Nederlandse delegatie bereikt in een conferentie die gedurende zeven weken in Genève is gehouden. De drie middengolfzenders worden bijzon der krachtig (500 kW), waardoor betere ont vangst wordt gegarandeerd. Voorts heeft Nederland drie middengolf-kanalen toege wezen gekregen waarop met klein vermogen mag worden uitgezonden en vier middengolf frequenties ter ondersteuning van de drie krachtige zenders of voor regionaal gebruik. Overdag zal Hilversum ongestoord te beluis teren zijn; 's avonds tot Zuid-Europa toe. Met het strijken van de Nederlandse en het hijsen van de Surinaamse vlag i onafhankelijkheid gisternacht een feit. Paramaribo, werd Surinames Fietscontrole in Warmond Van onze correspondent WARMOND De Warmondse afdeling van de vereniging Vei lig Verkeer Nederland houdt een controle voor fietsen van leerlingen van de twee basis scholen. De controle wordt op de scholen uitgevoerd en begint aanstaande vrijdag. Kinderen met een fiets die aan de veiligheidseisen voldoet krij gen een label. EINDHOVEN A.N.P. De K.V.P.-kring Noord-Brabant, die zegt de steun hiervoor te hebben van de kringen Limburg en Gel derland, wil een eigen landelijk C.D.A. op richten. De oprichtingsvergadering wordt op 11 december in Eindhoven gehouden. „Het landelijk C.D.A. zal er komen, des noods naast de K.V.P., A.R. en C.H.U.", aldus de voorzitter A. Wagemakers van de kring Noord-Brabant. De kringen Noord- Brabant, Limburg en Gelderland vertegen woordigen de absolute meerderheid binnen de K.V.P. Voorzitter Wagemaker zei namens zijn kringbestuur het geruzie in de top van de drie betrokken partijen meer dan beu te zijn. „Wij gaan uit van de bestaande C.D.A.- basis", aldus de voorzitter, die eraan toe voegde het reeds verworven bestaansrecht van het C.D.A. via gemeenteraden en vinciale staten niet prijs te willen geven. ,Het C.D.A. is belangrijker dan personen. Als er koppen moeten vallen, dan moet dat maar". (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De vereniging van schippers-eigenaars in Kat wijk vindt dat de Noordzee-vis- sers zich aan de regels moeten houden en betreurt het, dat ve le vissers uit andere plaatsen het vangst- en aanvoerverbod voor tong negéren. Secretaris J. Ouwehand van de vereniging zei te hopen, dat tegen overtre ders streng zal worden opgetre den. Vangstbeperkingen zijn in het belang van de visserij, maar doordat anderen er zich niet aan hielden zijn Katwijker vissers al vaker gedupeerd, De Katwijker schepen die giste ren uitvoeren, gingen volgens de heer Ouwehand op schol vissen en zouden naar noordelijker ge bieden opstomen. De vissers uit Urk, uit Zeeland en enkele andere plaatsen gin gen gisteren gewoon op tong vangst, ondanks het verbod dat was ingesteld, omdat het contin- gent tong voor dit jaar al was verbruikt. Zij willen pas mee werken aan een vangstbeper king als er voldoende compen satie tegenover staat. Het minis terie van Visserij vindt echter, evenwel geen stilligpremie ge ven, zoals de vissers vragen. "We maken er geen heksenjacht van. Er wordt op de gebruikelij ke manier gecontroleerd", ant woordt het ministerie op de vraag hoe men gaat optreden tegen overtreders van het vangstverbod. Bij het uitvaren is de Algemene Inspectiedienst van het ministerie niet in actie gekomen. Dat gebeurt wel als schepen met hun vangsten te rugkeren bij ae afslagen. Op de Noordzee wordt de gebruikelij ke controle uitgeoefend door de marine met een fregat en twee DEN HAAG Twee mannen hebben gistermiddag een gewapende roofoverval gepleegd op het kantoor van een postzegelhandel annex veiling aan het Haagse Toumooiveld en hier voor zeker 200.000 gulden aan postzegels buit gemaakt. De beide mannen drongen omstreeks kwart voor vier het kantoor binnen, dat is gevestigd in een woonhuis, en bedreigden daar de 30-jarige boekhoudster mevrouw C. D. M. Mooyenkind-Groen uit Gouda met een pistool. Nadat zij de vrouw, die op dat moment alleen in het pand aanwezig was, met het pistool in de rug dwongen naar de kelder te gaan, knevelden ze haar aan handen en voeten en plakten haar mond met een pleister dicht. Hierop deden de overvallers een greep i de openstaande kluis en verdwenen even later met een groot aantal vellen met kostbare postzegels. LISSABON (UPI-AP) De revolutionaire raad van Portugal heeft vandaag na ampel beraad generaal Otelo Saraiva de Carvalho ontslagen als bevelhebber voor het district Lissabon en de meer gematigde kapitein Vasco Lourenzo in zijn plaats benoemd. Lourenzo zal tot brigade-generaal worden bevorderd. De raad had vorige week al besloten Saraiva door Lourenzo te vervangen, maar het ver zet hiertegen van uiterst links in Lissabon was zo groot, dat hij van zijn besluit moest terugkomen. De Carvalho blijft comman dant van de veiligheidstroepen. Duizenden anti-communistische Portugese boeren hebben afgelopen nacht bij Rio Maior de hoofdweg naar Lissabon geblok keerd en laten weten de blokkade te zullen handhaven totdat zij de garantie hebben dat hun land niet zal worden onteigend. De boeren zijn van mening dat president Franciso da Costa Gomez hen niet voldoen de steunt en eisen dat aan de door commu nisten gepropageerde nationalisatie van land een einde komt. De ruim 45.000 boeren, die uit alle delen van het land naar het stadje ten noorden van Lissabon waren gekomen, hebben een dele gatie naar Lissabon gezonden met een 13 punten tellende lijst met eisen. vier tot zes meter lang met een vreesaanjagend uiterlijk. Wordt Nessie officieel erkend dan zal hij net als de Britse stinkende pad tot de beschermde diersoorten gaan behoren. Als alles goed gaat bestaat het monster van Loch Ness op 9 de- Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. r NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: (Van onze correspondent) PARAMARIBO-DEN HAAG - Surina me is onafhankelijk. Een daverend vuurwerk vanmorgen vroeg in het sta dion van Paramaribo onderstreepte dat zeer nadrukkelijk. Vanmiddag tekent koningin Juliana met een contrasigne ring van de minister van justitie en bewaarder van het grootzegel van het koninkrijk prof. A. A. M. van Agt in Huis ten Bosch de acte van erkenning, waarmee de onafhankelijkheid van de republiek Suriname bekrachtigd wordt. In Paramaribo tekenden vandaag de premiers Arron en Den Uyl in de aula van de universiteitskerk de officiële overdracht van de souvereiniteit. Onmiddellijk na deze ondertekening in Paramari bo richtte premier Arron zich tot de Surinamers in het buitenland en spoorde hen aan terug te keren: „Uw land staat gereed u met open armen te ontvangen. Keer terug. Gij zijt nodig voor het land". De premier ging voorts uitgebreid in op de plichten en verantwoordelijkheden, die het Suri naamse volk na de onafhankelijkheid gekregen heeft. „Ondanks alle verschillen zijn wij allen door één kenmerk verbonden en dat is het grondgebied Suriname", aldus premier Arron. Officieel of niet, voor het Surinaamse volk begon de onafhankelijkheid toen vanmorgen om half vijf Nederlandse tijd (middernacht in Paramaribo) on- De Surinaamse onafhankelijkheid werd gisterenavond in de Bijlmermeer met vreugdedansen begroet. der tromgeroffel de Surinaamse vlag in het sta dion gehesen werd. Er brak een onbeschrijflijke vreugde uit. Op de eretribune viel ieder elkaar om de hals: premier Arron, gouverneur, thans presi dent, Ferrier, minister Bruma, oppositieleider Lachmon en vele anderen. In het gedrang konden premier Den Uyl en premier Arron elkaar maar met grote moeite gelukwensen en raakte prinses Beatrix zo in de verdrukking dat zij door gouver neur Ferrier ontzet moest worden. Tevoren, enkele ogenblikken voor middernacht, was de Nederlandse vlag tezamen met de oude Surinaamse vlag onder het spelen van het Neder landse volkslied gestreken, waarna enthousiaste „Fri...fri"-kreten in het stadion klonken. De cere monie werd besloten met een groots vuurwerk, dat in vurige letters de Surinamers opriep: „Opo ondre man oen opo... - Sta op landgenoten, sta op..!". De in het geel-zwart gestoken koren, de gymnastiek bedrijvende schoolmeisjes en de Suri naamse nationale band lokten telkens stormen van enthousiasme uit. De feestvreugde was overigens al vroeg op de avond begonnen. De straten waren overvol, zodat de officiële genodigden te laat kwamen voor het officiële staatsbanket dat in hotel Torarica gehou den werd en dientengevolge ook te laat waren in het stadion, althans te laat volgens het uitgekiende schema. In het tot de nok gevulde stadion zorgde de radikale minister Bruma voor extra-applaus door met opgestoken gebalde vuist binnen te komen en moesten minister Pronk en zijn vrouw een plaatsje zoeken in de televisiekabine van de Surinaamse televisie. Generaal Otello de Carvalho, commandant van de veiligheidstroepen, kreeg gisteren op de vergadering van de Revolutionaire Raad te horen, dat hij als districtscommandant van Lissabon is afgezet. Een team van geleerden uit Boston beweert zelfs, dat er in het Loch wel 15 tot 40 monsters zitten van

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1