Dusbaba kan meer dan hij mag van Michels KLACHT STOOP BIJ KNVB OVER WANPRESTATIE VAN ORANJE Vier spelers van Pioneer Punch in basketbal selectie Twee jeugdspelers Italië gewond bij auto-ongeluk Olympiade bridgers in Nederland DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURAN~ PAGIN A 13 Alleen mannetje uitschakelen frustreert me" AMSTERDAM - Ajax staat aan de vooravond van een nieuw interna tionaal karwei. Een niet zo hoog gewaardeerd karwei, want in vergelij king met Hertha BSC, spreekt Ajax' komende tegenstander in het toer nooi om de UEFA-cup, het Bulgaarse Spartak Levski Sofia, minder aan. Of dat terecht is zal morgenavond in het Olympisch stadion moe ten blijken. Menigeen ziet de confron tatie vol vertrouwen tege moet. De resultaten van het huidige Ajax recht vaardigen dat optimisme. Vooral nu „wonderdok ter" Rinus Michels weer teruggekeerd is, lijkt niets meer fout te kunnen gaan. De komst van Mi chels heeft op de Ajacie- den inderdaad een posi tieve uitwerking gehad. Hij heeft ervoor gezorgd dat Ajax binnen enkele maanden weer gegroeid is tot een club waar zowel nationaal als internatio naal rekening mee gehou den moet worden. Een merkwaardige uitzondering vormt Johnny Dusbaba. De man die de angel uit de vijande lijke vuurlinie moet halen, kan het snelle tempo waarmee Ajax zich ontwikkelt nauwelijks bij- Ling (foto) kwam in de plaats van Meiier en Huls- hoff. Ling in selectie van Ajax AMSTERDAM De selec tie van Ajax voor het tref fen met Levski Spartak uit Sofia in de derde ronde van bet toernooi om de UEFA Cup bestaat uit vijf tien man. „Zonder Meijer en Huls hof f, voor wie ik Ling in de selectie heb opgenomen aldus Michels. Meijer is kort geleden geoperaard aan een blindedarm en ver blijft nog in het ziekenhuis en Hulshoff sukkelt nog steeds met een kaakblessu- eigenlijk niet. Er moet gebouwd worden aan een nieuw, jong Ne derlands elftal. Me dunkt dat ik dan toch wel met m'n negentien jaar een kans moet krijgen." Geen plaats sloffen. In tegenstelling tot zijn collega's barst Dusbaba nauwe lijks van het zelfvertrouwen. Sterker: tussen al die manne tjesputters maakt de Hagenaar een teruggetrokken indruk. De nog maar negentien jaar ou de Dusbaba, door Hans Kraay weggehaald bij FC Den Haag, heeft nauwelijks een verklaring voor zijn tot op heden weinig overtuigende optreden binnen het herboren Ajax. „Het is waarschijnlijk een kwestie van gebrek aan zelfvertrouwen" analyseert Dusbaba. „Het is na tuurlijk niet zo dat ik slecht speel. Dan zou Michels me trou wens allang vervangen hebben. Ik voel echter zelf ook dat ik nog een stuk beter kan. Trou wens, dat heb ik vorig jaar be wezen. Na een aanvankelijk aar zelende start ben ik toen steeds beter gaan spelen. In mijn ogen zelfs zo sterk dat ik vast reken de op een plaats binnen de se lectie van bondscoach Knobel. Vreemd genoeg is dat er echter nooit van gekomen. Ik snap dat Bondscoach Georg Knobel se-, lecteerde Dusbaba ook niet voor de interland tegen Italië. Voor Dusbaba was zelfs geen plaats weggelegd in Jong Oran je. Dusbaba: „Ik had een selec tie nu ook niet verwacht. Ten slotte speel ik dit seizoen niet zo sterk. Aan de andere kant moet ik toch wel zeggen dat ik er een beetje op gehoopt had voor jong Oranje in aanmer king te komen. Zeker met het oog op de wereldkampioen schappen in Argentinië, had ik dat niet onlogisch gevonden." Terug naar Ajax. En het gebrek aan zelfvertrouwen van Dusba ba. De Haagse Amsterdammer zelf: „Ik heb dit seizoen ook een beetje pech. Neem nou die wed strijden tegen Hertha. Voor mijn eigen gevoel heb ik hele maal zo slecht niet gespeeld. Toch scoorde mijn directe te genstander, ERwin Kostedde (zowel in Berlijn als in Amster dam) op zo'n moment kan je wel door de grond gaan. Het was tenslotte mijn man." Een verklaring voor het onbe haaglijke gevoel dat Dusbaba bekruipt zodra hij shirt, broek en schoenen aantrekt, zou de aanwezigheid van Rinus Michels kunnen vormen. Dusbaba wijst dat echter resoluut van de hand. „Het is bekend dat ik respect had voor Hans Kraay. Het is echter beslist niet zo dat ik me met Michels niet happy zou voe len. Integendeel zelfs. Voor Ajax was het nodig dat er een figuur als Michels kwam. Kraay was voor ons een beetje te slap. Die had het vaak zo druk met andere zaken dat hij ons een beetje los moest laten. En dat is niet goed voor een full-prof. Ik merk het aan mezelf. Van nature ben ik ontzettend lui. Onder Kraay kon ik me nog weieens een beetje drukken. Nu bij Michels lukt dat echter niet. En dat is maar goed ook. Zijn aanpak komt de ploeg ten goe de. Niet alleen qua prestaties, maar ook qua verdiensten. En vooral dat laatste is natuurlijk belangrijk. Je bent tenslotte met voetballen bezig om er finan cieel beter van te worden." Dol Dusbaba geeft echter wel toe dat hij mede dankzij Rinus Mi chels minder plezier in het voet ballen heeft dan vorig jaar. Dus baba: „Dat is inderdaad zo. Ik heb voor mezelf de idee dat ik veel meer kan dan ik nu mag doen. Ik moet nu steeds maar weer een mannetje uitschake len. Als voetballer frustreert me dat een beetje. Vooral omdat ik weet dat ik meer mogelijkheden heb. Ik dol nu eenmaal graag een beetje met de bal. Van Mi chels krijg ik daar de lengte echter niet voor. Het blijft bij een mannetje uitschakelen." Dusbaba is echter realist genoeg om te erkennen dat Michels hem noodgedwongen die rol op legt. Dusbaba: „In het belang van de ploeg is het logisch dat ik me moet beperken tot strikt verdedigende acties. Het Ajax van nu is tenslotte nog niet zo rijp dat er tijdens de wedstrijd voluit gedold kan worden met de tegenstander. Dat komt later wel als we ons weer wat verder ontwikkeld hebben. Maar hoe wel ik de beperking die Michels me oplegt volkomen begrijp, ir riteert het me toch een beetje. Ik zou ook wel eens leuk een balletje willen tikken. Mag ik alsjeblieft?" ROB HARTOG FLORENCE Vincenzo Guerini (22) en Domenieo Caso (21), beiden spelers van de Italiaanse voetbalclub Fiorentina en Jong Italië, zijn gisteren ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk.Zij botsten met hun porsche tegen een andere auto en raakten daarna de vangrails van de Autostrada Del Sol. Guerini is er het ergst aan toe. Hij liep een diepe vleeswond in de hoofdhuid op, terwijl ook de schedel werd beschadigd. Bovendien brak hij een bovenbeen. Hij zal zeker twee maanden in het ziekenhuis van Florence moeten blijven. Zijn clubgenoot Caso liep diverse kneuzingen op. Beide spelers waren op weg naar huis, nadat de interlandwedstrijd tussen Jong Italië en Jong Oranje definitief was afgelast „Wonderdokter" Michels (foto) geeft Dusbaba weinig kans zich uit te leven. „In het belang van de ploeg is het logisch", beseft Dusbaba zelf. IN BENEFIETWEDSTRIID Geen doelpunten bij A.Z.'67 (Van onze sportredactie) SUNDERLAND Ritchie Pitt en Bobby Park, de spelers waar de benefietwedstrijd Sunderland. A.Z.'67 (0—0) om begonnen was, hadden na afloop van het zonder doelpunten verlopen treffen moeite hun tranen niet de vrije loop te laten. En met reden. Sunderland en A.Z. hebben in Engeland van hun benefietwed strijd, gespeeld omdat het duo van Sunderland door blessures voortijdig een streep moest zetten onder de voetballoopbaan, een fraai schouwspel gemaakt. Een wedstrijd waarbij nu eens niet het accent op de verdediging werd gelegd, maar waarin beide ploegen probeerden de 15.000 toeschouwers te behagen. Ondanks het uitblijven van doelpunten ontspon zich een strijd die het aankijken ten volle waard was. En die voor wat A.Z. betreft een nieuwe dimensie gaf in het streven van de Alkmaarse ploeg om op korte termijn niet alleen nationaal, maar ook internationaal op een hoger plan te spelen. A.Z. heeft in Sunderland in ieder geval een forse portie internatio nale ervaring opgedaan. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllll BERN - Na de West- Th 1 iïriïï Ook Belgie wil kandidaat gesteld C7 voor de organisatie van de eindronde v 1 ÏÏTJFS.'Ü: voetbalstriid nooi om de Europese titel voor landen- De "kandidatuur var, 0^811186^11 Engeland komt te U vervallen, daar dit land zich niet voor de een beslissing over kend is welke landen kwartfinales kwalifi- de organisatie geno- zich bij de beste vier ceerde. Er zal pas men worden als be- hebben geplaatst. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VEENDAM Eerste divisie- LLANDRINDOD WELLS - Met nog drie dagen voor de een vriendschappelijke wed- ^oeg heeft de Fin Timo Maki- strijd tegen eredivionist Go nen gisteren zijn voorsprong in Ahead Eagles gewonnen met I de RaUy van Groot-Bnttanme 3_0 vergroot. Dé Stoop is erg boos. „Als je pretendeert het beste voetbal van Europa te spelen mag je nooit laten zien wat er nu gebeurd (Van onze sportredactie) ROME De Stoop lid van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB en momenteel in Italië als chef d'equi- pe van Jong Oranje is ernstig ontstemd over de wanprestatie die het Neder lands elftal zaterdagmiddag tegen Ita lië leverde. In Ascoli Piceno waar hij met Jong Oranje verblijft, heeft hij de verrichtin gen van de brigade van Georg Knobel op de televisie gevolgd en na afloop vertelde hij toornig: „Dit was bar en boos. Vrijdag zal ik me op de vergade ring van het sectiebestuur betaald voet bal beklagen over het feit dat het Ne derlands elftal zo verschrikkelijk slecht heeft gevoetbald. In feite begon Neder land aan deze wedstrijd met een voor sprong van 3-0. En als je pretendeert het beste voetbal van Europa te spelen mag je nooit laten zien wat er nu gebeurd is. Als bond dringen wij er bij de clubs al lange tijd op aan om attrac tief te spelen en het defensieve voetbal uit te bannen. Als we goedkeuren wat het Nederlands elftal zaterdagmiddag heeft laten zien werken we er alleen maar aan mee dat er nog meer publiek van de tribunes wordt gejaagd." De wedstrijd Jong Italië—Jong Oranje voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor spelers onder 23 jaar is gisteren definitief afgelast omdat het veld door de sneeuwval van zondag nog steeds onbespeelbaar is. De wed strijd was zondag al voor 24 uur uitge steld. Bij de defmitieve afgelasting heeft ook het feit dat enkele Italiaanse spelers morgen met hun clubs voor het toernooi om de UEFA Cup moeten uitkomen een rol gespeeld. Peter Kop: De enige van Mercasol Leiden. AMSTERDAM Bondscoach Bill Sheridan heeft 21 spelers geselecteerd voor het Neder lands heren basketball team, dat mogelijk zal deelnemen aan het voor-Olympisch toernooi in Hamilton (Canada). Over de deelneming aan dit toernooi, waarvan de beste vier zich plaat sen voor de Olympische spelen van Montreal, moet het Nederlands Olympisch Comité nog beslissen. Ter voorbereiding zal Nederland deelnemen aan sterk bezette toernooien in Praag, Sofia en Tel Aviv. Daarnaast worden in eigen land nog wedstrijden gespeeld. Bij de geselecteerden bevinden zich zes Ameri- Jan Sikking: kanen met een Nederlands paspoort. Het zijn: Woudstra (Pioneer/Punch), Cramer, Pluim, Fopma en Ten Hoeve (allen Kinzo) en Van Vliet (Remington). De geselecteerden zijn verder: Jan Sikking, Charis Sideris, Anton van Helfteren (allen Pio neer/Punch), Jan Dekker, Wim Weemhof, Jan Loorbach (allen Transol/RZ), Harry Kip (Kin zo), Walter Ombre, Hugo Harrewijn (beiden Buitoni), Ton Boot, Kees Akerboom (Reming- ton), Peter Kop (Mercasol Leiden), Renzo Zwiers (Nationale Nederlanden Donar), Bert Kragtwijk en Wiebe Gorter (beiden Deltalloyd). Rini Langkruis in de kampioenstrui. „Wielrenners rom melen tijdens de training maar wat aan". DEVENTER „Ik heb er geen idee van waar ik straks alle maal voor kom te staan. Maar dat schrikt me niet af. Ik vind het wel leuk om „andere" din gen te doen. Ik heb een tijdje in Noorwegen gewoond en ik ben in Spanje geweest. Toch zie ik mezelf niet bepaald als een avonturier. Het is gewoon een mooie gelegenheid om een flin ke brok ervaring op te doen", Rini Langkruis, meervoudig na tionaal wielerkampioen op de korte afstanden, en de laatste maanden stage lopend bij de Deventer gemeentelijke sport- dienst voordat hij midden vol gende maand het ClOS-diploma op zak hoopt te steken, gaat naar Indonesië. Om daar het wielrennen een zet in de goede richting te geven. Henk Lam berts, de directeur van de sportdienst, geeft zijn tijdelijke pupil groot gelijk. „Als ik zo oud was als jij, zou ik precies hetzelfde doen", moedigt hij de Rotterdammer aan. „Vorig jaar werden coaches ge waagd voor Nigeria, maar ik heb er eigenlijk geen moment over gedacht daar naar toe te gaan. Maar toen er via Rinus Krijger, een bokscoach die daar al een paar jaar woont, een aanbod kwam uit Indonesië, ben ik toch eens gaan naden ken. Ik weet nog niet veel van mijn toekomstig werk. Wel is bekend dat ik te maken krijg met de betere renners van Indo nesië. Het zijn allemaal jongens met wie je nog kunt werken, die iets willen leren. Ze accepteren nog iets. Dat is hier in Neder land lang niet altijd het geval. In Indonesië wordt echt wel wat aan wielrennen gedaan. De sport staat daar echt niet op zo'n laag pitje. De jongens van de club die ik ga trainen zijn allemaal wegrenner. Maar ik hoop de mogelijkheid te krijgen ook de baansport een impuls te geven. De baan slaat aan bij het grote publiek. Kijk maar eens naar sportpaleis Ahoy in Rotter dam. Daar zie je een enorme opleving", meldt Rini Langkruis 1W I Wieler- coach in Indonesië :S die zich overigens niet alleen met opleiding en coaching zal gaan bezighouden. „Ik neem de fiets mee, ook voor de baan. Er is in Indonesië weliswaar geen piste, maar met het oog op de Olympische Spelen van Mont real wil ik toch de typische sprintzit bijhouden. Verder ben ik van plan gewoon met mijn pupillen mee te trainen op de weg. Ik probeer een parkours van een kilometer of drie te vinden, waarop we goed kunnen trainen. Voorrang De Olympische Spelen in Mont real houden ook Rini Langkruis bezig. „Een jaar ben ik met fietsen gestopt, omdat ik mijn ClOS-studie voorrang heb gege ven. Maar sinds een tijdje zit ik weer op de fiets. Dat is al een hele stap in de richting van Montreal". Langkruis mag het zeggen na zijn tweede plaats, tijdens de Nederlandse kam pioenschappen sprint in Ahoy achter Ben ten Tije. „Eigenlijk is het wel gek dat je na zo'n korte tijd van voorberei ding al tweede kimt worden. Al moet je wel bedenken, dat ik zeer gericht heb getraind. Dat heb ik op het CIOS geleerd en daar heb ik nu veel voordeel van. Daar komt nog bij dat ik vrij veel lichaamsbeweging heb omdat ik nog les geef in judo en zwemmen". „Wielerontwikkelingshelper" Ri ni Langkruis heeft met het be halen van de zilveren plak de vruchten geplukt van zijn stu die. Hij is een renner die uiterst doelgericht traint. Hij maakt er geen geheim van dat er massa's coureurs zijn die zich niet al te effectief voorbereiden op de wedstrijden. „De training van wielrenners", zegt Langkruis, „is in feite nog een onontgonnen gebied. Er wordt niet doordacht gewerkt. Ze rommelen maar wat aan. De training is vaak afhankelijk van het weer. Re gent het, dan gaat een renner soms niet. Dat is belachelijk. Voor mijn ClOS-scriptie heb ik een soort enquête gehouden on der de jongens, die in Ahoy rij den. Ik heb jongens gesproken die toch een behoorlijk woordje meespraken.-maar die helemaal piet gericht trainen. Ik ben tot de conclusie gekomen dat een heleboel renners er meer uit kunnen halen als ze zich gaan spècialiseren. De wielersport staat wat de training betreft nog in de kinderschoenen. Neem nou een man als Peter Nieuwen- huis. Hij moet toch een achter volgingsspecialist zijn. Maar op de Nederlandse kampioenschap pen werd hij al vroeg uit het toernooi gereden door André Gevers, èen pure wegrenner. Zoiets mag toch eigenlijk niet gebeuren". Het zal nauwelijks verbazing wekken dat de Oostbloklanden, waar de sport volledig is geinte- greerd in het (communistische) systeem, in sommige opzichten ver voor liggen op bekende wie- lerlanden. Langkruis: „Ik rij de kilometer tijdrit op de Neder landse kampioenschappen onge traind. Dat is eigenlijk niet te geloven. In Oost-Duitsland doen ze dat anders. Laatst heb ik Klaus Grüncke, de wereldkam pioen op de kilometer, gespro ken. Hij vertelde mij dat hij wel acht keer per jaar een kilometer rijdt. Hij mag op het kampioen schap van Oost-Duitsland rustig tweede worden. Hij richt zijn voorbereiding op de wereldkam pioenschappen. Wij moeten de top een maand eerder hebben, op de nationale kampioenschap pen. En een topvorm een maand vasthouden is een moeilijke zaak". Volgend jaar, in Montreal, zal Rini Langkruis zijn prestaties allicht kunnen vergelijken met die van de Oostduitsers. Maar eerst heeft de Rotterdammer nog andel-e belangrijke zaken aan zijn hoofd: eerst het CIOS- eindexamen op 12 december en een maand en vier dagen later, kort voor zijn vertrek naar In donesië, zijn huwelijk met Car ry Geijsen, in vroeger jaren een schaatspupil van Rini Lang kruis' tijdelijke baas Henk Lam berts. HARRY BRINK DEN HAAG - De tips voor de draverijen op de draversbaan van Nootdorp die morgenmid dag 14.30 uur worden gehouden zijn TERLINDENPRIJS: Ma riano, Nightingale W en Mare Anthony. TER APELPRIJS: Nicole d'Or, Netta Olivier en Matthieu Areta. TERLINGENPRIJS: Muresj, Nanette D en Majoor Voorne. TEUGEPRIJS (eerste afdeling): Louis d' Auvergne, Luuk K en Larina T. TREEBEEKPRIJS: Merite H, Lukas Kandia en King Axkit. TILBURGPRIJS: Idaho, Maar ten D en Komiek Olivier. TIELPRIJS: Iwan Mac H, Kwik Hanover en Kwilzilver. TEUGEPRIJS II Moos Rood- noot, Misto Buitenzorg en Ma zurka. TOLBERTPRIJS: Laura van Zelda, Jolige Jan en Ken Wil liams. TERLINDENPRIJS: Netzer Spencer, Napoleon en Master Voorne. AMSTERDAM De orga nisatie van de bridge-olym- piade is voor 1980 aan Ne derland toegewezen. Dit heeft de voorzitter van de European Bridge League, de Belg André Lemaitre, bekendgemaakt. Het toernooi, ook wel „open wereldkampioen schappen" genoemd, is vol gend jaar mei in Monte Carlo. Voorts kreeg de heer Ca- ransa de gouden erepen ning van de EEG-bridgefe- deratie op grond van zijn verdienste voor de Europe se bridgewereld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13