Minder gevaarlijke sigaret een gevaarlijke conclusie Geldboete werkt goed in militair tuchtrecht NVV: Spoedig onderzoek naar WAO-uitkeringen, geen heksenjacht GROEN LICHT VOOR RIJN-RHÖNEKANAAL MS-stichting wil Chaos door stakingen in Japan Nyerere: Tanzania heeft hulp nodig VN verbiedt martelen behandelings- onderzoekcentrum Gouverneurs voor Sahara al benoemd Ook opvolger van Agnew beschuldigd PAGINA (Van één on2er verslagge vers) DEN HAAG/AMSTER DAM Het gevecht rond de sigaret is sinds vorige week vrijdag op nieuw losgebroken. Die dag verscheen het lang verwachte rapport over het gehalte van teer en nicotine in sigaretten. Het rapport is in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne door TNO samengesteld. Het minis terie heeft er vrijdag reeds de conclusie aan verbonden, dat men be ter geen sigaretten meer kan roken. Kan men het echter niet laten, dan ad viseert het ministerie de roker dan maar het liefst teer- en nicotine-arme si garetten te kopen. Deze zijn, aldus het ministerie „minder schadelijk voor de gezondheid". Dr. Meinsma, directeur van het koningin Wilhelminafonds, is daartegen in verzet gekomen. Hij acht de officiële mededeling van het ministerie dat de teer- en nicotine-arme sigaret, minder schadelijk zou zijn voor de ge zondheid „bijzonder gevaarlijk". Temeer, omdat deze mededeling niet nader toegelicht is en „om dat dier-experimenteel onder zoek in deze geen houvast biedt, terwijl een vergelijkend onder zoek bij rokers medisch-ethisch ontoelaatbaar is, zeer tijdrovend zou zijn en daarom nog nooit is geschied". Bovendien vindt dr. Meinsma de door TNO samen gestelde lijst met teer-'en nicoti negehaltes „misleidend". Tabaksfabrikant Niemeyer wijst er echter in zijn commen taar in het verschenen rapport op, dat de conclusie van het ministerie van Volksgezondheid aansluit op de mening van de Wereld Gezondheids-organisa- wezen op het bestaan van teer- tie. Deze organisatie heeft gerui- en nicotine-arme sigaretten. Zij me tijd geleden namelijk al ge- koos namelijk als richtlijn, dat RANGLIJST VAN ONDERZOCHTE MERKEN teer- nicotine Belinda super kings filter 21 1.1 gehalte rn gehalte in Gauloises Caporal 21 Filter mg/sigaret mg/sigaret 4- Gold Coast filter 21 0.9 -r Ausiese 9 0,1 4- North State filter 21 1.2 FJair Dubbel filter 11 0.6 4- Tivoli Filter 21 1.1 Kelly Halvaret 11 0.6 J- Came! filter 22 -r Rosy Dual filter 11 0.6 Chesterfield 22 1.2 Everest filter 12 0.6 4- Gladstone mild menthol Everest Menthol filter 12 0.6 filter 22 Kellv Halvaret menthol 12 0.6 Lexington 22 Roxv Dual filter menthol 12 0.6 Mantano 22 1.0 1.3 Alaska King size filler 13 0,6 Bastos havanne 23 Krone 15 0.5 4- Bclga filter 23 1,5 Lord extra filter 15 0.5 Belinda super king size Peter Stuyvesant king size menthol 23 1,3 menthol 0.7 Benson and Hedges special Belinda King size menthol 16 0.9 filter 23 1.4 1.3 Arizona 17 0.7 Gauloise Caporal filter 23 Belinda Filter king size 17 0.9 Miss Blanche 23 1.3 Ernte 23 17 0.8 The Three Castles 23 1.2 Lux filter 17 0.9 Tivoli Super king size 23 1.2 Mercedes Charcoal filter 17 0.8 4- Twiggy 23 0.9 Pall Mall export king size Camel 24 1.3 filter 17 0,9 Chief Whip 24 1.3 Peter Stuyvesant king size Hunter kinc size 24 1.1) filler 17 O.S Lek 25 24 1.1 1.3 Atika IS 0.8 Lucky Strike 24 Chesterfield filter 18 1,1 4- Marlboro 24 1.3 Golden American North Stale 24 1.0 King size filter IS 0.8 4- Peter Stuyvesant luxury Fi3 Crownfilter IS 0.7 length 24 1.2 Roxy 20's 18 0.8 4- Philip Morris plain 24 l.l 1.3 Caballcro filter 19 1.1 Rolhmans King size plain 24 Denver king size filter 19 0.9 Runner King size plain 24 1.1 Kent 19 0,8 Caballcro 25 1.4 Luckv Strike flavor flo Alaska 25 1.1 filter 19 1.1 4- Pall Mall export king size Mantano filter 19 1.2 plain 25 1.1 Philip Morris filter 19 0.8 i3astos Iegeres 26 1.4 1.3 Rothmans King size filter 19 1.1 Gladstone king size plain 26 Roxy special 19 0.8 St. Michel 26 1.3 Runner king size filter 19 0.9 Gilden Fiction 27 1.6 t Runner menthol filter 19 0.9 Players n/c medium 27 1.2 Tivoli menthol 19 1,0 Senior Service 27 1.4 H- Dunhill king size filter 20 U Pall Mall 29 1.5 t Galdstone mild filter 20 1.0 Arsenal king size 31 1.4 t Pall Mall filter 20 1.0 Black Beauty 37 3,5 rokers, die niet kunnen of willen stoppen met het roken van siga retten, aangemoedigd moeten worden om over te stappen op sigaretten met lage gehaltes. Overigens heeft het ministerie van Volksgezondheid de Neder landse tabaksfabrikant niet ge kend in zijn opdracht aan TNO. Nog steeds houdt ondermeer Niemeyer vast aan de formule, die TNO drie jaar geleden ont worpen heeft, om het schadelij ke karakter van sigaretten te bepalen. Toen werden namelijk de gehaltes van teer en nicotine samengevoegd. Daaruit vloeide het stippen-etiket voort, dat op sommige sigarettenmerken te vinden is. Het ministerie heeft deze stip- penaanduiding niet overgeno men, ervan uitgaande, dat de tabakshandelaren het hierover met elkaar nog steeds niet eens zijn. Volksgezondheid stelt ech ter vast, dat de thans door TNO samengestelde lijst van sigaret tenmerken gerangschikt is naar het aangetroffen teergehalte. Deze lijst geeft volgens het mi nisterie een duidelijke aanwij zing. „De consument kan op grond van de resultaten van het onderzoek bij zijn keuze reke ning houden met het teer- en nicotinegehalte van de in de handel zijnde merken sigaret ten", aldus de officiële medede ling. De fabrikanten verschillen hier bij duidelijk van mening met het ministerie. „Niet alleen het aangetroffen teergehalte moet maatgevend zijn voor de bepa ling van de ranglijst, maar de combinatie van teer-nicotine. Op de door het ministerie aan vaarde lijst krijgt men in feite een vertekend beeld", aldus de fabrikanten. Zij komen hiermee merkwaardiger wijze dichtbij het standpunt van dr. Meinsma, die zij het op medische gronden aanvoert dat de door het ministerie gepubliceerde lijst „misleidend" is. Kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland tilt een tankgranaat op tijdens zijn bezoek aan Duitse troepen op de Lueneburger heide. Volgens het Duitse blad Die Welt zou Schmidt daarbij een mop hebben verteld over Italiaan se tanks tijdens de wereldoorlog, voorzien van één ver snelling vooruit en vier achteruit. Volgens een regerings woordvoerder heeft Schmidt bij het vertellen van de mop evenwel Italië niet genoemd. TOKIO (DPA) In Japan dreigt een chaos na de negen vakbonden die het overheid spersoneel vertegenwoordigen stakingen hebben aangekon digd die verscheidene sectoren van het openbare leven sollen treffen. De bonden hebben tot deze acties besloten nadat on derhandelingen met de regering over het verlenen van stakings recht aan overheidspersoneel niet tot resultaten hadden ge leid. Zwaartepunt van de acties is de morgen beginnende staking bij de staatsspoorwegen, die voor een periode van tien dagen al het railvervoer zal verlammen. De hierdoor veroorzaakte ver keerschaos zal nog groter wor den als later deze week ook het personeel van de gemeentelijke vervoerbedrijven het werk neer legt Bij de posterijen zal dage lijks een vijfde van het perso neel niet werken. Wordt er meer gestraft? DEN HAAG (ANP) Het instituut van de ver trouwensman in de krijgsmacht en de vorig jaar ingevoerde krijgstuchtelijke geldboete lijken be vredigend te werken. De geldboete neemt reeds nu een niet weg te denken plaats in in het tuchtrechtelijke sanctiestelsel. Dit heeft staatssecretaris Stemerdink (defensie) meegedeeld in brieven aan de vaste commissies voor defensie van de eerste en tweede kamer en aan het centraal georganiseerd overleg militairen. De bewindsman baseert dit op rapporten van de bevelhebbers van de drie krijgsmachtdelen en van de commandant van de koninklijke marechaussee. Over de geldboete is onlangs een enquête gehou den onder tot straffen bevoegde meerderen van het eerste legerkorps van de koninklijke land macht Het instituut van de vertrouwensman is in decem ber 1973 ingevoerd, vooruitlopend op de algehele herziening van het militaire straf - en tuchtrecht. Militairen kunnen sindsdien, bij behandeling van krijgstuchtelijke vergrijpen worden bijgestaan door een zelf te kiezen of een op hun verzoek toegevoegde vertrouwensman. De geldboete dateert van 1 november 1974. Het is een experiment, vooruitlopend op een nieuw militair tuchtrecht De geldboete berustte op twee overwegingen: er leek behoefte te bestaan aan een aanvulling van het straffenpakket, nadat dit door het vervallen van de zwaarste krijgstuchtelijke straffen (streng arrest en tuchtklasse) was inge krompen, tevens hoopte men dat met invoering van de geldboete minder vrijheidsbeperkende straffen zouden vallen. In zijn brief zegt staatssecretaris Stemerdink, dat er een tendens lijkt te bestaan om meer daadwer kelijk te straffen. De cijfers over de volgende rapportageperioden moeten worden afgewacht om te zien of de tendens doorzet De oorzaken ervan blijken niet met zekerheid uit de rapporten en de enquête. Daaarom is de bewindsman op dit mo ment niet van plan aanwijzingen te geven voor de hantering van tuchtrechtelijke sanctiemiddelen. SOESTD1JK/DEN HAAG President Nye rere van Tanzania heeft gisteren, bij zijn bezoek aan Cebemo, de katholie ke centrale voor bemid deling bij medefinancie ring van ontwikkeling sprogramma's in Den Haag, erop gewezen dat zijn land wel het princi pe van zelfontwikkeling huldigt, maar toch hulp nodig heeft Soms, zei hij, zijn kerken en kerkelijke instanties tegenwoordig te verlegen om hulp te bieden. Ze vragen zich af: zijn wij nog nodig? President Nyerere in een vrolijk gesprek met koningin Juliana en prins Bernhard op paleis Soestdijk. Nyerere begrijpt deze aarzeling, nadat er in het verleden strubbelin- gen zijn geweest tussen kerk en staat, toen scholen en ziekenhuizen werden genationaliseerd. Ook werd verondersteld dat het socialis me van Tanzania gelijk zou staan met atheisme. „Dat is een Europese discussie die niet in Afrika hoeft op te gaan. Het socialisme is nu aanvaard door bisschoppen en gelovigen. De kerken willen hun rol spelen in de nationale ontwikkeling", aldus Nyerere, die in Den Haag het irrigatieprojekt Nkenge toelichtte. Dit project begint besheiden en kan geleidelijk worden uitgebreid, om massale aanpak te vermijden. Cebemo zal het project met 2 min gulden financieren. Ook buitenlandse organisaties steunen de onderneming. Nyerere bestreed ook dat hij tegen iedere mechanisa tie zou zijn en de ontwikkeling slechts wil bereiken met de schop. We hebben wel degelijk tractoren, aldus de president, maar ik wil geen mensen werkloos maken. Cebemo vroeg hij ook om voorkeur te geven aan projecten die de man aan de slag heipén - de vrouw doet immers nog steeds het meeste en zwaarste werk op het land.' Op een persconferentie verklaarde Nyerere dat Tanzania met tegenzin de resolutie in de VN heeft gesteund, waarin het zionisme een vorm van racisme wordt genoemd. Hij achtte het namelijk niet juist dat joden uit Europa, uit Amerika en ook de Arabische landen naar Israël trekken, terwijl voor de Palestijnen geen plaats is. Hij zei begrip te hebben voor het „pathologisch verlangen" van de joden naar een eigen vaderland, na tweeduizend jaar anti-semi- tisme. Maar anti-semitisme „is iets van het christelijk Europa, niet van de derde wereld". Zuid-Afrika moet volgens hem politiek en economisch worden geïsoleerd. Het land is geen normaal lid van de internationale gemeenschap, omdat het het enige land is waar het ras, de huidkleur bepalend is voor de maatschappelijke toekomst van de mens. Zijn land is gekant tegen het onderhouden van economische betrekkingen met Zuid-Afrika, ook tegen investeringen. Tijdens een gala-diner op paleis Soestdijk dankte president Nyerere Nederland voor de hulp en de geest van waaruit die hulp aan Tanzania wordt gegeven. Koningin Juliana had tijdens een toast verklaard: „Wij kunnen niet, zoals andere landen raketten naar de maan schieten, maar wij kunnen wel raketten van liefde sturen naar onze medemensen." NEW YORK (AP) - De sociale commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties heeft zijn goedkeuring gehecht aan een resolutie waarin het martelen wordt verboden en wordt aangedrongen op straf rechtelijke vervolging van per sonen die zich aan het bedrijven van martelingen schuldig ma ken. goedkeuring goedkeurcg van de resolutie, die geen bindende kracht heeft, geschiedde in de sociale commissie met eenheid van stemmen, en volgde na een verhit debat tussen de afgevaar digden Van de Sowjet-Unie en Chili die eikaars regeringen over en weer beschuldigden van het martelen van politieke ge vangenen. De resolutie moet nu nog wor den goedgekeurd door de alge mene vergadering, maar dat is een formaliteit want alle 143 leden zijn in de sociale commis sie vertegenwoordigd. I UTRECHT (ANP) De Nederlandse multiple sclerose-stichting, die l op 13 december in Ut- recht haar twaalf en een halfjarig bestaan i viert, meent dat er op j korte termijn een onder- zoek- en behandel ings- centrum moet komen i De eerste aanzet daar- I toe wordt al gegeven in de vorm van een mate- rialenbank in Leiden en een „patientengegevens- i bank" bij de stichting, die samenwerking met researchcentra in het buitenland kunnen ver gemakkelijken. Nederland telt naar schatting 10.000 multiple sclerose (MS)-patiënten. Er komen er ieder jaar minstens 260 bij en het ziekteverloop strekt zich over gemiddeld dertig jaar uit. Door „verhar dingen" in het centrale zenuwstelsel ontstaan beschadigingen die als het ware kortsluitingen tot gevolg hebben. In het begin leiden die tot loop stoornissen, moeilijkhe den bij het zien, trillen de handen, moeilijk opreken e.d. Soms ver dwijnen deze verschijn selen weer om pas na jaren - in heviger mate - terug te komen. Bij sommige patiënten heeft de ziekte een vrij mild verloop, bij andere leidt ze tot volledige invalidi teit. Prof. dr. J. M. Minder- houd, voorzitter van de werkgroep research van de medische adviesraad van de stichting, zei gis teren op een persconfe rentie dat er nog drie factoren zijn die waar schijnlijk een rol spelen bij het ontstaan van multiple sclerose: een zekere mate van erfe lijkheid, gevoeligheid voor de „eigen" eiwitten van de zenuwcellen van de patiënt en een of an der langzaam werkend virus. Het effect van be paalde behandelingen is moeilijk te meten, om dat de ziekte met veel ups en downs gepaard gaat. Een patiënte: „Multiple sclerose is be slist geen saaie ziekte, je komt voor prettige en minder prettige verras singen te staan, er kan van de ene dag op de andere wat uitvallen of juist weer wat beter gaan". De stichting ziet het als een van haar belangrijk ste taken, multiple scle- rose-patiënten op te spo ren. Er zijn er nu 4000 van de 10.000 geregi streerd. Andere activiteiten van de stichting zijn het voorlichten van patiën ten en hun verzorgers via een contactblad, het oprichten van sociëtei ten, een telefonische hulpdienst die het pa tiënten mogelijk maakt problemen voor te leg gen aan verschillende deskundigen en het or ganiseren van aangepas te vakantiereizen. De ju bileumviering in Utrecht wordt bijgewoond door 600 patiënten en hun verzorgsters. AMSTERDAM (ANP) - Als het waar is dat, zoals vaak wordt gesuggereerd, velen ten onrechte een WAO-uitkerlng genieten, moet de regering dit zo spoedig mogelijk onderzoeken. „Het is niet de bedoeling een soort heksenjacht te openen op degenen die recht hebben op een uitkering, maar als blijkt dat inderdaad op belangrijke schaal de wet onjuist wordt toegepast of dat er misbruik wordt gemaakt, dan zullen er passende maatregelen moeten worden geno men. Dit heeft NW-secretaris Hennie Berends gisteren in Amsterdam verklaard tijdens de verbondsvergadering van het NW, die zich beraadde over het meerjarige discussiepro ject „Vakbeweging en maatschappij". Dit project zal na voltooiing in 1977 een beleid sprogramma voor wat langere termijn voor het NW zijn. De heer Berends gaf te kennen dat de sociale zekerheid te vaak wordt gebruikt om allerlei problemen rond de arbeid op te lossen. In dit verband bracht hij het beweer de „oneigenlijke gebruik" van de WAO-uit keringen ter sprake. Er wordt, weieens ge suggereerd, aldus Berenda, dat werkgevers met bedrijfsgeneeskundige diensten zouden manupuleren met betrekking tot het afgeven van arbeidsongeschiktheidsverklaringen „om zo geruisloos van werknemers af te komen". Gezien de frequente beschuldigin gen wordt het, aldus Berends, tijd dat de regering initiatieven neemt voor een onder zoek. Ten aanzien van de WAO met zijn explosieve kostenstijging zou er een repre sentatieve steekproef moeten worden ge daan, zonder dat dit voor de betrokkenen directe nadelige gevolgen oplevert Het ar beidsverleden, de wijze en het moment waarop men in de WAO is terecht gekomen, zouden moeten worden onderzocht, terwijl objectieve medische instanties de gezond heidstoestand van de betrokkenen moeten onderzoeken. In andere secties van de discussie kwamen verlangens op tafel als verlaging van de pensioenleeftijd, vereenvoudiging van de so ciale uitkeringen, uitbreiding van aanvullen de pensioenen, redelijke inkomensverschil len op grond van functieverschillen, het opnemen van vrije beroepsbeoefenaars in loondienst en een vermindering van vrije beroepsbeoefenaars in loondienst en een vermindering van loonsverschillen voor zover ze bestaan op grond van verantwoor delijkheden. De verantwoordelijkheden van een tram- of busbestuurder wijken in princi pe niet af van die van een piloot, aldus een van de inleiders. DIJON (AFP) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft zijn fiat gegeven aan de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Rhóne, waardoor de Noordzee verbonden wordt met de Middellandse Zee en Rotterdam met Mar seille. Het idee de twee zeeën met elkaar te verbinden is niet nieuw. Elf twaalf eeuwen geleden liep Karei de Grote al met deze gedachte rond en voor hem liet Licius Vitelius, militair gouverneur van Germania onder keizer Nero, ook al deze geluiden horen. Het kanaal zal komen te liggen tussen Mühlhausen in de Elzas en Saint Symphorien even ten zuiden van Dijon. Daarmee wordt een afstand overbrugd van 229 kilometer. Er zullen 24 sluizen worden aangelegd. De totale kosten van het project wor den geschat op 5,6 miljard franc. Dat is evenveel als het budget van de afgelopen tien jaar van het Franse ministerie van verkeer en waterstaat voor alle Franse waterwegen. Giscard heeft gezegd dat men in maart 1976 met de werkzaamheden een begin zal maken. Als de Westduitsers in 1982 gereed komen met de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Donau zal men vanuit Rotterdam via deze beide rivieren naar de Indische oceaan kunnen varen. Uiterlijk 1986 moet het mogelijk zijn om via de Rijn, de Rhóne, langs Marseille en Cairo deze oceaan te bereiken. MADRID (DPA) Marokko en Mauretanië hebben hun vice- gouverneurs voor het gebied van de Spaanse Sahara be noemd. Zij zijn daarmee voor uitgelopen op een uitspraak van de Verenigde Naties. In New York discussieert de deko lonisatiecommissie van de VN nog steeds over deze kwestie. ADVERTENTIE GEVANGENISOPROER In de gevangenis op Pikers Island bij New York is gisteren een opstand onder gevangenen uitgebroken die verbetering van hun leefomstandigheden eisten. Aan de opstand kwam vannacht een eind toen de autoriteiten toezegden op de eisen van de gedetineerden te zullen ingaan. Vijf gevangen genomen bewakers kwamen ongedeerd vrij. Hier nemen een aantal bewakers er hun gemak van. BALTIMORE (UPI) - De op volger van ex-vice-president Spiro T. Agnew als republikeins gouverneur van Maryland, Mar vin Mandel, is door een federale gerechtelijke jury, die een on derzoek instelt naar politieke corruptie in de staat, in staat van beschuldiging gesteld terza ke van poging tot oplichting van het volk van Maryland. De be schuldiging houdt verband met wetgeving ten gunste van het aanleggen van een staatsren- baan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11