Kunststoten is sport maar ingewikkeld HIJS LAAT OP SCHOT Aan de voet van de Vesuvius baarde Savoldi als duurste voetballer ter wereld opzien Slordig De Robben verloor toch... Van der Kroft werpt eerste handbal" Tekort van Spelen nu al 1 1/2 miljard Grand Prix op 29 augustus TOERNOOI SLECHT BEGONNEN NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 22 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 PAGINA Amersfoort In de kantine van ingenieursbureau Wolter en Dros te Amersfoort is het Europees kam pioenschap biljarten fantasie klassiek, in goed Ne derlands genaamd kunststoten in volle gang. Een bijzondere tak van sport, dat kunststoten. Het kan nauwelijks onder normale sportbeoefening worden verstaan. Kunststoten wordt weliswaar in competi tieverband gespeeld, maar het heeft niet het boeien de karakter ervan. Knappe biljarters zijn reeds sinds de jaren 1900 bezig allerlei moeilijke stootbeelden op het biljart uit te vinden en uit te voeren. Het heet allemaal be gonnen te zijn in Amerika, waarna de Fransman Avé zich heeft beijverd de stootbeelden te ordenen. Het zijn er nu in kopstoten en vaste balstoten worden uitgevoerd. Om de toe schouwers enig idee te geven van de vaak onbegrijpelijke ma nier waarop en waarom de bil jarters hun stootbal over het biljart jagen, wordt gebruik ge maakt van een overhead-projec tor. Via dit moderne apparaat totaal 76. En een respectabel, moet het publiek proberen de aantal, wanneer men in aanmer- escapades van de biljarters te king neemt dat de Nederlander volgen. Jean Bessems nu nog bezig is een 25-tal stootbeelden onder de Sport knie te krijgen. Het is ook wel erg ingewikkeld, wat de deelnemers aan een in ternationaal kampioenschap De meervoudig Europees en wereldkampioen René Vinger- hoedt uit het aan topbiljarters moeten presteren. Een paar zo rijke België, die in Amers- voorbeelden: Er moeten band stoten, doorschietstoten, zweef- slagdoorschietstoten, trekstoten, foort met zijn landgenoot Fer- nand Parel als hoofdarbiter fungeert, is van mening dat kunststoten terdege onder „sport" moet worden gerang schikt Vingerhoedt: „Kunststoten is een vorm van specialisatie. Er is techniek, uithoudingsvermo gen en kracht voor nodig om deze tak van sport te kunnen beoefenen. Ook de mentaliteit van de speler is van groot be lang. Het instuderen van een voorgeschreven stoot is uiterma te moeilijk. Het biljart en de ballen zijn overal anders. Juist die omstandigheden zijn van groot belang. Een speler voert in enkele minuten 4 stootbeel den uit De overige deelnemers moeten wachten tot zij aan de beurt zijn". De Antwerpse biljartmatador die met een onvoorstelbare ken nis van zaken arbitreert, verder: „Het wachten op de beurt is ook in de normale spelsoorten van groot belang. Wat dat betreft zie ik geen onderscheid tussen kunststoten en de meest gang bare vormen van het biljart spel". Negen biljarters zijn in Amers foort bezig een gooi te doen naar de Europese titel die sinds vorig jaar in het bezit is van de 42-jarige Belg Raymond Stey- larts: Gerard Mouraeian (Fran krijk), Gert Diedtke (West-Duits- land), Guiseppe Tomsich (Italië), Valentin Almerich (Spanje), Joaquin Domingo (Spanje), Ex- wereldkampioen) Ricardo Fer nandez (Wereldkampioen), Flo- rent de Jonghe (België), Ray mond Steylarts (België) en Leon Coren (België). Onder hen geen Nederlanders. Mede-organisator van het EK in Amersfoort Dick van de Meer: „De beoefening van kunststoten kost teveel geld. Na elk ander toernooi zijn de biljartlakens in een redelijke conditie, maar na een toernooi kunststoten kun je ze weggooien. Dit betekent ook, dat je wanneer je je op het kunststoten wilt toeleggen, niet alleen veel tijd ter beschikking moet hebben om te kunnen trai nen, maar ook over veel geld om alle kosten te kunnen dra gen. Biljarters als Vultink en Teegelaar kunnen best Neder land vertegenwoordigen in het kunststoten, maar dan moet er wel een sponsor bereid gevon- Nederlanders of geen Nederlan ders bij de deelnemers, de bil jartstichting T.E.P. (trophee Eu- ropeénne petathlon) te Amers foort heeft het aangedurfd ook dit toernooi te organiseren. Dick van de Meer: „Organiseren van toernooien als dit is een hobby van me. Het organiseren op zich is geen kunst. Sinds 1956 doe ik niet anders. Alleen de financiële waarborg is belangrijk. Als het met de financiën rond zit, levert voor ons de organisatie geen problemen op". Amersfoort niet alleen keistad dus, maar ook biljartstad. Gerrit Swiers AMERSFOORT De Belg Raymond Steylaerts heeft in het toernooi om het Europees kampioenschap kunststoten in Amersfoort een opmerkelijke prestatie geleverd. Van de zestien stoten maakte hij er vijftien. Steylaerts heeft na twee ronden in 67 beurten 132 punten verzameld en maakt hiermee een goede kans zowel het Europees als het wereldrecord te verbeteren. Deze staan nu nog op naam van de Spanjaard Domingo. De stand na de tweede ronde is (32 figuren): 1. Steylaerts (Bel) 132 67 23 2. Corin (Bel) 119 69 22 3. De Jonghe (Bel) 98 68 18 4. Fernandez (Sp) 89 78 17 5. Tiedtke (WD1) 83 73 15 6. Mouradian (Fr) 76 81 15 7. Domingo (Sp) 69 82 14 8. Tomsich (It) 55 85 10 9. Almerich (Sp) 53 83 11 De Belg Corin (archieffoto) wacht een verbeten strijd voor de Europese titel kunststoten. Hij staat tweede in het klassement. Van Ramselaar. geschorst tot augustus 1978 ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft gister avond in een mondelinge be handeling de SC Amersfoort speler Henk van Ramselaar met ingang van 6 november tot 1 augustus 1978 geschorst. In de wedstrijd tegen Willem II op 2 november had hij scheids rechter Oetelmans uit Amster dam in zijn onderlichaam ge schopt nadat hij eerst van de arbiter de gele en vervolgens de rode kaart had gekregen. Enke le dagen na het incident verbrak Amersfoort het dienstverband met zijn speler. Den Haag Bijna twintig minuten lang heeft het Friese Feenstra verwarming uit Heerenveen de hoop gekoesterd eindelijk punt in de ijshockeycompetitie te be machtigen. Tot aan het slot van de tweede periode wisten de Friezen het spel van HIJS-Intervam geheel te ontregelen. Maar de technisch heel wat betere Hagenaars sloegen in de laatste periode meedogenloos toe. HIJS leek in het begin van de strijd weinig moeite te hebben met de Friese ploeg, die afgelopen zaterdag nog met 4—2 door de Hagenaars werd verslagen. Al na 2 minuten opende aanvoerder Rob Hagendoorn de sco re voor HIJS. Maar tot doelpunten bleken de Hagenaars niet in staat Heerenveen ont regelde op knappe wijze het spel van HIJS en kwam nog tot reële scoringskansen. De schoten van Gert Jonkman, Japie de Boer en Ken Tyler werden echter knap door doelman Cor Hoogendoom gestopt. Heerenveen kwam desondanks toch aan de verdiende gelijkmaker. In het begin van de tweede periode schoot Frank Hubley Heer enveen uit een voorzet van Jan Janssen op gelijke hoogte. HIJS raakte hierdoor bijzon der geïrriteerd en trachtte via ongeorgani seerd, maar fel aanvalsspel, wederom een voorsprong te bewerkstelligen. Het enthou siasme van Heerenveen weerhield hen daar voorlopig van, waardoor het verloop van de tweede periode bijzonder slordig was. In die fase moesten de scheidsrechters ook regel matig krachtdadig optreden om een massale vechtpartij te voorkomen. Gelukkig bleef een en ander beperkt tot kleine incidenten tussen Tyler en Bakker en Roomer en Nota. Pas aan het slot van de tweede periode veroverde HIJS het overwicht, dat in doel punten van Brian Randell en Bruce Cochra ne tot uitdrukking werd gebracht (31). Heerenveen was niet meer tot een krachtex plosie in staat. Het wisselde doelman Dick de Jong, voor Johan Siemonsma, echter zonder resultaat. HIJS had zijn zelfvertrou wen herwonnen en behaalde door doelpun ten van Bell (2), Cochrane en De Vos toch nog een ruime zege van 7—1. JOS HEYMANS De andere uitslagen zijn: AmsterdamDen Bosch 13-2 (1-0, 6-1, 6-1), Tilburg Trap- pers-CPL 10-1 (2-0,4-1, 4-0). (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Voetbalscheids rechter Leo van der Kroft zal morgenmiddag om 14.00 uur de eerste bal werpen bij de belang rijke herenhandbalwedstrijd tussen Duyvestein Wintersport en DAB uit Enschede. Van der Kroft, wiens dochter ook aan handbal doet, is in deze gelegen heid omdat de eredivisie zondag stil ligt. Naast de eerste balworp van de internationale voetbal scheidsrechter is er ook nog het optreden van de Haagse drum band met Majorette-groep „Transvaal" uit Den Haag. Te vens zijn de toegangsbewijzen van de Vliegermolen in Voor burg geldig als lot voor een fraaie prijs. Biljartstanden (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Begin deze week waren de standen in de biljartcom petitie voor teams: Klasse B: Thalia 4-15, RCC 4-12, DBO 311, Zuiderkwartier 3—11. Klasse C 1: The Corner 5-20, DCS 5-20, EGBV 5-20, Look Out 4-20, Spoorwegen 4—18, CBC 4-14, Wilhel- mina 4—12, DBO 5-9, Select 4-7. Klasse C 2: Spoorwegen 4—22, Look Out 4-18, HDV 3-14, NRS 3-14, The Corner 5-14, OKK 4-11, Zuid erkwartier 4—10, Sportief 5—9. Klasse C 3: CBC 4-24, Sportief 4—20, OKK 3—17, EGBV 3-13, Mor genstond 2—12, DCS 3-8, HDV 3-5. Klasse C 4/1: CVN 4-30, NRS 4-25, Bij 't Hof 5—24, Spoorwegen 4—19, EGBV 5-19, DCS 4-17, CBC 4-16, Thalia 5—12, Look Out 3—9. Klasse C 4/2: Thalia 4—25, The Cor ner 424, Zuiderkwartier 422, Es- camp 4—20, Spoorwegen 4—20, Sportief 4-16, EGBV 4—12, HDV 4-5. Klasse D: NEC 3—17, Triomf Boys 1 4-14, NRS 4—12, OKK 3-11, Triomf Boys 2 3—9, TOGO 3—7. Hij is er bezeten van. De eerste klap van Dick Lindhout, hoofd sportzaken Den Haag was geen daalder waard, maar 750.000 gul den. Dat lieve som metje is gemoeid met de vervanging van de „antieke" kleedaccommoda- ties in het Zuider- park. De zes voet balverenigingen aan de Mr. P. Droogleever For- tuynweg zullen eind 1976 over het nieu we complex, waar voor gisteren de eerste paal werd geslagen, kunnen beschikken. Na vijf tig jaar gebruik van de houten onderko mens een ongeken de weelde. ROME - De stad Na- pels heeft ongeveer 240.000' werklozen en een nagenoeg lege schatkist. Armoe is dan ook troef aan de voet van de Vesuvius, maar desondanks telde de plaatselijke eerste divi sie club AS Napoli voor het begin van dit sei zoen rond 8 miljoen gul den neer om aanvaller Guiseppe Savoldi te kunnen inlijven. De re cord—transfer in de voetbalhistorie Bo logna ontving in ruil voor z'n 28—jarige tops corer 1.4 miljard lires in contanten en de Napels spelers Clerici en Ram panti had veel open lijke kritiek tot gevolg. De commentaren in de dagbleden varieerden van „waanzinnig" tot „onzedelijk" en er wer den zelfs in het Ita liaans parlement vragen over gesteld. In Napels was de transactie voor de ge meentelijke vuilni sophalers aanleiding in staking te gaan omdat hun achter stallige salarissen maar niet werden be taald, terwijl voor een voetballer mede dankzij de steun van het stadsbestuur een veelvoud van het aan hun verschuldigde bedrag kon worden uitgegeven. Napoli- voorzitter Corrado Ferlaino wees de kri tiek van de hand. „Het is", zei hij, „niet mijn taak om me met sociale misstanden bezig te houden. Als voetbalclub dienen wij er uitsluitend naar te streven een zo'n sterk mogelijk elftal te formeren. Omdat we ons op de transfermarkt de laatste jaren rustig hadden gehouden konden we nu iets doen. We hebben het meest trouwe publiek van Italië en dat pu bliek had gewoon recht op een opwin dende speler". Enthousiasme De opstand van de vuilnisophalers viel geheel in het niet in vergelijking tot de golf van enthousias me, welke de komst van Savoldi veroor zaakte. Binnen een week verkocht AS Napoli niet minder dan 70.226 seizoen kaarten. De op brengst twee en een kwart miljard li res dekte de inves tering vrijwel ge heel. En omdat het Fuorigrotta stadion kon worden uitge breid tot een capaci teit van ruim 92.000 toeschouwers rekent de club er nu al op, dat dit seizoen, even als het vorige, met winst kan worden af gesloten. Guiseppe Savoldi, Italië's man van 8 miljoen, lacht wat verlegen als, aan de vooravond van de in terland Italië—Neder land, zijn waarde ter sprake komt. „Na tuurlijk", zegt de man, die vanmiddag het Italiaanse elftal aanvoert in de inter land tegen Nederland (TV Nederland 1, aanvang 14.30 uur) „was het voor mij in het begin erg moei lijk niet steeds aan dat bedrag te den ken. Het is heel wat als een club zoveel voor je op tafel legt Giuseppe Savoldi is Italiaanse topscorer sinds jaren en moet vanmiddag tegen Oranje zijn slag slaan. Ik heb er onder gele den, maar ik heb dat aanvankelijk nooit willen toegeven. Ge lukkig gaat het de laatste weken weer goed en scoor ik ge regeld, maar moeilijk is het nog steeds. Dat ik die zware beginpe riode goed ben door gekomen heb ik voor al te danken aan m'n medespelers en aan trainer Vinicio, die meteen zeiden dat ze van mij geen wonde ren verwachtten". Helft In de zes competitie duels, tot dusverre gespeeld, was Savol di zes keer succesvol. Hij tekende aldus voor de helft van de totaalproduktie van het met een achter stand van 2 punten op Juventus op de tweede plaats prij kende Napoli. Sinds Savoldi tien jaar geleden bij Ata lanta uit Bergamo zijn eerste profcon tract tekende behoor de hij geregeld tot de topscorers in het land waar het voor komen van doelpun ten belangrijker wordt gevonden dan het maken ervan. Voor dat hij naar Na pels kwam stond hij der contract bij Bo logna, dat een boycot van zijn supporters- schare riskeerde toen het z'n meest ge vreesde aanvaller (90 doelpunten in zeven seizoenen) te koop aanbood. Juventus diende zich als eerste gegadigde aan, maar de door de Turijnse club voorgesteld ruil Anastasi plus een fiks bedrag tegen Sa voldi ging niet door omdat de talrijke Si- ciliaanse werknemers van het Fiat—con cern in Turijn in op stand dreigden te ko men tegen het ver trek van de op Sicilië geboren Anastasi. AC Milan bood ver volgens 1.4 miljard li res en op het mo ment, dat Bologna daarop leek te willen ingaan kwam AS Na poli met de meest sensationele offerte, ooit voor een voetbal ler gedaan. Sindsdien verkeert Guiseppe Savoldi in een situa tie, welke hij zelf als onplezierig ervaart „Het leven in Napels is zondermeer plezie rig. Ik was er aan vankelijk bang voor, dat ik als koele noorderling niet op mijn plaats zou zijn te midden van die warmbloedige zuider lingen, maar dat is heel erg meegevallen. Het is echter wel zo, dat ik door de pers met heel andere ogen wordt bekeken. Elk woord van me is aan gegrepen om schan dalen te ontketenen. Savoldi is in Napels gewend en wil het be wijs daarvan leveren in de interland tegen Oranje. Het hele elf tal wil trouwens be wijzen, dat Italië geen genoegen be hoeft te nemen met een rol op het tweede plan. Wij zijn weer op weg naar de top. Om nog verder te ko men zullen we de speelwijze van lan den, als Nederland, West-Duitsland, En geland en Polen goed moeten bestuderen. Hoewel het Italiaanse karakter zich er niet toe leent te copiëren wat die landen dóen, moet je wel proberen het goede over te ne men. Het Nederland se voetbal bewonder ik omdat het een soort basketball met de voeten is. Ik heb zelf vroeger gebas- ketballd en weet, dat in dat spel de hele ploeg constant in be weging moet zijn. TON VAN DALEN QUEBEC Hoewel de Olympische Spelen in Montreal pas over acht maanden beginnen is er nu al sprake van een „boekhoudkundig" tekort van 609 miljoen dollar, oftewel ruim anderhalf miljard gulden. Dit maakte de regering van Que bec gisteren bekend. De 21e Spelen van de Olympiade, die nu al te boek staan als de duurste ooit gehouden, kent een uitgavenpost van 1.034.450.000 dollar (ruim 2,7 miljard gulden). Hiervan nemen het Olytnpisch stadion en het zwembad met 564 miljoen dollar het grootste deel voor hun rekening. Daarentegen bedragen de inkomsten slechts 425 miljoen dollar. Bijna de helft van dit bedrag is afkomstig van de loterij (226 miljoen dollar). PARIJS De grote prijs van Nederland voor formule 1-ren- wagens zal het volgende seizoen op zondag 29 augustus op Zand- voort worden gehouden. Amersfoort HZC De Robben heeft gisteravond zijn eerste wedstrijd van de finalegroep van het toernooi om de Eu ropese waterpolobeker voor landskam pioenen verloren. De Italiaanse titelhou der Canottieri uit Napels zegevierde in Amersfoort met 4-3. De tussenstanden l"°' malen waren er goede, fhtsende aanval- Italianen uit verloren positie de winst De Nederlanders sprongen m het tot de ien. Te dikwijls werd duidelijk dat de binnenhalen laatste plaats bezette Sportfondsenbad Hilversummers een deel van hun oude er waren ongeveer 1500 toeschouwers kern missen. Toen bovendien nog de In de tweede en laatste wedstrijd van de zeer slordig met de kansen om. twee routiniers, Wim Hermsen en Nico eerste dag won Partisan Belgrado met 6-5 Het was geen groots duel, zeker niet van Landeweerd, op beslissende momenten van Vasas Boedapest De tussenstanden de kant van De Robben. Slechts enkele strafworpen niet benutten, konden de waren 2-2,1-1, 2-0,1-2. Italië Nederland Jong Italië Jong Oranje Eerste divisie: Volendam SC Amersfoort FC Groningen Fortuna SC FC Den Bosch FC Dordrecht Helmond Sport Vitesse Heerenveen SC Cambuur Wageningen PEC Zwolle Willem II Heracles FC Vlaardingen Haarlem FC VW - SW Bundesliga: Schalke '04 Borussia MG Eintracht Fr. Bayern München De wedstrijden komen voor op toto 47.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9