Assemblee van Wereldraad van Kerken zware proef voor voortgang oecumene Westduitse synode bepleit betere bescherming van rechten binnen de kerk Weer spanning in Chili tussen kerk en regering ZATERDAG 22 NOVEMBER 1975 Alle rassen stammen en talen In Nairobi, de hoofdstad van de Oosta/rikaanse staat Kenia, wordt morgen in het conferentieoord Kenyatta, de vijfde assemblee van de Wereldraad van Kerken geopend. De assemblee, die eenmaal in de zeven jaar wordt gehouden en de koers van de wereldraad dan ook voor jaren vastlegt, duurt maar liefst tot 10 december. Zo'n 2500 mensen uit alle delen van de wereld komen bijeen. Ze vertegenwoordigen 271 kerken, van Amerikaanse protestantse kerken tot de Russisch-orthodoxe kerk, van Zuidafrikaanse bantukerken tot de oud-katholieke kerk van Nederland. Dit keer zijn zeker twintig procent van de deelnemers vrouwen, (bij de vorige assemblee in Uppsala in 1968 was dat cijfer negen). Zeker tien procent van de deelnemers is jonger dan dertig jaar; veertig procent is leek. Tachtig procent van de deelnemers heeft nooit eerder een assemblee meegemaakt. Negenendertig kerken zijn voor het eerst vertegen woordigd. De Heilige Stoel, die geen lid is van de wereldraad, maar wel in sommige commissies meedoet, stuurt zestien waarnemers naar Nairobi, onder wie dr. Marga Klompé. De Nederlandse katholieke kerkprovincie stuurt als waarnemers prof. dr. F. Haarsma en prof. dr. J. C. Groot. Dr. H. A. M. Fiolet, de secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken, die katholiek is, wordt door deze raad afgevaardigd. De Nederlandse hervormde kerk stuurt onder anderen dr. A. H. van den Heuvel, de secretaris-generaal van die kerk en de bekende ontwikkelingseco- noom, prof. dr. H. Linneman. Het thema van de assemblee is: „Jezus Christus bevrijdt en verenigt". (Van onze speciale_ verslaggever in Nairobi, Kees Waagmeester) Wat is de Wereldraad van Kerken? Het zou de moeite waard zijn die vraag eens aan een stel willekeurige Nederlanders voor te leggen. Uw streng gereformeer de buurman, die zich de laatste jaren niet meer op de hoogte heeft gesteld van wat de wereldraad doet, omdat hij er niet zoveel mee op heeft, zal zeggen, dat de raad zo niet is opgericht dan toch zeker sterk beinvloed wordt door het communisme. Uw andere eveneens gerefor- meerde buurman, van een wat progressiever snit, zal u duide lijk maken dat de wereldraad van kerken een van de weinig kerkelijke organisaties is die consequent voor rechtvaardig heid en menselijke waardigheid opkomt Overal ter wereld. Prinses Wilhelmina zei in 1960 naar aanleiding van de tamme reacties van de wereldraad op het bloedbad in het Zuidafri kaanse Sharpville: „De wereld raad komt weer met de nacht schuit". Maar inmiddels zijn de zaken wel veranderd. Vooral de laatste jaren is de neiging bij de wereldraad te wijzen op zijn theologische activiteiten erg sterk. Want het beeld van de wereldraad werd door de publi citeit rondom programma's als dat ter bestrijding van het racis me, al te werelds. Merkwaardig toch. Heeft de be strijding van het racisme overal ter wereld niet alles te maken met het evangelie dat de 271 lidkerken zeggen te brengen? Wat heeft voorrang En daar zitten we dan midden in een vraag die de wereldraad al sinds zijn oprichting in 1948 bezighoudt, moet er voorrang worden gegeven aan de theolo gische en kerkelijke vragen of aan de sociale en politieke? Bij na niemand durft hardop zijn verwachtingen over de komende assemblee te geven, maar toch lijkt het erop, dat de slingerbe weging dit keer wat meer de kant van de theologische en ker kelijke vragen opgaat. Maar wie zal daar iets zinnigs over kunnen zeggen? De assem blee is uitvoerig voorbereid, maar de praktijk heeft al eerder uitgewezen, dat toevallige ge beurtenissen het gezicht van een assemblee uiteindelijk kunnen bepalen. In 1968 werd juist voordat hij in Uppsala de ope ningsrede zou uitspreken ds. Martin Luther King in de Ver enigde Staten vermoord. De as semblee reageerde daar uite raard geschokt op. De wereld raad versnelde zijn program ma's voor gerechtigheid en te gen racisme. Wat bepaalt het klimaat op zo'n assemblee? In de eerste plaats datgene, waardoor de wereld raad sowieso wordt bepaald: de uitdrukkelijke aanwezigheid van de derde wereld, die zeer zelfverzekerd is. De derde we reld heeft niets te verliezen. „Het zuiden kan de program ma's van de wereldraad alleen maar toejuichen", verklaarde dr. Philio Potter, de secretaris generaal van de wereldraad eens, „In tegenstelling tot de noordelijke kerken, die te ma ken hebben met groepen en per sonen die wantrouwend staan ten opzichte van de raad". Volgens de Westindiër dr. Potter wordt de betrokkenheid van de gemeenten op de wereldraad minder. De assemblee zal wegen moeten vinden om die kloof te overbruggen. David Gill, een staflid van de wereldraad zei in een interview, dat Nairobi best eens het einde zou kunnen bete kenen van de oecumenische be weging. „In feite wordt dit door sommi ge mensen voorspeld. Die zeg gen dat in Nairobi sommige ker ken uit de rijke landen het zul len opgeven, omdat ze de oecu menische beweging te pijnlijk vinden om nog verder te verdra gen. Ze zullen de communicatie banden eenvoudig doorsnijden en ophouden te luisteren naar de kerken van de arme landen." Jok dr. Potter vraagt zich af wat de oecumene betekent voor sommige kerken in het rijke noorden die in de verleiding worden gebracht hun financiële bijdragen aan de wereldraad te verminderen, omdat de raad programma's heeft waarmee ve len van hun leden en de geves tigde machten in hun landen het niet eens zijn. Aanslingeren De vraag is welke richting de wereldraad in moet. Wellicht moeten er programma's worden afgesloten, omdat ze te duur zijn. Prof. Berkhof, de voorzit- Dr. Marga Klompé ...Vaticaan.... ter van de Nederlandse Raad van Kerken die al twintig jaar meedraait in het centraal comité van de wereldraad, maar dit keer voor het eerst de assem blee niet bezoekt, zou dit op zichzelf toejuichen. Hij vindt dat de wereldraad din gen moét aanslingeren die door andere internationale organisa ties worden overgenomen. Dat gebeurt in de praktijk ook wel. Verschillende organisaties van de Verenigde Naties zijn door de kerken een stuk verder ge holpen. Maar Berkhof vindt, dat het geld dat vrijkomt door afgesto ten actieprogramma's, moet worden gebruikt op nieuwe plaatsen. Hij gelooft dat we har dere actiemodellen nodig heb ben dan acties als het afzonde ren van twee procent van je persoonlijke budget, om de kloof tussen arm en rijk te Over bruggen. Dat is natuurlijk een ontwikkelingsvraag waarvan men zich kan afvragen wat de Wereldraad van Kerken er mee te maken heeft Maar een man als Berkhof heeft al zo vaak met zijn broeders uit andere delen van de wereld om één tafel ge zeten, dat hij geen verschil meer ziet tussen belijdenisvragen en vragen van de verdeling van de rijkdom. En dat is wel één van de grote pluspunten van de wereldraad. De kerken komen in de raad voor de gezamenlijke vragen van de diepste menselijke noden en behoeften te staan: je ver houding tot God en je verhou ding tot de naaste. Dat het botst als je samen het grote gebod (God liefhebben en je naaste als jezelf) probeert waar te maken is vanzelfsprekend. De rijke lan den schijnen wat te verliezen te hebben, maar in feite hebben ze veel te winnen. Zes secties Natuurlijk zullen theologische vragen veel aandacht krijgen. Die zullen vooral behandeld worden in sectie I, waar gespro ken wordt over „Christus van daag belijden". In sectie II wordt gesproken over „de voor waarden voor eenheid". Maar wie mocht denken dat er nog altijd wordt gestreefd naar één orgariisatprische eenheid van een wereldkerk die heeft het mis. Allang is men tot de ont dekking gekomen dat slechts (of misschien juist zelfs) eenheid in verscheidenheid mogelijk is. Ie dere kerk of groep van kerken brengt haar eigen karakter en accenten mee. In sectie III wordt gesproken over „de wereld op zoek naar gemeenschap". Dat gaat over de dialoog met andere godsdienst en, culturen en ideologieën. Ook weer een typisch onderwerp voor de wereldraad, want ker ken zijn er in alle culturen, in landen met allerlei ideologieën. Sectie IV handelt over „opvoe ding tot bevrijding en gemeen schap". De vragen van het on derwijs en de opvoeding beho ren vooral de kerken bezig te houden. Sectie V spreekt over „bevrij ding door gerechtigheid". In de ze sectie zullen kwesties als ra- het vraagstuk van de macht, technologie en het menselijk le ven". In deze sectie zullen onget wijfeld de gedachten van de En gelsman Schumacher een rol spelen, die pleit voor een tech nologie op de schaal van de mens. Zijn boek „Hou het klein" Gezamenlijk vragen naar diepste noden en behoeften van mensen cisme en discriminatie van min derheden worden behandeld. Ook hier is het zaak te bekijken wat de wereldraad de afgelopen jaren bereikte en wat de wereld raad te doen staat Met name het programma ter bestrijding van het racisme staat in de schijnwerpers van de belang stelling. Sectie VI tenslotte handelt over „ontwikkelingssamenwerking handelt daarover en neeft tij dens de voorbereiding van de assemblee al veel werk gedaan. Aandeel Nederland Speelden de Nederlanders vroe ger de eerste viool met andere westerse landen, nu is de ver wachting heel anders. Dr. Van den Heuvel schreef in het boek je „Eenheid door bevrijding", dat de Nederlandse kerken in Nairobi maar een druppel in de emmer zijn: „De tijd waarin grote Neder landse oecumenici (Visser 't Hooft, Kraemer, Hoekendijk, Patijn en Berkhof) de gang van de wereldraad indringend be paalden is voorbij. De nieuwe lichting Nederlanders zal haar partij wel meeblazen, maar het zou onverstandig zijn van deze delegatie meer te verwachten dan bijvoorbeeld van die uit Zweden of Australië. Werken ii het kader van de wereldraad betekent allereerst een lesje in nederigheid leren. In Nairobi zal er veel te luisteren zijn. De voorwaarden om mee te mo gen doen in de internationale oecumene zijn verzwaard. Ken nis, respect voor de ander, kop pig geloof in de eenheid van Gods kerk, bereidheid tot veran deren en een zekere verbeel dingskracht hebben lange tijd als stille voorwaarden gefunc tioneerd. Maar in de laatste tien jaar is daaraan een zware con ditie toegevoegd: de bereidheid eigen denken en handelen te toetsen aan de vraag of we bev rijdend bezig zijn of niet". We zullen het hier in Nairobi op de voet proberen te volgen. van dit document is de ruim 80-jarige nestor van de kath olieke sociale wetenschappers, prof. dr. Oswald von Nell- Breuning. Zelfs bij kerkse arbeiders, al dus het rapport, leeft de onuit roeibare overtuiging, dat de kerk het met de rijken en machtigen houdt en tegen de arbeiders is. Deze overtuiging wordt tegenwoordig onder meer gevoed, wanneer de kerk zich gereserveerd opstelt te genover die politieke partij, die zich tientallen jaren uitge geven heeft als arbeiderspartij en ook nu nog als volkspartij verklaart dicht bij de arbei ders te staan. In casu de socia listische partij van Duitsland. Maar, zegt het rapport, de kerk was in het verleden vaak tot die terughoudendheid ge noodzaakt. Voor de toekomst is die terughoudendheid ook niet uitgesloten. Die moeilijk heid kan volgens het rapport pas worden opgeruimd, wan neer de andere partijen, die meer de sympathie der kerk genieten, de belangen der ar beiders even goed of beter be hartigen en wat minder de in druk wekken werkgeverspar tijen te zijn. oproept de subjectieve rechten der burgers te eerbiedigen, maar deze ook voor haar eigen gelovigen veiligstelt De ordening kan er ook toe bijdragen „de gevoelens van onmacht der gelovigen" op te heffen. Deze regeling van de „burgerrechten" der katholie ken houdt zich buiten de com petentie van het kerkelijke ge zag inzake leer, liturgie, ver kondiging en sacramenten. De synode hield zich ook bezig met de behandeling van het rapport over de situatie der arbeiders in kerk en maat schappij. Geestelijke vader De rechten der gelovigen bin nen de rJc. kerk dienen in de toekomst efficiënter te wor den beschermd. Met dit doel heeft de synode der Westduit se bisdommen een „ordening van het kerkelijke bestuurs recht" opgesteld en als votum ter goedkeuring aan de paus voorgelegd. Deze verordening, die voorziet in de oprichting van arbitrage commissies en bestuursrecht- banken, regelt de rechtswegen en procedures. De Westduitse synode verzoekt de paus een kaderregeling voor de hele kerk te treffen of de Duitse bisschoppen te machtigen een derdelij ke regeling in West- Duitsland voor te bereiden. Volgens de rapporteur van de commissie, die deze ordening heeft voorbereid, dr. Walter Bayerlein, draagt de ordening bij tot meer gerechtigheid en vrede binnen de kerk zelf. Te gelijk wordt daardoor de ge loofwaardigheid van de kerk bevorderd, wanneer zij niet al leen de regeringen en staten Prof. Kuitert blijft pre-adviseur van gereformeerde synode Met grote meerderheid, heeft de gereformeerde synode deze week besloten dat prof. dr. H.M. Kuitert in zijn rechten van pre-adviseur van deze sy node niet zal worden beknot Een aantal kerkeraden en en kele kerkleden hadden name lijk bezwaren tegen het pre- adviseurschap van deze hoog leraar ingediend vanwege hun verontrusting over uitlatingen van prof. Kuitert inzake de binding aan de belijdenisge schriften van de kerk. Andere bezwaren tegen deze hoogleraar, met name inzake sommige van zijn opvattingen in het boek "Zonder geloof vaart niemand wel", waarover eveneens brieven van een aan tal kerkeraden en kerkleden waren binnengekomen., heb ben de synode een hele dag beziggehouden. Niet minder dan zevenendertig sprekers vroegen het woord. Hun visies varieerden van "blijde herken ning" tot „miskenning van de gereformeerde belijdenisge schriften", waarbij ongeveer evenveel stemmen pro als con tra te beluisteren waren. 'Als discussiestuk fungeerde het rapport van een synode commissie, die daarin onder meer conculeerd'e dat prof. Kuitert de binding aan het be lijden der kerk een achterhaal de methode van waarheidsbe waking acht, die in strijd is met de beperkte menselijke kennis van God en daarom niet dwingend kan worden op gelegd. Over zijn bedoelingen zei prof. Kuitert onder meer, dat het hem gaat om een raam, waar binnen christenen zich in de toekomst zullen moeten ver antwoorden over hun geloof. Want niet-christenen moeten weten waarom het christelijk geloof geen bijgeloof is. Er moeten redenen worden aan gegeven waarom christenen Christus volgen. Dat is geen niouw-lichterij, dit sluit volle dig aan bij de gereformeerde traditie, zei hij. Prof. Kuitert achtte het een misverstand te menen dat hij zou ontkennen dat geloof uit openbaring voorkomt. Inte gendeel. Maar tegenover niet- christenen kan zijns inziens een christen zich daar niet op beroepen, omdat het nu juist een geloofsinhoud is. Nu wij binnen de kerk niet meer de zelfde taal spreken, aldus de hoogleraar, kunnen we de weg naar waarheid en eenheid al leen vinden via de dialoog zon der dwang. De spanningen tussen de Chi leense militaire junta en de kerken in Chili hebben een nieuw hoogtepunt bereikt. Generaal Pinochet, chef van de militaire junta, heeft de opheffing geëist van het inter kerkelijke samenwerkingsco- mité voor de vrede in Chili. In onmiddellijke aansluiting daarop is kardinaal—aartsbis schop Raul Silva Henriquez van Santiago naar Rome ge gaan om met het Vatikaan overleg te plegen. Het comité voor de vrede werd na de militaire staatsgreep in Chili in 1973 opgericht voor de hulpverlening aan de gevange nen en hun families. Voorzit ters van het comité, waarin katholieken, protestanten en joden samenwerkten, waren de Lutherse bisschop Helmuth Frenz en de katholieke bis schop Fernando Ariztia. Bisschop Frenz zag zijn ver blijfsvergunning ingetrokken, terwijl hij begin oktober deel nam aan een vergadering in Genève. Bisschop Ariztia, aan vankelijk hulpbisschop van Santiago, werd overgeplaatst naar het achthonderd kilome ter van de hoofdstad verwij derde Copiao, waarbij contac ten met aartsbisschop Silva Henriquez soms daadwerke lijk werden verhinderd. Het comité voor de vrede heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat generaal Pinochet de ophef fing van het comité heeft geeist om „nog ernstiger me ningsverschillen" tussen rege ring en kerk, in casu de R.K. kerk, te vermijden. Kardinaal Silva Henriquez heeft in ant woord op de eis van Pinochet zijn uitdrukkelijke steun aan het adres van het comité uitge sproken en verklaard, dat het comité „humanitair en evange lisch werk" verricht In een communiqué samen met de andere kerkgenoot schappen en met de joodse gemeenschap wordt verder verklaard, dat de activiteiten voor eerbiediging van de rech ten van de mens zullen wor den voortgezet „binnen het ka der van de kerkelijke instan ties". Het communiqué deelt tenslotte nog mee, dat reeds negen leden van het comité zijn gearresteerd. Maatregelen van de militaire regering tegen het comité voor de vrede werden reeds enige tijd verwacht Het comité had namelijk een grondige docu mentatie opgebouwd van de vele schendingen van de rech ten van de mens door de rege ring. Het comité verleende bo vendien zoveel als in zijn ver mogen lag, hulp aan de dui zenden politieke gevangenen. Bijzonder kwalijk nam de re gering Pinochet het, dat het comité zijn humanitaire hulp ook uitstrekte tot leden van de linkse revolutionaire bewe ging, de M.I.R. Kardinaal Silva Henriquez heeft over deze hulpverlening gezegd, dat het een evangelische eis is men sen, die in gevaar zijn, te hel pen, wat hun politieke overtui ging ook zij. Gelukwens bisschoppen aan kerk van Suriname Namens de bisschoppenconfe rentie van Nederland heeft kardinaal' Alfrink aan zijn ambtsgenoot van Paramaribo, mgr. L. Zichem, een schrifte lijke gelukwens gestuurd bij gelegenheid van de onafhan kelijkheid van Suriname. Hierin wordt het verheugend genoemd dat het Surinaamse volk ais zelfstandige natie kan sen krijgt om met behoud van het beste der onderscheiden culturen eigen identiteit tot uitdrukking te brengen. In de voorbije eeuwen aldus de brief, zijn het Nederlanders geweest die om economische motieven mensen uit andere werelddelen naar Suriname hebben gehaald. Terwijl Ne derland uitgroeide tot een wel vaartsstaat met sociale zeker heid voor elke burger, is Suri name hierin ten achter geble ven. „De solidariteit van het Neder landse volk via de toegezegde ontwikkelingssamenwerking in de komende jaren moge ertoe bijdragen dat Suriname zijn eigen plaats vindt in het Caraibisch gebied van Zuid- Amerika", zo zegt de brief. „Mede in hun houding ten aanzien van de Surinamers in ons land mogen de katholie ken in Nederland blijk geven van solidariteit met het nu onafhankelijk geworden Suri name, welke solidariteit zich niet moge beperken tot het economisch terrein, maar ui teindelijk gericht moge zijn op de gehele mens". Dr. Philip A. Potter ...secretaris-generaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8