,,Geef boerderij Jan Luykenlaan wijkfunctie" v.d. Salm O.G. Voorbereidingen bouw Stevenhofspolder stoppen Leiden verhoogt reinigingsrechten met dertig procent ST. NICOLAASMARKT IN HET WAAGGEBOUW Genuanceerd Amsterdams volkstoneel Bouw wijkcentrum in de Merenwijk start voor 1 april Crescendo imponeerde met ,,Grafin Mariza" to Leiden aktneel Van een onzer verslaggevers Leiden De reinigingsrechten in Leiden gaan volgend jaar met 30 procent omhoog. De gemeen te gaat voor het ophalen van twee plastic zakken met huisvuil 60 per jaar in rekening bren gen, 60 voor een derde zak met vuil en 85 voor elke vol gende zak. In deze bedragen zijn verwerkt de kosten van het ophalen van grofvuil (10 x per jaar). Door deze tariefsverhoging kan de gemeente Leiden de kosten van het ophalen van huisvuil voor ongeveer de helft dekken. Andere gemeentelijke belastin gen en heffingen worden vol gend jaar met ongeveer 10 pro cent verhoogd. Raadslid Beijen (PPR): (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De voorbereidingen voor het in de toekomst volbouwen van de Stevenspolder (be grensd door spoorlijn Den Haag, de Rijndijk en Rijksweg 44 naar Wassenaar) moeten worden gestaakt. Dat zegt het gemeenteraadslid voor de PPR, drs. Laurens Beijen deze week in het blad van de afdeling Leiden van deze partij. Volgens Beijen moeten alle voorbereidingen, in clusief het aankopen van gronden en het ontbin den van pachtovereenkomsten ter zake van dit gebied worden stopgezet. Naar zijn mening is het nooit weg om als gemeente zo veel mogelijk grond in eigendom te krijgen, „maar", aldus Beijen, „in de bedragen die betaald worden zitten ook steeds schadevergoedingen voor bedrijfsver- plaatsing e.d. Wanneer de raad zou besluiten dat de Stevenshof groen blijft (wat het PPR-raadslid vurig hoopt-red.) is dat allemaal weggegooid geld", zo vindt hij. Als de lijn van het in eigen dom verkrijgen van de grond onverminderd wordt voortgezet, dan kan de raad volgens Beij en weinig anders beslissen, dan dat er wel iets met de polder moet gebeuren. Woningzoekenden Een van de redenen waarom de PPR de Stevens hof groen wil houden is volgens Beijen het feit, dat de noodzaak van woningbouw in dit gebied helemaal niet is aangetoond. „In de" eerste plaats is er binnen het college nog steeds verdeeldheid over een aantal uitgangspunten van het volks huisvestingsbeleid in de nota die tijdens het vorige college door éx-wethouder Ham is opge steld". Deze nota handelde over de toekomstige woningbehoefte in Leiden. Daarnaast is volgens Beijen nog lang nipt aangetoond dat het bebou wen van de polder een oplossing biedt voor Leidse woningzoekenden. Een nota van het ad viesorgaan Stad- en Landschap wil via het bou wen in de Stevenshof een evenwichtiger samen stelling van de Leidse bevolking bewerkstelligen. de bestemd voor de beter betaalden, die naar zijn mening dan in de eerste plaats van buiten Leiden zullen komen. „En daar schieten de Leidse wo ningzoekenden niets mee op". Beijen acht een en ander ook in strijd met de verkiezingsbelofte, dat nieuwbouw in Leiden alleen ten goede zou mogen komen aan Leidse woningzoekenden. Als derde argument tegen de bouw in de Ste venshof noemt hij het gevaar dat andere wensen in Leiden hiermee doorkruist zullen worden: „Als er na de Merenwijk weer een andere nieuw bouwwijk aangepakt gaat worden, zit het er dik in dat bestuurders en ambtenaren geen energie en tijd meer overhouden voor het herstel van de woonfunctie en de leefbaarheid van de bin nenstad en de oude wijken", vindt Beijen. Wijkvereniging Muiderslot: Van een ónzer verslaggevers Leiden De wijkvereniging Muiderslot wil dat de boerderij aan de Jan Luykenlaan ter beschikking wordt gesteld als verenigingsgebouw De vereniging brengt dat naar boerderij tevens in te richten voren in het rapport „Wensen en vragen" dat de welzijnsraad kinderboerderij heeft opgesteld in samenwerk- speelzaal ing met het overleg wijkorga- nen. „We hebben dringend be hoefte aan actie- en vergader ruimte", aldus Muiderslot, „en ook aan een plaats waar de clubs bijeen kunnen komen. peuter- r bejaar- dienstencentrum den trefcentrum Het dienstencentrum voor be jaarden is volgens Muiderslot nodig omdat met name in de Wensen en vragen Leiden 'Wensen en vragen'. •Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. „Morswijk" ligt voor ons te ver laagbouw veel bejaarden wo- nep. De inrichting van een der gelijk centrum klemt voor het oordeel van de wijkvereniging te meer indien aan de Jan Luy- weg. Maar heel weinig wijkbe woners zouden ons volgen wan neer we daar klubs en vergade ringen gingen organiseren". De wijkvereniging stelt voor om de Felicitaties voor A.V. HoUand Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het bestuur van de Leidse atletiekvereniging A.V. Holland recipieerde gisteren in de L.F.C.-kantine ter gelegen heid van het behalen van het Nederlands kampioenschap 1ste klasse en de promotie naar de hoofdklasse. Tevens was deze receptie het sluitstuk van de feestelijkheden rondom het veertigjarig bestaan. Onder de ruim 150 receptiegangers die het bestuur de hand schudde waren de heer v.d. Wegen van de vens de kampioensbeker) en heer Prevo van de Leidse Sport- I SLUS?1??. If? Seopend door stichting die de voorzitter Wim Rietbergen een „disque" wijk nog enkele andere belang rijke voorzieningen mist. Een apotheek bijvoorbeeld en een tandartsenpraktijk. Ook pleit men voor de vestiging van een bibliotheek. De laatste wens van kenlaan een bejaardenflat zou de wijkvereniging: beveiligde worden gebouwd. In dit ver- oversteekplaatsen bij de scholen band dringt men er bij de ge- aan de Damlaan. meente op aan nu eens duide lijkheid te scheppen in de plan nen die er wat dit betreft be staan. Muiderslot zegt overigens dat de Onderscheiding voor topman van Groen-Wit De Leidse r.k. gymnastiekvereniging voor dames en heren „Groen-Wit" vierde gisteravond ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan een feest in de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn. Hierbij werden diverse personen onderscheiden Tot lid van verdienste werden benoemd mevrouw Heemskerk-Helversteyn, die 21 jaar lang voorzitster van de vereniging is geweest, mevrouw Kruyft-Fieuran, mevrouw Van der Krogt-Deckers, mej. A. v.d. Steen, mevrouw Van der Stel-de Wekker, de heer Meerhoek en de heer Waltman. De heer Waltman kreeg tevens een onderscheiding van de bond die hem werd opgespeld door hoofdbestuurslid Bucker (zie foto). Tijdens deze feestavond waren veel leden van de ruim 400 leden tellende vereniging aanwezig. De „Melodia's" zorgden voor wat muziek. Opbrengst missie-veiling Zoeterwoude: ruim elf mille (Van onze correspondent) Zoeterwoude De veiling ten bate van de missionarissen van Zoeterwoude, gisteravond in Ons Huis, heeft 11.410 opge- [ADVERTENTIE bood symbolisch voor een niet voorradige discus. Joop Rietho ven, oud-A.V. Holland atleet en voorzitter van Swift, overhan digde het bestuur een verzilver de atleet op een voetstuk. Veel belangstelling werd er ook getoond van de zijde van de Leidse en Lissese atletiekvereni gingen. En zelfs Nederlands snelste man op alle lange afstanden Jos Her mens, die regelmatig als gast van A.V. Holland op de Leidse sintelbaan traint, was aanwezig. Vice-voorzitter Bram v.d. Meij loofde het tandem Wim Rietber gen en Karei van Venetië die al 25 jaar deel uitmaken van het A.V. Holland bestuur. Wim Riet- beren overhandigde tot slot de technische commissie een slin gerkogel, als dank voor het vele werk dat zij heeft verricht. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Zeno zn v N. E. Schro ten en F. A. J. van der Straatcn, Rozema rijn dr v J. van der Perk en M Herbert, Edward zn v R- J. J. Becker en J. E. Pijnaker, Emile Marcel zn v J. Siere en J. A. van Onselen, Monique drvL Bave- Nederlands beste tafeltennisser, de uit Zoeterwoude afkomstige Bert van der Helm. Zijn batje bracht maar liefst ƒ77 op. De veiling duurde tot diep in de nacht. Veilingmeester Koos Paardekooper slaagde er knap in de prijzen hoog op te drijven. Een oude regenton bijvoorbeeld ging weg voor 250, een simpel Ip'tje voor 60 en een kalender vóór 35. Smulpartij Slagerij Bunnik uit de Van der Waalstraat organiseert maan dagavond a.s. een zgn. „gour met-party" in een van de zalen van de Vredeskerk. Iedereen kan daar naar hartelust smul len van allerlei lekkernijen, die men overigens zelf klaar kan maken. Keukengerei is beschik baar. Men moet wel 12,50 toegang betalen. De smulpartij begint om 19 uur. FINANCIEEL ADVIESBUREAU voor adviezen aan bedrijven en particulieren inzake: Omzetten van uw bedrijf in firma of b.v. financiering van auto, boot, caravan enz. persoonlijke leningen, 1e en 2e hypotheken 9 verzekeringen voor u en uw gezin hypotheken voor verbouwihg. Zuidhof 13 - Zoeterwoude - Tel. 01715-1233 Diaconessenhuis In verband met de benoeming van mr. J. W. Filippo tot voor zitter van de Sektie Algemene Ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad welke benoe ming een deel van zijn tijd zal opeisen is drs. C. P. Leijte met ingang van 1 december a.s. benoemd tot adjunct-direkteur financieel-economische zaken. Mr. Filippo blijft als algemeen Handbalderby's in Groenoordhal (Van onze handbalmedewerker) LEIDEN In de Groenoordhal zijn morgen enkele interessante derby's op afdelingsniveau die zeker grote publieke belangstel ling verdienen. De vroegkomers kunnen dan tevens een span nend duel in de landelijke klas bijwonen want dat wordt de wedstrijd tussen Bax/Foreholte en S.D.O.L. in elk geval. De ploeg uit Ra al te heeft één pun tje minder dan de Voorhoutsen maar een veel beter doelgemid- delde. In de afdelings eerste klas de belangrijke derby tussen MMO en Jong Ade. De Hoogmadesen -moeten winnen om niet te ver af te haken. In dat geval worden reserves van v.d. Voort/Quintus lachende derde. Wint Jong Ade dan staan de Oud-Adese dames er bijzonder goed voor in hun streven de vierde regionale klas- ser te worden in het rayon Lei den. De tweede derby speelt zich af in de tweede klas dames. San/Satumus, slecht gestart in deze competitie is in staat het Nio moeilijk te maken. De Ripse j dames hebben eenmaal verloren en kunnen zich geen verlies te- Jantje Beton SUi! tgenote van A. Bon, M. Hollemans jan. 1971 dochter. F. W. Martens iei 1930 man, S. van Wcesel geb. )12 man; L. P. Hcmerik en L. M. van De in Leiden en Oegstgeest ge houden collecte van het Natio naal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, heeft in totaal 11.197.31 gulden opgebracht LEIDEN Van woensdag 26 is geheel afgestemd op het ko- november tot en met vrijdag 5 mende Sint Nicolaasfeest. Een december wordt in het Waagge- greep uit het assortiment: speel- bouw weer een Sint Nicolaas- goed, boeken, posters, parfum, markt georganiseerd. Voor deze kaarsen, sieraden, suikerwerk, markt gelden dezelfde opening- lederwaren, enz. enz. Voor de c .c süjden als voor de winkels in jeugdige bezoekers van deze le t^ho^den Nio is duidelijk favoriet. PROGRAMMA-DAMES Landel. Ie kl. 13.00 uur Bax/Foreholte - SDOL (Groenhoord); ADVERTENTIE Landel. 3e kl. 13.00 uur UVG - HVS -j. Northa DWS (Noordwijker- direeteflr aan het Diaconessen- die periode. markt worden op gezette tijden huis verbonden, doch een deel I De naam het al: de verkoop kleine loterijtjes gehouden, van zijn huidige taak wordt j overgenomen door de heer Leijte. De directie zal dus met ingang van genoemde datum zijn samengesteld als volgt: Mr. J. W. Filippo - algemeen direc teur; C. L. van Woelderen, arts - medisch directeur; mevrouw A. Thielen - verpleegkundig ad junct-directrice; drs. C. P. Leij te - adjunct-directeur finan cieel-economische zaken. 071-152540 UW MAKELAARS 2e U. aid. 15.00 u< 3e kl 3e kl. afd. B 12.00 uur MMO 2 1; 11.00 uur Warmun HEREN San/Satumus 1-HW 1 2e kl. afd. 11.50 uur San/Satumus HEC 2 (5-Meihal) 3e kl. afd. 13.20 uur MMO 1 - 1 (Groenoord); 14.30 uur Warm HW 1 (Groenoord). Grof vuil dag in de volgende straten Hoge Moreweg (ook de woonschepen), Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Moreweg), Morelaan, Dr. Lelylaan, Granaa thof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaaslaan, Aquamarijnstraat, Botha- straat. Herman Co sterstraat, Morekade, Rhijnhofweg, Agaatlaan, Saffieretroat, Turkoislaan, Berylstraat, Cameoolstraat, Barnrteenpad, Kristalstraat, Lage Mors weg, P. C. Hooftlaan, VondeUaan, van Baerlestraat, Jacob Catalaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, Const Huy- genslaan, Brederostrnat, Speghelstraat, Roemer Visscheretraat, Tesselachade- straat, Leeghwatcretraat, Storm Buysing- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Con- radstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluis straat, Duikerstraat, Damlaan, Haagse straatweg, Muiderkring, Cruqiuslaan. LEIDEN Het Amsterdams Volkstoneel speelde gisteravond (ook vanavond nog) „Het kind van de buurvrouw", een moder nisering van een bewerking die Herman Bouber in 1933 van een roman maakte. Het buitenechtelijk ter wereld gekomen kind Mien van het volksmeisje Lien, wordt vijftien jaar lang liefderijk opgevoed Mien, die tante Da en Arie ver* laat, van Da op weg naar Lien midden op het toneel nog even aanrzelt. Deze vijftien jaren worden in een serie scènes van kortere of langere duur getoond. Er wordt gewisseld bij opendoek (licht uit); de verschillende lokalitei ten, waar de handeling zich af speelt, rolt men wat meer op of door de buren: tante Da en af. Ik houd niet zo erg Arie. Dan is Lien en in haar gesloten huiskamerdecors met kielzog haar zus Kee welgesteld geworden. Langzaam weken zij Mien Los. Het stuk eindigt als één wand weg, maar ze zullen voor dit soort toneel wel onont beerlijk zijn. Hierbinnen speelt zich de simpe le emotionele lijn af; de pleegou ders gaan zich hechten aan hun dochter, de twee zusters krijgen inzicht in het milieu waaruit ze komen en vinden het voor het kind beter dat ze bij hen ver keert. Dit alles gelardeerd met zogenaamd fel realistische schil dering van het Amsterdams volksleven; zogenaamd omdat het niet meer zo bestaat en het de vraag is of het ooit bestaan heeft op de manier waarop het publiek het te zien krijgt Intus sen is die schildering wel de komische noot, die er voor zorgt dat het allemaal niet te melodra matisch wordt Ook spel en structuur van het vermelden). De vader, Arie, (Ton Vos) beviel me niet altijd, maar dat kon komen doordat hij juist meer de uiterlijke emoties toont. Mien van Jennifer Willems bleef een aardig meisje, (de rest van cast van bekende en minder bekende personen is te uitgebreid om te stuk helpen daarbij. De twee zussen bijvoorbeeld worden aanvankelijk echt niet als mon sters getoond en Carry Tefsen als zus Kee suggereerde leuk in Door het wat open eind (niet happy, maar ook niet diep triest) blijft een zekere nuance ring aanwezig. Maar uiteindelijk is dit voiksto- de kwade rol na haar maat- neel vermaakstoneel. En dat schappelijke verbetering toch was het wel. Niet al te overdre- nog iets van begrip en meevoe- ven, maar toch vaak vrolijk ge len met de pleegouders. Louise noeg om de lachers op de hand Ruys was meer een pleegmoe- krijgen. Ondanks de makke- der met een innerlijke vreugde hjk aanspreekbare dramatiek, en verdriet dan een uiterlijke. Paul van der Plank Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met de bouw van een wijk/buurtcentrum in Merenwijk zal voor 1 april 1976 worden begonnen. Door hei ministerie van CRM is 950.000,- subsidie toegezegd voor hel gebouw, dat 1.265.000,- gaat kosten. Voor het club- en buurthuiswerk in het wijkcentrum zal door het ministerie een ton subsidie worden verleend. Het nieuwe centrum, dat in de „Slaaghbuurt" komt te liggen, krijgt een grote zaal, kantoor ruimten, een peuterspeelzaal, een ontmoetingsruimte en ver schillende kleinere zalen. Er zal een dienstencentrum, en een peuterspeelzaal in worden gevestigd. Tevens kunnen alle Merenwijkers er terecht om hun creatieviteit bot te vieren en om hun eventuele proble men te bespreken met de in de wijk gestationeerde op bouwwerker. Hoewel het cen trum bedoeld is voor alle Me renwijkers zal het accent van de activiteiten komen te liggen in de „Slaaghbuurt". Expositie Bruna Tot 11 decemver a.s. expuseen Dick Bruna in de AMRO-bank aan het Bevrijdingsplein. De expositie omvat een aantal van zijn affiches, boekomslagen en -illustraties. Dick Bruna - geboren in Ut recht op 23 augustus 1927 - ontwierp sinds 1945 méér dan 1500 boekomslagen. Hij maakt affiches voor de pocketserie "Zwarte Beertjes", de Stad Ut recht, de Universiteit, de Kunstmarkt Utrecht, Vereni ging voor Veilig Verkeer en ve le andere. Bovendien geniet hij grote tbekendheid als schrijver en tekenaar van kinderboeken. In 1958, 1960 en 1967 ontving hij de jaarlijkse Affiche Prijs en in 1960 de Benelux Prijs voor één van zijn Zwarte Beer tjes Affiches. In 1971 ontving hij een prijs voor een ontwerp ter bevordering van het drin ken van melk. In 1969 ontwierp Dick Bruna in opdracht van de PTT een serie van 5 kinderpostzegels; in 1971 maakte hij affiches, ge richt op karnemelk voor het Nederlands Zuivelbureau. Teza men met de ontwerper Pieter Brattinga hield hij een tentoon stelling in New Delhi. Zijn kinderboeken - hij schreef en tekende er 29 - verschenen in Nederland, Engeland, Ameri ka, Duitsland, Portugal, Zwe den, Finland, Noorwegen, De nemarken, Frankrijk, Spanje, Israël, Zuid-Afrika en Japan. The Lord's Folks Vanavond verzorgt de jonge rengroep The Lord's Folks een H. Mis in de Jozefkerk aan de Herensingel. Thema: Christus: Koning? Celebrant pastor F. Verlaan; Aanvang 19.00 uur. Oecumene De „Studentenecclesia" ver zorgt morgen in de Hoogland- kerk een oecumenische dienst Deze wordt gehouden ter gele genheid van de opening van de Assemblee van ds Wereldraad van Kerken in Nairobi. Aan vang 11.45 uur. „De minister is een kanon" Een scène uit „De minister is een kanon", dat maandagavond a.s. in het Lak-theater wordt opgevoerd door De Nieuwe Komedie. Het stuk is opgebouwd als een collage van scènes, gebaseerd op het dichtwerk van Lucebert. Deze schrijver/dichter doorbreekt met zijn poëzie de verwachtingspatronen van het publiek door taalgrenzen te overschrijden en poëzie-codes te doorbreken. Ook inhoudelijk verstoort hij met een anarchistische denkhouding het „establishment- denkpatroon". De voorstelling beoogt te laten zien hoe wij allen in de maatschappelijke systemen functioneren, hoe wij binnen de bestaande orde geweld gebruiken en macht over de ander uitoefenen. Het stuk pleit voor schaalverkleining, waar het individu belangrijk wordt. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten zijn tot die tijd aan de zaal verkrijgbaar. (Van een onzer ver- avond in het Anto- slaggevers) nius Clubhuis aan Leiden De Leidse de Mare een uitste- muziek- en operet- kende prestatie ge- tevereniging „Cres- leverd. Leden van cendo" heeft gister- deze vereniging voerden „Grafin Mariza" op, een operette in drie be drijven van Julius Brammer en Alfred Grünwald op mu ziek van Emmerich Kalmèn. Zeer goed was het spel van Vorst Pe- pulescu, gespeeld door Jan Reudiseu- le en ook de thea terkunst van Jack van Dam (de Char lie Chaplin-achtige Baron Koloman Zsupén) was over weldigend. De regie was in handen van Maup Bakvis.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3