Prijscompensatie gedeeltelijk, minimumloon onaantastbaar Judy zoekt kennismaking Vervanging van generaal Otelo nog onzeker TOESTEMMING VOOR CASINO IN KURHAUS tsr Produktschap mag prijs gedestilleerd gaan vaststellen Juan Carlos ontmoet al oppositie id. wiel INGREEP IN LONEN BINNEN ENKELE DAGEN Opstelling elftallen interland Wethouder Oosterman stapt niet op wanneer PSP afhaakt Ceidóe (Bowia/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur- F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur; J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C Leune Advertenties (excl BTW) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81: kwartaal 36.32; jaar 141,35; losse nummers. 50 cent Voetbal Zaterdag 22 november 1975, 66e jaargang no. 20281 Enkele buien Opklaringen en plaatselijk en kele buien, mogelijk met hagel. Maxima circa 6 graden. Matige tot vrij krachtige, aan de kust eerst nog enige tijd harde wind uit noordwest tot noord. De ko mende nacht plaatselijk lichte vorst, later kans op regen. Zondag: zon: 08.12—16.40; maan: 21.14—11.44; hoog water Schev.: 05.28-17.43. Maandag: zon 08.14—16.39; maan: 22.2812.15; hoog water Schev.: 06.04—18.25. Voetbal Italië—Nederland 14.25 Slotavond „Geef eens een bloe metje weg" op Ned. II om 20.25 Ned. I om 21.55 uur Farce Ma jeure en om 22.40 uur CD ja en nee. Zondag Ned. I om 20.50 uur „Blijvertje" naar Roald Dahl en om 21.15 uur Martine. Ned. II om 21.35 uur Frontaal met voetbalverruwing. Portugese recruten van een links-gericht artillerie-regiment in Lissabon hebben gisteren met geheven rechtervuist een revolutio naire eed afgelegd die uniek is voor het land. Zij zworen trouw aan het volk, de arbeidersklasse en de boeren, en beloofden te -zullen strijden tegen het fascisme en tegen imperialisme. De stafchef van het leger, generaal Fabiao, woonde de plechtigheid bij. LISSABON (AFP/Rtr.) Generaal Otelo Saraiva de Carval- ho blijft in elk geval tot de buitengewone vergadering van de Revolutionaire Raad van maandag militair gouverneur van Lissabon, aldus een woordvoerder van de generaal. De Revolutionaire Raad had kapitein Vasco Lourenco voor die positie aangewezen, maar deze weigerde de benoeming aan te nemen toen de meerderheid van de militairen in Lissabon zich tegen de benoeming van deze gematigde officier verzet ten. Eerder had radio Clube gemeld dat militaire eenheden in Lissabon in staat van alarm waren gebracht, als gevolg van de onrust die de benoeming van kapitein Lourenco had gewekt. Ontevreden commandanten hadden- gisteren munitie en handgranaten aan de troepen laten uitreiken. De militaire leiders van Portugal ha'dden met de vervanging van Carvalho als commandant van Lissabon tegemoet willen komen aan de wensen van de gematigde leden van de regering, die het de generaal uiterst kwalijk hebben genomen dat hij zijn troepen weigerde te sturen ter bescherming van premier Azevedo, toen deze de afgelopen week door de bouwvakkers werd belegerd. Generaal de Carvalho zou commandant van de veiligheids troepen Copcon blijven. Ook heeft hij de opdracht gekregen voort te gaan met de plannen voor de vorming van politieke banden tussen de beweging der strijdkrachten en de recht streeks uit het volk komende wijk- en arbeidersraden. Deze plannen zijn onverteerbaar voor de socialisten en volksdemo craten, die er een mogelijkheid in zien voor de vorming van een toekomstig links-radikaal volksregiem van arbeiders en soldaten, dat geen plaats biedt aan politieke partijen en een wetgevende vergadering. De militaire leiders hebben gisteren ook een veroordeling uitgesproken over de stakingsactiè van de regering Azevedo. Premier Azevedo heeft opdracht gekregen zijn ministers ertoe te bewegen weer aan het werk te gaan. Daarnaast moeten spoedig besprekingen worden begonnen om de sa menstelling van de regering te wijzigen. De besluiten van de Revolutionaire Raad, waarbij ook de vervanging van De Carvalho, werden gezien als een compro misvoorstel om uit de politieke crisis te komen. De algemene verwachting is echter dat noch de linkse noch de gematigde groeperingen in Portugal met de voorstellen tevreden zullen zijn. De socialisten en centrum-linkse volksdemocraten heb ben spoedbijeenkomsten aangekondigd om de door de mili tairen voorgestelde oplossing te bespreken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering komt over enkele dagen met maatregelen op bet gebied van lonen, prijzen en tarie ven in 1976. Zij heeft dit vannacht bekendgemaakt, nadat gebleken was dat een laatste poging om werkge vers en vakcentrales alsnog op één lijn te brengen tot mislukking gedoemd was. Over de inhoud van de ko mende maatregelen heeft premier Den Uyl zich nog niet uitgelaten na afloop van het beraad, dat tot in de kleine uurtjes duurde. De maatregelen zullen, wat de lonen betreft, vooral betrek king hebben op de prijscom pensatie van medio 1976. Waarschijnlijk zullen Ionen van 20.000 gulden en minder volledige prijscompensatie krijgen, hogere inkomens krijgen een onvolledige ver goeding voor prijsstijgingen. Premier Den Uyl denkt aan een loonkostenstijging tus sen 8,5 en 9 procent. De kabinetsdelegatie, die gister avond van tien uur tot kwart voor twee met werkgevers en werknemers sprak - CNV-voorzitter Lanser cyni sch: „Het kabinet heeft drie uur nodig gehad om niets te zeggen en toen was het afgelopen" - heeft vast gehouden aan haar doelstelling, dat de loonkostenstijging volgend jaar duidelijk onder de tien procent zou moeten blijven. Eerder dacht zij dit te kunnen bereiken, door de prijs compensatie aan het einde van dit jaar (circa 4.5 pet.) slechts ten dele toe te staan. Ook wilde zij het mini mumloon met niet meer dan 5 pet. laten stijgen, hoewel volgens de au tomatische rekenmethode de verho ging van 7 pet. zou moeten bedragen. Van dat voornemen is zij na hevig verzet van de vakbeweging, die in grijpen in bestaande contracten niet duldde, en de laagstbetaalden wilde beschermen, vandaag ijlings terug gekomen. Tóen het kabinet de partijen in de Stichting van de Arbeid vannacht niet tot elkaar kon brengen, deelde premier Den Uyl na een schorsing van drie kwartier mede, dat de rege ring een oplossing wil vinden zonder de contracten aan te tasten en met handhaving van de 7 pet. stijging van het minimumloon. „Er komt een aantal maatregelen op het gebied van lonen, prijzen, tarieven van vrije beroepen en enkele immateriële za ken, die allemaal bij elkaar horen", zo liet drs. Den Uyl weten. „We zullen daarbij gebruik maken van bestaande en nieuwe instrumenten. Een rechtvaardiger verdeling van in komens zal daarbij een rol spelen. Door de stijging van de arbeidskos ten beneden de 10 pet. te houden hopen wij een beter rendement voor het bedrijfsleven te bereiken en de inflatie een halt toe te roepen." (Voor commentaar van de werkge vers en vakcentrales zie pag. 7, ROME (AP) George Knobel heeft in Rome de opstelling van het Nederlandse elftal voor de wedstrijd tegen Italië bekend gemaakt. De volgende spelers zijn gekozen: Schrijvers, Suurbier, Krijgh, Van Kraay, Krol, Peters, Jan sen, Willy van de Kerkhof, Geels, Thijssen en René van de Kerkhof. Reserves zijn Rijsber- gen, Notten, Zuidema en Jong- I bloed. i De Italiaanse opstelling luidt: Zoff, Gentile, Rocca, Benetti, Bellugi, Fachetti, Causio, Antog- noni, Savoldi, Capello en Pulici. Reserves zijn Castellini, Roggi, Scirea, Anastasi en Hettega. De wedstrijd begint vanmiddag om half drie (TV-uitzending Ned. I 14.27 uur) Aanslag Palestijnse guerrilla strijders hebben de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aan slag op een slaapzaal van de religieuze school in de Israëli sche vestiging Ramat Hamags- himim in bezet Syrië. Bij de aanslag kwamen drie Israëli sche studenten om het leven. Geknield en met de armen geheven neemt deze Spanjaard, een van vele honderdduizenden, afscheid van de gestorven Caudillo, wiens lichaam ligt opgebaard in het koninklijk paleis van Madrid. Franco is postuum verheven tot de hertogelijke waardigheid MADRID, AP/Rtr) Juan Carlos de Bourbon, die rond het middaguur zal worden beëdigd als koning van Spanje, en vervolgens donderdag zal worden ingehuldigd, is gisteren al geconfronteerd met verzet binnen de strijdkrachten en toenemende oppositie in linkse en rechtse politieke kringen. De democratische militaire unie (UDM), die zegt binnen de strijdkracht- ten duizend leden te tellen, heeft een verklaring uitgegeven dat de opvolging een „dictatoriaal geno men besluit" is. De UDM, van wie onlangs twaalf leden in hechtenis zijn genomen, zegt niets tegen Juan Carlos als persoon te hebben en ook geen plannen te hebben de wapens op te nemen om democratische hervormingen af te dwingen. Het standpunt van de UDM komt overeen met dat van de twee grote politieke oppositiegroeperin gen, die Juan Carlos korte tijd willen geven om met liberaliserende maatregelen te komen. Volgens politieke waarnemers geniet Juan Carlos de steun van de meerderheid der strijdkrachten. Zijn gezag in militaire kring is ongetwijfeld toegenomen door het bliksembezoek aan de troepen in,de Spaanse Sahara tijdens de Spaans-Marokkaanse crisis om dit gebied. Juan Carlos heeft bij die gelegenheid verklaard „de eerste soldaat van Spanje" te zijn. Als kapitein-ge neraal van de troepen is hij dit in feite ook. De inhuldiging van de prins is tot donderdag uitgesteld om hoge buitenlandse gasten beter in staat te stellen hun reis naar Madrid te regelen. De inhuldiging zal worden bijgewoond door de presidenten Giscard van Frankrijk en Scheel van West-Duitsland en door vice- president Rockefeller van de Verenigde Staten. Van middag wordt de prins de eed afgenomen door Cortes- voorzitter Alejandro de Valcarcel. De juiste formule van de eed is niet bekend, maar hij zal de prins niet in de mond worden gegeven. Volgens de grondwet moet hij trouw zweren aan de „fundamentele Spaanse wetten en aan de beginselen van de nationale bewe ging". DEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp van derde plaats in Nederland die met een casino casino in Den Haag komt is nog niet bekend, geven voor de vestiging van een casino als de economische zaken heeft de gemeente Den Haag mag starten. In 1977 zal het Kurhaus volledig Enige jaren geleden is ook het Congresgebouw Haagse gemeenteraad akkoord gaat. „De staats- toestemming gegeven een casino in de residentie verbouwd zijn. „We hopen dat de hele badplaats als mogelijke vestigingsplaats genoemd, maar secretaris heeft de gemeenteraad schriftelijk ge- te vestigen. De speelzaal zal komen in het tegen die tijd opgeknapt is, zodat het casino in volgens de woordvoerder denkt Den Haag alsnog polst of er belangstelling is. Maar er bestaat geen Kurhaus in Scheveningen. een passende omgeving komt", aldus een woord- alleen aan het Kurhaus. twijfel over dat de raad er veel voor zal voelen", Na Zandvoort en Valkenburg is Den Haag de voerder van de gemeente. Of er voor 1977 al een De staatssecretaris zal formeel pas toestemming aldus een, zegsman van het ministerie. Lissenaar verongelukt LISSERBROEK - De 66-jarige bromfietser A. G. van Duiven voorden uit Lisse is gistermid dag om het leven gekomen toen hij op de Lisserdijk in Lisser- broek (gemeente Haarlemmer meer) twee fietsers inhaalde en daarbij naar links uitweek. Hij werd aangereden door een ach teropkomende auto. [ADVERTENTIE j Bij v.d. VVirl neust u heerlijk rond. U bekijkt dc monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. I En neusbrcedten. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van Zun, dat u een bril krijgt die pait. Lij uw gezicht En op uw neui. v.d. Wiel weet er het lijne vaa .van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. DEN HAAG (ANP) De bewindslieden van economische zaken zijn van oordeel dat het bestuur van het produktschap voor gedistilleerde dranken op korte termijn de bevoegdheid moet krijgen een prijzenverordening vast te stellen. Dit heeft de vertegenwoordiger van het ministerie van economi sche zaken bij het bestuur van dit schap, drs A. C. van den Berg, in de vergadering van gisteren verklaard. De bewindslieden zijn overigens van oordeel dat een produkt schap met betrekking tot verordeningen over minimumprij zen een beperkend beleid moet voeren. In dit bijzondere geval zijn zij evenwel bereid de bevoegdheid tot prijsverorde ning toe te staan, omdat daarmee een bijdrage mogelijk wordt tot het terugkeren naar meer normale verhoudingen in de concurrentie. De bewindslieden verwachten dat op korte termijn de be voegdheid kan worden gegeven en dat daarna in gezamenlijk overleg over de inhoud van de regeling kan worden gepraat. Zij gaan er daarbij voorts van uit dat van de bevoegdheid voor slechts een beperkt aantal gedistilleerdprodukten ge bruik zal worden gemaakt. Ook de consumentenorganisaties zullen op korte termijn in deze aangelegenheid worden gekend. In het bestuur van het produktschap sprak men er enerzijds tevredenheid over uit dat de zo broodnodig geachte verorde nende bevoegdheid er nu schijnt te komen, anderzijds be treurde men het dat het allemaal zo lapg heeft moeten duren. Daarbij is er aan herinnerd dat reeds in september bij de overheid is aangedrongen op het verlenen ervan. Inmiddels zijn immers vele ondernemingen ten onder gegaan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll FAZANTENJACHT OP ZIJN FINS HELSINKI (UPI) tijdens een tweedaag- aan... de fazanten- Finse restaurants zet- se jachtpartij in Fin- kweek, ten met Kerstmis de land hebben gescho- Wat er met de twee 1.340 fazanten op hun ten. konijnen en de ene menu die president De twee staatshoofd- ekster is gebeurd die Urho Kekkonen van en hebben de fazan- ook aan de jachtlust Finland en koning ten aan de restau- van Kekkonen en Ka- Karei Gustaaf van rants verkocht en be- rel ten offer zijn ge- Zweden deze week steden de opbrengst vallen, is niet bekend. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII PvdA-FRACTIEVOORZITTER IN LEIDSE GEMEENTERAAD: Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Het is de PSP veel te veel eer aangedaan om het vertrek van een wethouder te koppelen aan de wisselvallige houding van deze partij". Met deze woorden reageerde de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in de raad, Leo Meijer, gisteren tijdens een ledenvergadering van zijn partij op onlangs door het PPR-raadslid Du Gardijn gedane uitspraken in het partijblad van de radicalen. (Zie ook LC van gisteren). Hierin stelde Du Gardijn dat de PSP half december uit de coalitie PPR/PSP/D'66 zal stappen. Dit zou volgens het raadslid tot gevolg hebben dat wethouder Oosterman zijn zetel in het college beschik baar zou stellen. „Niet alleen de fractie was verbaasd, maar meer nog wethouder Oosterman", aldus de PvdA-fractievoorzitter. „Het vertrek van een wethouder mag niet afhankelijk zijn van het afhaken van een of ander partijtje. Het criterium moet de beleidsdaden van de betrok ken wethouder zijn. Binnen onze fractie is er wel enige kritiek op de beleidsdaden van Oosterman, maar dat zullen wij op een meer geëigend tijdstip, tiidens de begrotingsbehandelingen, aan de orde stellen". NYERERE President Nyerere van Tanzania zal vanmiddag in ons land arriveren voor een staatsbezoek van drie dagen. De 53-jarige president leidt zijn land sinds de onafhankelijk heid in 1961. Schrijvers boycot receptie Kreisky WENEN (Rtr) Israëlische en Nederlandse schrijvers hebben gisteravond een receptie geboy cot die de Oostenrijkse bonds kanselier, Bruno Kreisky, gaf voor afgevaardigden van de PEN—club, omdat hij „beledi gende verklaringen" had afge legd over het joodse volk. Kreisky, zelf van joodse afkom st, zou tegen een Israëlische correspondent gezegd hebben dat de Joden „een ellendig volk" zouden zijn. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar; naam: adres: woonplaats':

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1