SURINAME Elite van viert vanavond feest (Van onze speciale verslaggever Sig Wolf) PARAMARIBO Suriname, nog maar drie dagen verwijderd van de belangrijkste gebeurtenis uit zijn geschiedenis, de onafhankelijkheid, heeft als grootste probleem de verstikkende roddels over wie wel en wie niet is uitgenodigd voor de officiële recepties, ontvangsten, eetfestijnen en staatscere- monieën. De tropische buien van de afgelopen dagen hebben kennelijk hun uitwerking niet ge mist. De politieke troebelen, waarbij elk woord de eerste de beste politieke schreeuwer breed wordt uitgemeten in de plaatselijke pers, hebben plaats gemaakt voor een bijna eentonige klaagzang van mensen die zich gepasseerd voelen door de opperman, de gepensioneerde Britse kolonel Hef- ford, die voor 4000 gulden Nederlandse Courant per maand is ingehuurd om de onafhankelijkheidsker- mis te organiseren. De Britse kolonel, grossier in onafhankelijkheids feesten, heeft zijn fantasie hier in de tropen ruim schoots vrij spel gegeven. Wat er uit de bus is gekomen liegt er niet om. Volgens de beste Britse tradities bestaat de hele viering van de onafhanke lijkheid dan ook uit niets anders dan recepties, een gebedsdag, een staatsbanket, cocktails, een staats- bal, een waterfestijn op de Suriname rivier en een stoeipartij voor de jeugd op het grootste en mooiste plein van Paramaribo, het Oranjeplein vóór het gouverneurshuis. Kennelijk niet gehinderd door de wetenschap dat zijn opvattingen over „stijl en waardigheid" reeds lang zijn achterhaald, heeft de kolonel gedecreteerd dat bijvoorbeeld op de ontvangst door de gouver neur van Suriname, die vanavond in zijn pompeus paleis wordt gehouden, avondkleding verplicht is. Dit betekent dat de vertegenwoordiger van de ko ningin, die opereert onder verantwoordelijkheid van de regering Den Uyl met in het vaandel hoog geschreven begrippen als democratie en participatie van het volk, vanavond alleen maar de kleine elitaire top van de Surinaamse gemeenschap zal ontvangen die er 600 gulden of meer voor over heeft om een tropensmoking aan te schaffen voor een avond handjes schudden, toastjes met haring en paté te eten, en belastingvrije whiskey on the rocks te drinken. Premier Den Uyl, de ministers De Gaay Fortman en Pronk, die vanmiddag in Paramaribo arriveer den als officiële gasten, zullen hun ogen niet gelo ven, als zij vanavond worden geconfronteerd met de doorsnee-bevolking, die kennelijk alleen bestaat uit parlementsleden, ex-gouverneurs, zakenlieden met een bulderende vette lach ;en-lëèn. GELD® Aan ontwikkelingshulp kreeg Suriname in 1955-1975 ca.lOOgld per jaar per inwoner Dat ishet hoogste bedrag ter were ld (m verhouding) zich over dit soort zaken druk maakt. In feite was ook niet anders te verwachten, ondanks de onheil spellende berichten over dreigende botsingen tussen de creoolse en hindostaanse bevolkingsgroep, on danks het politiek wapengekletter van enkele heet hoofdige politici. Het werd steeds duidelijker, dat naar gelang de datum van de onafhankelijkheid naderde, het politiek gekrakeel alleen maar diende -premiers,^j^mi^nkele :politici,r die door hun onhandig gema- ch;en-:éèn~> -^^euOTóérJfeëds meer aanzien verloren, de gelegen- li and vol scharrelaars, die door nauwe pers?ó«B,-^g^f^ gey*n;2iCh te rehabiliteren, over de hoofden - Jc0"t^ten "}et ^et kabinet van de göüvèrn^irv-v-^hëènSVafKö^pgïipéïs''in 'de"krotten van Paramaribo, te licht worden bevonden voor een uith^igitóriïè^; toverde ruggert hëen van het volk in de districten is typerend voor de hele sfeer m Sui;iri£uim:flatf men waar nog grote armoede wordt geleden. En dit alles om puur persoonlijke ambities en vaak geldelijk gewin van deze grauwe middelmaat die in dit land de politieke en economische touwtjes nog stevig in de hand houdt. Het grote pluspunt van het politiek gekrakeel in de afgelopen maanden is in ieder geval geweest dat Suriname een periode van loutering heeft doorge maakt. De bevolking heeft misschien ten koste van te veel ellende, spanning, en onzekerheid duidelijk kunnen onderkennen waar het verschil ligt tussen vaderlandsliefde en vals patriottisme, tussen eerlijk heid en boerenbedrog, tussen diepe lotsverbonden heid en politiek gemanipuleer. Het Suriname van vandaag aan de vooravond van zijn .onafhankelijkheid is een ontspannen gemeen schap, waar iedereen zich opmaakt om feest te vieren. Een feest dat echter hier en daar wordt overschaduwd dooi- lichte wanklanken. Zo begrijpt men niet, en dit onbegrip is terecht, waarom de ministers een extra uitkering van 2000 gulden krij gen, om zich op te maken voor de festiviteiten, terwijl het grootste deel van de bevolking, dat nog in diepe armoede leeft, maar moet zien rond te komen met de paar grijpstuivers die hen in het vooruitzicht zijn gesteld door enkele grote bedrij ven. Men begrijpt niet waarom een miljoen gulden beschikbaar is gesteld voor de bouw van een presti ge hotel om de officiële gasten onder te brengen, terwijl de ijsverkopers op de straten een likje verf kregen om hun wankele ijskarretjes op te fleuren. En waarom ruim 2,5 miljoen gulden is uitgetrokken om de wereld te laten merken dat Nederland een van zijn, laatste tropische achtererven afstoot. On danks de grote verzoening die afgelopen dinsdag plaatsvond tussen premier Arron en oppositieleider Lachmon tijdens een dramatische vergadering in het parlement, wordt in Suriname toch enigszins rekening gehouden met onbewuste gevoelens van rancune die bestaan tussen de extremistische hin dostaanse en creoolse groeperingen. De alcoholver koop is dan ook beperkt, al heeft een handige rumfabrikant zijn produkt nog aantrekkelijker pro beren te maken door er de naam „independence" aan te geven. Alle medische specialisten hebben opdracht gekregen zich vanaf a.s. maandag 24 uren paraat te houden. En de acht oorlogsbodems uit Brazilië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Venezuela en Nederland zullen niet loutei" uit feestelijke over wegingen ligplaats kiezen op de rede van Paramari bo. De feestviering betekent tevens ontwrichting van een deel van het economisch leven. Een groot aantal dienstverlenende bedrijven heeft laten weten dat vanaf maandag de werknemers uitbundig zullen deelnemen aan de feestelijke gebeurtenissen, het geen net zo veel betekent als: vergeet maar dat een loodgieter of electrjcien zal opdraven als de water leiding lek is of de stroom uitvalt. Tijdens de feestdagen zal ook de centrale markt, de enige plaats waar tegen redelijke prijzen nog de primaire levensbehoeften zijn te krijgen, de deuren dicht doen. Kortom, wie niet heeft gehamsterd zal met een lege maag de onafhankelijkheid moeten vieren. Maar daar bekommert niemand zich om, want van de honger is in Suriname nog geen mens omgeko men. En dat zal nu dan ook niet gebeuren. Waar men zich echter wel druk over'maakt is de wijze waarop de selectie is toegepast bij het uitnodi gen van buitenlandse gasten. Opvallend is dat de staat Israël, waarmee Suriname nauwe banden on derhoudt door de grote invloed die de joden al vanaf 1600 hebben gehad op het maatschappelijk leven, - immers zij waren de grondleggers van de plantage-economie in dit land - niet is geïnviteerd. Wel werd echter Saoedi-Arabië uitgenodigd. Ook de religieuze joodse leiders in Suriname werden niet „zwaar" genoeg bevonden om tot de officiële bijeen komsten te worden uitgenodigd. Deze duidelijke discriminatie van een belangrijke maatschappelijke groepering is dan ook bij velen in het verkeerde keelgat geschoten. Het is de vraag of premier Arron, die de laatste maanden werd geteisterd door de vele politieke zorgen, op de hoogte is van deze misstap van de organisatoren van de onafhankelijkheidsvie ring. Het zijn misschien juist deze kleine schoonheidsfou- ten die de oorzaak kunnen zijn dat wat als een groot nationaal gebeuren is opgezet dreigt te devalueren tot een banaal feest van een sterk bevoorrechte groep in deze kleine samenleving. De ruim honderd journalisten die uit alle windstreken hier zijn neer gestreken zal het in ieder geval niet ontgaan dat t „nationale" karakter van de onafhankelijkheidvie ring erg eenzijdig is geïnterpreteerd in de richting van degenen die al goed in de lift zitten. Maar dat schijnt nu eenmaal het noodlot te zijn van de gewone burgers in een ontwikkelingsland. En hierop vormt Suriname dan ook geen uitzonde ring. Zelfs niet wanneer in een zee van Chinees vuurwerk in de nacht van maandag op dinsdag de nieuwe Surinaamse vlag temidden van vijftiendui zend mensen in het enige voetbalstadion wordt gehesen en het nieuwe Suriname, waar iedereen zo de mond van vol heeft, werkelijkheid is geworden. Een nieuw Suriname dat maatschappelijk waar schijnlijk niet veel zal verschillen van het land dat 300 jaar onder Nederlands gezag heeft gestaan. Want daar is iets meer voor nodig dan toekomstper spectieven, samengebald in politieke redevoeringen en ontwikkelingsplannen, die de bedoeling hebben de bevolking vertrouwen in het land in te pompen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13