„Er bestaat nergens ter wereld nog een echte amateur in de topsport" ORF voor grootste opgave uit bestaan OOSTENRIJKS SKI-IDOOL KARL SCHRANZ: Eerste medaille voor Schranz Olympische munt Olympische W interspelen vergen investering van 54 miljoen gulden „Prijzig' diner Lord Killanin, president van het Internationaal Olympisch Comité. „Kapitalistisch individu INNSBRUCK Bij de komende Olympische Winterspelen zullen de deelnemers 74 gouden, zilveren en bronzen medailles gaan verdelen. De medailles, die door de Weense goudsmid mevrouw Martha Coufal-Hartl zij ontworpen, kosten per set (goud- zilver- brons) ongeveer 500. De gouden medaille bevat 6 gram puur goud en in de zilveren medaille is 9.25 gram echt zilver verwerkt. Aan de voorzijde staat het Olympisch embleem 1976 met als onder schrift: „12de Olympische Winterspelen" en aan de achterzijde de Olympische vlam met een sportstadion en een bergwand. De ontwerpster van de nieuwe medailles, die een doorsnee hebben van 7 cm heeft ook de medailles in 1964 ontworpen. Afgelopen week heeft de burgemeester van Innsbruck, dr. Alois Lugger het Olympisch eremetaal offi cieel in ontvangst genomen tijdens een pers bijeenkomst in de Oostenrijkse hotelschool Villa Banka. Bij deze presentatie was ook de in Sapporo gediskwalificeerde Oostenrijkse skiër Karl Schranz aanwezig. Schranz, die wegens reclame door IOC-president Avery Brundage in 1972 werd uitgesloten van deel name aan de Olympische Spelen, ontving van dr. Lugger de eerste geslagen gouden medaille voor 1976. (Van onze speciale verslagge ver) INNSBRUCK „De organi satie van de moderne Olympi sche Spelen is een geldverslin dende bezigheid en wordt in stand gehouden door een stel kapitalistische individuen. Enekele voorbeelden: de on langs overleden president van het Internationaal Olympi sche Comité de Amerikaan Avery Brundage en de huidi ge IOC-president Lord Killa nin". Met deze vernietigende woorden probeert het Oosten rijkse ski-idool Karl Schranz zijn gramschap op te halen voor zijn uitschakeling van de Olympische Spelen in Sappo ro 1972. De feiten zijn bekend: Karl Schranz, die voor een ski-fa briek reclame maakte in Oos tenrijk en in de andere skilan den, werd in Sapporo door IOC-president Avery Brunda ge van de Olympische Spelen uitgesloten, omdat de veelvou dig ski-kampioen weigerde de fabrieksnaam van zijn kleding en van zijn ski's af te halen. Gesteund door de leden van het IOC-bestuur werd de favo riete Karl Schranz nog voor dat de Olympische Spelen wa ren begonnen uitgeschakeld. Schranz ging als een marte laar terug naar Oostenrijk, waar hij een triomfantelijke ontvangst kreeg. Ruim 100.000 Oostenrijkers verwelkomden Karl Schranz in het Centrum van Wenen alsof hij voor de derde maal het Olympisch goud had veroverd. De andere skiërs van de Oostenrijkse ploeg bleven in Sapporo. Onbegrijpelijk Juist dat laatste is voor de nu 36- jarige ski-kampioen nog steeds onbegrijpelijk. Ook heeft hij nooit begrepen waar om de andere ski-landen de „one-man-show" van Avery Brundage niet hebben veroor deeld. Afgelopen week, bij de presen tatie van de eerste gouden me daille voor de Olympische Winterspelen 1976 in Inns bruck, zei Karl Schranz: „Sport en commercie gaan wel samen als het gaat om de or ganisatie. Het IOC wil wel sponsors aantrekken om de kosten van de Olympische Winterspelen te dekken maar de deelnemers mogen er geen cent voor ontvangen. De ama teursport bestaat toch niet meer". „Direkt na mijn uitschakeling in Sapporo heb ik een gesprek gehad met leiders yan de Rus sische ploeg. Ik heb hen ver weten dat ze in Oost - Europa een hypocriet beleid voeren. De Olympische Winterspelen is een kapitalistische organisa tie. Aan het hoofd daarvan staan welgestelde sportbe stuurders, die geen enkel be grip kunnen opbrengen voor de financiële problemen van de deelnemers. In Oost-Euro pa is het staatsamateurisme een vorm van professionele sport. Rusland en de andere Oosteuropese wintersportlan- den willen wel deel uit maken van een kapitalistisch „sport- circus" zoals de Olympische Winterspelen, maar tegelijker tijd veroordelen deze landen het professionalisme in de sport. Bovendien veroordelen ze ook het kapitalistische sys teem. Zolang het echter in hun propagandastraatje past wil len ze wel profiteren van de Olympische spelen. Het echte amateurisme is al 30 jaar dood". Karl Schranz: „Het echte amateurisme is al dertig jaar dood". Beroeps „Ook in Nederland zijn er be taalde topsporters geweest. Een voorbeeld: Pahud de Mon- tagne die in de jaren '20 enke le medailles won bij de milita ry cross. Hij was een beroeps militair en werd dus betaald. Zijn tegenstanders waren amateurs en moesten deze du re sport zelf bekostigen. In werkelijkheid was de Neder lander dus ook prof. Hij werd echter niet uitgeschakeld van de Olympische Spelen", aldus de sympatieke Oostenrijkse skiër die nog steeds profiteert van zijn Olympische succes- Karl Schranz heeft zijn eigen theorie over het beoefenen van het professionele amateuris me. Hij zegt: „Na de affaire in Sapporo zijn we in Oostenwijk aan tafel gaan zitten. We heb ben alles op een rijtje gezet en de eindconclusie was dat de Zo ging het in Sapporo 1972. Karl Schranz, zojuist door het IOC als professional van de Spelen uitgesloten, verlaat het Olympisch dorp... Oostenrijkse skiërs nog ama teur zijn als zij minder dan 100.000 gulden per jaar verdie nen. Het bedrag lijkt erg hoog, maar de opleiding tot topspor ter kost ongeveer zoveel geld. En wat maakt het uit of dit bedrag door de Sporthilfe (te vergelijken met een onkosten vergoeding van de Nederland se Sportfederatie) of door sponsors wordt betaald. Een ski-opleiding kost onnoemelijk veel geld. Niemand kan dat opbrengen, maar de Ameri kaan Avery Brundage en zijn kapitalistische vrienden zien dat kennelijk niet in. Ook Rus land subsidieert de topspor ters voor een gedegen oplei ding. Is dat dan geen profes sionalisme?". Onrecht De Oostenrijkse skiër die nu te oud is om nog deel te ne men aan de komende Olympi sche Winterspelen, betreurt de uitschakeling in Sapporo. Voor zijn gevoel is hem in 1972 veel onrecht gedaan. Hij vindt dat de Olympische kampioen, in welke tak van sport ook, mag profiteren van zijn talen ten en opofferingen. Hij vindt ook dat de Olympische Spelen zo snel mogelijk moeten wor den veranderd in Wereldspe- len, waaraan alle topsporters kunnen deelnemen. Karl Schranz: „De Olympische ge dachte moet bij het ontsteken van het Olympisch vuur op 4 februari in Innsbruck worden verbrand. Er bestaat, nergens ter wereld, nog een amateur in de topsport". INNSBRUCK - Oostenrijk geeft ter gelegenheid van de komende Olympische winter spelen een zilveren Olympi sche 100 Schilling munt uit. Deze voor verzamelaars bij zondere munt wordt deze maand (oktober) onder toe ziend oog van belangstellen den geslagen in de gerestau reerde ruimte van burcht Hasegg in Hall. Elke vrijdag en maandag kunnen de toe risten daar terecht van 09.00 tot 15.00 uur. In burcht Hasegg was van 1446 tot 1809 de Habsburgse munterij gevestigd. De zilver en 100 Schilling munt ver toont, behalve het wapen van de Olympische stad Inns bruck, ook de adelaar van Oostenrik en Tirol. Extra-treinen naar Innsbruck INNSBRUCK - Gedurende de Olympische winterspelen in Innsbruck, zullen er dage lijks extra treinen naar Inns bruck rijden. Daardoor is het eenvoudig om vanuit Mun- chen de Tirolse hoofdstad te bereiken. De extra-trein ver trekt dagelijks om 7.07 uur uit München en komt om 9.05 uur aan in Insbruck. De terugreis start om 18.15 uur. De aankomst- en vertrektij den van deze Olympia-ex- press zijn zodanig gekozen dat alle belangrijke gebeurte nissen tijdens de Olympische winterspelen kunnen worden meegemaakt Meer dan 50 autobussen zullen dagelijks de verbindingen verzorgen van het station naar de ver schillende wedstrijdplaatsen. Innsbruck is namelijk totaal volgeboekt, waardoor de be zoekers aan het gigantische sportevenement ook in Zuid- Duitsland kunnen worden ondergebracht. De officiële mascotte van de twaalfde Olympische Winterspelen 1976 in Innsbruck: een kleine sneeuwman met een Tiroler hoed. INNSBRUCK - Tijdens de Olympische Spelen zal er zondag 8 februari een groot Olympia-bal worden gehou den in het congresgebouw van de Oostenrijkse Olympi sche stad Innsbruck. Een toegangskaart kost 500 Schil ling (ongeveer 70 gulden) en wie ook wil deelnemen aan het gala-diner in de renais- sancehal Dogana, dat aan het Olympisch bal vooraf gaat, moet nog eens 2000 Schilling bijbetalen (onge veer 280). De Oostenrijkse Coca Cola-fabrieken sponso ren de totale kosten van het Olympisch gala-feest (onge veer 250.000 gulden). De op brengst van het galafeest komt ten. goede aan het Oos tenrijkse Olympisch Comité en de Oostenrijkse Sportfe deratie. Het galadiner begint om 19.00 uur en de organisa toren verwachten 1300 gas ten. Kaarten voor het Olym pisch bal kunnen in Neder land worden besteld bij het Oostenrijks verkeersbureau in Amsterdam. Van onze speciale verslaggever INNSBRUCK De Oostenrijkse Radio- en Tele visiestichting (ORF) staat in de komende maan den voor de grootste opgave in het 50-jarig be staan. Tijdens de Olympische Winterspelen, die van 4 t/m 15 februari in Innsbruck en Seefeld worden gehouden, zal de ORF 1970 minuten (116 uur en 10 minuten) rechtstreeks uitzenden. In Innsbruck heeft de ORF een Olympisch cen trum ingericht van waaruit alle uitzendingen wor den verzorgd. Tot op dit moment zijn er 30 landen die bij de Oostenrijkse Radio en Televisiestichting een aanvraag hebben gedaan voor uitzendingen. Voorts zijn er 10 landen die samenvattingen van OffGTS de Olympische Spelen hebben gevraagd. Deze aanvragen kwamen uit landen, die niet deelnemen aan de Olympische N interspelen o.a. Spanje, De nemarken, Zuid-Afrika, Malta, Ierland, Portugal en Luxemburg. zodat de ORF de overige 120 miljoen schilling uit eigen middelen moet investeren. De inkomsten dekken de uitgaven niet. ORF-directeur Hauser: „De uitzendingen van de Olympische Spelen kos ten veel geld. We hebben veel programma's al kunnen verkopen, maar er blijft toch een tekort van 50 miljoen schilling (ongeveer 7 miljoen gul den). We hopen de overtollige apparatuur aan Montreal (Zomerspelen) of Moskou (Olympische Spelen in 1980) te kunnen verkopen. In de toe komst zou het nog goedkoper kunnen als al de technische apparatuur op huurbasis van de ene Olympische Spelen naar de andere gaat". Investering Bij de ORF zijn momenteel 22 aanvragen voor radioverbindingen verbindingen binnen. De Oos tenrijkse televisie heeft voor deze Olympische Spelen een investering moeten doen van ruim 380 miljoen Oostenrijkse schilling (ongeveer 54 miljoen gulden). Zestig procent daarvan is bestemd voor de aanschaf van nieuwe apparatuur. Deze techni sche apparatuur heeft de ORF gedeeltelijk ge kocht en gedeeltelijk gehuurd van de Westduitse maatschappijen ARD en SDF (Zweite Deutsche Fernsehen), die de apparatuur nog over had van de Wereldkampioenschappen voetbal in München. De regering van Oostenrijk, het provinciaal be stuur van Tirol en het gemeentebestuur van Inns bruck staan garant voor 260 miljoen schilling, Om de Olympische Winterspelen bij de mensen thuis te brengen, moet de ORF dus geweldige offers brengen. Alleen al tijdens de Winterspelen in Innsbruck heeft de Oostenrijkse Radio en Tele visiestichting 1000 personeelsleden extra nodig. Evenals het organisatiecomité kampt de ORF met het probleem van een te korte voorbereiding. Door de weigering van Denver waar de Olympische Spelen 1976 gehouden zouden worden, heeft de ORF in 2 jaar het gigantische programma op papier moeten zetten. De samenvattingen worden door de ORF-redacteu- ren samengesteld. Alle in Oostenrijk aanwezige buitenlandse televisiechefs krijgen een bepaald inspraakrecht, zodat de samenvattingen voor alle landen acceptabel zijn. Voor ORF-directeur Hau ser zullen de komende maanden een van de zwaarste perioden van zijn leven zijn. Hij is verantwoordelijk voor het goed functioneren van de televisie- en radio-techniek tijdens de Olympi sche Winterspelen 1976.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11