juan Larlos klaar voor overname troon Lubbers: directie moet in personeelsraden Samenzweringen CIA buiten presidenten om £eidóc6otiAcmt Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over onze prijzen SYRIËRS IN BEKLAG OVER BEHANDELING restaurateurs Veiligheidstips van 500 Britse Tongvisserij verboden VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Rapport Senaatscommissie: WASHINGTON (Reuter) Er dige manier aan hun eind ge- zijn geen duidelijke bewijzen komen. dat samenzweringen van de De commissie is tot de conclu- Amerikaanse geheime dienst sie gekomen dat het systeem (CIA) om buitenlandse staats- van de controle op de uitvoe- hoofden uit de weg te ruimen rende macht zo ondoorzichtig de uitdrukkelijke toestemming is dat men er moeilijk achter van toen regerende presiden- kan komen op welk niveau de ten hadden. Wel wordt de moordpraktijken bekend wa- naam van het toenmalige ren en wie er toestemming hoofd van de CIA, Helmus voor gaf. „Deze situatie schept genoemd. het verontrustende beeld dat regeringsfunctionarissen zich Dit staat in een rapport over met de samenzweringen kun de activiteiten van de CIA op nen hebben ingelaten zonder dit gebied dat een speciale Se- dat volkomen duidelijk was of naatscommissie na een onder- de president er uitdrukkelijk zoek van negen maanden heeft in had toegestemd", aldus het gepubliceerd. Het rapport gaat rapport, voor het eerst openlijk en ge- Het rapport gaat zeer gedetaü- detailleerd in op de komplot- leerd in op de vijf samenzwe- ten van de CIA tegen vijf bui- ringen en het noemt daarbij tenlandse leiders. Dat zijn de namen van CIA-agenten. Kongolese leider Patrice Loe- De commissie heeft concrete moemba, de Cubaanse pre- bewijzen gevonden voor min- mier Fidel Castro, Rafael Tru- stens acht samenzweringen jillo van de Dominicaanse re- om Fidel Castro te vermoor- publiek, de Chileense legerbe- den in de periode van 1960 tot velhebber René Schneider en 1965. Zo werden onderwereld- president Ngo Dinh Diem van figuren met giftige tabletten Zuid-Vietnam. naar Cuba gestuurd om te Loemoemba, Trujillo, Schnei- proberen de premier te vergif der en Diem zijn op geweldda- tigen. Treurende Spanjaardei 1 I 11 buiten het Pardopaleis na d Van onze correspondent MADRID Terwijl vandaag lange rijen Spanjaarden defi leerden langs het in het ko ninklijk paleis van Madrid opgebaarde lichaam van gene raal Franco, bereidde Juan Carlos zich voor op zijn "beëdi ging als staatshoofd die mor gen zal plaats vinden. Om half een zullen morgen de kroonraad en de Cortes (parle ment) bijeenkomen om de nieuwe koning de eed af te nemen en hem uit te roepen tot koning. De plechtigheid zal vrijwel zeker worden bij gewoond door president Gis- card d'Estaing van Frankrijk, die sinds enkele weken in re gelmatig contact staat met Juan Carlos om hem te over tuigen van de noodzaak van democratisering in Spanje. Juan Carlos, die in zijn eed trouw moet beloven aan de fundamentele wetten (die min of meer de Spaanse grondwet vormen) en ,aan de beginselen van de Beweging' (de politieke stroming die het Franquisme inhoudt), zal overigens aan zienlijk minder bevoegdheden hebben dan Franco. Spanje gaat van een éénmansbewind over n-'T «r»n oligarchie, een bewind waarin een kleine groep de macht deelt alt hans in het eerste stadium. Hij zal maar over een smalle mar ge van initiatief kunnen be schikken, en daar slechts ge bruik van kunnen maken met instemming van de raad van het koninkrijk of van de eerste minister. Die raad zal de ko ning een lijst van drie namen overhandigen waaruit deze de voorzitter moet kiezen te vens voorzitter van de Cortes en de eerste minister. De huidige voorzitter is de uiterst conservatieve Rodriguez de Valcarcel. In Madrid hoopte men de laat ste dagen dat Juan Carlos zou proberen een gematigde fi guur op de lijst te krijgen, zoals de vorig jaar ontslagen minister van voorlichting Ca- banillas, zijn eigen raadgever de graaf van Mortico of de voormalige minister van de Beweging Fernandez Miranda. Ook hopen gematigde kringen dat Juan Carlos een amnestie zal afkondigen voor politieke gevangenen. Daartegen zou den de ultra—rechtsen in de Guardia Civil zich evenwel verzetten. Franco ligt tot zondag opgebaard in het koninklijk paleis in Madrid, waar de Spanjaarden gelegenheid krijgen het overleden staatshoofd voor het laatst te zien. Advocaten sturen protestbrief Noodsprong HET K.V.P.-BESLUIT OM, als noodoplossing, met het voorberei den van een eigen kandidatenlijst voor Kamerverkiezingen te beginnen, heeft tot reacties geleid die bijna allemaal tussen „de ondergang voor het CDA" en „het faillissement van de KVP" zweven. De ondertoon van sommige reacties is er een van teleurstelling, bij andere een van nauwelijks verholen leedvermaak; de ondertoon waarnaar het meest geluisterd dient te worden is naar onze mening die van vrees dat nu de polarisatie ruim baan kan krijgen, omdat de kans groot is dat de betekenisvolle groep welke haar had kunnen afremmen, in brokken uiteen gaat vallen. AANTJES EN KRUISINGA belijden hun teleurstelling openlijk. Waarom? Hun bijdrage aan het CDA-beraad is immers bepaald niet zo geweest dat beweerd kan worden: „De KVP laat ons nu in de kou staan". Wij beweren niet dat in de voorbereidende fase het KVP-bestuur een grandioos spel gespeeld heeft. Maar toen het ging spannen, hebben zowel Kruisinga als Aantjes teveel aan een deel van hun eigen aanhang gedacht. Eigenlijk had de CDA-top zich als een conclaaf enige tijd van de buitenwereld moeten afzonderen met dezelfde dwingende bepalingen als bij een pauskeuze. Blootgesteld aan het vrije spel van de publieke opinie hebben christendemocrati sche politici keer op keer spanning veroorzaakt, die zelfs apostel Steenkamp niet meer kon ontladen. En nu staat een grote groep christen-democratische kiezers die om allerlei redenen wèl een geïntegreerd CDA begergn in de kou! FORMEEL HEEFT DE KVP tot niet meer besloten dan het voorbereiden van een noodoplossing als het mis blijft gaan. Wan neer volgende maand zowel de anti-revolutionairen als christelijk- historischen bij verder beraad tot een meer positief antwoord op de vraag naar één gezamenlijke CDA-lijst komen, kan de Katholie ke Volkspartij gemakkelijk terugdraaien. Blijven ARP en/of CHU evenwel huiverig, dan zullen Aantjes en Kruisinga moeten komen met zulke garanties voor bestuurlijke en politieke samenwerking (in de eerste plaats door de fracties) dat de Katholieke Volkspartij heil ziet in een zware federatie met voorlopig nog eigen lijsten maar, zonder de noodzaak zelf te kiezen voor omvorming van de eigen partij tot een mini-CDA. Wat partijbesturen en politici goed moeten weten, is dat ze in toenemende mate bezig zijn het vertrouwen van hun eigen achter ban te verspelen; dan zal een deel van die teleurgestelde aanhang inderdaad gaan kiezen: Wiegel of Den Uyl. Links en de WD zullen daarom niet treuren, hoewel Wiegel soms doet alsof... Maar de politiek volgens het harmoniemodel waarvoor het CDA zich sterk wil maken, wordt dan zwaar aangeslagen. Het wachten is dan of die politiek nog eens als een foenix zal kunnen herrijzen uit haar TNO-mede- werkers ongerust over veiligheid DELFT (ANP) TNO-mede- werkers die vaak in ontwikke lingslanden werken, zijn onge rust over hun veiligheid. Aan leiding hiertoe is het verdwij nen van hun 24-jarige collega Nico Arends in de Spaanse Sa hara. De personeelsraad van de dienst grondwaterverkenning wil dat er op Europees niveau stappen worden ondernomen om te voorkomen, dat de deskundigen die betrokken zijn bij ontwikke lingssamenwerking een speelbal worden bij kwesties tussen ont wikkelingslanden. Uit informaties die TNO van de in Mauretanië werkzame groep heeft gekregen, zou kunnen worden geconcludeerd, dat Nico Arends inderdaad is gegijzeld door de voor onafhankelijkheid van de Spaanse Sahara strijden de groep Polisario. Deze conclu sie is getrokken uit mededelin gen van Bedoeinen. „Contourennota is politieke keuze" Van onze parlementaire redak- tie DEN HAAG - Minister Van Kemenade van onderwijs is niet van plan de bewerking van de discussienota over de con touren van het onderwijs in het jaar 2000, in handen te geven van een uit onafhankelijke des kundigen bestaande staatskom- missie. Volgens hem zou dit afbreuk doen aan de diskussie. „Het gaat in de nota niet alleen om onderwijskundige zaken, maar ook om beleidsuitgangs punten. Er worden politieke keuzen gedaan. De minister is daarvoor verantwoordelijk en kan daarop worden aangespro ken", zo verklaarde Van Keme nade gisteren op een bijeen komst in Den Haag, waar hij van de direkteur van de staats drukkerij het eerste exemplaar ontving van de pocketuitgave „Meer mensen mondig maken", een gepopulariseerde samenvat ting van de contourennota. De minister hoopt dat door mid del van de pocket nog meer mensen kennis zullen nemen van het contourenplan. B.V. Autom. Imp. H.A. Maasland Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.-H.) Tel. 01718-13900/16275. de handliggende veiligheids maatregelen te nemen om klan ten te tonen, dat men iets doet om ze te beschermen. De vereniging van restaurateurs heeft in Londen overleg ge pleegd met de politie. Ze kreeg de raad voor alle ramen stalen netten aan te brengen. Een laag je plastic op het glas, of wel speciaal glas dat in kleine scher ven vliegt, zou er eveneens toe bijdragen om het aantal gewon den te verminderen. Zware overgordijnen zouden bommen die binnengegooid worden, kun nen opvangen. De meeste restaurants plaatsen nu betrouwbare „waakhonden" aan hun ingangen om binnenko mende klanten te fouilleren en tassen te doorzoeken. Zij moe ten ook op straat een oogje in het zeil houden. Sommige res taurateurs willen patrouilles or ganiseren om heel Mayfair te kunnen bewaken, maar de poli tie keurt dit niet goed. AMSTERDAM (ANP) - De vier Syriërs, die op 22 oktober door de Amsterdamse rechtbank we gens verboden wapenbezit tot een jaar met aftrek veroordeeld zijn, zullen niet in hoger beroep gaan. Zij hebben de hongersta king, die zij na het uitspreken van het vonnis waren begon nen, op 31 oktober beëindigd, nadat het ministerie van Justi tie had toegezegd ook voor hen „het normale regime in de hui zen van bewaring en eventuele latere gevangenissen te hunnen opzichte te laten gelden", aldus de verklaring van hun advoca ten. De vier Syriërs, die zoals be kend voornemens geweest wa ren om op vijf september in het station van Amersfoort reizigers uit de internationale trein uit Rusland te hebben willen gijze len, hebben thans in een verkla ring geprotesteerd tegen de dwang, waarmee hun honger staking gebroken zou zijn. Ti' dens deze hongerstaking werd aan twee van hen, aldus de ver klaring van hun advokaten, wa ter en elk ander vocht gewei gerd „met de mededeling dat deze maatregel zou blijven voortduren, tot zij hun honger staking zouden beëindigen. Eerst na krachtdadig protest van hun raadslieden is vocht weer toegestaan". DEN HAAG (ANP) - Neder landse vissers zullen vanaf 23 november tot het einde van het jaar niet meer uit mogen varen om op tong te vissen. Vapaf 27 november zal deze vis niet meer mogen worden aange voerd. Ir. Th. J. Tienstra, voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, heeft dit uitvoeringsbesluit ge nomen nadat hij gisteren een gesprek had met minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij). De bestaande vrijstelling voor de tongvisserij is vervallen om dat de Nederlandse vissers het toegestane tongquotum voor 1975 overschreden hebben. Het Produktschap vreest dat het verbod niet scherp nageleefd zal worden. Bij overtredingen zul len er echter processen-verbaal komen, een optreden dat vol gens de minister nodig is omdat de Nederlandse Visserij interna tionaal „in een niet zo goed blaadje staat". De handel, zo meent het pro duktschap, zal zich voorlopig nog wel kunnen voorzien uit de in vrieshuizen gevormde voorra den. Nederlandse hulp aan kinderen in Roest chef Militair Huis koningin DEN HAAG (ANP) De voor malige bevelhebber der zee- strijdkrachten, de vice-admi- raal b.d. E. Roest zal zeer bin nenkort worden benoemd tot chef van het Militair huis van de koningin. Minister Vredeling (defensie) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Aan de orde was de uitlating van de vice-admiraal begin juli dat hij de oorspronkelijke bezuinigingsplannen bij de ma rine „met alle mogelijke midde len zal bestrijden". Minister Vredeling noemde die uitlating „levensgevaarlijk" en herinner de eraan, dat hij in een overleg met de vice-admiraal (ook begin juli) over die uitlating zijn on dubbelzinnige afkeuring had uitgesproken. Vice-admiraal b.d. Roest zal als chef van het Mili tair Huis van de koningin luite nant-generaal H. Schaper opvol gen. In het begin van hun gevangen schap werden de vier mannen afzonderlijk in cellen geplaatst. Dit is later ongedaan gemaakt. Thans verblijven zij met twee man in een cel. Vertegenwoordi gers van Amnesty International en van Arabische ambassades in Nederland is door het minis terie van Justitie op verzoek van de vier gevangenen toegestaan. Het ministerie zal eveneens on derzoeken of water en/of ander vocht hun destijds is onthouden. „Het komt ons echter hoogst onwaarschijnlijk voor", aldus het ministerie. Tegenbezoek aan Tsjechoslowakije DEN HAAG (ANP) - Premier Den Uyl en minister Van der Stoel zullen, op uitnodiging van premier Lubomir Strougal en minister Bohuslav Chnoupek, een bezoek aan Tsjechoslowa kije brengen. Dit is meegedeeld na afloop van het officiële bezoek, dat de Tsje- choslowaakse minister van bui tenlandse zaken, Chnoupek, de afgelopen drie dagen aan Ne derland heeft gebracht. De da tum van deze bezoeken zal later worden vastgesteld. Gisteren is in Den Haag een overeenkomst gesloten over eco nomische, industriële en techni sche samenwerking, die het ka der moet vormen voor samen werking tussen Tsjechoslowaak- se staatsbedrijven en Neder landse particuliere ondernemin gen. Visakkoord IJsland en Duitsland BONN (Reuter-DPK) West- Duitsland en IJsland zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe visserij-overeenkomst die een eind moet maken aan de reeds een jaar bestaande „kabeljauwoorlog" tussen de twee landen. Het akkoord moet nog worden -goedgekeurd door de IJslandse volksvertegenwoordiging, het geen nog moeilijkheden kan op leveren. Naar verluidt mogen West-Duitse vissers binnen de 200 mijls zóne niet meer dan 60.000 ton vis per jaar vangen. Drie jaar geleden bedroeg deze vangst nog het dubbele. Tanzania DEN HAAG (ANP) Neder land zal Tanzania kinderhulp gaan bieden. Stichting „Neder lands Kinderhulp plan" zal in Tanzania een projekt opzetten dat tot doel heeft kinderen van een betere totale ontwikkeling te verzekeren. Het project zal gefinancieerd worden uit de opbrengst van het nationaal geschenk, door konin gin Juliana aangeboden, ter ge legenheid van haar zilveren re geringsjubileum in 1973. Het „Tanzania-Nederland Kinder hulp Plan" zal maandag op pa leis Huis Ten Bosch onderte kend worden, waarbij president Nyerere van Tanzania en konin gin Juliana aanwezig zullen zijn. De Stichting heeft juist haar keuze op Tanzania laten vallen, omdat Nederland in haar ont wikkelingsbeleid zich de afgelo pen jaren sterk op Tanzania heeft geconcentreerd. Vice-admiraal batteerd. Deze minister zal volgende week zijn begroting in de Tweede Kamer verdedi gen. De heer Lubbers wilde wel nog kwijt, dat als het personeel op langere termijn meer macht in de ondernemingen zal krijgen, er ook meer risico's voor het personeel van het ondernemen tegenover moeten staan. De heer Lubbers heeft de Tweede Kamer beloofd op korte termijn een overzicht te' geven van de aardgasvelden, die in de Noordzee voorkomen. De PvdA-er Kolthoff diende tijdens het de bat een motie in om de uitkeringsduur voor oud-zelfstandigen die hun bedrijf hebben beëindigd, te verlengen van 58 jaar tot 65 jaar. De motie wordt gesteund door PPR, D'66, KVP en ARP. Volgens staatssecretaris Hazekamp van Eco nomische Zaken bevindt de zelfstandige zich voor 1976 in een betere startpositie dan de werknemer. De cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf wijzen op een reële inkomensverbetering van 1 1 1/2 procent voor de werknemers met een inkomen van 23.000 k 24.000. Doordat 1975 slechter is uitgevallen dan was voorzien, is de inkomensontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf in 1975 op het ni veau van die voor de werknemers uitgeko men. Met name voor het beroepsgoederenvervoer, de melkslijters, horeca en kruideniers in de situatie dit jaar slecht geweest. Vooral de slijters kunnen een niet al te rooskleurig jaar verwachten. De regering is bereid de melkhandel structureel te bezien. Ook de kappers kunnen, wat dat betreft, op mede werking van de regering rekenen, zo zei de staatssecretaris. Roosters met gaas worden thans als beveiliging tegen nieuwe bomaan slagen geplaatst voor de ruiten van het Schotse restaurant dat een week geleden door een IRA-bom werd vernield Overal in Londen worden door restaurants dergelijke beveiligingsmaatregelen genomen, die moe ten verhinderen dat vanaf de straat bommen naar binnen worden gesmeten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Vijfhonderd Britse restaurateurs krijgen een brief van hun nationale vereniging in Londen met suggesties voor vei ligheidsmaatregelen tegen bo maanslagen. Dit is een gevolg van de vier zware bomaansla gen, die in zes weken gepleegd werden op Londense restau rants. Het gaat om een offensief van een afgescheurde groep van de voorlopige IRA, die volgens bepaalde geruchten vóór kerst mis tenminste één bomaanslag per week wil plegen in de Britse hoofdstad. Ten gevolge van de terreur lij den de restaurants en theaters van centraal Londen zware ver liezen. 's Avonds krijgen de ee thuizen al 50 procent minder klanten. Sinds de bommen bin nengegooid worden, willen de mens.en niet meer bij de ramen zitten. De stemming is zo onbe haaglijk, dat de restaurateurs zich verplicht zien enkele voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economi sche Zaken) vindt dat de directie van een onderneming vertegenwoordigd moet zijn in te vormen personeelsraden (onderne mingsraden nieuwe stijl). De minister heeft dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette debatten over de begroting van economische zaken duidelijk laten weten. De bewindsman zei dat er geen^ wezenlijke tegenstelling bestaat tussen de* belangen van de directie van een onderne ming en die van het personeel. Zoals bekend willen de'vakbonden de directie uit de per soneelsraden weren, tegen welke plannen al van verschillende zijden hevig verzet is gere- De heer Lubbers was overigens van mening dat er over dit vraagstuk beter met minister Boersma (Sociale Zaken) kon worden gede-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9