£cidóc0oimmt MmstCTwj^slad en weg veiliger DA COSTA GOMES IN PALEIS BELEGERD Leiden boos op CRM kennismaking „CDA-lijst moet komen" Horeca dreigt met acties Twee directeuren voor „Endegeest' Van Speyk „Zien en gezien worden99 in het verkeer CHU NU MEER ACHTER KVP „Dag auto.." PLAYMOBIL Vrijdag 21 november 1975,66e jaargang no. 20280 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0,42 per mm. Telefbontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: Der week f2.81; kwartaal'/36,32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Van Speyk-show (zonder Cur sief) op Ned. I om 19.55 uur Ned. II om 20.25 uur de Moun- ties, om 21.25 uur Gebr. Ham mond en om 22.15 uur Televisier met o.m. longkanker en loon aatregelen. Wat minder buien Opklaringen, maar vooral aan vankelijk ook plaatselijk enkele buien. Krachtige afnemende wind uit noordwest tot noord. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Morgen: Zon: 8.11-16.41 Schev. hoogw.: 4.54 17.05 Maan: 20.03 -11.06 Laagw.: 00.36 -12.53 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wil de on veiligheid in het verkeer straffer aan pakken. Hij heeft gisteren een beleids plan aan de Tweede Kamer aangebo den, waarin een reeks van maatregelen wordt aangekondigd om de verkeers veiligheid te vergroten. De minister wil voorrang geven aan de verkeersleefbaarheid binnen de be bouwde kom, de aanleg van fietspaden en fietsroutes, de uitbreiding van ver- keerssignalering op autowegen en een veelomvattend projekt „zien en gezien" worden. Volgens drs. Westerterp is het aantal verkeersslachtoffers nog altijd onaan vaardbaar hoog. In de afgelopen tien jaar sneuvelden 30.000 mensen in het verkeer. Per dag vallen gemiddeld 7 doden en 180 gewonden. „De kans om in het verkeer gedood of gewond te worden moet drastisch worden vermin derd", zegt Westerterp. Binnen de bebouwde kom zal het aut overkeer volledig ondergeschikt worden gemaakt. De bewegingsvrijheid van spelende kinderen, voetgangers en fiet sers komt voorop te staan. Ook de geluidshinder zal worden teruggedron gen. Het rijk zal de subsidies voor de aanleg van fietsroutes in steden verhogen van 50 tot 80 procent. Om het fietsverkeer aantrekkelijker te maken zullen ook buiten de bebouwde kom vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Op druk ke autosnelwegen zal in de komende jaren de verkeerssignalering worden uitgebreid. Via lichtgevende borden zal een adviessnelheid worden aangegeven. Het projekt „zien en gezien" worden omvat een groot aantal maatregelen: nagegaan wordt of oversteekplaatsen voor voetgangers beter zichtbaar kun nen worden gemaakt (overwogen wordt de invoering van een verkeersbord dat weggebruikers opmerkzaam maakt op een om de hoek gelegen zebrapad; het voeren van dimlichten in plaats van zgn. stadslichten zal voor motor voertuigen verplicht worden; het gebruik van de gele retroflecte- rende kentekenplaten wordt bevorderd; voor fietsen zal een verplichte rode reflector worden ingevoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Christelijk Historische Unie heeft zich thans aangesloten bij de opvatting van de KVP, dat het uitkomen met een gezamenlijke CDA-kieslijst bij de komende landelijke verkiezingen een noodzake lijke voorwaarde is. Dit heeft de voorzitter van de CHU baron Van Ver- schuer gisteren verklaard. Hij is daarmee teruggeko men op de beslissing van vorige week zaterdag, toen hij op het CDA-beraad tegen deze opvatting stemde. Intussen stromen bij de KVP, ARP en CHU brieven binnen van CDA-afdelingen in het land, die zonder meer eisen, dat de drie christelijke partijen met één kandidatenlijst komen. De reakties zijn losgekomen na de oproep van de oud-premier P. J. S. de Jong' maandag in Arnhem en de brief van de CDA-afdeling Haarlemmermeer dinsdag. Baron Van Verschuer is gisteren in zijn verklaring zover gegaan, om zijn voorzitterschap afhankelijk te stellen van het al of niet uitkomen met één lijst De brieven van vele CDA-afdelingen laten eveneens uitko men, dat partijleiders maar moeten aftreden, wanneer zij niet tot eensgezindheid kunnen komen. „De geza menlijke CDA-lijst moet er komen", aldus de vele reakties. Jaar lang de mooiste De 18-jarige miss Portorico, Wilnellia Merced is in Lon den uitgeroepen tot miss Wereld. Zij wordt geflankeerd door, links miss Duitsland, de 22-ja- rige Marina Lang- ner, die tweede werd en rechts, door miss Verenigd Koninkrijk, de 22 ja rige Vicki Harris, die derde werd. Op nieuw overleg regering en bedrijfsleven (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De rege ring wil vanavond al ver der praten met werkge vers en werknemers over de loonvorming voor vol land jaar. Vandaag zou in de ministerraad deze voor het bedrijfsleven zeer delicate kwestie aan de orde komen. De bedoeling is, dat de regering na afloop van de ministerraad werkgevers en werknemers opnieuw met de neus op de harde feiten zal drukken. Daar naast zou zij willen pro beren vakbeweging en werkgevers achter haar standpunt te krijgen, om tenminste uit de impasse over de loonvorming te geraken. Politiek Den Haag meent, dat de rege ring vanavond zelf al be slissingen bekend zal ma ken, als mocht blijken, dat een nieuw overleg tussen vakbeweging en werkgevers onmogelijk Afscheid Prins Juan Carlos van Bourbon, het toekomstige staatshoofd en koning van Spanje brengt met zijn echtgenote, prinses Sophia een bezoek aan de kapel in het Pardopaleis waar de overleden Franco ligt opgebaard. LISSABON (UPI/Rtr) Nadat alle Portugese ministers gisteren hun werkzaamheden hadden opgeschort uit protest tegen het zwakke optreden van de militaire leiders, hebben duizenden linkse demonstranten gisteravond het presidentiële paleis in Lissabon belegerd. Ze hebben aangekondigd niet te zullen vertrekken voordat president Da Costa Gomes de regering Azevedo ontslaat. Troepen in het noorden van Portugal, die loyaal zijn aan de regering, zijn in staat van alarm gebracht Linkse troepen in Lissabon hebben radio- en televisiestations bezet. De Portugese militaire Revolutionaire Raad kwam gisteravond bijeen en besprak tot in de vroege ochtend de crisis die is ontstaan door de staking van de regering-Azevedo, totdat de president en de Revolutionaire Raad haar voldoende gezag weten te geven om effektief te kunnen regeren. De duizenden linkse demonstranten braken houten banken af om open vuren te maken op de terreinen van het Belem-paleis, langs de oevers van de Taag. De organisatoren van de demonstratie lieten via radiostations oproepen uitgaan aan de mensen in de omgeving broodjes te brengen voor de demonstranten. "Wij, de arbeidersklas se, zullen het Belem-paleis niet verlaten, zelfs al moeten we dagen, weken of maanden blijven. Het optreden van de demonstranten heeft opnieuw speculaties doen ontstaan dat de regering en de militaire leiders ernstig overwegen de hoofdstad te verplaatsen Portugese troepen vormen een kordon om de residentie van president naar de noordelijke stad Oporto. Da Costa Gomes, die belegerd wordt door uiterst linkse demonstranten. VENLO (ANP) De bond van ondernemers in het horecabedrijf, Horeca Nederland, heeft na afloop van een tweedaags congres in Venlo giste ren telegrammen met verlangens gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer, en de ministeries van CRM, economische en sociale zaken en volks gezondheid. Als deze verlangens niet worden in gewilligd, „zal bet to acties komen", aldus Mr. J. P. Gravesteijn, algemeen secretaris van Horeca Nederland. Op korte termijn wil men een oplossing voor het probleem van verkoop van alcoholhoudende dran ken in niet-horecabedrijven zoals sportkantines en wijkgebouwen. Horeca Nederland verlangt dat de commissies die hierop studeren spoedig komen met afgeronde richtlijnen. Ook verzoekt men de Tweede Kamer de voorstellen tot verhoging van accijnzen en btw af te wijzen. Bij eventuele acties denkt Horeca Nederland in termen van burgerlijke ongehoorzaamheid. Aanval Bij een Arabische overval op een vestiging in de door Israël bezette hoogvlakte van Golan zijn vier mensen ge wond, aldus is van militaire zij de bekendgemaakt. KORTGENE (ANP) - En kele Belgische sportvissers hebben als besluit van een boottochtje op de Ooster- schelde naar hun auto kun nen vissen. Toen zij naar hun uitgangs punt, de voormalige veer- dam bij Katseveer, terug keerden kwam de trouwe vierwieler hun al tegemoet drijven; het was op de Oos- terschelde inmiddels vloed geworden. De Belgen konden de auto op het droge krijgen, maar rijden lukte niet meer; het zoute water had zijn tol geëist. ADVERTENTIE1 Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 ADVERTENTIE] volop verkrijgbaar bij SPEL HOBBY 5 Melpleln 162 - Fa. Snaathorat Tel. 071-766041. VISSEN (£ÖËlvEC-TjE eatTPFONZE) l is? JE KUdT'T \NuMMERBOfcP Tocii NOS MET ZIEN/ Enkele Belgische sportvissers kwa men tijdens 'n boottochtje hun auto tegen... ...die door het wassende water van de Oosterschelde op drift was ge raakt. Senator Edward Kennedy legt bloe men op het graf van zijn vermoorde broer John Kenne dy op de nationale begraafplaats bij Arlington. Tevoren had hij een bezoek gebracht aan het graf van zijn even eens vermoorde broer Robert. Van links naar rechts: Christopher Kenne dy, Michael Kenne dy, mevrouw Ethel Kennedy, weduwe van Robert Kenne dy, mevrouw Joan Kennedy, echtgeno te van Edward Ken nedy, Matthew Ken nedy, Edward Ken nedy, Rory Kennedy en Patrick Kennedy, zoon van Edward. De andere kinderen zijn allen van Ethel Kennedy. Ze kregen 'm op het droge, maar rijden deed-ie door het zoute water niet meer. Van een onzer verslaggevers LEIDEN. De gemeente Leiden is boos op het ministerie van CRM. In Den Haag blijft men maar wachten met het versturen van een brief waarin staat dat de subsidie-aanvrage voor werk zaamheden aan de walmuren in het nieuwbouw- gebied Herengracht/Zijlsingel is afgewezen. Dat is de gemeente allang telefonisch meegedeeld, maar zolang men hiervan geen schriftelijke be vestiging heeft ontvangen, kan niet met het werk worden gestart. En als dat nog lang duurt zal zelfs de bouw er vertraging van kunnen ondervin den. Daarom zal de gemeente een brief op poten naar CRM sturen waarin zij haar verontwaardi ging en verontrusting over een en ander wil uitspreken. Bovendien zal er in komen te staan, dat als er niet snel een brief komt de gemeente dan maar zonder antwoord in het' gebied aan de slag zal gaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De psychiatrische kliniek „Endegeest" krijgt mogelijk over vier maanden twee directeuren. Het college van b en w overweegt een andere beheerstructuur te ontwerpen, waarin de taken van de geneesheer-directeur worden verdeeld over twee personen. In deze structuur zou er plaats zijn voor een zakelijk directeur, die zich bezighoudt met het algemeen beleid van „Endegeest" en een geneeskundig directeur. B en w willen nog nader bekijken hoever de bevoegdheden van de beide directeuren ten opzichte van elkaar komen te liggen. Het is in deze constellatie best mogelijk dat de geneeskundig directeur ondergeschikt wordt aan de algemeen directeur. B en w hebben het oog laten vallen op een andere beheerstructuur nu de procedure rond de opvolging van de heer Straathof als geneesheer-directeur van „Endegeest" een nieuwe fase is ingegaan. Eén van de kandidaten voor deze post, de heer A. Hustinx, werkzaam op het ministerie van justitie heeft het college onlangs laten weten dat hij zijn kandidatuur intrekt. Een belangrijke overweging voor de heer Hustinx die bij deze beslissing een rol heeft gespeeld is de conclusie dat er een anti-stemming tegen hem heerste bij het personeel van „Endegeest". „Een pamflet met totaal uit het verband gerukte uitspraken van mij, dat mij onder ogen kwam, maakte dit duidelijk", aldus de heer Hustinx in zijn brief aan b en w. „Wanneer ik mijn benoeming zou aanvaarden, zou het personeel aanleiding kunnen geven tot het vertroebelen van de verhouding tussen „Endegeest" en het college van b en w". Een andere overweging was dat de inspraak commissie zich in meerderheid heeft uitgesproken voor benoeming van de heer Mojet, thans vervangend geneesheer-directeur van „Endegeest". B en w waren van plan de raad op 1 december een voordracht te doen. Dat kan nu niet doorgaan. „Ik ben principieel tegen een enkelvoudige voordracht", aldus wethouder Oosterman. „We willen ook geen herhaling van deze sollicitatie-procedure, vandaar dat we nu eerst een nieuwe beheerstructuur gaan uit werken. Iets derge lijks zat al jaren in de pen". tZie pagina 3.) En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1